Te jonge kunstenaar kan niet aan de slag' Kürtstagenda Honderd jaar slapen tussen de rails Agenda Eerste paal voor verzorgingsflat Dorpshuis Hardinx\ eld gaat in september open De SpaarBank Rob Dorré bet uitstekend tegen De Zwerver Hofpieinlijn wordt 'n stukje opgeschoven Inbraak in fiatkelder in Slïedrecht Schiedam schuift de damschijven Geref, gemeente Boskoop krijgt eerste predikant Bernard van Leer haalde zeilboot van pier weg Gouden echtparen in Maassluis Intrede van drs. N, H. Heiner AR wil eigen lijst bij verkiezingen stadsdeelraad T. den Breejen gemeentesecretaris van 's-Gravendeel Nieuw clubgebouw - voor padvinders Frans de Groot: 'Je tvordt arbeidsongeschikt verklaard 'Geremd' j Wagon-lits viert eeuwfeest Vandaag KUCHTEN BEZORGING Tegenvaller Hoogbouw Actie voor orgel voor een hypotheek natuurlijk TROUW/KWARTET DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1972 Regio. E 3 Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Hoe goed onze sociale omstandigheden ook ge regeld mogen lijken, er blijven al tijd mensen over die net tussen wal en schip vallen en op plaat sen terechtkomen waar zij qua opleiding zeker niet thuis horen. Eén van die mensen is de (nu) Rotterdamse kunstschilder Frans de Groot (23 jaar), die vorig jaar afstudeerde aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rot terdam. Frans de Groot, die toen zijn atelier in Capelle aan de IJssel had, was te jong om in aan merking te komen voor de contra prestatie-regeling, waar de mini mum leeftijd van 25 jaar voor is gesteld. 77» Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Honderd jaar al wordt er in Europa geslapen tussen de rails. Na bestudering van de slaaptreinen in de Verenigde Staten richtte Georges Nagelmackers in 1872 'zijn' Wagon-Lits op. Dit be*, drijfje, dat begon met vijf kleine slaapwagens op de lijn Parijs Wenen, is nu uitgegroeid tot een reusachtige onderneming met meer dan 900 slaap- en restauratiewagons, met 20.000 mensen in dienst en een jaaromzet boven het miljard. en morgen HARDINXVELD-GIESSENDAM Nog een maandje, dan gaat bet nieuwe dorpshuis Boven-Har- dinxveld officieel open. De. juiste datum moet nog worden bepaald, maar vast staat dat het feestelijk gebeuren in de eerste helft van september zal plaatsvinden. Het is de bedoeling op de openingsdag het huis te laten zien aan genodig den en afgevaardigden van ver enigingen. De volgende dag wordt 'open huis' gehouden voor de ge hele bevolking. VIANEN Volgens voorlopige studies komt binnen de Alblas- serwaard en de Vijfherenlanden voldoende grondwater van goede kwaliteit voor om het stichten van drie pompstations van 15.000.000 m3 ieder te rechtvaar digen. Dit water komt voor in het gebied ten oosten van de lijn Nieuwpoort-Kedichem en vooral in het noorden tussen Nieuwpoort en de Dierdijk, De kosten van het nieuw te bouwen pompstation in Lexmond worden geraamd op vijf tien miljoen. Pompstation ROTTERDAM De AR-kiesver- eniging 'Nederland en Oranje' VIIIA en VHIB te Rotterdam- Charlois willen bij de a.s. verkie zingen voor afgevaardigden in de nieuwe stadsdeelraad niet met de KVP op één lijst. Tegen het sa mengaan met de CHU had men geen bezwaar, mits er niet het samengaan van de plaatselijke CHU aan vastzit met genoemde KVP. De leden bleken wed ge porteerd voor een samenvoeging van de vier AR-kiesvereiügingen binnen het stadsdeel Charlois, Zuidwijk en Pendrecht. HARDINXVELD-GIESSENDAM - De oud-Hardinxvelder Teunis den Breejen is benoemd tot ge meente-secretaris van 's-Graven deel inet ingang van 8 september aanstaande. De raad van deze gemeente heeft hem in deze functie benoemd met 7 tegen 4 stemmen uit een alfabetMsche voordracht met twee kandidaten, waarop de heer Den Breejen nummer één stond. negatieve kanten, zoals bijvoorbeeld het feit dat hij zich een 'getekende' voelt nu hij uiteindelijk nog is ontsla gen uit de baan die hij via de Sociale Werkplaats in Capelle kreeg. Een getekende, die nu helemaal nau welijks aan de slag kan. Er werd passend' werk voor hem gezocht, werk in de sector waarvoor hij was opgeleid en dat is in het geval van een beeldende kunstenaar nu eenmaal bijzonder moeilijk. Temeer omdat zijn eigen schilderijen door de leen des kundigen in Rotterdam werden goed- geceird. Zijn opname in de contra prestatie bleef hangen op het feit dat hij te jong was en bovendien nog geen jaar als zelfstandig kunstenaar werkzaam was. 'Toen werd er een baan voor me gevonden in het streekmuseum de Crimpenerhof in Krimpe naan de IJs sel. Ik kreg als taak een aantal tentoonstellingen te organiseren, wat in de ruim vier maanden die ik daar heb gewerkt erg leuk is gegaan. Min der leuk werd het toen ik op 22 juli ineens een briefje kreeg, dat ik met ingang van 1 augustus was ontslagen.' Wat gebeurt er automatisch: 'je gaat naar de WW', zo vertelt hij wat verbitterd, 'en vervolgens naar de So ciale Dienst. Schilderen is er dan meteen niet meer bij, want je wordt na verloop van tijd zonder meer 'ar- m« beidsongeschikt' verklaard en wordt IN !6UW6 h3V6nr0lit6 geplaatst in de sociale werkplaats," 'Begrijp me goed, ik heb niets tegen de instelling van de sociale werkplaat sen, alleen tegen het feit dat daar veel te veel mensen terecht komen, die er niet horen. De sociale werk plaats is in het leven geroepen voor minder validen en geestelijk gehandh capten. Maar nu er meer én' meer werklozen komen oudere mensen vaak, die 'afgevloeid' zijn bij sluiting van een fabriek of bedrijf, of jonge ren die niet aan de slag -kunnen komen worden ook deze op een sociale werkplaats aan het werk ge zet' ROTTERDAM De ^Rotterdamse Ha venroute:, een door de zeshoekige richtingborden van de ANWB gewe zen; route door het havengebied, is uitgebreid. Het nieuwe gedeelte, voert de «berijden- na hiet dorpr Rozenburg onder de Calandbrüg - door, «om de Brittaniëhaven "heen, over de Rozen- burgsesluis"éfi"weer onder de Caland- brug'door. Ook het voorlichtingscen trum Eur-O-Rama is weer in de route opgenomen. Eea «vernieuwde brochure met route beschrijving en plattegrond is voor eerTgulden te krijgen bij de kantoren Dat Frans de Groot een bittere ervk- ring heeft gehad is duidelö«:~Zetór )'ail °e ANWB, de voorlichtingscentra mag gesteld worden, d'dt"'bij ctó' pèèi- Open Boek te Rotterdam, en Eu- tieve kanten van dp' ts o c i a 1 e - v-''e r8 b I a a t- P"?a??a !n Europoort, tic en sen nigt - wilTahnvaUen: hriaar wel de ^et Havenbedrijf der gemeente Rot- - iij., -• iTxhk terdani. to- Een duidelijk 'waarom' werd niét me degedeeld, alleen de simpele woorden, dat er geen werk meer voor mij was.' 'Kijk, ik vind het een kwalijke zaak, dat dit zomaar kan. Het gaat er nu op lijken dat ik daar alleen de troep heb mogen opruimen. De hele tentoonstel lingsruimte is schoongemaakt, opge knapt en ingericht en dus kon ik weer vertrekken.' 'Op deze manier worden mensen, die alleen noodgedwongen in een sociale werkplaats terecht komen, gebruikt om als een bijzonder goedkope ar beidskracht de rommel op te knappen en dan kan je weer vertrekken naar je 'baas', de sociale dienst, die dan maar weer moet proberen een passen de baan voor je te vinden. Lukt dit niet, dan mag je lampekappen gaan overtrekken.' 'Als het zo moet gaan, kan ik alleen studenten aan de Academie maar aan raden, daar pas naar toe te gaanals je twintig bent, er vijf jaar te blijven, zodat je tenminste meteen de 'contra prestatie' in kunt. Anders krijg je geen enkele kans je te ontplooien en word je alleen maar in je eigen creativiteit geremd. Want laat nie mand denken, dat je in arbeidsver- band met de sociale werkplaatsen nog mag schilderen, want dat is er niet meer hij.' Opnieuw zal Frans de Groot, die zich nu in-Rotterdam heeft gevestigd, moe- té'n proberen voor de regering 'contra prestatie' in aanmerking te komen. Wat zijn werk betreft zal dit niet zo moeilijk zijn, omdat het ook vorig jaar werd goedgekeurd. Hij is echter nog steeds te jong en zal dus weer moeten proberen een pas sende werkkring te krijgen. Zelft zegt hij hierover hoewel hij de moed zeker niet opgeeft: 'De eerste geeste lijke klap heb ik al gehad. Ik werd maatschappelijk ontwricht verklaard, terwijl ik zat te wachten op een regeling waardoor ik wel voor de contra-prestatie in aanmerking zou ko men.' I J II IJ .óom-o fT- DONDERDAG 3 AUGUSTUS sGroWe Schouwburg Zuidplein, re prise van The American Loverock tribal musical 'Hair'. Elke avond 20.15 uur. VRIJDAG 4 AUGUSTUS Openluchttheater Dijkzigt: Turks dansensemble met 35 medewerken den en eigen orkest. 20.15 uur. ZATERDAG 5 AUGUSTUS De Doelen, gr.z.: Orgelconcert door Edward Kooiman met werken van Babastre, Pachelbel, Bach, Men delssohn en Langlais. 15 uur. WOENDAG 9 AUGUSTUS Openluchttheater Dijkzigt: Theater Marmouzet met 'Het Pietje Prik- spook'. 14 uur. ZATERDAG 12 AUGUSTUS De Doelen gr.z.: Arie J. Keyzer speelt werken van Buxtehude, Cou- perin, Guilain, Stanley, Boëllmann en een improvisatie. 15 uur. KINDSËDIJK Het was slechts te wijten aan een^paar blunders in de achterste HESS Aan De Zwervers en het voortreffelijkespel van de voor malige ASWH'er Rob Dorré dat FC Dordrecht verscheëij^jjiir met vijf contracfspelers met een vrije ruime 8O winst huiswaarts kon kerefy, Na drie minuten keek De Ëweiyer reeds tegen een 10 achterstand aió, toen Hans Keesmaat de bal verkeerd beoordeelde en Dorré er als de kip pen bij was daarvan doeltreffend te profiteren. In de daarop volgende periode kreeg de Kinderdijkse formatie enkele kans jes, maar De Pauw en Van Steenis waren niet succesvol met de afron ding. Bovendien was doelman Ver sluis knap op dreef. Na de wisseling werden enkele wisselingen aange bracht. Bij De Zwervers kwamen Zanen en Wielenga opdraven voor resp. Lodder en Stolk. Versluis moest spoedig en kele fraaie reddingen verrichten om Zanen van de gelijkmaker af te hou den. In de 20e minuut viel de beslis sing. Toddema (later vervangen door Kortlever) verkeek zich op een voor- jet en opnieuw was het raak: 0—2. 'la d.e laatste minuten deponeerde Dorré de bal via de handen van Kortlever voor de derde keer in het nat Arbiter Van Rijk uit Alblasserdam had het niet moeilijk. ROTTERDAM: Rotterdamse Schouwburg: 20.15 Wlm Sonneveld; Groots Schouwburg: 2015 Musical 'Halr'. NOMANSDÖRF: Gemeentehuls: 19.30 Gemeen teraadsvergadering. ROTTERDAM: Rotterdamse Schouwburg: 2015 Wim Sonneveld: Groote Schouwburg: 20.15 Musical 'Halr' Openluchttheater Dijk- ligt: 29.15 Turks Dansensemble. MAASSLUIS: De Ridderhof: 16.00 Receptie J. H. Kloet, directeur gemeentewerken. ROZENBURG: Molenweg 47: 19.30—21,00 Open Huls nieuwe postkantoor. Een belangrijke stimulans voor snelle expansie was de samenwerking met Cook, die in 1928 tot stand kwam. Het concern Cook werd in 1841 opgericht door Thomas Cook. Deze organiseerde op 5 juli 1841 de eerste groepsreis in Engeland, waaraan 570 personen deel namen, ter gelegenheid van een anti alcohol eongres. Cook breidde daarna zijn activiteiten steeds meer en in 1872 volgt de eerste kroon op z'n werk: de reis om de wereld, die hij met 9 toeristen (Schotten, Russen en Amerikanen) in 222 dagen realiseeri- Hun reisverslagen verschijnen in de 'Times'. Op het moment dat de laatste reisbrieven gepubliceerd worden drukt de krant 'Le Temps' te Parijs 'De reis om de wereld in 80 dagen' van Jules Veme af. In de loop der jaren is het hezit aan rollend materieel van Wagon Lits langzaam afgenomen. Slaapwagens kosten bijna 1 miljoen gulden per stuk waardoor ze bijna niet meer rendabel zijn te maken. Ze worden daaronr-op het ogenblik alleen nog ingezet op de zeer drukke lijnen. Een andere oorzaak voor de mindering van het aantal slaapwagens is het vliegtuig verder geven oudere mensen die vaak met de trein gaan omdat zij niet durven vliegen, er de voorkeur aan niet in de trein te slapen maar in een hotel. V andaar dat Wagon Lits zich ook hiermee is gaan bezighouden. De hotelsector, kan in twee groepen worden verdeeld: de ETAP-Hotels (waarvan er één in Nederland staat) en de Euro-motels (waarvan er in ons land in totaal 7 zijn. Andere activi teiten in deze sector zijn een groot aantal restaurants, verspreid over heel Europa, waaronder verschillende iuehthavenrestaurants en bars. Nu het t och over eten en drinken gaat: de restauratie-activiteiten op de spoorlijnen zijn de laatste jaren op een nieuwe leest geschoeid. Zo zijn in Frankrijk 30 rijgtuigen van het type Grill Express in gebruik genomen, waarin men koude snacks en warme maaltijden volgens het zelfbedie ningssysteem kan nuttigen. VOORBURG Dezer dagen zijn de eerste heipalen de grond in gegaan die nodig zijn voor de verplaatsing en verhoging van de Hofpleinspoorlijn langs het nieuwbouwgebied Esse- steijn, en de aanleg van onderdoorgan gen bij de Mgr. Van Steelaan en de Prins Bemhardlaan. Tussen het Oost- einde en de kruising van de spoor lijn met de lijn Den Haag-Leiden, zal de Hofpieinlijn zo'n twaalf meter wor den verplaatst en vijf meter verhoogd. De onderdoorgangen, die nodig zijn voor de doortrekking van de Mgr. van Steelaan en de Prins Bemhardlaan, zullen de niéuwe wijk Essesteijn be ter bereikbaar moeten maken. De to tale kosten van het project, dat eind 1974 klaar moet zijn, bedragen onge veer zeven miljoen gulden. Bij alle plannen is ook rekening gehouden met een toekomstig stationnetje in de Hofpleinspoorlijn, ter hoogte van de Mgr. Van Steelaan SLIEDRECHT Uit een kelder in het flatgebouw Merelnest. die openge broken werd, is ten nadele van een bewoner een hoeveelheid gereedschap gestolen. Meegenomen werden een bandschuurmaehine van het merk Skii, vier rollen stroomdraad, een aantal doosjes roestvrij stalen bouten en moeren en enkele tangen. De waarde van het ontvreemde bedraagt circa 450. SCHIEDAM Bij Damclub 'Schie dam' worden aanstaande vrijdag de damschijven weer vol overgave ge schoven. Er wordt dan eeii begin gemaakt met het tournooi, wat uitein delijk de nieuwe kampioen van deze damvereniging moet gaan opleveren. Wie dat gaat worden en wanneer deze kampioen bekend zal zijn, is voor velen nog een vraag. Het tournooi wordt voor DC 'Schie dam' weer op ouderwetse wijze ge speeld. Elke deelnemer speelt een maal tegen alle andere. Als u dan even nagaat, dat er ongeveer dertig leden zijn, dan betekent dat 29 wedstrijden of wel een,half jaar spelen. Op deze manier werd het 'vroeger" ook altijd gespeeld, tot zo'n vijf jaar terug. Toen is op voorstel van de toenmalige wedstrijdleider een afvaltournooi ge speeld, wat aanzienlijk veel tijd uit spaarde. De kampioen was al na twee a drie maanden bekend. Het systeem liep echter uit de hand, omdat er niet strak de hand werd gehouden aan de vastgestelde ronden. Het vorig jaar is daarom geprobeerd om in twee groe pen te spelen, een soort ere-divisie en eerste divisie. Dit leverde echter ook weer veie problemen op. Zo konden de spelers van de 'eerste divisie' nooit spelen tegen de spelers uit de 'ere divisie'. Daarom is op de laatst gehouden ledenvergadering besloten om het tournooi maar weer 'ouderwets* te organiseren. 'Nu heeft iedereen dus een kans kampioen te wordenf, vertelt ons de wedstrijdleider. 'Bovendien kunnen de minder begaafden ook uit komen tegen de allersterksten'. Eén van de tegenstanders van dit systeem stelde hier echter duidelijk tegenover, dat 'door de lange duur het tournooi aan spanning verliest Enwie veel komt, dus veel wedstrijden kan spe len, heeft een grotere kans hoog te eindigen, dan iemand die maar eens in de twee weken kan komen, door continu-dienst bijvoorbeeld.' BOSKOOP De Gereformeerde Ge meente in Boskoop krijgt na 35 jaar haar eerste predikant Kandidaat A. Bac uit Moerkapelle, die het beroep yan de gemeente heeft aangenomen, zal zich woensdagavond 6 september a.s. als predikant aan de Boskoopse gemeentë verbinden. In de middagu ren 's middags om 14.30 uur zal ds. K. de Geer te 's-Gravenhage hem bevesti gen in de Gereformeerde kerk aan de Zijde. DEN HAAG Tussen acht uur en kwart over negen is een in moeilijk heden verkerende zeilboot veilig de Scheveningse haven binnen gebracht. Even over achten zagen wandelaars op de boulevard een zeilboot een om gebouwde Ierse vissersboot op de kust afdrijven voortgestuwd door een krachtige nnw-wind. Aan boord werden vlaggeseinen ge geven die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar waren. De zeiler en zijn boot waren in moeilijkheden. En die werden nog groter toen de boot tegen het noordelijke eiland van de pier aan dreef en daar door de tamelijk onrus tige zee steeds tegenaan werd ge kwakt. De hoofdagent Vrolijk (34) van de strandbrigade bedacht zich geen mo ment en gleed langs een kabel vanaf de pier in de boot om de zeiler, de 47- jarige Amsterdammer L. Smits, te hel pen. Inmiddels was de reddingboot uit gevaren om de zeilboot van de pier weg te trekken en naar binnen te slepen. Deze operatie verliep zonder noemens waardige problemen. Het verhaal dat de heer Smits even later, veilig aan wal, vertelde luidde: 'Gisterochtend ben ik met mijn boot vanuit Amster dam naar Rotterdam vertrokken. Alles ging prima met het zeilen, maar aan het eind van de middag werd het slech ter weer. Door nog onbekende oorzaak kwam opeens de gaffel van het groot zeil naar beneden juist toen ik zo'n 200 meter van de Scheveningse haven- hoofdetrSf was. Onmiddelijk heb ik geprobeerd de motor te starten, maar die weigerde. Door de wind en de golven "dreef ik steeds dichter naar de kust. Het uit geworpen anker hielp niet veel want het krabde steeds. Mijn zakdoek was ik al kwijt en daarom heb ik maar de vlag naar beneden gehaald en heb daar mee gezwaaid om de aandacht te trek ken,' aldus het verhaal van de heer Smits, die nauwelijks in paniek is ge weest, behalve toen het even ging span nen toen de boot tegen de pier aan lag. De schade is niet ernstig. OUDERKERK AAN DE IJSSEL In het bijzijn van vele geno digden en onder bet oog van de bejaarden die vanaf hun balcons de verrichtingen van bovenaf be keken, heeft burgemeester P. B. Bakker van Ouderkerk dinsdag middag de eerste paal voor een te bouwen verzorgingsflat in de grond geslagen. Over de hechte grondslag van het bouwwerk, dat een gebouw van 'ge trapte' hoogte wordt, respectievelijk twee, drie en vier woonlagen, behoeft niemand bezorgd te zijn, want de fundering zal bestaan uit 78 zware betonnen palen, elk wegende zeven ton en twintig meter lang, waarvan de burgemeester de eerste wegsloeg, die na een aanvankelijke aanloop van wege eigen gewicht maar slecht wilde zakken zodat het ruim een half uur duurde eer de zware kolos in de grond zat. Na afloop van het karwei begaf het gezelschap zich naar de prachtige re creatiezaal van de pas (op 27 juni) geopende bejaardenfiat, waar door da mes van de vrijwillige vrouwen hulp- federatie verfrissingen werden aange boden. Eerst op 19 oktober 1971 aldus de burgemeester werd de gedachte geopperd, bij de bejaardenflat ook een verzorgingsflat te bouwen. Alle pogingen werden in het werk gesteld maar desondanks waren de verwach tingen, gezien de dalende welvaarts tendens, niet al te hoog gespannen. Maar, wonder boven wonder, de ver gunning werd verkregen en de finan ciën kwamen rond. Architect K. Lan ders had intussen koortsachtig ge werkt zodat de eerste paal snel in de grond kon gaan. Spreker was bijzonder dankbaar voor deze vlotte gang van zaken. Hij dank te de raad, die rente en aflossing garandeerde, het stichtingsbestuur, de bouwcommissie, die op 27 juni op- MAASSLUIS Twee echtparen in Maassluis vieren deze week hun gou den huwelijksfeest. Dinsdag was het de trouwdag van de heer Jac. van der Spek en mevrouw A'. van der Spek- Wuijster van de Geerkade 33. De bruidegom werd op 7 september 189S in Vlaardingen geborenzijn vrouw op 15 april van hetzelfde jaar in Maassluis waar op 1 augustus 1922 het huwelijk werd voltrokken. Woensdag vierden de heer R. Keijzer en mevrouw J. M. Keijzer-Baris van de H. R. Ilolststraat 15 hun vijftigja rig huwelijk. De heer Keijzer werd op 28 oktober 1898 geboren in Rotter dam, waar zijn vrouw op 15 augustus 1899 het levenslicht zag. Het echtpaar trouwde in de Maasstad en woonde daar tot het in 1985 verhuisde naar Maassluis Beide echtparen hebben bezoek van burgemeester en mevrouw Van Dijck gekregen en tevens kregen zij het boek Maassluisstad aan de Water weg' aangeboden en natuurlijk de traditionele taart Lexmond gaat 15 miljoen kosten Indien u de krant onverhoopt eens niet mocht ontvangen, verzoeken wij u ons bij voorkeur te bellen tus- sen9en 12 uur. TEL. 010-115588 Omdat het grootste verbruik iu het westelijk deel van het voorziemngsge- bied plaats heeft, is in verband met besparingen op transportleiding de eerste proefboring zo westelijk moge lijk, onder Langerak, gemaakt. De proefpomping toont aan, dat vol doende goed diep grondwater voor handen is, maar dat de te maken bronnen na enige jaren zouden kun nen verzilten. Deze tegenvaller bracht het bedrijf zodanig in tijdnood, dat geen moge lijkheid meer bestond om nog eens een proefboring te doen. Daarom heeft de 'Drinkwaterleiding de Alblas- serwaard en de Vijfheerenlanden', ge vestigd in Meerkerk gemeend te moe-' ten .terugvallen op de iokatie Lex mond, waar al vanaf 1935 diep grond water wordt gewonnen. Aan deze beslissing zijn de nodige proefboringen voorafgegaan. Eind maart 1971 werd bekend, dat de bouw van een pompstation voor 8.000.000 m3 -diep grondwater per jaar ter plaatse gerechtvaardigd is. Deze ont trekking heeft geen enkele invloed op het normale grondwaterpeil, waarvan boeren, tuinders en fruittelers afhan kelijk zijn. Het pompstation bestaat uit twee de len: de hoogbouw, waarbinnen zich de gesloten fiïterbakken en de pompen- kelder bevinden en de laagbouw, waarin o.a. de voor de bedrijfsvoering benodigde apparatuur is-opgesteld en waar de verblijven voor het bedie nend personeel zijn ondergebracht In de fiïterbakken wordt het water boven een zandbed versproeid. Door middel van ventilatoren wordt lucht bij het versproeide water gebracht, waardoor het aanwezige ijzer uitvlokt. Het gefiltreerde water komt in een onder de filters gelegen reinwaterkel- der. De hoge drukpompen trekken het terrein komen naast het pompstation hier uit en pompen het iri de aan te leggen transportleiding, welke van het pompstation tot Sliedrecht zal lopen. Thans worden vier hogedruipompen geplaatst en wel 2 x 300 m3/h en 2 x 600 m3/h. In de toekomst, wanneer de productie nog verder wordt uitgebreid, komen hier nog twee pompen van 900 m3/h. bij. De hogedrukpompen worden ge schakeld door het waterniveau in de watertoren in Meerkerk, dat in open verbinding staat met de transportlei ding. De snelheid, waarmee deze wa terspiegel daalt, is evenredig met het waterverbruik. De eiectrische energie zal van het G.E.B. in Dordrecht worden betrok ken. Bij stroomstoringen zal het be drijf kunnen doorwerken op de door een noodstroomagregaat van 500 KVA op te wekken eigen eiectrische ener gie. De hoogbouw van het station wordt geaccentueerd door vertikaal staande getrilde betonplaten met ingestorte zacht groene natuursteen. De laagbouw wordt in een gele met selsteen uitgevoerd en ter ondersteu ning in de horizontale lijn afgedekt met een betonband in gebroken wit. Op het ruim drie ha. grote bedrijfs- de eerder genoemde bezinkvijvers, drie verharde niet overdekte opslag plaatsen, een magazijn en wat groen voorzieningen. In april wordt begon nen met de aanleg van een transport leiding van het pompstation af naar Sliedrecht In de tweede helft van 1973 zal de nieuwe productie-eenheid in gebruik worden genomen. Het bouwkundig ontwerp is gemaakt door het ontwerpbureau van de firma Vis ser en Smit in Papendrecht Het ont werp van de mechanische en elektri sche installatie is van de firma Ross- mark in Almelo, BOSKOOP De orgelcommissie van de Gereformeerde kerk te Boskoop gaat een aktie houden voor de aan schaf van een pijporgel. Om de beno digde gelden bijeen te krijgen worden diverse activiteiten op touw gezet, zoals een bomen- en planteaverkoop in gebouw 'de Loods, op 7 september een filmmiddag voor kinderen, op 20 september een tweedehands boeken- en platenmarkt, op 23 september een balpennenverkoop, kamerplantenver koop huis aan huis in de week van 23-28 oktober en een bezar op 26, 27 en 28 oktober. Het stichtingsbestuur heeft goede ver wachtingen wat de bezetting van het dorpshuis betreft Diverse verenigin gen hebben al kenbaar gemaakt er hun vergaderingen te willen houden. Spoedig na de opening zal de ruimte trouwens gevuld worden met vogelge- kwetter, want plannen voor een voge- iexpositie zijn al rond. De oplevering van het gebouw is op 11 augustus. Daarna wordt de inrich ting voltooid, waarbij ook het mo- zaïec dat de gemeente aanbiedt, wordt aangebracht. Een beheerder voor het nieuwe dorps huis is inmiddels gevonden in Henk de Bruin (34). Samen met zijn vrouw gaat hij de scepter zwaaien over het pand aan de Nassaustraat."* ALBLASSERDAM Op zondag 20 augustus zal drs. N. H. Heiner intrede doen in. de Gereformeerde Kerk te Alblasserdam, tijdens een kerkdienst welke 's middags om vijf uur aan vangt. In de morgendienst zal drs. N. H. Heiner bevestigd worden door ds. A. P. Heiner, em.pred. te Waddinxveen. Deze besluiten werden, maandagavond genomen tijdens een drukbezochte vergadering van de Charloise kiesver enigingen in de zaal van de Bethel- kerk aan de Portiandstraat Gespreks leider op deze avond waren de AR- voorzitters C. W. Daane te Charlois en L. L. Blok uit Zuidwijk. Beiden zetten uiteen welke betekenis het nieuwe wijkbestel voor Charlois heeft. In tegenstelling tot de oude wijkraad die uitsluitend een adviserende be voegdheid bezat, krijgt de nieuwe deelgemeenteraad daar nog bestuurlij ke en uitvoerende bevoegdheden bij, waardoor deze deelraad gezien kan worden als een afschaduwing van de gemeenteraad, aldus de heer Blok, Tijdens de geanimeerde bespreking, die op de inleidingen voigde, kwam naar voren dat men het liefst alleen met een AR-lijst aan de verkiezingen zou deelnemen, omdat, zoals de gere formeerde predikant ds. D. Roest het uitdrukte, een protestant-christelijke groep toch eigenlijk pas compleet is als daar ook de SGP en GPV deel in zouden hebben. Wanneer de leden voor de stadsdeel raad eenmaal gekozen zijn, zo stelde men is er natuurlijk tegen samenwer king met andere partijen geen enkel bezwaar. Ds. Roest voegde hier nog aan toe dat hij zich voor de deelge meenteraad zou bezinnen op vorming van een eigen oud AR-partij, wanneer het bestuur toch samen met de KVP één lijst zou vormea nieuw werd geïnstalleerd, nu voor de verzorgingsflat en allen die aan de snelle realisering van de voorberei dende werkzaamheden aandeel hadden gehad. De verzorgingsflat wordt een bouw-, werk van getrapte hoogte. Het hoofd gebouw krijgt evenals de bejaar denflat vier woonlagen, het volgen de drie en de laagste bouw heeft twee woonlagen. Het geheel krijgt 60 bed den, onderverdeeld in 2 logeerbed den, 6 ziekenbeden, 4 bedden ycor- het inwonend personeel en 48 bedden voor de overige verzorgden. Beide bouwwerken, de bejaardenflat en de verzorgingsflat, worden met elkander verbonden en krijgen één. hoofdingang. Aan het hoofd van het verzorgingsged-eette met plm. 16 a 17 personeelsleden, komt een hoofdver pleegkundige te staan. Iedere verzorg de krijgt een eigen kamer van 4x4 meter, een halletje met wasgelegen heid en toilet, terwijl elke kamer hetzij een terrasje voor de bewoners van de begane grond, hetzij een bal- connetje voor de etage-kamers zal krijgen. Verder komt in het gebouw een centrale keuken, twee liften, een onderzoek- en dokterskamer en' een bibliotheekruimte. De recreatiezaal, thans bij de bejaardenflat, zal voor beide inrichtingen dienen. De rondom overblijvende stroken grond worden tuin- en parkeemiim- ten. De streefdatum van oplevering is 1 augustus 1973. Deze zal alleen kun nen worden bereikt als ononderbro ken kan worden doorgewerkt Onder breking, zoals een strenge winter of andere vertragende invloeden, zullen de opleveringsdatum naar een later tijdstip verschuiven. Het lijdt geen twijfel, dat wanneer ook de verzorgingsflat klaar is, Ouder kerk aan de Ussel zal kunnen bogen op een optimaal functionerende be jaardenverzorging. Als men weet, dat Ouderkerk tussen de tweehonderd en. driehonderd bejaarden telt, dan Is een dergelijk goed functionerende bejaar dencomplex zeker geen overbodige luxe. Ouderkerk zal dan met recht trots kunnen zijn op deze gecombi neerde inrichtingen, die zich in het centrum van de gemeente bevinden. De "in Boven-Hardinxveld geboren- ambtenaar 'ziet' zijn' carrière al op"] jeugdige leeftijd bekroond metdeze benoeming. Hij is weliswaar 29, maar dat is voor een. secretaris in een snel groeiend dorp als 's-Gravendeel (thans 6500 inwoners) bepaald aan de jonge kant. De benoemde is zijn ambtelijke loop baan in zijn geboortedorp begonnen. Met het mulo-diploma op zak werd hij in 1960 leerling-ambtenaar ter secreta rie in Hardinxveld-Giessendam. In -no vember 1965 verliet hij dit dorp omC plaatsvervangend chef te worden, van- de afdeling financiën in de Wesüand-; se gemeente De Lier. Vier jaar later volgde zijn benoeming tot chef van", deze afdeling en in 1970 kreeg hij tevens de functie van comptabele. De Lier heeft thans 8200 inwoners. In het tot de gemeente behorende dorp Westerlee is een grote en békende veiling gevestigd. In 's-Gravendeel gaat de oud-Hardinx- velder de heer J. Kingma opvolgen, die burgemeester van Gouderak -is geworden. De samenstelling van de raad is: Prot. Chr. groepering 4 zetels, Gemeentebelangen 3 en PvdA. 4. De nieuwe secretaris is aangesloten bij de ARP. Zijn vrouw is uit Giessen- dam. afkomstig en het echtpaar heeft twee kinderen. 1 De heer Den Breejen heeft inmiddels al een aantal studies tot een goed einde gebracht (praktijkdiploma boek houden, gemeente-administratie en ge- meente-financiën) terwijl hij binnen kort bet examen mo-economie hoopt af te leggen. ALBLASSERDAM De plannen van de Louis Wesselsgroep van de Neder landse Padvinderij om een eigen club gebouw te bouwen, beginnen kans van slagen te maken, zo vermeldt de Molenwiek, het maandelijks orgaan van genoemde groep. De provinciale overheid heeft een ver klaring van geen bezwaar afgegeven voor de bouw van een nieuw groeps- huis tussen het Zwembad Lammetjes- wiel en de flatwoningen aan de De Savornin Lohmanweg, De financiële commissie is nu druk doende met het aanvragen van subsi dies aan verschillende overheidsin stanties. De realisering van het nieu we clubgebouw zal overigens nog heel wat krachtinspanning vragen van al len die bij de Louis "Wesselsgroep betrokken zijn. ADVERTENTIE BE SPAARBANK TE ROTTERDAM

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 1