Klacht bij Europese hof ingediend I Meerderheid KVP wil niet samen met Den Uyl Fractieleiders confessionelen naar Burger 2j0 spaart u gunstig: amro bank mmmm Voor actie heel Vietnam meer dan miljoen binnen 'Ook massale snipperdag onderwijzers verboden' Ontsnapte Tilburgse jurist weer vrij man teftaMzafip'ra m i? Prof. Van der Schaafmaatregelen zijn mogelij k, maar kostbaar Metro in Bakoe Leiden nodigt Boekovski weer uit Internationale Hof bevoegd in IJslands visserijconflict Suriname: bonden bereid tot het uiterste te gaan Wiegel: 'formatie Ere-doctoraat voor Sicco L. Mansholt Politiebond wijst demonstratie van dinsdag niet af Hel weer Bejaarde vrouw in bed verbrand Telegram Mevrouw Van Someren op WD-jubileum: Rode Kruis verwacht nog veel meer Ministerie over ambtenarendemonstratie Infiltratie ftROÖW/KWARTET ZATERDAG 3 FEBRUARI 1973 BINNENLAND T3/K5 l Van een onzer verslaggevers I i MAASTRICHT 'Ik ben in zoverre teleurgesteld en misschien klinkt dat wel aanmatigend, hoewel dat niet de opzet is, dat ik meen, dat de argumenten, die de Hoge Raad en die de president van de Haagse Rechtbank hebben gehanteerd, niet juist zijn. Alleen de argumentatie van de president van de rechtbank in Maastricht is juist. Dat is niet alleen mijn mening, maar ook die van mensen uit wetenschappelijke kringen'. Dit verklaarde gisteren mr. M. Mosz kowicz, de raadsman van Carl Paucksch naar aanleiding van diens uitlevering aan Zweden. 1 Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van éen spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar.die nu zeifs een gegarandeerde renté biedt van maar liefst Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvoim. Van een verslaggever DEN HAAG Op giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis was gisteren de éénmiljoen gulden voor de nationale actie 'Heel Viet nam' ruim overschreden. Carl Paucksch Van onze Haagse redactie DEN HAAG 'Als onderwijzers massaal een snipperdag nemen betekent dat natuurlijk ook .een wijziging van het lesrooster'. Met deze woorden reageerde eén woordvoerder van het departement van onderwijs en wetenschappen op het bericht dat in kringen van het kleuter- en basisonderwijs overwogen wordt dinsdag tóch naar Den Haag te gaan om mee te demonstreren tegen het regeringsbeleid ten aanzien van de ambtenaren. En bovendienuw slaapkamer ziet er zonniger uit, het stof- vlokken-probleem is opgelost, bed opmaken wordt een donslicht karweitje! Gescheiden rustioweer Juridise ie vragen rond uitlever h gvan Paucksch Mr. Moszkowicz wil via het hoger beroep, dat hij tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank heeft aangete kend en 'via een klacht bij het Euro pese hof bereiken, dat hij alsnog in het gelijk wordt gesteld. Als het hof een andere mening Is toegedaan, dan zal de Nederlandse regering via diplo matieke kanalen moeten proberen om de man alsnog terug te halen. Dit volgens artikel 7 van het Verdrag van Rome, waarin onder meer staat, dat niemand meer straf mag worden opge legd'dan de straf, die gold voor het I moment waarop hij een strafbare daad pleegde, fin dat is hier duidelijk van toepassing, aldus mr. Hoszkowiez. I Hij noemde de uitspraak van de Hoge I Raad verder volkomen nieuw en iets l wat zich nog nooit eerder heeft voor- f gedaan. In strafrechterlijke kringen heeft de uitspraak van de Hoge Raad, waarin de uitlevering van de 34-jarige Duitse 'ongekroonde narooticakoning' Carl Paucksch toelaatbaar wordt geacht, nogal veel verbazing gewekt. Men is er hoogst ongelukkig mee en er be staan plannen om er in bredere krin gen iets aan te doen. Dit zei mr. W. J. van Bennekom te Amsterdam, die als advocaat meermalen te maken heeft gehad met de toepassing van de Vreemdelingenwet en uitleveringsver dragen (o.a. de zaak-Ralph Waver), naar aanleiding van de uitlevering van Paucksch. Van Bennekom: 'De Ho ge Raad heeft gekozen voor een bui tengewoon ingrijpende interpretatie van de wet Deze hoogst ongelukkige uitspraak dient misschien het belang van staten om boeven aan elkaar te kunnen uitleveren, maar stel, dat ie mand er ten onrechte van verdacht wordt een boef te zijn, dan komt men op gespannen voet met het strafrecht te staan, als men zich baseert op deze uitspraak'. Het feit, mr. M. Moszkowicz, de raadsman Paucksch, het hoger be roep handhaaft, dat deze heeft inge steld tegen het vonnis van de Haagse rechtbank, die geen verbod had willen opleggen aan de minister van justitie om Paucksch aan Zweden uit te leve ren, noemt mr. Van Bennekom in zekere zin 'mosterd na de maaltijd'. Hij krijgt Paucksch er toch niet mee terug. De Amsterdamse advocaat ziet Van onze parlementsredactie AMSTERDAM 'Zou fractieleider Andriessen van de KVP heus niet ■weten dat de overgrote meerderheid van zijn achterban best met de WD wil regeren, dat die achterban hele maal niet zit te wachten op een huwelijk met Den Uyl', riep VVD- voorzitter Haya van Someren gistera vond in de RAI, (waar de partij haar 25-jarig bestaan vierde) uit. 'Wij hebben tijdens de verkiezingen', vervolgde zij, ''gezegd dat een Verstan dig herstel van de oude vijf het besté is en we zeggen het nog. Bij de kabinetsformatie hebben we daarom geen behoefte aan onzin of mystiek gedraai, geen ritueel gedans', aldus de WD-aanvoerdster. Zij zei ervan overtuigd te zijn dat de meerderheid in de PvdA wordt ge vormd door 'Brandt-socialisten.' 'Daar om', zo vertelde zij, 'zal de PvdA uiteenvallen in een partij als de Duit se SPD en een extreem linkse partij.' PRESTATIE Mevrouw van Someren verdedigde de prestatiemoraai, joon naar prestatie eén van Wiegels' verkiezingsleuzen. 'Hij is er om verketterd, maar hij heeft gelijk, hij heeft die terecht en verstandig gehanteerd", zei zij. In de laatste verkiezingen hebben 'opgejuin- de groepen het onze mensen vaak erg moeilijk gemaakt, maar altijd bleek dat de meerderheid respect had voor ons ernstig zoeken naar oplossingen zonder met goedkope kreten te ko men', aldus mevrouw van Someren. Mr. H. van Riet, fractie-voorzitter voor de WD in de eerste kamer, hield de partij voor dat 'willen wij V Van onze peiementsredaetie DEN HAAG Formateur J. A. W. Burger zal dinsdag een gesprek heb ben met de drtie fractievoorzitters van de confessionele partijen, mr. F. An driessen (KVP), ,mr. B. W. Biesheu vel (ARP) en tirs. A. D. W. Tilanus (CHÜ). In,de loop van dit weekeinde zal hijhem een notitie doen toeko men ter voorbereiding van de gedach- tenwisseliog. Verwacht wordt dat mr. Burger in dit schrijvennog eens uiteen zal zetten welk soort' kabinet hij zou maken, omdat daarover nogal wat verwarring bestaat bij de confessionele fracties en de WD. De confessionele drie meenden dat op basis van de opdracht van de-formateur een uiterste poging moet worden gedaan om een extrapar lementair kabinet van confessionelen en progressieven samen te stellen, terwijl drs. Den Uyl (PvdA) alleen maar zijn minderheidskabinet en het progressieve regeerakkoord als uit gangspunt wil nemen. De fractievoorzitter van DS'70, de heer Berger,- heeft er al blijk van gegeven te beseffen dat de formateur zich'richt op de formule-Den Uyl. In de opzet daarvan zou hij zijn stand punt sterk laten afhangen van de samenstelling en het program van de progressieve drie. 'Als zo'n kabinet maar niet denkt dat wij als wisselspe ler kunnen worden ingezet om de regeringsploeg te redden als de heer Andriessen met zijn partij onverhoopt gewond aan de kant van het veld ligt en niet 'meer mee kan spelen. Zodra ik het gevoed krijg dat DS'70 die rol krijgt toegemeten bij een regering door- het kabinet-Den Uyl, dan kan het best eens zijn dat ik vrij spoedig een regeringsvoorstel op andere dan materiële bezwaren namelijk om poli tieke redenen zal afvallen', aldus de heer Berger. het militaire bondgenootschap met de VS voortzetten dan zullen wij tegen de invloedrijke groepen van degenen die de ontbinding van onze maat schappij trachten te bewerkstelligen nationaal en internationaal, een ster ke dam dienen op te werpen. Hij kwam dan ook tot de conclusie dat 'zonder gecoördineerde samenwerking tussen de WD en een aanzienlijk deel der thans, confessionelen, de 'ro de vloed* niet,te stuiten'isl Nederland valt dan nauwelijks voor algeheel maatschappelijk en economisch verval te bewaren', aldus de liberale senator. (ADVERTENTIE) De laatste drie dagen is telkens meer Medisch Comité Nederland-Vietnam. De metro in het Russische Bakoe is uitgebreid en heeft nu een lengte bereikt van zestien kilometer. Dit nieuwe gedeelte is voorzien van opval lende verlichting en tal van zuilen.' meer in het telegram, dat Moszkowicz heeft gestuurd aan de secretaris-gene raal van de Raad van Europa om deze zaak aanhangig "te maken bij het Eu ropese Hof in Straatburg. Dat zou resultaat kunnen hebben. Het is niet ondenkbaar, dat het Europese Hof de klacht gegrond vindt, maar de proce dure, die daarbij wordt gevolgd, neemt nogal wat tijd in beslag. Een woordvoerder van het ministerie van justitie verklaarde gisteren, dat het verzoek om hoger beroep bij de Haagse rechtbank na diepgaand be raad was afgewezen, omdat de motie ven voor met-uitlevering van Paucksch ook al bij het kort geding door mr. Moszkowicz naar voren zijn gebracht. Tijdens dit kort geding op 25 januari stelde de raadsman van Paucksch voor de Haagse rechtbank, dat de minister van justitie Paucksch niet mag uitleve ren, omdat de strafvervolging van zijn cliënt naar Nederlands recht al is verjaard. De landsadvocaat, mr. E. Drooglever-Fortuijn, voerde toen aan, dat de Hoge Raad op 16 januari in zijn arrest Paucksch' uitlevering aan Zweden toelaatbaar heeft verklaard en niets over een eventuele verjaring heeft gezegd. Dat wijst erop, dat er van verjaring geen sprake was en dat de minister van justitie daarom kan besluiten tot uitlevering, aldus de landsadvocaat. Inmiddels is bekend geworden dat er LEIDEN In een telefoongesprek dat de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit mr. K. J. Cath gisteren heeft gevoerd met de gevangenis in Wladimir (Sow- jet-Unie) hebben de gevangenisautori teiten .toegezegd 'dat een herhaalde uitnodiging aan de Russische oppo sant Boekovski om zijn studie in de biologie in Leiden voort te zetten, deze zeker zal bereike Aan Boekovski is de toegang tot het universitair onderwijs in eigen land ontzegd. twee min of meer serieuze pogingen zijn ondernomen om de Duitser Carl Paucksch tijdens zijn verblijf in het Huis van Bewaring in Maastricht te bevrijden. Tevens zou ook de officier van justitie te Maastricht, mr. R. Gonsalves, herhaaldelijk zijn bedreigd. Zoals bekend heeft mr, Gonsalves des tijds bij de Hoge Raad cassatie aange tekend tegen de uitspraak van de rechtbank te Maastricht, die uitleve ring van Paucksch ontoelaatbaar had verklaard. DEN HAAG (ANP Het Internati onaal gerechtshof heeft zich gisteren tijdens een openbare zitting In het Vredespaleis in Den Haag met veer tien stemmen tegen één bevoegd verklaard een uitspraak te doen in het IJslandse visserijconflict. Dit is tussen Usiand enerzijds en Engeland en West-Duitsland anderzijds ont staan, nadat IJsland zijn visserijzone per 1 september van vorig jaar eigen machtig uitbreidde van 12 tot 50 mijl. Engeland en West-Duitsland legden de zaak voor aan het Internationaal gerechtshof, maar IJsland vocht de bevoegdheid van het hof in deze kwestie aan. DEN HAAG Sinds gistermiddag is weer beperkt telefoonverkeer moge lijk tussen Nederland en Suriname, maar de dreiging van een volledige ontwrichting van het openbare leven op maandag aanstaande blijft bestaan. Het is niet onmogelijk dat maandag zelfs de water- en elektriciteitsvoorzie ning zullen uitvallen, want de vak bonden in Suriname zijn nu bereid tot het uiterste te gaan. De staking bij de douane gaat gewoon door, ondanks de rechterlijke uit spraak dat deze overheidsdienaren weer aan de slag moeten. Volgens berichten uit Paramaribo zijn 111 douaniers niet op het werk versche nen en 22 wel. Ook het personeel van de Surinaamse scheepvaartmaatschappij staakt nog steeds door. Daardoor liggen de veer-, boten over de Suriname-rivier aan de kade. Er is alleen nog Eervoer moge-' n-plinTlTIPC CTPWPPcf mlp van kleine particulie- gCUlUlllCB gCWtpi dan een kwartmiljoen gulden geboekt. Het rode kruis verwacht ook de ko mende dagen, grote bedragen, onder meer afkomstig van collecten in ker ken en gemeentehuizen. In tal van plaatsen ontstaan bovendien acties om 'Heel Vietnam' te steunen, aldus het rode kruis. Veel scholen, ziekenhui zen. bedrijven en plaatselijke comité's hebben informatiemateriaal gevraagd. Ook de stichting Terre des Hommes heeft zich bereid verklaard de actie daadwerkelijk te steunen; uit ingeza melde gelden zal 'Terre des Hommes' bijdragen krijgen voor haar medisch werk in Vietnam. Het Nederlandse Rode Kruis maakt intussen twee zen dingen kinder- en babyvoeding ge reed, elk van 50.000 gulden. De ene De artsen baseren hun weigering op het feit dat dit comité alleen hulp biedt aan Noord-Vietnam en de be vrijdingsbewegingen van Zuid-Viet- nam en dat men, door het medisch comité te steunen, de slachtoffers in Zuidvietnam aan hun lot overlaat en hen niet wil helpen vanwege hun politieke kleur. Dr. H. J. Oterdoom uit Haren ziet In de oproep 'een rechtstreekse beledi ging van de Russen en Chinezen,' die volgens hem best in staat zijn om inplaats van tanks, afweergeschut an raketten medische hulp naar Noord- Vietnam te sturen. Van de zijde van het Medisch Comité Vietnam zei men gisteren desgevraagd dat het Nederlandse publiek er kenne- partij gaat naar het Zuidvietnamese lijk anders over denkt dan de geci- rode kruis, de andere naar het Noord- vietnamese. Het internationale rode kruis heeft in Azië een order voor 100.000 gulden geplaatst aan medica menten en medische uitrusting. In 'Medisch Contact* reageren twee artsen, Mac. Daniel en G. Hoogslag, afwijzend op de oproep van prof. dr. J. H. de Haas tot steun aan 'het De onderwijzers willen het verbod van staatssecretaris Schelfhout om met het oog op de demonstratie de lesroosters te wijzigen omzeilen door een snipperdag op te nemen. Daar door zou het zelfs mogelijk zijn dat scholen gesloten moeten worden om dat alle onderwijzers 'snipperen'. De. woordvoerder van het departement zei gisteren dat het verbod van de staats- lijk met behulp van kleine particulie re vaartuigjes. Het juiste aantal stakers is niet dui delijk. De regering spreekt over zes procent stakers, 'maar in Paramaribo bedraagt het aantal zeker tien tot elf procent, zo heeft de ANP-correspon- dent in Paramaribo van officiële zijde vernomen. BRUSSEL Dr. Sicco Mansholt, de man die 1 januari van dit jaar aftrad als voorzitter van de Europese Com missie, ;s gistermorgen aan de katho lieke universiteit van Leuven doctor honoris causa geworden. secretaris ook voor die situatie zou gelden. De bond van christelijke politieambte naren heeft gisteren kritiek geleverd op de beslissing van de christelijke ambtenarencentrale om niet mee te doen aan de demonstratie. Voorzitter D, Rook van de 'bond vindt de argu menten tegen de demonstratie niet' doorslaggevend. "De praktijk heeft uit gewezen dat demonstraties niet uit de hand hoeven ,te lopen','aldus de" heer Rook, wiens bond, desondanks niet zelfstandig aan dé demonstratie zal meedoen.- 11 *-\. De gemeenten voeren, zoals1 gemeld, in dezen een verschillend beleid. La ten Groningen en Eindhoven hunamb- teerde- artsen:van 1 januari tot .en met 1 februari is er 1,7 miljoen gulden aan giften binnengekomen. Bovendien vestigde men er de aan dacht op dat 510. artsen zitting hebben in het comité van" aanbeveling. Van een verslaggever UTRECHT De bond van christelij ke politie-ambtenaren staat niet afwij- zend tegenover de ambtenaren-demon stratie die dinsdag in Den Haag .ge houden wordt tégen verhoging van de eigen-pensioenbijdrage van de amote- naren en tegen, de (huns inziens slechte) gang van zaken hij het over- leg. De christelijke centrale van overhexds- en onderwijzend personeel is de enige ambten ar ence ntral e die niet aan deze demonstratie deelneemt. Volgens voorzitter D..Rook van de politiebond heeft met name de christelijke bónd van overheidspersoneel binnen de centrale ooverkomelijke bezwaren te- gen de manifestatie geuit. De ehriste- lijke politiebond vindt de argumenten,; van de NCBO 'niet in alle opzichten verwerpelaik', maai toch' niet door- 7 sfeggevend. De heer Rook zegt. in 'het - blad van zijn bond onder.meer, dat de NCBO te bang is voor het uit de hand lopen van de demonstratie. De praktijk heeft meermalen anders uit- gewezen, aldus de heer Rook. Overigens heeft de politiebond beslo-- ten', niet-los-van de christelijke:, een- ,-r trale van overheidspersoneel tóch aan., de manifestatie-deel te nemen.-, Van onze parlementsredactie AMSTERDAM 'Met de kabinetsfor matie is tot nu toe alleen maar ge hannes geweest Alles is uitgezocht maar niets is tot stand gekomen', zea de liberale fractieleider Wiegel gaster- avond in de Amsterdamse Bai, waar de WD haar 25-jarig bestaan viert. Opnieuw liet hij weten, het niet eens te zijn met de keuze van informateur Ruppert om een socialist als forma teur aan te bevelen. 'De conclusie is niet terug te voeren op de feiten van zijn eindrapport.' Wiegel toonde zich ve'rder ontevreden over het feit dat de heer Ruppert 'meer tijd heeft gegeven aan een overleg tussen de confessionelen met de progressieve drie dan de confessio nelen met dè WD', Volgens de libe rale fractieleider heeft de KVP nog steeds niet gekozen. 'Ze heeft nog steeds een opening naar ons gelaten en we zijn daar erg gerust over.' 'f - •- 'vv IUJ vriumiu'cvuay- teaarni wèl met buafemgewoofi ■'«verlbf gaan. Zoetermeer geeft, óók tegen" het -■* sSamdpuat van mr. Geesntsema in, de Wfoor- hliiff Tnet gemeente-am/btemaxen een extra lange "er Ut ij! l vu&t middagpauze om ben in staat te stel len mee te demonstreren. Van onze weerkundige medewerker Van een, verslaggever MIDDELBURG De 71-jarige bedle gerige weduwe W. C. Thiemeyer ,is vrijdagmorgen'door een brand in haar huis aan de Rouaanse Kaai omgeko men, De vrouw die alleen woonde, heeft vermoedelijk door haar handi cap niet kunnen ontsnappen aan de vlammen. De oorzaak jvan de brand is nog niet bekend. Debrand heeft ge woed aan de achterzijde van het uit J737 daterende patriciërshuis, dat op de monumentenlijst staat. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers TILBURG De Tlburger mr. C. van de M., die vorig jaar ontsnapte uit de Rijks Psychiatrische Inrchting te Eindhoven en sindsdien voortvluchtg is, zal volgende week als vrij man naar zijn woonplaats kunnen terugke ren. Hij was door de rechtbank van Breda voor één jaar geplaatst in een inrich ting. Deze termijn verstreek een dezer dagen en daarna is, van de Mi weer vrij om te gaan en te staan waar hij wil. Tegen hem werd destijds eon vervolging ingesteld wegens strafbare feiten, die verband houden met zijn faillissement In een psychiatrisch rapport werd Van de M. ontoereke ningsvatbaar verklaard, waarop de rechtbank hem buiten vervolging stel de en verpleging in een inrchting gelastte. Hij werd geplaatst in de RPI in Eindhoven maar wist afgelopen zomer te ontkomen., Daarna verbleef hij bij kennissen m Antwerpen, waar hij door de justitie met rust werd gelaten. Nu as de termijn van de opgelegde maatregel verstreken en kan de justitie hem ten aanzien van de feiten de hem destijds ten laste werden gelegd, niet meer vervolgen. 'Als de man nu maar zo verstandig is geen strafbare feiten meer te plegen heb ik geen bemoeienis meer met hem", aldus officier van justitie mr. J. Corsten in Breda. Het is overigens niet te verwachten dat Van de M. zich rustig zal houden. Hij heeft het stelli ge voornemen zijn schorsing als advo caat, en zijn faillissement ongedaan te maken. In beide zaken heeft hij al een procedure gevoerd tot de hoogste instantie en verloren. Van de M„ die lid is van de Tilburgse gemeenteraad was bij de verkiezingen voor de Twee de Kamer kandidaat voor de Boeren partij. insefóe •goBdgjftmm! door ds Stetelarafs» Vereniging *ai BuiSYfosnren. Lekkere Utrechtse grondwater raakt op De luchtdrukverdeling in west Euro- pa is zoals die deze winter al zo vaak geweest is, namelijk een hogedrukge- bied bij de Azoren, dat door een brug via midden-Europa verbonden is-met een ander maximum ten noorden'ran de Kaspische Zee. De hoogste stand in zuidwest-Europa van de barometer is .1037 millibar, in Rusland nabij Oren- burg 1041- millibar. Bij deze situatie blijft het bestendige weertype in ons land aanhouden met als voorheen mistkansen, maar ook gebieden met wat zonniger geluk. De middagtemperatuuT liep gisteren in het noorden tot 6d 7 graden Celsius op bij vrij veel zonneschijn in de namiddag, 's Nachts komt het tot lichte vorst: min 1 tot min 3. Langs de kust van Noorwegen heerst zeer ruig weer. Het station Oerland in midden-Noorwegen rapporteerde gistermiddag windstoten van 100 tot 112 km per uur(11 Beaufort). .In, zuid-Itali'ê onweerde het gisteravond met 5 tof 9 mm neerslag. In het grootste deel van Europees Rusland blijft het winterenGister middag was het bij Gharkow minus 4, Odessa minus 6, Minsk minus 9, Kiew minus 10, Archangel minus 11, Mos kou minus 15, Gorki minus 16, Kottas minus 20 en Orenburg minus 21 gra den. In noordwest-Rusland is de kou belangrijk afgenomen: Leningrad mi- nus 3, Moermansk minus 1 graad Celsius. Januari is in ons land een vrij warme maand geweest met in De Bilt een gemiddelde etmaaltemperatuur van 2,9 graden Celsius tegen 1,7 normaal.- Se dert 1721dus over een tijdvak van 250 jaar, zijn 74 procent van alle januari's kouder geweest en slechts 26 procent warmer dan de nu pas voor bije maand. Het kwam tot twaalf, varstdagen, vier minder dan normaal, terwijl ijsdagen (maximum ook onder nul) niet werden waargenomen tegen vijf normaal Gemiddeld in Nederland viel er ruim. 25 mm neerslag tegen 05 normaal en de zon bleef met slechts 24 schijnuren wel sn gebreke, want normaal voor januari is in De Bilt 56 uur. Hei heeft in januari in ons land niet geonweerd. Van een verslaggever UTRECHT De inwoners van de provincie Utrecht zijn hard op weg hun lekke re grondwater, afkomstig uit de Utrechtse heuvelrug, deels door verspilling, op te «•ebruiken. Gevolg zou kunnen zijn dat de Utrechters hun water van elders zullen moeten Betrekken. Dat zal vermoedelijk duurder, en minder lekker zijn. Prof. dr. A. van der Schaaf, emeritus-hoogleraar in de diergeneeskundige bacteriolo gie, heeft in het blad van de Utrechtse universiteit enkele mogelijke (maar kostbare) te genmaatregelen beschreven. Hij denkt onder meer aan ge scheiden riolen of aan een dubbele waterleiding. Prof. Van der Schaaf schrijft dat de daling van het grondwaterpeil van de Utechtse heuvelrug de laatste jaren onrustbarende af metingen heeft aangenomen. Hierdoor worden de bossen op de zandgronden bedreigd met verdroging. Als die bossen het in de nabije toekomst niet houden, zal ook hun luchtzui verende werking komen te vervallen. Het (kostbare) grondwater is gebruikt voor baden, afwassen, we-spoelen, tuinsproeien, auto- wassen etc- Verreweg het geringste deel werd gebruikt voor de eigenlijke consump tie (drinken en voedselbe reiding). Daar komt bij dat net gebruik elk jaar nog toe neemt, zodat een oplossing vroeg of laat eenvoudig gefor ceerd zal moeten worden. Prof. Van der Schaaf zegt dat vermaningen zuinig te zijn niet helpen. Hij ziet ook geen mogelijkheden in drastische beperking van het waterver- buik of een zeer sterke verho ging van de prijs. Daarom komt hij met andere denk beelden, die echter alleen gefi nancierd kunnen worden als uit de 115 verschillende water leidingbedrijven grotdre een heden ontstaan, opdat de kos ten gespreid kunnen worden. Hij denkt aan een gescheiden rioolstelsel, één voor huishou delijk en industrieel afvalwa ter, en een ander voor het betrekkelijk schone regenwa ter. Een tweede oplossing is de aanieg van een dubbele water leiding, één voor het lekkere grondwater uit de heuvelrug en een met gezuiverd opper vlaktewater, voor baden, was sen, etc. Hij denkt in de derde plaats aan infiltratie van water in het gebied van de heuvelrug, een methode die ook wordt toegepast in het duingebied van Noord en Zuid Holland. Dit vereist de aanleg van slin gerende kunstmatige beken mét vijveraehtige verbredin gen, die om de paar maanden kunnen worden drooggelegd om het slib te verwijderen. Het oppervlaktewater dat via deze infiltratie door de zandla gen heen naar het grondwater zakt, zal weinig minder van kwaliteit zijn dan het oor spronkelijke grondwater. Bo vendien heeft het zaehtstro- mende water in de ondiepe béken een zeer goede zelfrei nigende werking. Hoog water 4 februari VUssingcn: 2.34- 14.55: Hariagvllet a.d, Zeezijde: 4.21-13.33; Rotterdam: 3.11-17.44; Schereningen: 4.00- 18.07; ïJmmden: 4,33-16.40; Den Helder: S.ll- 28.41: Harlingen: 10.43-22.57; Delfzijl: a.ZS- 12.53, 5 februari: Vüsstngen: 3.10-15,31; Haring- vlietsluiïem 4.53-18.33; Rotterdam: 5.41-18.18; - Scheveningens 4.29-18,37; IJmuiden: 5.03- 17.11; Der, Heldert 8.49-21.20; Harllnsen: 11.22-23.36; Delfzijl; 0.57-13.28.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 19