en andere sommen over ontwapening Geestelijke vader van Baader-Meinhof-groep wacht op vonnis door Rob Foppema vyyjrê fltOUW/KWARTKT /\TKKD\G 24 FLBKUARI 1973 BUITENLAND TI3/K15 Technische vragen Sowjet-Unie Vooruitgeschoven Zestigste dag door Jaap den Boef Over enkele dagen zal blijken of de Westberlijnse advocaat Horst Mahler, die beschouwd wordt als de 'geestelijke vader' van wat gemakshalve de Baader-Mein- hof-groep werd genoemd, er in geslaagd is bij zijn rechters over te komen als iemand die uit po litieke overtuiging heeft gehan deld. Gebeurt dit niet dan zal hij worden veroordeeld vanwege zijn grote aandeel in de oprich ting van een criminele vereni ging en medeverantwoordelijk heid voor een serie bankover vallen. Geboeid, maar breed lachend begroette Horst Mahler twee jaar geleden in een Westberlijnse rechts zaal de 26-jarige doktersassistente Ingrid Schubert, die terechtstond wegens een poging tot moord en gewelddadige bevrijding van Andreas Baader. Mahler zou daaraan medeplichtig zijn geweest. SALT MBFR WW 1HW Er wordt nu langzamerhand op drie plaatsen tegelijk onderhan deld over ontwapening en dat wordt knap onoverzichtelijk. Niet alleen voor de argeloze toe schouwer, maar ook voor de ge sprekspartners, want de onder- werpen lopen hier en daar flink door elkaar lieen. En zoals va ker. zijn juist de punten waar liet onduidelijk hegint te worden het belangrijkst. We moeten du» toch maar even proberen, de zaak in kaart te brengen. Eén van Je vier kunnen we meteen opzij zetten. In Genève vergadert bij na sinds mensenheugenis de VN-ont- waperungseonferentie, die tot nog toe vooral de zeebodem, de zuidpool en de maan heeft ontwapend. Dit jaar zal tij waarschijnlijk opnieuw geen eind maken aan ondergrondse kernproeven, laat staan aan de bovengrondse van Frankrijk en China, die niet meepra ten. Ia hetzelfde Genève speelt zich SALT 2 af, naar de vorm een Ameri kaans-Russisch onderonsje ter beper king van de kemwapensystemen waar mee zij eikaars landen een keer of twintig zouden kunnen vernietigen. Omdat het technisch vrij moeilijk is, die beperking zo te ontwerpen dat geen van beide zich ongelukkig of onveilig gaat voelen, zal SALT 2 nog wel vier jaar duren. De ontwikkeling van deze besprekin gen heeft verrassend veel te maken met een heel nieuwe conferentie, de MBFR, waarvan de eerste diplomatie ke schermutselingen zich in Wenen afspelen. MBFR is de Amerikaanse afkorting van 'wederzijdse evenwichti ge vermindering van strijdkrachten'. Het gaat over de situatie in Ceptraal- Europa. waar naar algemeen gevoelen best iets aan tastbare ontspanning mag gebeuren. In dat gebied staan aan NAVO-zijde zoiets van vijfhon derdduizend man grondtroepen, tegen negenhonderdduizend aan de kant van het Warschaupact. Aanzienlijke per centages aan weerszijden bestaan uit Amerikaanse respectievelijk Russische militairen. Nu zal de MBFR, zodra men het erover eens is wie er mee mag praten en wat precies Centraal-Europa is, zich wel eerst gaan toespitsen op technische vragen als hoe je in zo'n situatie nou vermindert. Het is duide lijk dat de militaire verhoudingen nog schever komen te liggen als beide partijen honderdduizend man naar huis sturen. Aan de andere kant zal een 'eerlijke' afspraak dat aan beide kanten niet meer dan zeshonderddui zend man aanwezig mogen zijn, de oostelijke gespreksdeelnemers minder redelijk voorkomen. Om het nog moeilijker te maken kan bedacht wor den dat de Russische eenheid die gerepatrieerd wordt naar Minsk, in tijden van spanning sneller weer in het Duitse operatiegebied vkan zijn dan de Amerikaanse eenheid die eerst een oceaan over moet. Dit soort zaken is m principe nog wel naar billijkheid te regelen, al heb je voor het doorrekenen van wat nou evenwichtig is, wel een flinke compu ter nodig. (Er spelen ook nog aan zienlijke verschillen in bewapening mee.) Het wordt pas moeilijk zodra er be halve getallen ook gevoeletjes gaan meespelen. En aangezien het systeem om onze veiligheid te 'verzekeren' van gevoeletjes aan elkaar hangt, zal het zeer moeilijk worden in Wenen. Het hele systeem van troepenmachten staat namelijk in de schaduw van dat andere systeem, waar in Genève over wordt gepraat, de strategische kernwa pens. Dat zijn vernietigingsmiddelen waarvan het gebruik zo ondenkbaar is dat ze alleen bestaan als dreigement om een tegenstander van dolle dingen af te houden. Maar het moeilijke is, dat het échte gebruik, als een tegen stander echt dolle dingen doet, daar nauwelijks minder ondenkbaar van wordt. Waardoor het de vraag wordt of die tegenstander het dreigement wel ernstig neemt. Die vraag is on langs uitgediept door de Britse krijgs kundige Michael Howard, en hij kwam tot de conclusie dat de functie van de ouderwetse strijdkrachten in deze rare situatie is, de geloofwaardig heid van het atoomdreigement zo groot mogelijk te maken. Wanneer de tegenstander, redeneert Howard, met zijn conventionele strijd krachten aanvalt dient hij op vol doende conventionele tegenstand te stuiten. Hij zal dan op elk moment opnieuw moeten kiezen; óf terugtrek ken, óf doorgaan en met elke stap het risico van een nucleaire tegenmaatre- gel vergroten. Want hoe meer de andere partij in het nauw -gebracht wordt, des te ernstiger overweegt hij toch het ondenkbare atoomwapen als 'laatste redmiddel'. Dit gedaehtensehema is in de verdedi gingsplannen van de NAVO maar zeer ten dele gerealiseerd. Het bondgenoot schap stelt zich tevreden met een. duideiijke achterstand in conventione le kracht, we zagen dat al aan het verschil -in troepensterkte. Daar tegen over staat een uitgebreide collectie 'tactische' kernwapens die met kanon nen, vliegtuigen en kleine raketten kunnen worden vervoerd naar hun doelen. Omdat het hier gaat om 'klei ne' kernladingen wordt de inzet van deze strijdmiddelen door de beleidma kers niet zo ondenkbaar gevonden. Daar is lang niet iedereen gelukkig mee. Want tactische kernwapens zijn er in maten en soorten, en na een voorzichtig begin om een militaire noodsituatie op te lossen, kan er een snelle escalatie groeien naar het zwaardere werk, dat nauwelijks meer van de 'ondenkbare' strategische wa pens is te onderscheiden. Dat is ooit bij oefeningen gebleken. In een span ningssituatie reageren mensen nu een maal niet op hun verstandigst Er wordt nu gewerkt aan een systeem waarin de Amerikaanse president, zonder wiens toestemming geen kern wapens door de NAVO worden ge bruikt, ze per soort kan vrijgeven in plaats van allemaal tegelijk. Intussen heeft het verhaal natuurlijk twee kanten. We kunnen ons afvragen waarom de NAVO met haar troepen sterkte zo ver achter ligt (en dat is dan gewoon omdat het zo goedkoper is). Maar met evenveel recht kan men zich afvragen waarom de Oosteuropea nen zoveel sterker zijn. Dat hangt samen met de geheel verschillende strategische opvattingen van de Russi sche generaals. Als de Duitse revan- chisten aanvallen (om him klassieke schrikbeeld maar aan te houden), zul len zij ze ten eerste tegenhouden, en ten tweede naar het revanchistische Duitsland optrekken om ze die dolle dingen af te leren. Hun heie strijd macht is daarop afgestemd: zij be schikken over ongeëvenaarde hoeveel heden pantservoertuigen en jacht vliegtuigen. Met hun pantserkolonnes stellen zij zich voor, gewoon honderd kilometer per dag op te rukken, en er zijn analyses die erop wijzen dat ze dat wel zal lukken. Het voor de Westeu- ropese gemoedsrust vervelende punt is natuurlijk dat een dergelijk leger zo'n operatie ook zou kunnen uitvoe ren zonder voorafgaande aanval van de Duitse revancfaüten. Als ze morgenochtend beginnen te rijden, zijn ze vrijdag op het strand van Scheveningen te verwachten. Be houdens inzet van tactische kernwa-; pens. Maar in een dergelijke ontwik- keling gelooft bijna niemand meer.;- Daarom wordt er in Wenen gepraat, over troepenvermindering. Maar ge-; zien de uiteenlopende opvattingen en - gevoeligheden zal het wel erg moei-* lijk worden. Die tactische kernwapens overigens, - maken ook SALT 2 in Genève extra moeilijk. Er zijn er namelijk een aantal die door de Sowjet-Unie als vooruitgeschoven strategische wa- pensystemen worden aangemerkt (in het Amerikaanse jargon FBS geheten: forward based systems). De Russen kunnen het principiële verschil niet - inzien tussen een kernbom uit een (strategische) B-52-bommenwerper die - uit Amerika is komen vliegen, en een - bom uit een (tactische) Phantom die. uit West-Duitsland of Turkije komt, of uit een Corsair van een vliegdek-" schip van de Zesde vloot. Dat vindt Amerika dan weer niet fijn, omdat in de NAVO-strategie de tacti sche kernwapens moeilijk kuunen worden gemist. Maar het is wel een mooie gelegenheid om te beginnen over de 700 raketten voor middelbare afstand waarmee de Russen West-Eu ropa onder schot houden. Tenslotte nog een barre grap over de wederzijdse evenwichtige verminde- ring van strijdkrachten, MBFR. Het heeft een haar gescheeld of de ver mindering was heel wat minder we derzijds en evenwichtig uitgepakt. Want Amerika stond op het punt om zijn troepenmacht in Europa (320.000 man) te halveren wegens sterk stij gende kosten, toen in 1971 de Russi sche partijleider Breznjew daar een stokje voor stak door ineens enthousi ast te worden over MBFR-onderhande- Iingen. Het amendement van senator Mansfield maakte inderdaad een aar dige kans, totdat de Senaat het gevoel kreeg dat terugtrekking als onderhan delingsobject kon worden gebruikt. Benjamin Rosenthal, voorzitter van de subcommissie Europa van het Huis van afgevaardigden, ontwikkelde voor de merkwaardige Russische ingreep deze yerklaring: ten eerste hing de ontspanning in Europa, waar Moskou zeer aan gehecht was, volgens bonds kanselier Brandt af van een stevige en zichtbare Amerikaanse binding aan Europa (vanwege de veiligheid). Ten tweede was Moskou bang dat een forse eenzijdige terugtrekking van Amerika de totstandkoming van een Westeuropese politieke (en militaire) unie wel eens zou kunnen bevorde ren. en daardoor West-Duitsland mili tair sterker maken. En dat is nog steeds niet het Russische idee van stabiliteit in Europa. En de grap-in-de-grap: halvering van het Amerikaanse troepencontingent hoeft de militaire betekenis ervan niet eens aan te tasten. Van de 320.000 man vervullen er 55.000 ver zorgende taken die door plaatselijk burgerpersoneel zouden kunnen wor den overgenomen. En 95.000 man ge vechtstroepen hebben volgens het be staande schema geen functie tot de zestigste dag na het uitbreken van vijandelijkheden. Maar of er na het uitbreken van vijandelijkheden voor Europa nog een. zestigste dag zal aan breken. is erg de vraag. IMIIILER: W/iRE RECHTERS 'BEVRIJDE JENSEN De openbare aanklager, die twaalf jaar gevangenisstraf tegen de 37- jarige Mahler heeft geëist sluit de mogelijkheid uit dat bij het bepalen yan de strafmaat een beroep op het 'handelen uit politieke overtuiging', als verklaring voor de activiteiten van de verdachte in aanmerking zal worden genomen. Hij rekent 't Mah ler bijzonder zwaar aan dat deze als advocaat, die zich verplicht heeft de rechtsorde te beschermen, een be langrijke rol kon spelen in een 'criminele vereniging' als de RAF (Rote Armee Fraktion) die later bekend zou staan als de Baader- Meinhof-groep. Hoe het vonnis over Mahlers activi teiten ook zal luiden, niemand kan beweren dat hij geen eerlijk proces heeft gekregen of dat de openbare aanklager het zich erg gemakkelijk heeft gemaakt bij het bijeenzoeken van bewijsmateriaal. Deze heeft zelfs de verklaringen van 'kroongetuige' Xarl-Heinz Ruhland (die zelf eens tot de BM-groep behoorde en vorig jaar tot vier-en-een-half jaar gevan genisstraf werd veroordeeld) niet als bewijs aangevoerd. De aanklager is bij het aanvoeren van zijn bewijs materiaal zeer zorgvuldig te werk gegaan. Dat de verdediging dit niettemin een 'brei van vermoedens zonder harde feiten' noemt, hoeft met te verbazen. Mahlers verdedigers, Otto Schily en Hans-Chrisüan Ströbele, die tevens zijn geestverwanten zijn, hebben tijdens het proces van alle hun ten dienste staande middelen gebruik gemaakt om de indruk te vestigen dat Mahler het slachtoffer is van een heksenjacht. Om de verdediging geen wapen in handen te geven, trok de voorzitter van de rechtbank - de 59-jarige Paul Jericke - zich uit het proces terug. De uiterst lankmoedige rechter had een toespeling gemaakt op de moge lijke onbetrouwbaarheid van een ge tuige van de verdediging, die nog een flinke gevangenisstraf 'uitzit'. De bewijsvoering werd ook bijzon der moeilijk gemaakt omdat behalve Ruhland geen enkel lid van de opge rolde BM-groep tegen Mahler wilde getuigen. Zij deden hun mond slechts open als zij een gelegenheid zagen, propaganda te maken voor hun politieke denkbeelden. Mahler deed dit aan het begin van het proces uitvoerig in een van tevoren opgestelde verklaring, waarin hij het 'imperialistische monopoliekapi- talisme' als een 'criminele vere niging' beschreef, die met alle mo gelijke middelen moet worden ver nietigd' in het belang van meer dan drie miljard mensen'. Met deze verklaring heeft Mahlcr geprobeerd, de gewelddaden van de Baader-Meinhof-groep en daarmee zijn eigen optreden te rechtvaardi gen. De enige zelfkritiek uit de mond van Mahler was, dat de BM- groep 'te weinig gedaan heeft om de vernietiging van het kapitalistische monster te bewerken. Wij hebben tc lang geaarzeld en met: het beste gegeven wat wij hadden. We hebben teveel gepraat en te wemig gehan deld. En we hebben te lang gepro beerd, de verkeerden ian het juiste te overtuigen, in plaats van zelf het luiste te doen'. Mahler hield de leden van de recht bank voor. dat de ware rechters van de BM-groep "bevrijde mensen zullen zijn in een vrije menselijke gemeenschap, waarin wij op er/ach tende omstandigheden kunnen reke nen. Want wij hebben begrepen - na vele vergissingen en weifelingen - dat het imperialistische systeem, dat steeds grotere delen van de mens heid een hel op aarde bezorgt, al leen door de daad van het gewapen de volk verslagen kan worden en niet door parlementaire spelletjes', aldus Mahler. De RAF heeft volgens de beklaagde besloten, 'het volk te bewapenen en de volksoorlog in de Bondsrepubliek en West-Berlijn op haar programma te zetten. Niet met goedgekozen woorden, maar door de daad hebben wij ons aan de zijde van de overwe gende meerderheid van het volk ge plaatst. dat overal op de aarde naar de wapens grijpt om zich van impe rialistische onderdrukking en uitbui ting te bevrijden. Na eeuwen van slavernij en vernedering beant woordt het volk de misdadige onder drukking door de uitbuitersklasse met een revolutionaire volksoorlog', meent Mahler. Deze strijd is volgens de ontspoorde advocaat een 'wereldoorlog'. Het zal 'de laatste en tegelijk langste en bloedigste in de geschiedenis zijn, omdat de uitbuiters met zullen te rugschrikken voor de afschuwelijkste »ruweH"'''-o p*' "n heerschappij te behouden. Het is geen oorlog tussen naties, maar tussen klassen, die alle nationale, sociale, culturele en religieuze grenzen en barrières voor altijd van het toneel der ge schiedenis zal vegen'. Het zijn hoogdravende woorden, waarover Mahler lang nagedacht heeft sinds hij in de gevangenis belandde en zich meer en meer bewust werd van de mislukking van zijn onderneming, met name sinds door verraad in eigen kring de hele Baader-Meinhof-groep werd opge rold. Met grote verachting spreekt hu dan ook over 'de linksen' in West-Duitsland, die alleen maar re voluties willen steunen, die zich ten minste 500 km van het eigen land afspelen, zoals Mahler zegt. Voordat hij m de gevangenis te rechtkwam, had hij ook geen duide lijk omschreven pohtiek concept De uit de DDR afkomstige advocaat die blijkbaar in een bloeiende praktijk toch zijn draai niet kon vinden, sloot zich aan bij het studentenver- zet in West-Berlijn, leidde demon straties tegen de oorlog in Vietnam en (herhaaldelijk) tegen de West berlijnse 'nederzetting' van de kran- tenmagnaat Axel Springer, aan wie hij nog een schadevergoeding van 76.000 mark moet betalen. Nadat het verzet van uiterst linkse studenten m West-Berlijn was inge zakt. begon Mahler zijn ondergrond se activiteiten. Hij hielp mee Adreas Baader uit handen van de poli tie te houden, toen deze uit Frank furt naar West-Berlijn was gevlucht om zich te onttrekken aan het uit zitten van een gevangenisstraf, opge legd naar aanleiding van het in brand steken van een groot waren huis. Baader viel niettemin in han den van de justitie, maar werd na verloop van tijd door leden van de 'Rote Armee Fraktion' bevrijd. De geweldpleging die daarmee vergezeld gmg, kostte een mensenleven. Hoewel er sterke aanwijzingen wa ren, dat Mahler in belangrijke mate bij het komplot betrokken was, werd hij tijdens een eerste proces wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. Van vrijlating was echter geen sprake, omdat Mahler zich ook schuldig zou hebben gemaakt aan oprichting van een 'criminele vere niging' (later bekend als de Baader- Meinhof-groep) en aan 3 bankover vallen. die het geld moesten lederen, dat niet langer uit zijn advocaten praktijk vloeide. De overige leden van de 'Rode-Leger-Fractie' verplaat sten hun activiteiten naar West- Duitsland. waar zij meenden betere overlevingskansen te hebben dan in het geïsoleerde West-Berlijn. Ook zonder Mahler werkte de groep niet volgens een duidelijk omschre ven plan om leiding te geven aan het buitenparlementaire verzet te gen de in de Bondsrepubliek be staande rechtsorde. Alleen Ulrike Meinhof probeerde politieke argu menten te berde te brengen. Zij zag in dat het niet verstandig was, in het blinde weg te werk te gaan en bepleitte bezinning op de toestand, waarin de RAF zich bevond. Andreas Baader maakte dit echter onmoge lijk, omdat hij het nut er van niet vermocht in te zien. Het gevolg was dat de groep zich vrijwel uitsluitend ging bezig hou den met activiteiten, die nog slechts te maken hadden met de eigen over levingskansen, zoals het beroven van banken, het kraken van auto's, het vervalsen van papieren, het zoe ken van schuilplaatsen (om daar in geval van nood heen te kunnen gaan) en tenslotte het schieten op politiemannen, die hun opvallend snelle wagens wilden aanhouden. De bomaanslagen van vorig jaar wa ren wanhoopsdaden van een groep mensen die het einde van hun avon tuurlijke bestaan voelden naderen en alles wat zij nog hadden op één (verkeerde) kaart zetten. Ze waren echter ook bedoeld om de haatgevoe lens jegens de samenleving, die hen vogelvrij had verklaard, op spectacu laire wijze af te reageren. Het wa ren daden, waarmee zij ook het laatste beetje sympathie verspeel den, dat zij bij sommigen nog altijd genoten. Hoezeer een gemeenschappelijk con cept van het begin af had ontbro ken, bleek uit het 'getuigenis' van Ulrike Meinhof in het proces tegen Mahler, waarvoor zij m december van Keulen naar West-Berlijn was overgebracht. Toen Mabler zijn op vattingen ten beste gaf over de 'des- potie van het kapitalisme en de zelfbevrijding van de mens", aarzel de Ulrike Meinhof zijn woorden te bevestigen, 'Het is wel waar', zei ze, 'maar het is geen perfecte theorie die past bij het werkelijke niveau van de discussies in de RAF'. Mahler gaf zijn poging om de instem ming van Ulrike Meinhof te verkrij gen voor zijn visie op de 'wereldre volutie' niet op, maar zij onderbrak zijn verhaal, aliof het haar verveel de. Zij vatte alles samen in één begrip.: "Leve de Zwarte September Dat is de inhoud'. Daarmee doelde zij op de Palestijnse organisatie, die verantwoordelijk is voor het bloed bad tijdens de Olympische Spelen in München. Mahler wilde er nog een schepje op doen met de woorden: 'Wie telkens weer begint verzet te plegen, is één der onzen', maar Ulri ke Meinhof zei geringschattend: 'Grote woorden'. Daarop koos Mahler een ander on derwerp. Hij beschuldigde de 'Brandt-Scheel-Heinemann-coalitie' er van, die rechtsstaat in Duitsland en de resten van het anti-fascisme in de Sociaal-democratische partij' te likwideren. Weer wees Ulrike Mein hof hem terecht: 'Types als Hahne mann en Brandt hebben geen fascis tisch verleden. Zij kunnen niet van ongeloofwaardigheid worden be schuldigd". Vervolgens gaf zij toe, fouten gemaakt te hebben. Mahler wilde er niet van horen, maar zijn 'getuige' herhaalde dat het waar was, wat zij had gezegd. In een laatste poging om zijn opvat tingen voor de rechters bevestigd te zien, zei Mahler dat de 'anti-fascisti sche strijd niet kan worden gevoerd op de manier van een verkiezings campagne of het aan de man bren gen van wasmiddelen'. Opnieuw vond hij Ulrike Meinhof tegenover zich: 'Dat is niet juist. De linksen hadden in deze verkiezingsstrjd imoeten ingrijpen'. Naar haar me ning wilden de kiezers van de coali tie in Bonn in elk geval een juiste beslissing nemen. Te laat besefte zij hoezeer zij zich tot een discussie met Mahler had laten verleiden. Plotseling brak zij haar woorden af en zei nauwelijks hoorbaar: 'Het is toch maar paireüs voor de zwijnen gooien. Ik heb er geen zin meer in. Ik wil weg". Haar ■getuigenis' was afgelopen. Het had Mahler niet geholpen, omdat zijn theorieën die waren van een man, die al meer dan twee jaar als gevan gene geen praktische ervaring had opgedaan. Met Ulrike Meinhof was het anders. Zij was misschien nog meer verbit terd dan Mahler, maar waarschijn lijk ook meer ontgoocheld. Want zij wist beter dan welk ander lid van de groep dat het geen kunst is, schone theorieën op papier te zetten, zonder rekening te houden met de werkelijkheid in eigen land. Mah'ers opvatting dat iedere "revolutionaire linksecrimineel is, getuigde slechts van de wensdromen, waaraan hij zichzelf m de loop der jaren had overgegeven.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 15