Boeiende expositie in Toneelmuseum 'De Vier Molens' gaat maandag open r 'Val op in verkeer' Maatschappelijk welzijn bespreekt structuurnota Sfeer uit 1872 voor een dag terug 'Russisch invoeren op de scholen' Harnassen gestolen iMpaiii Jean Fournet verlaat Rotterdams orkest Bestuur Toelichting over kunstduinen op 25 sept. De Kroonschijf 's-Gravendee! Eerste taak bundeling tvijkwerk Vraagbaak Fraai dienstencentrum in Schiedam Alle teams van ADO spelen Gezagvoerder Boeing overlijdt tijdens landing Verkeerslichten op Schiekade in gebruik mmm TROUW/KVAHTET DOM>EMM£ 14 SEPTtEMBER 1972 R< AMSTERDAM Het Toneelmu seum heeft nu een tentoonstel ling schetsen, (werk) tekenin gen, kostuums, maquettes van de ontwerpers André Acquart en Michel Raffaëlli. Acquart, die al in vele landen exposeerde en vele prijzen won (Praag, Novi Sad, S. Paolo), ontwierp in de laatste vijftien jaar voor wel honderd dertig stukken. In de sfeer van de werken, naar de bedoelingen van de regisseurs. 3ft Kostuumontwerp voor Marat-Sa de door Acquart. Toon Hermans komt weer 'Blues Lexicon' voorziet in lacune MAASSLUIS Koopcentrum De Lantaarn gaat zaterdag 30 septem ber de burgerij van Maassluis een grandioos feest aanbieden. Dit fes tijn, dat bijzonder spectaculair belooft te worden, vindt plaats ter ge legenheid van het feit, dat Maassluis honderd jaar stad aan de Water weg is. Het programma vermeldt een grote vlootschouw, kinderker- mis, marktevenementen en een lampionoptocht. Zes herauten te paard zullen die morgen de burgerij kond doen van het grootse feest- gebeuren. Ambitieus VLAARDINGEN Het welzijns werk in Vlaardingen gaat binnen kort van start. Per 1 oktober treedt mej. L. van Haanemayer in dienst van de Stichting Welzijn Vlaardingen als directrice van het onlangs opgerichte welzijnsor- gaan. Zij is van die datum af met haar staf, die verder nog bestaat uit de burgerraadsman de heer S. Ligt en een administratieve kracht elke dag bereikbaar in het pand Oostjavenkade 31 waar de Stich ting Welzijn Vlaardingen onder dak heeft gevonden. De staf zal in de loop der jaren verder wor den uitgebreid. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De Schiedammers kunnen vanaf maandag 18 septem ber met een verdiende trots zeg gen dat hun dienstencentrum 'De Vier Molens' aan de Nieuwe Dam- laan open is. Het is een centrum waar met alles rekening is gehou den, niet in de laatste plaats met de gehandicapten die ook in ruime mate van dit centrum gebruik kunnen maken. Kinderkermis Lampionoptocht UTRECHT Onder het motto 'val op in het verkeer' gaat Veilig Ver keer Nederland (VVN) de komende weken een campagne voeren, die gericht is op het kind en de bejaarde in het verkeer. Ook wordt tijdens de actie aandacht besteed aan het belang van een goede ver lichting van fiets en brommer. rSÜSffi» ROTTERDAM Het algemeen bestuur van de Raad voor het Maatschappelijk Welzijn zal op 26 september een openbare vergade ring wijden aan de reeds enige tijd geleden gepubliceerde 'struc tuurnota' van de gemeente Rot terdam. Deze nota, die gedachten omtrent een mogelijke planolo gische ontwikkeling van de stad bevat, is door het college van b. en w. in grote mate verspreid met de bedoeling discussies op te roepen. Inmiddels is reeds op ver schillende wijze gereageerd. Het bestuur van de Raad voor het Maatschappelijk Welzijn heeft zich met vele anderen tot het College gericht met het verzoek de termijn, waarbijnnen gereageerd zou kunnen worden (1 juni) te verlengen. Deze termijn is inmiddels verlengd tol 1 oktober. 1 Hij schiep ruimten voor de handeling: een ijzeren brug met raids, trappen en verhogingen voor alle taferelen van Romeo en Julia; een gladde, zwarte houten schijf met gaten en trappen naar benee voor Sartres Le Bi able et le Bon Bieu; houten panelen, schot ten, vloeren en zetstukken, dreigend en hard middeleeuws voor Macbeth; een decor van latten die op tralies lijken en kooien vormen voor het armzalige gesticht in Marat-Sade van Weiss, met waanzinnige kostuums van Ijzerdxaad, spijkers, zandvormpjes, eetgerei op ruw en grauw linnen. Voor het ballet Up to Date werd de simpele ruimte tussen twee schermen versierd met bonte hangende plastic figuren. Lioba Winterhalder maakte daar kostuums bij, vrolijk, bizar voor kleurig beschilderde kralen, kwasten, sleutels en passementerie. Voorbeel den van vindingrijkheid in het ge bruik van allerlei materialen, en in architectonische mogelijkheden om het spelen van het stuk en de stem ming van de inhoud te dienen. De tentoonstelling geeft, jammer genoeg, maar een bescheiden en beperkt beeld van wat Acquart tot stand bracht Van Michel Raffaëlli, die eens politiek tekenaar en schilder was, maar liever de samenwerking van het toneel en het meer directe contact met een groter publiek zocht, en vond, in Duitse opera's en het volkstoneel, zijn er boeiende schetsen van taferelen en zwart-wit-tekeningen van kostuums voor Peter Hacks' Die Slacht bei Lo- bositz; een draaitoneel met schijven en een omhoogdraaiende spiraal voor De Badkamer van Maiakovski; uitge- ROTTERDAM De dirigent Jean Fournet die sinds 1968 dirigent en artistiek leider van het Rotterdams Phïlharmonisch Orkest is, heeft thans officieel de wens te kennen gegeven het orkest per 1 september 1973 te verlaten. Men is m onderhandeling met Edo de Waait, die sinds 1967 ais dirigent bij het Rotterdamse orkest werkzaam is, de plaats van Fournet in te nemen. Fournet was in verband met zijn toenemende verplichtingen in het bui tenland, met name in zijn geboorte land Frankijk, al geruime tijd van plan een van de twee Nederlandse orkesten waarvan hij vaste diigent is, op te geven. Dat werd het Rotterdam se orkest; Fournet blijft derhalve diri gent van het Radio Filharmonisch Orkest. breide werktekeningen voor het ge bruik en de mogelijkheden van zet stukken in Hamlet. Of voor de drie verdiepingen van negen kastjes, om het zo maar te zeggen, die allen verschillend gebruikt kunnen worden, met projecties en door de spelers in 'Amerika' naar Kafka. Plattegronden met pijlen voor de be wegingen in Schoenbergs Mozes en Aaron zijn zo te zien onbegrijpelijk, maar duiden wel aan hoezeer ook Raffaëlli niet zijn eigen beeldende kunst, maar de tbeaterhandelingen in de mogelijke ruimten, voor ogen heeft Werktekeningen op schaal voor Verdi's II Vespri Sicilian! waarin de wagens, en zelfs de vaten en meelzak ken zijn ontworpen bewijzen hoe zorgvuldig en doordacht hij werkt. Ook hij werkt als een uitvinder soms, met vele materialen en technieken (polyester, projecties, foto's, doorzich tige stoffen bijvoorbeeld). Dit is te zien tot 29 oktober. AMSTERDAM 'Nu ik na een hefti ge 'knock-out' weer op de been ben en met nieuwe moed aan de slag ga, met de voornemens wat 'zon te zaai en' in de harten van het herfstvolk van Nederland, wilde ik gaarne u uitnodigen voor onze officiële premiè re op donderdag 16 november a.s. in het Circustheater te Seheveningen' schreef Toon Hermans ons. Hij is weer hard bezig aan de voorbereidin gen en de 'try-outs', waarin de pro beersels van avond tot avond nog kunnen veranderen, todat de show op 16 november de vaste vorm heeft gekregen. Er mag dan op het gebied van blues en aanverwante muziek aardig wat literatuur bestaan, waar het betreft de behoefte aan een encyclopedische naslagwerk vult de bij Standaard Uit geverij, Antwerpen recent gepubli ceerde 'Blues Lexicon' 32.50, dat wel) bepaald een lacune. Samensteller is de Belg Karei Bogaert (28, afgestu deerd te Leuven) die er sinds '62 aan heeft gewerkt, daartoe o.m. gestimu leerd door de Franse bluesspecialist Alexis Komer. Ruim 400 blz. lang passeren de nogal zwaar op platenoeu- vres toegespitste antecedenten van on geveer 625 bluesvertolkers de revue, aangevuld met een reeks summiere omschrijvingen van allerhande begrip pen, een kleine bibliografie, een hand jevol foto's en een uitgebreid tref woordenregister. In het voorwoord van dit goed-ogende pilletje bena drukt Bogaert het woord blues in een ruime betekenis te hebben genomen en dat hij een subjectieve keuze beeft weten te maken uit de ontelbaren, die zich bezighouden met blues, cajunmu- ziek, boogie en gospel. Die keuze onthult in dit soort werken nog iets van een persoonlijke touch, al kwam het mij. al bladerend voor dat Bo gaert er niet altijd in is geslaagd zijn figuren kort en duidelijk reliëf te geven, op hun stijlkenmerken in te gaan enz. Ik denk daarbij bv. aan Leonard Feather en diens jazz 'bijbel', de New Encyclopedia of Jazz, waarop de samensteller evenais op andere erkende bluesspecialisten nogal heeft moeten leunen. Objectief bezien, kan men waardering hebben voor Bo- gaert's moedige poging, een soort be volkingsregister in het leven te roe pen, al geldt het hier, zoals bij zoveel researehwerk, een momentopname. Naast allerlei bluesliteratuur kan dit lexicon in elk geval nuttige diensten bewijzen, vooral voor hen die gerich te, uitgebreide platenverzamelingen op dit gebied bezitten. De pittige prijs laat echter weinig illusies voor een wijdse verspreiding. AMSTERDAM Het Russisch is een belangrijke taal en het blijkt dat veel Nederlanders daar oog voor hebben. Zowel in Europa als in de VS is het Russisch een grotere plaats gaan inne men dan voorheen. Wil Nederland niet ach terraken op het vlak van de wetenschap en internationale contac ten dan zal het zich los moeten ma ken van het traditionele talenpatroon in het onderwijs en zich moeten in stellen op een groter aanbod van talen. Dit wordt geconcludeerd in een bro chure van de commissie leerplan Rus sisch, waarin gepleit wordt voor in voering van het Russisch op de mid delbare school. De Lantaarn biedt burgerij feest aan Het bestuur van het koopcentrum De Lantaarn heeft kosten noch moeite gespaard om van dit feest een gewel dig gebeuren te maken. 'Het zai een dag worden, die bruist van de aktivi- teiten. Er zal beslist geen commersie bedreven worden, 'zo zegt het bestuur van. het koopcentrum, dat bijzonder blij is met de prettige medewerking van het gemeentebestuur. 'Het is een indrukwekkend ambitieus plan, dat zeker zal slagen, zegt de burgemeester W. J. D. van Dijck, die zijn grote waardering voor het initia tief van het koopcentrum De Lan taarn uitspreekt. 'Maassluis wordt hierdoor op positieve zin naar voren gehaald. De mensen zullen na afloop moeten zeggen: zó kennen we Maas sluis eigenlijk nog niet'. Burgemeester Van Dijck toonde zich ingenomen met het feit dat de onder nemers de oude binnenstad leefbaar willen maken. 'Graag heb ik meege werkt om de binnenstad af te sluiten. U kunt zich volledig uitleven en op die wijze kan de binnenstad zich ma nifesteren'. Het programma is bijzonder afwisse lend! Rond negen uur die morgen zullen, zoais we meldden, zes herau ten te paard het feest aankondigen. Tegelijkertijd vangen tal van markt evenementen aan. Men kan kijken naar het zadelmaken, kantklossen, nettenboeten, glasblazen, handweven, bijenkorf vlechten, spinnen, tapijtkno- pen, stoelen, matten, tinnen gieten, klompen maken, kaarsen maken, pot tenbakken, figuur knippen en lederbe- werken. Om half elf zal het college van burge meester en wethouders, gestoken in klederdracht als schout en schepenen bij het Stadhuis aankomen. De dorps omroeper loopt vooruit en zai de aandacht van het publiek vragen. Daarna verricht burgemeester Van Dijck de onthulling van de lantaarn en verklaart het feest voor geopend. den. Via een minitrein en dubbeldek bus, die deze heie dag door Maassluis rijden, zullen alle festivitieten goed te bereiken zijn. AI met al belooft het zaterdag 30 september bijzonder gezel lig te worden in Maassluis, waar die dag ook vele belangstellenden uit de wijde omgeving worden verwacht. Al les zal er aan gedaan worden om de sfeer van 1872. honderd jaar geleden, in klank en kleur en kledij op te roepen. Het bestuur van koopcentrum De Lantaarn dat alle festiviteiten tot in de details heeft voorbereid, bestaat uit de leden: J. J. H. Frederiks, J. J. G. Speijer, B. G. J. Sieperman, J. v.d. Burg, A. Hartog, D. van Kooy, H. M. W. van Oudhesuden, C. Slikkerveer en J. Verduyn. HOEK VAN HOLLAND In vei band met het feit, dat ir. Raad, hooh van de gemeentelijke plantsoenen dienst van de gemeente Rotterdam ii de op 19 september te houden verga dering van de Wijkraad een toelich ting zou geven over de afscherm iiu van de Maasvlakte door kunstduinen is het noodzakelijk gebleken deze ver gadering te verzetten naar maandaj 25 september in verband met verhin dering van ir. Raad. 's-GRAVENDEEL De damvereni ging 'De Kroonschijf speelde dezt week voor de onderlinge competitie De uitslagen waren: A. SnijdersH Kamp 20, II. BomgaarsA. Verha gen 02. M. van DijkW. Meurelaai 20, J, VerkerkD. Huisman 2—0, j de KoningJ. Cappon 1—1, B. A. df GeusF. E. Janssens 02, J. var Driel sr.J. Kooyman 11, W. A KooymanC. Buitendijk 20. Welzijn Vlaardingen wegwijzer voor burger Vlaardingen voor de eerste maal offi cieel bijeen onder leiding van tijde lijk voorzitter mevr. H. A. Bieeker. Als belangrijkste taak van het wel- zijnsorgaan noemde mevr. Bieeker de bundeling van het wijkwerk. Daar naast wil de stichting een wegwijzer zijn voor de individuele burger. In grote lijnen gaat de stichting zich bezig houden met onderzoeken, signa leren, adviseren, bemiddelen, kontak ten tot stand brengen en stimuleren en coördineren van het wijkwerk. 'Men moet ons niet zien als een van de commissies in de Vlaardingse sa menleving. Wij vervullen meer de functie van smeerolie waardoor de wagen van de maatschappij soepel gaat lopen', zo karakterisseerde mevr. Bieeker de stichting Welzijn Vlaardin gen. de verantwoordelijke instanties in staat zijn afdoende maatregelen te nemen", aldus mevr. Van Duyn. Tijdens de eerste presentatie van de Stichting Welzijn Vlaardingen werd met name de aandacht gevestigd op de burgerraadsman de heer Ligt die wordt bestempeld als de vraagbaak voor de burgerij. Hij is elke dag te bereiken in het pdan Oosthavenkade 31. Telefonisch kan men hem te spre ken krijgen onder nummer 341459. Zo zijn er bijvoorbeeld in het hele gebouw geen drempels te vinden, ter wijl zelfs de koffiebar is afgestemd op het feit dat er ook invalidenwagentjes moeten kunnen 'aanschuiven'. Van daar ook dat de bar wat lager is gehouden dan in de meeste gevallen. Wordt het centrum pas op 6 oktober officieel geopend, in de komende drie weken kan men al aan sfeer wennen en kunnen de bezoekers alle mogelijk heden in het centrum leren kennen. Er is dan ook geen vast programma, maar kapper - zowel voor de dames ais voor de heren - pedicure en wasse rette zullen al volop draaien. Wel moet er van te voren even een af spraakje worden gemaakt, omdat nu eenmaal niet iedereen op deselfde tijd terecht kan. Ook de warme maaltijden worden van uit dit dentram verzorgd, terwijl de bejaarden ook in het cen trum, zelf kunnen eten. Natuurlijk hebben de bejaarden, die al een eerste 'excursie' in De Vier Molens achter de rug hebben, meer wensen dan op het ogenblik vervuld kunnen worden. Maar ook dat is een kwestie van wat geduid, wat passen en meten, maar vooral van enthousi asme. Hebben meerdere bejaarden animo om iets te organiseren, dan zal dat zeker uitgevoerd kunnen worden. Na 6 oktober is er een hele 'feest- week' gepland om de opening ook werkelijk te vieren. Zo is er een zamgmiddiaig, een biljart- en klaverjas- ooaoours, een poppentheater van het bekende Marionettentheater Bert Brugman, een bingo-middag en een modeshow waarbij zeker de herenmo de niet uit het oog wordt verloren. Verder vinden de oudere Sehiedam- mers onder anderen de Stichting Pe dagogische Dienst St. Jozef in het dienstencentrum, Pro Juventute en er is contact opgenomen met de Gezins voogdij Raymundus, de Sociale Dienst, Sociale Raadsman en Alge meen Maatschappelijk Werk. En mocht het nodig zijn, dam wondt ook contact opgenomen met een diëtiste en een belastingconsulent Eenzaam hoeft niemand zich te voe len in De Vier Molens. Al bijna 100 gastvrouwen en gastheren - veel 65- plussers ook- hebben zich opgegeven om alle belangstellenden te verwelko men en op hun gemak te stellen. Er zijn er echter nog meer nodig, vooral omdat men deze gastvrouwen niet te veel wil belasten. Wie eens in de week of veertien dagen twee uurtjes over heeft, kan zich opgeven. Zeker is, dat juist deze gastvrouwen en gastheren een belang rijk steentje zullen bijdragen tot het slagen van het nieuwe Dienstencen trum. 's-GRAVENDEEL Zaterdag is voor ADO een drukke dag, daar alle twaalf teams binnen de lijnen komen voor competitiewedstrijden. Zeven wedstrij den worden gespeeld op eigen terrein op het sportpark 'Trekdam'. Om 4 uur ontvangt ADO 1 Rotterdam Zuid 1, een tegenstander waartegen men enkele jaren geleden voor het laatst uitkwam. ADO 2 moet in staat zijn te winnen van het bezoekende Kinderdijk 3.ADO 3Oranje Wit 3 is een wedstrijd van twee gelijkwaardige teams. De eind stand zal niet ver van gelijk spel afliggen. ADO 4 kan zijn derde over winning in successie behalen op Delta in Middelharnis. Het eerste jeugdteam gaat op bezoek bij de jeugd van Oranje Wit. Het tweede jeugdteam speelt thuis tegen PKC Jl. Het programma voor de aspiranten is: ADO al—-Oranje Wit al; Good Luck alADO a2, Ventura Sport A2ADO A3. Pupillen: ADO PI—Regenboog PI, ADO P2—Snel PI en Quick P3—ADO P3. DJAKARTA (Reuter) De gezag voerder van een Boeing van de Pan- american Airways met 117 passagiers aan boord is tijdens de landing op het vliegveld van Djakarta overleden. De tweede piloot nam de besturing over en slaagde erin het toestel veilig aan de grond te zetten. MUIDEN In de nacht van maandag op dinsdag zijn uit het Muiderslot ondermeer een gobelin, een kroon luchter, vier hamassen en diverse kleine, waardevolle voorwerpen gesto len. Vermoedelijk heeft iemand zich laten insluiten, die later anderen heeft toegelaten. De grendels van de deuren, die toegang geven tot de binnenplaats, waren aan de binnenzijde weggescho ven. Op de Markt wordt een kinderkennis gehouden. Het bijzondere van deze 'kermis is, dat men voor slechts een gulden overal in kan. Prijzen van de draaimolens en andere attracties be dragen niet meer dan vijf cent 's Middags om twee uur vindt er in Maassluis een vlootschouw plaats. Schout en Schepenen zullen via de Markt, Veerstraat Z.Z. Veerstraat N.Z. Noordviiet Z.Z. wandelen. Schout Van Dijck zal daarna een trofee uitreiken aan de schipper va nhet leukst en mooist gepavoiseerde schip. De trofee bevat een inscriptie met als tekst: Maassluis 100 jaar stad aan de Water weg en een afbeelding van de lan taarn. Rond kwart over vier vertrekt het gezelschap van b. en w. met de mini- trein uit Goudsteen naar de aanleg- stijger van de rondvaartboot van de watersportvereniging Vlietland. De ligplaats is nabij Noordviiet 151 ge vestigd. De middag wordt om zes uur door schout en schepen afgesloten met een bezoek aan het pannenkoek huis en de bier- en limonadehoek. 's Avonds om half zeven wordt een spectuculaire lampionoptocht door Maassluis gehouden. Niet minder dan drieduizend ballonnen zullen op het parkeerterrein achter de Nieuwstraat gratis uitgedeeld worden. Voorafge gaan door drumbands en het zotten gilde wordt een grote mars door de stad gehouden. Ook de schout en schepenen zullen hierbij getuige zijn. De lampionoptocht volgt de route: P. C. Hooftlaan, Lange Boonestraat, Goudsteen, Noordviiet N.Z. Noordviiet Z.Z. Markt, dr. Kuyperkade, P. C. Hooftlaan, Lijnstraat, Boogertstraat, Nieuwstraat en Markt. Om ongeveer negen uur die avond zullen de festiviteiten besloten wor- Mej. Haanemayer gaat zich vooral be- GedCfTCn zig houden met het welzijnswerk in groter verband, bijvoorbeeld op het gebied van de gezondheidszorg, ter wijl de heer De Ligt is aange steld om de individuele burger in nood uit de moeilijkheden te helpen. Hij is overigens al vanaf 1 juni in dienst en heeft zich dus al goed kunnen inwerken. Deze week kwam het nog niet voltalli ge personeel van de Stichting Welzijn ROTTERDAM Als zich geen te genslagen voordoen, dan zal vandaag de grote verkeersiichteninstaliatie in dienst worden gesteld op het kruis punt Schiekade - Teilingerstraat Pro venierssingel, die als eerste in Rotter dam is uitgerust met mogelijkheden tot volledige beïnvloeding van rege ling door het tramverkeer. Na een inregelperiode hopen de Ver- keersdinst Rotterdam en de Verkeers politie te hebbest bereikt dat het tramverkeer op dit drukke kruispunt vrijwel geen vertraging meer zai on dervinden. Voorlopig kan dit echter alleen gelden voor het tramverkeer in noordelijke richting, tot de aanleg van een vóórsorteerspoor voor trams naar de Provenierssingel. 'De gecompliceerde verkeers-regelin- stallatie (kosten ruim 270.000 nog afgezien van de kosten van de noodza kelijke profielwijzigingen: voorberei dingstijd bijna anderhalf jaar) bezit overigens nog enkele andere snufjes. 'groene golven' voor over de Schie kade overstekende voetgangers, waar door in het algemeen de beide rijba nen van de Schiekade mét midden berm, in één keer kunnen worden overgestoken. De voetgangers moeten dan zelf op een knop drukken. bij blokkering in de richting Hof plein (verkeerslichten blijven rood) wordt de automobilist daarover geïn formeerd door het gaan knipperen van het woord FILE in rode neonlet ters in een lichtbak boven de rijbaan, achter de roodblijvende verkeerslich ten. Aan het begin van de eerste officiële vergaderingzei de wethouder mevr. L. van Duyri bijzonder blij te zijn dat het welzijnswerk in Vlaardingen nu eindelijk van start gaat. 'De voorbe reidingsperiode is lang maar zeer ge degen geweest'. De wethouder rele veerde dat de stichting is voort geko men uit het rapport van een commis sie, die aan het eind van de zestiger jaren een diepgaand onderzoek in stelde naar de welzijnstekorten in de Vlaardingse samenleving. 'Vlaardingen heeft in den lande niet zo'n beste naam met name wat betreft de milieuverontreiniging. Onze samen leving hier ter plaatse kent veel nega tieve kanten. Ik ben blij dat er nu een onafhankelijke instelling is die deze manco's gaat opsporen waardoor Vragen in allerlei aard kunnen hem in een vertrouwelijke sfeer worden voorgelegd. De heer de Ligt gaat ook spreekuren in de week houden. Hij start daarmee m de vvestwijk op 3 oktober en vervolgens elke dinsdag morgen van 9 tot 12 uur in het ontmoetingscentrum aan de Fioris V- laan. Geschikte ruimten voor het hou den van spreekuren m andere wijken zijn nog niet gevonden. Alles overkoepelend orgaan van dit opbouwwerker treedt de Stichting Wei- Zijn Vlaardingen op. Daarm zullen zoveel mogelijk factoren uit de Vlaar dingse samenleving worden vertegen woordigd zoals de gemeenteraad, be- jaardenwork, gezondheidszorg, het be drijfsleven enz. Het bestuur wordt uitgebouwd tot totaal 19 leden. Het welzijnswerk in Vlaardingen kan van start gaan dankzij financiële me dewerking van het ministerie van CRM. De Vlaardingse stichting is een van de twee m Nederland waarin het ministerie zoveet vertrouwen stelt, dat een jaarlijkse subsidie ondanks de schaarse middelen in het vooruitzicht is gesteld. Kinderen en bejaarden zijn de meest kwetsbare verkeersdeelnemers. Uit voorlopige cijfers is gebleken dat vo rig jaar 1.073 kinderen en bejaarden in het verkeer omkwamen. In de leeftijdscategorie tot 14 jaar vielen er 449 slachtoffers, bij mensen boven de 65 jaar was dit aantal 624. Bijna een derde van de kinderen en bejaarden die in 1971 in het Nederlandse ver keer werden gedood was voetganger (375), een derde (377) fietser. Uit de statistieken is niet af te lezen hoeveel ongelukken te wijten waren aan (on)zichtbaarheid, maar deze fac tor speelt vooral in de donkere jaar getijden een belangrijke rol, aldus VVN. Uit een Engels onderzoek is gebleken dat een donker geklede voetganger bij duisternis pas op een afstand van 25 tot 60 meter gezien wordt door een automobilist die met gedimd licht rijdt. Die afstand wordt 40 tot 200 meter als de voetganger lichte kleding draagt. VVN dringt er dan ook op aan sn het donker ei: bij slecht zicht overdag een lichte jas, sjaal of hoofd doek te dragen of bijvoorbeeld een opvallende tas mee te nemen. De actie wordt ondersteund door twee televisiespots, alsmede brochures, fol ders en affiches waarin de aandacht wordt gevestigd op het nut van lichte ODvallende kinderkleding. W ftT-s bïrifoi," v,a,i| ■cPgaMk ifL tokrW j. Is .'wi ui -1 s '-.ph4jI Ut ie: tb. ij iTrrHdk I iiUhJ'W ■.J.if.-ri? Ti,1!! H •til 'rib r!*-i 'liirtthuj 'riaiih:! Gezien de korte termijn heeft het bestuur van de Raad voor het Maat schappelijk Welzijn besloten de bestu dering van de structuurnota op te dragen aan een kleine werkgroep, be staande uit enkele deskundigen, pla nologen en sociologen, twee bestuurs leden en staf en directie van het bureau van de Raad. Deze werkgroep kreeg de opdracht de structuurnota te bestuderen tegen de achtergrond van de m 1970 uitgekomen nota 'Op weg naar wejzijn'. De onderscheidingen die de werkgroep in het welzijnsbe- grip hanteert zijn o.m, ruimtelijk wel zijn (ruimtelijke ordening), recreatief welzijn, (cultuur, recreatie en sport), Maatschappelijk welzijn (het zijn in relatie tot de anderen), vormend web zijn (opvoeding, vorming en onder wijs), materieel welzijn (welvaart). De werkgroep heeft inmiddels een aantal besprekingen over de inhoud van de nota achter de rug. Zij bestu deert deze thans verder tegen de achtergrond van de vraag of en ttu hoeverre de in de nota neergelegde gedachte van een vingerstad belemme rend werkt op genoemde welzijnsas pecten. Aan alle wijkorganen is gevraagd de gepubliceerde reacties, in welke vorm dan ook, aan de werkgroep te doen toekomen opdat daarmee bij het op stellen rapport rekening zou kunnen worden gehouden. De werkgroep hoopt omstreeks half september een eind-advies aan het bestuur van de Raad voor het Maat schappelijk Welzijn te kunnen u"- brengen. Aan belangstellenden wordt op ver zoek het rapport, dat in de openbare vergadering op 26 september wordt besproken, toegezonden. Voor nadere informatie kan men zich richten tot Raad voor het Maatschappelijk Wel zijn, Pieter de Hoochweg 120, telefoon 235290 toestel 180 en 183.

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 2