m 6 I Niet op iedere n baantje ship* Sslfe* 9 Spookbeeld voor straks Zwitserse heemschutter Hans Dassen: Bekoorlijk Berner Oberland m&i Brieise Maas- West rfiOmV/KWARTET ZATERDAG 27 JANUARI 1973 TOEBISME T25/K25 Mijd de piek en ga voor 29 juni of na 11 augustus op vakantie. Wie niet wil struikelen op de routes naar de zon- paradijzen en in zijn dorado graag wat meer dan die paar vierkante meters zand heeft om zich te laten bakken, doet er goed aan dit advies van de Stichting Recreatie ter harte te nemen. Want liet staat wel vast, dat het die luttele zes weken ook dit jaar weer dringen zal zijn. Uit de tijd Schoolvakanties Spookbeeld :v'; Hét spookbeeld voor de mil joenen, die er straks weer op uit trekken: overvolle stranden en eindeloze files op de wegen. Ga daarom voor 29 juni of na 11 augus tus, adviseert de Stichting Recreatie. Jawel, maar wie kan dat eigenlijk? THUN 'We moeten niet op iedere berg een baantje wil len aanleggen. En we moeten ons ook met kracht verzetten tegen het toenemend aantal motorboten op het Meer van Interlaken. En zomin ais we een autobaan naar Grindel- wald moeten aanleggen, zo zeer moeten we grote reserves hebben ten aanzien van de internationale autoweg, die voor 1973 van Bazel naar Spiez geprojecteerd is'. Spreiding Bloot vakantie reizen: voor 't eerst georganiseerd UiX- 'GA VOOR 29 JUNI OF NA 11 AUGUSTUS WIE KAN DAT EIGENLIJK? Als men weet, dat zo'a vier miljoen Nederlanders de grens over gaan (grofweg dén miljoen per georganiseerde reis; drie miljoen per auto), dat nóg ro'n leges- te hoop lóópt naar bin nenlandse toeristische trekkers en dat het grootste deel van ben dat juist doet in die zes piekweken, is dat een duidelijke zaak. Wie ook in zijn vakantie nog een beetje rust wil en on derweg niet in de knel -wil raken, zal die piek moeten mij den. Ais dat althans mogelijk is. Want en dat is voor zeer velen hét grote probleem: de moesten kunnen er niet omheen kers in geproclameerd .en waar vakantie ver -bui,ten de huisdeur voor steeds grotere groepen ge meengoed is geworden, sprei ding van die vakanties een nau welijks te verwerkelijken wens. uitgerekend-in die drukke peri ode op pad te gaan. In ieder geval niet de mensen met kin deren die juist die zes weken vrijaf van school krijgen en in ieder geval ook niet die vele duizenden, die gebonden zijn aan collectieve bedrijfsvakan- ties, de werkers In de touw, de metaal en de textiel (om maar een plér voorbeelden te noe men). Zij hebben niets aan zo'n advies van de stichting, eenvoudig om dat zij er geen gevolg aan kunnen geven. Want nog steeds blijkt in Nederland, waar het welzijn van de werknemer tot een van de nationale hersenbre- Is voor die groep geen oplos sing mogelijk? Deskundigen me nen van wel, maar voegen er gelijk t.^sn toe, dat het bereiken van die oplossing veel moeite zal kosten én een radicale ver andering van de thans gehan teerde regels. Een. verandering, die dan op twee fronten zou moeten worden ingevoerd: op het gebied van de bedrijfsva- kantdes en op dat van de school vakanties. Bij de Stichting Recreatie gaat men ervan uit, dat het histo risch gegroeide begrip collectie ve vakanties eigenlijk uit de tijd is en dat de werknemer meer vrijheid kan worden, gege ven als het om het vaststellen van zijn vakantie gaat. Andere deskundigen zijn het daarmee eens en trekken in twijfel of er in deze branches wel voldoende onderzoek ds ver richt ooi de mogelijkheid na te gaan tot meer spreiding te ko men. 'Met wat extra inspan ning', zegt men, 'zou van die vrijheid meer verwerkelijkt kunnen worden dan nu het ge val is. Je moet de zaken intern dan natuurlijk wel goed rege len. Het zal bijvoorbeeld niet mogen voorkomen, dat op een bedrijf-de enige tweee dragiine- machiinasten ineens tegelijk naar de Costa Brava vertrokken blijken. Ban stagneren de za ken. Intensief overleg is een absolute noodzaak om zulke si tuaties te voorkomen. Maar in de praktijk moet dat mogelijk zijn. Op de kantaren gebeurt het ook, waarom zou het' onder de handwerkers iaet kunnen? Waarom sou een metaaldraaier om maar één voorbeeld te noemen ook niet eens met zijn vrouw, naar de wintersport kunnen? Voor een zeer groot deel van de werkers in de in dustrie is dat nog steeds een moeilijk te verteren taboe'. Buidieiijik is echter wel, dat óók wanneer dit probleem zou zijn opgetast, men met due spreiding weinig verder zou komen als niet tegelijkertijd ook wat zou worden gedaan aan de schoolva kanties, die duizenden gezinnen nog steeds dn een strak harnas klemmen. Be Stichting Recreatie heeft daarover al eens wat gefiloso feerd en het idee naar voren gebracht die vakanties te ver lengen tot bijvoorbeeld acM we ken. Een suggestie, waarvan men van tevoren overigens weet, dat die niet bij alle ou ders in dank zou worden ont vangen. Want waar de meeste gezinnen vrijwel nooit meer dan drie weken vakantie heb ben zouden nog altijd vijf we ken resten, waarin de kinderen ook moeten worden beziggehou den. 'Misschien', zegt men aan de Haagse Kerkhoflaan, 'zou uit breiding van het kindervakan tiewerk, dat we altijd sterk heb ben gestimuleerd, een oplossing kunnen zijn. Misschien zou ook eens nagedacht kunnen worden over de mogelijkheid in elke plaats een aantal scholen in de vakantieperiode open te hou den, om de vakantie vierende kinderen daar, op vrijwillige basis, creatieve vakken te laten beoefenen. Behalve een leerza me zou dat ook een prettige vrijetijdsbesteding kunnen zijn'. Be stichting wil zelfs nog wel verder gaan: 'waarom zouden we de leerlingen tussen 1 mei en 1 oktober niet zélf hm va kantie kunnen laten kiezen? In het kader van de onderwijsver nieuwingen lijkt die- mogelijk heid wel binnen bereik te ko men. Nu steeds minder met les roosters en steeds méér met taiken wordt gewerkt, krijgt de leerling op den duur ook meer kans zijn eigen tempo-te bepa len. Het gebeurt nu al.' dat scholieren met rekenen in de vierde klas zitten cn met taal nog maar in de derde. Als je die lijn nog wat verder door trekt, zou het ook mogelijk moeten zijn, dat de leerling zijn eigen vakantiedata bepaalt'. Of deze suggesties in onderwijs kringen juichend zullen worden begroet, staat overigens nog te bezien. Waar het in praktijk brengen ervan een niet geringe extra-betasting, voor het onder wijzend personeel zai beteke nen, is dat niet te verwachten, In sommige van diie kringen is op deze Ideeën dan ook al kri tiek geuit. Dat er wat zai móeten verande ren, staat echter wel vast. Waar het vakanitóeiegtaen elk jaar sterk:'groeit niet alleen in eigen tand maar ook in het buitenland zal ruimere arm slag voor de toerist een nood zaak van hoge orde moeten zijn, Elk jaar opnieuw dient zich aan honderdduizenden, die het va- kantiepad op gaan, het spook beeld aan van overvolle wegen, ongelukken en ruimtegebrek. Om nog maar niet eens té spre ken over het probleem vele maanden van tevoren te moeten boeken om tijdens die piek nog redelijke accommodatie te vin den. Waar de zomerzon zich niet be perkt tot zes weken in een vol jaar, doen deze ópgelegde gren zen onwezenlijk aan. =T rS SóL 1-1 Aan het woord is dr. Hans Dasen (57), wiens grootouders een hotel in Meiringen dreven en die sinds 1952 VW-directeur van de regio Thun is. Hij is een fervent heemschutter, die wanneer hem de macht zou zijn gegeven het gehele Ber- ner Oberland grondig zou wil len beschermen. 'Het Berner Oberland heeft een internationale faam. niet in de laatste plaats bij de Nederlan ders. Grindelwald mag dan een Marken-Volendam-effeet sorte ren, maar de majestueuze omge ving blijft domineren als indruk wekkend décor, Be slingerende dorpsstraat van ons toch wel beroemdste bergdorp heeft al gaat de vergelijking mank de allure van uw Kalverstraat en Coolsingel'. Hans Basen karakteriseert z'n functie als volgt: 'Ik verkoop een onveranderd aantrekkelijk produkt. Ook als de wolken laag hangen en de Niessentop onzichtbaar is en het bergdorp Mürren niet schijnt te bestaan. Dan zijn er altijd nog de ro mantische vaartochten over ons meer en kan men de middel eeuwse sfeer in het ingewand van de Beatenburg ondergaan'. Dasen vindt dat men in West- Europa meer en meer spreiding van het massa-toerisme moet betrachten. Men moet tradities doorbreken, wil men volop kun nen genieten. Dat wil zeggen vakantiebesteding in het voor- en naseizoen. Te weinigen ken nen de lente in de bergen, te weinigen hebben weet van het herfsttij in ons Alpenland. Hij benadert als onderdeel van zijn taak fabrieken en bedrijver, in het buitenland, waar hij dan stuit op klassieke vakantiepatro nen en traditionele tijdstippen. Dasen is ervan overtuigd, dat de moderne Europese mens ai lang niet meer een kudde vormt, die de geijkte recreatie- wegen gaat. Hij komt voorts meer en meer tot de overtui ging, dat men van de zonne- stranden terugkeert naar de bergen, omdat daar een bedui dend variabeler vakantiepakket aanwezig is. Maar er speelt nog een andere factor, die in een sterker geïndustrialiseerde Eu ropese wereld, gelardeerd met hartklachten van grote beteke nis is. Het Berner Oberland en Graubilnden, dat hij goed kent, zijn onveranderd stiltegebieden gebleven. Dasen gelooft, dat het toerisme zichzelf onnoemelijke schade zal toebrengen door in de 'herade- mingsgebieden', industrie en verkeer de vrije ioop te laten. Liever vernieuwing van oude hotelaccommodaties en beschei den nieuwbouw, dan flatwer king bij alpenweiden. 'Zwitserland schuwt het massa toerisme allerminst. Z'n meest effectieve propaganda moet uit monden in de telkens weer ver rassende ervaring an de gasten dat ze zich er nauw verbonden voelen met de natuur'. Jan Roelfs Wat de Vcluwe Is voor vele Nederlanders is het Berner Oberland voor andere Nederlanders en voor nog meer Europeanen: een gigantische vakantietuin, vol van romantiek en schoonheid. De Berner Alpen zien er neer op het blauwe Meer van Thun en de niet minder schilderachtige Brienzer See. Het Jungfraugebied Is in dit centraal gelegen bergland onveranderd de grote trekpleister, met Grindelwald als het Marken en Volendam van Zwitserland, met de immer fascinerende Eiger, onderdeel van de drie-eenheid Mönch en Jungfrau. Wie genoeg heeft van de internationale pan toffelparade door de stijgende en dalende dorpsstraat van Grindel wald, wie in de zomer rillend op Jungfraujoch heeft gestaan, op de vele torens hoge Nlessen is geweest en naar de Oeschineusee bij Kandersteg Is geklommen, doet verstandig dalen van rust op te zoeken, zoals het verrukkelijke Simmendal en het Kiendal. Het Berner Oberland met het autoloze dorp Mürren, als het ware tegen de bergwand, hoog boven Lauterbrunnen 'geplakt', Is landschappe lijk cn folkloristisch een der vele oases die voor iedere onderne mende bezoeker bereikbaar is. Het gehele gebied nodigt voorts uit tot wandelen, de onschuldige dimensie van het toeristische alpi-; nistne. Het Berner Oberland met de steden Thun en Interlaken, de klassieke rondrit langs de Usreuzen - Lauterbrunnen Wengen - Kleine Scheidegg Grindelwald en de befaamde drie-passentocht vanuit Meiringen, heeft generaties van Nederlanders bekoord. Het gebied zal dat blijven doen, omdat het vakantiepakket er van een bijna ongeëvenaarde veelzijdigheid en aantrekkelijkheid is. Als eerste Nederlandse tourope rator heeft Airtouropa fcn Den Haag een aantal reizen voor naturisten gelanceerd. Wie bloot hot strand op wil en to taal wil relaxen kan dat dit ja ar georganiseerd: naar Joegoslavië (Rownj en Mlini) en Corsica. Directeur J. van RinMiuyzen: 'we hebben de markt bestu deerd en zijn tot de conclusie gekomen, dat er belangstelling is voor dit soort reizen. Niet alleen in kringen van roaituiis- tenverenigingen, dóe in Neder land ruim 10,000 leden teilen, - maar ook bij vele anderen, die dan wel niet officieel zijn aan gesloten bij verenigingen, maar die toch ook best eens zonder zwembroekje of bikini de zee in willen'. Hoewel het hier gaat om een experiment, blijkt er, zoals de zaken er nu voorstaan, wel per spectief in te zitten, want voor het hoogseizoen zijn de reizen al bijna uitverkocht. Reden voor Airtouropa optimistisch te voorspellen, dat dit onderdeel waarschijnlijk ook volgend jaar weer in het programma zal wor den opgenomen. En naar ver wacht kan worden, zal deze tour operator dan niet langer meer de enige zijn. De meeste reisorganisatoren mogen er dan nu nog wat aarze lend tegenover staan (een aarze ling, die zelfs zover gaat, dat het bankconcern ABN, dat Air- touropa-mzen verkoopt dit pak ket dit jaar niet over de balie wil Laten gaan) uüedindeidjk zal het toch de vraag zijn, die het aanbod bepaalt Overigens is ook Airtouropa zélf met de introductie van deze reizen wat voorzichtig geweest In de grote reisbrochure wordt het 'ailés uit goed voor u' slechts summier vermeld. Wie neer informatie: wil, dient een aparte folder aan te vragen... TÓéi','«a.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 25