In samenwerking vechten voor beter leefklimaat Scheepsbouwers-nota bepleit Maastunnels RBO raet onbekende Grote kettingbotsing bij Barendrecht Twee bestuursleden namen afscheid van Ikazia-ziekenhuis Rel in Alblasserdam, Huisman mag blijven Brabants Bont film- en dia-avond over Israël als pelgrimsland Slank blijven Veiling Zwijndrecht Acht telegrafisten zonder werk door koopvaardij-crisis Lezing ds. Rljksen Burgemeester Brinkman propageert Een dodedertieii geiv onden TROUW/KWARTET ZATERDAG 3 FEBRUARI 1973 REGIO R4 HARDINXVELD-GIESSENDAM Burgemeester en wethouders, alsmede de raad zijn het er over eens dat het begrotingsjaar 1973 voor de verdere ontwikkeling van de gemeente, een hoogst belangrijk jaar zal zijn. Niet alleen voor wat betreft de te nemen besluiten, maar zeker ook over het bepalen van de keuze van prioriteiten. En bij dit alles speelt de noodzaak, een basis te leggen voor de toekomstige beleidslijn. Bij alle te nemen besluiten en het bepalen van prioriteiten, zal de toekomstvisie een grote rol spelen en moeten spelen. Dat alles omdat ook Hardinxveld-Giessendam tot de gemeenten behoort die financieel aan handen en voeten gebonden zijn en daarom met uiterste precisie en weloverwogen zal moeten Mezen aan welke projecten uit het urgentieschema voorrang kan en moet worden gegeven. Door W. H. WOLVEKAMP ROTTERDAM Van de secondaire barokcomponisten, die in de schaduw van Bach en Handel leefden, is de naam van de in Ï690 iri Duitsland geboren Gottfried H. Stölzel amper tot het concertpubliek doorgedrongen. Onder leiding van Ferdinand Leitner opende het Rotterdams Philharmonisch Orkest donderdagavond het concert met een Concerto Grosso a quattro Chori van deze te weinig bekende toondichter. BARENDRECHT/ROTTERDAM In Rotterdam en omstreken hebben gladheid en mist in de vroege vrijdagmorgen een groot aantal ongelukken veroorzaakt. Het ernstigste ongeval gebeurde om 10 voor zeven 's ochtends op rijksweg 21 (de zuidelijke rand weg) bij Barendrecht. Binnen en kele minuten waren achttien auto's bij een kettingbotsing be trokken. Er viel één dode, de 29- jarige D. de Kok uit Vuren. ROTTERDAM Tijdens een druk bezochte receptie in de ka pel van het Ikazia-ziekenhuis is vrijdagmiddag afscheid genomen van ds. G. Samson en de heer S. W. Melis, respectievelijk voorzit ter en penningmeester van het Ikazia bestuur. Beiden vervulden deze functies vanaf december, 1947. ALBLASSERDAM Het zal zel den voorgekomen zijn, dat een raadsvergadering in Alblasser dam met zoveel rumoer gepaard is gegaan als donderdagavond. Oorzaak hiervan was de brief van het Actie-comité 'De Konsumen- tenmarkt', dié met 4.000 hand tekeningen aan de raad was aan geboden met het doel de raad te doen besluiten de konsumenten- markt Van Huisman aan de Waaismondelaan te laten voort bestaan. Werkendam Heijmngen Giessen Raamsdonksveer Sprang-capelie ADVERTENTIE Een effectieve bestrijding van de vele, in sommige gevallen nijpende, proble men zal allean. mogelijk zijn bij een eensgezind beleid, gericht op het wel zijn van de gemeente en de inwoners Of, zoals burgemeester A. C. L. Brink man het stelde: 'Door samenwerking en wederzijds begrip Hardinxveld- Giessendam stuwen in de richting van een nog beter leefklimaat'. De begroting voor 1973 heeft tegen de achtergrond van de vele behoeften, om nog maar niet te spreken van de schrikbarende achterstand in de sec tor onderwijs, duidelijk gemaakt dat Hardinxveld-Giessendam zich in finan cieel opzicht geen enkele luxe meer kan permitteren. 'Het tijdstip is nu aangebroken waarop de tering naar de nering moet worden gezet', hadden b. en w. in hun aanbiedingsnota gesteld, daarmee aantonend een open oog te hebben voor de ernst van de situatie. Zowel de beschouwingen als het ant woord van het college hebben duide lijk gemaakt dat die stelling aller minst een loze kreet is geweest B. en w. hadden in de aanbiedlngsno- ROTTERDAM In een nota aan het Rotterdamse gemeentebestuur, geba seerd op een uitgebreide studie, be pleit de Centrale Bond van Scheeps bouwmeesters in Nederland Cebo- sine - voor vervanging van de Wil lemsbrug, Koninginnebrug en de daarnaast gelegen spoorbruggen door tunnels. Volgens deze nota gaat het om het voortbestaan van 26 ten oosten van de Maasbruggen gelegen reparatie- en fileuwbouwwerven en andere verwan te bedrijven zoals seheepssloperijen en dergelijke. Vooral vrezen zij voor beperking van het aantal openingstijden, nu het Rot terdamse gemeentebestuur en het rijk eerder tenderen naar opvijzeling van de Willemsbrug tot de hoogte van de spoorbrug dan tot de aanleg van een Willemstunnel. Inmiddels heeft wethouder mr, H. C. G. L. Polak half december in de gemeenteraadscommissie voor verkeer en openbare werken reeds nadrukke lijk meegedeeld dat zowel het ge meentelijke havenbedrijf als de Ka mer van Koophandel voor Rotterdam zich hebben verzet tegen vervallen van de meest kritieke brugopenings- tijd: vlak voor het avondspitsuur. Adviezen van gemeentelijke diensten tot het laten vervallen van alle brugo- penlngstijden overdag en het openen van de Koninginnebrug en KonJngsha- venhefbrug uitsluitend 's nachts te doen geschieden, waarvoor de Cebosi- ne vooral bevreesd is, zijn reeds in het afgelopen najaar achterhaald. De Cebosine lieeft deze vrees zelfs gekozen als uitgangspunt van haar nota. Ook de in het najaar door de gemeen telijke diensten geopperde suggestie van de veertien brugopeaingen per etmaal er drie te laten vallen, welke suggestie in de Cebosine-nota wordt genoemd, is achterhaald. Als enige voordeel van de opvijzeling van de Willemsbrug noemde wethou der Polak in december de omstandig heid dat schepen dan niet meer, zoals nu door grote vaardrukte het geval is, twee tot drie openingstijden moeten afwachten eer zij door de Koningsha ven kunnen. De moeilijkheid is, dat het Rotter damse gemeentebestuur graag en wel zo snel mogelijk een tunnel wil heb ben ter vervanging van de bruggen, maar dat het rijk dat deze zaak uiteindelijk moet financieren en de Nederlandse Spoorwegen voorlopig niet in staat zijn tot medewerking. Het uitvoeringsapparaat bestaat .hier uit twee groepen van drie trompetten en twee alten, een derde groep met fluit, drie hobo's en fagot en als vierde een strijkersgroep en twee clavecim- pels. Van dit driedelige .werk, dat overwegend een feestelijk karakter draagt, komt het snelle, fugatische derde, deel ons het belangrijkst voor. OP deze feestelijke opening volgde bet door Nikita Magaioff voorgedra gen klavierconeert in C gr, van Mo zart (K.V. 467), dat vlak na het veelgespeelde d-moll-concert werd ge componeerd. De pianist oogstte met zijn gave, muzikale vertolking en har telijk applaus, waarin Leitner en het orkest vanwege de adequate begelei ding terecht werden betrokken. Een uit 1976 daterende, tweedelige 'simfonie' van Rudolf Keltertorn bleek na de pauze een weinig houvast biedend werkstuk. Bij de naam symfo nie moet men alle gedachten aan de traditionele vorm maar vergeten. Meer dan een etaleren van een inder daad grote ritmische, dynamische en instrumentale verscheidenheid hebben wij er niet in kunnen ontdekken. Met een bijzonder verzorgde uitvoering van de vier delen van Mendelssohns 'Ein Sommernachtstraum' werd dit concert besloten. Vooral de op 17-jarige leef tijd geschreven ouverture en het fa meuze scherzo klonken dansant en vederlicht. Voor de aanvang van het concert heeft het Rotterdams Philharmonisch Orkest uit handen van de heer Steye van Brandenberg, sprekend namens Club 25, de Rotterdam-promotieprljs 1072, een plaquette, in ontvangst mo gen nemen. ROTTERDAM In ons verhaal over Cilia Hartog en Tonny Ansems-de Vries uit Hendrik Ido Ambacht, die cursussen gaan leiden voor de club van slankblijvers (zie onze krant van eergisteren) zijn de adressen foutief "verniel ck Het adres van Cilia Hartog is Van Godewijkstraat 59, Hendrik Ido Am bacht, telefoon 01858—3814 en van Tonny Ansems-de Vries. Van Kijf hoekstraat 69, Hendrik Ido Ambacht, tel. 01S58—4997. ZWDNOBECHT Prei 50®9: boerenkool 92- wtttekool 17—21eroenefcool 32; witlof: A7*75~-U8. AM 74—1C6. Bil 4681: spruiten: A 77—»1. B 67—86, C 36—47. D 90-118: veldsla 120-190: sla AI K-27: Knolselderij 3565; selderij 10—37; peterselie 17—30. De kettingbotsing begon toen een per sonenauto opde randweg in een slip raakte. Zeventien auto's (drie auto bussen met werknemers, een vrach- auto, die daardoor losschoot. De be- enkele personenauto's) botsten vervol gens op de steeds groter wordende file. In totaal raakten dertien inzitten den gewond, waarvan twee ernstig. Tot elf uur was de rijkspolitie uit Barendrecht, bijgestaan door Baren- drechtse brandweer, bezig orde in de geweldige ravage te scheppen. Na elf uur werd de weg weer voor het verkeer vrijgegeven. Ook op de Vondelingenweg raak ten een aantal auto's betrokken bij een kettingbotsing. Er waren geen gewonden. Twee autobussen, een be stelauto, een trekker met oplegger en twee personenauto's werden bescha digd. Omstreeks acht uur gistermorgen raakte door de gladheid op Rijksweg 16 (de afrit naar het Kralingseplein) een trekker met oplegger aan het scharen. Net toen de chauffer kans had gezien zijn combinatie recht op de vluchtstrook te zetten reed een personenauto tegen de trekker aan. De bestuurster raakte bek neld. Ter wijl de chauffer van de combinatie de vrouw ging helpen raakte een tankau to op de afrit aan het glijden en raakte met de achterkant de persone nauto, die daardoor losschoot De be stuurster, van de personenwagen, me vrouw R. G. Kleingeld uit Bleiswijk, werd met gekneusde ribben en hoofd letsel naar het Bergwegziekenhuis ge bracht Op de Qldegaarde raakte gister nacht de dertigjarige verpleger G. L. van de Water met zijn auto in een slip. De wagen sloeg over de kop en kwam tegen twee geparkeerde auto's tot stilstand. De bestuurder is met ernstig rugletsel naar het Zuiderzie kenhuis gebracht. Met zijn brommer slipte ook de 61* jarige A, Duvekot uit de Pretorialaan. Hij werd met hoofdletsel en een arm uit de kom naar het Zuiderziekenhuis gebracht. ta over het financieel aspect drie keuzemogelijkheden gelanceerd. Die waren door de raad nogal kritisch ontvangen en in een enkel geval, de fractieleider van de PvdA, de heer G. Swets, als een onbevredigende situatie aangemerkt. 'Wij hebben aangegeven waar verrui ming van de middelen mogelijk kan zijn', aldus de burgemeester. Hij acht te het verwijt van het raadslid J. W. Sluimer (CH), dat door een te late behandeling van de begroting het praktisch onmogelijk is geworden en kele plaatselijke belastingen te verho gen en daardoor een verruiming van de inkomsten voor 1973 te verkrijgen, niet op zijn plaats. Nadrukkelijk verklaarde de eerste burger dat de begroting is opgemaakt, zonder dat bewust de inkomsten te laag of de uitgaven te hoog werden geraamd, waardoor een reëel sluiten de begroting tot stand kwam, zonder beschikking over de reserves en met een post voor onvoorziene uitgaven, die voldoet aan de gestelde eisen. Daarom is een ontwerp-begroting aan geboden zonder nadere voorstelleh, wat volgens de burgemeester ook ge beurd zou zijn als de behandeling in' een vroeger stadium zou hebben plaatsgevonden. Omdat het bedrag van de post voor onvoorziene uitgaven 75.000 gulden in de loop der jaren is geslonken tot het nog aanvaardbare minimumbe drag, heeft het college zich, volgens de burgemeester, voor de toekomst beraden over de wegen die ingeslagen moeten worden als de normale mddde- lr, niet voldoende armslag meer bie den. Burgemeester Brinkman wilde de heer Sluimer wel volgen in zijn plei dooi voor een trendmatige verhoging van de tarieven in de gemeentelijke blastingverordening. 'Aan verhoging van de percentages en bedragen van enige belastingen zal in de nabije toekomst niet zijn te ontko men', aldus de eerste burger. De vrees van het raadslid J. Brand (SGP), dat Hardinxveld-Giessendam nog eens een zogenaamd artikel 12 gemeente wordt, die aanvullende bij dragen en uitkeringen uit 's-Rijks kas moet aanvragen, werd door burge meester Brinkman niet gedeeld. 'Het is juist tegen deze achtergrond dat wij hebben opgemerkt dat de tijd is aangebroken bm de tering naar de nering te zetten, aldus de burgemees ter. Had de heer B. M. van Houwelingen (AR) opgemerkt dat door het beschik baar komen van middelen door de verkoop van industrieterrein en gron den in 'Wielwijk' andere kapitaaluit gaven gefinancierd konden worden, de burgemeester zag dat liever duidelij ker gesteld als: 'soms gefinancierd moesten worden'. De scholenbouw in de Peulen moest gezien het aantal woningen dat reeds bewoond was, van de grond komen. Vaste financierings middelen werden niet beschikbaar ge steld. 'Noodzakelijkerwijs hebben wij daarom de door grondverkoop verkre gen middelen benut voor de scholen bouw.' DE VIA DOLOROSA, DE KLAAGMUUR, DE HOF VAN GEHSEMANEE, NIEUW JERUZALEM, BETHLEHEM, JERICHO, MASS ADA, MEGGIDO, HET MEER VAN GAT,ILEA ZIE DIE ENE PLEK OP AARDE en herken HET ZOEKLICHT, in samenwerking met EL AL en ISROPA REIZEN nodigen u uit tot bijwoning van een grandioze DONDERDAG 8 februari te ROTTERDAM, Restaurant Engels, Stationsplein 45 AANVANG 8 UUR. TOEGANG GRATIS. Voor meerdere inlichtingen kunt u zich wenden tot: HET ZOEKLICHT, Postbus 99, Doom. Tel. 03430-2332 of ISROPA REIZEN B.V., Ged. Gracht 87, Zaandam. Tel. 02986-78051. t)e nieuw benoemde voorzitter, ir. A. Brake! uit Pooïtugaai wees erop dat in die tijd ook de inzet begon van vele protestants christelijke groeperin gen die in dit ziekenhuis samenwer ken. Daaraan hebben balde bestuurs leden met hoofd en hand, maar stellig ook met het gebed toun medewerking gegeven. Vanaf de officiële opening in 1968 heeft Ikaaia goed gefunctioneerd en ook dit is mede aan hun werk kracht te danken. Namens het bestuur, de directie- en het personeel bracht hij hen daarvoor hartelijk dank. Ikazia heeft aan bed den ontzaglijk veel te danken, zo haalde hij uit een brief aan die ds. G. van Andèl als oud-voorzitter van de raad van; toezicht ter gelegenheid van de afscheidsreceptie schreef. De heer Brakel onderstreepte dit volle dig. Namens de medische staf van het ziekenhuis werd vervolgens het woord gevoerd door dr. J. W. Hartman, die eraan herinnerde dat dn dë ruim ze ven jaar, waarin de staf met beide bestuursleden had samengtwerkt in de structuur van het ziekenhuis vele veranderingen zijn gekomen. Dr. Hartman noemde dit een normaal verschijnsel omdat ook in de techno logie veel gewijzigd is. Afscheid ne men, -aldus de spreker, ds de balans opmaken en kijken of wat achter je ligt goed is gebeurd. Nu u beiden de wacht overdraagt aan anderen kunt u trots en tevreden zijn over wat door u is gecreëerd in den tijd waarin creativiteit nog niet zoals nu een modewoord was. Ik zou heel diep mijn hoed wifflen afnemen om u te danken voor wat u "voor ons allen deed. Na een afscheidswoord van de heer Melis zed ds. Samson dat in 1946, toen de pèannen voor de bouw van een ziekenhuis vastere vormen gingen aannemen nooit gepraat werd over het waarom van een piot. chr. zieken huis. Het was toen namelijk voor iedereen vanzelfsprekend dat het er kwam. Nu zou dat zeer zeker anders ziijn. Ik gefloof echter niet, aldus de aftredende voorzitter, dat dit een vorm van verwatering is. Gezags- en gedragspatroon zijn rüet meer onaan tastbaar en dat dwingt tot een nieuwe bezinning. Ds. Samson wees erop dat de verple ger tegenwoordig een vak beoefent. Ook dat was 25 jaar geleden anders. Toen zag men de zuster nog uétsluii- tend als de geroepene. Zonder het element van de roeping weg te wui ven, .is er een verlegging van het accent. Het zou onze aanhoudende aandacht moeten hebben dat een ele ment van warmte en de liefdevolle en deskundige zorg naast de technische deskundigheid in een ziekenhuis al tijd nodig blijven. Laten aleln die'in het ziekenhuis werkzaam zijn,met mijn vrouw en ik gaarne behorend tot de achterban, samen naar de weg zoeken om verantwoord verder te gaan, aldus een optimaal dienstbetoon bereidend aan de patient. Van de gelegenheid met een hand druk afscheid te nemen van ds. Sam son, de heer MeMs en htm echtgenotes werd door zeer velen gebruik ge maakt In het dagelijks bestuur van Ikaaia hebben thans zitting: voorzitter te. Brakel, penningmeester H. Linze! te H. I. Ambacht en mr. W. van de Herik te Maasdam, secretaris. Tegen halfacht stonden enkele hon derden mensen met spandoeken voor het raadhuis te wachten om binnenge laten te worden. Toen de deuren geopend werden, ontstond er een he vig gedrang om een plaats te bemach tigen in de raadszaal, die maar een beperkt aantal plaatsen biedt Er mocht daarom slechts een beperkt aantal personen naar boven en de overigen werden in de benedenhal tegengehouden door de aanwezige po- litie-beambten. Ook raadslid W. Vos (D'66) raakte in het gedrang verzeild en kwam daardoor te laat in de vergadering, waarover hij zich nogal verontwaardigd toonde. Hij vond het een slechte organisatie en een onsma kelijke vertoning. Daar de raadsvergadering openbaar is en er zoveel belangstelling voor bleek te bestaan vroeg hij de voorzitter deze elders te houden, waarop de tribune reageerde met applaus. De voorzitter, burgemeester mr. I. J.- Vijgenboom meende, dat er op de demagogie ge werkt werd en deed een beroep op de beschaving van de aanwezigen op de tribune. Het bleek beneden in de hal erg rumoerig en onder gezang en het roepen van slagons werd regelmatig geprobeerd boven te komen. Daarbij werd een meisje onder de voet gelopen, die, vermoedelijk met kneuzingen in haar borst na dokters behandeling naar het ziekenhuis werd gebracht. De heer Th. W. van den Akker (CHU) haakte als eerste in op ROTTERDAM De crisis in de Ne derlandse koopvaardij heeft ertoe ge leid, dat Radio-Holland acht afgestu deerde radiotelegrafisten geen werk kan bieden. Radio Holland geeft een praktijkoplei ding van een half, jaar aan radio telegrafisten, die hun basisopleiding van twee jaar achter de rug hebben. In overleg met de koopvaardljbonden is besloten de afgestudeerden op een wachtlijst te plaatsen. Radio-Holland verwacht, dat er over ongeveer negen maanden .weer plaat sen op de schepen vrijkomen. Volgens de federatie, van werknemersorganisa ties in de zeevaart bestond er een afspraak met Radio-Nederland, dat af gestudeerde radio-telegrafisten direct werk zou worden geboden. Tengevolge van het afnemend aantal koopvaardij schepen onder Nederlandse vlag kan deze afspraak echter niet worden na gekomen. De federatie heeft Radio Holland daarom tijdelijk hiervan ont heven. Ook bij andere categorieën koop- vaardij-officieren zijn de gevol gen van de crisis van de koopvaar dij merkbaar. Volgens de Sectie Scheepvaart van het Arbeidsbureau in Rotterdam zijn er thans 2? kapiteins en 29 eerste stuurlieden van de grote vaart werkloos. Hoewel dit nog geen verontrustend aantal is aldus het arbeidsbureau valt hierbij te be denken, dat: Lang niet alle koopvaardij-officie- ren, die geen emplooi meer vinden zich nog laten inschrijven voor een functie bij de vloot; veel rederijen hun officieren vroegtijdig met pensioen laten gaan. VLAARDINGEN De lezing van ds. H. Rijksen, predikant van de geref. gemeenten over T)e eenheid van de gereformeerde gezindte' is woensdag middag niet doorgegaan. De bijeen komst wordt nu gehouden op donder dag 8 februari, des avonds om 8 uur In de zaal van het gebouw 'Triangel', Fransenstraat. Iedere belangstellende is van harte welkom. de brief van het aktiecomité. De heer Van den Akker stelde voor de heer Huisman voorlopig niet te noodzaken de verkoop te staken en hem in die tijd de gelegenheid te bieden in rust en zonder emoties te beslissen over de toekomst van zijn bedrijf. De heer J. den Ouden (WD) diende een motie in, waarin gesteld werd dat op grond van het feit dat een verzoek uit een zo groot deel van de Alblas- serdammse bevolking, terdege bekeken dient te worden en waarbij getracht moet worden om aan de vraag, ge. steld in de brief, om alsnog toestem, ming aan de heer Hulsman te willen verlenen, zijn zaak met de aange brachte voorzieningen tijdelijk In de ze ruimte te mogen voortzetten, ge volg te geven. Ook de heer W. Verloop (SGP) was van mening, dat de wensen van een zo groot deel van de bevolking niet zomaar terzijde kunnen worden ge. legd. De heer W. Vos (D'66) zag juridisch nauwelijks nieuwe gezichtspunten maar op het terrein van de samenle ving in de gemeente was naar zijn oordeel wel iets gebeurd. Hij verweet het college miskleunen zowel op dit als op ander gebied en daarom advi- seerde hij het college de gemaakte fouten te herstellen en Huisman een kans te geven. De voorzitter memoreerde in het kort de geschiedenis waarbij hij stelde dat de raad ten aanzien van de winkelves tiging door besluiten het beleid dui- delijk heeft vastgesteld. Het college voert deze besluiten uit. Hij nam het de handtekeningenzetters niet kwalijk, daar zij naar zijn me- 7 ning in onwetendheid hebben gehan- deld (rumoer op de tribune) omdat zij niet op de hoogte zijn van de argumenten. Het gemeentebestuur heeft niet over- t haast'gehandeld maar heeft gewacht op rechterlijke uitspraken. Als men zich hieraan niet houdt leidt dit tot onrechtvaardigheden en tot onhehoor- lijk bestuur. De heer Vijgeboom was er echter van overtuigd dat in Alblasserdam het gezonde verstand zal zegevieren en s dat de rust zal terugkeren. De heer P. Schenk (CHU) zei zich te kunnen vinden in het voorstel van de heer Van den Akker. De heer A. Ooms (PvdA) vond, dat iedereen het- recht heeft goedkoop te kopen of een zaak in stand te houden maar hij was wel van mening dat men bestemmings plannen maar niet al te lichtvaardig moet wijzigen. De voorzitter zei, dat er met insiders 4 en vertrouwensmensen van Huisman over het alternatief overleg is ge weest, waarbij uitdrukkelijk is gesteld dat Huisman in het totale winkelbe- u leid moet meedraaien. In 'Blokweer' zullen buurtwinkels worden gebouwd met een 800 m.2 bedrijfsvloeroppervlakte. Deze oppervlakte kan niet uitsluitend bestemd worden voor de voedingsmid. delensector maar daarin zullen ook andere branches moeten worden on-?: dergebraeht Genoemde vertrouwens-. lieden hadden hiér. begrip voor cn :- ook de raadsman van Huisman vond het geboden alternatief reëel. Toen i Huisman bleef weigeren heeft ajn-i advocaat ach teruggetrokken, De voorzitter wilde met betrekking i tot het voorstel van de heer Van den Akker geen termijn noemen,maar zou - dit willen overlaten aan het college. Hij vroeg zich af of het niet beter - was de heer Huisman op de huidige plaats tijdelijk te handhaven daar hij anders van het ene tijdelijke naar het andere tijdelijke moet. Tenslotte werd het voorstel van de heer Van den Akker in stemming gebracht waarbij het met algemene stemmen werd aan- i genomen. De heer J. den Ouden (WD) vroeg daarna zijn motie in stemming te brengen waarvan de voorzitter de zin niet helemaal inzag maar wat toch gebeurde. De stemmen over deze mo tie met een verdergaande strekking dan het voorstel van de heer Van den Akker staakten. Deze motie zal dan ook in de volgen- de raadsvergadering opnieuw in stem ming worden gebracht Inmiddels was het negen uur en nog steeds was bet rumoer in de benedenhal duidelijk hoorbaar, De voorzitter schorste daar-* om de vergadering om degenen die speciaal voor dit punt naar de raads-l zaal waren gekomen te laten vertrek- ken. Daarbij gaf hij als zijn persoonlijke mening te kennen deze 'dag als een zwarte dag in de democratie anno 1973 aan te moeten merken. De heer A. Vroon (CHU) heeft in de gemeenteraadsvergadering een vergeefs pleidooi gevoerd om de nieuwe weg Werkensedijk-De Wer- ken-Vijcie niet de Monnikenhoef, zo als b. en. w. hadden voorgesteld, maar de C. van der Steltweg te noemen. De heer Vroon stond in de raad echter alleen, waarover hij diep teleurgesteld was. 'Waarom al tijd teruggrijpen in de historie. Ver noem deze weg naar de initiatiefne mer, de heer C. van der Stelt. U mag gerust weten, dat ik het verve lend vind dat ik juist met deze suggestie moet komen (de heer Van der Stelt was tot 1 januari lid van de raad voor de CHU), maar ais het college zelf geen waardering kan opbrengen voor het werk van de heer Van der Stelt, dan voel ik mij verplicht om het wel te doen. Ik had van het college een menselijker standpunt verwacht.' - Krotoprui- mmg volgens een jaarlijks vastge steld schema is in Werkendam geen haalbare kaart. Het raadslid J. Groe- neveld (ARP) had een brief geschre ven aan b. en w. waarin hij pleitte voor een efficiëntere krotopruiming. Hij zou graag een uniforme regeling zien, die het mogelijk maakt, dat de krotten die vrij komen ook direct gesloopt worden. 'Als we ieder jaar een. strook van ongeveer 15 tot 20 krotten met de grond gelijk kunnen maken krijgen we tenminste grond om te bouwen. De heer Groeneveld was niettemin reëel genoeg om in te zien dat het grote bezwaar tegen zijn voorstel is de heersende wo ningnood, al geloofde hij wel, dat een regeling met de woningbouwver eniging toch wel het een en ander moet kunnen opvangen. Burgemees ter mr. C. A. Bax was het niet met deze visie eens. Hij zei: 'Te weinig mensen zien in hoe verschrikkelijk groot de woningnood in Werkendam wel is. Gelukkig is er nu een beetje blauw aan de hemel te ontdekken, maar we moeten de zaak niet force ren. Beetje bij beetje proberen we nu de doorstroming te bevorderen. Ook wij willen die krotten zo snel mogelijk kwijt, maar om nu al met een stringent schema te werk te gaan vind ik te lichtvaardig. We hebben al heel wat jonge paartjes een plezier gedaan met zo'n krot.' Een aantal inwoners heeft een comi té opgericht om de muziekvereni ging 'Crescendo' bij het 40-jarig be staan een blijk van waardering te kunnen aanbieden. Op 16 februari zal het 40 jaar geleden zijn dat de muziekvereniging %verd opgericht Het bestuur wil dit jubileum niet onopgemerkt laten passeren. Zo staan er diverse programma-onderde len vast, zoaïs een filmvoorstelling voor de jeugd in de middaguren en een feestelijke bijeenkomst des avonds. Het korps telt nog vijf le den, die 'Crescendo' mede hebben opgericht, te weten oud-voorzitter P. de Wit, oud-penningmeester P. Ver hagen, oud-secretaris Joost de Wit lid A. de Wit en .de huidige pen ningmeester, de heer Jac. de Wit. Wat er op die avond allemaal aan de orde zal komen blijft nog een verrassing. Maar dat het gezellig wordt staat zonder meer vast. Tot en met zaterdag 8 februari wordt in sporthal 'De Jager" een tentoonstelling gehouden van wer ken van de Gorkumse kunstenaar Arie Brinkman, Joke van Kerkwijk en Paul v.d. Vliet. Het betreft goua ches, aquarellen, tekeningen en schilderijen. De expositie is dage lijks geopend, behalve zondag. De winkeliersvereniging MIRA gaat op 3 februari het tienjarig bestaan vieren. In de afgelopen tien jaar is de vereniging uitgegroeid tot een hechte en bloeiende gemeenschap. Vanaf 1930 tot 1962 organiseerden de winkeliers ook wel activiteiten, maar dan zonder verenigingsverband. Begin 1903 werd de winkeliersvere niging opgericht. In de vereniging zijn de diverse levensbeschouwingen vertegenwoordigd. Mira heeft in de afgelopen jaren vele activiteiten ont plooid. Naast commerciële doelein den doet Mira ook veel voor de gemeenschap. Zo werd de r.k. kerk een carillon geschonken, de her vormde kerk kreeg verlichting en de gereformeerde kerk een luidklok en werd een bijdrage verleend voor de verwarming van het zwembad. In de raad van Sprang-Capelle heeft de heer H. Paymans (Gemeentebe langen) geattendeerd op de naar zijn mening vreemde procedure die is gevolgd bij de sollicitatie van een projectleidster voor het bejaarden- werk. Van de drie sollicitanten ble ken er twee zich te hebben terugge trokken. Hij was met enkele raadsleden van mening dat de raad inzage dient te hebben van de stukken die bij het bestuur van de stichting bejaarden- werk binnenkomen. Maar zelfs de leden van dit bestuur schijnen niet van alle zaken op de hoogte te worden gebracht, getuige de mede deling van de heer J. de Vries (PvdA). Hij maakt zelf deel uit van het bestuur van de stichting. Burge meester P. B. Bakker, voor wiens - tijd deze kwestie speelde, veronder- stelde dat er sprake is geweest van een zekere kortsluiting bij het stich- tingsbestuur na het vertrek van bur- gemeester Van Prooijen. Verder ves tigde hij er de aandacht op dat het 1 bestuur van de stichting geldt als autonoom en dat de benoeming van een projectleider of leidster geen gemeentelijke zaak is. De gemeente zorgt alleen voor subsidie (circa vij fentwintig procent en het rijk voor de overige vijfenzeventig procent). Belangrijk is intussen dat het minis- tene van CRM heeft meegedeeld dat binnen vier tot zes weken een pro jectleidster kan worden benoemd. De raad ging akkoord met het voor- stel een krediet van 13.500 gulden beschikbaar te stellen voor het ver beteren van de woning van de bur gemeester. Het huis dient opnieuw te worden geschilderd, de garage moet worden vergroot, gasleidingen aangelegd, etc. r

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 18