4 I door Gerrit den Ambtman w i door John Linse <5 'S i TROUW /KWARTET ZATERDAG 3 FEBRUARI 1973 SPORT T23/K23 NIEUWE STROMINGEN stuwen de Nederlandse voetbalwereld naar een zakelijker beleid. De be taalde clubs infiltreerden met vakmensen in de hoogste be stuursorganen van de KNVB, de spelers organiseerden zich in een werknemersorganisatie en de ver eniging van trainers vond in Jaap van der Leek een eminente en keiharde vakbondsleider. Onder de dreiging dat het geres taureerde schip van stapel zou lopen zonder vertegenwoordigers van scheidsrechters aan boord, kozen de arbiters in het betaalde voetbal vorig jaar ook voor een eigen belangengroepering. De rechtsprekers van de a-, b- en c- lijst kozen de Arnhemmer Sjef Dorpmans tot voorzitter van hun BSBV. Toen Dorpmans echter kort daarop wegens het bereiken van de pensioengerechtige leef tijd voor scheidsrechters zijn loop baan moest beëindigen, legde hij ook zijn functie in de belangen vereniging neer. VICE-VOORZITTER Peter Gans nam de zaken waar. Tot morgen. Dan kiest het korps van top- arbiters een nieuwe praeses. Joop Vervoort (40), tegenwoordig ingezetene van het bosrijke Gel derse Bennekom, Is één van de kandidaten. ZEIST Toch typisch een scheidsrechter, Joop Vervoort. Trots, zelfverzekerd, eerzuchtig, een tikkeltje autoritair. Karakter eigenschappen die ingeweven lij ken in het aparte wereldje van de voetbalarbitrage. Vervoort is echter óók joviaal, eerlijk en enthousiast. 'Bepaald geen com promisfiguur', pareert hij zelf automatisch. 'Dat hebben ze me weieens verweten. Ik kan als het moet steenhard zijn en snel be slissingen nemen. Natuurlijk. Maar ais het even kan dan wil ik over een bepaalde zaak ook nog weieens een nachtje slapen'. Ver voort is bovenal intens bezig met de scheidsrechterij. Drie keer in de week trainen, veel kijken, pra ten en lezingen houden. En dan nu voorzitter van de Belangen vereniging Scheidsrechters Be taald Voetbal (BSBV). Wellicht. Vervoort ambieert die functie. Maar hij staat daarin niet alleen. Daarom is Joop Vervoort niet bijster gelukkig met dit gesprek op dit mo ment. Hij had liever willen wachten tot zijn eventuele benoeming een feit is geworden. Leo van der Kroft wil immers óók de voorzittershamer gaan oppakken. Vervoort wil graag, dót wel. Opmerkelijk graag zelfs. Verkla rend: 'Ik wil meepraten over een belangrijke materie. Ik heb met Van der Kroft ook in de contactraad van het betaalde voetbal gezeten. Heel interessant. Toen de belangenvereni ging werd opgericht, ben ik voor het bestuur gevraagd. Ik heb geweigerd, omdat de tijd me wegens zakelijke beslommeringen ontbrak. Die tijd en ruimte heb ik nu wel. Ik wil voorzit ter worden, omdat ik van leiding geven houdt'. Goede band Frans Derks Onbekwaamheid rHifÉMpilfiy li Ir w>Ai* Joop Vexvoort wordt tijdens een competitie-wedstrijd aan een blessure behandeld. Kritiek BREMEN De linie die Bayem München moet behoeden voor suc cesvolle aanvalspogingen van de tegenstander wordt gevormd door louter internationals: doelman Sepp Maier, linksachter Breitner, voorstopper Schwarzenbeck, de Deense rechtsachter Hansen en aus- putzer Beckenbauer. Op die namen èn de bijbehorende conduite staten afgaand, is men geneigd te veronderstellen, dat de defensie van Bayern een granieten blok vormt. Een 'logische' conclusie, maar de praktijk leert wel anders; leert dat de verdediging van Bayern München wel degelijk kwetsbaar is. En dan vooral in het centrum waar 'Kaiser' Franz Beckenbauer zou moeten regeren, maar waar hij te vaak apatisch reageert op aanslagen die op zijn regiem worden gepleegd. Elegant Samenwerking Franz Beckenbauer tüdens de finale van Europees kampioenschap in duel met een van de Russische verdedigers. Bezit -3 t* Gabber i G s ARBITER VERVOORT TOONT GELE KAART AAN FRANS BERKS De jonge scheidsrechtersclub heeft het afgelopen jaar enkele belangrijke zaken aangepakt. Althans: de stem van de toparbiters heeft tijdens verga deringen serieus geklonken. De scheidsrechterscommissie heeft maan delijkse trainingen voor het arbiters korps op de terreinen van het KNVB- sportcentrum in Zeist ingevoerd. Er is daarnaast een nieuwe structuur voor de organisatie van de scheids rechters aangekondigd. Pluspunten, die het BSBV-bestuur van harte ver meldt. Vervoort, nadenkend: 'Scheids rechters zijn individualisten. Ook bin nen hun eigen vereniging. Maar daar om hoeven ze nog niet itwJmdua'Iis- tisch te wérken. Als iK het voorzitter schap haal, dan wil ik een goed voorbeeld geven. Door op de juiste plaats en op de juiste manier te coördineren. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat het bestuur niet optimaal gefunctioneerd heeft. Je moet bepaalde zaken niet weken laten slepen. Er moet in het betaalde voet bal een beter begrip voor eikaars standpunten komen. Daarom hecht ik veel waarde aan een goede band met de andere organisaties. Participeren en communiceren. Dat is belangrijk'. Een voorbeeldje: 'Er is nog te weinig aan de onderlinge contacten gedaan. Neem zo'n zaak Jacobs. Als bestuur van de belangenvereniging had je in de kortste keren een gesprek met zo'n trainer moeten hebben. Jacobs had duidelijk moeten weten wat \vel en wat niet kan. Als zo'n man zich op een gegeven moment tegen de arbitra ge gaat afzetten, dan moet je gaan praten. In het belang van de consu ment, het publiek. De consument gaat zich steeds meer tegen het betaalde voetbal afzetten door dergelijke intri ges. De mensen gaan zeggen 'wat is dat toch voor een zootje, die kunnen het nog niet eens gezamelijk oplos sen'. Vervoort herinnert ook aan de kwes tie tussen ex-arbiter Koen Brouwer en het Nijmeegse NEC. De geschillen tussen de twee partijen waren zó 'hoog opgelopen, dat NEC de KNVB verzocht deze arbiter niet langer wed strijden van deze club te laten leiden. De BSVB bestond toen toch niet. Arbiter Joop Vervoort wel. Hij belde naar Nijmegen, liet een gesprek rege- len en reed naar De Goffert. Het probleem werd opgelost. Vervoort: 'Zoiets vind ik nu een belangrijke taak voor de belangenvereniging. We moeten veel meer aan de consument denken. Dus problemen proberen on derling op te lossen. Hogewoning (voorzitter betaald voetbal, red.) rea geert nuchter. Dat juich ifc toe. ALs je het op een eerlijke manier kunt voor komen, moet je niet onmiddellijk met de vuile was naar buiten stappen. Dat laatste mag ook voor de scheids rechters zélf gelden. Vervoort treedt nauwelijks doelbewust op de voor grond. Zegt dan ook: 'Als je betaald voetbal fluit, moet je op kunnen brengen om rustig op bepaalde zaken te reageren. Ik zou al mijn collega's op willen roepen om wel duidelijk hun persoonlijkheid op de wedstrijd te drukken, maar zo min mogelijk op de voorgrond te treden. Als je altijd maar weer op de eerste plaats wilt staan, gaat het eens mis. Je moet in alle rust en objectief kunnen fluiten. En zorgen, dat niet de schijn op je gelegd wordt. Teveel publiciteit zal schaden'. Het televisie-commentaar, dat de Bre dase scheidsrechter Frans Derks bij de beelden van de vriendschappelijke wedstrijd Ajax-Glasgovv Rangers heeft gegeven, heeft ook in 'het wereldje' een stortvloed aan kritiek losgewoeld. Vervoort reageert voorzichtig. In zoverre, dat hij uitdrukkelijk ver meldt wil zien, dat hij het met zijn kritiek in de eerste plaats erg goed meent met zijn collega. 'We zijn goe de vrienden. Maar ik heb me wel verbaasd over zijn optreden. Als scheidsrechter moet je waken voor teveel publiciteit. En zeker voor de publiciteit, waarin van je verwacht wordt, dat je gaat oordelen. Het ver baast me dan ook een beetje dat iemand zóver kan gaan. Stel je voor, dat vier of vijf scheidsrechters voor de televisie commentaar gaan leveren. Zou dat bevorderlijk zijn voor de arbitrage in zijn totaliteit? Nee toch. Natuurlijk, iedereen mag voor zichzelf beslissen en doen wat hij wil. Maar hij moet de rest daarmee geen schade gaan berokkenen. Dat is in dit geval wel gebeurd. Naast de misstappen, die Frans Derks in de publiciteitsmedia begaat, slaat hij zich ook nog steeds fier op de borst dat hij als enige scheidsrechter in het betaalde voetbal dit seizoen nog nooit de inmiddels beruchte gele kaart heeft getrokken. Derks, ook dit jaar prins carnaval voor de scheids- rechtersvereniging in Breda, gaat op het jaarlijkse feest zelfs het gebruik van de rode- en gele kaart als motto gebruiken. Vervoort, die het gele stuk karton tijdens wedstrijden"met opval lend gemak weetje vindenen volgen de maand als prins carnaval .bij het Rotterdamse Sparta debuteert, noemt dit onbegrijpelijk. Zegt: 'Derks gaat prat op het feit, dat hij nog nooit een rode of gele kaart heeft gebruikt. Hij zegt daarbij, dat het ondingen zijn. Dat kan best Maar daar hebben wij als scheidsrechter verder niet veel mee te maken. We kunnen er hooguit een dialoog over voeren. Het is wel pertinent onjuist om er een sport van te maken de gele kaant wiet te ge bruiken. Frans heeft als scheidsrech ter kwaliteit voldoende om niet zo nadrukkelijk op de voorgrond te hoe ven treden. Als hij zegt, dat hij de gele kaart nog nooit heeft gebruikt, i" 'Mi"-67 2= nbttr r dn •JjiiV A' m AI'Yli U,~rh rjèfyïty ifiSüiii W$al m&l '•Ot ï- r i 7 r ...r'nLfii i rVTOÜj! rP-JJP'nmV'i '-""i'i-f -- "nlt-i-Tj Mulu,' t - léhJjjtjjsfo - "T sLi_ Tj [..yinj UimuWWorflWUWMIliiimMl—,, - «.fin m i a qplmmtt BSHH8 geeft hij zichzelf tegelijkertijd een brevet van onlbezkwaaimlheöd. Dat" is jammer. Frans moet beter voor zich zelf beoordelen wat wèl en wiet kan. Ik hoop, dat hij in de arbitrage nrt zover komt, als fflk nu ben. En hij moet nfet aiüjsd door een porseleinkast willen lopen. Begrijp me goed, dit alles bedoel ik zeer positief. Ik wil Derks geen schop geven. Integendeel. Ik vind dat ik de plicht heb hem zoveel mogelijk op te vangen. Ik ga er vanuit, dat Scheidsrechters in de eer ste plaats rust nodig hebben. Ze heb ben al genoeg te doen om van de ene in de andere zondag te komen'. Zeven jaar betaald voetbal heeft Joop Vervoert op de internationale lijst gebracht. Binnen één seizoen bereikte hij de eredivisie. In deze competitie staat hij hoog genoteerd. Vervoort is terug; na een moeilijk voorafgaand jaar. 'Ik ben als scheidsrechter in feite tenig een vraagteken geweest Er waren zelfs commissieleden, die het niet in mij zagen. Als je aan dit werk begint, dan weet je dat je erg veel kritiek krijgt. Het is zelfs heel goed als je fouten kunt toegeven. Als de mensen op de tribunes tekeer gaan over een bepaalde beslissing, dan kan ik daar begrip voor opbrengen. Ze hebben alleen nog geen tekst uitge vonden om iets waarderends te scan deren'. Scheidsrechters kunnen maar matig tegen kritiek. Zelfkritiek lijkt in hun vocabulaire niet voor te komen. Vervoort, verontwaardigd: 'Ik heb enorme bezwaren tegen iemand, die iets recht wil praten dat krom is. Als je fouten maakt, dan moet je die kunnen toegeven. Ik heb jaren gele den eens echt zwak gefloten tijdens NEC-FC Twente. Dat heb ik later aan BECKENiAUER ÏM T V30I! INE MASSA Bij een heftige oppositie groeit Bec kenbauer niet in het verzet, maar lijkt hij eerder bereid te zijn conces sies te doen. Eigenlijk heeft Becken bauer het karakter niet om een solide ausputzer te zijn. De laatste man in een defensie moet naast een brede visie op het spel zélf ook beschikken over een zakelijke, nuchtere mentali teit. Een instelling, die het mogelijk maakt daar waar nodig via een een voudige ingreep dreigend gevaar te ontzenuwen. Bonus Israël, Feyenoords veel geprezen libero, staat model voor dat type ideaal-ausputzer. Hij is juist een soms briljante sluitpost, omdat hij zijn artistieke neigingen weet in te perken, zich geen fratsen permit teert als dat risico's zou impliceren. Beckenbauer doet dat wèl. Al staat zijn ploeg onder zware druk, zijn optreden kenmerkt zich nooit door harde acties slidings en een bal 'blind' spelen zijn onderdelen die in zijn voetbalideoom nauwelijks voorko- men. Beckenbauer blijft altijd dezelf- oOIO S de elegante speler, schept vaak magni fieke oplossingen, maar wordt, als zijn bedoelingen stranden op het ver weer van de tegenstander, incidenteel ook geconfronteerd met een ongewen ste afioop. De reden waarom bijvoor beeld de Westduitse bondscoach Hel- muth Schön langdurig geaarzeld heeft, voordat hij Beckenbauer ook in het nationale team tot ausputzer pro moveerde. Tijdens het wereldkampi oenschap in Mexico trad Beckenbauer nog steeds op het middenveld op. Schön prefereerde op die belangrijke post in de defensie meer ervaren en forser ingrijpende figuren als eerst Schulz en later Schnellinger. Pas toen die spelers slijtageverschijn- selen vertoonden en de jeugd geen adequate ausputzer voor de befaamde 'Mannschaft' opleverde. dirigeerde Schön Beckenbauer naar zijn vertrouw de positie. Beckenbauer vond zichzelf trouwens ook niet de ideale man voor die positie. Hij zegt; 'Ik ben er de man niet naar om een bal blindelings de tribune in te trappen. Ik los gevaarlijke situaties liever op mijn eigen manier op. Ik geloof niet, dat iemand daar eigenlijk bezwaar tegen mag aantekenen. Het publiek geniet toch van mooi voetbal: dan passen mijn activiteiten daar toch ook in'. Beckenbauer voetbalt in de defensie vrijwel identiek als hij in het verle den op het middenveld deed: in een sterk aanvallende rol. Zo verwierf hij ook internationale vermaardheid. Zijn verrichtingen tijdens het wereldkam pioenschap in Engeland waren derma te opvallend, dat hij dé relevatie van het toernooi genoemd werd. Becken- bauer's acties kenmerkten zich des tijds door lange solo's in één lijn (hij zag z'n tegenstanders gewoon niet), die besloten werden met een splijten de pass of een flitsende één-twee combinatie. Naarmate zijn zwerftochten in de Bundesliga meer bekendheid kregen, werd hij opgezadeld met een verstik kende mandekking, waardoor een re gelmatige opmars uit de tweede lijn steeds zeldzamer werd. En dót is nog altijd de grootste kracht van deze gracieuze technicus, die ais een van de weinigen op maat ouderwets kan 'punteren'. Beckenbauer: 'Het was geen doen meer. Wekelijks zette een mij toegewezen cipier de 90 minuten durende achtervolging in. Ik kon mij uit die omklemming maar incidenteel losrukken. De tegenstander offerde weliswaar een man aan mij op, maar dat woog voor Bayern eenvoudig niet op tegen het reduceren van het rende ment uit mijn acties. Daarom werd er besloten mij naar de defensie te ver huizen, waar ik geen last van een 'klever' heb en dus wèl bij verrassing kan uitbreken.' 1 Het werkte. En: de keizer hoefde er zijn centrale positie in de ploeg niet voor op te geven. Want nog altijd zoeken zijn collega's bij de opbouw van de aanval de statige, arrogant ogende gestalte van Beckenbauer. Die offensieve bijdragen kón Beckenbauer zich veroorloven, doordat voorstopper Schwarz, een back, de functie van zijn 'baas' immer overneemt en derhalve ook de meest sobere figuur is in het overwegend dartele Bayern. Becken bauer heeft in de loop der jaren ook met Gerd Müller een vergaande vorm van perfecte samenwerking gereali seerd. De een-twee combinaties tussen T>er Bomber' en 'Der Kaiser' worden alom gevreesd. Beckenbauer is vreemd genoeg niet overdreven populair in West-Duits- land, al zouden bijvoorbeeld in Italië de fans stijf van bewondering staan bij het volgen van zijn bewegingen. De onlangs tot Europese voetballer van het jaar gekroonde Beckenbauer doet daar ook geen moeite toe. Hij mijdt het contact met supporters, ont doet zich op een haast vernederende manier van handetekeningenjagers en laat zich liever zien in gezelschap van een autoriteit als Fransz Josef Strauss, wiens CSU ook daadwerkelijk door hem gesteund wordt. Het Duitse pu bliek zou zijn ogen voor dergelijke feiten nog sluiten, als Beckenbauer ook maar een greintje van de mentali teit van het volk vertegenwoordigde. Zoals een Uwe Seeler dat deed. Seel- er, de harde, gedisciplineerde werker, die ook voor het meest lucratieve aanbod Hamburg niet zal verlaten, die zelfs voor een medaille zich voor meer dan 100 procent voor de Mann schaft zou inzetten. Seeler was een stukje bezit van het Duitse voetbalpubliek. Gert Muller is cfiat eveneens. Maar figuren als Nefcrer de strateeg van de Westduitse nationale formatie en Beckenbauer zullen dat nooit worden. Zij distanti ëren zich te nadrukkelijk van het cir cus: relativeren hun rol in het geheel te veel en redeneren naar Duitse begrippen te zakelijk. Zo'n houding wordt in West-Duitsland maar in be perkte mate gewaardeerd. Het doet Beckenbauer, de koele soms te lako- nieke ausputzer niets. 'Hij zegt ten slotte: 'Ik wil geen eigendom van de massa zijn. Ik train en speel mijn wedstrijden voor het salaris dat Bayern mij biedt Buiten die werk zaamheden wil ik privé zijn. Waarom zou een voetballer daar geen recht op hebben?' iedereen toegegeven. Had je die men- Ni sen moeten horen: 'Vervoort noemt zich zelf onbekwaam'. Nee, ik wilde daarmee alleen maar zeggen, dat ik op dat moment ook heus wel .wist, dat het niet lekker was gegaan. Daar mag ik toch vooruitkomen. Iedere,scheids rechtert naakt fouten. Ais ik in een wedstrijd er vijf maak, dan* hoop ik dat ze me er vier vergeven. Dan neem ik die laatste wel op de koop toe'. De KNVB heeft deze week een nieu- we structuur voor de scheidsrechters- wereld aangekondigd. De macht van Joop Martens is getaand. De structuur wijst op een zakelijker en democrati scher beleid. Een reorganisatie, waar in (Voorlopig) nog geen plaats is ingeruimd voor ex-toparbiter Leo Hom. De Amsterdammer heeft laten weten wel'weer zin in een functie binnen de KNVB te krijgen. Vervoort hierover: 'Deze nieuwe aanpak is goed. Benadert zelfs de perfectie. Mar tens zelf heeft twee of drie jaar geleden de aanzet gegeven tot verbete ring van de structuur. Door mijn werk ben ik veel in het buitenland. -Ik kan vergelijken. Daardoor kan ik gerust zeggen, dat onze organisatie en onze kwaliteit hoog aangeschreven staan. De beoordeling van hoe goed of slecht we wei zijn wil ik aan anderen over laten. Dat we vooral vorig sei zoen niet zo vaak voor Europa Cup wedstrijden zijn gevraagd, is sterk afhankelijk van de relaties. Ik ben ervan overtuigd, dat op het punt van contacten verbetering noodzakelijk is. Wie het 'dichtst bij het vuur zit, verwarmt zich het best. Het is ge woon enorm prettig als je beseft hoe ons totale korps er nu voorstaat. Als je de reacties moest geloven stonden we voor het begin van het seizoen door het vertrek van toppers als Dorpmans, Van Ravens en Bogaerts voor een bankroet. De aanvulling van onderaf is desondanks sterk geweest. Dat is voor een groot deel het werk van Martens. Door hem aangegeven veranderingen kwamen niet altijd even sympathiek over, maar ze zijn uiteindelijk toch wel .goed gebleken. Dat hij goed gehandeld heeft, blijkt overduidelijk in de doorstroming, aanstelling en verdeling. Iedereen krijgt gelijke kansen. Als internatio naal scheidsrechter krijg je even ge makkelijk een wedstrijd in de eerste divisie. Zo'n man kan je toch niet in de vuile was gooien? Martens is altijd veel negatiever neergezet dan hij ei genlijk is'. En over Leo Hom: 'Ah, mijn grote gabber. Elders moet er binnen de KNVB toch een goede functie voor hem te creëren zijn. Ik zou dat toejui chen. Ik heb Hom trouwens nooit laten vallen en zal dat nooit doen ook. Hom heeft alleen een groot aantal jaren verloren laten gaan bij de KNVB. Je moet hem geen rappor ten en structuurplannen laten maken. Daar is hij niet geschikt voor. Maar hij is wel een ideaal figuur voor het leggen van internationale contacten, voor de begeleiding ook'. Openhartige Joop Vervoort Voorzit ter van de BSBV? Vooruitlopend op de uitslag van de stemming: 'Als arbiters moeten we ervoor zorgen, dat we oppositiegroep worden. Maar we moeten ook niet het zoveelste wiel aan de wagen zijn. Trainers en spe lers hebben heel andere belangen dan wij. Voor hen betekent voetbal het dagelijks brood. Het is onze hobby. Die moeten we in d.e eerste plaats zo goed mogelijk uitoefenen .En daar hebben we rust voor nodig*. c .e

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 7