Perzische studenten ageren tegen het regime van de sjah Weense besprekingen lijken te vorderen Kennedy bewijzen nieuwe Mao bedankt Le Doec Tho Proces tegen politieke spionnen leverde meer vragen dan antwoorden op mm I Pereira gekozen als opvolger van Amilcar Cabral mm Nixon: geloofwaardigheid VS in wereld versterkt Üsl# SU TROUW/KWARTET ZATERDAG 3 FEBRUARI 1973 BINNENLAND T7/K9 Kissinger over bombardementen op Noord-Vietnam: door Ralph Harris WASHINGTON President Nixons adviseur Henry Kissinger heeft in een televisie-interview licht geworpen op de redenen waarom Nixon eind vorig jaar de massale bombardementen op Noord-Viet nam net uitvoeren. Die bombardementen waren volgens Kissinger enerzijds bedoeld om verandering te brengen in het starre standpunt van de regering-Thieu, en anderzijds om Noord-Vietnam tot serieuze onderhandelingen te dwingen. 'Er was besloten', zei de adviseur van Kalb, diplomatiek correspondent van Nixon in een interview met Marvin de omroep CBS, 'om beide Vietname se partijen tot het inzicht te brengen, dat de oorlog niet zonder grote verlie zen kon worden voortgezet'. De beslis sing, Hanoi en Haiphong met B-52's te bombarderen, toen de bestandsbe- sprehingem in Parijs op dood spoor waren geraakt, was 'de pijnlijkste, de moeilijkste en zeker de eenzaamste' die president Nixon ooit had moeten nemen. Dat de keus op de B-52's was gevallen, en niet op toestellen van een ander type, verklaarde Kissinger door op te meuken, dat de reusachtige strategische bommenwerpers geschik- Ambassadeur wil niet praten AMSTERDAM De ambassadeur van Perzië in ons land heeft gis teren geweigerd een brief in ontvangst te nemen waarin een aantal studenten- en jongerenorganisaties protesteren tegen de onderdruk king en uitroeiing van politieke gevangenen wat, volgens de brief, op grote schaal in Perzië gebeurt. De ambassadeur liet een delegatie van de organisaties, waaronder de Confe deratie van Iraanse Studenten, weten dat zij de brief aan de Nederlandse politie konden geven of achterlaten voor zijn secretaris. Said Mirhardi, se cretaris-generaal van de Iraanse Stu dentenbeweging heeft gistermiddag op een persconferentie in Amsterdam verteld, dat ze nu de brief per post zullen sturen. Hij en anderen hadden de ambassadeur inlichtingen willen vragen over het lot van de arts dr. Abbas Shibani, die onlangs in Perzië achter gesloten deuren door een mili tair tribunaal ter dood is veroordeeld. Over de aanklacht tegen dr. Shibani is niets bekend. Gefusilleerd Bij de brief is een lijst gevoegd met namen van 68 mensen die tussen maart 1971 en januari van dit jaar in Perzië zijn gefusilleerd. In de brief staat ondermeer, dat er thans in Per zië 25.000 politieke gevangenen zijn, die onder onmenselijke omstandighe den gevangen worden gehouden. Tij dens de verhoren zou er regelmatig gemarteld worden. Verschillende ver zoeken van erkende internationale or ganisaties als Amnesty International om toegelaten te worden tot de pro cessen, zijn afgewezen. In het buitenland studeren ongeveer 40.000 Perzische studenten. Twintig duizend in Amerika, de rest voorna melijk in Europa. Zij zijn, volgens de studentenleider Said Mirhardi, voor 70 procent aangesloten bij de Confedera tie van Iraanse Studenten. Deze bewe ging heeft zich onder meer ten doel gesteld in hetb uitenland de publieke opinie te organiseren tegen de 'onder drukking en terreur' in Perzië. In de eerste plaats willen ze proberen in het buitenland hulp te organiseren voor de talloze politieke gevangenen. Said Mirhardi vertelt, dat er volgens de gegevens die zijn organisatie uit Perzië krijgt gemiddeld iedere tien dagen een politieke gevangene in zijn land wordt terechtgesteld, zonder dat hij een eerlijk proces heeft gekregen. Verzet Volgens Mirhardi is het verzet van de bevolking in Perzië tegen het regime van de sjah de laatste jaren steeds toegenomen. De mensen nemen het niet langer dat ruim veertig procent van het staatsbudget opgaat aan het leger, terwijl er in Perzië maar één arts op 10.000 mensen is en het loon van de arbeider vier gulden per dag is. Niettemin moet die arbeider in het armste deel van het land altijd nog zo'n vijftig gulden in de maand huur betalen voor een schamele wo ning. De Perzische studenten betichten de sjah ervan, dat hij steeds meer geld nodig heeft voor zijn eigen hofhou ding zij herinneren aan het miljoe nen verslindende feest, dat de vorst enige tijd geleden heeft gegeven. ter waren voor dit soort operaties in het Vietnamese regenseizoen dan an dere vliegtuigen, andere vliegtuigen. De luchtmacht had zich ingespannen om het bombarderen van bewoonde gebieden te vermijden. De Noordviet- namese verliescijfers ongeveer dui zend doden lekem dat volgens Kis singer ook te bevestigen. Maar toch waren er bewoonde gebieden getrof fen 'en ik zou niet willen zeggen, dat dit niet een erg pijnlijke zaak was'. Het was Kissinger opgevallen, dat niet algemeen was ingezien, dat de reis die generaal Haig in december naar Saigon maakte, te maken had met de bombardementen op Noord- Vietnam. Nixon had Haig naar Thieu gestuurd om de Zuidvietnamese presi dent duidelijk te maken, dat de VS niet zouden aarzelen, de oorlog te beëindigen op voorwaarden die Ame rika redelijk vond. 'Met de bombarde menten voerden we actie naar beide kanten', zei Kissinger. Nixons adviseur bevestigde, dat hij van 10 tot 13 februari Hanoi zal bezoeken. 'Het eerste probleem is het openen van een dialoog', zei hij. Het aanknopen van diplomatieke betrek kingen lag volgens hem nog in de verre toekomst, al zouden de VS in principe bereid zijn, de mogelijkheid te onderzoeken. Ook president Thieu van Zuid-Viet- nam werd donderdagavond (Ameri kaanse tijd) door CBS geïnterviewd. Hij opperde de mogelijkheid, dat hij om terugkeer van de Amerikaanse WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft het Amerikaanse volk gisteren gezegd, dat de vrede met ere die in Vietnam is bereikt, de geloof waardigheid van de Verenigde Staten in de wereld en het geloof in hun bereidheid plechtige aangegane ver plichtingen na te komen, heeft ver sterkt In een jaarlijkse State of the Union- boodsehap aan het Congres zei hij: 'Wij zijn door een van de moeilijkste perioden uit onze geschiedenis gegaan zonder overgave aan wanhoop en zon der onze idealen als volk te onteren'. 'Een Amerika welks woord wordt ge loofd en welks kracht wordt gerespec teerd is noodzakelijk voor de voortdu ring van vrede en begrip in de we reld'. Nixon verwierp beweringen van zijn critici, dat hij de oorlog te lang heeft laten duren en dat hij de gijzelaar van president Thieu van Zuid-Viet- nam is geworden. 'De vrede met ere, die wij in Vietnam hebben bereikt heeft deze fundamen tele Amerikaanse geloofwaardigheid versterkt'. luchtmacht (niet van grondtroepen) zou vragen, als Hanoi het bestand negeerde. Naar zijn mening hierover gevraagd zei Kissinger, dat het juri disch gezien juist was te zeggen, dat er geen beletselen zijn voor het inzet ten van de luchtmacht, maar dat alles afhing van de omvang van de commu nistische uitdaging en de aard van de bedreiging. Hij weigerde meer over dit onderwerp op te merken, maar zei nog wel, dat de Noordvietnamezen, zelfs als ze het bestand schonden, niet in staat zouden zijn tot een verplette rende aanval op het zuiden. Kissinger herhaalde zijn voorspelling van een week geleden, dat er ook in Laos formeel een bestand 2al worden uitgeroepen (maar hij liet er geen misverstand over bestaan, dat de VS tot aan dit bestand door gaan met het bombarderen van de Ho-Tsji-Minh- route in Laos) en stelde vast, dat er in Cambodja de facto een bestand heerst Nixons raadsman bevetigde, dat de VS economische hulp blijven bieden aan Zuid-Vietnam, en ook die militaire bijstand die het bestandsakkoord toe laat. (Het akkoord beperkt de leveran ties aan Saigon en de Viet Cong tot de vervanging van materieel en van wapens die vernietigd, beschadigd of versleten zijn). Kissinger dacht, dat de regering-Thieu de meeste uitdagin gen die Nixon kon voorzien, zelf de baas kon. Rusland en China Kissinger werd ook gevraagd, of hij zich bezorgd maakte over de mogelijk heid, dat Rusland en China met el kaar in een gewapend conflict verwik keld raken. Dat zou, zei hij, zelfmoord zijn, maar hij kon niet geloven, dat Rusland en China geweld zouden ge bruiken oan hun ideologische strijd of om hun grensgeschillen te beslechten. 'Het meest dwaze dat Amerika zou kunnen doen, zou zijn, in het geschil tussen deze landen tussenbeide te ko men', merkte Kissinger verder op, 'het enig mogelijke beleid voor ons is, open en eerlijk met elk van hen om te gaan op basis van gemeenschappe lijke belangen of problemen'. Kissinger gaf ook zijn visie op het verschil in persoonlijkheid tussen de Chinese premier Tsjoe En-lai en de Russische partijleider Breznjew, man nen met wie hij uitgebreid heeft gesproken, Tsjoe en Breznjew verte genwoordigen volgens hem verschil lende fasen van de communistische evolutie. Tsjoe behoort tot de eerste generatie van communistische leiders in China, is een overlevende van de moeilijke 'Lange Mars' en is meer een missionair en profetisch type van een Russische communist Kissinger noem de Tsjoe ook fijnbesnaard. Bréznjew heeft zich opgewerkt in de bureaucra tie van een gevestigd systeem en leidt een staat die ingewikkelder is dan China. Hij is natuurlijker dan Tsjoe. Maar beiden zijn grote persoonlijkhe den, vond Kissinger: 'Niemand komt aan de top van de communistische leiding door zwak te zijn'. Ralph Harris is correspondent van het persbureau Reuter in Washington. hRn sHKra mm lïiï# De Chinese partijleider Mao Tse-toeng (links) heeft donderdag de Noordvlel- namese toponderhandelaar Le Doec Tho (midden) en de Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken, Trinh, In Peking ontvangen. Beiden zijn, volgens radio-Peking, naar Mao gekomen om hem en zijn partij 'hartelijk te danken voor de grote hulp, die Noord-Vietnam mocht ontvangen in de strijd tegen de Amerikaanse agressie'. Mao antwoordde echter, dat 'de hulp, die wij u hebben geboden, erg klein Is geweest. Wij zouden juist u moeten bedanken, want u heeft ons geholpen. U heeft meer dan tien jaar lang gestreden tegen het Amerikaanse imperialisme'. WENEN, HELSINKI (UPI, Reuter, AP, ATP) Bij het Weense voorbereidend overleg over troepenverminderingen in Europa is volgens delegaties van westerse landen enige vooruitgang gemaakt bij het bespreken van procedure-kwesties, met name van de vraag welke landen aan het overleg moeten deelnemen. Op een bijeenkomst van de delegaties der NAVO-lanclen brachten diploma ten gisteren in Wenen verslag uit over hun bilaterale contacten met de delegaties van de Warsehaupact-lan- den. Er bestaat nog steeds een 'voor zichtig optimisme' dat een compromis zal worden bereikt, zodat volgende week het plenaire overleg kan begin nen. Belang hecht men aan het feit, dat de Sowjet-TJnie naar het schijnt niet lan ger vasthoudt aan haar eis, dat alle Europese landen, plus Canada en de Verenigde Staten, op voet van gelijk heid aan* cle besprekingen moeten- kunnen deelnemen. Dit betekent, dat de zgn. neutrale landen, die niet rechtstreeks bij de troepenverminde ringen betrokken zullen zijn, geen pro bleem hoeft op te leveren. Of dat ook het geval is met Roemenië en Bulgarije, die evenmin direct bij een akkoord zijn betrokken, is nog niet bekend. Tn*-,,conferentiekringen meent men, dat de Sowjet-Unie pro beert, Roemenië af te brengen van zijn eis, op voet van gelijkheid aan de besprekingen mee te doen. Ook de NAVO-landen, die als waarnemers zijn uitgenodigdomdat zij eveneens niet onmiddellijk bij de troepenver minderingen betrokken zijn, proberen Roemenië over te halen, zijn houding te herzien, Turkije heeft de vrees uitgesproken dat een troepenvenmnderiing in Euro pa er toe kan leiden, dat die Russische troepen die eventueel vrijkomen, ge plaatst worden tegenover de zuidelij ke -flank van de NAVO, waar Turkije, Griekenland en Italië zijn gelegen. De tweede zitting van de conferentie in Helsinki over Europese veiligheid en samenwerking, zal op 9 februari eindigen. De derde ronde begint op 27 februari. De voorzitter van de voorbereidende conferentie, de Fin Toetterman, moet een 'werkplan' op stellen. .CONAKRY (Reuter) De bevrijd dingsbeweging van Guinee-Bissao en de Kaapverdische eilanden (PAIGC) heeft Aristide Pereira aangewezen als opvolger van de vermoorde secretaris generaal dr. AmilcarCabral, die na 'n staatsbegrafenis.ter aarde is besteld in het '28 september stadion' in Co nakry, de hoofdstad van Guinee. Vorige week is bericht, dat een ande re leidende figuur in de PAIGC, Mon- teira, tot Cabrais opvolger "was geko zen. Dit bericht is tegengesproken door Radio Conakry, die het versprei den van deze informatie betitelde als een 'manoeuvre van het imperialisme om verdeeldheid te zaaien'. Nixon-Nobelprijs OSLO (Reuter) President Nixon behoort tot de 69 mensen, die kandi daat zijn gesteld voor de Nobelprijs voor de vrede, die in oktober wordt uitgereikt. Dit liet August Schou, de directeur van het Nobelinstituut, gis teren in Oslo weten. Andere kandida ten zijn onder meer de Joegoslavische president Tito en de Braziliaanse aartsbisschop Helder Camara. Kruisiging SANTO DOMINGO (UPI, Reuter) De 33-jarige Fransman Patrice Tamao, die zich woensdag vrijwillig aan een houten kruis had laten nagelen, is er donderdag na 24 uur, weer af gehaald op last van zijn artsen. Tamao die in India 20 jaar yoga heeft beoefend zei, dat hij rich nooit weer aan zo'n be proeving zal onderwerpen. Hij had rich laten kruisigen als 'offer voor de wereldvrede', beter begrip tussen de mensen en om aan te tonen dat de 'geest macht heeft over de stof.' Linkse voorsprong PARUS (UPI) Een maand voor de Franse parlementsverkiezingen heeft de coalitie van communisten en socia listen nog een flinke voorsprong op de gaullisten. Volgens een opiniepei ling van het dagblad l'Aurore zal 47 procent van de kiezers zijn stem uit brengen op de partijen van Mitterand en Marchais, en slechts 37 procent kiest de gaullisten van president Pom pidou. De Centrumgroepen krijgen 17 procent van de stemmen. Het stemmenpercentage van de linkse coalitie Is met vier procent gestegen sinds de opiniepeiling van een maand geleden. Vuurwapens verboden DJAKARTA (Reuter) De politie van de Indonesische hoofdstad heeft voor de periode van 11 februari tot 31 maart het dragen van vuurwapens verboden. Dit verbod geldt zowel voor militairen als voor burgers. Alleen ministers, diplomaten en militairen en politie van de veiligheidsdienst zijn uitgezonderd. In het genoemde tijdvak is het Volkscongres bijeen; dat naar verwacht wordt president Soeharto voor een tweede ambtter mijn van vijf jaar zal herkiezen. Roemenië in de kou BERLIJN (AP) Voortdurende vorst en zware ijsgang hebben in Roemende de naar de Doom lopende kanalen geblokkeerd. Hierdoor is een - aantal dorpen geïsoleerd. Al het sic- gelijke wordt gedaan om de ijsbarriè-l res te breken. De afgesloten gebieden worden van belangrijke zaken als voedsel en medicamenten voorzien met behulp van helikopters, hetgeen' nu en dan belemmerd wordt door zware sneeuwval. l door Jelte Rep Het "Watergate-proces tegen de zeven mannen, die in juni 1972 werden betrapt in het hoofdkwartier van. de Amerikaanse Demo cratisch partij, is voorbij. Maar de stank is blijven hangen. Het proces heeft meer vragen opgeroepen dan het beantwoord heeft. En met name is deze kardinale vraag gebleven: handelden de ze ven mannen op eigen bontje of met mede-weten van hogere func tionarissen in de regering-Nixon of van Nixons herverkiezingsstaf Het proces is een vreemde vertoning van politieke spionage tegen de De- geworden. Aanvankelijk zag de jury moeraten, ondermeer door het afluis- de zeven mannen in het verdachten- teren van telefoongesprekken, die ge- bankje staan, die beschuldigd werden voerd werden vanuit hun hoofdkwar- WASHINGTON (UPI, Reuter) Senator Edward Kennedy heeft gis teren bekend gemaakt dat hij gege vens ontdekt heeft, die er op duiden dat het Witte Hols betrokken is geweest bij grootscheepse spionage- en sabotage-activiteiten tegen de De mocratische partij. Eén van de sleu telfiguren b!J de activiteiten had herhaaldelijk contact hierover met het Witte Huls. De activiteiten wer den in ieder geval gedeeltelijk gefi nancierd door een naaste medewer ker van de president. Kennedy noemde de 'sleutelfiguur' en de 'naaste medewerker* niet bij name. Maar aangenomen wordt dat de sleutelfiguur Donald Segretti is, een advocaat uit California, die door een secretaris van Nixon zou zijn gehuurd als agent-provocateur. Met de financier zou Herbert Kalmbach, de persoonlijke advocaat van Nixon, bedoeld zijn. Kennedy is voorzitter van een subcommissie voor toezicht op de praktijken van de overheid. K4 Senator Edward Kennedy tier in het zogenaamde 'Watergate'- complex in Washington. Alsof ze ver tegenwoordigers waren van het radi cale Amerika, had de Amerikaanse pers hen de 'Zeven van Watergate' gedoopt. Maar korte tijd later moes ten ze herdoopt worden in de 'Zes van Watergate'. Oud-CIA-agent E. Howard Hunt, die tot voor kort werkzaam was op het Witte Huis en één van de leiders van het groepje spionnen was, verklaarde zich schuldig aan alle zes aanklachten. Hij voorkwam daarmee een kruisver hoor. De rechter ging akkoord met deze manoeuvre, op voorwaarde dat Hunt later zou getuigen voor een grand jury. De aanklager liet weten dat hij pas daarna zijn eis zou stellen. Met andere woorden: hoe meer Hunt te vertellen heeft, hoe lichter zijn straf kan worden. Maar toen Hunt eenmaal op borgtocht vrij was, sloeg hij alle hoop de bodem in dat hij opzienbarende onthullingen zal doen. Hij verklaarde tegenover de pers, dat hij niet wist of er hogere functiona rissen bij de affaire waren betrokken en dat hij evenmin iets wist van spionage op grote schaal tegenover de Democraten. Familiezaken Maar waarom verkoos Hunt een kans op 30 jaar gevangenis boven een kruisverhoor? Volgens zijn advocaat was het alleen maar om in de nabije toekomst uit de gevangenis te blijven. Zijn vrouw was in december bij een vliegtuigongeluk om het leven geko men. Hunt heeft vier kinderen om voor te zorgen en moest dringend allerlei familiezaken regelen. 'Nie mand heeft me de afgelopen zes maanden ergens voor uitgenodigd', klaagde Hunt. 'Mijn gezin wordt dwarsgezeten, mijn kinderen worden geplaagd en getreiterd op school. De meeste van mijn oude CIA-vrienden, mensen met wie ik jaren heb gewerkt en van wie ik dacht dat ze me nastonden, laten me links liggen. Ik heb dikwijls gewenst, dat ik in plaats van mijn vrouw in dat vliegtuig had gezeten. Dan zou de Watergate-zaak voor mij afgelopen zijn. Mijn gezin zou financieel zeker zijn geweest. En de vier kinderen zouden een moeder hebben gehad in plaats van een vader, die wegteert in de gevangenis.' De 'Zes van Watergate* werden' de 'Twee van Watergate', toen de vier uit Miami afkomstige verdachten zich eveneens schuldig verklaarden. Drie van hen Bernard Barker, Frank Sturgis en Eugenio Martinez zijn oud-CIA-agenten, die hadden deelge nomen aan de mislukte invasie in de Cubaanse Varkensbaai in 1961. De vierde Virgilio Gonzales is slo tenmaker van beroep en werd waar schijnlijk om zijn vakkennis geron seld. Bij het kruisverhoor hadden ze niet veel te onthullen. Ze vertelden alleen dat Hunt Barker had gerecru- teerd en dat Barker op rijn beurt de resterende drie had benaderd. Barker had laten doorschemeren dat hun op dracht iets te maken had met de strijd tegen het communisme en castroïsme, Sturgis zei heftig, dat hij 'alles zal doen om dit land te beschermen' tegen Cuba of 'een communistische samenzwering'. Toen het proces voor hen voorbij was, vernam het week blad Newsweek uit 'betrouwbare bronnen' dat de vier ervan overtuigd waren dat rij 'zonder twijfel' voor John Mitchell en Maurice Stans twee van Nixons naaste medewerkers hadden gewerkt. Wie betaalde? Wie betaalde hen, had de rechter willen weten. Barker kon daar tot zijn spijt geen antwoord op geven, want het geld voor hun uitgaven bereikte hem altijd in een enveloppe zonder afzender. 'Het spijt mij, maar ik geloof u niet', reageerde de rech ter. De vier ontkenden, dat zij een finan ciële vergoeding kregen voor hun schuldig-verklaringen, zoals de kran ten schreven. Volgens deze berichten zouden de vier mannen 1.000 dollar per maand krijgen als ze in de gevan genis zouden ritten. Maar wie hun weldoener was, werd niet duidelijk. Het kon iemand zijn uit de Cubaanse kolonie in Miami, het kon de sponsor van de operatle-Watergate zijn, het geld kon ook van een Republikein tóp? MS?3 ppawaM Bk» Howard Hunt: Zwijgen is goud Alfred Baldwin: slecht geheugen komen, die verdere anti-reclame vöor zijn partij wilde voorkomen. Volgens de berichten had Hunt de vier overge haald zich schuldig te verklaren met de 1.000 dollar per maand en een presidentiële gratiëring, als de publi citeit weggestorven zou zijn, in het vooruitricht. De uiteindelijke 'Twee van Watergate' bestond uit oud-CIA-agent James McCord en oud-FBI-agent en voorma lig Wïtte-Huis-medewerker Gordon Liddy. Maar hun kruisverhoor en de verklaringen van getuigen leverden meer vragen op dan antwoorden. Zelfs oud-FBI-agent Alfred Baldwin, die ook in het komplot had gezeten, maar van rechtsvervolging was ontslagen in ruil voor zijn getuigenis, liet geen licht schijnen op de kardinale vragen. Baldwin had vanuit een hotelkamer tegenover het Watergate-complex in zes weken tijd zo'n 200 gesprekken afgeluisterd van de Democraten, maar had daar niets verkeerds in gezien, omdat McCord hem het had gevraagd. En McCord was immers de veilig heidsfunctionaris van Nixons verkie- zmgsstaf. 'Werd u niet achterdochtig, toen u opgedragen werd een valse naam te nemen?', vroeg de rechter. 'Wekte dat niet de Indruk dat er iets onregelmatigs aan de hand was?' Maar Baldwin was zich van geen kwaad bewust. Naam vergeten Baldwin kon zich ook maar niet her inneren hoe de functionaris van Nixons verkiezingsstaf heette, aan wie hij eens verslagen van afgeluisterde telefoongesprekken had moeten afdra gen. Meestal gaf hij de verslagen aan McCord, maar één keer moest hij ze aan iemand anders geven. De naam van die persoon had hij op de enve loppe geschreven, maar nu wist hij die niet meer. De man had hij niet gezien, want hij had de enveloppe afgegeven aan een bewaker op Nixons verkiezingsstaf. De rechter schudde moedeloos het hoofd, want hij kon beide uitspraken niet geloven. Nog wazif»r was het getuigenis van Hugh Sloan, die een maand nadat de Watergate-affaire was ontdekt, ontslag nam (of kreeg) als penningmeester van Nixons verkiezingsstaf. Hij vertel de dat een paar uur, nadat de spion nen waren betrapt bij de inbraak bij de Democraten, bij Gordon Liddy had ontmoet. De gehaaste Liddy zei tegen, hem: "Mijn jongens zijn vannacht ge pakt Ik heb de fout gemaakt iemand van hier te gebruiken (Hunt waar schijnlijk- jrp.), hoewel ik hen be loofd had dat ik dot nooit zou dom. Ik ben bang dat ik mijn baan kwijt raak'. Op de vraag wie hij met 'l .en bedoelde, werd niet ingegaan. Verder vertelde Sloan, dat hij eens naar oud-minister Maurice -Sians eveneens lid van Nixons verkiezings staf was gelopen om te vragen of een andere functionaris gemachtigd was zoveel geld over te maken aan Liddy (het ging om 199.000 dollar). Stans vroeg het oud-minister John Mitchell, leider van het verkieringsco- mité en een dikke vriend van Nixon. Het antwoord was 'ja'. Maar Sloan kon niet vertellen of Mitchell wist waarvoor Liddy het geld nodig had.- Zelf had hij ook geen idee; hij bad Liddy daar nooit vragen over gesteld. Twee schuldig De jury had cnaar anderhalf uur no dig om het 'schuldig' over de uitein delijke 'Twee van Watergate* op schrift te stellen. McCord en Liddy kunnen tot 60 en 50 jaar gevangenis veroordeeld worden. Maar daarmee is de Watergate-affaire nog niet verdwe nen. Want vele vragen zijn nog niet beantwoord. Wie bedacht de operatie? Welk doel had ze? Politieke sabotage? Wie kregen de ingewonnen inlichtin gen en wat werd ermee gedaan? Het dagblad Newsday heeft gemeld, dait de Watergate-verdachten ook drie Ameri kaanse senatoren geschaduwd hebben, die tegen Nixons Vietnam-politick wa ren, en dat ze ingebroken hebben in de Chileense ambassade. Binnenkort gaat een senaatscommissie, onder lei ding van de Democraat Sam Ervin, zich met het schandaal bezig houden. Maar het Amerikaanse publiek gelooft zo langzamerhand niet meer dat het ooit de waarheid zal horen, hoewel de affaire alles te maken heeft met de integriteit van het Amerikaanse ver kiezingsproces en van de Amerikaanse democratie zelf. B-52's moesten ook Thie i tot rede brengen «Mi!» lip ifïn muMiilflldtót J I 4 SS VATERGATE-MYSTERIE WORDT STEEDS IROTIR fci£r.ii ■•r» -ij 'f j E-1 lillifi li të» illSuirfjjtit lil wil i (r/'tfM'i'lV'' t -Laiullaiurii» 'tri-Jbu. t li

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 23