slechts 2 dagen halve prijs i autobedrijf „Victoria" N.V. RET houdt voor het eerst 'open huis' 4.95 5* ö.95 1 ft95 a95 m95 AGENDA- H Evangelisatieactie nodigen n graag nit voor een proefrit. Vrouw overleden na val uit raam Verfijnd Gitaarspel Alice Artzt Verkiezingsmarkt in Alexanderpolder TROUW/KWARTET VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 Dubbeltjes en centen o m miljoenengat te stoppen REGIO R3 Van een onzer verslaggevers ROT FERDAM De Rotterdamse gemeenteraad heeft donderdag de voorronde gehouden van de begrotingsmarathon, ditmaal een zeer zware hmdemisloop: bijna honderd miljoen tekort, waarvan slechts de helft gedekt door het laatste restje reserve. Enkele weken geleden schreven wij, dat het debat over de Rotterdamse gemeentebegroting weinig ruimte zou kunnen bieden voor politieke beschouwingen ge zien de meer dan deplorabele financiële positie van Rotterdam en het nare feit, dat het rijk voortaan Rotterdam, net als Amsterdam Utrecht en Den Haag daarom, aan het handje zal nemen. Zodat Rot terdam net als Amsterdam een stad wordt, waarin niets meer kan gebeuren. vandaag morgen Nieuw c. Doorlichten en betalen Waar andere auto's ophouden begint Mercedes! Rotterdam, Westbiaak 20-22, te!. 010 - 123663 - Zwaerdecroonstraat 15, tei. 010 - 259550 Rotterdam-Waaihaven, Albert Plesmanweg 29-33, tel. 010 - 2948 66 Schiedam, Strickledeweg 99, tel. 010-155255 Vlaardinqen, Van Beethovensinge! 140, tel. 010 - 34 63 05 AARDGAS C.V Veeï autofabrikanten werken naar veiligheid toe. Mercedes begint bij veiligheid. Veiligheid is voor Mercedes het vertrekpunt. Vanuit die gedachte is elke Mercedes ontworpen. Vandaar dat veiligheid voor Mercedes meer betekent dan alleen die nimmer geëvenaarde uitvinding van de veiligheidskooi, die al sinds 1959 in alle Mercedes- modellen wordt toegepast en voortdurend geperfectioneerd. Het betekent ook een ongekend rem- vermogen, een perfecte wegiig- ging, een onvermoeibaar rijkomfort en een fikse acceleratie. Het be tekent zoveel. Kom u er van over tuigen, hoeple-^ zierig veilig rijden is. Mercedes-Benz rijplezier door veiligheid Bouw zal honderd milj oen kosten ROTTERDAM Deze krachtige boom is inzet geweest van een kort maar krachtig gevecht tassen de gemeentelijke dienst voor openbare werken en het Experimenteel Jongeren Adviescentrum Rotterdam. De boom stond tot donderdagmorgen voor de deur van het EJAR- pand aan de Eendrachtsweg. Bestuursleden van het EJAR kwam ter ore, dat de boom zou moeten sneuvelen omdat hij juist op de plaats staat waar een nieuwe afrit van de Westzeedijk naar de Eendrachts weg Is gepland, nadat deze dijk op.-Delta-hoogte is. gebracht Fel protesteerde het EJAR, daarbij geholpen door onder meer de Volks Universiteit, de Rotterdamse Raad voor Jeugd en. Jóngeren, het Maatschappelijk Advies- en Inlichtingenbureau, "het Centrum voor Vrijwillige Hulpverlening en het Jongerencentrum Het Vlot, bij wet houder Polak van Openbare Werken tegen het voornemen de boom om te hakken. Het ging daarbij niet zozeer om juist deze boom, als wel om het feit dat in deze boom volgens het EJAR een beleid tot uiting komt dat zich te weinig aan het behoud van openbaar groen met name in de binnenstad gelegen laat liggen. De protesten leken woensdagavond nog resultaat te hebben: er kwam een vage toezeg ging van de dienst openbare werken dat de boom gespaard zou worden zolang de discussie tegen het EJAR en de gemeente niet afgerond zouden zijn. Donderdagmorgen echter bleek de boom toch te zijn omgezaagd. Verplaatsing had volgens de gemeentelijke plant soenendienst geen enkele zin omdat de boom die ingreep niet zou hebben overleefd, dus uheeftgelïjk... Voorronde begroting gemeente Rotterdam fADVERTENTIE De heer Riezenkamp (soe.) haalde ons artikeltje aan, zeggend dat 'De Rotter dammer" ongelijk had: cr was zijns inziens zeker een politieke zaak aan de orde. Daarmee had de heer Riezenkamp inderdaad gelijk, als men onder poli tiek ook het begrip 'kruidenierspoli tiek' verstaat: gescharrel met dubbel tjes en eenten, met een ton hier en een paar mille dèhr; weinig meer dan een korrel zand in het gat van meer dan 93.6 miljoen. Hoeveel méér, weet niemand. Omdat deze 93.6 miljoen tekort zijn gebasseerd op een extra opbrengst van 28.6 miljoen aan verho- ADVERTENTIE Dit is een originele "Falcon" wollen tweed winterjas in een kwaliteit die U voor déze prijs. onmogelijk acht. In dien U da afwerking ziet, het binnen werk met capiton bovenvoermg, twee binnenzakken, daaronder de voering, afgewerkt met extra stiksels, dan vindt U de prijs een buitengewone verrassing. Deze jas brengt Coster nil, als speciale oktober-aanbieding ROTTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM IJSSELf/ONDE HOOGVLIET SCHIEDAM vlaardingen DORDRECHT V.MI Kruiskade Beijerlandtelaan hk Siaghekstratt Korto Hoogstraat Meent Katcndr. Lagedijk Winkelcentrum Zuwfplon Winkelcentrum Groot IJssrf mondt Winkelcentrum Hoogstraat Wmkelcentrum Liesveld Surijgang-Statenpleir» ROTTERDAM Dc DocLfin: grote zaal, 19.30 Opening Kinderboeken/tek; 24,15 B.B. King, popgroep; Groote Schouwburg: 20,15 'God- spell'; HofpIelnlUeater: 20.15 'Zo'n meisje om in je binnenzak te stoppen'; Piccolo Theater: 2015 'Naar Huis' en Sonate van het maan licht'; Rotterdamse Schouwburg: 20.15 'Da babysitter' en 'Spook voor twee vrouwen'; In den Twijfelaar: 20,15 Cabaret Peter Blanker; Theater Dc Lantaren: 20. 0 Travers Theatre; Theater 'Mustca': De Lugt 17: 20.00 'inter Amicos' met 'Het hing jn de lucht'; Latirens- herk: 12,45 Lunchpauzecolcert door Jacq. ian Oortmerssen RIDDERKERK, Jeugd- en Jongerencentrum» Talmastraat 2 19 30—21.00 Receptie vierde lustrum Stichting Jeugdkamp-Jeugdhaven, Dc Doelen: grote zaal. 20 15 Promenadeconcert door het Rott. Phiih Orkest Groote Schouwburg: 20.35 TJodspell'; Rotterdamse Schouwburg: 2015 De Babysitter' en 'Spook voor twee vrou wen; Ilofpleinihcater: 20.15 'Zo'n meisje om m je binnenzak te stoppen'; Piccolo Theater: 20.15 'Naar Huis' en 'Sonate van het maan licht'; Theater De Lantaren: 20.30 Pandit Ram Narayan. Sarangispeler; In den Twijfe laar: 20 30 Cabaret peter Blanker; Breeplein- Kcrk: 20 00 Concert door het chr. gem. koor beo Cantemus'; Bcthelkerk: 20.00 jubileum- concert door de chr. muziekvereniging 'Cr*- scondo'; Buurthuis Dc Vink: Vinkenstraat 70* J9 00 Jaarfeest Folk Kring Rotterdam; schoolgebouw Blokmakersstraat 45: 10 00 17.00 Vuurtiag; oecumenische opwekkingsbe weging ALBLASSERDAM* Sportcentrum 'Blokwecr; 11 00 Opening overdekt zwembad. CORKUM: Grote Kerk; 19 45 Concert door het Urker Mannenkoor 'Hallelujah' SLIKKERVEER Williclminakcrk: 20 00 Zanga vond WADDINXVEEX Bcthelkerk: 20 OQ Orgelcon cert door Frans xan Titbuig grng van tarieven en gemeentelijke belastingen. En hoeveel er van die verhogings-rammg terecht komt, valt nu nog niet te zeggen. In ieder geval waren er alvast de eerste vijf moties. De enige, die de zaak simpel, grondig en snol wilde aanpakken was de heer B. Leentvaar (sg) die zijn eerste grote rede hield na zijn intrede in de raad. De heer Leentvaar zag een 'ge meentebedrijf' niet anders dan een huishouding, waarin men nimmer meer kon uitgeven dat er werd ont vangen. Hij wilde de begroting terug brengen tot een tekort van vijftig miljoen, hetgeen kan worden gedekt uit de nog aanwezige reserve. Het volgende jaar diende er een sluitende begioting te zijn. Van de regering verwachtte hij niets en alle uitgaven die met wo den gedekt wdde hij zonder n. ->en. De heer l*. mede na mens D'68 en de communisten, met eau motie, waarin aangedrongen werd op overleg met en de nieuw te vor men regering, het beleid ten aanzien van Rotterdam van de thans zittende regering scherp afkeurend. In een tweede motie sprak hij zich mede namens de communisten uit tegen een verhoging van de tarieven voor het openbare vervoer. De op brengst daarvan zag hij volkomen te niet gaan in de daling van het passa giersaanbod. Mr. L. A. Struik (kath) sprak ook namens de prot.chr, fractie. Hij zag het ais een novum dat de raad nu al kon komen tot een voorbeschouwing over de komende begroting, In zijn motie drong hij aan op voorstellen ter sanering van het openbare vervoer en op scherpe bezuinigingen op on derwijsgebied. Vooral de extra-uitga ven voor de schooladviesdienst en het pedagogisch instituut lagen hem te zwaar op de maag. Mevrouw W. J. C. Schuiten-Wilmont (D'66) kwam met twee moties, één met het verlangen naar een beleidsno ta voor het maatschappelijk welzijn en een zorgvuldige kostenraming daarvoor, de andere met de eis tot scherpe bewaking, wan het gemeente: lïjke personeelsbeleid.- Zij wilde geen tariefsverhoging van het openbare vervoer wegens te ver wachten terugloop van het passagiers aanbod, die het nuttig effect teniet zouden doen, zij wilde herziening van de parkeertarieven, ook van die van de kortparkeerders en zij wenste scherpe beperking van prestigeobjec ten, zoals Ahoy'. Gebelgd toonde zij zich over verschil in behandeling tussen Amsterdam en Rotterdam van de zijde van het rijk op het punt van subsidiebeleid. De heer W. Baggerman (lib) wilde het gehele openbare vervoer doorlich-, ten met betrekking tot doelmatigheid. Bovendien wilde hij bezoekers van alle culturele evenementen een toe- i gangsbewijs laten betalen die meer in overeenstemming is met hetgeen wordt geboden. Hij kondigde ami dat zijn fractie zich zou verzetten tegen de gevraagde extra-bedragen op onder wijsgebied. Op het gebied sport en recreatie wenste de heer Baggerman uiterste beperking door effectief be leid. Mevrouw H. de Vos-Krul (comm) con stateerde dat de Rotterdamse begro ting de schipbreuk van de' rechtse politiek aantoonde, van welk politiek Rotterdam het slachtoffer was. De motie-Struik vond 2ij mmder ge slaagd, omdat wethouder Van der Ploeg (onderwijs, jeugdzaken en vor mingswerk) niet m de raad aanwezig was om zijn beleid te verdedigen. De heer Struik had beter kunnen wach ten tot de beleidsnota van de heer Van der Ploeg aan de orde zou zijn. Drs. P. L. M. Pex (kath) stelde zich scherp op tegen een toeristenbelas ting, al Iaat de wet daar ruimte toe. Rotterdam krijgt er minder toeristen door en dat kan Rotterdam zeker niet gebruiken. Waarmee de heer Pex zich ten volle aansloot bij het standpunt van b. en w. ROTTERDAM Van 18 tot en met 22 oktober houdt de evangelist Ben Hoekendijk, het opwekktogsteam de Filadelfiagemeente, de zang groep 'The Burning Candles' een evangelisa- tie-aktie in Rotterdam-zuid. Iedere avond om S uur worden m het Fila- delfiacentrum tegenover het metrosta tion Slinge bijeenkomsten gehouden. Op zaterdag 21 oktober wordt een bijzondere aktiedag gehouden. In de middaguren wordt door Rotterdam- Zuid een Mars voor Jezus gehouden en des avonds wordt een grote jeugd- ralljr belegd. ROTTERDAM De Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden zal een spreekuur houden op vrijdag 20 oktober, des avonds van 7 tot 8 uur in het gebouw Westersingel 48 (bij het oude Tramhuys), te bereiken met tramlijnen 4, 5 en 8. Het is bestemd voor die personen die een oplossing zoeken voor moeilijkhe den die verband houden met slecht horen of doofheid. - --kfn Üjr-Ih - '.-.V-''" A iV aI-1 t> "7 ROTTERDAM De afdeling Zuid- Holland van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen organiseert op maandag 16 oktober in de Margrietzaal van het Groothandelsgebouw een studiedag over de eenzaamheid. Dr, J. P. A. Zuidgeest zal een inlei ding houden over dit onderwerp, waarna m discussiegroepen dit thema verder besproken zal worden. Tenslotte zal een forum allerlei vra gen bespreken. ROTTERDAM Reedis geruime tijd is de RET op velerlei terrein actief om het Rotterdamse publiek nauwer te betrekken bij het vervoersbedrijf. In dit kader past het houden van z.g. 'Open Huisdagen'. Tijdens deze dagen worden belangstellenden uit Rotter dam en omgeving in de gelegenheid gesteld ongedwongen een kijkje te nemen achter de schennen van hun eigen vervoerbedrijf. Literaard vergt de organisatie van dergelijke dagen de nodige voorberei ding, maar nu is de RET dan toch zo ver dat ermee gestart kan worden. Op zaterdag 14 oktober wordt 'open huis' gehouden in de vestiging van de afde ling Automaterieel aan de Sluisjesdijk in Rotterdam-Zuid. Tussen 10 en 14 uur is iedereen die belangstelling heeft voor autobussen en bedrijfsauto's welkom. De afdeling Automaterieel is belast met het on derhoud en herstel van de Rotterdam se stadsautobussen en de talrijke be drijfsauto's van de RET. Bovendien is aan de Sluisjesdijk een grote garage gevestigd, waarin de RET-bussen 's nachts en voor een deel ook tijdens de perioden tussen de ochtend- en avondspitsuren worden gestald. Zowel dc werkplaatsen als de garage zullen zaterdag vrij toegankelijk zijn voor het publiek. Op verschillende plaatsen zullen demonstraties worden gegeven, waarbij ook apparaten als stempelautomaten en bezettingsgraad meters zijn betrokken. Om het allemaal na afloop thuis nog eens te kunnen nakijken zullen de bezoekers rijkelijk van documentatie materiaal worden voorzien. De Sluisjesdijk is vanaf het metrosta tion Zuidplein bereikbaar met auto buslijn 71. Bovendien zal zaterdag tussen 10 en 14 uur door de RET speciaal voor bezoekers van het 'Open Huis' een gratis busdienst worden onderhouden tussen het metrostation Zuidplem en do RET-vestigmg aan de Sluisjesdijk. De bus die deze verbin ding onderhoudt, stopt onderweg niet! Wanneer zaterdag voor het 'Open Huis' aan dc Sluisjesdijk voldoende belangstelling blijkt te bestaan zal waarschijnlijk ook in andere sectoren van het RET-bednjf 'Open Huis' wor den gehouden. ROTTERDAM De 50-jarige me vrouw M. J. H. Heijmans van de Talmastraat viel bij het ramenzemen van haar woning door onbekende oor zaak van acht meter hoogte. Zij werd met inwendig letsel rtaar het Sint Franeiscusziekenhuis gpbracht. waar zij later is overleden. ADVERTENTIE In 1977 moet nieuw interkerkelijk ziekenhuis er zijn ROTTERDAM In 1977 moet er in Rotterdam-Oost een nieuw interkerkelijk ziekenhuis gereed staan. Want tegen die tijd moet een van de twee samenwerkende ziekenhuizen, te weten Bethesda (tus sen Oostmaaslaan en Maasboulevard) worden afgebroken. Voorlopig bestaat dat nieuwe ziekenhuis, dat ook Eudokia aan de Bergweg gaat vervangen, slechts uit een fraaie maquette en uit een studie 'van de architect, het architecten-en ingenieursbureau inr. G. Gerritsen bv. ROTTERDAM De Amerikaanse gi- tariste Allee Artzt, leerlinge van Ida Presti, Alexandre Lagoya en Julian Brean, heeft woensdagmiddag op het Koffieconcert in de Doelenhal veel publiek getrokken. Zij heeft in een aantrekkelijk programma verfijnd gi taarspel laten horen, dat over het algemeen wat aan de zachte kant was. Een boeiend begin was de 'Ouverture' van Sylvius L. Weiss met een heel licht gespeeld middendeel. Mooie stukken waren ook een 'Frog Galli- ard' van. John Dowland en 'Countess of Pembroke's Paradise' van Anthony Holborne, waarbij 'My Lady Carey's Dompe' van een onbekend componist goed aansloot. Door grote afwisseling hielden drie dansen van de 16e-eeuw- se luitspeler uit Nürnberg Hans Hew- sidler (o-ok wel Neusiedler) de aan dacht geheel gevangen; geestig klonk 'Ein Welscher Tanz', statig 'Der Köni- gin Tanz' en jolig met doedeizakeffect 'Der Juden Tanz'. Het was ook prettig luisteren naar een reeks kleine werkjes van onze tijdgenoot de Poolse Fransman Alexandre Tansman, waarvan het sprankelende 'Scherzmo' en de breed wiegende 'Barcarole' bijzonder opvie len Van de jonge Amerikaanse componist Owen Middleton (geb. 1941) klonken tenslotte een statig voortschrijdende 'Processional' en een snelle 'Virginia Reel', een rondedans. Het vlotte en zeer muzikale spel van Alice Artzt oogstte terecht hartelijke bijval. Bij hen die stinkende tabaksrook tn andermans neus en ogen blazen, lie den die tijdens het musiceren een gezellig babbeltje met elkaar houden en moeders die hun jonge kinderen niet de baas zijn voegde zich deze keer iemand, die breeduit zijn krant ging zitten lezen en de pagina's luid krakend omsloeg, Is aan deze onge makken niets te doen? G. M. Dersjant ROTTERDAM Op woensdag 18 ok tober wordt in de Laurenskerk de negende ontmoeting voor gebed en genezing gehouden. Tussen halfzes en halfacht is er gelegenheid voor onder ling contact, pastoraal en groepsge sprek. Om halfacht wordt een liturgi sche dienst gehouden Dat .nieuwe, ziekenhuis' zal een kleine" honderd miljoen gulden gaan kosten en zal 500 bedden tellen. Eudokia (waarvan overigens ook het oude ge bouw zal worden afgebroken) heeft er nu 365 en Bethesda 100. Het uit 1960 daterende nieuwste Eu- dokia-gebouw krijgt waarschijnlijk een andere functie in de gezondheids zorg. Er wordt gedacht aan een geria trische inrichting. Vast "staat dat het in het nieuwe ziekenhuis dat zal worden gebouwd in het vierkant dat de volgende wegen omsluiten: rijksweg 16, Kralingse Zoom, 's-Gravenweg en Hertoginne- weg, de nadruk zal liggen op de zogenaamde poliklinische medische zorg, via een behandelcentrum. Er wordt onder meer gedacht aan polikli nische verloskunde, en aan andere moderne medische vormen die de laatste jaren tot ontwikkeling zijn gekomen. De bedoeling is dat het nieuwe inter kerkelijke ziekenhuis nauw zal samen werken met medici buiten het zieken huis. De bouwplaats is gekozen in verband met de goede bereikbaarheid. In de directe omgeving ligt een rijks weg, komt een metrostation en daar bij ook een autobusstation. De vorm van het gebouw is een kruis. Dit wordt gevormd door zeven bouwla gen op een grotere lage onderbouw, In die onderbouw zijn ook de verschil lende ingangen voor de polikliniek, hoofdingang, diensten, mortuarium en de ambulancedienst. Deze ingangen zijn aan de vier zijden aangebracht zodat men elkaar niet in de weg loopt. Dat het aantal verdiepingen beperkt is, vindt zijn oorzaak in de overwe ging dat dat gunstig is voor transpor ten, contacten, klimaatbehandeling, bouwtijd en kosten. Het eigenlijk bed denhuis bestaat uit vier lagen met 140 bédden per bouwlaag. De kruis vorm as bijzonder gunstijf "voor eed moderne verpleegkunde. Ook de groepsverpleging kan beter tot zijn recht komen. Bovendien wordt de loopafstand beperkt. Op de eerder genoemde parterre be vindt zich het hele diagnostiek-thera pie apparaat, verder de algemene diensten. Op de eerste verdieping be vinden zich afdelingen die een wat rustiger omgeving van de parterre no dig hebben en ook die wat werk en behandeling betreft nauw verwant zijn met operatieafdeling en laborato rium. Op de tweede verdieping zijn gepland de administratieve en recreatieve af deling (ondermeer een kerkzaal). Aangezien het hele plan nog in studie is, kunnen deze verdelingen nog wijzi gingen ondergaan. De mogelijkheid bestaat klinische en poliklinische pa- tienten toch een gemeenschappelijke ROTTERDAM De centra voor het vormingswerk in de Alexanderpolder en Ommoord organiseren zaterdag een verkiezingsmarkt op het Marius Bolk plein. Deze markt, waaraan vrijwel alle poli tieke partijen deelnemen, wordt ge houden van 11 uur 's morgens tot 3 uur 's middags. Vertegenwoordigers van de partijen zullen belangstellen den op de hoogte proberen te stellen van het wel en wee in de politiek. De markt wordt gevolgd door een actie, gericht op de jonge kiezers onder het motto: 'Weeg je stem, voor je kiest*. Het is de bedoeling, dat er vijf discussie-avonden komen. ingang tè geven? Dat" heeft als nadeel dat deze patiënten door elkaar lopen. De ontwerpers en de ziekenhuislei ding zijn nog steeds bezig" de voor- en nadelen van diverse oplossingen en alternatieven tegen elkaar af te we gen. Uitgangspunt is in ieder geval dat het ziekenhuis een gebouw moet worden dat de patiënten menselijk ontvangt en hen tijdens hun verblijf ook als mensen benadert Bovendien moet de staf en het personeel dat gebouw als een onmisbaar en plezie rig werktuig kunnen ervaren. Tijdens het Symposium Ziekenhuis- bouw dat in De Doelen wordt gehou den is dit ontwerp uitvoerig ter sprake geweest evenals de nieuwbouwplan- nen van het St Franciscus Gasthuis die reeds wérden uitgevoerd. ADVERTENTIE Uw hond kwispelt van blijd schap, wanneer U hem deze möoïe rieten mand geeft.... Partij hondemanden van ge vlochten riet met instap, in de dé maten 47 tot 75 'cm. De manden zijp ovaal van vorm en nemen dus-heel weinig ruimte in beslag. In onze vergrote die- renshop vindt U ze uit de prijs- serie van f 6,95 t/m f 14,95 voor aantrekkelijke prijzen. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur'ver- kopen v/ij in onze vergrote dïe- renshop op de tussenverdie- ping parterre deze partij ovale hondemanden van gevlochten riet mer instap in de maten van ong. 47 tot 75 cm. Géén.UI of schrift. best. t" Ij 1,3

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 1