Huisman Kunstkalender ETracteer op paanekoeken! loopmans 1 Hoppesteyn wordt ook herkenningspunt ped satm Ontdek het ook... rook zélf mildVOGUE Onderzoek naar lozing chemische industrie Rijnmond m AGENDA- Muzikale proeftijd mbender Gevaarlijke welvaart Leerdienst oud kunstje met 18 seconden beslag. Busondernemingen werken samen m Man neergeslagen Eerste paal voor tehuis geestelijk gehandicapten^ 1 P Loodsdiensten onderbrengen in nautisch schap m Mr. Bos:aanklacht teg en bur gem. zotte zaak Onderzoeken l TROUW /KWARTET DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 REGIO R3 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ROTTERDAM-DEN HAAG Met het oog op een veilige en econo mische afwikkeling van het scheepvaartverkeer van en naar Rotter dam achten b. en w. van Rotterdam het van groot belang dat op kor te termijn wordt overgegaan tot de instelling van een centrale ver keersleiding in de vorm van een nautisch schap. In een brief aan de Tweede Kamer haakt het college van b. en w. in op het conflict over de manier waarop het loodsgebeuren moet worden geregeld en in het bijzonder door wie. De algemene Rekenkamer liet eerder op eigen Initiatief weten dat een samenvoeging van de Rijksloodsdienst en de Gemeentelijke Havenloodsdienst een jaarlijkse besparing van vijf mil joen gulden kan opleveren. Behalve dit financiële voordeel kan ROTTERDAM De provinciale afde ling Zuid-Holland Zuid van de Gere formeerde .mannenbond houdt vrijdag 27 oktober in de Breepleinkerk een vergadering. Ds. Riemersma zal spre ken over 'gevaarlijke welvaar.'. De avond begint om 20 uur. ROTTERDAM In het Trefcentrum aan de Veemarkt zal zondag weer een politieke leerdienst worden gehouden onder leiding van ds. .G A. de Groot. De dienst duurt van 12 tot 13 uur waarna er tot 14 uur discussie moge lijk is. donderdag 26 oktober De Doelen gr. z.: Bel Canto con cert door het Rott. Operakoor o.Lv. Piet Struijk. Solisto: Heana Sin- none, sopr.; Giovanni Sciarpelletti, tenor; Sergio Luppi Willy, bas. 20.15 uur. De Doelen kl. z.: Solistenconcert. Fred Pot, cello en Steven Hoogen- verg, piano Werken van Boccheri- ni, Debussy en Brahms. Ank Mul der, fluit en Jar. v Griethuijzen piano met werken van Roussel, Martin, Messiean en F. Bach. 20.15 uur. De Lantaren: Choreografie-Manifes tatie 1972. 20.30 uur. Steigerkerk: Opvoering van 'Ncye's Fludde' van Benjamin Britten door leerlingen van het Rott. con- cervatorium in regie van Loes Bal lot Muzikaje leiding: Kees Stol wijk. 300 msdew. 19.30 uur. Vlaardinéen: Stadsgehoorzaal. Con cert door het Bevrijdingskoor o.l.v. mevr. A. v.d. Bos. Medew. Jongens koor Die Delftsche Nicolaes San- ghers. Stef Meed er, hammondorgel. 20.00 uur. Hofpleinlheater: Henk van Ulsen speelt zijn hernieuwde 'Dagboek van een gek' van Nicolaj Gogol in regie van Kees van Iersel. tm. 5 nov. 20.15 uur. Piccolotheater: Nieuwe Komedie met 'Hutspot', collogae over de 80- jarige oorlog un regie van Bein Edzand. t.m. 5 nov. 20.15 uur. Rott. schouwburg: Rott. Toneel met reprisen van de blijspelen 'De babysitter* en 'Spook voor twee vi ouwen', van René de Olbaldia. 20.15 uur. 3 en 4 november; idem. vrijdag 27 oktober De Doelen, gr. z.: Newport Jazz Festival. 20.00 en 24.00. Ook 28 en 29 oktober in totaal 5 concerten door diverse groepen. Volksuniversiteit-Westzeedijk. Con cert voor Vrienden van het lied. Ruud v.d. Meer, bariton en Ru dolph Jansen, piano. Werken van Schubert, Brahms, Duparc en Or- thel. 20.00 uur. De Doelen kl. z.'. Fiësta Gitana. Da Silva. tm. 4 nov. 20.15 uur Laurenskerk: Pauze-orgelconcert door Henk G. van Putten. 32.45- 13.15 uur. Rott. schouwburg: Rott. Toneel met reprise van "n Oogje op Ame lia' van Georges Feaydeau in regie van Karl Guttman en Jacq Echtan- tiilon. Zat 30 oktober en 2 nov.: idem 20.15 uur. zaterdag 28 oktober De Doelen gr. z.: Orgelconcert doorDaniel Chorzampa, organist te Keulen. Werken van Schonberg. Buxtehude en Franck, 15.00 uur. Spijkenisse: Dorpskerk. Jubileum concert door het 'Blommaerts kerkkoor* m.m.v. de Rott cantorij. koperkwartet, Henk G. van Putten, orgel Dir. Lieuwe Fringa. 20.15 uur. Bolnes: Herv. kerk Zang en Orgela vond. Laus Deo uit Bolnes, kinder koor Melodia, Cor Kooyman, orgeL Samenzang. Dir. A. P. Sint Nico- laas. 20.00 uur. Simonstraatkerk: Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart i.v.n. Hervor mingsdag. Werken van Bach, Wi- dor en verschillende koraalbewer kingen. 20.00 uur. Ridderkerk: Goede Herderkerk. Or ganist Frans van Tilburg speelt werken van Bach, Handel, Andries- sen en Jan Zwart 20.00 uur. De Lantaren: Dichters lezen uit eigen werk. 20.30 uur. De Doelen jal gr, z.: Rott. Dans centrum. Ineke Sluiter geeft open bare repetitie. 14-15 en 16-17 uur. zondag 29 oktober Rott. schouwburg: Hoofdstad Ope rette met 'lm weissen Rössl', 30 okt.: Idem 20.15 uur. De Doelen gr. z.: Rott Philh. Or kest o.Lv. Jean Foumet Soliste: Gina Baehatier, piano. Werken van Couperin, Prokojew, Bacewicz. Ra- vel. 14.30 uur. Remonstrantse kerk (Mathenesser- laan hoek Westersingel). Operage zelschap Forum met het zang en muziekspel 'De Wulpenrivier' van Benjamin Britten m.m.v. solisten en koor. 16.30 uur. maandag 30 oktober Hoede Herderkerk. Concert door knapenkoor Laubacher Kantorei en Addie de Jong, orgeL Koorwerken van Schtitz, Bruckner en orgelwer ken van Bach, Widor, en Pepping. 20.15 uur. Laurenskerk. Orgelconcert door Elly Kooiman, organiste te Wenen Werken van Pauman, Muffat, Bach, Brahms, Alain en Anton v.d. Horst 20.15 uur. dinsdag 31 oktober Rett, schouwburg: Int Folkloris tisch Danstheater met begel. van het orkest Kaieb, Dansen o.a. uit Joegoslavië, Israël en Rusland. 20.15 unr. De Doelen gr. z.: Meesterserie. I Soliste Veneti o.l.v. Claudio Seimo- ne. Werken van Albioni, Vivaldi, Rossini, Bussoti en Verdi. 20.15 uur. j woensdag 1 november Rott schouwburg: Amsterdams To neel met premiere van 'De visioe nen van Simone Machard' van Ber- told Brecht in regie van Zdenék Kraus. 20.15 uur. De Doelelbal gr. z.: Koffieconcert door het Rott, Philh. Koperensem ble. 12.45-13.15 uur. donderdag 2 november De Lantaren: Ova) House Theatre Group i.s,m. Mickery circuit 20.30 uur. De Doelen gr. z.: Rott Philh. Or kest o.l.v. Jean Foumet. Arie Keij- zer, orgel. Yehudi Mehunin, viool. Werken van Handel, Saint Saëns en Berg. 20.15 Vrijdag idem. vrijdag 3 november Schiedam: Magnalia Dei kerk. Ju bileumconcert door de gem. zang ver. Excelsior m.m.v.Kon. Schie dams Mannenkoor Orpheus. Thea Ekker v.d. Pas sopr.; Koos Bons, orgel en piano en Adri Slootma- ker, piano. 20.00 uur. V. U. Westzeedijk: Karaghiozes met Grieks Schimmentheater 20.00 uur. Simonshaven: Herv. Kerk. Henk G. van Putten speelt op orgel en clavecimbel werken van Pachebel, Sweelinck, Stanley, Bach en Fre- scobaldi. 20.15 uur. De Lantaren: Thejo Sajikigroep uit Tokio o.l.v. Shuji Terayamu. 20.30 uur. zaterdag 4 november De Doelen gr. z.: Matineeconcert door het Concergebouworkest m.m.v. Groot omroepkoor o.Lv. Eu- gen Jochem. Solisten: Agnes Gie bel spor.; Marga Hoffgen, alt: Wer ner Krenn, tenor; Pieter v.d. Biel, bas. Uitvoering van Bach's Hohe Messe. 15.00 uur. (ADVERTENTIE) lug eierpannekoekmee!^ volgens de Rekenkamer het naast el kaar bestaan van twee loodsdiensten in het zelfde -gebied aanleiding geven tot ongewenste competentiegeschillen die de veiligheid van de scheepvaart niet ten goede komen. Volledigheids halve merkt de Rekenkamer op dat dergelijke geschillen zich al hebben voorgedaan. 'Vele malen heeft ons college te ken nen gegeven geen bezwaar te hebben tegen samenvoeging van de loodsdien sten', zo schrijven b. en w. van Rot terdam, mits deze plaatsvindt in het kader van de door Rotterdam noodza kelijk geachte hervormingen op be stuurlijk gebied. Het naast elkaar functioneren van drie nautische organen vallend onder respectievelijk het Ministerie van Ver keer en Waterstaat, het ministerie van Defensie en de gemeente Rotter dam heeft in toenemende mate aanlei ding gegeven tot competentiegeschil len met de daarmee gespaard gaande nadelige invloed op de veiligheid van de bevolking en de scheepvaart alsme de de economie van de haven, aldus b. en w. Het college merkt verder op nog steeds niet in te zien dat een samenwerkingsverband in de vorm van een nautisch schap op eniger lei wijze afbreuk zou kunnen doen aan de verantwoordelijkheid van de Rijksoverheid voor de behartiging van de aan haar toevertrouwde belangen. Hoezeer het hier gaat om competen tiegeschillen blijkt uit een brief van staatssecretaris A. van Es (Defensie) waarin deze schrijft dat zowel het ministerie van Defensie als het minis terie van Verkeer en Waterstaat wei nig voelen voor de vorming van een centrale dienst van waaruit de belood- sing gecoördineerd zou moeten wor den. Immers, zo schrijft de staatssecretaris, de meest eenvoudige oplossing zou zijn dat de gemeente Rotterdam zou besluiten haar havenloodsdienst op te heffen. Het conflict over de competen tie liep zelfs zo hoog op dat Rotter dam een uitspraak van de Raad van State heeft gevraagd over de vraag tot welke 'categorie' het Galand- en het Beerkanaal behoren. Rotterdam be schouwde deze kanalen als een inte grerend deel van haar havengebied: het rijksloodswezen stelde dat deze vaarwegen als 'kanalen' gezien moeten worden. De Rijksoverheid kreeg van de Raad van State gelijk. Het gemeentebestuur houdt evenwel vast aan de gedachte van een nautisch schap mede op grond van het feit dat zij als eerste verantwoordelijk is voor de algemene gang van zaken in het Rotterdamse havengebied. B. en w. merken op dat belangrijke taken zoals rampen- en brandbestrijding ook op de onder beheer van het Rijk staande vaarwaters op regionaal c.q. lokaal niveau worden behartigd. Tenslotte merken b. en w. op dat niet verzocht wordt om het totale bevoegd- hedenpakket in te brengen in een nautisch schap, maar slechts dat ge deelte dat verband heeft met de scheepvaartverkeersregeiing in het Waterweggebied. ROTTERDAM Vier busonderne mingen hebben besloten per 15 no vember een joint-venture op te rich ten, waarin een deel van hun activi teiten (touringcarreizen) zuilen wor den samengevoegd. Opgericht zal wor den De Jong Intratours BV, waarin samenwerken De Jong Tours in Rot terdam en de Intra Holland Combina tie. Deze laatste combinatie, waarin de samenwerking nogal vrijblijvend was, wordt gevormd door Beuk in Noordwijk aan Zee. Van Dongen in Nijmegen-Zeeiand en de ESA Trans Continental in het Friese Marum, al dus een bericht van de nieuwe combi natie. In de andere activiteiten blijven de vier ondernemingen zelfstandig opere ren. Men verwacht dat de samenwer king een gunstige invloed zal hebben op de werkgelegenheid. De totale per een van de grootste touringcarorgam- zal niet alleen worden aangetrokken, zo wordt gezegd. De De joint-venture heeft een voorlo pig kapitaal van 0,4 min, waarin geen van de deelnemers een meerder heid bezit. De Jong Intratours is nu een van de grooteste touringcarorgani saties in Nederland, aldus de medede ling. In 1973 denkt men ongeveer 30.000 passagiers op buitenlandse rei zen te vervoeren, waarvoor in de combinatie ongeveer 275 touringcars ter beschikking staan. ROTTERDAM Evenals de Komtng- innekerk dat al die jaren gedaan heeft zal het nu te bouwen bejaarden centrum Hoppesteijn aan de Boezcm- singei een herkenningspunt worden. Het rumoer rond de afbraak van het ongetwijfeld mooie kerkgebouw is nu zo langzaam aan verstomd. De partij en hebben zich stilaan verzoend. Deze woorden sprak wethouder H. W. Jettinghoff woensdag bu het slna i vjn de officiële paal voor het bejaar dencentrum met dertien verd op neen dat door de stichting Bejaardenhms- vesti ng Rotterdam wordt gebouwd Volgens de heer Jettmehoff heeft de functie van de kerk als sebruiksge bouw voor het bestuur de doorslag gegeyen om de grond aan te kopen om er een gebouw met een nuttiger functie neer te zetten. De wethouder voorspelde dat over anderhalf jaar alle pijn eer liet ver lies van de Koningmnekerk geleden zal zijn als Hoppesteijn geipend zal worden, waarna hu zich aan zijn ru moerige taak - hei slaan wm de 'eerste' paal wijde De afWPZ'ghe Cl van d ofpoctl de "v verd hebben voor het behoud >an 'e Konrng nnekerk e een vat fi or- 1 tehjk uitgestoken .dag uit "en won ng aan de Boe/emstngel lek-n de vvethou der in het gelijk te stellen. twintig 1 Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De officier van justitie, mr. P. A. H. Bos, weet nog niet of hij tot vervolging van burgemeester W. Thomassen zal overgaan naar aanleiding van de aanklacht die mevrouw L. C. M. Grevers uit Maassluis namens het Centraal Actiecomité Rijnmond tegen de burgemeester heeft in gediend. Mevrouw Grevers stelt dat de burge meester zich schuldig heeft gemaakt aan artikel 173a van het wetboek van strafrecht toen hij vorige week stad- huispersoneel de opdracht gaf de trap pen van het stadhuis, waarop het CAR een emmer met blub waarin, giftige stoffen zaten, had gedepo neerd, schoon te spuiten. Blubber én giftige stoffen werden in de riolering gespoten, hoewel leden van het CAR dit trachtten te verhinderen. Op deze manier zou, volgens mevrouw Grevers, de burgemeester de Wet Ver ontreiniging Oppervlaktewateren heb ben overtreden. Immers artikel 173a stelt: 'Hij die zonder vergunning van het tengevolge van de wet verontrei niging oppervlaktewateren het bevoeg de gezag in een water enig stof aan brengt, wetende dat door deze toevoe ging voor anderen nadeel ontstaat in verband met het gebruik dat gewoon lijk van dat water of van daarmede in verbinding staande water wordt ge maakt, wordt bestraft met gevange:rs- straf van ten hoogste zes maanden of een geldboete van ten hoogste zeshon derd gulden.' 'De aanklacht wordt onderzocht', zo vertelde woensdag mr. Bos. 'Ik kan er nog niets over zeggen. Maar het is natuurlijk een zotte zaak, want een riolering is geen 'oppervlaktewater'. Daar staat tegenover dat de riolering wel in verbinding staat met het op pervlaktewater. Zou echter de officier niet tot vervol ging overgaan om de enige reden dat de riolering geen 'oppervlaktewater' kan worden genoemd, da nwordt het een bijzonder interessante zaak voor grote bedrijven, die uitsluitend vuil lozen via de riolering. Immers, sinds begin van dit jaar betalen zij belas ting voor het verontreinigen van het oppervlaktewater, wat volgens het Waterschap ook via de riolering ge beurt. Zoals trouwens elke Rotterdammer, die op de riolering is aangesloten. Voor een 'bedrijf' als bijvoorbeeld Diergaarde Bliidorp loopt deze belas- ROTTERDAM Gisteravond deed de 38-iangp lasser M D aangifte dat hij omstreeks 21 4" uur op 'nel kennister rein aan hei Pomp mbur, toer hn naar de botsautootjes keek, van ach'e- ren door drie jongens v n 20 «i 25 jaar is aangevallen. Zij sloegen en trapten hem waardoor hij kwam te vallen Hu verloor hierbij tvvee tan den ting in de duizenden. Een uitspraak van de officier als zou de riolering geen oppervlaktewater zijn zou voor hen bijzonder welkom zijn. Overigens zal er in dit geval natuur lijk meer moeten worden onderzocht. Enerzijds is daar de aanklacht namens het CAR tegen de burgemeester, maar zoals elke medaille heeft ook deze zijn keerzijde. Want wie heeft het vuil op de trappen de openbare weg gedeponeerd. Niemand minder dan le den van het CAR. En in dit verband zou er wel eens een tegen-aanklacht kunnen komen. Wei heeft mr. Bos inmiddels een opsporingsteam gevormd, dat moet onderzoeken in hoeverre de Chemi sche Industrie Rijnmond waar de emmer met blub en gif vandaan kwam de hinderwetsvergunning overtreedt, of overtreden heeft. 'Een ingrijpend onderzoek', zo vertel de mr. Bos, 'dat veel tijd vergt. Er gaan grote stoten vuiligheid het water en de grond in. Er moeten dus .op verschillende tijdstippen metingen worden gedaan. Vaak weet je niet met welk stofje je te maken hebt. Het moet allemaal onderzocht worden. Het CAR spreekt wel over chemische ver bindingen als Fenol, Kresol, Mieren- zuur, enz., maar die stoffen vind je niet een, twee, drie. Het zal een tijdrovend karwei worden.' vandaag morgen VLAARDINGEN Woensdagmorgen is de eerste paal geslagen voor een nieuw gezinsvervangend tehuis root geestelijk gehandicapten aan de Van der Werffstraat in. de Westwijk. De handeling, werd., verricht door ,Helma de Bloois, dochter van de* oud-voorzit ter van de stichting Philadelphia in wiens opdracht dit tehuis wordt ge bouwd. Nog dit jaar zullen de eerste pupillen hun intrek nemen in het gebouw dat bestaat uit een aantal bij Van der Lely NV in Maasland voorgefabriceer- de segmenten. Het tehuis biedt plaats aan 28 geestelijk gehandicapten. Het gebouw krijgt twee woonvleugels die met elkaar verbonden zijn door een dienstencentrum. In beide vleu gels komen voor twee gezonnen van 14 papillen twee drie-persoons ka mer 22 een-persooos kamers twee huis kamers beschikbaar. In het tehuis zijn verder een aan tal! 'bijkomende voorzieningen ge nomen zoals een was- en hobbyruimte en een spreekkamer. (ADVERTENTIE) h Si f4 Kinderen willen plotse ling trambestuurder, ver pleegster of vader worden. Of pianist Ook dit laatste ver neemt u met enige arg waan, temeer omdat bij de voorbereidingen een piano niet gemist kan worden. Bender- K p-die in zijn ruim 120-jarig be staan we! weet dat niet elk kind een Rubinstein wordt' -weet hier raad op. U krijgt een piano thuis en de mu zikale proeftijd van uw kind begint. Blijft het na enige tijd bij Moeder-d'r-!igt-een-kip- in-'t-water, dan geeft u de piano terug en betaalt u alleen de huurprijs. Zijn de resultaten welluidencfer, dan betaalt u de'koopsom onder aftrek van de reeds betaalde huur. Het is maar een van die vele adviezen waarmee we altijd voor u klaarstaan... kettnerSCduwaer deskundig in klank Rotterdam: W. de YVithstraat 32 Voor meer nieuws uit R'dam en omgeving zie pag. 4, 14 en 16 B. en W. willen spoed met centrale vërkeersleidi r g Truien voor fris, koud en steenkoud Weer. Voor binnen en buiten. Met col, met ronde hals, met ttirtleneck, met V-hals, t/ zegt het maar.U kiest uit vele vrolijke kieu4 ren ih grote versche. .denheid van prijzen. Voor jong en oud v.a.« laag in prijs.-prima service KORTE HOOGSTRAAT 15 1s MIDDELLANDSTRAAT 98-100 WOLPHAERTSBOCHT 213-224 r n: :.;t ROTTERDAM- Dc Doelen: grote zaal: 20.15 Rotterdams Opera Koor: kleine zaal: 20.15 Solistenconcert: De Lantaren: 20 30 Choreo grafie-Manifestatie 1072; Rotterdamse Schouwburg: 20.15 'De Babysitter' en 'Spook voor twee vrouwen': Hofpieintheater: 20.15 'Dagboek van een gej; Piccolo Theater: 20,15 'Hutspit'; In den Twijfelaar: 20.30 'In voor arrest'; Steigerkerk: IS 30 Opvoering van 'Noye's Fludde'; Stadhuis: 9.00 Commissieve gadermg Stadsontwikkeling en Volkshuisves ting: 14.00 Gemeenteraadsvergadering; Open Hof Ommoord: 20.00 Wijkraadsvergadering Ommoord; Geb. De Rotterdammer-Trouw: 9 0017 00 Tentoonstelling Zalman Baran; ALBLASSERDAM: Geref. gemeente: 19 30 ds Boogaard; MAASLAND: t Trefpunt'; 14.30 Gemeente raadsvergadering afscheid burgemeester; OUDEWATER; Gemeentehuis: 20.00 Gemeente raadsvergadering; ROZENBURG: Gemeentehuis: 20 00 Gemeente raadsvergadering: SPIJKENISSE: Gemeentehuis: 20.00 Gemeen teraadsvergadering; VLAARDINGEN: Stadsgehoorzaal: 20.00 Con cert door het Bevrijdingskoor m.m.v. jon genskoor. ROTTERDAM: Rotterdamse Schouwburg: 20 15 'Een oogje op Amélie'; Hofpieintheater: 'Dagboek van een gek'; Piccolo Theater: 20 15 'Hutspot'; De Doelen: grote zaal: 20.00 en 24 00 Newport Jazz Festival; kleine 'aal: 20 15 Fièsta Gitana; In den Twijfelaar: .j.30 Tn Voorarrest'; Laurenskerk: 12.4513.15 pauze-oigelconcert -oor Henk van Putten: Volksuniversiteit: 20 00 Concert voor Vrien den van het lied; Itehoboth: Pernis 20 00 Gemeente-avond h rvormde kerk; Bergweg 310: 2 20 Discussiebijeenkomst DS70; öreep- leinkerK: 20 00 Ds P Riemersma voor Geref. Mannenbond: prov afd ZH.Z Geb De Rot- terdammer-Trouw: 9 00- 17 00 Tenioonsteilmg Z liman Bar-n \LBL\SSF.RDAM. Dc Haven: 20 00 Contacts- vond De Par Iijsvis. RlRLNDRErili Gemeentehuis: 19 30 Ge meenteraadsvergadering: RIDDERKERK Gemeentehuis: 20 00 Gemeen tel aadsvei gadering. ZUIDLAND Gemeentehuis: 19 30 Gemeente- ra jdsveigadcrmg V" f ?v p i

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 1