'Spel' i net vreemde taal geeft snelle resultaten m i Vmnm Prees nann weel wat i node wordt s Perais verontrust over uitbreiding containerterrein Oplichters gepakt Bijdetijdse kieltoppers pullovers en pantatonsin zacht velours en aktuefe accessoires winkelcentrum Zuldplain als baretten en broches m V lOOM ëu Dm Politiek café van SSR Nieuw talenpracticum geopend 'Witte winkel' in Middelland Ridderkerk 'Met liedjes het land in' Vereniging tegen milieubederf Standen van de afdeling Rotterdam Duits knapenkoor in Rotterdam Felle brand in Sliedrecht wil maatregelen <S <3 Weer vroegdienst In St, Laurenskerk TROUW/KWARTET DONDERDAG 12 OKTOBER 1972 R16 Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Wie ooit heeft zitten zwoegen op de schoolban ken om de duistere kneepjes van de grammatica van een taal on der de knie te krijgen, zal zijn ogen en oren niet kunnen geloven in het nieuwe Talenprac ticum Rotterdam van de Stichting Bijzondere Cursussen uit Alblas- serdam. Mooi plekje langs de wandelroute. ssv cco II In een praktisch ingerichte zaal in het gebouw van de Hogere Haven- en Vervoersschool aan de Lloydstraat 27, kan men hier spelenderwijs vrijwel elke taal leren, of het nu Frans, Duits, Engels, Spaans. Italiaans of Zweeds voor beginners, gevorderden of ver gevorderden is. Bovendien wor den ook cursussen gegeven, die afge stemd zijn op een bepaalde techniek, bouwtechniek, speciale 'handelstaal' of bijvoorbeeld op administratief gebied. Twaalf cabines staan in de zaal opge steld, zodat elke cursist alleen de leraar kan zien. Een voordeel waarbij remmingen door verlegenheid bij voorbaat worden weggenomen. De do cent houdt door middel van een groot paneel precies de gaten waar zijn cursisten mee bezig zijn en Iran hen zo nodig onderhoeken en. fouten ver beteren. Door middel van geluidsbanden hoort de cursist niet alleen de taal die hij wil leren, maar spreekt deze ook zelf. Door de band even later terug te draaien, hoort hij eerst de stem van de docent met een vraag of alleen het leizen van een zin, terwijl hij even later kan horen of hij een goed antwoord heeft gegeven of de woor den goed heeft nagesproken Een sim pel systeem, dat zeker wat snelheid betreft grote voordelen biedt Leidster van het Talenpracticum Rot terdam is mevrouw G C. Trap-van Wijk, die vanaf het begin van de oprichting van het Talenpracticum in Alblasserdam aan de stichting verbon den is. 'Elke cursus omvat tien lessen van anderhalf uur', zo vertelt zij. 'De kosten zijn 175, behalve voor de technisch specialistische curs* u. Die zijn iets duurder.' Veel lessen geeft het Talenpracticum ook aan buitenlandse werknemers, die Nederlands moeten Ieren. Deze cursus is gebaseerd op een lagere school opleiding van twee tot drie jaar, zodat hef er niet veel toe doet van welke nationaliteit de mensen zijn. Met di a's, geluidsbanden en boeken wordt les gegeven, klassikaal in dit geval, waarbij de band wel zes tot acht maal wordt gerepeteerd. 'Heel vaak komt het voor dat op vrijdag een groep buitenlanders bij een bepaald bedrijf arriveert en dat zij 's maandags al naar het Talenprac ticum komen. Daar volgen zij twaalf weken lang elke dag een les van een uur. Natuurlijk wordt op deze manier een optimaal resultaat verkregen', al dus mevrouw Trap. 'Vooral ook, om dat de lessen in de werktijd vallen en de mensen dus wel moeten. Anders zit het risico erin zeker nu de winter nadert en het kouder wordt dat een aantal mensen niet komt Pijn in een teen, griep, een 'excuus' is vlug verzonnen.' Groot voordeel van deze manier van lesgeven is ook het feit dat juist elke cursist individueel onderwijs krijgt. Vandaar ook dat voor een cursus niet meer dan twaalf cursisten tegelijk worden toegelaten zodra het er meer zijn wordt een tweede groep gevormd zodat de docent iedere cursist voldoende aandacht kan schen ken. Getuige de naam 'bijzondere cursus sen' verzorgt de stichting ook tal van andere cursussen. Al was het alleen maar de 'crèche-cursus', die afwijkt van de normale. 'Er komt iemand die over drie maanden naar Afrika moet. naar een Engelstalig gebied, maar geen woord Engels spreekt Die man krijgt vijf dagen per week drie uur per dag les en wordt dus tot op het moment dat de boot of het vliegtuig vertrekt volgepompt En het is steeds weer verbazingwekkend hoe snel het gaat.' Daarnaast zijn er bijvoorbeeld ook opleidingen geweest voor Joegoslavi sche verpleegsters. Eerst de basis-op leiding, en het Nederlands, daarna een specialistische cursus met dia's zodat zij niet alleen de namen van speciale apparatuur horen, maar ook ADVERTENTIE CgBSBSEBaEÊ PEMINA jfg met KOOKPLATEN Rotterdam wandelroute 'langs Lekdijk in) ILEKKERKERK Op de kade langs de Lekdijk in Schuwacht zal een wan delpad worden aangelegd, waardoor een recreatieve wandelroute van onge veer drie kilometer lengte zal ontstaan, die deels langs de rivier, deels langs de begroeide uiter waarden loopt en ok het gebied van de eendenkooi Bakkerswaal zal passe ren. De gemeenteraad besloot er ƒ66.000 voor beschikbaar te stellen. Op enkele plaatsen langs de route zullen zitgele genheden worden gemaakt. Volgens b. en w. zal door de aanleg van het wandelpad de verkeersveiligheid in tweeërlei opzicht worden gediend, o.a. meer veiligheid voor voetgangers en door mindere begroeiing op de kade beter uitzicht voor het verkeer in de vele bochten die deze dijk telt, Voor de aanleg zal aan het ministerie van CRM verzocht worden een gedeelte van de middelen beschikbaar te stel len, hoewel de verwachting van b. en w. op dit punt niet te hoog gespannen is. De heer Neven (AR) had aanvanke lijk bezwaren tegen het plan, omdai hij vreesde dai de aanleg van het wandelpad voorrang zou krijgen bo ven de bouw van een rioolwaterzui veringsinstallatie. Burgemeester Mater antwoordde hem, dat de gemeenteraad haf! december zal worden voorgesteld een krediet beschikbaar te stellen voor de bouw van de zuiveringsinstal latie. Het plan is vrijwel gereed. Het een staat overigens los van het ander, zo merkte de burgemeester op. Het besluit van de raad betekent met, dat het wandelpad van de ene op de andere dag zal worden aangelegd, we! dat het college van b. en w. nu naar de financieringsmiddelen kan zoeken. Na deze toelichting liet de AR-fraktie haar verzet varen, zodat de gemeente raad zich unaniem met het voorstel verenigde. ROTTERDAM Verdacht van dief stal en valsheid in geschrifte zijn gearresteerd de twintigjarige lasser Carlo Z. en de 24-jarig- Mildred N. Zij hebben toegegeven dat zij door middel van valse handtekeningen der tig betaalcheques en twee postcheques hebben geïnd. De betaalcheques werden in juni van dit jaar in Groningen uit een auto gestolen. De postcheques had net tweetal weggenomen uit gangen van woningen. Bij elkaar maakten zij vijf duizend gulden buit Het gdd is aan allerlei doeleinden uitgegeven. weten welk instrument bij welk woord hoort En zo gaat het in feite ook met de cursussen die gericht zijn op een speciale tak van een bedrijf. Deze lessen worden vaak groepsgewijs gegeven, zelfs indien noodzakelijk in het bedrijf, zoals alle lessen door vakkundige docenten. De cursussen in talen worden echter volkomen individueel gegeven en ie dereen kan privé deelnemen en op de tijd dat het hem het beste uitkomt want in het Talenpracticum wordt van 's morgens halfnegen tot "s avonds halfelf gewerkt. ROTTERDAM In de Snellinck- straat, in de wijk Zuid-Middelland, bevindt zich een zogenaamde witte winkel. Er hangt een criminele sfeer, er komen jonge meisjes en er wordt gegokt De omwonenden hebben angst om er bij de politie mee aan te komen uit vrees voor repressailles. Het werd dinsdagavond tijdens een vergadering van het voorlopig wijkor- gaan Middelland als een bewijs aange voerd, dat de prostitutie, waarvan men rond de Oude Binnenweg last heeft, ook doorsijpelt naar de Middel land-buurt. Zoals bekend wil de actiegroep Het Oude Westen maatregelen nemen om een dergelijke verpaupering te voor komen. Het voorlopig wijkorgaan werd gemachtigd om contact op te nemen met Het Oude Westen om te kijken of er gebundeld meer kan worden bereikt Het blijkt dat de gastarbeiders, die geen plaats meer krijgen in het Oude Westen, als nieuwkomers trachten in de wijk Mid delland onderdak te vinden. Men ver wacht, dat het aantal buitenlanders dat in de wijk woont en 28 procent van de bevolking aldaai bedraagt nog zal worden uitgebreid. Het wijkorgaan zal in ieder geval zoals dat heet, de vinger aan de pols houden om toene ming te voorkomen. RIDDERKERK Op dinsdag 14 no vember gaat de NCRV in het nieuwe sportcentrum 'De Fakkel' een opname verzorgen van het bekende televisie programma "Met liedjes het land in'. Het ligt in de bedoeling om de opna me op 8 december uit te zenden. Aan het programma werken mee: Mieke Bos, Gert en Hermien, Ronnie Tober, Gonnie Baars en Willy Albert!. Vast presentator is Ted de Braak. De operatie in de Sporthal zal enkele dagen in beslag nemen. Een dag voor de opname wordt met de décorbouw begonnen, De gemeente Ridderkerk is toegezegd een wand naar eigen idee te ontwerpen. Een en ander zal w or der. voorbereid door voorlichtings ambtenaar L. Verkaik. Naast de bestaande 500 zitplaatsen komen er voor deze gelegenheid 1,000 bij. ROTTERDAM De Vereniging te gen Milieubederf in en om het Nieu we Waterweggebied heeft zich schrif telijk tot de minister van volksge zondheid gericht met het verzoek in het Rijnmondgebied voor de maanden september en oktober alarmfasen drie en vier af te kondigen. Met deze preventieve en blijvende maatregelen kan, zo verwacht de vereniging, een smogperiode zoals thans, worden voor komen. Vorig jaar richtte de vereniging een soortgelijk verzoek aan de bewinds man. In de brief wordt gesteld, dat als de voorgestelde maatregel (het van te voren afkondigen van de alarmfasen) was genomen, de kans op smog thans aanzienlijk minder ge weest zou zijn. De vereniging vraagt de minister wel ke maatregelen hij denkt te nemen om de duur van de huidige smogperi ode zoveel mogelijk te beperken en een herhaling in 1973 te voorkomen, De vereniging heeft zich tevens tot de commissaris van de koningin van Zuid-Holland gericht om alles te doen wat in zijn macht ligt om de smog te beperken. tl IA: Rhoon 7—12 Sunlight 6—5 VVOR 7—10 ZW 6—5 NBSW 7—9 KSM 61 NTVV 7—9 Goudsw. Boys 7—4 Den Bommel 7—6 SDV 8—2 2A- Berkcl 6—11 Zuiderpark 7<3 VDL 7—31 GOZ 0—5 Nelson 7—9 Hertóngen 7—5 DOS 7—9 Smitshoek 6—4 DOS 7—7 Roekanje 7—2 GSS 66 3A: VVHR 6—11 WK 65 Veronica 7—30 NNPV 6—5 MFB 7—9 6—4 SVDBR 6—8 GSV Sero 7—3 DBGC 6—7 GGK 6—1 7—7 IB: Maluku 7—10 Botlek 6—6 Rijnmond 7—9 CION 6—5 Energie Bovb 6—8 Lombardijen 6—4 SNS 6—7 OFB 7—4 WFB 6—7 Satelliet 6—3 NSU 7—7 2B: DES 6—9 BVCB 6—6 Egel. Boys 6—7 WIA 5—5 Oude Maas 6—7 Putterhock 6—5 Hellevoetsluis 7—7 DVO 4—3 GTB 66 Groen Wit 6—3 3B- Zinkw. Boys 611 Flakkee 6—6 LSV 6—10 Oldi 6—5 MASC 7—10 NRC 7—2 Onit 7—10 VVOH 6—0 SRA 5—7 GVMD 6—0 Alexandria 6—7 Cloche-hoedje. Landelijk modelletje dat 't leuk doet bij sportieve wijde jacks, loden mantels en capes. Veel kleuren, zoals wit, rose en rood. 39.95 Kieliopper. Heel apart van lijn: wijd, met pofmouwtjes. De stof is warme flaush in uni kleuren. Geel. kobalt of oranje. Maten: 36 - 44. 139.- T-pullover. Leuk model van katoenen velours. Met slippen. Lage ronde hals. Zeer geslaagd bij 'n overhemdblocze. Zwart, donkerbruin, geel, marine of rood. Maten: S, M en L 19.95 Pantalon. Van wollen velours met aktuele krijtstreep. Rechte, wijde pijpen. Grijs, bruin, marine of zwart. Maten: 38 - 44.33.95 Sjaaltje. Breedte 14 cm, lengte 110 cm. Oranje, groen, bordeaux of rose/marine. 4,93 Pantalon. Precies zoals de modekoningen deze winter dikteren, dus met rechte wijde pijpen met omslag. Gesneden uit wol in ruitdessins waarin o.m. blauw of rood domineren. Maten: 38 - 44.36.95 Schoudertas. Met gespgarnering. Drie ruime binnenvakken. De riem is verstelbaar. In zwart en blauw, maar ook rood. 24.95 *n Modehuis is pas echt kompleet als 't ook alle gassende accessoires rengt. Vandaar da! u in uw warenhuis een keur van kettingen, broches, tassen, mutsen en sjaals aantreft. Parelsnoer. Lengte 135 cm. In naturel, maar ook in pastelkleuren als roae. bleu, grijs en beige. Maak uw eigen kombinatie door meer snoeren bij elkaar te dragen. Per stuk 4.50 Baret. Gehaakt van wol in kleuren als wit, rood, geel of groen. Een aanrader van jewelste bij jonge sportieve mode. 9.95 -uanaa ROTTERDAM De Societas Studio- sorum Reformatorum (SSR) houdt vrijdagavond om halfnegen in socië teit Komoonia aan de Mauritsweg 28 een Politiek Café. Verschillende bekende sprekers uit politieke kring verlenen aan deze avond hun medewerking. Zo zullen de heren L. M. de Beer (WD), C. Laban (PvdA), J. Mentink (D'68) en J. Ha- zekamp (KVP) korte toespraken hou den over het onderwerp: 'Wie gaan regeren?' Hierna bestaat uitgebreide gelegenheid tot gedachtenwisseling. ROTTERDAM Op maandag 30 ok tober wordt in de Goede Herderkerk in Sehiebroek een concert verzorgd door het Duitse Knapenkoor Lauba- eher Kantorei. Het knapenkoor, be staande uit geschoolde jongensstem men, heeft vorig jaar ook een concert gegeven in de Goede Herderkerk. Het koor programma omvat werken van Byrd, Schtttz ,en Bruckner. Addle de Jong vertolkt orgelwerken van Bach, Widor en Penning. Aanvang concert: 20.15 uur. ROTTERDAM Zestig bewoners van de Slotsedijk en omgeving in Pernis, hebben dinsdagavond tijdens de wijk- itajadsvergadeniag hum verontrusting uitgesproken over het ontwerp-be- stemmmgspian 'Containerterrein Ëem- haven-Zuid'. Bij de uitvoering van dit plan, ten zuiden van de Zoomweg, zou een honderdtal woningen aan de Slot sedijk, Groenedijk, Poortugaalseweg en Varleweg moeten verdwijnen. Op de wukraadsvergadermg waren onder meer ir. F. J. Creemer (verkeers dienst), de heer H. C. Milius (stads- antwikkehng) en ir. H. Molenaar (havenbedrijf) aanwezig om een tee- Uchting op het plan te geven. In verband met de ontwikkeling van het containervervoer is in de toekomst een terrein van 120 ha nod;g. Naast ruimte voor laden en lessen van con tainerschepen en het vervoer naar spoorweg en auto's moet er een pijp- leddingstra&t komen, terwijl boven dien voor een uitgebreid stelsel van wegen moet worden gezorgd. De bewoners en ook de wijkraad zijn zeer verbolgen over de gang van za ken bij de voorbereiding van het ontwerp-bestemmingspian. Het eerste wat de bewoners van de plannen merkten was een afsluiting van de Motsedijk. De wijkraad heeft van b. en w. een schrijven ontvangen waarin om advies wordt gevraagd over het plan. Een vroegere voorlichting zou, vooral voor de bewoners, noodzakelijk zijn geweest, zo vond men. De wijkraad zal in een voorlopig advies onder voorbehoud vooral de nadruk leggen op de sociale begelei ding van de bewoners, die bij uitvoe ring van het plan hun vaak eigen woningen kwijtraken. Het is de bedoeling het plan binnenkort nog eens te bespreken. De bewoners die in de vergadering op ■emotionele wijze aan hun verontrus ting uiting gaven, hebben reeds in een schrijven aan b. en w. hun ont stemming uitgesproken over het ont werp-bestemmingspian. DORDRECHT De 40-jarige heer H. Vis is gewond geraakt bij een ongeval aan boord van het schip 'Sterre der Zee", geladen met basaltblokken voor werkzaamheden bij het Maliegat De man kwam met zijn arm tussen de grijper die gebruikt wordt voor het lossen van basaltblokken. Hij liep een ernstige armbreuk op. ROTTERDAM Zondagmorgen om 3 u. wordt weer 'n interkerkelijke jeugd dienst gehouden In de Sint Laurens kerk. De dienst, vooral bedoeld voor jongeren tussen 11 en 16 jaar, duurt ongeveer een half uur. De speciale dienst wordt geleid door pater M.M. Genet en muzikaal begeleid door het muziekkorps van het Leger des Heils onder leiding van kapelmeester C. Rijsdijk. SLIEDRECHT In het trappenhuis van de woningen Troelstralaan 88-91 heeft een felle en moeilijk te bestrij den brand gewoed, die voor ruim zes duizend gulden schade aan de wonin gen heeft aangericht. Het vuur waarschijnlijk ontstaan door gasletta- ge. Terwijl in een schakelkast hen stel werkzaamheden werden aangericht ontstond, vermoedelijk door het over springen van een vonk, een steek vlam. Door snelle alarmering kon de Siie- drechtse brandweer afdoende maatre gelen nemen om de brand te localise- ren. Eerst, nadat de gastoevoer naar de woningen was afgesneden, kreeg de brandweer het vuur onder contro le.

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 2