OBICO. geen juist instrument Cubaanse economie herstelt zich Boerma wil extra ta rwe- voorraden Dr. Derksen (CBS) meent: het fundament van uw vermogen zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Goudprijs naar wereldrecord Geen kaasberg", zegt minister Nieuwe betaalcheques NEW YORK ZEER FLAUW til Uitbreiding handel Engeland en EEG A.H.Prijs per standaard hoeveelheid Betalingsbalans overschot W.-Dld. flink toegenomen Ned. fondsen in New York Koersen in Montreal 4;^ DOW JONES INDEX TROUW/KWARTET ZATERDiAG 3 FEBRUARI 1973 FINANCIëN EN ECONOMIE T29/K29 AMSTERDAM De nationale produktie is geen nauwkeurige maatstaf voor de groei van de welvaart en het welzijn. Dit concludeert dr. J. B. D. Derksen, hoofd van de afdeling Statistische Analyse van het CBS in een artikel in het gisteren verschenen weekblad 'Economisch Statistische berichten'. Effecten Uitputting- Moeilijk lÈ&Pisp Effecten van de watervervuiling kunnen niet in de nationale boek houding worden geregistreerd. Prof. Lambooy in prtie -advies Geen verdere V inkrimping personeel bij Fokker-VMF Van een correspondent HAVANA De Cubaanse eco nomie vertoont tekenen van herstel, ondanks interne pro blemen als wanbeheer en een lage productiviteit. Onlangs ge publiceerde jaarstatistieken la ten zien, dat de meeste secto ren van de economie de ver eiste jaarproductie hebben ge haald of zelfs overtroffen. Positief Daggeld weer hoger i BAM neemt Limburgs bouwbedrijf over SHY J /lilieubederf on mogelijk nationaal te boeken De schrijver schaart zich daarmee in de nog steeds groeiende gelederen van degenen die, in het voetspoor van het Happort van de Club van Rome, zich zeer ongerust maken over de gevolgen van het milieubederf voor de samen leving. Met de ongerusten is dr. J. B. D. Derksen het eens, dat economische groei niet mag worden vereenzelvigd met toeneming van de produktie van goederen en diensten en daarom wij zigingen in de berekening van het nationaal inkomen nodig zijn. In de nationale boekhouding zouden de ne gatieve effecten van economische groei, zoals lucht- en watervervuiling, geluidshinder en uitputting van bo demschatten (olie, aardgas, e.d.) moe ten worden opgenomen. Maar deze is statistisch gezien razend moei lijk, zo dat het beter is er zich niet aan te wagen, aldus de CBS-functiona- ris, die dit ais volgt belicht. De wetenschappelijke en technologi sche vooruitgang van de laatste hon derd jaar heeft tot een sterke stijging van het nationale produkt geleid, zo als dit werd berekend volgens de nog steeds gangbare methode, d.w.z. gede finieerd als de totale produktie van góed-eren en diensten, zonder dubbel tellingen en tous dfe invoer van goede ren en diensten gedurende een perio de van bv. één jaar. De toevoeging 'zonder dubbeltellingen' houdt in dat halffabrikaten bv. de produktie van leer, waaruit vervolgens schoenen worden gemaakt, niet tweemaal mo gen worden opgeteld. De technische vooruitgang is verge zeld gegaan van externe effecten, niet alieen negatieve, maar ook positieve. Wat deze laatste betreft hoopt de schrijver op de gezondheidszorg: tegen zeer geringe kosten wordt de hele bevolking thans beschermd tegen, in vroeger tijden zeer gevreesde ziekten (pokken, cholera, tuberculose enz.). In de 19e eeuw hebben de invoering van riolering, waterleiding, gas en later de electriciteit aan vroeger be staande schaarsten met zeer onaange name negatieve effecten een einde gemaakt Het van kracht worden, van de arbeidswetgeving, die kinderarbeid verbood, de bevordering van de volks- ontwiifckélinig door meer onderwijs, waardoor een betere functionering van de démocratie mogelijk werd, hebbeneveneens bijgedragen tot ver hoging van de 'social welfare', (wel vaart plus welzijn). De positieve externe effecten komen voor een deel in het nationale pro dukt tot uitdrukking en voor een ander deel niet Een goede gezond heid wordt als zodanig, als doel in zichzelf dus, zeer hoog gewaardeerd, aldus dr. Derksen. Afwezigheid van ziekten betekent echter ook, dat de arbeidsproduktiviteit groter kan zijn, en dit effect komt in de nationale boekhouding wel tot uiting, het eerste niet. Iets dergelijks geldt voor nega tieve externe effecten en voor de gevolgen van de verdwijning van vrije goederen (water, lucht). Vervuiling van' het zeewater heeft tot gevolg, dat de badgasten en toeristen wegblijven. Wanneer geen vervanging plaatsvindt, zien de horeca-bedrijven op hun beurt de omzetten dalen, hetgeen in de hoogte van het nationaal produkt tot uiting komt. Het is mogelijk, dat ter compensatie van het vuile zeewater zwembaden worden gebouwd, voorzien van water dat door een zuiveringsinstallatie heeft gestroomd. De waarde vari dit vervangingsmiddel is moeilijk te schatten. Immers de entreeprijzen van deze zwembaden kunnen de toeloop meer belemmeren dan voorheen het vrije strand. Anderzijds kunnen in een zwembad sportieve activiteiten worden beoefend, zoals wedstrijd- zwemmen, duiken en waterpolo, die in de open zee niet mogelijk zijn. De waarde hiervan is natuurlijk moeilijk te bepalen. ve en negatieve gevolgen van de eco nomische groei in de berekening van het nationaal produkt op te nemen. Zo is het moeilijk gebleken om in de berekening van het nationale produkt met alle kwaliteitsverbeteringen als gevolg van de technische vooruitgang rekening te houden, al wordt dat wel geprobeerd. Te meer geldt dit v0or.de gevolgen van het milieubederf. De milieuverbetering of -verslechtering leent zich alleen tot statistische regi stratie wanneer duidelijk aanwijsbare maatregelen zijn getroffen, bv. bij de bouw van waterzuiveringsinstallaties, verbod van toepassing van bepaalde chemische, stoffen en vervanging door andere grond- en hulpstoffen. Om in die gevallen de veranderingen in het reële nationale produkt, opgevat als een aanwijzing voor welvaart en wel zijn, te kunnen berekenen, zou een vergelijking moeten worden gemaakt met de toestand die bestond, toen die maatregelen nog niet waren genomen. Dit is niet of slechts ten dele uitvoer baar, aldus de CBS-functionaris. Er is nog een ander punt van belang waarom het niet te doen is de positie- (ADVF.RTENi'lE) POSTBUS m ROTTERDAM TEL (OIO) 6507ft Ontbossing, erosie, vernietiging van de hulpbronnen van de natuur, uil putting van de voorraden olie en aardgas en andere minerale grondstof fen (ijzererts bv.) zijn vormen van kapitaalvermindering, waarvoor in de traditionele nationale rekeningen ge woonlijk geen aftrekposten worden toegepast. In veel gevallen is de uit putting van de bodemschatten meet baar. Veel ernstiger voor de berekening van het nationaal inkomen is het probleem hoe te handelen' met de teruggang van flora en fauna, waaron der de visstand in de Noordzee en de Atlantische Oceaan. De oceanen zijn niet aan nationaal grondgebied gebon den, maar de achteruitgang van de visstand is voor veel landen een na deel, hoewel dit op geen enkele wijze in de nationale boekhouding tot ui ting komt. De achteruitgang van de totale produktie in een land komt tot uitdrukking in een daling van de bijdrage van de visserij tot, die pro duktie. Ook de uitputting van de oliereserves in het Midden-Oosten laat de Nederlandse., economie niet onbe roerd, maar, toch bepaald geen aftrek post in de nationale rekeningen.Bo venstaande illustreert, aldus dr. J. B. D. Derksen, opnieuw de cpnelusie, dat het niet zinvol is om te proberen de invloeden van het milieubederf en het milieubeleid en andere daarmee verband houdende verschijnselen in de definitie van het nationaal produkt te verwerken. De gegevens van de nationale boekhouding verschaffen be langrijke informatie,- maar kan niet worden beschouwd als aanwijzing voor de welvaart en het welzijn van de bevolking in een land. Uit deze conclusie volgt, zo schrijft dr, Derksen, een andere: we zullen moeten aanvaarden, dat het begrip 'economische groei' niet mag worden gelijkgesteld met het begrip 'natio naal produkt', omdat in het laatste geen plaats is voor de opvattingen over welzijn en welvaart. Kon. Olïe noteerde op 1 februari S 39%-40% (3994-40). Philips - S 17%-% (17%-%). Uni-, lever 4894-49 C49%-%) KLM S 35 (3SS4). Opgave duPont, Glorc en Targan. mgm-,- •-* ROTTERDAM Heffingen of be lasting op milieuvervuilende activi teiten en produkten kan ongewen ste gevolgen met zich brengen. Wanneer de overheid deze instru menten hanteert bij de nulieube- heersing, moet men rekening hou den met consequenties voor de de economische faculteitsvereni ging van de Nederlandse Economi sche Hogeschool. Niet heffingen zijn volgens prof. Lambooy nodig, maar andere in strumenten zoals ruimtelijke orde ning, gerichte stimulering en sub sidie: .Heffingen en verboden kun- werkgeiegenheid, de winstaantas- nen als: dreigement gelden, meer ting en het onvoorspelbare gedrag van de consumenten. Heffingen kunnen leiden tot een dalende pro duktie, maar ook tot een hogere prijs of een lagere winst Het prijsmechanisme vervalt dus als belangrijkste overheidsinstrument in het milieubeheer, Dit is de mening van dr. J. G, Lambooy, tot voor kort hoogleraar in de economische geografie aan de Vrije Universiteit. Hij verliet de VU, omdat hij de grondslag van deze onderwijsinstelling niét lan ger kon onderschrijven. Dr. Lam booy heeft zijn gedachten neerge legd in een prae-advies, voor een landelijke conferentie onder het motto 'financiering milieubeheer' op 23 en 24 februari in Rotterdam. De bijeenkomst wordt belegd door valt -te verwachten van een gericht onderzoek door overheid, bedrijfs leven en andere belanghebbenden om samen ,te zoeken naar technie ken en producten, die de verkeer de kunnen vervangen. Dit onderzoek zou gefinancierd moeten worden uit de algemene" middelen 'iedereen is medever antwoordelijk' en uit vergoedin gen voor verleende diensten en overige bijdragen van het bedrijfs leven. De zorg wordt zo meer in de collectieve sfeer 'getrokken; Daarom moet er volgens de profes sor een nationale raad vóór milieu vraagstukken komen, waarin de milieuverenigingen eveneens zijn vertegenwoordigd. De raad moet evenals de SER de regering advise ren. SCHIPHOL Afgezien van een be perkt aantal ontslagen, die in 1973 nog moeten plaatsvinden, is het doel met betrekking tot de personeelsbezet ting bij het bedrijf Dreehtsteden van Fökker-VFW bereikt, aldus de be- drijfskrant. De ontslagen, die nog niet hebben plaatsgevonden, hebben be trekking op zieke medewerkers, aan, wie nog geen ontlag kan worden aan gezegd. Met de serieproduktie van de VFW 614 kan nog niet worden begonnen in verband met de technische verande ringen die nog noodzakelijk blijken te zijn. Verder moet nog worden gespro ken over enkele voorwaarden .zoals de financiering. Als aan alle voorwaar den kan worden voldaan, zou het Wpcfprinrpn eerste serietoestel in januari 1975 ge reed moeten komen, aldus de bedrijfs- krant. Wat de F 28 betreft is het aantal verkopen tot dusverre zodanig, dat het huidige produktietempo van 16 'stuks per jaar wordt gehandhaafd. De situatie in de afdeling samenbouw is. niet zo rooskleurig. Er zal hier een groot gat vallen in de activiteiten, doordat de invloed van het werk voor de 614 pas later merkbaar zal worden. Men zoekt hiervoor oplossingen, die onder andere zullen bestaan in het zoveel mogelijk uitlenen van mede- werkers.De directie heeft nog niet over'een werktijdverkorting voor deze afdeling gespokexi. Bouwmaatschappij P. Knols in Maas tricht overnemen. De betaling ge schiedt tegen een niet bekendgemaakt bedrag dn contanten. De vakbonden en personeel van beide ondernemin gen zijn van de komende transactie op de hoogte gebracht. Volgens BAM zal de samenwerking een positieve invloed hebben op de continuïteit van beide ondernemingen en van de werk gelegenheid. Knols zal als zelfstandige eenheid worden voortgezet onder de directie van de heer R. A.' M.'Knols. De overneming betekent voor de Ba- taafsche Aannemingsmaatsch'appij -een verdere regionale spreiding van'haar activiteiten. Knols heeft 90 man per soneel in dienst en.een.jaaromzet van 5 min. Het bedrijf Is gespecialiseerd in de utiiiteits- en woningbouw. BAM Verenigde bedrijven had in 1971 een omzet van ƒ200 min en heeft 2750 man personeel in dienst. cos. Het bedrijf he^ft in Rio de Janeiro en Sao Paolo in totaal 43 winkels, waar huishoudelijke en. elek trotechnische artikelen worden ver kocht. Ultralar heeft verder een warenhuis in Sao Paolo en opent nog twee andere warenhuizen in de loop van dit jaar, evenals een zelfbeddeningswa- renhuis. Ook SVH heeft, zoals bekend een M akro-zelf b e d i en i ngswa renh u is in Brazilië. Dit jaar begint men met de bouw van nog twee Makro's, terwijl er in 1977 ai vijftien in Brazilië zullen zijn. Makro Brazilië is een meerderheidsbelang van de SHV. AMSTERDAM Amro-bank heeft namens principalen een bod van 2 procent uitgebracht op de gewonen en preferente aandelen van De Lints Be heermaatschappij. Doorgaan van het bod is afhankelijk van volledige aan- meling, die door de directie wordt geadviseerd. PARIJS Goud in baren beeft in Parijs de wereldrecordprijs opge bracht van 11.010 frank per kilo. Het oude record, 10.945, werd gevestigd op 19 december verleden jaar. Deze prijs komt neer op C8.55 dollar per ounce (28 gram). De gouden 20-franks Louis d'Or, favoriet bij kleine spaarders, sloot op 89,20 frank, iets lager dan het record dat staat op 89,60 frank. In Amsterdam kwam de prijs van het edele metaal op 6730-7030 (6630- 6930) per kg. DEN HAAG Uit Franse en Belgi sche bron afkomstige beschuldigingen van dumping met Nederlandse kaas zijn volgens de minister van land bouw en visserij ad interim drs. J. Boersma, in het geheel niet gerecht vaardigd. In zijn antwoord op schrif telijke vragen van het tweede-kamer lid Beekmans (D'66) noemt hij cij fers, die z.i. aantonen dat er van een 'Kaasberg' geen sprake is. Hij is 'dan ook niet van plan bijzondere afzetmo gelijkheden te bevorderen, zoals de vragensteller had gesuggereerd. De kaasproductie bedroeg in 1972 315.000 ton tegenover 300.000 ton in 1971. De kaasvoorraad was per 30 december 1972 5.000 ton groter dan per 1 januari 1972. Deze voorraad kaas kan, gezien in het licht van de toegenomen afzetmogelijkheden in binnen- en. buitenland, geenszins als abnormaal beschouwd worden. LÖNDEN De handel tussen Enge land eh de oude EEG is vorig jaar met 16 procent gestegen, vergeleken mét 1971 nl. van 1926.8 miljoen tot 2229.8 miljoen. De grootste stijging zit bij de levensmiddelen waarvan de Engelse uitvoer naar de Zes met 59 procent steeg van 56,4 tot 89,4) o.a. door een verdrievoudiging van de vleesleveranties. Machinerieën en ver- yoersuitrusting, de twee grootste groe pen, hadden een waarde van 621,8 miljoen (554.2) en 282.7 miljoen Groot-Brittannië's grootste leverancier uit de Gemeenschap was west-Duits- land met. '840,9 miljoen gevolgd door Nederland én Frankrijk met res pectievelijk 615,0 miljoen pond en 603,7 miljoen pond. West-Duitsiand was ook Groot-Brittan- nië's grootste EEG-klant met 590,0 miljoen..-Frankrijk kwam op.de twee de plaats., met 510,9 miljoen gevolgd door Nederland met 451,3 miljoen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na 1 april mogen geen oude betaalcheques meer ge bruikt worden. De banken zullen bc- taalpashoudere vragen de cheques'van oud model die zij nog in hun bezit hebben in te leveren en nieuwe aan te vragen. De nieuwe cheques worden overigens a) sinds mei vorig jaar uitgegeven. Dit gebeurde omdat de banken de oude cheques niet automa tisch konden verwerken; met het nieuwe model is dat wel mogelijk. De versnelde omschakeling van oud naar. nieuw is nodig omdat het voor banken in het buitenland verwarrend is ian- gere tijd te maken te hebben wet twee modellen betaalcheques uit Ne derland. Na 1 april zullen banken in het buitenland dan ook nog maar alleen de nieuwe cheques accepteren; winkeliers mogen zo nodig na die datum nog wél oude cheques aanne men en bij hun bank aanbieden. Hoewel de gemiddelde Cubaan er nauwelijks van profiteert eerste levensbehoeften zijn nog steeds grotendeels gerantsoeneerd lijkt de Cubaanse economie als geheel iets gezonder te -worden. Het her stel zette begin 1971 in. Het jaar daarvoor had een cata strofale terugval in vele sectoren van de economie te zien gegeven. Dit was te wijten aan de alles-of- niets pogingen om 10 milj. ton sui ker van de plantages te halen. Suiker is verreweg het belangrijk ste uitvoerprodukt van Cuba. Bij het begin var. de oogst bespeelde premier Fidel Castro alle revoluti onaire sentimenten om dit doel te bereiken en hij stortte 8 miljoen Cubanen- in een oorlogseconomie. Zeker een half miljoen eilandbewo ners werd te werk gesteld op de suikerplantages. Iedere gezonde mannelijke Cubaan werd ingezet en vaak weggehaald uit andere es sentiële sectoren van de economie. Een scherpe terugval in de produc tie was het gevolg en tot overmaat van ramp haalde de suikerop brengst met moeite de acht-en-een- half miljoen ton. Hoewel een re cord. werd dit toch gezien als het falen van de Cubaanse leiders. Dit was in zo verre positief dat dezen nu met de neus op de feiten werden: gedrukt en de economie reorganiseerden. Dit gebeurde op een meer orthodoxe basis. Grotere nadruk werd gelegd op de produc tiekosten die in het revolutionaire. Cuba grotendeels wéren verwaar loosd. Hét nu gehanteerde systeem moet aan het eind van dit jaar in alle takken van de economie zijn doorgevoerd. In vele steden wor den vergaderingen belegd waar deskundigen duidelijk maken wat het stelsel inhoudt en wat het voor Cuba kan betekenen. Ook de nieuwsmedia zijn op grote schaal ingeschakeld. Eén van- de - voorbeelden uit het nieuwe systeem is dat de Cubaanse leiders- thans veel meer geneigd- zijn bestaande, fabrieken, uit te breiden- of te moderniseren in plaats van meteeri nieuwe, neer te zetten, zoals in het recente verle den gebeurde. Toen moest oneco nomisch veel geld worden geïnves teerd in ambitieuze revolutionaire projecten zonder dat op de werke lijke kosten werd gelet. Tegelijkertijd wordt er een strijd gevoerd tegen het absenteïsme in de bedrijven; dat weliswaar langza merhand aan het verdwijnen is, 'maar de volledige overwinning op dit probleem hebben we nog lang niet gehaald', zoals minister Ris-, quet van arbeid hel onlangs uit drukte. De Cubanen worden aange moedigd harder te werken door premiestelsels en de goede'arbei ders krijgen een voorkeursbehan deling bij het kopen van schaarse goederen. In verschillende sectoren van de economie worden produc- tie-p l a n n e n opgesteld naar Sov- jet-russisch voorbeeld zodat de fa brieken verzeild raken in een 'soci alistische wedijver", zoals het in Cubaans jargon wordt genoemd. 1 Dit is met name het geval in de suikerindustrie waar Cubaans nieu we millionaire werken. Millionaire! niet door het bezit van geld maar door het snijden van een giganti-e sche hoeveelheid suikerriet. Tedere brigade van 30 man die het mil joen heeft gehaald wordt geëerd met een parlementaire feestdag en huldigingen in de kranten, op ra dio en televisie. Verder is er een 'certificaat van - - communisme' geïntroduceerd door de comité's ter bescherming -van V dé revolutie. Het wordt gegeven aan iedereen die vrijwillig 500 uur -per. jaar- overwerkt zonder extra, belóning. In hét algemeen schijnen de: leiders steeds meer de nadruk te leggen, op materiële prikkelin gen om de Cubanen harder te laten werken. 'Be invloed van de -Sowjet-Unie is - daaraan niet vreemd.. Dit land pompt jaarlijks 3,2 miljoen in Castró's eiland maar eist daarbij "wel dat de econo- mische. problemen van Cuba óp éen meer pragmatische wijze dat wil. .zeggen naar Russisch voorbeeld worden aangepakt De vraag is of dat positief is. Wie de interne economische problemen van. de Sowjet-Unie kent is ge- 1 rseigd te zeggen van niet. Van een onzer verslaggevers ZAANDAM Albert Hcijn gaat op zijn produkten prijzen, per standaardhoeveelheid ver melden. Dus bijv.: zoveel cent per honderd gram. Hierdoor kan de klant ondanks verschil lende verpakkingsgrootten op eenvoudige wijze prijzén verge lijken. Naast de prijs per stan daardhoeveelheid .wordt de tota le verkoopprijs vermeld. Albert Heljn, die met de nieuwe prijsaanduiding wil experimen teren, heeft als eerste groep de wasmiddelen uitgekozen. Per 8 februari zal op alle pakken een strookje zitten met het merk van het wasmiddel, de prijs per honderd gram, de totale inhoud van de verpakking en de totale prijs. De prijs per honderd gram zal tot In tienden van centen worden vermeld. Als de proef slaagt zal de nieuwe prijs aanduiding per standaardhoe veelheid ook voor andere groe pen produkten worden toege past FRANKFORT Het overschot op de Westduitse (fysieke) betalingsbalans Dit blijkt uit voorlopige gegevens van de Deutsche Bundesbank, De fysieke betalingsbalans omvat dé lopende re kening en de langlopende kapitaalre kening. De lopende rekening van de betalingsbalans vertoont over 1972 een overschot van DM 1,72 miljard vergeleken met een surplus van DM 584 miljoen in 1971. De langlo pende kapitaalrekening geeft over 1972 een overschot van DM 12,52 mil jard te zien vergeleken met een posi tief saldo van DM 6,33 miljard in 1971. AMSTERDAM Het tarief voor'dag geld is vrijdag verhoogd van 3,5 tot 4 pet als gevolg van voortgaande belas tingbetalingen. - 30/1 31/1, 1/2 Dom Tar Chem is*; 19 19 u Husfcy 211/2 21% 21% Nal. Uas 13»; 13 13 Mass Ferguson 20. 20 - 20*6 Nat. Resources 8.90L 8-flfiL Shell Canada 97*; 5SI& 57*; indnst. Sporen Utll. Obi. Mods 30 jan. 992.93 205.5? 113.88 74.83 483.4 31 jan. 999.02 207.13 113.82 74.83 490.2 1 febr. 985.78 205.43 114.10 74.77 491,2 Aand. Obl. Tot. H. 'u'ï 30 jan. 15.270 20.100 1.804 609 8?8 31 jan. 14.870 18.780 1.775 725 698 1 febr. 20.670 22.270 1.770 427 1.044 NEW YOKK ACF Industrie* Alrca Allied Chemical Alum Co of Am American 8rands American Can Am Cvanamld Am F.lectr Power Am MMsl Cl'max Am Motors' Am Smel! C R«f Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield 31/1 1/2 44*; 43 14% 14'4 30% 30% 55% 53-i 43% 43% 31% 2S% 28% 2, M 28% 29". 3(1% 31% S% 7%' 19% 52"', 31% 6% 6% 19% 20". 23 22% 29% 79=,', DEN HAAG De Bataafsche Aanne- mingsmaatsehappij, dochteronderne ming van BAM Verenigde Bedrijven, gaat het volledige aandelenpakket van AMSTERDAM Dinsdag 20 februari zullen nieuwe pleidooien plaats vin den dn de zaak HVA-Westertoren. Gis teren is aan de civiele kamer van het Amsterdams gerechtshof o.a. een stuk voorgelegd' inzake de overeenkomst tussen HVA en da investeringsbank Amsterdam IBA. betreffende de uit gifte van 40.000 aandelen van ƒ500 nominaal door HVA, die onderhands bij IBA werden geplaatst. Door deze transactie werden naar.de mening van Kie, buiten spel gezet. Westertoren ren, onder wie de heer Han Khian Kie, buiten spel gezet. Westertroen spande hierop een kort geding aan tegen HVA, verioór dit en ging in hoger beroep. UTRECHT De Steenkolen-Handels vereniging heeft een minderheidsbe lang gekregen in de Braziliaanse win kelketen Ultralar, Aparelhos en Servi- ROME Dr. A. Boerma directeur van de voedsel- en landbouworganisa tie (FAO) der Verenigde Naties, heeft er bij graanproducerende lan den op aangedrongen tarwevoorraden aan te leggen om te kunnen voorzien iii een tekort zoals dat op het ogen blik bestaat. De opslag van tarwe ziet hij als een 'gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid, in wezen een mo rele verantwoordelijkheid van de hele wereld'. In het verleden hebben we teveel vertrouwden op de overschotten in Noord-Amerika. Dat kan zo niet blijven. De tijden zijn veranderd. An dere landen kunnen en moeten doen wat zij kunnen om de hongersnood In de wereld te vermlndéren. Het huidi ge tarwetekort is veroorzaakt door ongunstige weersomstandigheden in dc voornaamste tarwcproducercnde landen. Daardoor zijn dc voorraden nagenoeg uitgeput. Wat tarwc-cxport- landcn nog over hebebn wordt op Dat is het laagste peil sinds 1952. Sinds dat jaar is de wereldbevolking met 50 pricent gegroeid, aldus dr. Boerma. Rwidlx 447'* 43% Bethl Stee] 2734 27 Boeing 23a's 21 Burlington Ind 3314 33 V? Can Pacafjc Ky 18'4 IS Cclanese 33*4 83% Chase Manhattan 58 Ya 57 ló Chesap Ohio R 49"» 50 Chrynler 3814 33V» Cltie* Service 51*4 51% Colgate- Palmnliva 93 927/a Colt Industries 1954 19'; Commfinw Edtson 33*; 337'a Cons Edtson 25 247'a Cnnt Can 28'4 27»,-i Cont on 43's 43 Curtiss Wright 24*» 2l7/* Curtlss Wrighi A 33'.? 30 Va Dart Ind 437« 4 3 "a Deere and Co 45 V* 45'.» Dow Chemical 97-% 97 H Du Pont (E1) 174% 172% Eastman Kodak 1407a U2V, First Nat City 76% 75Mt Admiral Corp 14% 14% Alletigheny Pow S 22% 22% Akzona 27% 28 Am Standard llVfe HMr Amsled Ind .40 Ball Ohio. 47% 4Sb Bayuk Cigars 13 H 13*8 Can Breweries Cerro 15% 15i; Chadbuurp Qoth 2% 2% Chase Select Fd 11.25 •11.20 Columbia Ga* 3(1 31*8 Cominco 2S% 28 L Com Telephone 23 217'S Fluor Corp 33% 32Y» Fora Molor Fruehaul Gen Electric Gen Foods Gen Mutors Gen Cub) Uil] Cen Tel El Gelty 011 Gilede Cimbel Brothers Goodyear 1 and R Colt Oil Illinois Centr Instlco Int. Busln Mach Intern Harvester int Nick of Can Int Paper Hm f el TeJ Johns Manvllla Jones and Laugh! Kennecotl Copper Krart Co Llng-Temco Vougl Luien Ind Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Storea McDonnell Dougla Mobil OU Corp Nat Biscuit Nabtsco" Nal UlsUllera Nai Gypsum Nal Steel Nat. Lead Ind. North Aid Ruckw 74't 3 t'.t 70% 30% "0 88% 27% 25% 77". 75'i 21% 21% 28% 2S% 106 102% 63% 52% 24% 23% 28») 2S"i 28% 27 25% 25% 12% 1244 435% 429 33% 32% 33% M 39% 38% 52% 52% 27% 27% 19 18% 24% 41% 24% 44% 9% 11% 9% lit 8% 24 23% O III) Pac Gas and El. Perm. Central Pepslco Phelps Dodge Phillip Morris Phillips Petr Procter a Gambl RCA Republic Steel Reynolds ind Royal Dutch Petr Santa Fê Ind. Sears Roebuck Shell OU Southern Southern Pacific Railway Suerry Rand Stand. Oil Calif Stand oil Indians Saxon Corp 17 16% 20% 29% 2% 2% 83% 82% 39% 39% 120 121% 431% 45% 108% 103% 33V, .25% 52% 39'/, 32% 25% 51% 39% 38% 18% 45% 454. 36 35% 74% 73% 56%, 58 28% 38 '4 15% 15% 16 15% 40 39% 15% 15% 30% 29% Studebaker-Worth) 48% Sun Oil 51% Texas Gulf ll%ex Texas Inst 187% Trausamerlca 16Vs 28% 28% 114% m% 55% 54% 19% 19% 33% 39 44% 43% 45% 43% 89 87% 89?alS%cx 94% 95 49 51% 41% 182 15% Gen Clgat Inl Bnk for Rec tnt Klav Fray tnt Paper (I 4) Intcrspar Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leasco Lone Star Cement Lehman Madison Fund 18% 18% 9S%b 93 lib s9 85% - 61% 25.30 26.30 38 35 27% 27% 35% 35% 22%. 22% 14% 20% 17% 13 20% 17% 12% 12% Unilever Union Carbide U ill Royal United Aircraft Untied Brands US Steel West Union TeJ Wesllnghouse El Woolworlh Nat Can NY Centr A North Weat R N AID Phillips Co Occidental Petr Pacific Light Public Serv Standard Brand» 53% 49 49 46% 44% 14 14 41% 35% 31% 11 31% 30% 36 40% 27% 14% 7tSb 69% 29% 12% 36 39% 26% 14% 7% 69% 29% 12 23%. 23V, .24% 24'4 53 lands Union Electr United Corpa United Ga« Western Bancorp 37% 38% 18% 18% 9% 9% 18% 1S% 35 34%

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 13