-Het Kwartet Kijkje in het oude deel van Medina VS willen 'nodeloze verliezen voorkomen Egypte en Libië stellen unie uit België heeft nog maar voor twee dagen benzine Verlies van Textielunie 4,7 miljoen Senator ten strijde tegen dienstauto-met-chauffeur tt I Directie vermeldt overheidssubsidie niet afzonderlijk Kleuterschool 'bezet' door iongen met hond MX/X/18JIJAN Schot politieman treft vader van twistend echtpaar In deze krant Hoger personeel: standpunt SER is onbegrijpelijk Een koopje Tilanus wil een nationaal kabinet op brede basis Zivare bombardementen op Zuid-Vietnam Zogeasegit Minder iverk in i volindustrie Buitenland Snel Schiphollijn B F- s DONDERDAG 18 JANUARI 1973 69ste jaargang no. 193 CHRlSTEUJK DAGBIAD Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich isghebleven mijn hart in teghenspoet!" Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 33b!atj Aid. Bezorging vanaf 08.30 uur Prinses Beatrix en prins Claus hebben tijdens hun bezoek aan Tunesië ook een bezoek gebracht aan Medina. Op de foto: een wandeling door de oude stad. jg Van een onzer verslaggevers UTRECHT Plet exploitatietekort van de Nederlandse Spoorwegen is ondanks de forse tariefsverlio gingen van vorig jaar met een kleine honderd miljoen gulden toegenomen. Tegelijktertijd nam de be langstelling voor het treinvervoer af; in 1971, bedroeg het aantal reizigerskilometers 8114 miljoen en in 1972 was dit aantal met circa 50 miljoen gedaald tot 8057 miljoen kilometer. SAIGON (UPI, AP, Reuter) Het Amerikaanse opperbevel heeft zijn militaire 'adviseurs' in Zuid-Vietnam opdracht gegeven zich te rug te trekken uit gebieden die door de Noordvietnamezen of de Viet Cong worden aangevallen. De Amerikanen willen hiermee voor komen dat de Amerikaanse troepen in gevechten 'nodeloze verlie zen' lijden voor het verwachte bestand van kracht wordt. Van een verslaggever NIJMEGEN Een negenjarig jongetje heeft met een grote herdershond een lokaal van een kleuterschool bezet, nadat de hoofdieidster hem zijn rol schaatsen had afgepakt. Nie mand durfde het lokaal binnen te komen. En de hulp van de politie werd ingeroepen. Een agent kon een overeenkomst be werkstelligen: hor.d naar huis brengen en rolschaatsen terug. De maatregel geldt niet voor lucht- machtpersoneel. Nu de B-52-straal- bommenwerpers niet meer naar Noord-Vietnam hoeven vliegen, zijn ze ingezet tegen doelen in Zuid-Viet nam. Zij hebben gisteren de zwaarste aanvallen sinds drie maanden' uitge voerd. Volgens militairen in Saigon is het Zuidvietnamese leger in staat van hoogste paraatheid gebracht hvgebie-- den.waar Zuidvietnamese cregerings- t troepen en de Viet Cong elkaar de controle betwisten, vooral in de vijf noordelijke provincies. Beide partijen proberen zoveel mogeMjk gebied onder controle te krijgen voordat een bestand ingaat. Van 1965 tot en met 1972 hebben de Amerikanen 7.438.052 ton bommen op Zuidoost-Azië uitgeworpen. Dat is 3,5 keer zoveel als de Amerikanen tijdens de hele tweede wereldoorlog heten vallen en 12 keer zoveel als tijdens de Koreaanse oorlog. Volgens Amerika zijn tijdens de re- We kunnen in 'dit land nu een maal geen rassenonlusten dulden. Mr. F. II. Vrijlandt, officier van justitie in Zutphen Mistig De weersverwachting tot van avond: overwegend droog weer met in het algemeen veel be wolking en plaatselijk mist, zwakke tot matige noord-ooste lijke wind, maximum temperatu ren rond 3 graden. De vooruitzichten voor morgen en overmorgen: rustig en droog en in het alge meen lichte vorst. Zon op: 08.38 Zon onder: 17.04 Maan op: 18.13 Maan onder: 08.47 cente luchtaanvallen op Noord-Viet- nara 17 B-52-bommenwerpers neerge schoten en negen beschadigd. Volgens Noord-Viotnam zijn er in totaal 68 B- 52-toestellen neergehaald. Zie ook pagina *7 --r - CAIRO (DPA) Egypte en Libië verschillen van mening over de inter pretatie van de politiek van wijlen president Gamal Abdel Nasser. Van wege dit ideologische geschil zullen beide landen in september nog geen volledige unie vormen, zoals eerder was voorzien. Dit is gisteren op een massa-bijeen komst in de Libische hoofdstad Tripo li meegedeeld door Omar Meheisji. lid van de Libische Revolutionaire Raad. Kolonel Khaddaffi en president Sadat hebben tijdens hun jongste bijeen komst in Tripoli besloten om commis sies te vormen, die de meningsver schillen tussen beide landen uit de weg moeten ruimen. De Libische lei ders zijn van oordeel dat de voorgeno- len unie tussen het olie-rijke Libië en het overbevolkte en betrekkelijk arme Egypte niet op grond van financiële overwegingen mag mislukken. ADVERTENTIE intërnafiona e vakbeurs voor horecabedrijven, instellingen, ziekenhuizen en bedrijfskantines AMSTERDAM msa TT-bdjetten aan NS-stations Van een verslaggever ROTTERDAM Een politieman heeft gisteren de 55-jarige Rotterdammer L. A. Wels in de buik geschoten. De man moest ernstig gewond in het zieken huis worden opgenomen, maar verkeert volgens de politie niet in levensge vaar. Het schot werd afgevuurd in een huis aan de Frederikstraat, waar de heer Wels samen met zijn getrouwde doch ter en schoonzoon woont. Enkele poli tiemannen waren naar het huis ge stuurd omdat het echtpaar gewikkeld was in een heftige twist. Toen de agenten de gang binnenkwa men keerden de man en de vrouw zich tegen hen. Zij begonnen met vazen te gooien, aldus de lezing van de politie. Toen een van de agenten door een vaas getroffen werd vuurde hij in een reflex het schot af. De kogel trof de heer Wels die juist de trap afkwam. De rijksrecherche heeft de zaak in on derzoek. Binnenland Sluiting Soesterberg onzeker 9 Baby's op liun buik 11 Huismiddeltjes niet onschul dig 11 Baltische landen in vergeet boek 7 Kerk Ds. G. Boer oveiTeden 2 Kerkvernieuwing planmatig geblokkeerd 2 Sport Uitgerekend Bayern Mun ch en voor Ajax 13 wees blij dat je nog geregeld werk hebt BRUSSEL (ANP) Als gevolg van de staking van de arbeiders in de Belgische petroleumbedrijven begint langzamerhand de benzine in België op te raken. In de streken van Luik en Antwerpen was gisteren al bijna geen superbenzine meer te krijgen. Verscheidene pompen in het land zijn al geheel droog gevallen. De grote oliemaatschappijen menen dat indien de automobilisten afzien van hamsterpraktijken de voorraad benzine in veel steden van België nog wel vol doende zal zijn voor een dag of twee. Veel pomphouders hebben zelf al een rantsoenering ingesteld. Ze leveren slechts 10 of 20 liter per keer af of weigeren geheel te leveren aan anderen dan hun vertrouwde klanten. Als de staking aanhoudt, staat het land een ernstige economische ontwrichting te wachten. Verscheidene kranten in België suggereerden dan ook dat een in grijpen van de ministers van arbeid en van economische zaken wenselijk zou zijn. Dit sombere resultaat van de Neder landse Spoorwegen werd gisteren in de officiële bekendmaking angstvallig verhuld. De originele cijferopstelling vertoonde zelfs het zonnige beeld van een verliesdaling van ruim honderd miljoen gulden. Bij de gehanteerde cijfers werd echter verzwegen welke rol de rijksoverheid speelt bij de financiering van het tekort bij de spoorwegen. Houdt men daarmee wel rekening dan moet bij de totale opga ve van het verlies van 150 miljoen gulden nog eens 265 miljoen gulden opgeteld worden, zijnde een vergoe ding van rijkswegen voor 'gehandhaaf de verplichtingen van de openbare dienst', een overheidssubsidie dus aan de Nederlandse Spoorwegen. In 1971 bedroeg het totale verlies van de spoorwegen 257 miljoen gulden. De overheid droeg toen 70 miljoen gulden bij. Het exploitatietekort van 1971 bedroeg dus in totaal 327 mil joen gulden en vorig jaar 150 miljoen gulden plus 265 miljoen gulden is 415 miljoen gulden, een vergroting dus van het verlies van 88 miljoen gul den. De president-directeur van de Neder landse Spoorwegen mr. M. G. de Bruin zei echter dat de spoorwegen met te vergelijken zijn met b.v. een bedrijf als Unilever. De overheidssub sidie van 265 miljoen gulden betekent volgens hem een compensatie voor de niet rendabele activiteiten die de spoorwegen verplicht zijn in stand te houden. In de boekhouding van de Nederlandse Spoorwegen is dit bedrag daarom als ontvangsten geboekt en valt het daarom onder de totale op brengsten van het reizigersvervoer ad 758 miljoen gulden. Hij gaf overigens toe dat de overheidsbijdragen niet afzonderlijk'in de cijfeFopstêJüng w&s. vermeld; 1' De relativiteit", van bet vorlfessaldu van, de spoorwegen blijkt volgens hem ENSCHEDE De Koninklijke Ne derlandse Textiel Unie heeft in het pas nu verschenen jaarverslag 1971 meegedeeld dat het verlies over dat jaar ruün 4,7 miljoen heeft bedra gen- -O In de eerste maanden van 1972 bleven bij Menko-Scholten de resultaten in belangrijke mate achter bij de ver wachtingen. Deze verliezen, de recon- struefciekosten en de daaruit voort vloeiende liquiditeitsmogelijkheden leidden tot een situatie waarin het bestuur besloot surseance van beta ling aan te vragen voor de onderdelen van de KNTU DEN HAAG Onverwacht en onbe grijpelijk'. Zo noemde de Nederlandse christelijke vereniging van hoger per soneel gisteren de. uitspraak van de commissie voor fusie-aangelegenheden van de SER. dat de NCVHP niet behoort tot de vakorganisaties waar mee Unilever en Bensdorp het in de fusiecode voorgeschreven overleg moe ten voeren. Unilever en Bensdorp, die in bespre king zijn over een fusie, hadden de NCVHP aanvankelijk van het overleg uitgesloten, maar kwamen later op deze beslissing terug. Wc! vroegen de ondernemingen het standpunt van de SER-commissie. De vereniging van ho ger personeel heeft meegedeeld bij het christelijk nationaal vakverbond aan te zullen dringen op wijziging van het 'overleg-artikel' in de fusieco de om een einde te maken aan 'dit soort chicanes van ondernemerszijde' RITA 'We hebben geen geld. We kwamen alleen maar wat van die heerlijke geuren opsnui ven.' ook uit de renteverliezen die de Ne derlandse Spoorwegen moeten maken omdat de overheid haar renteloze schuld aan dit bedrijf niet aflost. In 1971 boekte de N.S. onder deze post een voordelig saldo van 35 miljoen en vorig jaar een nadelig saldo van 65 miljoen gulden. De geringere belangstelling voor het spoorwegvervoer wijt mr. de Bruin voor het grootste gedeelte aan de forse tariefsverhogingen die de spoor wegen vorig jaar hebben moeten doorvoeren. Hij sprak daarom van een daling op korte termijn. Op de lange re termijn verwacht hij echter dat het reizigersaanbod verder zal toenemen, ondermeer omdat het particuliere ver voer tot steeds grotere congesties zal leiden in de grote stadscentra. De trein biedt hier het voordeel dat zij snel tot in het hartje van de stad kan doordringen zonder de nadelige effecten die het particulier vervoer kenmerken. De investeringen van de spoorwegen zijn er daarom op gericht M De lezer uit Nieuw Amsterdam die zich onlangs beklaagde over de abonnementsprijs, is niet de enige die de krant ie duur vindt. "Wij beweren niet, dat hij ongelijk heeft. Dat hangt van zijn inkomen af. Er zijn helaas nog te veel mensen in Neder land voor wie te veel dagelijkse gebruiksartikelen te duur zijn." Maar wij betveren ;wèl,fdat dé krant; fin vergelijking 'mèt vrij wel alles, in deielfde-prijsklasse, Spotgoedkoop is. Abonnees betalen voor hun da gelijkse exemplaar van Trouw/Kwartet nog geen 32 cent. Wat kun je, vandaag de dag, voor zo'n bedragje kopen? Nog geen postzegel voor een brief. Trouwens, al zou dat teel kunnen, dan nog moet er tijd en geld bij (voor het briefpa pier, de envelop, het tochtje naar de brievenbus) om de brief te bestemder plaatse te krijgen. Daar wordt hij dan de volgende dag besteld misschien. Want als de PTT het extra druk heeft, zit de kans op ver traging er dik in. Wij van de krant werken heel wat goedkoper. Elke avond en nacht produceren we voor u een pocketboek-in-kranteiormaat dat de hele wereld bestrijkt en alle gebieden des levens om spant en dat bezorgen we een paar uur later nog bij u thuis ook. Allemaal voor 32 cent. Inclusief. Geen winkelier is gek genoeg om een artikel van die prijs bij n thuis te laten brengen (en als hij het zou doen, zou hij zeker inpak- en verzendkosten laten betalen). Wij van Trouw/Kwartet zijn ivêl zo gek. We zijn zelfs nog gekker, want voor die 32 cent leveren we elke dag niet één maar een hele stapel artikelen bij u af. Daar zouden best wat meer mensen van kunnen profiteren. Nóg meer dan de ruim 200 die we er deze week tot nu toe al bij hebben gekregen. De directie Mr. M. G. de Bruin: NS niet te verge lijken met ander groot bedrijf. in steeds belangrijkere mate de taak van het particulier vervoer geleidelijk over te nemen. In deze filosofie, na melijk de bevordering van het open baar vervoer past volgens mr. De Bruin een matig tariefsbeleid. In het algemeen zullen de tariefsverhogingen van de spoorwegen daarom niet boven """cfe "stijging van de geldontwaarding ge spoorlijn Den Haag-Amsterdam ge legen. De Schiphollijn zal weer stati ons in de onmiddellijke omgeving met zich mee brengen. Bovendien kunnen de spoorwegen dan 'n belang rijke rol spelen in het voor- en natransport van SehrphoL Hij hoopte dat de Schiphollijn doorgetrokken zou kunnen worden om Amsterdam heen naar Purmerend en naar Rotterdam. De omvang van het goederenvervoer zal naar verwachting dit jaar gelijk zijn aan het niveau van 1971. In 1972 waren ondanks de daling van de om vang de ontvangsten circa 14 miljoen hoger. Het wagenladingvervoer is naar de Nederlandse Spoorwegen ver wacht door haar dieptepunt heen. De regering heeft in oktober een beslis sing genomen op grond waarvan de omvang van het goederennet mi: is vastgesteld. De onrust als gevolg van het sluiten van laad- en losplaatsen is daarmee weggenomen. Van een verslaggever DEN HAAG CHU-fractievoorzitter Tilanus betreurt het partij-politieke spel rondom de kabinetsformatie. De formatie is een kat en muis-spel ge worden en beneden het niveau waar op gezien de grote problemen waarvoor ons land staat naar een gezamenlijke oplossing moet worden gestreefd. Na zijn gesprek met informateur 'Eup- pert deed 'de heer'Tilanus in het bijzonder een beroep op, zijn collega fractievoorzitter Den Uyï (PvdA) om, 'meer staatsman dan partijman' zijn. ,pit mogen gaan. Vorig jaar was dit De heer Tilanus. meent dat.gezier.de „wel het geval ,methet,onmiddellijke - érnsüge",;;;sitüdtm;: (inflaön'. f.werklbós-" gevolg, dathet -reizige^saanbo4i'afnam:1i iheidJ ém^oetmmëhdëJ'oyerheidsuitga; De.- président-directeur weigerde ~ech- ven) *de totstandkoming van een ex- ter stelling te nemen tegen dit over- - traparlementair, kabinet, op zo breed heirichfUpid- 'Tt- tan nioi- honnrdobn mogelijke basis moet worden bevor derd. Hij deelde mee zijn geestver wanten niet te zullen ontraden aan een dergelijk kabinet deel te nemen. De CHU-fractievoorzitter, die zich aansloot bij de oproep van een dertig tal PvdA-leden, zei dat uit de grootste partij in een dergelijk 'nationaal kabi net' de premier moet komen. Hij noemde in dit verband de naam van oud-minister Samkalden, de huidige burgemeester van Amsterdam. De eis van Den Uyl om zelf premier van een dergelijk kabinet te worden noemde de heer Tilanus 'veel te ver gaan'. Er moet naar zijn mening sprake zijn van een gelijkwaardig 'partnership'. rr heidsbeleid: 'Ik kan niet beoordelen in hoeverre de positie van 's rijks begroting een zwaardere rol speelt dan de belangen van het openbaar vervoer. Ik kan alleen maar zeggen dat vanuit mijn deelbelang forse ta riefsverhogingen onjuist zijn.' Mr. de Bruin verwachtte dat de rege ring dit jaar nog een beslissing zal nemen over de aanleg van de Schip hollijn. Hiermee zou dan een bestaan de leemte in het spoorwegnet kunnen worden aangevuld. Veel buitenwijken van Amsterdam zijn ver van de huidi- WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse Demo cratische Senator William Proxmire heeft de oorlog verklaard aan het gebruik door regeringsambtenaren van limousines-met- ehauffeur. Proxmire, die zelf iedere werkdag vele kilometers tussen zijn huis en de Senaat te voet aflegt, zal als voorzitter van een subcommissie in de Senaat voorstellen indienen onx al het geld voor dienstauto's met ingang van 1 juli in te houden. Dag-in-dag-uit zie ik limousines met rijks nummerbord anonieme ambtenaren van huis naar kantoor en terug brengen. Dit is niet alleen verspilling, maar het lijkt me ook illegaal', aldus Prox mire. 'Ik zie niet in. waarom de gemiddelde Amerikaanse belasting betaler met een salaris van tienduizend dollar per jaar, belast moet worden om het vervoer van rijksambtenaren te bekostigen, die drie- tot zesmaal zoveel verdienen', Proxmire is dan ook van mening, dat hoofdambtenaren, die van dienstauto's gebruik maken, beter hun eigen auto, een taxi of hun benen kunnen gebruiken. 'Lopen is het beste, want het bespaart geld en het is nog gezond ook', aldus de Senator, die alle diensthoofden heeft gevraagd om voor de rest van het fiscale jaar het gebruik van dienstauto's vrijwillig op te geven. Kaam Adres Woonplaats, .197? Aan Dagblad De Rotterdammer" "t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tamminga, Ja. ik wil graag meevechten voor het behoud van een êezonde Christelijke 'krant.' omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook in de krant moet blijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, ben ik op pad gegaan en bied u als welkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze niéuwe abonnee aan. Naam,nieuwe abonnee. Adres "Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal. Ik stel het op prijs dat u mijn abonneewerving wilt belonen en zet een streep onder mapje postpapier pletine schaaltje handige paraatmap met enveloppen (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat bij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abonnee! Hoogachtend, Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: DE ROTTERDAMMER ANTWOORDNUHMER 564" ROTTERDAM. F K r ep Rotterdammer '^vooraanstaande r- 'i prot, christelijke dagbladen Tekort spoorwegen net 100 miljoen toegenomen ooen van 10-18 uur VSiO Boekcuelalage 2 Men schrijft ons.2 CommentaarS Dichtbij en verder5 Weekbladen s Radio en tvS Strips, feuilletons Recept s Puzzel a Kunst ..9 Familieberichten.14 Beurs 15 vy^'A te

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1