Dure jubileumviering valt verkeerd Conflict in Suriname steeds grimmiger Beraad over erkenning van Noord-Vietnam Friese stichting behoudt twee kerkjes en klokkestoel telkens een ander gezicht opbed. Recht van patiënt nog nau welijks ontdekt Wrak van vrachtwagen aan wal gebracht Suriname gaat optreden tegen de stakende douane Specialisten willen reputatie verbeteren Het weer MÊm Vakcentrale negeert uitspraak rechter Systemen de echte donsd6ken*in een verwisselbaar laksnovertrek Reportages van schaatsen Onstandvastig ProfRang: geen schokeffecten maar structure le kritiek Zestien punten 'Bijzonder mens' DEN HAAG/PARAMARIBO De Surinaamse premier Sidney heeft zijn besprekingen in Nederland afgebroken in verband met "de kritie ke ontwikkelingen in Suriname. De douanestaking gaat daar namelijk door, in weerwil van een verbod van de kantonrechter. VLISSINGEN Zwaarbeschadigd is gisteren de vrachtwagencombinatie, die woensdag van de Zee- iandbrug in de Oosterschelde reed, de binnenhaven van Vlissingen binnengevaren. De trekker met op legger was 's nachts door het lichterschip 'Onrust' geborgen. Het wrak was door de stroom vijftig meter ver plaatst en lag nu tegen een van de pijlers van Zee- landbrug aan. Dat was de reden dat er 's nacht bij zonder veel haast met het lichten gemaakt moest worden. Het lichaam van de chauffeur, de 43-jarige Th. W. van der Stap uit Delft, is niet in het wrak gevon den. De rijkspolitie deelde gisteren mee dat het zoeken naar het lichaam zal worden gestaakt. Aantrekkelijke, kleurige dessins. Staapkamergezeiligheid in varia tie. Geen stofvlokken meer. Een eind aan 't vermoeiend instoppen... Prof. dr. J. F. Rang UTKECHT De manier waarop de bedrijfsvereniging voor het bakkers bedrijf het veertigjarig jubileum van haar directeur, de heer J. Krik ken, wil vieren heeft bezwaren opge roepen, Bij de sociale verzekerings raad en de vakbonden vindt* men dat het feest wel wat eenvoudiger opgezet kan worden. De bedrijfsvereniging biedt de heer Krikken op 8 februari een receptie aan in het Hiitonhotel in Botter dam, gevolgd door een diner-dan sant, waarvoor 140 personen zijn uitgenodigd. Als de gasten dat wil len, kunnen ze op kosten van de bedrijfsvereniging in het hotel blij. ven overnachten. Een van de geno digden, voorzitter P. M. de Wit, van de Christelijke Bedrijfsbond HBV, heeft de uitnodiging afgeslagen om dat hij vindt dat er op deze manier 'een oneigenlijk gebruik wordt ge maakt van de gelden van de sociale verzekering.' De penningmeester van deze vak bond, de heer H. D. P. Vening, tekende hierbij aan dat de HBV 'helemaal geen bezwaar heeft tegen een jubiieumreceptie, maar wel te gen de grootse aanpak; 'De kosten ervan moeten uiteindelijk door de werknemers worden opgebracht en dat terwijl de premies voor de socia le verzekering bij de verdeling van de loonruimte toch al zo'n belangrij ke rol spelen' Hij meent, dat het jubileumfeest' niet past in deze tijd waarin we zoveel over matiging spreken.' De werknemersvoorzitter van de commissie van toezicht van de Socia le Verzekeringsraad, de heer H. Be rends, deelde desgevraagd mee dat de commissie van verschillende kan ten op het jubileumfeest is geatten deerd. Hij heeft in overleg met de werkgevers-voorzitter van de com missie besloten, het bestuur van de bedrijfsvereniging van de kritiek op de hoogte te brengen. Hij alt de bezwaren. De werknemersvoorzitter van de be drijfsvereniging, de heer J. van de Aar, zei dat de kring van belangstel lenden groot is omdat de heer Krik ken in zijn werk veel contacten heeft met de besturen van de orga nen (risicofondsen, bedrijfspensioen fondsen) die hij de bedrijfsvereni ging 'in administratie' zijn. De kos ten van de jubileumviering zullen ook over deze organen worden ver deeld, aldus de heer Van de Aar. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Binnen enkele weken worden nadere mededelingen ver wacht over het aangaan van diploma tieke betrekkingen met de democrati sche repubiiek Noord-Vietnam. In de ministerraad is deze kwestie gisteren aan de orde geweest. Er vindt nader intern en internationaal beraad plaats, zo is meegedeeld. Zes organisa ties hebben zich achter de oproep van de Brede Vietnambeweging Nederland en van de landelijke vereniging van Wereldwinkels geschaard om tot een actie teiomen ten gunste van het Meidsch Comité Nederland-Vietnam. Dit om de tekortkomingen van de actie 'Heel Vietnam' op te vangen. Deze organis-fies zijn: Kerken voor Vietnam, Sc 'gint. Kerk en Vrede, de Vrouwenbond NVV, het Vrouwen contact (PvdA) en het NVV-Jongeren contact. 'Tot onze spijt hebben wij niet eerder kritisch nagedacht over de nationale actie 'Heel Vietnam'. Nader onderzoek heeft ons doen besluiten u alsnog te adviseren zich te distantië ren van deze actie en te bevorderen, dat gelden worden ingezameld voor het Medisch Comité Nederland-Viet nam'. Dit is te lezen in een brief aan de diakenen van de Hervormde Ge meente te Amsterdam, die is onderte kend door de voorzitter en secretaris van het college van diakenen, de directeur en twee stafleden van het Diaconaal Centrum Amsterdam. De ondertekenaars vinden, dat alleen het MCNV over goede verbindingslij nen beschikt n zowel Noord- als Zuid- Vietnam. Bovendien is duidelijk, waar het geld van dit comité aan ordt besteed. Het MCNV krijgt namelijk van elke zending hulpgoederen een telegrafische bevestiging van ont vangst, aldus de brief. Engels staat proef met regionale (kabel-)t-v. toe in vier gemeenten DEN HAAG Minister Engels zal vergunning verlenen voor experimentele regionale televisie-uit zendingen per kabel in de gemeenten Goirle, De venter, Zoetermeer en Amsterdam (wijk Bijlmer meer.) Of m deze plaatsen inderdaad zal worden begonnen met de regionale televisie, is overigens nog de vraag- "Want de voorwaarde van de minister is, dat de experimenten de overheid geen geld kosten, Bovendien mag er geen enkele reclame worden uitgezonden. Voor de programmamakers is er dus geen directe bron van inkomsten. Onlangs nog is van de zijde van de gemeente Zoetermeer meegedeeld, dat, gezien de kosten van een eigen televi sieuitzending, dit projebt laag op de gemeentelijke prioriteitenlijst staat. Wanneer een van de vier gemeenten om financiële redenen afvalt, komt er een ander voor in de plaats. In totaal waren bij minister Engels 21 aanvra gen voor experimentele uitzendingen gevraagd. De bedoeling van de experimenten is om ervaring op te doen met het uitzenden van de regionale program ma's en om na te gaan of de belang stelling voor de plaatselijke televisie werkelijk zo groot zal zijn als wordt voorspeld. Het vermoeden bestaat, dat de interesse, wanneer het nieuwe er af is gekeken, sterk zal dalen. De lokale televisie is mogelijk via de kabels, die overal iii de nieuwe wij ken zijn aangelegd (van de Gemeen schappelijke Antenne-Inrichtingen (GAI), voor complexen woningen, of van de Centrale Antenne Inrichtingen (CAI), in hele wijken of steden). Dan bestaat nog het Centraal Antenne Systeem (CAS), dat de kabelnetten omvat en een steunzender, die een groot aantal pro'gramma's kan door sturen. Wanneer in deze systemen regionale Programma's worden gebracht (tech nisch is dat niet moeilijk) is de toestemming van de- minister van CRM nodig. Voor de experimenten heeft de minister als extra voorwaar de gesteld het niet-uitzenden van re clame. Op nationaal niveau is de fout gemaakt de STER-reclame toe te la ten, waardoor veel landelijke dagbla den in nood zijn geraakt. De regering wil nu voorkomen, dat nu ook de regionale dagbladen een klap krijgen, die ze niet te boven kunnen komen. De regionale programma's kunnen volgens de omroepwet worden ver zorgd door een onafhankelijke instel- hitg (stichting of vereniging) of door de NOS. De minister stelt verder nog als voorwaarde voor de regionale uit- zendingen, dat er geen winsten wor den gemaakt. Hoewel er officieel overal zekerhe den zijn aangebracht om onmogelijk te maken, dat de regionale televisie Commercieel wordt, Is men toch niet gerust over de gang van zaken. De Tweede Kamerleden Voogd en Meijer van de PvdA hebben de minister van CRM vragen gesteld omdat de Vere nigde Nederlandse Uitgeversbedrijven NV (VNU) zich is gaan bezighouden met de aanleg van televisiekabels en de aansluitingen van huizen. Aan de VNU zijn verbonden de maatschappij en Mullivisie en Multicon. Multivisie heeft de exploitatie van de kabelnet ten op zich genomen en Multicon is belast met de vöórfinanciering, de aanleg en heir onderhoud. De uitgeversmaatschappij heeft duide lijk een gigantisch projekt aangepakt, waarin brood wordt gezien. De Ka merleden wijzen dan ook op het be zwaar, dat het ontstaan van commer ciële omroepen zeer groot is. "Welis waar staat"' de 'Wet geencommercie toe. maar een stichting, of een vereni ging kan ook volkomen afhankelijk worden van een onderneming. De PvdA zal zich fel verzetten tegen een ontwikkeling in de richting van de commerciële televisie. Deze partij is voor het weren van alle reclame uit de ether. Het Tweede Kamerlid M. W. Schakel (ARP) zegt dat zijn partij helemaal niet staat te trappelen om die regio nale televisie. Hij ziet er nauwelijks het nut van in, dat de mogelijkheden wordt geschapen, dat de burgemees ter, die- dat zo graag wil, zijn gemeen tenaren op de buis kan toespreken. De regionale programma's ziet de heer Schakel ook niet zo zitten. De plaatselijke notaris met zijn goochel- trucjes hoeft maar één keer op te treden en dan weet men dat ook weer. In ieder geval, aldus de heer Schakel, mogen de regionale bladen niet om zeep worden geholpen. Een moeilijk punt is verder nog wel ke onafhankelijke instellingen de re gionale programma's gaan verzorgen. In de praktijk zullen allerlei kleine omroepverenigingen op plaatselijk ni veau ontstaan. De heer Schakel is bang, dat het allemaal Avrootjes en Trosjes worden en geen NCRVee-tjes. In Paramaribo is een regeringsverkla ring uitgegeven waarin onder meer staat: 'De eerbied die elke burger voor de rechterlijke macht dient te hebben, is zo essentieel voor een rechtsstaat, dat geen enkele regering (-) ooit kan toestaan dat de waardig heid, de integriteit en onafhankelijk heid van de rechter in gevaar wordt gebracht'. De regering zegt bereid te blijven met elke vakorganisatie in gesprek te blijven, maar voor wat het huidige geschil met de douanebond betreft stelt ze als voorwaarde dat de bond het rechterlijke bevel onvoorwaarde lijk opvolgt. Premier Sedney heeft al gezegd dat het op het ogenblik om niets minder gaat dan de vraag of Suriname als rechtsstaat kan blijven voortbestaan. Zoals bekend zijn de Surinaamse dou anebeambten vorige week woensdag in staking gegaan, omdat zij het niet eens waren met een nieuw rangenstel sel, waardoor van salarisverhoging geen sprake kan zijn. De staking heeft inmiddels tot forse schadeposten aanleiding gegeven. Zo liggen partijen bananen zo te rijpen dat ze voor export ongeschikt zijn. Tonnen gaan op die manier verloren. De Surinaamse minister van openbare werken, ir. R. Goossen heeft inmid dels een officiële berisping gegeven aan radio Paramaribo (Rapar) vanwe ge een vraaggesprek met een Guya- nees die onomwonden zei dat een vonnis zoals uitgesproken door de Su rinaamse kantonrechter in zijn land aanleiding zou zijn geweest de stad in brand te steken. Met de brand van Willemstad in het achterhoofd, heeft PARAMARIBO De Surinaamse re gering tolereert het niet langer dat de douane ondsnks het gerechtelijk ver bod nog steeds doorstaakt. In een officiële mededeling kondigt men maatregelen aan tegen de douaniers die niet op hun werk zijn verschenen. Er blijkt dat 21 van de 133 douanebe ambten niet staken. Gisteravond kwamen in Paramaribo de vier vakcentrales bijeen 'om de jongste ontwikkelingen rondom de douanestaking te bespreken en de lo pende acties nader te coördineren'. De grootste vakcentrale 'De Moederbond' heeft voor wat betreft de havenuak- bonde'n het consigen gehandhaafd dat geen los- en laadwerkzaamheden mo- gen(, worden verricht men deze taal als opruiend ervaren. De directeur van het radiostation, de heer W. Lionarons heeft zijn veront schuldigingen aangeboden. De grootste vakcentrale van Suriname heeft alle overlegcontacteu met de UTRECHT 'Er bestaat een onmis kenbare "opzet, de medische specialis ten als groep te treffen en hen In een kwaad daglicht te stellen. Groeperin-' gen die menen als hervormers te moeten optreden beogen daarmee niets anders dan afbraak van respect'.*. Dit schrijft de medische staf van het Diaeonessenhuis in Voorburg in een open brief in 'Medinch Contact', naar'' aanleiding van de 'publikaties over en tegen de" medische specialisten in pers en televisie, die een verontrustende; vorm aannemen en.die het Imago van de specialist ten onrechte ernstig- schaden'. De Voorburgse specialisten vinden het niet langer verantwoord, te blijve werkgevers naar aanleiding van .hetvertrouwen op de mening dat de douane-conflict verbroken, en zich te ruggetrokken uit de commissie van de arbeid. Contact is niet meer mogelijk, aldus de bond, daar de werkgevers één lijn trekken met de regering tegen de vakbeweging. De vakcentrale herinnert eraan dat de werkgevers, samen met de kamer van koophandel steeds sterker bij de regering -aan dringt op een aanvaardbare reglemen tering van de vakbeweging. Respect voor de vakbeweging-moet blijkbaar nog worden afgedwongen, aldus de vakcentrale. De centrale heeft de-ver eniging Surinaamse bedrijfsleven al aangeraden geen uitvoering te geven aan het voornemen de schade van de patiënten wel beter weten. 'De medis che specialisten moeten zich in het openbaar verdedigen en moeten zich niet langer alles laten aanleunen'. De briefschrijvers dringen er bij dè Landelijke Specialisten Vereniging op aan, 'een van de beste public relation s-bureaus in den lande aan te stellen voor het behartigen van deze belan gen'. Ze menen, dat de specialisten daarvoor graag een extra financiële bijdrage aan de LSV zullen leveren. De redactie van 'Medisch Contact" te kent bij deze brief aan, dat deze materie vorige maand uitvoerig be sproken is op een vergadering van het aa.iL ïuuiutiusu. -t- r 7 t mr douanestaking te verhalen op de vak-' centraal bestuur van de ISy met de bonden en het koperspubliek. 'Komen districtsvoorzitters. De vergadering er wél schadeclaims dan zal daar heeft toen een voorstel om een public scherp op worden gereageerd en zon- relationsdeskundige of -bureau in te der voorbehoud, aldus de vakcentrale, schakelen, afgewezen. .juni.iiik—MWiluim—i' uw. nu mi mi ihm—mmihi» m a* LEEUWARDEN De stichting 'Aide Fryske Tsjerken' (Oude Fries Ker ken) heeft in het noordelijk terpenge bied van Friesland (Genum en Licht aard) twee middeleeuwse kerkjes en in Nijeholtwolde (gemeente Weststel- iingwerf) een klokkestoel overgeno men. j De stichting is enkele jaren geleden opgericht omdat door de ontvolking van het platteland kerken, die geen bestemming meer hadden, dreigden te verdwijnen. In de gevallen waarin dat nodig is wordt restauratie van de overgenomen kerkgebouwen bevor derd en soms wordt er ook een nieu we bestemming voor gezocht, De kerkjes van Genum en Lichtaard staan in. het terpengebied van noorde lijk Friesland. De terpen waarop ze in de 12e eeuw hebben plaats gevon den. De noordelijke muur is voorna melijk van tufsteen opgetrokken. De toren (met zadeldak) is daarentegen van baksteen gebouwd. Er hangen twee klokken in, waarvan de ene om streeks 1300 door de bekende klokke- gieter Stephanus is gemaakt. De ande re;* die uit 1490 is, werd geschonken door de familie Van Roorda, die in deze streek een belangrijke rol speel de. Een grafsteen voor een op 23- jarige leeftijd tegen de Spanjaarden gesneuvelde jongeman herinnert ook nog aan dit geslacht. Lichtaard, waar het andere kerkge-" bouw staat, heeft maar honderd inwp- ners. Aan de voet van de terp staan twee boerderijen en een paar wonin- -ontrolfc 1JJK. JCüesiauu. Jtrc kijicu nauui# - - j. staan worden al in de negende eeuw gen en de andere mwonersvanhe - mini-dorpje wonen in de omgeving verspreid. Het kerkje is ook heel eenvoudig. In de plaats van de oor spronkelijke toren is op één van de muren een torentje met zadeldak ge plaatst De kern van het kerkje is middeleeuws. In 1642 is hét met steen, van latere datum, ommetseld. Lich- taard's.oude Godshuis is geen bijzon der monument, maar wel een zeer karakteristiek kerkje én' het zovrveen verlies zijn geweest als het verdwenen was. W - v genoemd. Dit is gebeurd in verband met een schenking aan het klooster Fulda te Hessen, dat in 744 gesticht werd door de bisschop Bonifatius, die tien jaar later met rutin vijftig volge lingen bij Dokkum werd gedood. Dit klooster had in de omgeving van Dokkum in die tijd veel grondbezit. Genum, dat nu nog 140' inwoners heeft, heeft waarschijnlijk" eerst een houten kerkje gehad .eer het tegen- zonder douane-> woordige 'werd .gesticht. De bouw.van het 'thans overgedragen .'kerkje- moet (ADVERTENTIE) goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen.. HILVERSUM De NOS-televisie zal de Europese schaatskampioenschappen voor amateurs, die vandaag en mor gen in Grenoble worden gehouden voor een deel rechtstreeks en voor een deel in" samenvattingen uitzenden. Vandaag kan men de verrichtingen van de amateurs* zien in - reportages van 15.30 tot 16.00 uur en van 17.30 tot 18.15 uur ,op Nederland' 1.- Morgen zendt de NOS-televisie reportages uit van 14.00 tot 14.50 uur en van 16.30 tot 16.55 uur via Nederland 1, en van 17.00 tot 17.45 uur via Nederland 2. Ook zullen 'de beide afleveringen van 'Studio Sport' beelden van de schaats- kampioenschappen bevatten. Van onze redacteur wetenschappen LIEDEN De krachten die in de Nederlandse gezondheidszorg dingen willen ver anderen hebben er sinds vandaag eeü (voorlopig eenmans-) actiecentrum bij. De naam doet even aan de vorige eeuw denken: de Baron Cornelius Ver Heyden de Lancey leerstoel in gezondheidsrecht aan de Rijksuniversteit in Leiden. Maar de man op die leerstoel, prof .dr. J. F. Rang, liet bij zijn intreerede gisteren weinig van die indruk over. Die rede heette 'Patiënten recht', en dat was op zichzelf al een gezichtspunt dat nog maar nauwelijks ontdekt is. In alle wetten en uitvoeringsbe sluiten gaat het over da men sen en organisaties die ge zondheidszorg verlenen. De patiënt die die zorg moet krij gen wordt niet of terloops genoemd. In de registers van handboeken wordt hij onder de P vergeefs gezocht. ('Ik ben nu zo'n zeventien jaar met deze zaken bezig', zegt prof. Rang, 'en dan vallen je wat leemten op'.) Het hoofdmotief in een mo dern gezondheidsrecht is vol gens hem nu juist het sociale grondrecht op gezondheids zorg, direct afgeleid uit de persoonlijkheidsrechten, de minimumvoorwaarden om mens te kunnen zijn. 'Er wordt op het ogenblik erg veel gepraat over de mondig heid van de patiënt, vooral vanuit de sociologische hoek: als gedragswetenschappelijk probleem', zegt prof. Rang. Maar voor hem als jurist springt een ander stuk van de moeilijkheden even duidelijk naar voren: de onmondigheid van de patiënt omdat die niet weet wat zijn rechten en plichten zijn. En hij kén het ook moeilijk weten, want de wetgeving op het terrein van de gezondheidszorg is een his torisch gegroeide, verwarde lappendeken met gaten. 'Er zijn wetten bij tot uit 1865, die nauwelijks in behoorlijk Nederlands zijn gesteld.' En juist de moeilijke gevallen ra ken bij die langs eikaar heen werkende regelingen tussen wal en schip. 'We hebben ooit de doolhof van revalidatie- voorzieningen uitgezocht voor een patiënt Er bleken zestien deskundigen nodig om de man aan zijn rechten te helpen.' Prof. Rang béd gisteren een smeuïg verhaal kunnen hou den over wonderlijke en schandalige gevallen ('en dat was minder moeilijk ge weest'). Hij houdt een volledi ge documentatie over medi sche tuchtuitspraken en rech terlijke vonnissen bij (en heeft daar de indruk van over gehouden dat de rechter veel al weinig begrip krijgt voor wat er bij medische ongeluk ken in feite is gebeurd doordat artsen zich ten on rechte beroepen op hun ambtsgeheim, doordat zieken huisdirecties tegenwerken). Maar hij heeft die methode bewust niet gekozen. Prof. Rang gelooft niet zo in schok effecten. ('Hoe lang werken die na? Na twee of drie maan den hoor je meestal niets meer.') Hij hoopt met een structurele kritiek meer te be reiken. En daarom werd zijn rede een, in zijn eigen woor den 'formeel-juridisch' ver haal, gekenmerkt door de slui tende redeneringen die de buitenstaander wel eens onwe zenlijk aandoen, maar die de rechtskundige nodig heeft om te zorgen dat het geen janboel wordt. Redeneringen die hij op dit terrein meer nodig heeft dan anders,' ómdat de letter van de wet zo weinig uitkomst biedt Een voorbeeld: de relatie tus sen een patiënt en zijn arts 'het, 'behandellngscontract' is naar burgerlijk recht een 'o- vereenkomst tot het verrich ten van enkele diensten'. Dat zegt de dokter niets en de patiënt misschien nog minder, maar zodra er een verschil van mening opkomt is dat het enige houvast voor de jurist. Veel houvast is het niet. Prof. Rang diepte uit de literatuur zestien punten op waarop de deskundigen over de aard van die overeenkomst van mening verschillen. Omdat de wet niets zegt, geldt volgens die zelfde wet bet gewoonterecht, het gebruik en de goede trouw. 'Dat wil concreet zeg gen dat niet de patiënten de inhoud van eigen rechten en plichten medebepalen, maar dat dit nagenoeg eenzijdig plaatsvindt in de kringen der beroepsgenoten en organisa ties van gezondheidszorg. Zelfs het recht van de ziekenfonds verzekerde op bijvoorbeeld huip van de huisarts, wordt volgens dat systeem vastge steld.' Weliswaar worden ge woonte en gebruik gecontro leerd door bijvoorbeeld het medisch tuchtrecht, 'maar men mag daar geen wonderen van verwachten. Veel punten van geschil leiden niet tot een klacht.' Dat is trouwens een meer al gemene klacht van prof. Rang over het tuchtrecht. Het uit gangspunt daarvan is een maatschappelijk achterhaalde geheimzinnigheid, en hij vraagt zich af of de onlangs aangebrachte wijzigingen daar wel voldoende verandering in hebben gebracht. Is de positie van de klager wel voldoende geregeld? Net zo maatschappe lijk achterhaald is het 'feit' waaróver men kan klagen: 'Ondermijning van het ver trouwen in de stand der ge neeskundigen'. Toen de tucht wet in 1929 werd aangenomen was dat wel een reële zaak, maar is de verhouding tussen arts en patiënt nog wel zo rotsvast op zulk vertrouwen gebaseerd? En aan de andere kant is die kïachtgrond zo ruim dat zestig procent van de klachten ten onrechte blijkt te worden ingediend, wat onbil lijk werkt ten opzichte van de beklaagden die de hele proce dure toch maar moeten ver werken. En intussen zijn er heel wat reële klachten die niet worden ingediend. Zo is er nog heel wat te veranderen, en prof. Rang heeft nu een voetstuk van waaruit hij dat proces kan stimuleren. Voorlopig wel ei genhandig, want wetenschap pelijke medewerkers heeft hij (nog?) niet 'Een bijzonder hoogleraar schijnt ook een bij zonder mens te moeten zijn.' Het voetstuk heeft hij te dan ken aan onze 83-jarige ex-land genoot baron Ver Heyden de Lancey, zelf advocaat en mondchirurg, die zijn oude universiteit (het geld voor) een bijzondere leerstoel in het gezondheidsrecht aanbood. Omdat hij het nodig vond dat aan het onderwerp meer ge daan werd. Dit weekend zal het weer wisselvalli ger zijn dan wij een lange tijd heb ben meegemaakt. Door afnemen van het continentale hogedrukgebied is er boven de Noordzee een vacuüm geko men, dat wordt opgevuld door depres sies. Langs Schotland trekken de mi nima'naar Scandinavië.Uitlopers er van beroeren tot in onze omgeving de atmosfeer flink. We moeten da» ook rekenen op een krachtige, aan de kust af en toe stormachtige, wind uit zuid-west, later west tot noord-west. Na voorbijtrekken van een regenfront komt er dit weekend iets drogere lucht op ons toe, maar die is onsta biel zodat we moeten rekenen op buien. Het sterke hogedrukgebied ten noordoosten van de Azoren (1037 mil libar) verplaatst zich in de richting van Zuidwest-Engeland. Daar een ver dere uitstulping in noordelijke rich ting de meest waarschijnlijke ontwik keling is, lijkt voor de volgende week een overgang naar een noordwestelij ke circulatie tamelijk groot. We kun nen. op onze vingers natellen, dat het ook t» de laatste januaridagen dan niet meer tot vorst van betekenis zal komen. De temperaturen blijven over wegend boven normaal met maxima tussen vier en zeven graden. De noord-westenwind brengt verder in het winterseizoen meestal geen lan ge zonnige perioden en we moeten dan ook over het geheel genomen rekenen op een somber weertype. Met het in betekenis afnemen van het Russische hogedrukgebied is het daar belangrijk minder koud géwordén. Presentatielijst van vrijdagmiddag: Leningrad plus 1, Gorki' -1, Kiev"-2, Odessa, Moskou en Minsk -3, Gomel - 8. Wel zeer koud was'het in noord west Rusland met Moermansk op -9 bij driftsneeuw en een ander station op het Kolaschiereiland op -25 gra den. Hao; water 28 januari: Vlissingen: S M- 21.32; Haringviietsluizen: 10.13-23.03; Botter dam iU.14-; SclieveiUngen 8.54-22.37; Urn ui- den; 10.40-23.23: Den Helder: 1.05-13.39; Har- lingen: 3.3S-16.17; Delfzijl 6.04-18.50. 21 Januari: Vlissingen; 10.05-22,44; Haring-' vUetsloisen 11.36 Rotterdam: 0.16-12.36; Schevenïngen: 11.18 IJmuidon; 12.00 Den Helder: 2.14-14.52; Hariingen; 4.48-17,27; Delfzijl: 7.17:20 04„ - - - 't'Jt -

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5