I Nieuwe actie van Duitse VW's Feiten r ümilii J m Lees vooral eerst de kleine lettertjes ^TROUW/KWARTET ZATERDAG 27 JAMJAM 1973 TOERISME T31/K31 3i Brielse Maas West S^v^ïT- Wat uitgekeken op dat appartementje aan zee of het reis bureau-hotel in het idyllische dorp uit de folder? Probeer dan eens de romantische toer. Ga te gast bij een Duitse slotvoogd, laat u verwennen in een middeleeuwse sfeer met 's avonds een vorstelijke roemer wijn bij knappend haardvuur, een stevige wildmaaltijd temidden van ridder wapens uit vroeger tijden en proef het yerleden, dat zich nog vrijwel ongeschonden aandient. Attracties Stijl If - I Het slot van Heidelberg: niet om in te overnachten, wel de moeite van een bezoek waard. per dag met vol pension uitzicht heeft op tuinen 4 la Versailles, kan zwemmen in het verwarmde hotelzwembad en zich buiten kan uitleven in het golfspel of de jacht) er zijn er ook, waar de toerist met min der pretenties terecht kan. Er zijn ook'"sIotvoogden, die hun bezit helemaal aan de eisen van deze tijd hebben aangepast, de middeleeuwen de middeleeuwen hebben gelaten en hun slot met volledig hedendaags comfort hebben uitgerust, inclusief aile sanitaire voorzieningen en de telefoon op het nachtkastje. En wat de speciale attracties betreft: vrijwel elk slot hééft ze. De burcht Guttenberg bij Neckarmilhlbach bijvoorbeeld heeft Europa's grootste valkerij binnen zijn muren, waar een paar maal per dag demonstra ties worden gegeven met aren den, gieren en andere roofvo gels. Rust Boerderijen Toneelvoorstellingen tegen romantisch decor, in dit geval dat van het slot Jagsthausen. Terwijl de wintersport nog in volle gang is, wordt alweer gedacht aan de zomervakantie. Ook dit jaar ervaren reis bureaus, dat opnieuw vroeger geboekt wordt dan andere jaren. Onder het motto dat de snelsten eerste rang zitten, hebben velen hun reis nu al besproken en een deel van de reissom betaald. Natuurlijk: mét een annuleringsverzeke ring, want je weet toch maar nooit wat er in die tussen liggende vijf, zes of zeven maanden nog gebeuren kan. Voor een luttel bedrag als twee tot vier procent van de reissom plus een paar gulden voor de polis, kan je het risico van een financiële strop als onverwacht de plannen niet zouden kunnen doorgaan, niet ongedekt laten. v Uitzondering Uitkijken 't Is niet te hopen, maar het kan iedereen overkomen: een auto-ongeluk vlak voor de vakantie. Zelfs in dat geval betalen de meeste annuleringsverzekeringen niet uit LAAT U EENS VERWENNEN m I.EC- IT SLOT De Duitse WV's hebben er ook dit jaar weer een klapstuk van gemaakt m hun, vooral in Ne derland met succes gevoerde, wervingsacties. Campagnes, waarmee de toerist ruim tachtig slothotels worden aangeboden, verspreid over het hele land, maar met een sterke concentra tie in Baden Württemberg, waar de toerist kan kiezen uit niet minder dan twintig moge lijkheden. Toeristische trekkers, waarvoor de deelstaat-WV zelfs een speciale route heeft opge steld: de 300 km lange 'Burgen- strasse', die vanuit Mannheim voor een deel langs de Neckar via Héfdelberg en Heilbronn dwars door het Hohenloher- en Frankenland naar Neurenberg loopt ei? een vriendelijk afwis selend, heuvelachtig en groen landschap doorkruist. Ideaal voor hen, die hun luttele weken vrijaf in rust willen doorbren- slot Heinslieim bij Bad Rappe- nau is er maar één voorbeeld van waar het 'inclusief van het arrangement ook de bedie ning door de baron-eigenaar in houdt En wie in de Homberg te gast is krijgt vlot de slot voogd in de jachtzaal aan tafel als het glas geheven wordt. In Duitsland kén dat allemaal vrij gemakkelijk en 't hoeft niet eens duur te zijn. Tenslot te is het eerder uit noodzaak dan uit goedgunstigheid, dat de baron de toerist binnen zijn slotpoort haalt. Het onderhoud van zo'n bouwwerk is zó kost baar geworden, dat de slotvoog den wel móeten. En dat bete kent meteen, dat zij met hun prijzen concurrerend moeten blijven en, als het even kan, voordeliger aanbieden dan veel hotels in de dorpen uit de om- geving. Natuurlijk: dat décorum van een voorbije tijd is niet de enige attractie van het logeren in een slot. Vele slothotels mo gen dan een zekere voornaam heid ademen (zoals het slot Friedrichsruhe in öhrrngen, waar men voor zo'n 50 gulden Toegegeven: men zal de sfeer moeten weten te proeven om de attracties van een slotvakantie optimaal te gemeten. Wie ge steld is op traditionele vakan- tiejool en vrolijke muziek is beter uit in de Stuben beneden, in het dorp waar dienstertjes estafette iopen om de glazen te vullen en juke-box-toppers prik kelen tot luidruchtige actie. In de slothotels gaat het wat ingetogener toe. Geen uitbundig vermaak, wél stijl. Verschijn er 's avonds niet in coltrui aan het diner, waar de borden nog om lijst zijn met echt zilverwerk. Dat is in de meeste van die hotels taboe. Niet dat men er in 't zwart hoeft aan te schui ven, maar enig décor aan tafel wordt van de gasten toch wel verwacht. En wat de vrolijke muzikale noot betreft: die ont breekt meestal, óf men moet toevallig te gast zijn in het siot Hochhausen bij Hochhausen aan de Neckar, waar op de plavuizen vloer van de slothal vleugel en harp ter beschikking staan van die toerist, die talent wil demonstreren met een eigen reeital voor medegasten. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat het er allemaal wat voorna mer toegaat dan in het dorpsho tel. Er zijn zelfs hotels het T'hH IP Jfi afcuiB'mv'.iwlifhM De Götzenhurcht in Jagsthausen werft met zijn Festspiele, waar de middeleeuwse ridder Götz von Berlichigingen in het mid delpunt staat: de strijdbare edeïman van weleer, die Goethe (ook uit deze streek) inspireer de tot zijn 'Götz'. Andere slotvoogden zoeken het weer op sportief gebied, zoals op de 800 jaar oude burcht Stetten bij Koeherstetten, waar arrangementen worden geboden, waarin dagelijks twee uur paard rijden is opgenomen. En het Sjot Friedrichsruhe biedt weer de mogelijkheid op forel te vis sen of op jacht te gaan. Weer andere slothotels voeren de romantiek ra hun propagan da en nodigen pasgetrouwden uit er hun wittebroodsweken door te brengen. Een attractie, die overigens ook verscheidene hotels in Heidelberg bieden (met speciale arrangementen voor 120 DM per bruidspaar, waarvoor men dan een bruids suite inclusief hemelbed krijgt, een aangeklede fles champagne en een rondrit door de stad met een 50 jaar oude oldtimer). Om al die specialiteiten te ge nieten, is het bezit van een auto overigens wél aan te beve len, want met het openbaar ver voer komt men niet ver, al thans met op de plekjes, die toeristisch het aantrekkelijkst zijn. En zulke plaatsen biedt de streek royaal. Juist het gebied rond de Neckar en verderop de streek langs de weg van Heilbronn, via Rothenburg naar Neurenberg is rijk aan bekende toeristische trekkers. Oud Bad Mergentheim is zo'n plaatsje, evenals Schwübisch Hall: twee romantische toppers in een gebied, waar de tijd lijkt te hebben stilgestaan. En ver geet dan ook niet verstilde dorpjes als Bad Wimpfen en Waldenburg. Wie echt helemaal tot rust wil komen, kan daar voor bij uitstek terecht. Want dét is wel een van de belangrijkste attracties van dit deel van Baden Württemberg: het massatoerisme is er vrijwel nog onbekend. De grote stro men blijven westelijker hangen, in het Zwarte Woud, dat nog eik jaar meer toeristen trekt. Oostelijker is het rustiger. Wie in dit gebied op verken ning wil, is uiteraard niet al leen aangewezen op de slotho tels. Gewone hotel-accommoda tie is er eveneens en van goede, matig geprijsde, kwaliteit. En wie zich helemaal wil terugtrek ken in de rust van het platte land, kan in deze deelstaat te recht bij niet minder dan drie duizend boerderijen, die hun erven voor de toerist hebben opengesteld. Ideaal, zeggen de boeren en de plaatselijke VW's, voor gezinnen. Niet alleen omdat er-de kinde ren vrij spel wordt gegeven (ze mogen met de boer het land op, kunnen grasduinen in de stal len, kortom: hoeven zich geen ogenblik te vervelen), vooral ook omdat deze attracties voor minimumprijzen worden gebo den. Voor vol pension' betaalt men nooit meer dgn zo'n 28 Mark (aanzienlijkereducties voor kinderen) en wil men al leen logies met ontbijt dan is men nooit meer kwijt dan zo'n 11 Mark. Er zijn zelfs boerderij en, die niet meer dan 5 a 6 Mark berekenen. De meeste van die boerderijen liggen m het zuidelijk deel van de deelstaat, een streek, die vlak bij het Bodenmeer ligt en als toeristische attractie zijn schat aan Barokke kunst heeft. Wie kiest voor zo'n vakantie op het land, moet er echter wél rekening mee houden, dat het vermaak in de avonduren be perkt is. Althans in de directe omgeving van de boerderij:. Pretzoekers zijn aangewezen op de dorpen (Wangen met zijn wijnkeldertjes en Bierstuben is er maar één van). Een andere mogelijkheid is het buren van een huisje in een van de Feriendörfer. Baden Württemberg heeft zo'n vijftien van deze dorpen, die bijna alle vlak bij boerderijen zijn ge bouwd. Voor zo'n huisje of bun galow met plaats voor vijf of zes personen betaalt men nooit meer dan zo'n 45 Mark per dag (ra de meeste gevallen aanzien lijk minder). m De kosten van een vakantie op een slot: hoewel de tarieven variëren en afhangen van het geboden comfort betaalt men gemiddeld zo'n 35 DM per dag (vol pension). Aan te bevelen is ruim van tevoren te boeken. Het Duits Reis- en Informatie bureau In Amsterdam (Spui 24, tel. 020-24.12.93) verstrekt daar voor formulieren, evenals een brochure met adressen van slot hotels. Een slothotel, dat met name voor gezinnen met kinderen ge schikt is, is dc burcht Stetten in Koeherstetten. Behalve over een zwembad en een speeltuin beschikt het hotel ook over een manege met kleine IJslandse paarden, waarmee twee uur per dag mag worden gereden (ook lessen). Prijs: 270 DM voor een week, inclusief alles. Wie voor 'Erholung' naar Baden Württemberg wil, kan eveneens alle kanten uit. Veel plaatsen hebben het predikaat kuuroord en bieden mogellikhe- den zich tegen ziekten te laten behandelen. Bad Rappenau (reuma en ademhaUngsstoornis- sen), Bad Mergentheim (gal- en leverziekten) en - te het zui den Bad Wurzcha (met mod derbaden tegen gewrichtsaan doeningen) zijn maar enkele voorbeelden. De kosten van een drieweekse kuur: 500 tot een dikke duizend gulden (inclusief alles). O Wie kiest voor een boerde rij-vakantie en niet de hele dag in de mestlucht wil zitten, hoeft zich niet te laten afschrik ken. Veel boeren hebben voor de toerist aparte van alle. ge makken voorziene, huisjes bij hun hoeve laten bouwen. De huur van zo'n huisje (voor 5 personen) bedraagt gemiddeld 30 DM per dag. Het Duits Reis- en Informatiebureau verstrekt de adressen te het (gratis) beekje 'Ferien auf dem Land'. Mogelijkheden voor trips zijn er genoeg in Baden Württemberg. Behalve de Bur- genstrasse zijn er nog tien an dere aan natuur rijke routes. Onder meer de Schwabisch Alb- strasse en de Barockstrasse. Het Duits verkeersbureau heeft ze allemaal op papier staan. Ver geet op die trips niet een be- zoek aan Ulm, eens Europa's rijkste stad. In de oorlog werd zij zwaar gebombardeerd, maar de Ulmer Münster (met 161 meter 's werelds hoogste kathe draal, staat er nog steeds), evenals de oude stadswal langs de Donau. k- h Annuleringsverzekering biedt meestal minder zekerheid dan men denkt .De zaak lijkt waterdicht. Maar 'jwie nauwkeurig ook de kleine (lettertjes in de clausules leest, komt al gauw tot andere con clusies. Die ontdekt, dat de ver zekering alleen In een zeer be perkt aantal gevallen de reis- spm terugbetaalt. Zó gering is dat aantal, dat de meesten, die hun vakantie onverwacht in het water zagen vailen, op niets hoeven te rekenen. In de clausules van de polis worden die gevallen, waarin de klant aanspraak op uitbetaling huis of zaak door brand of een natuurramp. bij onvrijwillig werkloos worden door bedrijfssluiting of reorganisatie. Dat zijn ongeveer de hoofdpun ten. Enkele verzekeraars willen nog wel eens wat verder gaan. maar in verreweg de meeste gevallen zal de vakantieganger het met deze beperkingen moe ten doen. En dat betekent, dat er echt wel zeer ernstige dingen moeten gebeuren, wil de maat schappij de klant schadeloos stellen. kan maken ongeveer zo om schreven: bij overlijden of plotselinge ernstige ziekte of verwonding van de vakantieganger of zijn meereizende gezinsleden. bij overlijd.en of levensge vaarlijke ernstige ziekte van niet-meereizende familie in eer ste en tweede graad. bij ernstige schade aan eigen der water is komen te staan en de reis moet worden uitgesteld, zij keert ook niets uit bij over lijden of ernstige ziekte als wordt vastgesteld, dat de per soon in kwestie al ziek was toen werd geboekt, en zij be taalt evenmin als een 'niet fa milie zijnde' reisgenoot plotse ling ziek wordt. Zo'n verzekering betaalt bij voorbeeld niets als men op kan toor vlak voor vertrek te horen krijgt, dat men geen vakantie kan opnemen omdat het werk np de afdeling dat niet toelaat, zij betaalt niet als de verloofde van de klant plotseling ernstig ziek wordt, zij hoeft niet te betalen als dat bungalowpark in Spanje, waarvoor men heeft ge boekt, door een wolkbreuk on- Wie in die gevallen toch pro beert te claimen, zal vrijwel altijd een beleefde maar duide lijke afwijzing krijgen met een vriendelijke verwijzing naar het contract, dat men is aangegaan. Dan maar niet verzekeren? Toe gegeven, wat gedekt wordt, is maar gering. Er moeten echt wel rampen gebeuren, wil men recht hebben op uitbetaling. Maar stel, döt die gebeuren, dan is het voor die luttele gul dens toch wel prettig te weten dat men althans déértegen ver zekerd is. In ieder geval is het zinvol voor het sluiten van de verzeke ring de voorwaarden aandachtig te lezen en vergelijkingen te treffen tussen de aanbiedingen van de verzekeraars. Er zijn verscheidene maatschappijen, die meer bieden dan de door snee verzekering. Zo heeft de ANWB een clausule, waarin de individueel reizende vakantie ganger ook uitbetaald krijgt ais zijn auto onverwacht uitvalt (door aanrijding, brand of dief stal), terwijl anderen weer de bepalingen ten aanzien van on verwachte ziekte wat ruimer hanteren en deze niet tot fami lieleden beperken. Maar dat zijn uitzonderingen. Ondanks deze varianten geldt voor Slle verzekeringen, dat men ermee moet uitkijken, want er is geen enkele helemééi waterdicht. *t -r1-1 "no -r *f-

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 31