AKZO l ■8? Nieuwe percentages met ingang van i februari 1973: 454 5 554 654 6y4- pa 654 6% 7 Algemene E ank Nederland Radioleerhuis Politiebonden willen Convent van Kerken oepassen budgetrecht Brief akademie van wetenschappen aan Russische collega's Kiezers van ARP vinden hun partij 'rechts' Mierenplaag in ziekenhuis Feut parkeren bedreigt voetgangersverkeer Andere vragen TROUW/KWARTET ZATERDAG 3 FEBRUARI 1973 BINNENLAND T13/K20 door Henk Thomas 'Wij zijn niet van sluwheid gespeend. Wij zullen niet in de fout van Groot-Brittannië vervallen. Wij zijn te verstandig om de wereld te regeren, en daarom zullen we haar alleen maar bezitten.' Zo vat de Amerikaanse schrijver Ludwell Deny het streven samen van ondernemingen in zijn land, die in het buitenland economische groei nastreven. AMSTERDAM Er valt een piek waar te nemen in de discussies over 'het onderwerp 'de macht van multina tionale ondernemingen'. Sommigen hebben het onderwerp tot één de? modeverschijnselen van deze tijd verklaard, hoewel nog niet kan wor den overzien of hier sprake is van een bevlieging. Men spreekt dan over een non-probleem, zoals prof. dr. P. Kuir lid van de raad van bestuur van Unilever, dat deed in een forum tijdens een bijeenkomst van de Kring van Amsterdamse Economen. Prof. A. Coppe, buitengewoon hoogle raar tan de Katholieke Universiteit van Leuven, laat op ongeveer gelijke wijze zijn hooggeleerd licht schijnen over het verschijnsel. In zijn boek 'De multinationale onderneming* dat een voortreffelijke analyse geeft van het onderwerp, staat na enige inleidende zinnen te lezen, dat 'de vraag of de multinationale onderneming een gun stige of een ongunstige evolutie verte genwoordigt, eigenlijk niet ter zake is. Deze vraag is gewoon irrelevant. t Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De Koninklijke Ne derlandse akademie van wetenschap pen (KNAW) heeft een voorzichtig- kritisehe brief geschreven aan haar Russische austerorganisatie over de moeilijkheden van Russische geleer den die de Sowjet-Unie willen verla ten. De KNAW signaleert het bekende probleem van de emi.gratiebelasting, het zeer forse bedrag dat in sommige gevallen moet worden betaald n de opleidingskosten te vergoede® Verder zijn aan een aantal geleerden die geen uitreispapieren kregen, bovendien de mogelijkheden ontnomen om ia de Sowjet-Unie htm werk voort te zetten. Wij hebben zeker niet genoeg gege ven? >m individuele gevallen te be oordelen, schrijft de akademie, maar wij kunnen deze maatregelen moeilijk ïn" overeenstemming brengen met de wetenschappelijke tradities en beleids lijnen van uw land. Wij zijn ervan overtuigd dat u, voor sever u het daarmee eens bent, uw invloed zult aanwenden om een neer bevredigen de oplossing te bereiken. De invloed waar de KNAW Mer op doelt is bijzonder groot. Anders dan in Nederland, heeft in de Sowjet-Unie ds akademie van wetenschappen grote beleidbepalende en uitvoerende be voegdheden. AMSTERDAM Het raadslid J. M. Dom (Bejaarden) vraagt schriftelijk of het B. en W. bekend is dat het fout parkeren van auto's op straathoe ken de voetgangers vaal. dwingt de straten niet bij deze hoeken, maar dikwijls vele meters daarvóór of daar na over te steken. Zij moeten veelal op het midden van de straat lopen en kunnen niet profiteren van de voor rang, die zij ten opzichte van het afbuigende verkeer op deze hoeken zouden hebben. 'Zijn B, en W. het met mij eens, dat dat voor ouderen en invaliden, maar ook voor kinderen en moeders met kinderwagens grote risico's inhoudt?' Het -aadslid vraagt of B. en W. bereid zijn verscherpte controle uit te oefenen op het hoek-parkeren, waarbij in vele gevallen tussen vóór- en ach terbumpers onvoldoende ruimte blijft om te voet er tussen door te komen. AMSTERDAM Mensen die hun stem op de ARP hebber uitgebracht zijn in'overgrote meerderheid de me ning toegedaan dat ze daarmee op een rechtse partij hebben gestemd. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor de Publie ke- Opinie (NIPO). Bij een steekproef werd aan. 1016 mensen vanaf 18 jaar (na het presenteren var een aantal partijen) de vraag voorgelegd: Is deze partij volgens u links, rechts of van het midden? Van de AR-stemmers antwoorrdde 88 procent dat ze de ARP rechte vonden. Een. opmerkelijk hoge score, daar van de hele ondervraagde groep 62 pro cent de ARP rechts noemde. Zou men dus de mensen die niet op de ARP hebben gestemd uit de groep isoleren, dan komt men op een nog kleiner percentage. Conclusie; 'buitenstaan ders;' zien de ART inmder rechts dan de aanhangers zelf. Deze opmerkelijke tendens vertonen ook de WD en de KVP. Van de ondervraagden vond 54 procent de KVP een rechtse partij. Van de EVP* stemmers onder hen 59 procent Voor de WD lagen deze cijfers op resp. 48 en 58 procent De CHC kwam kenne lijk op het lijstje van het NIPO niet voor. Over deze partij waren geen cijfers beschikbaar. De multinationale onderneming is er. En voor lange tijd. Ze vertegenwoor digt een gezag, dat than- reeds een concurrent is van het politieke gezag. Een grootmacht waarmee, naast ande re grootmachten, rekening moet wor den gehouden', zo besluit hij. Anderen zien het ook niet: zo zitten met de macht van de wereldomspan nende onderneming en stellen het snderwerp in een totaal ander dag licht met de opmerking, dat 'er een jaloezie blijkt te- bestaan bij politici, die waarnemen, dat de multinationale ondernemingen verder zijn geïnte greerd dan de politiek en meer profijt hebben getrokken van de technische vooruitgang eten de nationale staten. Als woordvoerder van deze ziens wij? wierp zich mr. C. Berkhouwer op, lid van de Tweede Kamer (WD) en vice- voorzitter van het Europees Parle ment, Hij vergeet, dat dictatoriaal bepaalde economische doelen (het ma ken van winst) nu eenmaal eenvoudi ger kunnen worden geïntegreerd dan algemene, veelsoortige, nationale be langen ia democratische staten Voor liberalen is het dan ook moeilijk om een onderscheid te maken, tussen spe cifieke en algemene belangen. Die vallen, zo menen zij, steeds samen. Tenslotte is er de groep, die bezorgd is over de effecten van het steeds verder om zich heen grijpende ver schijnsel van de multinationale onder neming. Deze wil die effecten onder zoeken en waarderen met betrekking tot de grotere maatschappij, waarbin nen zo'n onderneming werkt Zij be weren, dat de bijzondere belangen van de wereldomvattende onderne ming kunnen botsen met de algemene belangen van een hele natie en dat het ondernemingsbeleid de nationale economische politiek kan doorkruisen en tegenwerken. In. feite is de multinationale maat schappij, een maatschappij; die in meer dan één land predukten voort brengt en op de markt brengt, geer nieuw verschijnsel. Meer dan honderd jaar geleden werden grote delen van Afrika, Azic en Amerika geëxploi teerd door Europese ondernemingen. Onze Oost-Indische Compagnie is :en goed voorbeeld van een multinationa le onderneming in oen nog riet zo grijs verleden. Ook de kritiek op dergelijke maatschappijen is niet nieuw. In de I8e eeuw had de Britse econoom Adam Smith, een der grond- eggen van het kapitalisme, zich hardnekkig verzet tegen investeringen met overdreven winsten in buiten landse plantages, terwijl mei in het eigen land en dringende behoefte had aan Lapitaal voor de industriële ontwikkeling. Bevroeden AI is de wereldomspannende onderne ming geen pril verschijnsel, toch heeft men 20 jaar geleden Met kun nen bevroeden, dat de groei van der gelijke ondernemingen zo spectaculair zou zijn. Nts verwacht men, dat ia 1975 bijna 35 procent van de produk- tie van de westerse wereld (de Vere nigde Staten uitgezonderd) voot reke ning wordt genomen door Amerikaan se dochterondernemingen of bedrijven met een Amerikaanse deelneming De directe investeringen in fabrieken, machines, werktuigen, e.d. van Ameri kaanse bedrijven m Europa stegen van 6,7 miljard in 1960 tot ruit» 20 miljard ir 1970, aeer dan 220 procent dus Eind 1971 hadden de totale Amerikaanse investeringen over de gehele wereld de 90 miljard overschreden. Het overige deel van de geïndustriali seerde wereld iaat zich ten opzichte van de Verenigde Stater; niet onbe tuigd: verwacht wordt, dat in 1975 niet iets minder dan 25 procent van alles wat in de Verenigde Staten wordt geproduceerd voor rekening wordt genomen door Europese en Ja panse bedrijven. In het rijk van multinationale onder nemingen neemt Nederland een zeer vooraanstaande plaats in. De nationale top-vier, Unilever, Kon. Olie/Shell, Philip.? en Akzo, hebben in het bui tenland zo'n $5 miljard besteed aan fabrieken en uitrusting, wat een tota le omzet oplevert van zo'n 10 mil jard. De export van goederen en dien sten van het hele Nederlandse be drijfsleven bedraagt vergeleken daar mee, rond 8 9 miljard. Deze cijfers illustreren duidelijk da de economie van ons land haast volkomen wordt beheerst door de omvang van haar vier belangrijkste ondernemingen. Het puikje van tiet Nederlandse be drijfsleven heeft in totaal ongeveer 950,000 man ir dienst, die over 50 landen verspreid in meer dan 300 fabrieken werken. Niet te stillen pumps Vignetten van 5 Nederland se multinationale onderne mingen. Van bov en naar be neden: Akzo, Kok Olie/ Shell, Philips, Unilever, Hoogovens. Dat'met het onderhouden en uitbrei den van het over de hele wereld vertakte netwerk van industriële dochters een enorme hoeveelheid geld is gemoeid, oehoeft nauwelijks be toog. De geldhonger van de internati onale mammoetconcerns is dan ook niet te stillen. Weliswaar financieren de meeste van deze ondernemingen het grootste deel van hun investerin gen uit eigen middelen (ingehouden winsten), maar dat neemt niet weg, dat zo af sn toe een beroep moet worden gedaan op de geldmarkt. De nationale geldmarkt, zo is gebleken, is wordt behaald buiten welk afzonder lijk land ook. Daarbij zal de wereld omspannende onderneming trachten een politiek neutrale positie ln te amen, want oen al te duidelijke identificatie met ee; bepaald politiek regiem stelt de dochte mdememing in rivaliserende landen bloes aan ver- geldingsmaatregeleB, Het prijzen an de apartheid in Zuid-Afrüa zou bij voorbeeld Philip® schsfe kunnen be rokkenen' in andere Afrikaanse lan den, protesteren of verzet ;jr tegen zou in Zuid-Afrika weer niet goed vallen. Kortom een verheven onver schilligheid zal de houding zijn van multinationale concerns jegens sociale en politieke waarde» als democratie, bm eerrechten, individuele vrijheid en Het grootste gedeelte van het weten schappelijk en technologisch onder zoek is in privé-handea en is daarom economisch gemotiveerd. De universi teiten, eens monopolie-houders, degra deren steeds meer tot onderwijsinstel lingen. Onderzoek naar een genees middel tegen hoofdpijn buikloop en ander lichamelijk ongerief is rendabel en wordt daarom verricht Met het onderzoek naar een geneesmiddel te gen kanker is zoveel tijd gemoeid dat geen rentabJllteitsberekening kan worden verdedigd en Wordt daarom door de privé-sector goeddeels ;eme- den. Waarmee maar gezegd wil wor den, dat het een uitgemaakte zaak is wie bepaalt wat goed is voor de burger. Dat is het bedrijfsleven, als er genoeg aan wordt verdiend. Van een verslaggever HILVERSUM Op zondag 4 februari is de tweede uitzending van het Radi o-leerhuis van het Convent var Ker ken. Dit leerhuis bestaat uit vijf leer lingen en twee exegeten, lie gezamen lijk een bepaald bijbelgedeelte zo goed mogelijk proberen te verstaan. Het programma wordt op elke eerste zondag van de maand uitgezonden, van half zes tot half zeven. De bedoeling van het leerhuis is de luisteraars te stimuleren bij het be grijpen van de bijbel. Ook wil het een model bieden voor soortgelijke projec ten van permanente catechese in plaatselijke gemeenten. Gedurendt; de eerste helft van 1973 komen gedeelten uit de Bergrede (Mattheus 5, 6 en 7) aan de orde. Behalve de deelnemers zijn ook een twintigtal buitenleerliagen aan het leerhuis verbonden. Tijdens de uitzen ding kan door de leerlingen telefo nisch hun advies worden gevraag», en kunnen, omgekeerd, de buitenleerlia gen zich net het leerhuis in verbin ding stellen. Als leerlingen werken mee mej. Mar- ja Buis, prof. dr. C. Ch. F. Gordijn, drs. L van Hulzen, mevr. H. L van Stegeren-Keizer en mevr G. J Stri- kwerda-Van Klinken De exegeten zijn drs. H. Leene en drs. C. J, den Heijer. Presentator is drs. N. A. Schu- raan. Aar. het radioleerhuis gaat een korte kerkdienst naar de orde van het Avondgebed vooraf Op 4 februari wordt deze uitgezonden vanuit de Witte Kerk in Vaarden. Voorganger, prof. dr. G. N. Lammens. Be nationale staat gaat intussen door alsof ze het bewind blijft uit oefenen, hoewel de macht om dat te doen vrijwel tot op het bot is uitgebeend. Het pijnlijkst komt dit aan het licht als men haar ziet sociale en economische rechtvaardig- proberen de werkgelegenheid zo i ni/jar l/nnfpn naar na IK heici goed mogelijk te handhaven en LeiUei nUfJlfcHI llddl [JdUb de inflatie binnen de perken te R0ME (knp) m mei zal de kop- houden. Hierover meer in een vol- patriarch Shenouda in een be- gend artikel. zoek brengen aan paus Paulus. te krap om de op verslaving lijkende financieringsdrift te bevredigen. Van daar het in de jaren zestig van de grond komen van de internationale va luta- en geldmarkten. De Eurodollar genoot een formidabele groei tot een fonds van 50 miljard. Eurodollar- obligaties belopen rond 2 miljard per jaar en de schepping van s.d.r.'s of papiergoud door het IMF (ca. $3,5 miljard tot op heden) hielp bij het verschaffen van de zo nodige prikkels voor de schepping van nieuw geld. Eén van de vele neven-effecten van het internationale geld is, dat de nationale rentevoet, eens een belang rijk instrument om de binnenlandse geld- en kredietvoorziening te regelen om zo de economie af te remmen of nieuwe impulsen te geven, zowat alles aan belang heeft ingeboete Zo zien we, dat op het punt van het monetaire beleid de macht van de -tionale staat gestadig wordt afgetapt. Maar er is meer. In termen van de jaarlijkse produktie blijken de multinationale onderne mingen zich tot geduchte concurren ten va» de nationale,staten te ontwik kelen. Zo produceerde General Motors in 1969 voor 24,3 miljard, ruim 4 miljard minder dan de hele Neder landse samenleving in dat jaar, maar 8 1,5 miljard mee: dan Belgif en Luxemburg samen. Blijven we dichter bij huis, dan blijkt dat de Nederlands- Britse oliegigant Kon. Olie/Shell voor 8 9,7 miljard produceerde. Dat is evenveel als de hele Noorse beroeps bevolking voortbracht. Hoe indruk wekkend deze getallen ook rijn, zij geven nauwelijks de ware uitdaging aan van de multinationale onderne ming aan de politieke machte Uitdaging De toegenomen uitdaging vloeit voort uit een aantal typische kenmerken van zo'n onderneming. Daar is in de eerste plaats de voor de hand liggen de internationale aard, waarbij meer dan driekwart van produktie en omzet Een andere karakteristiek van het multinationale bedrijf is haar atnpas* ingsverr »gen er grote mobiliteit. Omdat zij in staat is om personeel, fabrieken en machines overal ter we reld in te zetten en overal kapitaal kan krijgen uit internationale midde len via het internationaal vertakte bankwezen, zullen haar keuzemoge lijkheden steeds veruit in de meerder heid zijn ten opzichte van pressie of beperkingen, die territoriaal begrens de instellingen, zoals nationale staten noj zijn, kunnen opbrengen. Als be paalde regeringen niet op hun voor waarden willen ingaan, dan kunnen zij hun boeltje pakken en ergens anders naar toe gaan. De multinatio nals ondernemingen op het dak zitten met hoge belastingen betekent ge woon dat men van nationaliteit ver wisselt en de winsten naar een belas ting-paradijs (Zwitserland, Luxem burg, Liechtenstein) overhevelt, bui ten het bereik van sen al te hebzuch tige regering. In de confrontatie met de statische macht van nationale overheden zal ds internationale onderneming slechts zelden het onderspit 'delven. Een gro te hoeveelheid geld en hersenen zal worden geïnvesteerd om legale uit wijkmogelijkheden te vinden voor na tionale beperkingen, D landen, bij voorbeeld,. wa'ar een opkomend natio nalisme da gevestigd» belangen be dreigt, zoals het geval is met Ameri- kaanse ondernemingenin het Hebt explosieve Latijns-Amerika, zal men naar de list van een joint venture grijpen om he politieke risico te spreiden of te beschermen. Is een internationale onderneming daarente gen aangewezen op belangen in één land, zoals Kenneeott is aangewezen op Chileans koper, dan zal men niet schromen ont bij aantasting van deze* belangen de hulp van de regering van het moederland in te roepen om poli tieke verandering ten gunste van de onderneming in het gastland aan te brengen. Wie herinnert zich niet, om nog een voorbeeld te geven, de beschuldigin gen, die in 1954 aan het adres van United fruit, een andere Amerikaan se multinationale reus, in verband met een opstand in Guatemala tegen president Arbenz' -regering werden ge richt? Hoge officieren lieten toen de president weten, dat zij de wapens niet zouden opnemer als een door United Fruit georganiseerd legertje huurlingen, dat over de grens bijeen was geraapt, het land zou binnenval- len. Men moet wel erg naïef zijn niet te geloven dat achter deze houding de harde dollars van United Fruit werk zaam zijn geweest. Arbenz was ge dwongen zijn ambt neer te leggen,- waardoor het internationale groot-ka pitaal éér van zijn meest cynische zegepralen heeft behaald op de demo cratie van een ontwikkelingsland, dat toendertijd bezig was met ingrijpende sociale hervormingen Hoe moeilijk hes is door de internationale verstren geling van economische belangen de multinationale ondernemingen en hun produkten te boycotten, leert ds dis cussie over het nut van een boycot van Amerikaanse produkten om langs die weg de Vletnam-politiek van dat land te beïnvloeden. UTRECHT De centrale van politie organisaties (van NVV, NKV en CNV) heeft de leden van de Tweede Kamer met klem verzocht gebruik te maken van het budgetrecht Het gaat de politiebonden arom dat alsnog aan salariseisen wordt voldaan. Over de politiesalarissen bestaat een regeringsrapport Dat rapport advi seert salarisverbeteringen met terug werkende kracht per 1 januari 1971. Dit onder meer in verband met bij zondere taakverzwaring van het poli- tiepersoneel. Het kabinet heeft dit rapport als juist erkent! maar de minister van binnenlandse zaken heeft laten weten dat uitsluitend bud gettaire overwegingen beletten dat het advies van dit rapport wordt op gevolgd. AMSTERDAM - Hel Weesperplein- ziekenhuis n Amsterdam wordt op het ogenblik weer geplaagd door een invasie van Faraomieren Het zijn kleine miertjes, die ook in vele wo ningen in verschillende delen van de hoofdstad een langzamerhand bekend verschijnsel vormen en bij ttjdes veel last veroorzaken. De gemeente heeft inmiddels op grootscheepse wijze de strijd tegen de diertjes aangebonden. 'We hebben de mieren al jaren. Soms zie je een enkeling, dan weer grote aantallen tegelijk. Vooral in warme zomers en zachte winters doen zich op Onze verwarmde zalen explosies voor1, aldus se» woordvoerder van het zie- kenhuis. Volgens hem zijn de mieren moeilijk uit te roeien. 'We hebben pas weer een nieuw procédé toegepast om te proberen ze le verdelgen, maar je krijgt ze nooit helemaal; weg Ze vormen geen gevaat voor de gezend- heid, maar geven veel hinder voor de patiënten. Als we mieren in een bed aantreffen, wordt het onmiddellijk be spoten', aldus de woordvoerder. ADVERTENTIE Andere vragen, die met betrekking tot de macht van grote concerns, waaronder multinationale, kunnen rij zen zijn bijvoorbeeld: Wie financiert de verkiezingen in ons land eigenlijk? Wie gelooft nog dat campagnes louter en alleen worden betaal» met lidmaat schapsbijdragen? In de Verenigde Sta ter is het aloa bekend, dat private ondernemingen zich met har; en ziel (en met veel geld) op de verkiezings campagnes storten om door hen ge wenste kandidaten op elk niveau, het federale niveau (de president) incluis, gekozen te krijgen. Wie bepaalt verder wat onderwerp van wetenschappelijk en technologisch onderzoek zal zijn? En hoe dat onder zoek zal worden verricht? De nationa le gemeenschap heeft via de regering wei iets te zeggen ovei wat er alle maal op de universiteiten gebeurt, maar ook dat is nog zeer de vraag. Schitterende, wetenschappelijke lich ten, die hun talenten aan de universi teit hebben gedemonstreerd, worden met forse honoraria naar de research instituten van het bedrijfsleven ge lokt. Aan universiteiten wordt boven dien heel wat onderzoek gedaan ten dienste van het bedrijfsleven, dat voor de resultaten graag en goed wil betalen. spaarvorm oud percentage nieuw percentage spaardeposito met 3 maanden opzegging 4V*°/o spaardeposito spet 6 maanden opzegging 4Vz% spaardeposito met 12 maanden opzegging 5 spaardeposito met 2 jaar opzegging 6 spaardeposito met oplopende rente-looptijd 2,3, of 4 jaar 6-6Vz% spaardeposito 3 jaar vast ÖW/o spaardeposito 4 jaar vast 6Vi°/o spaardeposito 5 jaar vast 6Va% De rentevergoeding op spaarboekjes en spaarrekeningen (4%) en op jeugdspaarboekjes Zilvervloot (6%) blijft ongewijzigd. MULTINATIONAAL BEDRIJF: EEN STAAT IN EEN STAAT A Profiteer nü van hogere rente 1

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 4