Impasse bij informatie duurt voort Meer reizen dan ooit zmmmi Belgische kabinet slecht ontvangen I i 1 i I 1 I Sa krant I I 1 I I 1 I na de watersnood Het Kwartet Standpunt Vermaat c.s. vindt weerklank in ARP In deze krant Kinderen ruimen puin ■r^ 1 Jongens uit angst week verdwenen Socialisten spelen hoofdrol Alom tekorten bij tante Pos bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Binnenland Buitenland Kerk Benzine vandaag ruim cent duurder ZATERDAG 27 JANUARI 1972 69ste jaargang no. 201 CHRISTELIJK DAGBLAD Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 gb-Qt Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vorming van de ene, ongedeelde cbristen-democratische partij zal, zeker op korte termijn, niet doorgaan. De partijleiders van KVP, ARP en CHU zullen volgens ingewijden ervan af zien, de partijorganen de belangrijkste voorstellen voor te leggen die de contactraad van de drie confessionele partijen in de zomer van vorig jaar heeft geformuleerd. Volgens deze nota hadden de drie partijen liet komend voorjaar een principebeslissing tot eenwording moeten nemen. H 5 ;-ï SSSSiidwIisP te léÊmmmz DEN HAAGWerkgev ers gisteren de.onder- handelingen övé^eenéniemve 'mëta^ oin' óverleg kunnen plegen met h&I achterbanVHet nVérlég dróèg '^..^enals, de voorafgaande' dagen^'een moeizaam karakter. -- Opklaringen en dan heb ik nog zo'n ouwe tante RITA 'We bouwen de sneeuwpop op de slee, dan kan jé broertje hem mee naar huis nemen.' Recht van patiënt nauwe lijks ontdekt 5 Mr. Einthoven bevestigt vi sie dr. L. de Jong 7 Uiterwaarden vernield9 Rekening dokter niet altijd begrijpelijk 17 Een wat vreemde zondag in Sofia 2 Sport Leen Pfrommerweer wak ker 33 Zuilen leeft weer dank zij Elinkwijk 35 Economie Zelf doen: meer plezier, minder kosten 39 Djilas werd niet rustig 15 "Waaruit put Amerika straks energiè? 15 Prof. Gouldner: Amerika straks slechte plaats: óm te leven- v.13 Vooraanstaande prol. christelijke dagbladen -„Stantvastich is ghebleven mijn hert ir» teghenspoet!" PEN HAAG Maandagmorgen zul- len de PvdA, D'66, PPR, KVP, ARP en CHU, onder leiding van informa teur Ruppert een eerste gezamenlijk gesprek hebben over de mogelijkhe den van de vorming van een progres sief minderheidskabinet of een ex traparlementair confessioneel minder heidskabinet De kansen voor één van die beide kabinetten lijken na de laatste politie ke ontwikkelingen uiterst miniem. Bij de confessionelen heerste grote ver ontwaardiging over de houding van de progressieven, die aanvankelijk welwillend schenen te staan tegenover de oplossing van een confessioneel minderheidskabinet. Drs. Den Uyl zou deze week via informateur Ruppert hebben laten weten dat zijn fractie zo'n kabinet onder bepaalde voorwaar den zou dulden. Dit signaal heeft de confessionelen er met veel aarzeling toe gebracht, uit te spreken dat zij wel zouden willen meewerken aan een confessioneel minderheidskabinet, zelfs nu de laat ste berichten over de financieel-eeono- mische toestand van ons land alarme rend klinken. Daarbij hebben veel confessionele fractieleden overwogen, dat zo'n minderheidskabinet een over gang zou kunnen betekenen naar een samenwerking met de progressieven. Maar gisteren moet de informateur zijn gebleken dat een meerderheid van de fractie van de Partij van de Arbeid daar toch niet aan wil mee werken: Zij blijft erbij, dat het linkse minderheidskabinet de voorkeur hééft) Het werd voor waarschijnlijk gehoüden, dat de fractie daarbij heeft gehandeld onder druk van de vandaag te houdén partijraad van de Partij van de Arbeid. De heer''Mug, voorzitter van - het ge west Amsterdam, was aanvankelijk van plan een motie in te dienen waarin de fractie werd gevraagd het groene licht te geven voor een cónfes* sioneel minderheidskabinet Maar in- middéls heeft hét gewest Amsterdam hept 'een motie meegegeven naar de -■ partijraad, die daar lijnrecht tegeno- -;1 vëf; staat Daiarin wordt de fractie gevraagd alleen de vorming van een progressief minderheidskabinet te sternen. Maar vooralsnog lijkt de vor ming'-'van een dergelijk kabinet een uiterst moeilijke zaak, omdat de con fessionelen niet bereid.zijn .daaraan, huü^teun toe te zeggen.. j;"ii -v y"x Van onze correspondent J i ARNHEM Drie Vórdense jongens van 14 en 15 jaar hebben sinds zon dag: door de Achterhoek gezworven; omdat ze niet naar huis durfden uit angst., voor straf. Het drietal had in het weekeinde met een katapult een lamp stukgeschoten.- De politie gaf ze daarvóór een fikse uitbrander. Sindsdien was het drietal, de 15-jarige Robby Wolsink en de beide 14-jarigen Hans Sessink en Freddy Jansen spoorloos.. Volgens een van hun vrienden, die ook bij het incident met de lamp was betrokken, hadden de jongens gezegd dat ze nooit meer terug zouden ko men. Ze wilden toen naar Amsterdam liften. De ouders schakelden de hel derziende Croiset in, die zei dat het drietal nog ergens rondzwierf. Vol gens hem zouden ze vrijdag weer thuis komen. Inderdaad werd het drietal gisteren in Hengelo (G) aange troffen. Ze zijn nu wer thuis bij him ouders. Voorlopig geen kans op Binnen de ARP hebben deze voorstel len van.de contactraad grote bezwaren opgeroepen, die in geschrift onder anderen zijn vertolkt door de Tweede Kamerleden dr. A. Vermaat, en drs. A. Scholten en de vroegere senator II. Algra. Deze bezwaren blijken in dé partij zoveel weerklank te hebben ge vonden dat de leiding zou wezen dat er voor de voorstellen van de contact raad geen meerderheid in de partij organen te vinden zal zijn. De AR-top beraadt zich daarom over een lossere band met KVP en CHU, die bijvoor beeld vorm zou kunnen krijgen iri een federatie of een oud idee van AR-voorzitter dr. A. Veerman de 'unie van christen democratische par tijen'. Binnen de top van de ARP heeft men zich nog geen mening ge vormd over de vraag of de drie partij en voortaan bij Tweede .Kamerverkie zingen al of niet met een gemeen schappelijke lijst moeten uitkomen. wfeiTjdSW -M IT. f f-l-1 >.f. Hf Ook bij de leiding van de KVP zijn er die zich erbij hebben neergelegd dat een fusie van confessionele partij en niet meer haalbaar is. Op initiatief van het partijbestuur is gisteren in Doom een intern beraad over de toekomstige koers van de partij be gonnen, waarbij ook over de samen- werking met ARP en CHU zal worden gesproken. Uitgenodigd zijn negentig min. of meer aan de KVP gebonden figuren, waaronder coryfeeën als mr. C. P. M, Romme, mej. dr. M. A. M. Klompé, mr. K van Rijckevorsel, en oud minister-president P de Jong. Aan de deelnemers aan de conferentie zijn vragen voorgelegd over de toe komstige partijlijn. Het partijbureau dat deze vragen heeft geformuleerd, onderscheidt vier mogelijkheden wat de samenwerking met de twee andere confessionele partijen betreft: een fu sie, een federatie met één lijst en één fractie, of met verschillende lijsten en pen fractie, een bondgenootschap zon der organisatorische vormgeving en tenslotte een vorm "'waarin de drie partijen hun eigen weg mogen gaan. Het discussiestuk voor de conferentie opent met de vraag of er in Neder land naast PvdA en WD plaats is voor een derde grote partij. Voorts wordt gevraagd of deze derde partij zich voor langere duur aan PvdA of VVD zou moeten binden, dan wel een voorkeur vóór de verkiezingen zou moeten uitspreken. Voorts zullen de conferentiegangers moeten uitspreken of de KVP met ARP on CHU die derde groepering moet vormen en of daarin 'het christelijk element' op de een of andere manier een roi moet spelen. Het discussiestuk constateert dat ofschoon de nota van de contact raad in de richting van het. groeien naar een ongedeelde partij wijst, er daartegen 'nog heei wat obstakels van sociologische en principiële aard' be staan. Het beraad in Doom zal onder leiding van prof. dr. P. Steenkamp staan, de zelfde die vorig jaar voorzitter' van de contactraad was. Deelnemers aan de conferentie zijn o.a: minister Van Agt, fractielieder Andriessen, mr. P. van Boven, het oud-lid van de PPR drs J. A. M. H. Damoiseaux, NKV-voorzitter J. Mertens. minister Schmelzër,.staats secretaris Van der Stee, de oud-minis ters Veldkamp en Veringa, .staatsse cretaris Westerterp, partijvoorzitter De Zéeuw en de journalist Ad Lange- bent. E®il® B®®swesi Overleg metaal dese Waar naar toe van 'de zomer? Wéér 'naar de - zondoorbakkert zuidelijke.costa's, óf dit- v maal wtil anders? Een tocht door- Europa's enige echte oerwoud bijvoorbeeld, of een cruise ovér de Middellandse Zée, of eer. rondreis door rwg<onontdekt Finland, of een woestpntochtriaarEgypteshertioiiwde tempels? Nu de tientallen, reisbrochures weer in de bus vallen en de grote reisorganisatoren hun-/-. aanbiedingen op,papier hebben gezet, zijni baj dat vragendie duizenden-plannenmakers.i nu al, terwijlde wintersport nog in volle gang5 '.is. bezighouden.' Voor hen', die uit de veelheid van reizen- (hei zijn ér meer'dan ooït'tevoren: alles lijkt dit jaar teikurinen) moeilijkeen k'S'S'Sï'. keuze kunnen makenr biedt Trouw/Kwartet vandaag een speciaalvakantienummer, Na het stopzetten van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam tracht men weer een normaal leven op gang te brengen. In de zwaar gebonr- bardeerde havenstad Hal Phong,-Noord-Vietnam, is men begonnen met het op ruimen van'puin. Kinderen cn volwassenen werken daarbij samen. Perioden met regen, maar ook enkele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde of stormach tige wind, ruimend van zuid west naar west tot noordwest. Maximum temperaturen rond acht graden. Morgen en overmorgen: Onbe stendig met lagere temperatu ren Zon op: 08.29 Zon ondert 17.17 Maan op: 01.54 Maan onder: 10.50 BRUSSEL (UPI, Reuter, AP) Ko ning .Boudewijn van België gisteren hét nieuwe drie-partijen-kabinet van de socialistische premier Edmond Le- burton beëdigd. In de nieuwe regering, die volgens politieke waarnemers maar beperkte levenskansen heeft, werken de liberalen samen met socia listen en christen-democraten. Het is de eerste Belgische regering sinds 1945, waarin de drie grote partijen zitting hebben. Het nieuwe kabinet, met zijn 22 mi nisters en 14 staatssecretarissen het grootste uit de Belgische geschiedenis, legde de eed af 65 dagen nadat het uit christen-democraten en socialisten samengesteldekabinet van Gaston Eyskens uiteen viel. Een van de re den voor de ongewoon grote omvang van de regering is de creatie van nieuwe posten voor'Vlaams- en Frans sprekende bewindslieden voor ver schillende 'départementen: Dé socialisten nemen niet minder dan 10 ministerposten, waaronder de mees te belangrijke,voor hun rekening. Zoals rèeds gezegd gaat het premier schap naar de socialist Leburton, ter wijl de post van buitenlandse zaken gaat naar zijn geestverwant Renaat van Eslande, die als opvolger van Pierre Hamel België's eerste Vlaamse bewindsman óp die post wordt Zijn fuiiktie is vooral in het komende half jaar van belang, omdat van Eslande ir< die periode voorzitter zal zijn van de ministerraad van de EEG. OPPOSITIE Verder gaan socialisten binnenlandse zaken (Edouard Close) en economi sche zaken (Willy Claes) beheren. De liberalen moeten het doen met vier ministersposten en de christen-demo craten met acht. Onder veel Vlaamse politici bestaat nog oppositie tegen de persoon van premier Leburton (57), die geen vloeiend Vlaams kan spre ken. Men neemt aan, dat om deze reden ook twee Vlaams-sprekende vi- ce-p'remiers zijn aangesteld: Willy De- clercq, een liberaal die tevens finan ciën voor zijn rekening neemt,'en Leo Tmdemans, christen-democraat die be halve vice-premier ook minister voor begrotingen wordt. Defensie gaat naar dechristen-democratische oud-premier Paüi van de Boeynants. Ondanks de langdurige onderhande lingen, die aan de vorming van het nieuwe kabinet zijn voorafgegaan, ge ven politieke waarnemers de regering- Leburton hoogstens een. jaar. Zo wees men er op, dat de nu geslo ten drie-partijen-overeenkomst over de oude kwesties, die de val van-het vorige kabinet veroorzaakten, zo vaag is, dat een,nieuwe crisis zeer spoedig kan ontetaan. Zie ook pagina 8 De voorzitter van de werknemersdele gatie, de heer W. Wamsteékër ver klaarde na afloop van het overlég dat de werkgevers voorstel 1 en; niet in' over eenstemming zijn met de richtlijnen die de vakbondsonderhandelaars van hun bondsbesturen hebben meegekre gen. 'iWe zullen in ieder geval voordat we overleg plegen met de achterband de werkgevers voorstellen nog eens goed narekenen. Er kan altijd een ad der onder het gras zitten', aldus de heer Wamsteeker. De heer H: van der Meulen van de industriebond CNV sprak over 'een kritieke situatie'. 'Wanneer dit het uiterste aanbod van de werkgevers is. Dan komt er geen metaal-cao', meende hij. Blijkens mededelingen van de voorzit ter van de werkgeversdelegatie, de heer A. Prins zijn de werkgevers bereid aan alle cao-werknemers een vast bedrag van 20 gulden per maand en procentuele loonsverhoging van 1,25 procent te geven. Daarnaast wil len zij aan de prijscompensatie een minimum verbinden van 11,70 per maand per procent prijsstijging. Van dit minimumbedrag zullen met name de laagst betaalden werknemers met een loon van, minder dan 14.000 gulden profiteren. Verder zijn de werkgevers bereid de vakantietoeslag te verhogen van 7,4 tot 8 procent en de bijdrage aan de vakbonden van 15 op 18 gulden per vakbondslid te brengen. De vakantie zal met twee dagen worden uitgebreid tot 20 dagen. Tenslotte zal de werktijd met een kwartier eind dit jaar en met een kwartier eind volgend jaar worden bekort tot 40 uur per week. De werk gevers hebben ook ingestemd met het verzoek van de bonden jaarlijks per onderneming een sociaal jaarverslag: tc publiceren én aan de zogenaamde bedrijfscontactmannen édezelfde be-i scherming te verlenen- als momenteel aan de ondernemingsraadsleden. De. heer Prins verduidelijkte, dat.de werkgevers blijven, 'weigeren alle werknemers, inclusief het hoger perso neel, in een cao onder te brengen. Ook vóelen zij er niéts voor de prijs compensatie aan eén. maximum be drag van 250 gulden per procent prijs stijging te binden. IWij zijn van me ning', aldus de lie'ér Prins, 'dat het hoger personeelook zonder inwilli ging van deze eisen al een extra bijdrage aan de matiging levert'. De partijen zullen elkaar woensdag op nieuw ontmoeten voor verder overleg. UW noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie ais uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste □handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletiné schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: DE ROTTERDAMMER ANTWOORDNUMMER 364 ROTTERDAM Twintig jaar nadat de watersnood achttienhonderd'mensenlevens eiste (en zestigduizend mensen dakloos maakte) beschrijft Rudie van Meurs wrat er in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 gebeurde in het Zuidhollandse dorp, waar hij toen als dertienjarige jongen woonde. Hét Is het verhaal van de wcti. houder, die in zijn laatste uren waarschuwend het -dorp doorgingen even later verdronk. Pagina 21. 'k'T-- Va» een verslaggever AMSTERDAM Benzine en. diesel- olie worden vandaag duurder. De prijs van super- en gewone benzine wórdt met 1,1 cent verhoogd, die van diesel olie met 0,7 cent. Radio en tv i—6 Recepten 6 Stript, feuilleton 6 Commentaar i. 7 Dichtbij en verder '7 Maandbladen 7 Boeken etalage .13,. Beroeplngswerk13 Lezers, schrijven 1 ^17 Puvtel 19'. Oir trobleera .....J.w i PosUcgelnlcMWS - '19 WIJ ontvingen is Familieberichten 30

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1