Concessies van bonden als onvoldoende afgewezen pogmg van Burger voor kabinet-Den Uyl Korte bezetting universiteit in Rotterdam Filca b.v. OPENBAAR SLACHTHUIS 1 1 I I krant I I ia I 1 I E I 1 I Overval op Indiase missie in Londen In deze krant n m SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN hon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. WOENSDAG 21 FEBRUARI 1973 69ste jaargang no. 223 CHRISTELIJK DAGBLAD Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur lil as lp§» w Van onze sociaal-economische redactie VELSEN De Industriebonden-NW en -NKV hebben, om hun CAO-eisen kracht bij te zetten, gistermiddag om vijf uur stakingsacties bij Hoogovens ontketend. Achtereenvolgens is er in de loop van de avond bij de afdeling materieel en magazijnen, de staaf- en draadwalserij, de zuurstoffabriek, de afdeling railvervoer en een drietal laboratoria gestaakt. De acties zullen vandaag worden voortgezet. Het gebouw van het Indiase hoge commissariaat in Londen werd gisteren streng bewaakt, nadat 3 indrin gers waarschijnlijk Pakistani's hadden geprobeerd het personeel te gijzelen. De politie schoot ech ter twee van hen dood en arresteerde de derde. Verslag: buitenland-pagina. Akkoord neutralistische regering-Pathet-Lao VIENTIANE, WASHINGTON (UPE Reuter, AFP) Ongeveer drie weken na het tot stand ko men van de officiële wapenstilstand in Vietnam, zullen ook de kanonnen in Laos zwijgen. Radio- Vientiane, en goeduigeltchte '.Amerikaanse bronnen maakten gisteren bekend, dat vand^t ip .I^.o^ een bestandsakkoord wordt ondertekend, dat mo rgen zalmgaan. Compromis Zogezegd Zuidelijk Afrika dreigt een twee de Vietnam te worden. Droog Overvallen op hulppostkantoren ISWng Coalitieraad Monarchie Binnenland Suriname's partijen falen. Artsenvereniging (pedi-f«rma)j^ Zeer ernstig tegen abortus Buitenland Fataeh: bekentenis bedrog Fransen naar stembus Kerk Kunst li 9 9 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Formateur mr. J. A. W. Burger wil, ondanks de strub belingen en irritaties tussen confessionelen en progressieven, een uiterste poging doen om een kabinet-Den Uyl in het zadel te helpen, hoewel hij zich gisteren bij de presentatie aan de hand van een pro gramma-vergelijking pessimistisch over deze mogelijkheid uitliet. films krijgen Sport Economie li 13 wilt u verlenen mij maar even hulp RITA 'Hoe kan ik zo spelen! Ik ben zo ingepakt, dat ik me niet kan bewegen.' levensmiddelengroothandel vlees en vleeswaren heeft na door brand verwoest te zijn de verkoop weer hervat BOEZEMSTRAAT 34, ROTTERDAM TELEFOON 010—12.24.79 en 14.45.63 De directie otterdammer ■„Stantvastich isghebleven mijn hert in teghenspoetl" Si® KD.f B[oogov iens-staking aarzelend op gang Vandaag wordt bestand voor Laos ondertekend De bonden begonnen hun actie nadat de raad van bestuur van Hoogovens enkeie concessies, die de bonden op de valreep wilden doen, als onvol doende van de hand had gewezen. De raad van bestuur noemde het optre den van de bonden onverantwoorde lijk en sprak over een eventuele mil- joenenschade. De stakingsacties kwamen overigens slechts aarzelend op gang. Nadat de bonden onder de 240 man van de afdeling materieel en magazijnen de acties ontketenden, ging het overgrote deel van het personeel naar huis. De directie van Hoogovens sprak de me dedeling van de bonden, dat de avondploeg die uit een tiental perso neelsleden bestaat, wel staakte tegen. Van de zijde van Hoogovens werden stakingsacties in andere afdelingen wel toegegeven. Volgens opgaven van de industriebonden werken er bij de staaf- en draadwalserij 400, bij railver voer 400 en op de laboratoria 600 man. Namens de Industriebond-NW en - NKV verklaarden vakbondsbestuurder J. de Jong gisteravond dat het sta- ADVERTENTIE) kingsparool voor de zuurstoffabriek, waar negen man werkt, op verzoek van directie werd ingetrokken. Een stakingsactie in deze fabriek zou vol gens de bonden uit veiligigheidsover- wegingen niet mogelijk zijn. Vak bondsbestuurder De Jong verduide lijkte, dat de bonden met de directie een afspraak hebben gemaakt op grond waarvan zij elke actie twee uur tevoren aankondigen. In die periode kan de directie maatregelen treffen ter bevordering van veiligheid en ter bescherming van installaties. De per soneelsleden voor dit doel door de directie worden gevraagd te werken, hebben van hun bonden dispensatie gekregen. 'Nu de directie niet aan de kernpun ten van ons eisenpakket tegemoet wil komen, zullen wij de stakingsacties voortzetten. We verwachten dat Hoog ovens binnen 24 uur niet meer nor maal functioneert', aldus de heer De Jong, die nog opmerkte dat de direc tie van Hoogovens de staf beeft opge trommeld 'om werken zoveel mogelijk te bevorderen*. De ondertekeningsplechtigheid zal vanmorgen (plaatselijke tijd) plaats hebben in de ambtswoning van pre mier Soevanna Phoema in Vientiane. -Voor de neutralistische regering zal de minister van binnenlandse zaken. Feng Fongsavan, tekenen en voor de pro-communistische Pathet Lao-bewe- ging, de onderhandelaar Phoeml Vongvitsjll Het bestand omvat een beëindiging van alle militaire activitei ten. alsmede stopzetting van de inter- ven tie van de Amerikaanse lucht macht Amerikaanwe vliegtuigen heb ben de afgelopen week nog zware bombardementen uitgevoerd op stel lingen van de Pathet Lao. Vijftig B-52 bommenwerpers namen aan deze ac ties deeL Dr. B. de Gaay Fortman In het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Plaatselijk mist Zwakke tot ma tige» in de loop van de dag aan de kust tot krachtig toenemen de westelijke wind. Maximum temperaturen rond 8 graden. Morgen en overmorgen: enkel» buien, ook opklaringen en iets lagere temperaturen. Morgen zon op: 07.41 onder: 18.07 maan onder: 08.54 In Amerikaanse regeringskringen in Washington is vernomen, dat radio- Vientiane haar bekendmaking heeft gedaan op gezag van premier Soevan na Phoema van de neutralistsche re gering en zijn halfbroer Soevannoe- voag, de leider van de Paiihet Lao- beweging. Volgens de Laotiaanse mi nister van financiën omvat het ak koord veertien artikelen, waarvan de inhoud niet bekend werd gemaakt In kringen van de Pathet Lao werd vernomen, dat een regering van natio nale eenheid zal worden gevormd en ook de eis van de Pathet Lao tot vorming van en 'politieke coalitie- raad* is ingewilligd. Deze raad zal tegelijk met de voorlopige regering van nationale eenheid tot stand ko men. Aan de Pathet Lao zou de helft van de portefeuilles in de toekomstige regering zijn toegezegd. Over de ver deling van de ministerszetefe zou ver der moeten worden overlegd. De onderhandelingen over een wapen stilstand tussen de neutralistische re gering van premie Soevanna Phoema en de Pathet Lao van Soevannoevong begonnen vorig jaar oktober serieuze vormen aan te nemen. Maar steeds weer stonden oude meningsverschillen de ondertekening van een bestandsak koord in de weg. Een belangrijk breekpunt was de vorming van een 'politieke coaliteitraad'. Soevanna Phoema kantte ach bier tegen, maar zou nu, volgens de Pathet Lao, heb ben toegegeven. Laos is een land met een oppervlakte van 236.800 vierkante kilometer en een bevolking van ongeveer 3,1 mil joen zielen. De zetel van de neutralis tische regering is gevestigd in het 150.000 inwoners tellende Vientiane. Laos is sinds 1947 een constitutionele (ADVERTENTIE) monarchie en de zetel van koning Sanag Vatthana is Loeangprabang. De uitvoerende macht berust, sinds 1962 bij pemier Soevanna Phoema en een wetgevende vergadering van zestig le den. Het leger van de regering in Vientiane heeft dé voornaamste ste den en een kwart van het platteland in handen. De rest wordt beheerst door de Pathet Lao-beweging. loopt er zichtbaar bet» op Verkrijgbaar bij de betere schoenenzaken Nadat zij 's morgens nog een compro misvoorstel van de raad van bestuur verwierpen, toonden de bonden zich gistermiddag bereid tot enkele conces sies. De twee bonden lieten weten dat zij bereid waren een salarisverhoging in centen en procenten te accepteren (aanvankelijk vroegen zij een rerbo- .giag, in centen). Ook: zouden- de bgnr den .genoegen nemen meteen uitbrei ding van de werkingssfeer van de CAO tot functiegroep 17 in plaats van 20 (aanvankelijk eisten de bonden uitbreiding van de werkingssfeer van de CAO tot het gehele personeel mi nus circa 70 topfunctionarissen). Hoogovens wees deze concessie ais onvoldoende van de hand. In een brief aan de raad van bestuur wezen de bonden ook iedere verantwoorde lijkheid voor het ontstaan van schade van de band. Op een vergadering die gisteravond door de Industriebond-CNV belegd werd in Beverwijk, werden gisteren moties aangenomen, waarin gezegd wordt dat de CNV-ers die buiten eigen schuld bij de staking betrokken raken, op steun van de bond kunnen rekenen, ook in financieel opzicht Ad Molendijk, secretaris van de CNV- Industnebond, schetste het dilemma waarin zijn bond verkeerde. Aan de ene kant voelen wij ons verbonden met de actievoerders bij de Hoogovens, zo zei hij, maar aan de andere kant zijn wij op grond van de stemming van de op 15 februari in Velsen gehouden vergadering ver plicht onze leden op te roepen zich van acties te onthouden. De CNV-Industriebond, zo deelde hij verder mee, ziet geen aanleiding apart te gaan onderhandelen met de direc tie. Het gaat haar wel degelijk ook om principiële punten, zoals inko mensnivellering en in de uitgangspun ten van de directie ziet de bond te weinig mogelijkheden om daarover met succes te kunnen onderhandelen. Hervormde synode De raad van bestuur van Hoogovens beschouwt dp situatie als "bijzonder ernstig?. .Gevreesd wordt, '.dat acties 'eventueel'" gevólgd? Uoot wifde: acties voor miljoëheri guldëuk «Milaan het bedrijf kunnen toebréngen. De voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens, drs. P. L. Justman Jacob, wees er tijdens een persconfe rentie gisteren in Amsterdam op dat in het Hoogovenbedrijf het fabricage proces van het begin tot het einde geprogrammeerd Is. Onderbreekt men ergens de keten, dan heeft, dat onver- «tMWMmnaoihwmh i mijdelijk binnen een of twee dagen stillegging van het bedrijf ten gevolge. Bij stillegging van een der zes Hogo- vens die warm moeten blijven omdat anders de binnenbekleding van de oven verloren gaat zou de schade in de miljoenen kunnen lopen. De bedrijfsleiding die geen uitslui ting van werknemers overweegt en ook niet van plan is de hulp van de rechter in te roepen zal de ontwik keling nauwgezet volgen. Zij zal voortdurend adviseren. 'Als het echter uit de hand loopt en wie zal zeggen of er geen wilde acties moge lijk rijn ontstaat er een noodsitua tie die snel ingrijpen door de leiding onvermijdelijk maakt Dan zal eigen Zie ook pagina 3 ROTTERDAM Het administratiege bouw van de Erasmusuniversïteït te Rotterdam is gisteren vijf uur bezet geweest Ongeveer honderd studenten blokkeerden om acht uur 's morgens het gebouw (een vleugel van de voor malige Nederlandse Economische ho geschool aan de professor Oudlaan) uit protest tegen de afwijzing van drie'eisen die zij bij het collége van bestuur hadden ingediend, en die een intrekking van de duizend gulden- brief inhielden. Tegemhef-tniddaguur verscheen de politie met aêht' overvalwagens en vijf büsseu-voor^de-umversiïeit'Eén'nur" later, om rijf ,Vpor eèn, verlieten <fe bezetters na onderhandelingen met de voorzitter van het college van bestuur (mr. W. J. dc Boer) en een politie functionaris eigener beweging het ge- Na een gesprek met het college'van bestuur hebben de bezetters nieuwe acties aangekondigd omdat het college blijft weigeren hun eisen in te willi gen. ADVERTENTIE Onbekende kans Arbiters ijshockey falen Afrika houdt buitenlandse bedrijven in het oog15 enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Nergens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen. „Meubel en Slaapbankencentrale", Indus triegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010-126461. Bockenetalage Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Recept Commentaar Wetenschap techniek Dichtbij en verder Puzzel 2 6 6 6 7 7 7 11 NAMEN (AP) De Belgische vrou wenarts Willy Peers die in afwachting van zijn proces op beschuldiging van het uitvoeren var ongeveer 350 abor tussen al langer dan een maand ge vangen werd gehouden, is gisteren in vrijheid gesteld. Hij zal wel voor de rechter moeten verschijnen. Formateur Burger hoopt overigens nog steeds dat een dergelijk kabinet tot stand komt, maar liet gisteren al merken dat hij eigenlijk als ruige en belangrijke resultaat van zijn werk in de komende week verwacht dat duide lijk wordt waar de breekpunten tus sen confessionelen en progressieven precies liggen. Een van de voornaamste conclusies van de formateur is dat de program ma's van confessionelen en progressie ven 'geen geschilpunten opleveren, waarvoor niet een wederzijds en alles zins aanvaardbare modus vivendï (voorlopige schikking) kan worden gevonden'. Toch luiden de eerste reac ties van zowel confessionele als pro gressieve zijde: 'Er zal nog heel wat pijn geleden moeten worden, alleen al om programmatisch tot overeenstem ming te geraken". Bovendien zullen de confessionelen, naar verwacht wordt, formateur Bur ger herinneren aan de uitspraak van de oppositieleider drs. Den Uyl dat er niet over de programma's onderhan deld kan worden. Het lijkt daarom weinig zinvol nu al te reageren op de conclusies van de formateur. Maar zou het toch tot onderhandelen ko men dan zullen de confessionele frac ties opnieuw de eis van de gelijkwaar digheid in het geding brengen. De progressieve fracties bleken nogal wat moeite te hebben met wat zij noemden 'concessies' van mr. Burger aan de confessionelen. Deze zouden voornamelijk betrekking hebben op de punten defensie, het belastingbe leid, de sociale paragraaf en ontwikke lingshulp. Waarnemers menen echter dat Burger de pijn vcor het grootste gedeelte bij de confessionelen heeft gelegd. Zij menen dat de progressie ven nu al zo kritisch op het stuk van Burger reageren om daarmee hun on derhandelingspositie te versterken wanneer er via de formateur toch nog met de confessionelen over het pro gram gesproken zal worden. De fracties vergaderen vandaag over de conclusies van de formateur. Es sentieel in dit beraad is zijn laatste overweging, namelijk dat zonder re serve kan worden geconcludeerd dat de beschikbare programgegevens ge nerlei aanduiding bevatten, waaruit zou volgen dat de christen-democraten een progressief kabinet uit program matische overwegingen niet zouden kunnen gedogen. Het is echter zeer de vraag of de confessionele fracties gezien hun reacties een kabinet-Den Uyl zullen gedogen. Zie ook pagina 9 UW noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal enzelfs pl aatselijk nieuws een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt U'vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naain: Adres: Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Qmapje post papier met enveloppen pletiné schaaltje (flessen- onderzetter) □handige paraatmap met brief papier en. pen Een postzegel is niet nodig als n op de enveloppe schrijft: DE ROTTERDAMMER ANTWOORDNUMMER 364 ROTTERDAM

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1