I aan in Noord-Ierland 'M personen "lauto ras EEUilLJI VMF stellen ontslagen uit tot eind '73 krant 1 1 1 ia Het Kwartet i Vliegtuigje valt brandend op flatgebouw 8 tm 18 februari S bon NAVO: Hongarije hoort bij gesprek over ontspanning Raadslid las zelf zijn doodsbericht Kamerleden boos op Schelfhout Weigeren visum aan dr. Klompé betreurd Dode en twee gewonden ïtt deze krant maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. I' I' i Opklaringen ORGELS-PIANO'S VRIJDAG 9 FEBRUARI 1973 69ste jaargang no. 212 CHRISTELIJK DAGBLAD Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Weer vier mensen omgekomen mm In de Noordierse plaats Comber zijn schoolkinderen gisteren begonnen de ravage op te ruimen die bom woensdag in hun klas heeft aangericht. Zogezegd Ik ben gedwongen erop te wijzen dat de voorstellen van de commu nisten en socialisten Frankrijks instituten omverworpen. Zij be knotten de. rechten van het volk en reduceren de macht van de president tot bijna nul. I Fusie koek fabrieken I Amsterdam hiermee is 't ie dan voor de bakker! geopend 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 4.- TT biljetten aan N.S. stations. bezoekt onze toonzalen PARAMARIBO (ANP) Tijdens-een treffen tussen demonstranten en politie in Paramaribo is gisteren één dode gevallen. Zeker twee mensen raakten zwaar gewond. De politie heeft een deel van de binnenstad afgezet. een Bezettingen Grote keuze bij: - - Binnenland Vakcentrales Buitenland Kerk Kerk in Oost-Duitslar.d vond. realistischer houding 2 Sport Economie RITA v 'Mi 'Wc krijgen hier straf voor. Maar dat is het wel waard.' 51 V. vooraanstaande prat. christelijke dagbladen „Stantvastich isghebleven mijn hert in teghenspoet!" BELFAST (Reuter) De chaos in Noord-Ierland duurt onvermin derd voort. ISTa een wilde stakingsdag, die. vier mensen liet leven kostte, is er gisteren opnieuw gevochten en zijn tal van bommen ontploft. Volgens de autoriteiten zijn bij de gevechten van woensdag drie sluip schutters en een brandweerman om het leven gekomen. De brandweerman werd doodgeschoten toen hij een van de vele branden in Belfast probeerde te blussen. In de overwegend door protestanten bewoonde stad Porto Down in Ulster hebben guerrillastrijders gisteren het vuur geopend op Britse militiaren die op wacht stonden bij een krachtcen trale De militairen schoten terug én hebben zeker een van de aanvallers geraakt. De daders wisten echter te ontkomen. Vlak. bij Portodown vernielde een bom een telegraafkantoor. De toestand in Belfast en andere steden in Ulster blijit uiterst gespan^ ncn. Bij de ongeregeldheden van woensdag zijn 68 mensen gearres teerd. De Britse regering overweegt nog meer troepen naar Noord-Ierland te stuTen.^ De nieuwste golf van geweld is vooral het werk van groepen zich protestant noemende jongeren, die rooms-katho- Iieke kerken aanvielen en huizen, win kels en café's van rooms katholieke eigenaren in brand staken. In Belfast alleen woedden al 35 branden. William Graicg, leider van de extreme protestantse organisatie Vanguard heeft het leger de schuld gegeven van de onlusten. De militairen zouden de ongeregeldheden hebben uitgelokt. Militaire woordvoerders hebben deze aantijging met kracht van de hand gewezen. Het Britseleger komt' steeds meer tussen twee vuren in te zitten. De soldaten worden nu niet alleen meer bestookt door leden van het geheime ondergrondse leger IRA, maar ook door militante protestanten. De Britse minister voor Noord-Ierland, William Wbitclaw, heeft gisteren cezegd dat de jongste onlusten hei.; niet van koers zullen doen veranderen. Hij blijft streven naar verzoening tussen alle partijen. 1 WENEN (UP1, AP) De Noordat- lantische Verdragsorganisatic (NA VO) heeft gisteren officieel een Rus sisch voorstel van de hand gewezen om Hongarije en de daar gelegerde Russische troepen uit te sluiten van een eventuele regeling tot wederzijdse en evenwichtige vermindering van de strijdkrachten in Oost- en West-Euro pa. Dit hebben diplomaten gisteren in Wenen gezegd. Niettemin geloven de westerse onder handelaars dat de conferentie niet in een impasse is geraakt. 'De situatie is nog steeds aan verandering onderhe-' vig', zelden ze. Het Westen heeft vijf landen van het Oostblok voor de besprekingen uitge nodigd: dé Sowjet-Unie, Oost-Duits- land. Polen, Tsjech oslowakije en Hon garije. Deze landen liggen in Cen- traal-Europa. De Sowjet-Unie wil nu Hongarije een waarnemers-status ge ven. Het dringt er aan de andere kant op aan dat Italië en andere, Middel landse zee-landen ook bij het overleg betrokken worden. Roemenië en Bulgarije hebben ook gevraagd als volwaardige gespreks partners aan de onderhandelingen te mogen deelnemen. Het Westen is hier tegen omdat de Russische troepen in deze landen geendirecte bedreiging vormen voor de NAVO. President Georges Pompidou HBsoï-a Een blpk flatgebouwen in Alameda, in de Amerikaanse stata California, veranderde in een hels vuur, toen cen licht niarine-vliegtuig er brandend op neerstortte. Volgens <le politie moeten er ongeveer 40 mensen omgekomen zijn. Het reddingswerk werd gehinderd door ccn grote menigte nieuwsgierigen en door de intense hitte van het vuur. Het flatgebouw werd voornamelijk bewoond door personeel van de nabij gelegen marinebasis. Na regen van het noordwesten uit verspreide opklaringen met nog plaatselijk een bui. Tot krachtig en aan de kust tot hard of stormachtig toenemende zuid westelijke wind, later ruimend naar west tot noordwest. Tempe raturen omstreeks 7 graden Celslus. MORGEN EN OVERMORGEN: enkele buien, af en toe zon en temperaturen meest boven nor maal. Morgen zon op: 08.05 onder: 17.44 maan op: 10.19 onder: 01.54 (ADVERTENTIE) ////a'lii W///A Van ccn verslaggever LEEUWARDEN Het Leeuwarder gemeenteraadslid (VVD) J. Schaafs- ma, docent aan de rijksscholenge meenschap, heeft gisteren zijn eigen overlijdensbericht in de Leeuwarder Courant kunnen lezen. De advertentie-afdeling van de krant had woensdagavond drie advertenties over het overlijden gekregen: een van de scholengemeenschap, een van de familie en een van de buren. Gister morgen, loen de eerste exemplaren van de editie-Zuid van de persen rolden, kwam een van de personeelsle den van de drukkerij het overlijdens bericht vreemd voor. Uit een tele foontje bleek spoedig dat de heer Schaafsma nog springlevend is. De advertenties zijn onmiddellijk uit de krant verwijderd. Het grootste deel van Friesland heeft ze niet gezien. De politie stelt een onderzoek in; over een motief voor deze macabere grap tast men in het duister. DEN HAAG De liberale Tweede- Kamerleden Wiegel en mevrouw Smit- Kroes zijn gisteren boos geworden op staatssecretaris Schelfhout van onder wijs, nadat zij in ochtendbladen had den gelezen, dat geen uitvoering wordt gegeven aan de in de Kamer aange nomen motie over de verlaging van de toelatingsleeftijd voor de kleuter school. In de loop van de dag hebben de Kamerleden aan de bewindsman gevraagd of het niet hoogst ongebrui kelijk is, dat indieners van een motie in de krant moeten lezen wat er met de motie gebeurd is. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Schmelzer betreurt het, dat de regering van Zuid-Afrika geweigerd heeft een vi sum te verlenen aan mevrouw dr. M. A. M. Klompé. De. minister wil echter geen beroep doen op de Zuidafrikaan- se regering om alsnog een visum aan dr. Klompé te verlenen. De reden is, dat elke.staat autonome beslissingsbe voegdheid heeft. In antwoord op vragen van de Twee de Kamerleden Wierenga (PvdA) en Kleisterlee (KVP) zegt minister Schmelzer, dat het weigeren van het visum een beperking betekent van de mogelijkheid tot onderling contact, waarvan de regering voorstander is. WIlBiBl BODEGRAVEN. TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 -OF VRAAGT BROCHURE Stakers in Suriname beschoten op de .golven zou kunnen De ongeregeldheden ontstonden nadat groepen demonstranten voor korte tijd het kantoor van de Algemene Bank Nederland hadden bezet. Toen zij daarna probeerden ook het gebouw van de Surinaamse bank binnen te dringen, greep de politie in en kwam het tot hevige vechtpartijen, waarbij ook werd geschoten. Van een verslaggever AMSTERDAM De raad van be stuur van VMF (Verenigde Machine Fabrieken) stelt de aangekondigde ontslagen uit tot eind 1973. DU blijkt uithet overleg dat de vakbondengisteren hebben gevoerd met de directie van het bedrijf. Het gaat om ruim 500 mensen.Een deel van hen kreeg, de aanzegging van ontslag iii„ het voorjaar van 1972. In növëhibier van' ilat^aar:btekeh'"ef nog -eens. 200- tot 225-mensèn-;:te>njo.etèn Verdwijnen. Vóor heid&.grOepeh geldt dat het "ontslag is uitgesteld tot eind 1973. De VMF wil inmiddels wel tot aanzegging van ontslag overgaan. De vakbonden gaan zich over de voor stellen van de directie beraden. Ze zijn bereid hun ledenvergaderingen te adviseren in grote lijnen met de pro cedure akkoord te gaan, echter onder het strikte voorbehoud dat geen ont slagen mogen vallen all geen vervan gende werkgelegenheid beschikbaar is. De directie van VMF heeft gisteren ook een sociaal begeleidingsplan aan de bonden voorgelegd. Dat plan was in een eerder stadium geëist Het plan blijkt uit te gaan van de aangekondigde personeelsverminde ring, maar bevat inkomensgaranties voor oudere werknemers bij functie verlaging. Namens de vakbonden zei gisteren de heer J. de Jong van de Industriebond- NVV, dat de voorgestelde punten van het sociaal plan onvoldoende zijn. De vakbonden zullen tegenvoorstellen in dienen en die met hun kader op 14 februari bespreken. ADVERTENTIE Met deze nieuwe rellen (woensdag warén er ook al ruim duizend demon stranten op de been) én met de door de vakcentrales voor vandaag aange- kondgde algemene staking, die ook het particuliere bedrijfsleven moet omvatten, lijkt het conflict snel naar een climax te groeien. De regering heeft de politie opgedragen barder op te treden. Deze opdracht werd gegeven nadat honderden stakers woensdag een aan tal ministeries, de redactielokalen van Surinaamse bladen en de radiostations voor korte tijd hadden bezet en daar ruiten hadden ingegooid. De demon stranten droegen borden mee met leu zen als 'de vakbeweging is .onze laat ste hoop' en 'wij vechten voor onze rechten'. Vakbondsleider Herrenberg verwacht, dat het aantal stakers vandaag snel zal groeien, ook onder de. leden van de zogenaamde cao-bonden. Dit zijn de bonden, die met grote' bedrijven, zoals:de y bpuxietindustriej, eëh leao -. Ijébbe^iialgéslptéh. ïM 'Wij cbreken^'ailévöo'^èpe"rtY§iöüs de vakbemdsteider, dié; tevens"'aankondig de, dat de Surinaamse televisie van daag uit de lucht zal gaan. Beschuldigd van het aanzetten tot verstoring van de openbare orde heeft de politie de leider van het Marxis- tisch-leniaistisehe Centrum Suriname, de heer Keerveld, gearresteerd. Ver wacht wordt, dat meer arrestaties zul len volgen. Inmiddels is het 'landelijk orgaan van Surinaamse organisaties in Nederland' een inzamelingsactie begonnen 'ter ondersteuning van de strijd van bet Surinaamse volk tegen het Imperialis me en zij handlangers'. De ontvangen gelden komen in een steunfonds,] dat de stakers in Suriname in staat wil stellen de strijd tot het einde door te voeren'. Op Cu ra gao waar 120 losse havenar beiders enkele dagen hebben gestaakt, is het werk gisteren hervat. Tussen de vakbond Algemene Haven Unie (AHU) en de haven-exploitatiemaat schappij is een akkoord bereikt in het geschil over het laden en lossen van schepen van de scheepvaartmaatschap pij Sea Land. 4 maar olie gooien. De centrales vinden voorts, dat de huidige Surinaamse regering het func tioneren van de vakbeweging onmoge lijk dreigt te maken en dat voor een gezonde opbouw van Suriname een, onbelemmerd functioneren van de vakbeweging een absolute voorwaarde is. Formateur gaat programma's vergelijken Verontrust over de ontwikkelingen, heeft het overlegorgaan van de drie vakcentrales (NW, NKV en CNV) een gesprek aangevraagd met minister Geertsema, die voorlopig is belast met Surinaamse en Antilliaanse zaken. De centrales willen hem onder meer 'ten sterkste ontraden' een artikel uit het Koninkrijksstatuut inzake militai re bijstand te hanteren in de huidige gespannen situatie. Zij menen, dat inschakeling van militairen alleen Voorraad van garages vervuilt binnenstad 7 Vormer buiten 'Zaanstad'11 Stakingen in Durban verlopen 9 Schaatsen aan ontwikkelingshulp toe 13 Organisatie adviesbureau dient kleine ondernemer17 Boekunt*talage Men schrijft ons Hadlo en tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Commentaar Dichtbij en verder Pop op de plaat Kunst 7' XI- ROTTERDAM De nieuwe Neder landse luchtvaartmaatschappij Air Be nelux International op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam krijgt toestemming van de Zwitserse autori teiten voor een regelmatige dienst tussen Rotterdam en de Zwitserse ste den Zürich en Bazel. I s U| Xg,O UW jg noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u'vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap metbrief- 'papieren pen mapje post papier met enveloppen Opletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: DE ROTTERDAMMER ANTWOORDNUMMER 364 ROTTERDAM

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1