m Veel gemeenten gaan door de knieën voor plannenmakers mm Op een topdag gaan er op Schiphol twintigduizend flessen drank de toonbank over door Noud van Iperen WË TROUW/KWARTET ZATERDAG 24 FEBRUARI 1973 BINNENLAND T17/K17 Éf®fltfi8|Sjit Uitbreiding in het 'groene hart' (nieuwbouw van Alphen a/d Rijn). door Rudie van Meurs UTRECHT Zelfs een drastische ingreep lijkt het 'groene hart' van Holland niet meer te kunnen redden. Als vandaag besloten zou worden de gemeenten in het zogenaamde open middengebied van de Randstad te sluiten voor nieuwe bewoners, dan zou dat de uit de hand gelopen groei niet kunnen remmen. Want ver geleken bij andere delen van het land, is het aantal jonge gezinnen in het Hollands midden zo groot en is het geboorteoverschot zo hoog, dat de groei voorlopig gewoon door zal gaan. Nieuwe groei De provincie Dualisme Huiselijk Onafwendbaar SCHIPHOL 'Groeten uit dit belastingvrij wonderland van: staat er (in het Engels) op de prentbriefkaarten die de be zoekers aan het winkelcentrum op het vliegveld Schiphol gratis aan familie en kennissen kun nen sturen. Amsterdam Airport Shopping Centre, zoals dit win kelcentrum officieel wordt ge noemd, is inderdaad een fiscaal 'dorado' zodat reizigers als zij van Schiphol vertrekken of daar de reis voor korte tijd onder breken voor relatief lage prijzen consumptiegoederen kunnen ko pen. Aantrekkelijk Goede naam Waarschuwing HOLLANDS WIE II! HAR'' SROEIT LANGZAAH VOL Dit is.een opmerkelijk gegeven van een team Vèa het; geografisch insti tuut' van de rijteuaivérsiteit van Utrecht, dat een onderzoek instelde naar het vollopen van het 'groene hart" de ruimte die ingekneld ligt zo ongeveer tussen de grote steden Amsterdam, Utrecht, Rotter dam en Den Haag. Volgens de twee de nota over de ruimtelijke orde ning zou dit gebied een open ruimte moeten blijven, met een agrarisch karakter, een recreatieve functie voor de randstadbewoners en met een gemiddélde groei die de één procent niet te boven mocht gaan. Dat werd gezegd in 1886 en sinds dien hebben alle overheidsdiensten die nota aanvaard ais uitgangspunt voor het ruimtelijk beleid. Maar er klopte r.iets van. In plaats van één procent, groeide in de centrale open ruimte van de randstad de bevol king driémaal zo snel. Op dit ogen blik zijn allerlei onderzoeken door verschillende instituten en organisa ties aan de gang. om een inzicht te krijgen in de ontwikkelingen in het groene hart De Rijksplanologische dinest coördineert die studies en za! ze bijeen brengen in een aanvullen de (derde) nota ruimtelijke orde ning die volgend jaar zal verschij nen. Het onderzoek van het geografisch instituut in Utrecht is thans halver wege. De rijksplanologische dienst de gegevens in augustus van dit laar publiceren, ondermeer die van een enquête onder tienduizend ge zinnen" in het groene hart over wo nen en werken, een rapport over de bevolkingsontwikkeling en werkgele genheid en een studie over. het ge- meentelijjfcfcieieid. Drie medewerkers aan het ^grafisch instituut, drs. H. F. L. Ottens, drs. J. A van Ginket en drs. M de Smidt hebben een aantal resultaten van hun on derzoek alvast wat toegelicht Het geboorte-overschot in het mid den-randstad-gebied is altijd hoog geweest. De laatste tijd zijn die cijfers nog nadrukkelijker geworden. In tegenstelling tot andere delen van het land is ongeveer zeven jaar geleden de trek vanuit de kleine gemeenten naar de stad in 'Hollands Midden' gestopt Jonge gezinnen blé ven. Eerder dan in andere streken van het land, gingen de mannen hier pendelen, in plaats van verhui zen naar de stad. Daarnaast kwamen veel jonge gezin nen uit de stedengordel naar het platteland. Terwijl landelijk het ge- boorte-overschotcijfer daalde en daalde, bleef dat in het middenge bied stabiel en nam soms juist toe. 'Omdat er zoveel jonge gezinnen zitten, zuilen de gemeenten in het groene hart voorlopig blijven groei en, wat er ook gebeurt', zegt drs. Van Ginkel. Intussen is het middengebied van de randstad in '70 en '71 in een nieu we, nog sterkere, groeifase gekomen. De grote plaatsen als Gouda, Alphen aan den Rijn en Woerden, die in het eind van de jaren zestig een flauwe groei vertoonden en in elk geval achterbleven bij de kleinere gemeenten, groeien nu plotseling als kool. Voor Alphen zijn in *70 en 71 zelfs cijfers genoteerd vam vijf pro cent De kleinere plaatsen zoals Nieuwkoop, Rijnsaterwoude, Lin- schoten en Vleuten zijn in die jaren alleen nog maar versneld gegroeid. Trouwens, alle gemeenten in elke klasse vertoonden in '70 en '71 een nog sterkere vooruitgang. Nog even en het groene hart is dan ook een stenen hart. De groei verloopt 'autonoom*. Heeft de provincie nu geen enkele contro le op de ongedisciplineerde uitbrei ding van de gemeenten? De Utrechtse onderzoekers moeten concluderen dat de greep van de provincie op de gemeenten zwak is. 'De provincie kan alleen nog wel eens de groei van de kleine kernen binnen een bepaalde gemeente be- vriezen. Maar op de boofdkem is vrijwel geen vat te krijgen. Artikel negentien van de wet op de ruimte lijke ordening, dat gemeenten de mogelijkheid geeft woningen te bou wen zonder bestemmingsplan, wordt veelvuldig gehanteerd. Het gebeurt dat complete nieuwbouwwijken zijn neergezet, zonder dat de plannen door de raad zijn gegaan.' Meer dan ooit hebben de leden van het geografisch instituut bij hun onderzoek in het groene hart het dualisme ontdekt tussen volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. 'Er zijn geen gelijke belangen. Volks- UTRECHT De buitensporige groei van dorpen in het nog open middengebied van de Randstad, waardoor het 'groene hart' van Holland in snel tempo dreigt te verstenen, wordt soms ook in de hand gewerkt door de praktijen van de projekt- ontwikkelingsbureaus (particu liere ondernemingen die comple te nieuwe wijken met winkels etc. bouwen, om te exploiteren of te verkopen). Dat is gebleken uit het onderzoek dat het geografisch instituut van de rijksuniversiteit van Utrecht de afgelopen tien maanden hield naar het dicht groeien van het 'groene hart'. Het onderzoek dat werd uitge roerd in samenwerking met de rijksplanologische dienst is nu halverwege. Drs. M, de Smidt die het onder zoek leidt, zegt dat de projektont- wikkehngsmaatschappijen 'een '■rij agressief beleid' voeren. Ze benaderen gemeenten met op het oog gunstige aanbiedingen voor het uitvoeren van uitbreidings plannen. Naast een gering aantal woningen m de sociale bouw, zijn in die plannen vooral pre miewoningen en huizen in dc vrije sector opgenomen met een winkelcentrum en andere voorzie ningen. 'Een burgemeester gaat vaak door de knieën voor zulke plannen net zoals een raad. Er is weinig verweer". Op het eerste gezicht zijn de plannen van de project-bureaus zo aantrekkelijk omdat ze het vaak onvoldoende apparaat van de kleinere gemeenten niet belas ten, er meestal een interessante grondverkoop aan verbonden is waarvan de gemeenten geld over houden en er uitzicht gegeven wordt op een flinke groei van het aantal inwoners. Projectontwikkelingsbureaus zijn particuliere ondernemingen die primair de eigen winstcijfers voor ogen hebben. Overgeleverd zijn aan dit soort instellingen betekent volgens drs. De Smidt 'je met ziel en zaligheid ver kocht hebben'. Nadat een con tract met zo'n bureau is opge maakt is géén verandering meer mogelijk. Het plan wordt strikt volgens dat contract uitgevoerd Het blijkt dat met name de kleine gemeenten te weinig kali ber hebben om verweer te kun nen bieden tegen de activiteiten van de project-ontwikkelmgsbu- reaus, heeft drs. De Smidt bij zijn onderzoek ontdekt. 'De ge meente Hameien is een extreem voorbeeld hoe het niet moet* zegt hij. Deze gemeente is met Bre- derode in zee gegaan. Deze on derneming bouwt los van het dorp Harmelen een plan van uit sluitend vrije sector-woningen dat geheel zal toevallen aan mensen van buiten. De gemeente Vmkeveen laat wo ningen en winkels bouwen die door Eurowomngen worden geëx ploiteerd. Andere gemeenten in het 'groene hart' worden regel matig door de projectbureaus be naderd. De kleine gemeenten missen de capaciteit, de goede ambtenaren, de bestuurlijke kracht om plannen zelf uit te voeren. Vaak wordt dan zo'n bu reau m de arm genomen. Niet alleen moeten later de nieuwe be woners van zo'n gemeente de prak tijken \an zo'n ontwikkehngsbu- reau dubbel en dwars betalen, vooral wordt een onnatuurlijke groei van dorpen m de hand gewerkt die door een klein groepje mensen wordt bepaald. Het 'groene hart' verstikt er door. huisvesting"wil zoveel mogelijk- boti-' wen. Maar dat uitgangspunt is' ramp zalig voor 4e ruimtelijke ordening!. Volkshuisvesting en ruimtelijke or> dening kunnen eigenlijk helemaal niet, zoals nu gebeurt, door één ministerie behartigd worden', weet drs. Ottens. De gemeenten in het groene hart zijn dat zal wei niet veel ver schillen met de rest van Nederland behept met wat drs. De Smidt noemt een groeisyndroom. 'Allemaal willen ze een hoog voorzieningenni veau, goed onderwijs en liefst een eigen zwembad. Om dat te kunnen bereiken moeten ze groeien. Ge meentebesturen zeggen dan: we gaan even heel erg hard groeien om ai die voorzieningen te bereiken en dan zullen we weer in de pas gaan lopen, maar daar komt natuurlijk niets van.' Overigens is uit de enquêtes geble ken dat de nieuwe, uit de steden naar het platteland gekomen bewo ners van dorpen, tamelijk beschei den zijn in hun eisen naar voorzie ningen. Wat uit de steekproeven vooral weer bevestigd is, is dat de Nederlanders een huiselijk volk zijn. De bereikbaarheid van de bioscoop of de schouwburg was voor vrijwel niemand van belang. "Dat is uitslui tend een zaak die een rol speelt bij stedebouwkundigen', menen de Utrechtse onderzoekers. In het algemeen kan gezegd worden dat de ontwikkeling van de kleine gemeenten parallel verloopt met de ontwikkeling in de nieuwe wijken van de steden. Door de trek naar het platteland, komt in de steden een proces op gang, dat de Utrecht se onderzoekers de 'veramerikanise ring' van West-Nederland noemen. De lagere beroepsgroepen blijven in de steden achter en krijgen daarbij gezelschap van toenemende aantal len buitenlandse werknemers, Suri- namers en Antillianen, waardoor een ruimtelijke sociale scheiding op treedt. Een verder vollopen van het groene hart lijkt onafwendbaar: door de groei die via geboorte-overschot on verminderd door zal gaan én door het woningbouwprogramma dat tot '76 gepland is en dat zich door welke ruimtelijke ordeningsbelem mering dan ook, niet laat tegenhou den. De leden van het geografisch instituut stellen dat gelaten vast Ze zouden al gelukkig zijn als in de komende jaren meer controle zou komen op het beruchte artikel ne gentien van de wet op de ruimtelij ke ordening. En als er een regeling zou komen voor de financiering van de problemen in dorpen en steden. Dan zouden er bijvoorbeeld niet persé tweehonderd woningen ge bouwd behoeven te worden om der tig woningwetwoningen te kunnen realiseren, zoals nu gebeurt. Een wens van drs. De Smidt is ook: "Je moet jonge, ambitieuze burge meesters niet in de kleinere ge meenten neerzetten. Bij ons onder zoek bleek dat vooral die jonge burgemeesters de greei m kleine gemeenten inspireren en activeren. Voor hen is zo'n gemeente een door gangshuis. een springplank naar een grotere gemeente. Zij willen hier carrière maken. Maar de samenle ving blijft met de brokken achter.' f Kopen in wonderland zonder belastingen De drie 'winkelstraten' bieden de reizigers een ruime keus. De catalo gus omvat tachtig pagina's met al lerlei artikelen, en de prijzen daar van. Verkocht worden auto's, dia manten, camera's, radio-installaties, klokken, horloges, dranken, par fums. sigaren, sigaretten, vele ande re artikelen en zelfs rozen (waar naar vooral de reizigers naar de Scandinavische landen vragen, ge zien het grote prijsverschil). Wat er verkocht wordt ligt in prijs in het algemeen twintig tot vijftig procent lager dan normaal, omdat deze goederen vrij zijn van belastin gen ais btw, accijns en weeldebelas ting. Dit maakt een vliegreis voor vele passagiers extra aantrekkelijk. Er liggen echter duidelijke grenzen om dit 'wonderland'; die worden bepaald door de fiscale beperkingen van de verschillende landen. Zo mag bij terugkeer in ons land per per soon niet jonger dan vijftien jaar vrij worden ingevoerd: tweehon derd sigaretten (prijzen per slof va riërend van £.10 tot negen gul den) of vijftig sigaren, een liter gedistilleerd (een fles jenever kost ƒ4.50) of vier liter wijn, een klein flesje parfum en een iets minder kleme fles eau de toilette. In de EEG gekochte goederen mogen tot een bedrag van 270 gulden vrij wor- r4* den ingevoerd en buiten de EEG gekochte artikelen tot een bedrag van 90 gulden. Overigens kan een passagier alleen bij het vertrek belastingvrij kopen. Bij terugkeer op het vliegveld is het met meer mogelijk nog vlug wat in te slaan. De gedachte achter dit belastingvrij winkelcentrum is niet Schiphol te gebruiken als bron van inkomsten voor de NV Luchthaven Schiphol of voor de ondernemingen die de win kels op Schiphol hebben gepacht (concessionarissen), maar in de eer ste plaats om het Amsterdamse vliegveld als totaliteit aantrekkelijk te maken. Dit niet alleen als ver trekpunt, maar ook als doorvoerha ven voor het publiek. Daaraan wordt consequent gewerkt, zegt de heer M. C. van Gent. hoofd van het bureau concessies en algemene za ken van de NV Luchthaven Schip hol. Daarom worden de consessies uit sluitend verstrekt, en wel telkens voor de duur van een jaar, aan bedrijven die op hun gebied een goede naam hebben. Dit vooral met het oog op de kwaliteit van de produkten en de deskundigheid van het personeel. Als er klachten ko men over een of ander artikel dat in het winkelcentrum is gekocht, dan wordt die door de NV Luchtha ven Schiphol zij het in overleg met de desbetreffende concessionaris - behandeld. 'In de praktijk komt het er bij klachten op neer dat degene die reclameert altijd zijn zin krijgt', zegt de heer Van Gent. 'Ie dereen die klachten mocht hebben kan bij ons aankloppen en elke brief of telefoontje wordt serieus genomen.' Voorts worden de prijzen door de NV Luchthaven Schiphol 'nauwlet tend' in het oog gehouden. 'Het is ons streven de prijzen zo laag moge lijk te houden en vandaar dat de pachtprijzen die wij vragen redelijk zijn. Wij stellen ons tevreden met een bepaald percentage van de win sten die worden gemaakt. Wij vra gen niet de optimale pacht, maar daar staat tegenover dat wij het recht hebben op controle', zegt de heer Van Gent In het kader van het streven om Schiphol zoveel mogelijk bekend en aantrekkelijk te maken wordt het winkelcentrum bewust gepresen teerd als Amsterdam Airport Shop ping Centre ('Iemand aan de andere kant van de wereld kent de naam Schiphol niet; de naam Amsterdam zegt echter wel wat, al hebben we wel eens meegemaakt dat mensen dachten dat Amsterdam de hoofd stad van Denemarken was of ook een stad in Duitsland')'. Verder wordt gewerkt met een uniforme presentatie (geen firma-namen, maar een aanduiding van de verkochte artikelen), een uniforme verpakking en een uniforme kleding van het winkelpersoneel. Schiphol s winkelcentrum heeft daar door in ons land en ver daarbuiten grote bekendheid gekregen. Het blijkt niet zeiden voor te komen dat reizigers Schiphol bewust als ver- trekhaven kiezen of zelfs een extra 'trip' maken om het Amsterdamse vliegveld aan te doen. Typerend is ook dat een aantal buitenlandse reis bureaus als een van de 'pluspunten' in hun programma het reizen via Amsterdam noemen. Als deze reizi gers, worden verwacht blijkt het per soneel van het shopping centre niet te lui om 's morgens, desnoods al vóór zes uur, de winkeldeur wagen wijd open te zetten om de kopers te kunnen gerieven. Daarbij komt het een enkele keer voor dat de passa giers zo weinig tijd krijgen in ver band met de vertrektijd van het vliegtuig dat (rustig) kopen er gro tendeels bij inschiet. Met enige trots en tegelijkertijd toch ook met een lichte terughou dendheid wil de heer Van Gent wel enige getallen noemen. Het afgelo pen jaar telde Schiphol ongeveer 6.5 miljoen reizigers, waarvan ongeveer de helft vertrok of de luchthaven op doorreis aandeed. De vertrekkende passagiers kochten gemiddeld voor ongevp«M 45 gulden. Op een topdag gaan er in het 'shop ping centre' meer dan twintigdui zend flessen drank over de toonbank en de jaarlijkse verkoop ligt in de orde van anderhalf tot twee miljoen flessen. Er blijkt ook veel parfum te worden verkocht, waarbij kan wor den aangetekend dat in Europa ruim de helft van de parfums via de belastingvrije winkels wordt verhan deld. Op Schiphol ligt de verkoop van parfum om en nabij de drie kwart miljoen flesjes en aan sigaret ten gaan er zo'n half miljoen sloffen letterlijk de lucht in. De passagiers kopen graag. Een on langs gehouden marktonderzoek toont aan dat drie van de vier reizigers iets koopt. De belangrijkste reden is de gunstige prijzen en de geboden kwaliteit In het markton derzoek zit echter ook een waarschu wing. 'Amsterdam Airport Shopping Centre' blijkt een wezenlijke stimu lans voor het reizigers- en toeristen verkeer naar en via ons land en een eventuele beperking van de fiscale faciliteiten zal daaraan schade toe brengen. Deze belastingkwestie is weer aktu- eel omdat Engeland deze belasting voordelen binnen de EEG wil ophef fen, niet alleen op vliegvelden en in vliegtuigen, maar ook op veerboten. 'Ik zie het als een dogmatische zaak; zoiets van: dan is het met de harmo nisatie van de belastingen binnen de EEG weer een beetje verder opge schoten*. zegt de heer Van Gent. 'Maar ik vraag me af, zo vervolgt hij, 'wie daar voordeel van zou heb ben, nog afgezien van douane-techni sche problemen. Nee, ik zie alleen maar nadelen. Laat ik vooropstellen dat vrijwel alle belastingvrije aankopen op Schiphol als 'additionele' aankopen worden gezien bestedingen die 'normaal' niet zouden zijn gedaan. Dat is niet alleen onze mening, maar ook die van de (fiscale) over heid. Als de Engelsen hun zin zou den krijgen, dan betekent dit aller eerst een forse derving van inkom sten voor de luchthavens. Het zou onze luchthaven, indien die regeling vorig jaar van kracht zou zijn ge worden, eenderde deel (4.5 miljoen gulden) hebben gescheeld, wat onge- - twijfeld tot ..tariefsverhogingen bijvoorbeeld van landingsrechten zou hebben geleid. In de tweede plaats zouden de passagiers niet al leen het belastingvoordeel zijn kwijtgeraakt (wat toch leuk is als je op vakantie gaat)', maar bovendien een hoger tarief op de luchtha- ven(s) hebben moeten betalen. Een studiecommissie heeft de vrees uitgesproken dat bovendien bij op heffing van de bestaande belasting voordelen de luchtroutes zullen ver anderen ten nadele van de vliegvel den van de EEG-landen, waarvan bijvoorbeeld Zwitserland en Spanje zullen profiteren. Zoiets zal dan on getwijfeld nadelige gevolgen hebben voor de werkgelegenheid, niet alleen op de vliegvelden, maar ook voor fabrikanten en dienstverlenende be- drijven. Een jaar of vier geleden is die belastingkwestie ook al eens aan de orde geweest, maar de zaak ver dween in de ijskast. Nu Engeland deze zaak opnieuw heeft aangekaart wordt de kwestie behandeld in het Europese parlement in Straatsburg. Het gevaar is dus nog niet geweken, al ga ik er maar van uit dat het nog wel tien jaar duurt alvorens een volledige belastingharmonisatie bin nen de EEG een feit is.'

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 17