m 8I13R Veel liefs van over de grens andbladenmaandbladenmaandblad IS?* Wat het hoogtepunt leek te worden werd het begin van het einde ie»taar Suriname (1) Suriname (2) Suriname (3) keurig verhouding kleuter raadsel Portugal I ^ROUW/KWARTET ZATERDAG 3 FEBRUARI 1973 BENKENLAM» TS/K7 CO] door Aukje Holtrop AMSTERDAM 'We hadden het schrikbeeld voor ogen van spelling- venneuwers als Kollewijn, die dertig, veertig jaar bleven knokken voor spellingverandering. Dat wilden we niet'. Dit zegt dr. G. A. Kohnstamm, die de belangrijkste woordvoerder was van de nu opgeheven Aksiegroep Speliingvereenvaudiging 1972. Wat de aksiegroep wilde bereiken: yie Dr. G. A. Kohnstamm Overgang Een pop of niet? Meisjes die uitvinden Door het ijs gezakt Januari :§IÉ:: PRMÏÏE Stakingen zijn in Suriname dikwijls meer dan een sociaal strijdmiddel. Sinds premier Pengel in het voorjaar van 1969 door een staking van onder wijzers en Ieraren ten val werd ge bracht, weten de Surinamers hoe zij door middel van stakingen directe politieke druk kunnen uitoefenen; bui ten het weinig samenhangende en van ad hoe- naar ad hoe-beslissing voort strompelende parlement De situatie lijkt nu nog ernstiger dan in 1969. In het hele land is sprake van apathie en onbehagen. De econo mie stagneert de kapitaalvlucht is groot en er wordt nauwelijks geïnves- teerd. 1 Daar komt dan nu nog bij dat in het arbeidsgeschil met de douane-ambtc- naren (waar alles mee begonnen is) de j partijen zich hebben ingegraven op i een wijze, die geen enkele beweging toelaat Toen de bond Yan douane- i ambtenaren een staking uitriep, liep de regering naar de rechter om de staking te voorkomen, maar de vak bond lapte de voor de regering gunsti ge uitspraak direct aan de laars. Dat is in geen enkel opzicht goed te keuren. Wel is het de vraag die ook nog wel achteraf gesteld mag worden of de regering zelf er wel zo verstandig aan heeft gedaan, on middellijk naar de rechter te gaan en de directe onderhandelingen zo te ont lopen. Het zijn beslist niet alleen de onverantwoordelijke stuurlui aan de wal, die de Surinaamse regering ver wijten op het moeilijke en beslissende ogenblik de verantwoordelijkheid te ontlopen door de beslissingen aan der den over te laten of dat nu de regering in Den Haag is of de rechter in Paramaribo. Het geduld bij de onderhandelingen was wel erg kort. En door zo korzelig en kwasi-kordaat te reageren versnel len Sydney en de zijnen of zij dat nu bedoelen of niet de toch al in gang gezette ontwikkeling waarbij de bevolking zich niet uitdrukt in het parlement en het parlementaire leven, maar in de directe actie van de vakbonden. Het is opmerkelijk, dat het nu niet de armsten zijn, die zich verzetten (de armsten zijn werkloos en naamloos en kunnen zich op geen enkele wijze uitdrukken), maar juist het relatief niet eens zo slecht bedeelde midden kader. Wat deze Surinamers willen, is eigenlijk niets anders dan hun portie van datgene wat de mannen aan de tóp van de Surinaamse samenleving elkaar kennelijk steeds weer toespelen. Qm dat te veranderen is meer nodig dan alleen heropening van de onder handelingen. Om de apathie te door breken heeft Suriname voor alles een nieuwe mentaliteit nodig een men taliteit waaruit politieke leiders naar - Voren kunnen komen, die het volk ten behoeve van de toekomst soberheid {ook in het persoonlijk leven) en inte griteit voorhouden. Voor die mentaliteit is de staatkundi ge onafhankelijkheid van het land voorwaarde, zoals die staatkundige Onafhankelijkheid mede voorwaarde is voor de zozeer gewenste economische onafhankelijkheid. Actie voor 'eenvoudiger' spelling is doodgelopen dicltiij De aksiegroep was in de herfst van 1971 door vier organisaties opgericht: de Algenemen Nederlandse Onderwij zers Federatie (ANOF), de Vereni ging voor Onderwijs in het Neder lands (VON), de -Vereniging voor We tenschappelijke Spelling (VWS) en de sectie Nederlands van de Vereniging Levende Talen. De actiegroep begon zijn werk op basis van een sppllings- akkoord van de onderwijsorganisaties. Bovendien waren er de voorstellen van de Nederlands-Belgische commis sie Pée-Wesselings, waar het kabinet- De Jong niet onwelwillend tegenover stond. De actiegroep moest bij het nieuwe kabinet de spellingszaak nieuw leven inblazen. 'En als 't niet zou lukken, dan zouden we onszelf opheffen. Het is niet zo dat het mijn leven bepaalt'. En het bleek inderdaad niet te luk ken. Er kwamen wat televisie-uitzen dingen, er werden nogal wat krantear tikelen over de nieuwe spellingsvoor stellen geschreven en spellingsdebat ten waren niet van de lucht. De zaak leek aan te slaan, vooral toen de economische hogeschool in Rotterdam besloot alle uitgaande post vanaf 1 januari 1972 in de nieuwe spelling te schrijven. Dat leek een hoogtepunt in de actie te worden. Het werd het begin van het einde, omdat de over heid het experiment van de NEH verbood. 'Als het wél gelukt was, zouden ongetwijfeld anderen gevolgd zijn. Nu bleek het het keerpunt in de actie te worden'. VEEL TEGENSTAND Er waren meer negatieve factoren. 'Er was felle tegenstand tegen onze voorstellen uit sommige hoeken, maar dat was niet het ergste. Het gebrek aan respons en enthousiasme was veel De belangrijkste veranderingen die de Aksiegroep Speliingver eenvaudiging voorstond waren: 1. Waar je aan het eind van een werkwoordsvorm of ander woord een -t- hoort, schrijf je alleen een -t-: hij wort, een hont; 2. Alleen de lange-ij- blijft be staan, de -ei-vervalt: twee ije- ren; 3. Alleen de-au-blijft bestaan, de ou-vervalt, vrauw, faut; 4. In open lettergrepen wordt - ie- eenvoudig -i: glter. AI leen aan 't eind van een woord blijft of wordt het -ie-: januarie. erger. Dat js ook veel rampzaliger voor zo'n actiegroep; als re zo lauw gereageerd wordt. Bij de oprichting hebben we ons niet zo goed gereali seerd dat de vier meewerkende orga nisaties hun achterban nauwelijks of niet meehadden. Uit enquêtes bleek dat die achterban helemaal niet zo positief stond tegen over onze voorstellen. De vereenvou digde werkwoordsvormen die eigen lijk het kernpunt vormden van onze voorstellen bleek maar bij de helft van de onderwijzers aan te slaan. En ze waren tegen de 'i' in plaats van 'ie' en tegen 'lik' in plaats van 'lijk'. Daar kwam dan nog bij dat het akoord van de vier organisaties niet waterdicht was: er zaten fouten in, zoals de kwestie van de keuze voor 'au' (in plaats van 'ou') omdat die combinatie meer gebruikt zou worden. Het bleek precies andersom te zijn. Het was niet alleen moeilijk voor ons spellingsvereenvoudiging te verdedi gen toen we merkten dat er maar een kleine groep achter stond en dat er geen wetenschappelijke steun was, maar het was ook teleurstellend te merken dat je aan iets werkte dat niet goed in elkaar zat'. Voor Kohnstamm zelf werd een enquête in 'De Steiger', het blad van de katholieke bouwbond doorslagge vend. Daarin werden geruime tijd stukjes in de nieuwe spelling afge drukt, onder het motto, dat je pas de mening van de mensen over iets kunt vragen als ze ermee vertrouwd zijn gcaakt. Voordat de enquête in De _r Steiger kwam, hadden de redactie van rt) het blad en Kohnstamm afgesproken l:;I| dat er op z'n minst duizend reacties moesten komen (dat was een procent van de abonnees). Als dat niet zou lukken, zou gebleken zijn dat de spel lingskwestie niet leefde. 'Die duizend hebben we bij lange na niet gehaald. En van de ruim honderd die wel reageerden, was niet eens zo'n erg grote meerderheid vóór spellingsver andering. Toen zijn we in dat blad maar gestopt met die stukjes in de nieuwe spelling'. De spelling bleek niet belangrijk te zijn, al is het gek dat bij het begin van de actie er zoveel medestanders waren. Dat zal wel het effect van het nieuwe geweest zijn, vermoedt Kohn stamm. 'Als er opnieuw iemand zo gek zou zijn de spellingsverandering bijvoorbeeld dit voorjaar te propage ren, dan zou ik benieuwd zijn wat er zou gebeuren, of het weer zo zou aanslaan. Nü denk ik alleen maar: als het zo weinig leeft waarom zou je dan al die troep overhoop halen, zoals die breuk in de schrijftraditie'. jhi.i' i-Ia.»1 lijsten: muziek, sport, literatuur dans, politiek of wat dan ook. En zo vliegen de brieven over en weer. Over het algemeen zijn het niet de ouderen, maar scholieren, studen ten of werkende jongeren die aan deze briefpartnerschaft meedoen. De belangstelling is het grootst bij de dames. In verschillende gevallen ■wordt uitdrukkelijk om iemand van de andere sekse gevraagd, soms zelfs met het verzoek om een foto in te sluiten. Overigens is het daarom nog niet zo, dat de Briefpartnerschaft een soort huwelijksbemiddeling zou zijn. De heer H. Heupers, directeur van de VVV in Enschede, ontkent dat met grote stelligheid, at geeft hij toe dat het best eens zal voorkomen, dat er meer dan een correspondentievriend schap tussen de briefschrijvers ont staat. 'Maar we bekijken het hier', zegt hij, 'met Twentse nuchterheid'. In het Duits-Nederlandse grensgebied, speciaal in de streek tussen Enschede en Munster, ontstaat over en weer steeds meer vriendschappelijke corres pondentie. Het idee voor deze 'Brief partnerschaft', zoals de Duitsers het noemen, is gelanceerd op een van de Hollanddagen, die sinds enige jaren op de eerste zaterdag van mei in Munster worden gehouden. Het initiatief om elkaar meer te gaan schrijven en op deze manier de relatie tussen Duitsers en Nederlanders te verstevigen kwam van Duitse zijde, maar sloeg aan de Nederlandse kant meteen goed aan. Zowel bij de VVV in Enschede als in Munster liggen lijsten met namen, adressen en leeftij den van mensen die graag met elkaar willen corresponderen. De geïnteres seerden geven bij de aanmelding ge lijk hun liefhebberijen op en die staan dan ook allemaal op diezelfde Rijk: arm geen verhouding. Zo is de tentoonstelling van 5 tot en met 18 februari in 't Paleis Noordeinde in Den Haag genoemd, waar de rela tie rijke landen ontwikkelingslan den aan de kaak gesteld wordt Dat gebeurt niet alleen aan de hand va.n inkomensverschillen, maar vooral van de werkelijke welvaartsverschillen. Wie er na het bezichtigen van die expositie nog njet alles van begrijpt, kan zich ten-plaatse verdiepen in het 'Wereldltóridelsspei', een spel met een doodsêrieuze ondergrond, dat ontwik keld is door het Institute of Social Studies en verre familie van mono poly lijkt Tijdens de tentoonstellin gen zullen stafleden van het instituut en scholieren regelmatig 'voorstellin gen' geven. Dertien spelers kunnen er meedoen, van wie vier de rijke en negen de arme landen vertegenwoor digen. Meer dan dertien landen in het spel zou de echtheid en duidelijkheid geweld aan doen, maar natuurlijk zijn er in werkelijkheid veel meer rijke en nog veel meer arme landen. Elk land moet zo economisch mogelijk met de hem toebedeelde grondstoffen omspringen. Hoewel het spel nog splinternieuw is, wordt nu ail gedacht aan een uitvoe ring, waarmee ook scholen aan het werk kunnen. HOEVEEL MENSEN? Maar er moet wel wat gebeuren. 'Ik vind dat er nu toch wel eens een onderzoek gedaan zou moeten worden. Hoeveel mensen help je met spellings wijziging, om wie gaat het? Door het gebrek aan enthousiasme ben ik over het aantal te onzeker geworden. Ik ben er nog steeds wel van overtuigd dat het vooral voor kinderen die moe ten leren spellen nuttig zou zijn. al weet ik ook niet meer of wel-of-niet- kunnen spellen samenvalt met de se lectie voor het voortgezet onderwijs. Maar zo'n onderzoekmoet wel. Je kunt het niet zo laten als het is, met al die onzekerheden. Alle mensen on der de dertig, veertig jaar schrijven progressiever dan de officiële spelling toestaat. Wat moet je je leerlingen Ieren op school? Ik ben dolblij dat ik geen lts-, of mavoleraar ben of onder wijzer, want ik zou niet weten wat voor een gezicht ik zou moeten trek ken bij de verplichte schrijfwijze van vreemde bastaardwoorden. De leer krachten worden onverschilliger, ze kunnen nu toch onmogelijk enig en» Als het kabinet-Sedney valt, betekent dat zeker vervroegde algemene verkie zingen, want het mandaat van het thans zittende parlement loopt in ok tober af. Er zijn wel plannen geweest dit mandaat (nota bene: door het zittende parlement zelf) te laten ver lengen, maar die plannen hebben het gelukkig nooit verder gebracht dan net eerste en prille stadium. En wie hu in deze situatie meent te kunnen 'spreken over die plannen speelt met vuur. Zonder twijfel zal bij deze verkiezin gen de verhouding tot Nederland inzet 'zijn. VHP-leider (en parlementsvoor zitter Lachmon, die in het najaar van 1969 het kabinet-Sedney formeerde, heeft in het regeringsprogramma be dongen dat bij de discussies in rege ring en parlement gedurende deze zit tingsperiode de staatkundige onafhan kelijkheid een taboe-onderwerp zou zijn. Premier Sedney van de Progressieve Nationale Partij en zijn partijgenoot minister Frank Essed zullen zich maar wat graag vandeze belofte laten ontslaan. Dan valt ook te verwachten, dat Nederland en het Nederlandse bedrijfsleven nog meer zullen horen van de vorige week zo achteloos door Sedney in Nederland gelanceerde ver klaringen. Hij zei toen dat het Neder landse bedrijfsleven in Suriname gezien de grote kapitaalexport uit dat land zich binnenkort goedschiks (en anders maar kwaadschiks) zal moe ten melden voor het aangaan van nieuwe vormen van gezamenlijk Suri- naams-Nederlands ondernemerschap. Sedney is nog voor zijn val zijn verkiezingstoernee" al in Nederland be gonnen. Vrouwen-in-de-overgang hebben het moeilijk, maar ze hoeven in elk geval niet in 't onzekere te verkeren waar om ze het moeilijk hebben: je vindt her en der verhalen over de overgang, en nu weer in het februari-nummer van Spreekuur thuis (ƒ1,85; dit blad blijft naar verhouding goedkoop). Maar nu geen artikel vol met oestro- genen en zo, het gaat hier om ouders, dus niet alleen om de vrouw, van tussen de yeertig en de vijftig met kinderen in de tienerleeftijd (ook een overgangsperiode). De kinderen vin den vader en moeder best aardig en heus niet te streng, maar ze zijn eigenlijk wel tuttig en saai. En omge keerd snappen vader en moeder niet dat die kinderen soms met zulke lan ge gezichten rondlopen: ze komen niks te kort, ook aandacht niet, hoor. Hierover is Sandra Kohenka aan het woord en wie vindt dat zij in hoofd zaak beschrijvend aan de gang ds, heeft gelijk, maar moet ook noteren dat achterin Spreekuur thuis een vervolgartikel aangekondigd staat. Verder in deze Spreekuur thuis onder meer een artikel over gehoorappara ten, en bijdrage over verhuizen en wat daaraan te pas komt (kan en moet komen), en een beschouwing over witte boordendragers (vooral te vinden in bankgebouwen e.d.), die niet gauw de straat opgaan met span doeken, maar die het vaak allerminst gemakkelijk hebben. Alweer een ver geten groep. Ook in Ouders van nu van februari (ƒ2,75) iets over de overgang, in de afdeling Man, vrouw/Samen Leven. Hier komen de oestrogenen wel aan bod en het verhaal eindigt met een aanbeveling van het bekende boek van dr. L. Jaszman, ook al vind OvN dat wel eens een beetje betuttelend. OvN*s eigen dr. G. A. Kohnstamm is bezig met de vraag of we er goed aan doen onze peuters al direct de beken de rolverdeling van de sexen mee te geven: moet je het meisje nu sowieso een pop geven of niet? Of doe je beter met haar constructie-speelgoed aan te reiken? In het radicaal-feminis tische maandblad Opzij dat hierna een beurt krijgt) zouden ze zeggen: op z'n minst proberen. Zie de daar geuite wensen inzake kinderboeken. Goed, zegt dr. Kohnstamm, maar als je dat allemaal niet zo mee kunt maken, moet je je heus geen schuldgevoel laten opdringen als je toch die pop aan de kleine meid geeft. We kunnen straks ook met OvN op reis, wel niet zo stoer als met Avenue (zie hierna) 't is meer gericht op ouders met jonge kinderen. We streepten ook aan het verhaal over valse babyromantiek ('in werkelijkheid valt een baby heel vaak een beetje tegenen noteer den dat de ouderraad van OvN ten minste één kritisch lid heeft gekre gen: mevrouw M. Hogerheyde-van Wijk vraagt zich af of OvN toch niet een beetje mikt op elite-ouders. Ze zegt: 'Maar vinden de ouders die drie hoog achter wonen met vier kinderen en beiden een baantje hebben omdat de minimumlonen zo verrèkte laag zijn en je er toch graag de weekend op uit gaat in je derderangswagentje, wel genoeg in dit blad?' 'Wat zouden feministen graag in kin derboeken zien? Meisjes die moed en ambitie tonen; jongens die hun emo ties niet hoeven te verbergen; meisjes en moeders die problemen oplossen zonder dat ze daarbij geholpen wor den door jongens en vaders; meisjes die geld verdienen; moeders die in andere machtsposities dan die van onderwijzeres of verpleegster voorko men; meisjes die machines bedienen'; meisjes die uitvinden en lichamelijk zwaar werk verrichten; meisjes die reizen; meisjes die groter, verstandi ger en sterker dan jongens zijn'. Dit is een citaat uit het verhaal over 'Seksrollen in de kinderliteratuur' dat Anneke Rooselaar voor het februari nummer van Opzij (ƒ2,95) schreef. Ze stuurde haar bijdrage vanuit Was hington, maar de redactie van Opzij zocht de plaatjes dichterbij huis: het betoog wordt namelijk geïllustreerd door een paar prentjes van Fiep Wes tendorp uit Jip en Janneke. Eigenlijk onaardig tegenover ons aller Annie M. G. Schmidt, want je kunt in Jip en Janneke ook een plaatje tegenko men, waarop Jip klungelig zit te brei en, en zouden feministen dat niet graag in kinderboeken zien? Verder in deze Opzij, die beduidend veel leesbaarder is dan het januari-num- mer, een artikel van Konrad Boehmer over: de vrouw in de muziek. Zijn onderwerp sleept hem zó mee dat hij tenslotte in een soort van kanselgalm terecht komt: 'Pas als de vrouw so ciaal in ieder opzicht volledig bevrijd is, zal zij ook de haar toekomende plaats in de muziekcultuur innemen'. Ja, gemeente, eerst dan! Het omslag van het februari-nummer van Avenue (ƒ2,95) roept ons toe: Jan Cremer Dat van die Eskimovrou wen is waar! Wie nu verlekkerd gaat bladeren, tot ie tegen Jan Cremers verhaal over Groenland aanloopt, komt bedrogen uit: onze J. C. raakt wel in opwinding, maar niet omdat zijn gastheer hem z'n vrouw aanbiedt, maar omdat hij (J.C) door het ijs is gezakt: 'Het water was verlammend koud, maar de opwinding maakte me warm*. Maar voor 'kerngezonde, van ondermemimgsflust blakende Avenue-le zers ligt er iets moois in het ver schiet: met Jan Cremer naar Groen land! Een soort wereldse pendant van: met Tr./Kw. naar Israël. Opmerkelijk is het verhaal dat Nico Polak biedt over de Chinezen in Am sterdam. Na een wat Panorama-achtig begin belanden we in een zeer goed gedocumenteerde reportage, die ons onder meer ervan op de hoogte brengt dat de hechte financiële basis van de onderlinge solidariteit van de Chine zen het speelhuis is, dat in de laatste zes jaar het aantal Chinese restau rants in Amsterdam-van tachtig op honderdtachtig kwam, dat je voor ƒ3.75 Chinees kunt eten (advies van Nico Polak: vraag de kok, geen gebak ken ei over uw bami te doen, Chine zen kunnen namelijk geen eieren bak ken. Hij vertelt ook waarom niet), en dat er van de ruim drieduizend Chi nezen in Amsterdam er maar een kleine vijfhonderd officieel bestaan. De overigen zijn er formeel niet! Attentie ook voor de foto's van Ab Koers bij dit verhaal. Het is met maandbladen in zoverre een wonderlijke zaak dat je soms met het februari-nummer van het éne blad voor je nog zit tewachten op het januari-nummer van een ander. Van daar dat vandaag nog geattendeerd wordt op het januarinummer van Ge zond Gezin (ƒ1,75), waarin het ver haal staat dat de psychiater dr. M. Zeegers hield ter gereformeerde syno de bij de bespreking van het rapport over mensen die homofiel zijn. Ver der kregen we in huis het januari nummer van Gezin en samenleving (ƒ2,-). Onder deze naam wordt het maandblad Ons Gezin voortgezet, nu zonder steun van de nationale federa tie voor huishoudelijke en gezinsvoor- liehting, want deze federatie bestaat niet meer wegens een subsidie-stop. Gezin en Samenleving is 'los' alleen te krijgen in De Beijenkorf; men kan proefnummers t ƒ2,60 aanvragen bij het adres: Amstel 75, Amsterdam-1004. thousiasme voor de spelling overdra gen? Die algehele onzekerheid'is niet goed'. Of en wat ër nu gaat gebeuren met de spelling, is volkomen onduidelijk. De voorstellen van de commissie Pée- Wesselings liggen op tafel; Nederland gaat er in principe wel mee akkoord, België alleen op het onderdeel van de' bastaardwoorden. Dat is een moeilijk? heid en bovendien is er de financiële kant van de zaak: spellingswijzigingen kosten erg veel geld. 'Eén nieuwe minister van onderwijs zal de spelling vast wel op de lange baan schuiven. Die is allang blij als hij de rust rond de duizend gulden herstelt En in België leeft het ook niet zo. Waarschijnlijk komt het door een strenger onderwijssysteem, waarin de spelling veel harder onderwezen wordt, zodat die niet zoveel moeilijk heden oplevert'. Heeft de mislukte actie de spelling veel kwaad gedaan? 'Sommige mensen denken wel, dat het als het meer binnenskamers gebleven was, gelukt was. De bastaardwoorden waren dan beter af geweest Maar ja, zoiets over denk je toch niet van te voren'. VERVELEND ANDERS En is Kohnstamm zelf veranderd tij dens de discussies? 'Op onderdelen van het totale akkoord week ik wel af en dat is me erg kwalijk genomen. Zo ben ik voor 'ie' en niet voor 'i'. En door een jaarlang discussiëren heb ik wel het weerkerende gevoel gekend van 'hè woord, wat zie je er verve lend anders uit'. Als je in privécorres- pondentie en artikelen ia de nieuwe spelling regelmatig van zulke woor den zag, deed dat onaangenaam aan, ook mij. Daardoor heb ik meer begrip gekregen, of nee, ik heb gevoeld dat die veranderingen voor mensen die veel met taal omgaan, veel dieper gaan. Het is niet een zure appel waar je in één keer doorheen bijt nee, die zure stukjes komen steeds terug. En dat vervelende consequente van zo'n nieuwe spelling, dat je nooit eens een woord mag uitsluiten van die regels, dat is vervelend, dat strenge stoort me. Zo'n woord als 'creche', dat sehrijf ik-dan 'kreche'. Kresj kan niet vind ik, omdat dat niet de goede uitspraak is. Met die spellingsregels kom je niet uit zo'n probleem. En dan krijg je dat afschuwelijke móeten toepassen van regels'. Dr Kohnstamm is inmiddels ook pri vé weer 'gewoon' gaan schrijven, ver gissingen maakt hij er na verloop van tijd niet meer mee. Is het frustrerend' om als de man van de spellingsmis- lukking op te treden? 'O nee, persoonlijk ben Ik niet erg gefrustreerd. Er zijn wel meer dingen die mislukken en ik heb zoveel te doen. Ach, de meeste mensen kennen me van wel meer dingen en die vereenzelvigen me niet met de spel ling. Ik heb wel gemerkt dat mensen uit de zogeheten nette kringen, uit het establishment het raar vonden, niet netjes van me, om te ijveren en actie te voeren voor een nieuwe spel ling'. De laatste oorlog maakte een eind aan Ouwehands befaamde krotoodillen- sihow. Torn de Grebbeherg in 1940 midden in de vuurlinie kwam te lig gen, kwamen ook de ongeveer duizend show-krokodillen om in de pad, waar ze gewoon waren zichzelf en de bezoe kers te vermaken. Kort daarop zijn ze ter plaatse begraven. Die poel lag achter de plek waar nu het restaurant" staat en ntf'deZe uit spanning wordt- uitgebreid, zijn de bouwvakkers tijdens het graafwerk op de' nog. gave fundamenten van de verdwenen krokodillenvijver gestuit. Ddstijds is die niet gesloopt, maar gewoon dichtgeplempt met zand en aarde. Misschien had niemand er op gerekend die fundamenten nog in zo'n goede staat terug te vinden, maar wèl de skeletten van de dieren die er toen in huisden. Dat er geen enkel geraamte is aangetroffen, is dan ook een raadsel dat niemand verinag te doorgronden, Hoewei op dit plaatje niet te zien is om welke huidskleur het gaat, is dit toch echt de eerste witte neushoorn die ooit in een Engelse dierentuin is geboren. Mungo is intussen een fors uit de kluiten gewassen kleuter van meer dan veertig kilo, met een lekker ruim vallend vel zoals het een goeie rinoceros betaamd, een flinke maat voeten en een dikke nog neus-hoom- loze kop. Hier mag Mungo zich voor het eerst aan de bezoekers fan zijn geboorteplaats, de Londense dieren tuin laten zien. De tieners hebben zich vorig jaar keurig in de trein gedragen, vinden bijna duizend NS-conducteurs. En aan hun oordeel hebben die tieners te danken, dat ze ook dit jaar weer acht dagen onbeperkt op een 'tienertoer- kaart' mogen reizen, al is het nog niet zeker dat dat weer voor dertig gulden kan. Een kleine vierhonderd conducteurs, die net als die duizend aan een enquête meededen, hadden wel iets te klagen, de meesten over 'ordeverstoring'. Daarmee bedoelden ze dat de jeugdige reizigers met de voeten op de banken gingen zitten, zich luidruchtig gedroegen of hun radio's te hard lieten spelen. Een paar van die klagende conducteurs suggereerden om een merkje op een tienertoerkaart te zetten als er Iets zou gebeuren dat volgens.,,hen niet door de beugel kan om-hij herhaald wangedrag gefundeerd te kunnen In grijpen'. - Overigens hebben de Spoorwegen niet minder dan vijftien acties op het programma voor dit jaar, allemaal om steeds meer reizigers in de treinen te lokken. Daar zit de voorjaarsactie 'lentefris' bij, waarbij het accent ligt op service en sfeer in de hallen en aan de loketten en op schone treinrui- ten en lentefrisse toiletten. Dan is er nog een najaarsactie 'Alle hens', de showtrein gaat weer rijden, er komt bovendien een showbus en behalve het goedkope zaterdagretour is er nu ook de 'meer-manskaart': hoe meer mensen samen op stap gaan, hoe goedkoper de treinreis wordt. Portugal heeft, vergeleken met de rest van Europa, het hoogste aantal -'sterfgevallen door tuberculoseC het kleinste aantal ziekenhuizen-en'dokto- ren, de meeste analfabeten, de kortste '4 lèerpüeht, her kleinste aantal Nuitó's, het laagste verbruik van melk en vlees, de laagste lonen en hdt grootste aantal politieke gevangenen. j Dat is zomaar een greep uit het Portugal-bulletin, het eerste nummer van een nieuwe uitgave van de nu ruim anderhalf jaar oude werkgroep Tulipa Vermelha (rode tulp). 'Dd be doeling van dit bulletin is 'in de eerste plaats: meer bekendheid geven aan wat er zich in Portugal afspeelt', aldus de redactie, die in dit eerste exemplaar dan ook o.a. schrijft over politieke gevangenen In Portugal en hoe zij geholpen kunnen worden, over de economie van het land en over de voor tweederde deel bevrijde 'overzee se provincie' Guinée-Bissau. Verder bevat het bulletin de rubriek 'Kort nieuws uit Portugal' en een uitvoerig artikel over de ontwikkeling van de vakbonden van vakbondsleider José Vitoriano, die zelf vele jaren in de gevangenis is opgesloten en de marte lingen van het regime aan den lijve heeft ondervonden. Het gestencilde bulletin kost een gul den (postgiro 2465235). Wie meer wil weten kan schrijven naar Tulipa Ver melha, postbus 12039 in Amsterdam. Werkloos.. 'Wat betekent een werkloze voor de kerk en wat kan de kerk diakonaal en' pastoraal voor hem doen? Over deze werklozen- en wer kloosheidsproblemen kunnen diake nen, ouderlingen en predikanten uit plaatsen die met werkloosheid te ma» ken hebben of krijgen (zo er tenmin ste nog werklozen-loze plaatsen be staan) samen denken en praten in het Toerustingscentrum in Baam van de gereformeerde kerken. Voor ouderlin gen en diakenen begint er zo'n sa menspraak op vrijdag februari om zeven uur 's avonds, die tot half één de zaterdagmiddag daarop duurt en voor predikanten op donderdag 1 maart van half elf tothalf vijf. Inlich tingen en opgaven bij het Toerus tingscentrum, postbus 177 in Baarn tel. 02154-7636. Ambassadeur Binnenkort is de be noeming te verwachten van mr. P. W. H. Schaepman, sinds 1970 consul-gene raal te Milaan, tot ambassadeur in Singapore. Sinds 1969 is de heer R. C. Pekelharing ambassadeur in Singapo re geweest 'Ik heb nog nooit iemand gezien, die zo dorstig is..."

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 21