IB 1 2X^ XX* m TROUW/KWARTET ZATERDAG 27 JANUARI 1973 TOERISME T27/K27 Bnelse Maas fiessi i*' fe-Si -•;v^- A - Waar naar toe dit jaar? Weer naar de vertrouwde costa's aan de Mediterrannée, of ditmaal eens wat anders? Toegegeven, voor de vakantievierder, die zich Iaat reizen is dat geen punt. De reisbrochures bieden afwisseling en nieuwe dorado's genoeg. Maar wat moet de individuele vakantievierder,"de automobilist, die uitgekeken is op de overvolle wegen en stranden in het zuiden, en die dichterbij de traditionele toeristische streken al we! zo goed kent, dat hij er niet België Duitsland Joegoslavië w*. l/Spanje Finland nóg eens een hele vakantie aan wil besteden? Voor hen. deze pagina, waarin buitenlandse ver- keersbureau's, die in Nederland veel bezochte landen vertegenwoordigen, nieuws en tips bie den. Ideëen, die de vakantievierder wellichtloihnenhelpen zelfs aan een ^vakantie In bekende toeristische gebieden dat vleugjeexclusiviteit te ^etajffeardöbrieeri te worden. Denemarken Portugal Zweden Noorwegen Oostenrijk Zwitserland .'-V iuftwe* NAAR België gaat komende zomer zijn 'tiéntallen oude abdijen en ba- gijnhoven toeristisch propage ren. De folders daarvoor wor den binnenkort uitgegeven. Tips voor liefhebbers, die veel in België zijn geweest maar nog niet alles hebben gezien: neem ook eens een kijkje in het fiet- senmuseum in Falmignol bij Dinant (men vindt er de hele geschiedenis uitgebeeld, zelfs de fiets van Eddie Merkx ont breekt niet). Voorts wordt een bezoek aan de oude Byzantijnse kerk in Chevetogne (bij Ciney) geadviseerd. Vooral vanwege de vele ikorien en fresco's. Belang stellenden kunnen er elke zon dag een door Westeuropese Be nedictijner monniken opgedien de Byzantijnse mis bijwonen. Voor op rust gestelden worden in de stille en heuvelachtige Vlaamse westhóek rond Iper (bij de Franse grens) vakanties bij particulieren aangeboden. Men overnacht bij families en gebruikt de maaltijden in oude dorpsherbergen. Prijs 150 per week inclusief alles, (Inlichtingen: Belgisch ver keersbureau, Leidseplein 7, Am sterdam, tfel. 020-251251). Voor hen. die Duitsland al door en door menen te kennen (en dat zullen er velen zijn. want de oosterburen trekken nog steeds de meeste Nederlandse toeristen) deze -—niet alge meen bekende tip: een rit langs de AVildstrasse. Een ruim 30 km lange route, die dwars doof dé Eifel loopt en een aan tal toeristisch aantrekkelijke wildparken, midden in een nog rustige natuur aandoet. Men kan de p-rken vrij ingaan, want gevaarlijk is het wild niet. Het grootste deel van de wilde Eifclbewoners bestaat uit dam-, wild. zwijnen, adelaars, valken, en buizerds. (Het echte gróte wild vindt men in deze streek in het safa ripark bij Tilddem bij Roer mond de grens over). Om er even de kaart bij te nemen: de Wildstrasse .loopt langs de plaatsen Gondorf, Gillenfeld. Mandérscheid, Daun en Gerol- stein. (Inlichtingen: bij het Duits ver keersbureau in Amsterdam; Spui 24, tel. 020-241293). Wie niet van de veelal overvol le kust houdt en het avontuur zoekt, kan dat vooral in het binnenland van Bosnië nog roy aal en onbesmukt opgediend krijgen. Weinig bekend is, dat 50 km rijden ten zuiden van Sarajewo Europa's^-enige echte oerwoud ligt, Perusica, waar men zich nog hélemaal in een totale wildernis kan begeven. Dit (niet afgezette) reservaat, dat met de auto doorreden kan worden, bevindt zich rond het riviertje Sutjeska en biedt be halve een indrukwekkende wil de subtropische plantengroei óók de kans op een ontmoeting met wilde beren. Een attractie voor moedigè avonturiers is ook een vlotvaart over Joegoslavië's wildste ri vier, de Drina. De tochten.be ginnen in Foca bij Sarajewo en eindigen na twee dagen varen bij het 40 km verder gelegen Visegrad. Liefhebbers kunnen in tenten overnachten (met 'sa- vonds een barbecue in de open lucht), maar wie meer comfort, wil, kan ook een hotel nemen. Prijzen: 15 tot 20 gulden per persoon per dag (als men In een hotel wil logeren iets meer). De mogelijkheid bestaat ie art n tijdens de vaart door een chauffeur naar Visegrad te laten rijden. Andere tips: deze zomer voor het eerst begint de rederij Ja- drollinia met een carferry- dienst (roll on-roll off-systeem) van Rijeka na Dubrovnik (met veel tussenstops). De auto kan ook mee op de trajecten van Dubrovnikinaar Korfoe en Igou- menitza (bijAthene) en naar Bari. Prijzen hiervan zijn nog niet bekend. (Verdere inlichtingen bij het Joegoslavisch verkeersbureau. Vijzelstraat 4. Amsterdam, tel. 020-220483). Echte rustminnaars maken een rondtocht door het gebied niet de honderden meren. Verschei dene touroperators hebben zo'n tocht per bus in hun program ma, maar individueel en met de eigen auto kan het ook, al is zo'n vakantie niet voordelig: rond de 800 gulden per persoon voor 14 dagen. En daarin zit dan alleen de boottocht van Travemilndé naar Helsinki en het logies (met half-pension). De overtocht van de auto komt daar nog bij 185 retour in het hoogseizoen) én natuurlijk de rit naar Hamburg. Het voor deel van zo'n reis is wél, dat men van tevoren een routebe schrijving krijgt en dat alle ho tels onderweg besproken zijn. Zonder zo'n arrangement kan het natuurlijk ook. Men betaalt dan ongeve/r 400 gulden voor een retourtje per boot naar Helsinki (toeristenklasse), maar loopt wel de kans dat de hotels (waarvan Finland er maar wei nige heeft) vol zijn. Aan de andere kant biedt zo'n privé- reis de gelegenheid er een Scan- dinavië-trip van te maken. On der meer door bij Vaasa per boot over te steken naar het Zweedse Umea (per persoon nog geen 20 gulden). De wegen zijn goed en rustig. (Inlichtingen: Fins verkeersbu reau, Or. Nassaulaan 25, Am sterdam, tel. 020-761672 of bij Voigt en Co., Saxen Weimar- laan 58. Amsterdam, tel. 020- 730671). if* Zelfs Spanje, dat 30 miljoen ."itoeristen trekt (van wie een miljoen Nederlanders) heeft «éSnog enkele exclusiviteiten in y/petto voor de vakantieganger. s/die wat anders wil. Deze zomer i j®. wordt begonnen (ook door Ne- fej; derlandse touroperators) de nog rustige streek rond Almeria (in 'i VS* het noorden van de Costa del i 'Mf Sol) in de belangstelling te iè* brengen. Veel strand en in de I Sw grote baai uitstekende gelegen- I heden voor onderwater zwem- Het stadje zelf biedt wei- I '-3»hig toeristische attracties, de I dorpjes eromheen meer (in ic- j «H der geval goede zandstranden in I intieme baaitjes). v. Voor de toeristen die er per 'Nauto naar toe gaan, trek ook j 'i/veens het achterland in. Het is I £- Gen van de meest woeste stre- S(v* ken van het hele land. Reden, gj? waarom ook de Amerikanen er veel van hun Westerns opne- men. Op. vele plaatsen vindt S$v Uien cr ëe, faga de-dorpen, die hls décor voor de films hebben gediend. En wie geluk heeft, kan zoals op de foto zelfs zo'n opname (Op afstand) "mee maken. Een nieuwe toeristische streek is ook de Costa de la Luz bij Cadiz aan de Atlantische kant van het land. De temperatuur ligt er wat lager dan aan de Middellandse Zee-kust. de ac commodatie is nog vrij beperkt en de dorpjes zijn er niet zo oud en gezellig als aan de ande re kust. maar wie op rust is gesteld, vindt die er wel. Pius de mogelijkheid .een bezoek te brengen aan Sevilla en de sherrystad Jerez de la Frontera. Tip voor autorijders: de auto baan van Gerona naar Barcelo na (ruim 100 km) is nu geheel klaar. Voorts: wie naar de Costa del Sol wil, kan het beste de weg van San Sebastiaan via Ma drid nemen. En voor Costa Bra- va-gangers: probeer het ook eens via de route van Toulouse via Andorra (wel bergachtig, maar veel rustiger dan de kust weg). -A (Inlichtingen: Spaans verkeers bureau, Laan van Meerdervoort S, Den Haag, tel. 070-182766). DEZE ZOMER Wieruimte wil en een heel eiland voor zichzelf, kart in 'De- i nemarken terecht. Het land heeft er enkele tientallen ter beschikking. Haar, zeggen de Denen, er gelijk bij, je moet wel erg sportief'zijn om er aan te beginnen, want vakantie vie ren dóór is erg primitief. Ia de meeste gevallen zal men een eigen tent plus levensmiddelen en water voor een of twee we ken moeten meenemen, want winkels en mensen zijn er niet. Het enige contact dat men. in noodgevallen, met de wal 'kan hebben is via de walkie talkie en de seinvlag. Heer over zo'n eiland te zijn kost 250 gulden per week. Wil men een huisje, dan wordt 400 gulden gevraagd. Behalve vele mogelijkheden om bij de boeren vakantie te vieren (gemiddeld 175 gulden per week vol-pensioa kinderen reductie) biedt Denemarken ook fietsvakanties. Dat kost 20O gulden per week per persoon (inbegrepen fietshuur, logies en alle maaltijden). Waar de tra jecten doorgaans niet meer dan 25 km lang zijn, zijn deze toch ten niet aan leeftijd gebonden. (Inlichtingen: Deens verkeers bureau, Keizersgracht 518, Am sterdam, tel. 020-226717). SKAm Wie naar Portugal wil en kam peert, moet er rekening mee houden, dat in het meest popu laire gebied, de Algarve, nog maar weinig kampeerterreinen zijn. Het Portugees verkeersbu reau adviseért drie goede, bij Monte Gordo, de door Nederlan ders' beheerde camping Calico bij Villa Nova de Cacela en de campingin Quarteira. Hotel- bungalow- en appartement-ac commodatie is in dit gebied nogal beperkt (al wordt aan uitbreiding hard gewerkt), zó dat men zeker voor juli en augustus van tevoren moet re serveren. Wie onderweg voordelig uit wil zijn, kan het beste in de Pousa- da's terecht: staatshotels in ou de stijl, waar men voor zo'n. 25 gulden voor twee personen'lo gies. ontbijt en veel comfort krijgt -N Tip voor hen, die ook eens wat anders willen: probeer het ook eens in de nog nauwelijks ont dekte streek ten noorden van - Oporto, in de provincie Minho (het gebied rond Tornar). Voor al interessant voor hen, die op de culturele toer willen, want: in deze streek lag de bakermat van Portugal. De tientallen ker ken en musea houden dei herin nering daarvan levend. (Inlichtingen: Portugees ver keersbureau, Amstel 24, Am sterdam, tel. 020-63170). 'N; Rust ook nog. in het Zweedse merengebied, waarvoor de Tor- line (Amsterdam-Gothenburg) de schakel is. Voor 200 gulden retour vaart men er naar toe (met vier personen is het ver voer van de auto gratis.' met drie personen kost dat 65 en met twee personen 110). Om het toerisme, naar het nog maar weinig bezochte land te stimule ren. zijn speciale pakketten sa mengesteld. Zo kan men een zgn. herberg- pakket bestellen, waarin 15 overnachtingen en 15 maaltij den in zelfbed'ieningszaken zijn opgenomen 210 per persoon, exclusief reis) en daarnaast kan men onder meer romantisch te recht in Stuga's, bungalows in (soms) afgelegen toeristisch zeer aantrekkelijke en rustige gebieden (huur: />115 tot 300 per week voor een bungalow voor vier personen). (Inlichtingen: Bureau Zweden, Vijzelgracht 17, Amsterdam, tel. 020-237341). Vooral de laatste jaren is een toenemende belangstelling merkbaar voer het huren van bungalows en appartementen in stil Noorwegen. Wie dat com fortabel wil doen, kan daar het beste de boot voor nemen. De Bergenline zorgt voor het tran sport en bij het reisbureau kan men het arrangement bestellen (één van de vele mogelijkheden m het hoogseizoen: een 4-per- soons appartement aan de fjor den'bij Bergen voor'een kleine 500 gulden per persoon, (twee weken) waarin de bootreis uit Amsterdam is inbegrepen). De auto gaat voor 145 mee. In net laagseizoen (na 12 augus tus) liggen de tarieven een 'stuk iager. Het appartement kost dan 100 gulden minder en de auto wordt voor maar 37 meegeno men. Wie zonder arrangement op stap wil, moet er op rekenen dat een 4- tot 6-persoons bunga low 250 tot 400 gulden per week kost en de overtocht (ia een hut) een kleine 400 gulden. Wat het weer betreft, hoeft men het naseizoen niet te mij den. De temperaturen zijn in augustus ongeveer dezelfde als die in juli. (Inlichtingen: Noors verkeers bureau, Leidsestraat 74. Amster dam, tel. 020-222545). Wie meer naar Oostenrijk is geweest en alles wel meent te kennen, kan het ook eens pro beren in de nog rustige provin cie Stiermarken, een nogal berg achtige en zeer bosrijke streek, die vooral gezinnen mogelijkhe den biedt. Het land propageert hier met name de boerderij vakanties (prijzen: 6 gulden tot een tientje voor logies en ont bijt). Wie op zo'n vakantie Wenen wil bezoeken, moet er wel op rekenen, dat de grote theaterge zelschappen dan ook mët vakan tie zijn. Maar als troost: de kleinere theaters zijn wel open, evenals trouwens, uiteraard, de vele gezellige terrassen in en buiten Wenen (onder meer in Grinzing), waar de 'heurigen' (van dit jaar) wijnen worden geserveerd mét romantische muzikale lardering. Ook in het hoogseizoen: de Salz- burger en Breguenzer Festspie- le (reserveer tijdig, het Oosten rijks verkeersbureau weet wSór). En voor degenen, die zich lie ver lóten rijden: de spoorwegen bieden speciale week-abonne- menten, waarmee men voorde lig het hele land kan doorkrui sen. Dat kost voor een week (kaarten op de stations ver krijgbaar) ongeveer 95. Wil men in de provincie vrij rijden, dan betaalt men daarvoor 32 gulden. (Inlichtingen: Oosten rijks verkeersbureau, Heren gracht 437. Amsterdam, tel. 020- 62188). SHHHsSi Nog niet aan kile vakantiegan gers naar Europa's oudste toe- ristenland Zwitserland, blijkt bekend, dat voor trips binnens lands aanzienlijke reducties kunnen worden verkregen: zo wel op de treinen, de boten, de bussen als op de bergbanen. Daarvoor zijn de vakantiebiijet- ten (geldig voor het hele land), de regionale abonnementen en de vakantiepassen. Ter illustratie van wót men kan bezuinigen: - een vakantiebiijet (een maand geldig) kost voor tweede klas vervoer ongeveer 22 gulden en geeft recht op alle trajecten in het hele land voor half geld te reizen. Andere vari aties zijn eveneens mogelijk. Wat het weer betreft: wie ten zuiden van de lijn Genève, Wal lis, Tessin en Graubilnden zit, profiteert van een meestal zach ter kiimaat dan dat boven dde lijn. (Inlichtingen: Zwitsers ver keersbureau, - Koningsplein .11, Amsterdam, tel. 020-222033),

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 27