1 Klacht Ikr 'Plezier in sport is belangrijker dan naar München gaan BB Successen op 100 km tijdrit dagboek van een official SP m Onvolledig wielerkwartet houdt ongelijke strijd vol Nut van pré-Olympische stage onduidelijk m -5aa t» eestgattge*' TROUW/KWARTET WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 SPORT ■T10/K MÜNCHEN In de voorbereidingsjaren voor de Olympische Spe len van Mexico (1966 en 1967) stuurde vrijwel ieder land zijn ploeg naar een hooggelegen trainningskamp. Deskundigen verwachtten toen dat na de Mexicaanse spelen deze trainingskampen voortgezet zouden worden. Die voorspelling is maar gedeeltelijk uitgekomen. Slechts in een paar takken van sport roeien en de lange afstanden bij atletiek vertoonden zich nog sportmensen op de hooggelegen trainingsacoomodaties fit ,?>>P 'r- ff Nederlanders op weg naar de eerste medaille. Fedor den Hertog, Cees Priem, Hennie Kuiper en (in laatste positie) Aad van den Hoek in hun razende jacht. Van den Hoek zou even later wegens materiaalpe ch moeten afhaken. Van onze speciale verslaggever MÜNCHEN Het werd dan brons, maar coach Joop Middelink zei: 'Qua sportprestatie hebben de jongens voor mij goud verdiend'. Daarmee doelde Middelink op de wijze waarop Hennie Kuiper, Cees Priem en Fedor den Hertog de mentale Map hadden verwerkt toen Aad van den Hoek na 46 kilometer met een gebroken spaak moest afstappen. Dat gebeurde op een moment dat de ploeg tegen alle ver wachting in nog een Meine voorsprong had op de latere winnaar van het goud: Rusland. VEERKRACHT FRITS SUÈR ®1 Joop Middelink Ruilen Rot baan Televisie Vroeg protest Aan de wilgen 1 Hart heeft te lijden van hoogtetraining Het nut van deze trainingsstages wordt echter steeds meer betwijfeld. Zeker nadat de Westduitse roeisport in opspraak is gekomen door vier gevallen van hartaandoeningen die bij roeiers uit de Deutschland-Acht van Karl Adam zijn geconstateerd. Het laatste is dat van Klaus Nagel, die vorige week in het trainingskamp van de Duitse roeiers in Silvretta, plotse ling in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Klus Nagel (getrouwd met vlinderslagzwemster Heike Na gel) blijkt een beschadiging van de hartspier te hebben opgelopen. Een aandoening die levensgevaarlijk kan zijn. Zijn geval doet herinneren aan dat van drie van zijn ploeggenoten, Hans-Jêrgen Walbrecht (die aan de gevolgen van een hartaandoening is gestorven)', Jörg Henn en Ulbrich Teidelt die beiden hun hoogtetraining moesten afbreken tengevolge van aan doeningen van het hart Hoewel dit uitzonderlijke gevallen zijn, lijkt het een eerste aanzet tot het afschaffen van zwaar belaste hoogtetrainingen. Een van de deskundigen bij uitstek, professor Wildor Hollmann, rector van de sport-Hochschule in Keulen en beroemd cardioloog, heeft al aange kondigd: UVij zitten met onze huidige trainingsmethoden aan de grens. Be schadigingen van de hartspier zijn bij hoogte trainingen bijna niet meer te vermijden.' Hollmann voegt er wel aan toe dat meestal andere spieren of bindweefsels scheuren voordat de hartspier wordt getroffen. Dr. De Jongste, chef van de medische staf van de Nederlandse ploeg in München is het daar gedeeltelijk mee eens ai zegt hij: 'Je vraagt je af of er niet al wat met dat hart van Nagel aan de hand was. Ik geloof niet dat de hoogtetraining op zich directe geva ren met zich brengt of misschien hebben ze wel tè hoog getraind.' Wel zijn er andere dingen die bij een hoogtetraining aan het licht kunnen komen. Dr. De Jongste: 'Kleine aan doeningen zijn soms erg belangrijk. Ze kunnen ontsteking van de hart spier in de hand werken. Ik waar schuw altijd tegen dit soort dingen. Kleine klachten als een lichte ver koudheid of een lichte keelaandoe ning moeten direct gemeld worden.' Een belangrijk facet van de training op hoogten boven tweeduizend meter (daaronder heeft het geen enkele zin, want dan is de uitwerking nihil) is de medische begeleiding. Elke atleet moet nauwkeurig gecontroleerd wor den op (kleine gebreken.- Dit "punt is kennelijk bij de Westduitsers niet op timaal verzorgd-geweest, anders had den deze tragische gevallen zich nau welijks kunnen voordoen. Dr. Paul Nowacki, arts van de Duitse roeiers, geeft toe dat het geval Nagel tot een catastrofe had kunnen leiden. Hij stuurde Klaus Nagel (de 'beer' van de Adamacht) naar liefst drie erkende specialisten die hem 'belast baar' verklaarden. Nowacki, die voor dien al iets vermoedde liet zich om praten en Nagel trainde verder tot het momen dat hij instortte. Nowacki zegt nu: 'Dit geval is voor mij een les geweest. Het is nu duidelijk dat de verantwoordelijkheid voor ploeg al leen bij de ploegarts mag liggen. Ik werk niet verder voordat dit officieel is. De Nederlandse roei-afvaardiging was de enige van de nationale vertegen woordiging die naar een trainings kamp op grote hoogte vertrok in St. Moritz. Vanaf het moment dat de ploeg vanuit Nederland vertrok tot de aankomst in het Olympisch dorp, ston den de roeiers onder begeleiding van de bodsarts. Ook dr. Frits Kessel, lid van het medisch team in München, is drie dagen in St. Moritz geweest. De begeleiding van de Nederlanders was optimaal. Een belangrijk argument tegen de hoogtetrainingen is dat steeds meer mensen ervan overtuigd raken, dat dergelijke zware inspanningen in de ijle berglucht vrij zinloos zijn. Bill Hobbs, slagroeier uit de geweldige Amerikaanse acht, die ook in St. Mo- ritz was, zegt bij voorbeeld: 'Ik geloof er niet zo in. Volgens mij werkt zo'n training alleen psychologisch door. Er zijn roeiers die denken dat het helpt en daardoor op lagere banen beter gaan varen. Voor mij maakt het alle maal niets uit.' En hij staat in deze mening niet ai- leen. Dr. De Jongste: 'Ook professor Poel man is helemaal niet overtuigd van 't nut van hoogtetraining.' De medische deskundigen zijn het er nog niet hele maal over eens, hoewel er nu meer tegenstanders dan aanhangers van hoogtetrainingen zijn. iittnlj !U£ ÉB u '44 '4 lg iS A'. irffiir Gouden karakter beloond trLelbronzen medaille Op dat moment 'kwam Middelink voor de moeilijke keus te staan: wachten of met drie man doorgaan. Het werd het laatste. Maar voordat hij dit aan de -weifelende renners kon overbren gen waren ai zeker tien seconden ver streken. 'Wij hadden een lastige com missaris en die eiste dat we tenmin ste 25 meter achter de renners bleven rijden. Daar mocht geen meter af. Ook mochten we niet tussentijds even naast de renners rijden om hen wat te zeg gen, zoals gebruikelijk is. Daardoor kon ik me bij de renners nauwelijks verstaanbaar maken'. En Hennie Kui per vertelt: 'Wij hoorden een Hap en dachten aan een lekke band- Op zo'n moment lijkt het of je een enorme tik krijgt. We kregen lood in onze benen'. BESLISSING Uiteindelijk gokte Middelink op zijn drie overgebleven temporijders. Een beslissing die wel onmiddellijk werd genomen, maar waaraan het nodige denkwerk aan vooraf was gegaan. Mid delink: 'Je volgt de wedstrijd steeds en je merkt dat een van de renners iets minder sterk rijdt. Ais die ene renner dan ook nog pech krijgt en dat was hier het geval dan is het verantwoord de beslissing te nemen hem maar te laten afvallen en met drie man verder te gaan. Was het echter Priem, Den Hertog of Kuiper gebeurd, dan had ik gezegd: wachten. Deson danks sta je voor een volk-omen on verwachte beslissing. Op dat moment denk je niet, maar ga je -impulsief te werk. Slechts later kan je je afvragen of je het wel goed hebt gedaan. Een ding staat voor mij echter vast: hoe goed je ook wekenlang met de jongens bent opgetrokken, op zulke momenten moet je voor elkaar verschrikkelijk hard zijn'. De reactie van"de pech bleef niet uit. Priem, Den Hertog en Kuiper verlo ren meteen 20 seconden op de Polen en Russen, Zij kwamen nog meer in het nadeel toen een stuk van 25 kilo meter tegen de wind in volgde. Hennie Kuiper vertelde: 'Omdat je gauw aan de beurt bent kop te doen, krijg je geen kans te herstellen. Dat is vooral tegen wind in nadelig. Bovendien had den wij een zeer snelle start gemaakt en in de tweede 25 'kilometer moest daar wel een sectie op komen. Die konden we nu niet opvangen'. Met nog 25 km te rijden was Neder land gezakt naar de derde plaats, ge deeld met België met een tijd van 1.36.52 uur. Op dat moment gaf nie mand meer een kans voor het ereme taal. Maar het merkwaardige was, dat juist in de slotfase de Nederlandse ploeg tot zijn beste tijd kwam. De te leurstelling bleek dan toch snel ver werkt en de ploeg bracht de veer kracht op om toen nog 9 seconden te winnen op de Belgen, die hun beste periode voor het laatste moment" be waarden, en de achterstand op Polen met 20 seconden in te korten en op Rusland met 6 seconden in te lopen. Een ongelofelijke prestatie in een ogenschijnlijk ongelijk gevecht van drie tegen vier man*. Cees Priem meent, dat de veerkracht van de ploeg te danken is aan de goe de voorbereiding. 'Dat heeft geleid tot een topt ^rm en dan kan je alles. Wij hebben zo sterk kunnen rijden, omdat wij allemaal in die geweldige vorm waren. Wij zijn naar deze wed strijd gegroeid als geen ander. We wa ren allemaal erg zenuwachtig, meer dan normaal. En dat is een goed te ken.' Chef d'équipe van de ploeg, Arie van Vliet, die in de wagen volgde, zei: 'Wat er zich in de hoofden van de jon gens heeft afgespeeld, weet ik niet, maar ik heb in die slotfase een inzet gezien, waar ik koud van werd. Dit heeft onvergetelijke indruk op mij ge maakt', Priem: 'Het is natuurlijk Ab normaal. Het kan gewoon niet dat een ploeg van drie renners standhoudt te gen de beste ploegen van vier renners'. En zo bracht de breuk van één spaak in het 28 spaaks achterwiel van Aad vafi den Hoek het goud niet naar Ne derland, maar naar Rusland. Midde link: 'Ik zou niet willen zeggen, dat wij zonder die pech goud hadden ge wonnen. Dat doet namelijk afbreuk aan de prestatie van de Russen. En dat is niet sportief'. Maar een recon structie van de feiten wees uit, dat het pechgeval de ploeg meer dan een minuut heeft gekost. En dus goud! SYSTEEM Voor Middelink staat het vast, dat de ze ploeg dit alleen heeft kunnen pres teren, door de hechte band die hij in de afgelopen weken in het trainings kamp tussen het groepje van vier heeft gekweekt 'Vriendschap kweken blijkt niet moeilijk. Dat het lukt is er de re den van, dat ik dit werk ieder jaar zonder tegenzin kan doen. Ons systeem is de renners in 'Papendal' bij elkaar te brengen en vandaar uit te werken, blijkt toch weer het juiste geweest te zijn'. Wij hebben het veel moeilijker dan de Russen en Polen. In Moskou heb ik het bijvoorbeeld meegemaakt, dat er een tijdrit was met achtenveer tig Russische ploegen. Toen die wed strijd was afgelopen, begon men op nieuw met een serie ploegen. Men heeft daar een enorme keus. Boven dien gaat niemand over naar de profs, dus hoeven ze niet steeds nieuwe ren ners te zoeken. Het enige wat een coach daar kan doen, is voorzichtig versterken, de zwakke plekken weg werken of aanvullen'. Dat laatste bevestigde Boris Zjoekow, één van de vier Russen, die Olympisch kampoen werden vorig jaar tijdens het wereldkampioenschap in Varese, in de slotfase nog sterk terugvielen, maar twee jaar geleden in Leicester ook de wereldtitel grepen 'Wij trainen met nog enkele kandidaten al twee jaar samen. Een enkele keer wordt gewis seld. Daarbij maken we ook weer deel uit van een groep van 120 geselecteer de renners, waardoor er altijd strijd blijft om bij die laatste zes te blijven'. En Valeri Jardi: 'Gisteravond hebben wij naar een radio-uitzending geluis terd met Russische liederen. Dat heeft ons geïnspireerd tot deze prestatie'. Van onze speciale verslaggever MÜNCHEN Sinds de Olympische Spelen van Rome in 1960 is Neder land succesvol geweest op de 100 km ploegentijdrit. In dat jaar ook nam Joop Middelink de coaching van de wegrenners op zich. De resultaten waren: Rome 1960: Vierde plaats. Renners: Rene Lotz, Ab Sluis, Lex van Kreu ningen en Jan Hugens. Tokio: 1964: Goud: Renners: Gerben Karstens, Eef Dolman, Jan Pieterse en Bart Zoet Mexico 1968; Goud. Renners: Joop Zoetemelk, Fedor den Hertog, Jan Krekels en René Pijnen. München 1972: Brons. Renners: Fedor den Hertog, Cees Priem, Aad van der Hoek en Hennie Kuiper. Ik ben meteen maar naar de handelskamer hier in München gegaan, om mijn beklag in te dienen. We waren er voor ge waarschuwd, allerlei soorten mensen zullen proberen aan de Olympische Spelen geld te ver dienen. En wie klachten heeft kan die bij de handelskamer deponeren. Wel, ik heb klach ten! Stelt zich voor. Gistera vond, voor het begin van het zwemprogramma wilde ik mij even wat vertreden in de bin nenstad van München. Nadat ik uit die prachtige ondergrondse was gestapt meende ik er goed aan te doen eerst eens een hapje te gaan eten. Ik stapte een zo op het oog keurig res taurant binnen en vroeg er de ober het viel mij onmiddel lijk op dat zijn jasje niet smet teloos wit urn om de kleine kaart. Wie schetst mijn verba zing, toen ik onder het Russisch ei, een snack die ik uit principe al oversla, een 'slaatje kogelsto ter' aantrof. Op onbeschaamde wijze trachtte de eigenaar van deze zaak een gripstuiver aan het Olympisch festijn te verdie nen. Toen ik de gerant ter verantwoording riep kreeg ik van de jongeman kortaf te ho ren dat ik, en nu herhaal ik het letterlijk, 'een kogel voor m'n kop kon krijgen'. En dat alles zeer duidelijk voor de mensen aan de andere tafeltjes. Het spreekt dat ik mij zonder iets te nuttigen, met vastbera den stap weer naar de straat heb begeven. Daar wachtte mij echter een nieuwe surprise. Op de hoek stond een nogal morsig uitziend ouder persoon die miJ staande hield. Hij deed voorzichtig zijn grauwe jas wat open en toonde mij een stapeltje foto's. 'Kan- /en?' vroeg hij mij nog. Ik heb hem natuurlijk zonder iets te zeggen laten staan. Wel zag ik in een flits dat er ook een foto van Hansje Bunschoten in zwempak bij was. Dat vervulde mij met enige verbazing, hoewel mijn walging natuurlijk over heerste. Ik besloot echter de toestand even nader te beschou wen. Na een klein rondje om stond ik even later weer aan de overkant om te kijken wat er allemaal met deze man in con tact zou tredenMaar hij bleek mij al weer opgemerkt te heb ben. Want zodat iedereen het duidelijk kon zien dat hij het tegen mij had riep hij hard 'ausverkauft'. Men begrijpt dat ik zeer in verlegenheid was gebracht. Ik ben ter afleiding en natuurlijk ook omdat, 't moest even verder een boekenstalletje binnen ge stapt waar ik enige ansichten wilde aanschaffen om mijn ver wanten en kennissen op de hoogte te houden van mijn ver blijf in München. Daar trof ik tussen vrolijke prenten en uit zichten op München ook een kaart van een vrolijke hard loop ster aan. Zonder verder te kijken heb ik ook een exem plaar daarvan aangeschaft. Het bleek zo'n kaart met een luikje te zijn. Ik vraag me achteraf af of ik niet beter even had kun nen kijken wat daar te zien teas. En ik had hern waarschijn lijk ook beter niet naar een zakenrelatie kunnen sturenEn fin, ik heb de organisatie inge licht, Vanavond zal ik onderzoe ken of er maatregelen zijn ge nomen. MüN CHEN/AMSTERDAM Het grote Feest, dat inmiddels aan zijn vijfde dag begint, gaat morgen ei genlijk pas helemaal echt van start, wanneer ook de atleten in het Olym pisch Stadion aantreden. Aan het grote Feest zijn voor alle deelne mers en zeker ook door de atle ten vele maanden van opofferin gen, strenge leefregels en uitputten de trainingen voorafgegaan. Het zijn de (te?) hoge investeringen om in München te kunnen aantreden in de strijd om de vaak overgewaardeerde medailles. Zij hebben hard gewerkt hun doel te bereiken. Zij zijn de 'uitverkore nen' van een veel grotere groep. Immers tallozen hebben even hard gezwoegd, maar bleken tenslotte te kort te schieten voor de deelneming aan het grote Olypische Gebeuren. Drie van die 'tallozen* die de komende dagen met méér dan normale inte resse thuis voor hun t.v.-toestelletje zullen zitten om dat Gebeuren thuis te volgen, zijn de atletes Mleke Sterk (100 m horden), Joke van Gerven (1500 m) en de atleet Hans van Enkhuizen (ilO m horden). Een dag voor de officiële opening van het Feest van de Jeugd was het drietal in Woudenberg bij Hans van Enkhuizen bijeengekomen om hun teleurstelling onder het genot van een uitstekende rijsttafel nog eens door te praten. Een opmerkelijk ge beuren, zeker gezien de tegenstellin gen. Joke van Gcrvcn (zij voldeed één keer aan de limiet van 4.14 tijdens dc nationale kampioenschappen; de limiet moest twee keer tijdens een internationale wedstrijd worden ge realiseerd) is hevig teleurgesteld en verbitterd. Sinds haar achteraf to taal onnodige en lachwekkende race op Papendal, waar zij 'in samenwer king' nog 0,6 boven de limiet bleef (de wedstrijd zou het NOC-stand- punt toch niet meer hebben beïn vloedt) heeft zij niet meer getraind. 'Je stelt je helemaal op München in. Je laat er veel voor. En als je er dan toch niet heen mag, word je wel wat apatisch. Joke's man Wim: 'Zij heeft er op het ogenblik hele maal geen zin meer in. Het enige waar zij over praat is het ondoor grondelijke beleid van een NOC en een KNAU. Aan trainen komt ze niet meer toe. Maar dat zal wel weer komen. Atletiek betekent veel voor haar, München is niet zaligma kend. Joke is het meest verbitterd over het feit dat het NOC atleten, die ook niet aan de limiet hebben voldaan wel afgevaardigde en dat zij nu thuis zit. Joke van Gerven: 'Men heeft het over discriminatie in Rho- desaë, maar in Nederland is er ook discriminatie. Er zijn atleten die de limiet niet halen en toch in München zitten en andersom.' 9 Micke Sterk is minder teleurge steld. Zij vindt zichzelf niet zielig, omdat zij nu toevallig thuis moet blijven. Mieke: "Het is natuurlijk wel jammer, dat ik niet mee kan doen, maar ik ben er niet onderste boven ran. De afgelopen week heb ik weliswaar slechts drie keer ge traind, maar dat komt omdat na die idiote Iimietenjacht even de span ning, even 'het moeten' weg is. Ik vind trainen plezierig en ga normaal verder. Ik heb plezier in mijn sport. Misschien is de opmerking sport s arbeid wei waar, maar daarom toch nog niet verwerpelijk.' 9 Ilans van Enkhuizen vindt de opofferingen die hij zich heeft moe ten getroosten niet voor niets ge weest. 'Ik train en loop wedstrijden, omdat ik er plezier in heb. Ais ik het niet leuk meer zou vinden zou ik er mee stoppen. Alleen de men sen van het NOC en dc KNAU ontnemen je de lust tot sporten. Ik kan me zo kwaad maken op dat stelletje officials. Toen ik precies wilde weten, waarom atleten als Hensgens, Wassenaar en Scharn, die niet eens.op de lijst van de beste dertig voorkomen en dus helemaal geen kans hebben op een finale plaats wel in München mogen star ten en ik niet, kreeg ik een vaag antwoord. Ze bedrijven vriendjespo litiek daar bij het NOC. Het is wel toevallig, dat de atleten die niet mogen allemaal Westphalklanten zijn. Daarom hoop ik op een enorme Nederlandse sof, niet voor de atle ten, maar om het verkeerde beleid van het NOC aan te tonen. Ik heb mijn trainingsprogramma aangepast en werk momenteel naar een tweede top toe. Na de Spelen wil ik een goede tijd neerzetten om het NOC hiermee op een vreselijke manier voor aap te zetten.' Het is duidelijk, dat de verbittering en teleurstelling bij de drie atleten erg groot is, maar als ze terugblik ken op de voorafgaande maanden komen zij tot de slotsom, dat zij het niet anders zouden hebben gedaan. Mieke Sterk: 'Resultaten zijn wei belangrijk, maar als je werkelijk zou voeien, dat de topsport een belem mering voor je verdere ontwikkeling gaat worden, of wanneer alle plezier verdwijnt, dan stop je er vanzelf mee, maar zo ver is het nog lang niet. Wel bestaat er het uitdrukkelijke verlangen aan een gesprek in sep tember. Zowel de thuisblijvers ais de Münchengangers moeten weten waar ze aan toe zijn. De voorzitter van het Zweedse Olympische Comité Siggc Bergman verklaarde gisteren, dat er een Au stralische zwemmer, waarvan hij dc naam nog niet ontdekt had, in het officiële Zweedse trainingstenue rondstapt Bergman vermoedt dat een lid van zijn ploeg als Australiër vermomd gaat, wat tegen de regels van het IOC is. Tijdens de Olympi sche Spelen is het verboden in een ander dan het officiële tenue te verschijnen. Zweedse officials zijn nu bezig achter de namen van de Zweedse Australiër en de Australi sche Zweed te komen. De coach van de machtige Ameri kaanse groep atleten, Bill Bowerman is nijdig op alles en nog wat Bo werman, een docent aan een univer siteit klaagde steen en been, 'We hebben een pasgetrouwde atleet in de ploeg, die zijn vrouw heeft mee genomen. Zij logeert ergens in de stad. Dat kan ik niet goed vinden. Een ander lid van de ploeg denkt, dat hij na een nachtje lol en herrie, de voigede dag fit op het trainings veld kan verscliijnen. Wat koop je nou voor zo'n vent Verder valt de hooggeroemde Duitse organisatie hard tegen. Die lui hebben nog niets gedaan wat ze beloofd iiebben. Bovendien deugen onze eigen orga- nisatiemensen niet; ze zijn onbe kwaam en partijdig. En als we van de oefenterreinen naar het dorp wil len is er altijd een tekort aan ver voersmiddelen. Ik geloof dat andere coaches onze wagens pikken en die nog houden ook.' Toen hem ge vraagd werd of hij nog wel plezier in zijn werk had, antwoordde de boze coach: 'Ik heb een rot baan.' Ook de 950 ingezetenen van de 'Poort van de Hemel' gevangenis in Rome zullen van het Olympische gebeuren kunnen snoepen. Gisteren werden namelijk de 300 tv-toesteïlen aan het gevang afgeleverd, die door een plaatselijke fabrikant te leen waren aangeboden. In opdracht van de directeur van de gevangenis werd in elke cel zo'n kijkkast geplaatst de nederlaag van hun kampioen als een „nationale ramp". Zij vertelden ook nog, dat de bokser, nu zijn carrière geschonden werd door een knock-out, zijn bokshandschoencn wel eens aan de wilgen zou kunnen hangen. Een titelhouder is gisteren van het Olympisch toneel verdwenen. De 26- jarlge vlieggewicht-bokser Francisco Brito uit Venezuela werd door de 18-jarige Australiër Dennis Talbot in de tweede ronde knock-out gesla gen. Twee jaar geleden verloor Den- nis bijna een hand bij een verkeers ongeluk. Met diezelfde hand bracht hij de Zuid-Amerikaan Brito, zijn tweede nederlaag in 118 wedstrijden toe. Officials uit Venezuela beschreven Terwijl deze Spelen nog in volle gang zijn, zijn mensen in Colorado al aan het protesteren tegen het volgende Olympisch festijn. De in woners van Colorado voelen er wei nig voor, dat de Olympische Winter spelen 1976 in hun staat worden gehouden, omdat zij het veie geld heel wat beter kunnen gebruiken. Burgemeester Bill McNickoIs van Denver, de hoofdstad van Colorado, is echter wel voor het houden va» de Spelen in zijn stad. Hij heeft een aantal medestanders gevonden, waar onder uiteraard een aantal welge stelde» zijn, zoals industriëlen, eige naars van oliemaatschappijen en bankiers. De bekendste leden van het actiecomité zijn Bob Hope en Bing Crosby uit Hollywood, dr. S. Eisenhouwcr, dc broer van wijlen president Eisenhouwer en de ver maarde sportcoach Charles Wilkin son. Ook in andere staten is al verzet aangetekend tegen het even tuele houden van de Winterspelen aldaar, wat wel koren op de molen van Avery Brimdage zal zijn, die vindt dat de Winterspelen moeten verdwijnen omdat zij door de com mercie verziekt zijn. t

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 2