Werkloosheid vorige maand toegenomen Smit begint aan unieke sleepreis Feike Asma geeft 20 december kerstconcert Grote Kerk Maassluis Opdracht restauratie van Personalia Passage-theater Schiedam Gemeenten willen optreden tegen lege woningeiL Na ongeval overleden de zuivere Jonge Jenever met KWALITEITSCERTIFICAAT Het grote boek der aforismen EXPORT JONGE JENEVER DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER een zuiver natuurproduct Drie premières bij de Haagse Comedie Zoetermeer, Nootdorp en Pijnacker pleiten voor Prov.weg 18 Nederlandse taal voor Oegandese kinderen met Rotterdamse hulp Twee winnaressen schaakvierkamp Begraven in Voorburg wordt stuk duurder Drugtoestanden in Paard van Troje Subsidie restauratie 'Swaensteyn' omhoog Jean Martion terug bij het Residentie-orkest Zestig jaar Ver. Vrij z.-fler vormden 1 afdeling Delft Voorburg ontvolkt Remco Campert in schrijverscyclus EXPORT JONGE JENEVER TROUW/KWARTET "WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 Kl2 ROTTERDAM In de versche nen nota over het welzijnsbeleid en welzijnswerk in Rotterdam worden de verschillende proble men in een grootstedelijke situa tie gememoreerd. In de ontwikke ling van maatschappij en samen leving heeft zich in de laatste decennia een aantal processen af gespeeld, die naast winst toch ook aanmerkelijke schade hebben toe gebracht aan het funktioneren van de individu en van de samen leving!" In' dit verband lijH een korte aanduiding van enkele van deze processen voldoende. ROTTERDAM Twee sleepbo- ten van Smit-internationale zee sleep en bergingsbedrijf uit Rot terdam zijn begonnen aan een 10.000 mijl lange zeereis met als sleep het booreiland Blue Water 2. Het wordt de eerste keer dat een sleepboot met een sleep rond Kaap Hoorn naar de golf van Mexico zal varen. De reis is be gonnen in Valdifia in Chili. mimm c tmrA The Royal Institute of Public Health and Hygiene te Londen heeftt na een uiterst zorgvuldig onder zoek,:op 18 juli 1972 het Certificaat voor Qualify and Meritverleend aan Dit Certificaat is een officiële er kenning van de voortreffelijke kwaliteit van "De Kuyper Export Jonge Jenever". ANNO 1695 Maatschap lelijk werk en welzijn Rotterdam van bodem, water en lucht, maar evenzeer aan het bederf van bet di- rekta woonmilieu. De consequenties van bijvoorbeeld het vele verkeer en de geluidsoverlast voor het direkte woonmilieu worden duidelijk ervaren: de speelruimte voor kinderen is be perkt, de'hinder en onveiligheid voor bejaarden ds bijzonder groot. Zeker snoet ook in dit verband gememoreerd worden het bederf van het sociale milieu: de ontreddering van bepaalde buurten na aankondiging van sane ring heeft ook in Botterdam onrustba rende vormen aangenomen, ook de eentonige en eenzijdige bebouwing in sommige nieuwbouwwijken, waarin ie der herkenningspunt ontbreekt, wordt wel als een tekort in het sociale milieu aangemerkt De doeleinden van de nota vormen een complex van waarden, welke sa mengevat zouden kunnen worden on der de 'titel meer vrijheid voor meer mensen. Meer vrijheid voor meer mensen, dat betekent keuze voor een evenredige verdeling van de welvaart en van de mogelijkheden van de welvaartstaat, dat betekent de erkenning van het recht op een kwalitatief goed woon- ■ert leefmilieu voor een ieder. Als eerste kan genoemd worden de sterke desintegratie in het leven van de mens: werk, vrije tijd, scholing, wonen en recreëren zijn op zichzelf staande gebieden geworden met eigen doelstellingen en veelal .niet lokaal, Onk t V. VLAARDINGEN - De werkloosheid ge Op dp individu heeft dit een jn ^et (j,striet Nieuwe Waterweg sterk vervreemdend effect gehad, het geen in, velerlei symptonen tot uiting komt In de tweede plaats wordt gewezen op de eskalerende achterstand van be paalde groepen in onze samenleving. In de derde plaats wordt het milieu bederf genoemd, waarbij niet alleen gedacht moet worden aan het bederf Hoewel het booreiland door één Smit- sleeper getrokken kan worden, varen toch de Poolzee en de Witte Zee gelijk op omdat de route op sommige punten dermate afgelegen is dat bij onverhoopt uitvallen van de sleepboot voorlopig niet op assistentie gerekend kan worden, Smit had de-keus" tussen de nu geko zen route en een reis via de Grote Oceaan, de Indische Oceaan en de Atlantische Oceaan. Dit traject is ech ter twee maal zo lang als via Kaap Hoorn ook de idee om via straat Mageihaen te reizen is verworpen om dat het zicht daar vrijwel altijd slecht is. Voorts geeft" de smalle zeestraat andere problemen zoals hoge strooms- nelheden, onderzeese klippen, mist en sneeuwstormen. Beide slepers met hun vracht zullen bij het ronden van Kaap Hoorn onge veer honderd mijl uit de kust blijven. In totaal maken veertig bemanningsle den de gigantische reis mee, Op het booreiland zelf bevinden zich vieren twintig opvarenden. De Poolzee staat onder commando van kapitein A: Poot; De Witte Zee heeft kapitein J. Bruins aan boord. DEN HAAG - Drie nieuwe produk- ties gaan de komende weken in pre mière bij de Haagse Comedie. Woens dagavond 20 december om kwart over acht in de Kon. Schouwburg heeft de eerste première plaats met 'Polonai se', een komedie van David V. Robi- son lu.m. Myra Ward, Paul Steen bergen (tevens regie), Eric van Ingen en Jaap Wieringa. Donderdagavond 21 december om half negen is in het HOT de eerste voor stelling van Becketts 'Eindspel' (Fin de partie) in de1 regie van Wim.van Eooij Ko van Dijk, Bas ten Batenburg, Guusje Westermann en Boelof den Ambtman. Tenslotte is er op vrijdagavond 5 januari -om 20.15 uur in de Kon. Schouwburg de première van Moliè- re's 'De Misantroop' in de regie van Joris Diels. Medewerking verlenen Trins Snijders, Guido de Moor, Anne- Marie Heyligers, Wim van den Heu vel, Marlous Fluitsma, Leo de Har- togh, Jules Boyaards, Beinier Heide- manr» en Gerard de Groot DEN HAAG 'In de plannen yoor Zoetermeer is gerekend op de aanleg van provinciale weg 18 van Zoeter meer naar Delft De hele structuur van onze gemeente is daaraan aange past'. Aldus burgemeester Wegstapel tijdens de vergadering van de com missie van verkeer van gedeputeerde staten. Volgens de Zoetermeerse bur gemeester zal het nieuwe station dat in Zoetermeer gebouwd wordt zonder de provinciale weg 18 onbereikbaar worden. Ook de burgemeesters van Pijnacker en Nootdorp drongen er bij het provincie-bestuur op aan haast te zetten achter de aanleg van weg 18. Voor Pijnacker betekent de nieuwe weg een ontlasting van de wegen door het dorp, die momenteel als sluiprou te gebruikt - worden. Ook voor Noot dorp is de aanleg van de weg 'van levensbelang', aldus burgemeester Winkel. 'Nootdorp is slechts via drie wegen-toegankelijk waarvan er slechts één aan' moderne eisen voldoet. Noot dorp is opgehangen aan die ene weg. Wij willen graag die tweede*. Noord (Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis, Maasland, Rozenburg en Hoek van Holland) is vorige maand op nieuw toegenomen. Eind november stonden bij het gewestelijk arbeidsbu reau in Vlaardingen 1474 werkloze mannen Ingeschreven, 57 meer dan eind oktober. Het aantal vrouwelijke werkzoekenden steeg vorige maand van 318 tot 340. De werkloosheid is bijna tweemaal zo groot als vorig jaar. Stond in novem ber 1971 1,4 pet van de mannelijke "beroepsbevolking bij het arbeidsbu reau ingeschreven, nu is dat percenta ge 2,5. Ir, J. P. Nugteren, direkteur van het GAB in Vlaardingen, ver wacht dat de werkloosheid dit jaar tot 1500 Ingeschrevenen zal oplopen ter wijl de vraag verder zal dalen tot ongeveer 1100. De toename van het aantal werkzoe kenden in november komt voorname lijk voor rekening van de metaalsec tor. en de ongeschoolde beroepen. In de overige bedrijfstakken deden zich nauwelijks verschuivingen voor. Zelfs BOTTERDAM Ongeveer dertig kin deren uit Oeganda, uit dat land ver dreven Aziaten die met hun ouders zojuist in Nederland zijn gearriveerd, gaan zeer binnenkort spoedonderwijs in het Nederlands ontvangen. Voor dit spoedonderwijs is de hulp ge vraagd van Botterdam. De zorg voor het onderwijs is opge dragen aan de SBBS Stichting Bijstand Buitenlandse Studerenden die voor het snelle onderricht, in de Nederlandse taal een beroep heeft gedaan op de" gemeente Botterdam. Een der onderwijzers van het Rotter damse team, dat met de Rotterdamse taalmethode 'Nou jij' werkzaam is voor kinderen van gastarbeidersgezin nen, zal volgende week in Bennekom vier leerkrachten instrueren hoe zij op hun beurt de Oegendeesjes les kunnen geven. De Oegandese kinderen variëren in. leeftijd van 6 tot 12 jaar. Ook tijdens hun 'stoomcursus' Nederlands zullen zij reeds deelnemen aan het gewone onderwijs in Nederland. Dat gebeurt in Apeldoorn en in Bennekom. ROTTERDAM De internationale damesvierkamp, die in de afgelopen week in het Rijnhotel te Rotterdam werd gehouden, is gewonnen door Lazarevic en Zatulovskaja. Nadat de Russin Zatulovskaja en de Joegoslavische Milunka Lazarevic in de vijfde ronde de Braziliaanse Ruth Cardozo en de Nederlandse Corry Vreeken al flink van zich af hadden geschud, traden zij gisteren tegen el kaar in het strijdperk voor de beslis sende partij om de vette kluif van 400,- (eerste prijs) of de 'troost prijs' van ƒ300,- de tweede prijs. Na een enerverend gevecht besloten Zatu lovskaja en Lazarevic tot remise (53 zetten;. Het werd nu ƒ350,- voor beiden. Corry Vreeken en Ruth Cardozo om de altijd nog meegenomen ƒ200,- (de derde prijs) en het zakgeidje van ƒ100,het redelantaamprijsje. Corry Vreeken gaf tot haar onsteltenis in gladge wonnen positie pardoes een paard weg... Het werd desondanks nog remise in 57 zetten. VOORBURG Zoals reeds bij de begrotingsbehandeling werd meege deeld zullen de begrafenisrechten zo danig worden verhoogd dat 25.000 gul den meer Inkomsten zullen worden verkregen. Door de toename van het aantal crematies daalt het aantal be gravingen, dit jaar zal zelfs ten op zichte van vorig jaar 15.000 gulden minder worden ontvangen. Om aan de gewenste meer-inkomsten te komen zal het dekkingspercentage van de kosten niet 55 procent, zoals eerder werd voorgesteld, maar 61 prooent moeten gaan bedragen. Het begraaf- recht voor-' ingezetenen zal van 200 naar 300 gulden gaan, voor niet-inge- zetenen van 400 naar 450 gulden. Voor het begraven op zaterdag zal voortaan een extra-vergoeding van 30 gulden worden berekend, voor het gebruik van de condoleantieruimte 25 gulden. De kosten voor het gebruik van de aula zullen van dertig op vijftig gulden worden gebracht. was sprake van een daling van de werkloosheid onder het bouw- en kan toorpersoneel. Wat betreft de vraag naar personeel trad ook in november weer een grote belangstelling voor vaklieden in de metaalsector aan het licht. Deze wor den echter slechts bij uitzondering afgestoten. Veel minder1 interesse heeft het bedrijfsleven voor onge schoolden, ouderen, gehandicapten en werknemers, die niet direct bij de produktie betrokken zijn. Inmiddels is het GAB in Vlaardingen geconfronteerd met ongeveer veertig ontslagaanvragen van het havenbe drijf Vlaardingen-Oost waar als ge volg van een ingrijpende reorganisatie zestig arbeidsplaatsen worden opgehe ven. Twintig gedupeerde werknemers hebben kennelijk zelf een nieuwe baan gevonden of konden binnen het bedrijf worden geplaatst Verwacht wordt dat de veertig ontslagaanvragen nog deze maand zullen worden afge handeld. Ir. Nugteren deelde voorts mee dat het GAB zich genoodzaakt ziet het wekelijkse spreekuur in Maassluis op woensdagmiddag in gebouw De Kern per 1 januari te beëindigen. De outil lage is dermate gering dat de bezoe kers er met optimaal kunnen worden voorgelicht Maassluizers zijn in het nieuwe jaar op het GAB-kantoor in Vlaardingen aangewezen. De spreeku ren in Rozenburg en Hoek van Hol land blijven wet gehandhaafd. VOORSCHOTEN Keeds eerder is door ons met grote voldoening gewe zen op de literaire werkzaamheid van de Voorscboter psychiater J. V. Teu- nissen, die met grote vaardigheid de kunst van het aforisme beoefent. Een moeilijke kunst, omdat hij weinig woorden vergt. Thans is een keuze gemaakt uit meer dan 10.000 spreuken, hymnen, aforis men, epigrammen en gelijkenissen ge schreven over een periode van 20 jaar. Wat dr. Teunissen brengt is reeds eerder naar voren gebracht Hij is om het met zijn eigen woorden te zeggen: 'een heraut van de Jongste Dag'. En door zijn aforismen loopt (en ook hier citeer ik): 'een gouden draad, nu duidelijk zichtbaar een boodschap*. Deze boodschap zou Ik willen formu leren als die van de relatie van God met de mens, de wereld en het leven. Van elk van deze componenten één voorbeeld: 'GOD. wat een troost in drie letters!' Over de mens: 'Sex is e, ..- rz, en wat dan?' over de wereld: 'De bestemming van deze wereld ligt niet op deze wereld', en over het leven: 'De dood wordt méé-geboren'. Zo'n aforismenbundel dwingt tot cite ren, maar dan kan men beter zelf op verkenningstocht gaan door dit rijke boek. Toch kaa ik me niet weerhouden nog één citaat te geven: 'Sommige dingen nn, or Hp Apn moeten gewoon waar zijn, wil het r leven enige zin hebben', een kortere MAASSLUIS —Woensdag 20 decem ber geeft Feike Asma op het Garreis- orgel van de Grote Kerk in Maassluis het traditionele kerstconcert Traditio neel ook wat betreft de programma onderdelen als de Suite Kerstfeest no. 1 en 2 van Jan Zwart, tiaditioneel de samenzang waarmede het concert zal worden besloten en feestelijk de ope- ming, het voorspel 'Komt allen tesa- men' zoals het door Jan Zwart gestal te is gegeven. Een kerstprogramma met een Frans accent. Twee Noëls van Clause Balba- stre nl. 'Votre bonté .grand Dieu' en 'II est un petit Tange'. De grote Franse orgelvirtuoos Marcel Duprê schreef een werk dat over de gehele wereld bekend is geworden: Variati- formulering van Kants postulatenleer kan ik me niet indenken. Uiigeversmij. 'Arts en Wereld' BV Den Haag, dir. J. A. Luberti gaf 'Het grote boek van Johannes Victor, een duizend en een selectie' aantrekkelijk uit. 224 pagina's; prijs 15. Dit boek is een geschenk. Ev. G. VOORBURG Burgemeester en wet houders hebben de raad voorgesteld ir. J. Kruger een aanvullend gemeen telijke subsidie van 74.400 gulden te verlenen voor de restauratie van Hui ze 'Swaensteijn'. De eigenaar van het historisch waardevolle pand aan de Herenstraat heeft van de minister gehoord dat deze de subsidiabele kos ten van de restauratie nu op bijna 680.0QÖ gulden heeft vastgesteld. Het definitieve subsidiabele bedrag zal echter waarschijnlijk nog hoger wor den. De meerkosten zijn bijna 250.000 galden. Rijk en gemeente betalen ie der 30 procent en de provincie a procent van bepaalde restauratiekos ten. DEN HAAG 'Reeds kort na de openstelling van het trefsentrum 'Het paard van Troje' (aan de Prinsen gracht) bleek uit door de politie geda ne waarnemingen- en uit door de politie ontvangen informatie, dat zich in dat centrum op het gebied van druggebruik en -handel ontwikkelin gen en verschijnselen voordeden, wel ke voor de bezoekende jongeren en uit het oogpunt van rechthandhaving ontoelaatbaar waren of zouden kun nen worden', aldus het college van B. en W. op vragen van de raadsleden Appel en Ressenaar (WD), Toen de ze ontwikkelingen bekend werden is direct overleg gepleegd door de hoofd commissaris van politie met B. en W., waaruit een gesprek is gevolgd van wethouder Vink, van jeugd, sport en recreatie het bestuur en een staflid van het centrum. Enkele dagen geleden is opnieuw een gesprek geweest van het college met het bestuur en medewerkers van het Paard van Troje, Daarbij is door bestuur en stafleden verzekerd dat het beleid erop gericht zal zijn de wettelijke voorschriften ter zake han del en gebruik van drugs na te doen leven. B. en "VV. verzekeren voorts de beide vragenstellers de gang van za ken nauwlettend te zullen volgen en het bestuur zoveel mogelijk terzijde te staan bij het werk. SCHIEDAM De Amsterdamse ar chitect prof. ir. Tj. Dijkstra gaat plan nen ontwerpen voor de restauratie van het Passage Theater. Hij heeft hierover gisteren de opdracht ontvan gen van het gemeentebestuur. Het gemeentebestuur is daartoe in staat gesteld dank zij een gift van 25.000 van de stichting Opbouw Schiedam. Deze stichting werd in 1968 opgericht en had tot doel Sohiedam te helpen aan een cultureel centrum. Hiermee werden bij de winkeliers zegeltjes omgezet. Was deze zegelaktie aanvan kelijk een groot succes, men startte met 160 winkeliers, momenteel nemen er nog zo'n 60 winkeliers aan de actie deel. Het vermogen van de 60 is op het ogenblik 125.000 gulden, in het verleden zijn reeds enkele giften aan culturele instellingen gedaan, maar Jr het hoofddoel blijft Schiedam te hel pen aan een cultureel centrum. Nu werd het zalentekort in Schiedam verleden jaar teruggebracht toen de gemeente het Passage Theater voer 850.000 overnam van het Amster damse Tuschinski concern. Primair bij de verbouwing staan een grote beurt van het toneel, een nieuwe |T foyer en een betere garderobe, terwijl men ook een betere service wil bie- 's den bij de aanbieding van verfrissin- gen in de pauze van de voorstellin- gen. Verder denkt men aan het feit om van de oude foyer, de voormalige bar Le Passage, een klein filmtheater te maken. f De Amsterdamse architect prof. Dijk- stra is de aangewezen man om het Passage Theater een glorieuzer aan zien te geven. Hij maakte ook het oorspronkelijke ontwerp voor de GOUDA Het ministerie van Volks huisvesting zal de gemeentebesturen binnenkort in overweging geven de bevoegdheid tot vordering van woon ruimte toe te passen in die gevallen, waarbij van abnormaal lange leeg staan van huizen sprake is. Het minis terie doet dit mede vanwege het als maar toenemende kraken van lege panden. B. en w. antwoorden dit op schrifte lijke vragen van de socialistische raadsleden J, Dik-van Straten en H Berghoef, die op de vaak lange leeg staan van woningen in Gouda hadden gewezen. Volgens het college is het beleid er tot nu toe steeds op gericht geweest vordering van woonruimte ais uiterste maatregel alleen nog in zeer uitzon derlijke situaties toe te passen. Het tijdig kenbaar maken van het voorne men tot vordering van woonruimte bleek veelal voldoende om het gestelde doel te bereiken. B. en w. merken hierbij nog op, dat dure huurwoningen niet voor vorde ring in aanmerking komen. Dit iu verband met de (lage) inkomens van urgent-woningzoekenden en vanwege het feit, dat de gemeente bij vorde-i ring van woonruimte aansprakelijk is voor de huurbetaling. bouw van het theater dat voor de oorlog is gebouwd. Hij is een zoon van de verleden jaar overleden direc teur van het Tuschinski concern, J. Dijkstra. De Stichting Opbouw Schiedam, die de gift heeft verstrekt, stelt nadrukke lijk dat de gift los staat van een algehele restauratie van bet Passage Theater. Daarvoor denkt men een half miljoen nodig te hebben, dat de ge meente Schiedam beschikbaar moet stellen. in 1975, als Schiedam zijn 700- jarig bestaan viert, wil men het hele theater klaar hebben. Voor de eerste opzet denkt prof Dijkstra anderhalf jaar nodig te hebben. DEN HAAG De heer P. E. van Kats, hoofd commerciële dienst van het Nederlands Congresgebouw, is voor de duur van twee jaar gekozen tot voorzitter van de European Feder ation of Conference Towns. De E.F.C.T. is opgericht in 1964 met het oogmerk om het houden van con gressen en conferenties ïn de aange sloten steden te bevorderen. Van deze organisatie zijn thans 78 steden lid uit 14 Europese landen: de 9 E.E.G.- ianden en Joegoslavië, Monaco, Oos tenrijk, Spanje en Zwitserland. De heer Van Kats is 53 jaar oud. Voordat hij in 1967 in dienst trad bij het Congresgebouw was hij hoofd van het bureau congreszaken van de ge meente. Van 1968 tot 1972 is hij eveneens voorzitter geweest van de Ver. Congresbeiangen Nederland. ons sur un Noël en de grote bewonde ring van Asma voor Dupré brengt hij telkenmale tot uitdrukking is zijn weergave van dit werk. De overige werken van dit programma zijn twee Koraalvoorspelen van Bach nl. 'Herr Christ, der einig' Gottes Sobn' en 'Wie sehön leuehtt der Morgenstern' en van Henri Mulct de Carillon-suite. Er staan grote dingen te gebeuren in Maassluis. De NCRV is inmiddels be gonnen met het opnemen van alle acht sonates van Guilmant, aangevuld met andere werken van deze orgai- componist en -virtuoos. Een muzikale daad van betekenis! De honderden orgelliefhebbers die in de loop der jaren offerden aan het orgelfonds krijgen waar voor hun geld. Begin volgend jaar start de restauratie van dit machtige instru ment. Onder toezicht van dr. H. L. Oussoren van Monumentenzorg en met adviseurs dr. Vente en Feike Asma zal de firma Pels en Van Leeu wen de restauratie in twee gedeelten uitvoeren. De eerste fase omvat een Bazuin 32 voet op het pedaal, op het Hoofdwerk een Tertiaan 2 en op het Bovenwerk een Trompet 8. In de tweede fase (vermoedelijk in 1974) zullen de windladen worden gerestau reerd. Zo zal één van de juwelen uit het Nederlandse orgelbezit worden be houden. DEN HAAG Jean Martinon zal twee concerten van het Residentie- Orkest leiden. Het eerste vindt plaats op zaterdag 16 december, in het Con gresgebouw in Den Haag. Het is het 5e conceal in de Keuze-serie, De Duit se pianist Aloys Kontarsky, vooral bekend als vertolker van hedendaagse muziek, is solist in het Pianoconcert van Kees van Baaren. Het programma begmt met Strawinsky's 'Jeu de car tes' en besluit met Bartoks Concert voor orkest Jean Martinon leidde, na zeer lange tijd, in het j.l. Holland Festival weer een concert van het Residentie-Orkest, hetgeen een verras send succes werd. Het tweede concert van Jean Marti non is op vrijdag 22 december; hij dirigeert dan een Frans programma. Nelson Freire vervangt op dit concert Cor de Groot, die. zoals bekend, al zijn solistisch optreden onlangs heeft afgezegd. Freire zal het le Pianocon cert -van Liszt vertolken. Het Franse programma omvat verder de Symfonie van Bizet, Le Tombeau de Couperin van Ravel en de 2e Suite 'Bacchus et Ariane' van Roussel. DELFT Op 19 december is het 60 jaar geleden, dat de Vereniging van de Vrijzinnig-Hervormden Afdeling Delft werd opgericht Bij het 25-jarig bestaan hebben de toenmalige voor ganger de heer B. Sehouwink en bij het 50-jarig bestaan de voorzitter, de heer Don gedenkboekjes laten ver schijnen. Sedert de kapel van het bejaardente-. huis 'Abtswoude' op 8 juni 1969 is ingewijd, maken de predikanten van de Vrijzinnig Hervormde en die van de Doopsgezinde, Remonstrantse en Waalse Gemeente gebruik van deze kapel. Deze laatste drie gemeenten bestaan ongeveer 400 jaar, hierbij valt het 60-jarig bestaan in het niet De afdeling is ontstaan uit nood daar de Vrijzinnigen geen toestemming van het kerkbestuur v.,n de Nederlandse Hervormden in Delft hadden. Het initiatie! tot de oprichting werd genomen door dr. B. ter Haar. Deze werd na de oprichting als voorzitter gekozen van het bestuur, bestaande uit de heren M. H. Barkmeijer, D. Brandwijk en A. Koeckebaeker. Tot voorganger werd benoemd ds. P. L. L. Post predikant te Rijswijk. Het spreekt vanzelf dat in de loop der jaren in al deze functies veranderin gen hebben plaatsgevonden. VOORBURG De bevolking van Voorburg is in vier jaar tijd met ruim 3500 teruggelopen. In deze ge meente woonden op 1 januari van dit jaar 43.173 mensen. Van dat aantal behoorden er ongeveer 10.000 tot dé Hervormde, bijna 4000 tot de Gerefor meerde en ruim 16.000 tot de Rooms» katholieke kerk. Ook In Voorburg zijn de vrouwen in de meerderheid: het overschot is ruim 2700. In 1971 verlie ten 4047 Voorburgers hun woonplaats om zichelders te vestigen, terwijl 2892 mensen Voorburg tot hun nieu we woonplaats kozen. Dit zijn alle maal cijfers uit het dezer dagen uitge komen statistische overzicht van de gemeente over 1971. Het aantal echtscheidingen verdubbel de de laatste vier jaar. De gemiddelde leeftijd-van de Voorburgse bevolking ligt ruim drie jaar boven het lande-* lijk gemiddelde. Het aantal inwoners van boven 65 jaar ligt in deze ge-, meente dan ook enkele procenten ho ger dan in heel Nederland. Jn 1971 i zijn in Voorburg 174 huizen klaarge-' komen. Dit is een opleving nadat dit cijfer in de jaren ervoor rond de dertig had geschommeld. Het totaal aantal woningzoekenden schommelt - rond de 1500. i In 1971 werd voor 350,000 gulden brandschade aangericht Bij verkeers ongevallen kwamen vorig jaar vier mensen om het leven en werden erj 182 gewond. t DEN HAAG De bekende Neder landse auteur Remco Campert is aan staande vrijdag, 15 ^december, te ho ren en te zien in het Y.M.CA.-een- trum aan de Seinpoststraat 120. Hij zal daar spreken over zijn werk in het kader van de door de Stichting BZZTöH Teater georganiseerde schrij verscyclus, waarin eerder Louis Paul Boon te gast was. De avond begint om acht uur. ROTTERDAM In het Dijkzigtzie- - kenhuis in Rotterdam is maandag overleden de 18-jarige A. P. J. Troost uit Oud-Beijeriand. De man werd zon dag ernstig gewond, toen hij met zijn:, auto op de rijksstraatweg in Klaaswaal op de linker weghelft terechtkwam, over de kop sloeg en in een sloot te- rechtkwam. j.na&z. DUTCH GIHEYA de enige jonge jenever ter wereld met dit Certificaat, aoiAi CHASTÏl iHCOWfUKATEu CERTIFY THIS j£+£/hr.-nJ+iJp .Cur jjful/ACr yf (a rs7 'p* THE ROYAL INSTITUTE OF PUBLIC HEALTH HYGIENE ImJo* W,| 7a9 Reduced Facsimile Verkleinde weergave van het originele Certificaat)

Trouw / De Rotterdammer | 1972 | | pagina 4