lM(f WESHAND PROMOTION" Passage theater kan weer vijf jaar draaien Flatgebouw voor bejaarden in Alexanderpolder 1 Wethouder Polak was witte lijnentrekker nog maar 1 week.... itiöf ilii Winkelcentrum Zuidplein Vacature-Hoek trekt meeste belangstelling 87 >9 september Vraagbaak Zuidwijk tegen heffing van parkeergetden smwpy.ws nu minder TROUW/KWARTET WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 REGIO R3 Van een onzer verslaggeefsters BOTTERDAM Een maand is het nu open, het werkinformatiecen- trum voor de vrouw1 en het reilt en zeilt erg goed', vindt de heer H. J. de Jong, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Rotterdam. 'Vanaf de eerste dag is het een succes gebleken. Er kwam een grote toeloop en er is aardig wat vraag'. Op zes juli opende het centrum, dat tot stand kwam op initiatief van de Rotterdamse Kamer van Koophandel in nieuwe samenwerking met het Gewestelijk Arbeids bureau, in het glazen huisje op de Coolsingel, zijn deuren. Sindsdien stappen er dagelijks zo n 150 meisjes en vrouwen naar binnen om een kijkje te komen nemen in de vaeaturebakken. Met een aanvraag in het hoofd of een kopietje stappen ze een poosje later het gebouw weer uit. Er is tenzij men dat zelf wil niet geregistreerd, niets opgeschreven, niemand weet een naam of adres, even anoniem'als ze binnen zijn gekomen kunnen ze weer gaan, op weg naar een even tuele toekomstige werkgever. re in de veiling „Westland-Noord" aan de Nieuwe Weg tussen Loosduinen en Poeldijk. beian9rij^0 6.000 m2 groei en bloei cluKtloepen bloemen, groenten, fruit; en voor de vakman: technisch nieuws voor de glastuinbouw. open: 5 t/m 8 sept, van 10.00-17.30 en van 19.00-22.00 uur zaterdag 9 sept, van 10.00-18.00 uur kom genieten van de verrukkelijke resultaten van de wesilandse veredelings- en kwekerskunst SCHIEDAM Uitvoerig is in de Schiedamse gemeenteraad gedis cussieerd over het Passage Thea ter. Zoals hekend was deze grote bioscoop met meer dan 900 plaatsen eigendom van het Tu- sehinski-concem. Deze verkocht het theater aan de gemeente Schiedam, terwijl het gemeente bestuur op zijn beurt een staf- X?a AcSf -sCu'2> complete Hi-Fi-Stereo sets k leu rentelevisïe ROTTERDAM Onder auspiciën van de Stichting tot Oprichting en exploitatie van Woongebouwen voor bejaarden te Rotterdam zal in de Prins Alexanderpolder een flatgebouw voor zelfstandig wo nende bejaarden worden ge bouwd dat met zijn 22 verdiepin gen een karakteristieke stede- bouwkundige noot voor zijn om geving belooft te worden. Voor dit gebouw zal op donderdag de eerste paal worden geslagen. De stiehtingskosten zijn op basis van het huidige loon- en prijsniveau geraamd op ruim 14 miljoen. funktionaris van het Tuschinski- concern, de heer H. Berg, aan trok als exploitant. Zijn filmkeu- ze slaat zo in bij de Schiedamse bevolking dat een bezoekersaan tal van gemiddeld zo'n 600 be zoekers heel normaal is. Vroeger was dat wel eens anders als er soms nauwelijks 50 bezoekers een gang naar het Passage Thea ter maakten. ROTTERDAM Ze waren dins dagmorgen al vroeg aan de ar beid: wethouder mr. H. C. G. L. Polak van verkeer en openbare werken, directeur drs. C. G. van Leeuwen van de RET, en ir. H. A. van der Hout van de Verkeers- in dienst. Ijverig verfden ze, ge kleed in witte lakjassen, een klein stukje van de Goudsesingel wit. Intussen hield een aantal jneisjes, eveneens in witte lakjassen, auto mobilisten aan om ze een plak- kertje in de handen te duwen met de tekst: Rij de trem niet klem. Witte lijnen blijf er buiten. Rotterdam maakt ernst met zijn witte lijnenplan. Werden enkele geruime tijd geleden al "vrije trambanen' ge creëerd door witte strepen op de Wolphaertsboeht, de Mathenssenveg, Middellandstraat, Vierambachtstraat en Schiedamseweg, vanaf dinsdag wor den ook de Goudsesingel, Boezemsin gel en Oostzeedijk voorzien van derge lijke strepen. door JAN LADENIUS ROTTERDAM De kans is groot, dat de tot sluiting gedoem de apotheek Lansberg aan de West-Kruiskade, op de valreep toch zal blijven voortbestaan. Het afgelopen weekeinde heeft zich een gegadigde gemeld, die moge lijk de vestiging waar een dikke 9000 fondspatiënten staan inge schreven, zijn dienstverlenende taak zal laten blijven doen. In ons artikel 'Oude Westen houdt één apotheek over' van 19 augus tus, maakten wij gewag van de op. handen zijnde sluiting. De deur van apotheek Lansberg aan de West Kruiskade moest op slot omdat de beheerder aankondigde zich m® 't Gaat goed met het WIC in 't glazen huis Advertentie Toch is de vacature-afdeling niet het enige waaraan de initiatiefnemers van het WIC, zoals het centrum in de wandeling wordt genoemd, belang hechten. Informatie in de ruimste zin ran het woord, informatie aan de vrouw die eigenlijk wei zou willen gaan werken maar de wegen niet kent, daaraan hechten zij evenveel waarde als aan de reële plaatsingsmo gelijkheden in de maatschappij, 'Het gaat erom dat de vrouw een keus kan maken of ze werken wil of niet een weloverwogen keus die gebaseerd moet zijn op kennis van zaken', zei mevrouw drs. N. Smit-Kroes, voorzit ter van de commissie Werkende Vrouw van de Kamer van Koophandel bij de opening van het WIC in juli. "Wij zeggen niet dat een vrouw moet werken, maar op het ogenblik kan ze nog geen goede keus maken omdat alle inlichtingen over voorwaarden en consequenties van het werk nog niet voorhanden zijn". op het gebied van scholing. 'We ge ven als arbeidsbureau en ook vaak helemaal gratis scholing op allerlei gebied. Wij hebben alle opleidingsmo gelijkheden voor de vrouw die haar in staat stellen makkelijk of makkelij ker een baan te krijgen: administra tieve opleidingen, type-cursussen, en zovoorts, En daarnaast beschikken we over een unieke documentatie van al ie opleidingen op alle gebied die er in Nederland te volgen zijn'. Voorlopig echter trekken de vacature- bakken meer de aandacht van de bezoeksters. Er is dan ook heel wat in te vinden. De heer De Jong: 'Voor full-time banen hebben we op het ogenblik ruim 1300 vacatures, waar van 582 op administratief gebied, 503 in de verzorgende beroepen en 221 in de overige geschoolde beroepen. Bij de part-time functies ligt dat een stuk lager: 262 vacatures, waarvan maar 30 in de administratieve beroepen, 94 ia de verzorgende en 138 in'de overige geschoolde beroepen.' 'Maar', zegt hij er achteraan, 'dat is niet alle vraag in Rotterdam en omge ving. Er zijn veel meer vacatures maar die krijgen we hier vaak niet binnen. Het zou voor ons erg prettig zijn als de werkgevers bijvoorbeeld een afschrift stuurden van een adver tentie: als ze ons trouwens helemaal meer inschakelden'. De meeste bedrijven vragen vrouwen met mavo-havo-opleiding, 'Ernaast zouden we graag meer vraag zien naar hoger geschoolden. Maar dat zit er op het ogenblik niet in', zegt de heer De Jong, 'dikke banen hebben we nu vrijwel niet Daarvoor zou wel een oorzaak aan te wijzen zijn: de grote toeloop van afgestudeerden op dit ogenblik. Maar het blijft wel jammer.' Sinds een maand is die voorlichting er wel, maar erg veel belangstelling trekt ze nog niet. 'Dat is een beetje jammer", vindt de heer De Jong nu, 'want dat is juist het extraatje van het WIC. De opzet was een vraagbaak te zijn voor degenen die nog wat mistig tegen werken aankeken. W-e we nu binnenkrijgen zijn vrouwen die al de beslissing hebben genomen te gaan werken, of vrouwen die een andere baan zoeken. Begrijp trouwens wel, ook hen zien we graag, ook voor hen zijn wc er". Ziet de heer De Jong mogelijkheden om die genoemde eategor.e vrouwen die 'over de drempel moet en wil worden geholpen' naar binnen te krij gen? 'Ach, het is een proces. Waarschijn lijk zal de interesse van de vrouw in de loop der lijd groeien, vooral nu men weet dat die voorlichting er is.' Een belangrijk aspect van het WIC, dat ook (nog) geen overweldigende belangstelling trekt, vormen de uitge breide documentaire en voorlichting (Advertentie) u~- V- =*- '_%f-> Ij M ,|l -J sr.-r- -J 1Atf&ÏV* A'S-- .arb'dï •p-rër-! - -rrtsl7.~_=47u'«_--jj.. tiTlf iV «Ir* - l'!3r~~ - t A-V* #4. "f- r.3'iT'r=" vin. fCffi ff- tuf" "ï-T t v- F*i~n 7«Ln If SiSib ïrt-JJ- «"jjLiWjj n' f*r - Ht-Fibousu •wil t8?9 Fwestersinjet 42-44, Rotterdam telefoon (0101-38 3S 00 Vrijdags koopavond van 7 tot 9 uu r. ROTTERDAM De Stichting Wijk- opbouw Zuidwijk gaat akkoord met het voorstel van de commissie beel den een sculptuur van de Engelse beeldhouwer Philip King te plaatsen op een groenstrook in het Zuiderpark- gedeelte tussen het Ahoy-complex en de Oldegaarde. Bij de stichting kwam een door 120 handtekeningen ondersteund verzoek binnen van de jeugd om plaatsing van doelpalen op een grasveld aan de Blankershoek. Het bestuur beloofde er op de maandagavond gehouden openbare vergadering bij de gemeente zijn best voor te doen. Het plan van de gemeente parkeergelden te heffen bij het Zuidplein vindt de SWO nog steeds een,rare zaak. De stichting is van mening dat vrij parkeren een eerste voorwaarde is voor het propa geren van het parkeer- en laat-je- rijden-systeem en dat het heffen van parkeergelden bij de metro Zuidplein in strijd is met de belangen van het openbaar vervoer. (Advertentie) iinds 1898 Westersingel 42-44, Rotterdam telefoon (010)-38 35 00 met extra inruilpremie 's Vrijdags koopavond van 7 tot 9 uur. Het gebouw zal tot stand komen naar een ontwerp van de Rotterdamse ar chitect K. Landers. Het zal de naam 'Hoge Wiek' gaan dragen. Enkele ja ren geleden heeft de Stichting aan de Bachlaan een kleiner, maar vergelijk baar bejaardencentrum laten bouwen dat 'Molenwiek" is gedoopt. Het nieu we serviceflatgebouw zal op de hoek van de Prinselaan en de Berlagestraat verrijzen, op een terrein met een oppervlakte van 5600 m2. In totaal zal het gebouw 233 flats bevatten, op elke verdieping elf. De flats zijn onderverdeeld in een woon kamer, een slaapkamer, een woonhal, een keuken een douche- cn toilet ruimte, een bergruimte en een vesti bule. De architect heeft de flats aan beide zijden van een middengang gesi tueerd; zij zijn daardoor gedeeltelijk naar het oosten, gedeeltelijk naar het westen gericht. Op de begane grond zijn de dienst- ruiment en bergingen geprojecteerd. De representatieve ruimten bestaande uit twee zalen zijn voor het grootste gedeelte opgenomen in een bij het gebouw aansluitende laagbouw. Uiter aard krijgt het complex allerlei ruim- telijke voorzieningen die zijn afge stemd op de typische behoeften van de bewoners. Die bewoners wil de Stichting vooral aantrekken uit de zogenaamde middengroepen van de Rotterdamse bevolking. De huur van de flats wordt voorlopig geschat op ongeveer 300,- per maand, de bijkomende kosten inbegre pen doch exclusief de service- kosten. Voor deze servicekosten wordt voorlo pig een bedrag van ongeveer 100,- per maand aangehouden. Op het eigen terrein zal een parkeerplaats voor 48 auto's worden aangelegd. De bouw van het complex is opgedra gen aan Volker Bouwmaatschappij te Rotterdam, die er jaar voor nodig denkt te hebben. I Al deze gunstige resultaten mochten echter op sommige raadsleden geen indruk maken, mede ook omdat de proeftijd met de heer Berg afliep en het gemeentebestuur zeer terecht ui terst tevreden over de heer Berg de raad voorstelde het oontrakt met hem vijf jaar te verlengen. Het D'66 raadslid Aad Wiegman wilde in eerste instantie van het gemeente bestuur wel eens weten tot welk be drag men het exploitaite tekort wenst te dekken. Ondanks alle gunstige re sultaten wordt er jaarlijks gemiddeld nog zo'n 100.000 gulden op het tekort bijgepast Verder stelde hij dat Tu- sehinki nu wel het theater heeft ver kocht maar toch altijd nog een flink bedrag krijgt voor het verhuur van de films. Is het zo aldus de heer Wiegman dat Tuschinki de winsten opstrijkt en de gemeente voor het verlies wordt aan gesproken? Hij wilde het eontakt met de heer Berg wel verlengen maar dan voor drie jaar, iets waar PCG woord voerder S. J. Rosman het volkomen mee eens was. P.v.d.A. fraktievoorzit- tef P. Boschman was het hier niet mee eens, was hijzonder tevreden over de werkwijze van de heer Berg en was het ook volkomen eens met het college voorstel, om het contrakt met vijf jaar te verlengen. In een uitvoerig betoog ging burge meester H. Roelfsma in op devgeschie- denis van het Passage Theater. De resultaten zijn boven verwachtingen aldus de heer Roelfsma en ais u kijkt naar andere gemeenten die culturele gebouwen exploiteren dan worden daar bedragen bijgepast waar wij slechts over kunnen dromen. Het jaarlijkse exploitatietekort, globaal zo'n 100.000 gulden vond hij niet veel. Wij bemoeien ons als begeleidings commissie, deze commissie bestaat uit raadsleden en inwoners van Schiedam en een vertegenwoordiging van de Schiedamse gemeenschap, niet met de filmkeuze van de heer Berg, die op dit terrein een zelfstandig exploitant is, terwijl wij ook geen cent meer betalen voor deze films 'aan het Tu schinki concern als andere instellin gen die films huren', aldus de heer Roelfsema Hij noemde de heer Berg een bijzon der bekwaam exploitant. Hij had het grootste vertrouwen in een exploitatie van vijf jaar. In tweede instantie verzoekt de heer Wiegman de cijfers openbaar te maken, maar daar voelde burgemeester Roelfsema niets voor. Het is niet de gewoonte dat wij een accountantsrapport aan de openbaar heid prijs geven aldus de heer Roelf sema. Voor de klap op de vuurpijl zorgde de WD'er P. Verhulsdonk. Hij zei niet te mogen citeren uit de notulen van de financiële commissie uit de gemeenteraad maar als de heer Berg wist wat daarin geschreven staat dan zou hij er niet meer zitten. De heer Rosman (PCG) zei hierop dit is een verdachtmaking en dat neem ik niet. Ook ik mag niet citeren uit deze notulen, maar de heer Berg mag ken nis nemen van wat er is gezegd. Vervolgens werd het voorstel aange nomen met de stemmen van de heren Mak en Van Raalte (PCG), Knip- scheer (SGP) en Wiegman (D'66) te gen. fAdvertentie 'We willen een betere doorstroming van de zware tramlijnen 3, 8 en 1', aldus wethouder Polak, 'en gezien de ervaringen elders in de stad en in andere siteden ben Ik niet somber wat de resultaten betreft. In Den Haag bijvoorbeeld schijnt men zich erg goed aan de belijning te houden.' 'Zoals de metro, die nergens obstakels ontmoet, zal het in de tram nooit worden', vond hij ook, 'maar dat is in ieder geval een stap in de goede richting'. AdvertentieJ gSWl'T't 1 IU'V F\h i f aJjhi- j v i L "Vlam 1 - a Kans op behoud van apotheek Oude Westen terug te trekken op zijn vestiging aan het Pijnackerplei.il. De beheerder moest tot deze maatregel besluiten omdat de wet voorschrijft dat een apotheker slechts één vestiging mag drijven. Uit een brief aan het Gewestelijk Arbeidsbureau blijkt dat het vooral het feit dat het oude Westen de afgelopen jaren geen toonbeeld van rust is geweest, een punt van overwe ging is bij het besluit, te kiezen voor de veel minder drukke zaak aan het Pijnackerplein. Insiders menen even wel te weten dat de diepere oorzaak gezocht moet worden in het feit dat de huidige beheerder de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt en liever een wat rustiger apotheek ver kiest. Iri de brief wordt uitvoerig gewag gemaakt van de onvolkomendheden van de Kruiskade-vestiging. Zo zou er geen gelegenheid zijn de apothekers ruimte uit te breiden en is er sprake van wateroverlast bij hevige regenbui en. Ook ontbreken afgesloten kasten en is er onvoeldoende opslagruimte. Volgens de inspecteur van de volksge zondheid voor Zuid-Holland, de heer H. A. M. van Steenbergen, is de laatste tijd herhaaldelijk getracht de apotheek aan de West-Kruiskade voor sluiting te behoeden. Jonge apothe kers voelen er echter bitter weinig voor om zich in een oude wijk te vestigen en kiezen veelal voor een nieuwbouwwijk waar zij een zaak kunnen opbouwen. Daarbij komt, dat er een verontrustend tekort aan apo thekers en apothekersassistenten is al komt er op langere termijn enig soe laas door de verhoogde belangstelling voor het apothekersvak, onder druk van de stijdende werkloosheid onder academici. Gezien deze problemen zal het op de lange duur wellicht gedaan zijn met de kleine apotheek, zo is de heer Van Steenbergen van mening, al is hij zich bewust van het feit dat een groepsapotheek weer andere (bezor- gings) problemen oproept. Aan de bewoners van het Oude Wes ten tenslotte zal het niet liggen al is duidelijk dat zij in deze materie geen enkele rol spelen. Men kan immers niemand dwingen zich in een dergelij ke wijk te vestigen, zo stelt de heer Van Steenbergen, Een steekproef heeft aangetoond dat de omvangrijke klantenkring van apotheek Lansberg het op z'n minst onbegrijpelijk vindt dat een zo'n druk bezochte zaak dicht moet. Uit de reacties valt overduide lijk op te maken dat een apotheek in het Oude Westen node gemist kan worden met name door de talrijke bejaarde buurtbewoners. Voor hen is er enige hoop. De deur van apotheek Lansberg staat weer op een kier. Het Oude Westen hoopt van Eén van onze geweldige aanbie dingen vindt U op de 1e etage daar verkopen wij deze extra zware ribstof voor een prijsje, dat U zeker wei zal be vallen. Extra zware ribstof, waarvoor U normaal f 8,98 per meter betaalt, koopt U nu bij ons voor een zeer speciale aanbie- dingsprijs van nog géén vier gulden. Woensdagmorgen om 9 uur be gint op de 1e etage de verkoop van deze extra zware, moderne ribstof uit de duur dere series, per meter Géén schrift of taf. best

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 3