Prijzen blijven achter bij stijging lonen zig bedrijf bezig bedrijf Gemakkelijk Belgische regering maakt kopen op afbetalen moeilijker Scherpe controle van werktijden in Horeca gevraagd Goudmarkt wat kalmer Heroïnevangst op Aruba Juwelier: liever stabiele goudprijs Gevangene dood in cel getroffen Nationale vierrittenkaart wordt 40 cent duurder DOW JONES INDEX Universitaire hulp aan heel Vietnam gebundeld TROUW/KWARTET ZATERDAG 24 FEBRUARI 1973 FENANCIeN EN ECONOMIE T29/K29' Als een multinationaal bedrijf niet gelukkig is met een wet, die de vervuiling van de Atlantische Oceaan verbiedt, dan kan het de produktie overhevelen naar een land aan de andere kant van dezelfde oceaan. Naar een land, dat het niet zo nauw neemt met zaken als frisse lucht en schoon water. Als een multinationale onderneming vindt, dat het te hoge lonen moet betalen of te veel aan een schatkist moet offeren, kan zij de hielen lichten en zich elders vestigen, waar men een bedrijf niets in de weg legt om te doen wat het wil doen, nl. produceren en winst maken. door Henk Thomas Boosdoener JU i 42' 4- Bos-Kalis' afv al- eiland in zieht Stoomspinnerij Twenthe Scholten-Honig A. en S. Faddegon Edicom Het stakingswapen, landelijk vaak effectief gehanteerd, verliest bijna alles aan kracht ais de ondernemers zijn produktie kan verplaatsen naar landen, waar de vakbeweging aan banden is gelegd of zelfs ver boden. Yan Oord-Werkendam Douma ACF-dividend Meteoor Audet Ned. Spoorwegen Afkeer AMSTERDAM, FRANKFORT, LONDEN Nog geen twee weken na de devaluatie van de dollar, leek de Amerikaanse munt gisteren een nieuw dieptepunt tegemoet te gaan. De Centrale banken van West- Duitsland, Nederland, Frankrijk, België, Zweden en Zwitserland heb ben steunaankopen moeten verrichten om te voorkomen, dat de dol lar beneden het onderste interventiepunt zou zakken. In Frankfort en Ziirich trad later een vrij fors herstel op. Interventiepunt Koersen In Montreal Vakbonden verdeeld over multinationale bed ij ven Het vermogen van internationale con- om de produktie over te bren gen naar alle mogelijke delen van de wereld stelt de nationale en internati onale vakbeweging voor levensgrote problemen. Het handhaven van de werkgelegenheid is er één van. Het streven naar optimale sociale voorzie ningen een ander. Welke machtsmid delen heeft de vakbeweging bij do groeiende internationalisering van het bedrijfsleven nog in handen om haar doelen te verwezenlijken' Het sta kingswapen, landelijk vaak effectief gehanteerd, verliest bijna alles aan kracht als de ondernemer zijn produk tie kan verplaatsen naar een land, waar de vakbeweging aan banden is gelegd of zelfs verboden. Het enige wat de vakbonden kunnen doen is de rijen internationaal dichter sluiten, Maar deze wens is tot nu toe de vader van de gdachte gebleken, want meer dan een paar moties en resoluties is niet uit de internationale vakbonds bus gekomen. ï)e wijze waarop de nationale vakbon den het verschijnsel van de multinati onale onderneming benaderen, hangt nauw samen met de plaats die deze bedrijven in hun land innemen. Illus tratief in dit verband is het voorbeeld van de vakbeweging in Groot-Brittan- nië en de VS. De vakbeweging in deze twee landen, die veel multinationale ondernemingen herbergen, hebben de meeste aandacht aan deze concersn gewijd. De manier waarop zij ze bena deren loopt evenwel uiteen. In de VS ziet men de uitvoer van kapitaal veroorzaakt door elders inves terende multinationale bedrijven met als gevolg grote tekorten op de Ame rikaanse betalingsbalans en de daaruit voortvloeiende doUarcrisis. als de gro te boosdoener, die dc werkgelegen heid in gevaar brengt. De Amerikaan se bond, AFL-CIO stelt dan ook alles in bet werk om president Nixon te bewegen voldoende maatregelen te ne men om de uitvoer van kapitaal tegen te gaan. Zo wil men de multinationale concerns verhinderen uit te wijken naar landen, waar de arbeid goedkoop is (ontwikkelingslanden), waardoor de toch al grote werkloosheid in de VS nog verder zal toenemen. In Groot-Britiannlë is de vakcentrale (TUCk meer geïnteresseerd in multi nationale bedrijven, die cp Britse bo dem komen werken. De TUC wijst erop, dat buitenlandse concerns, mees- lal Amerikaanse 15 pet, van de Britse industrie bezatten. Daarbij richten de ze 'vreemde' ondernemingen rich vooral op de z.g, sleutelindustrieën, zoadat ze ongeveer 50 procent van de electronische industrie beheersen, ruim de helft van de auto- en farma ceutische produktie en maar liefst 60 procent van de computerindustrie. Dit heeft ontegenzeglijk geleid tot ver meerdering van het aantal arbeid splaatsen, aldus de TUC, maar even duidelijk ligt het feit op tafel, dat het behoud van deze arbeidsplaatsen af hankelijk is van factoren, waarop de Britse regering geen vat heeft, noch kan krijgen. In een artikel m cie 'TUC Economie Review' werd in dit verband gewezen op de ervaringen met de Amerikaanse Singerfabriek in Schotland, waar niet zo lang geleden ongeveer 1.000 arbei ders werden ontslagen, omdat de afzet in de VS niet meer aan de verwach tingen voldeed. De Britse regering dient het gedrag van dergelijke mam- moetondememingen, die in Groot- Brittannië investeren of die Britse fir ma's overnemen, te kunnen controle ren met betrekking tot het perso neelsbeleid, de arbeidsverhoudingen, het research en het beleid inzake de overmaking van winsten en belastin gen. Ook in de overige Europese landen buigen vakbondseconomen het hoofd ROTTERDAM He plan van de Bos Kalis Westminstergroep in Papen dracht om ergens in de Noordzee een kunstmatig eiland te bouwen, waar afval kan worden verwerkt, is een belangrijke stap dichter bij verwezen lijking gekomen. In Papendrecht is een samenwerkingsovereenkomst gete kend tussen 'een groot aantal belang rijke binnen- en buitenlandse bedrij ven', die als potentiële gebruikers van het eiland kunnen worden beschouwd. De groep heeft de naam 'Noordzee- eiland-Groep' gekregen. De hierin deelnemende bedrijven zijn: Van er Giessen de Noord, IHC-Holland, KLM Noordzee Helicopters, Van Ommeren, Philips Rijn-Schelde-Verolme, Stevin Groep, Kon. Adriaan Volkergroep en Bos Kalis, Ook de Nederlandse over heid heeft grote belangstelling voor het plan. De studie van de nieuw gevormde groep krijgt steun, van over- heidsdeskundigen. ALMELO/NEEDE -- De Stoomspin nerij Twenthe gaat tegen een niet nader bekend gemaakt bedrag in con tanten het gehele uitstaande aandelen kapitaal overnemen van Spontor in Neede. Voor het ongeveer 180 man tellende personeel van Spontor in de vestigingen in Neede en Lobith zal de overneming geen nadelige gevolgen hebben. De besprekingen hebbenge heel volgens de SER-fusiecode plaats gevonden. Spontor maakt ondergoed (Jansen en Tilanus) en pyama's en vrijetijdskle- ding (Koala). Na de ernstige moeilijk heden, waarin het bedrijf enige jaren verkeerde en die leidden tot een be langrijke inkrimping van de activitei ten, is nu een aanmerkelijk herstel ingetreden en worden positieve resul taten bereikt. Spontor meent echter, dat in samenwerking met een verwant bedrijf het vereiste tempo voor verde re opvoeding van het redenement be ter kan worden bereikt. AMSTERDAM Kon. Scholten Ho nig (KSH) verwacht dat het nettore sultaat over de eerste zes maanden van het lopende boekjaar (tot en met februari) ten opzichte van de eerste helft van het vorig boekjaar een stij ging zal vertonen van 15 h 20 pet. Hierbij is geen rekening gehouden met het effect op de winst ten gevol ge van de overneming van Buisman. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur van KSH, dr. W. L. G. S. Hoefnagels gezegd tijdens de jaarver gadering. Het uitspreken van een ver wachting voor het gehele lopende boekjaar acht de concernleiding te weinig gefundeerd. In het lopende boekjaar zijn beslissin gen genomen, welke tot grotere inves teringen zuilen leiden. Met name maatregelen voer de verbetering van het milieu hebben de volle aandacht. Aanzienlijke investeringen zullen ech ter ook nodig zijn om een gezonde expansie vooral in de merkartikelen- sector mede moeten worden gereali seerd door fusies, zoals onlangs met Buisman hetgeen een eerste stap in deze. In dit verband werden voor het lopende jaar meer fusies aangekon digd. UTRECHT Offsetdrukkerij A. en S. Fagedon in Lelystad (25 werkne mers) is failliet. De bewindvoerder heeft geen kans gezien het bekende bedrijf, o.a. drukker van Aloha, te redden. De orderportefeuille is nog behoorlijk gevuld, maar door het door het verdwijnen als drukorder van het programmablad van radio Veronica en de geldeisen zag de bewindvoerder geen kans aan het faillissement te ontkomen. Hij acht wel voldoende kans aanwezig voor overname van het bedrijf. DEN HAAG Edicom (in 170 ont staan uit een fusie van de uitgevers bedrijven Van Goor en Mouton) heeft onderhands bij een aantal Ne derlandse institutionele beleggers een achtergestelde converteerbare obliga tielening van 3,4 miljoen geplaatst. De internationale werknemers organisaties worden zeer be lemmerd door verschillen in op vatting en strategie van erin samengebundelde landelijke bonden, wier horizon nauwe lijks verder reikt dan de natio nale grenzen. Multinationale on dernemingen hebben zich daar entegen veel beter Internatio naal georganiseerd, wat moge lijk was door hun organisatie structuur waarbij beslissingen door een handyol mensen in dc top worden genomen. Boven dien verschillen ondernemers, waar zij ook vandaan komen, niet zoveel. Niet naar mentali teit, niet naar opvattingen. Ook dit maakt een samenklontering van veel ondernemingen via fu sies, overnemingen en joint-ven tures gemakkelijk. over de multinationale bedrijven, maar de opvattingen over de gewenste strategie iopen sterk uiteen. In grote trekken kan men zeggen dat de vak bonden in de EEG-landen niet bijster warm lopen voor medezeggenschap in de Nederlandse betekenis van het woord, noch veel waarde hechten aan de Westduitse vorm (ondernemingsra den en werknemerscommissarissen). Dit is het geval zowel in Groot Brït- tannië als in Frankrijk en Italië. In deze landen wordt het zitten aan één tafel met werkgevers ongeveer gelijk gesteld met het verkopen van zijn ziel aan de duivel. Ondernemers zijn in de ogen van de vakbonden in die landen mensen, waarmee niet valt samen te werken, maar die alleen kunnen wor- RIJSWIJK Van Oord-Werkendam, onderdeel van de Hollandsche Beton Groep> heeft drie opdrachten ontvan gen met een totale waande van 17 miljoen. ETTEN-LEUR Douma in Etten- Leur en Witco Chemical in New York, een Amerikaans chemisch be drijf met een omzet van ca. 1 mil jard, hebben samen een nieuwe onder neming opgericht onder de naam Douma Chemical. Bedoeling is o.a. met de producten van zeepfabriek De Klok, dochter van Douma, en zeepfa briek Witco verder op de Europese markt te penetreren. AMSTERDAM Het bestuur van AC.F (Amsterdam Chemie Farmacie) stelt voor het dividend over 1972 te brengen op 6,80 per aandeel van ƒ25. Over 1971 werd ƒ6,50 uitge keerd. Bovendien wordt opnie.uw een uitkering ten laste van de agio-reserve gedaan: er wordt per 40 aandelen één nieuw aandeel uitgereikt. DE STEEG De Meteoor heeft haar 2S procent belang in Indeco-Coignet te Zaandam verkocht aan de houder van de meerderheid van de aandelen: Nedertiorst m Gouda. Indeco-Coignet heeft thans goede vooruitzichten, maar is nog steeds verliesgevend. AMSTERDAM Audet neemt het huis-aan-huisblad De Brug, dat in Nij megen en omgeving wordt verspreid, per 1 maart van Kluwer over. UTRECHT -—De Nederlandse Spoor wegen bestellen bij de Duitse wagen fabriek Talbot in Aken 15 tweewagen- stellen het Plan V die in de zomer van 1974 moeten worden afgeleverd. Met de order is een bedrag gemoeid van 25 miljoen. den bestreden. Als het Europees vennootschapsrecht zijn beslag krijgt en daar ziet het wel naar uit, dan zal de werknemer theo retisch in staat zijn om op Nederland se of op Duitse wijze inspraak in het beleid van concerns te hebben, waar van de hoofdzetel op Europese bodem staat. Theoretisch, want praktisch zitr ten er wat haken en ogen aan de door de Europese commissie uitgedokterde constructie. Daar is in de eerste plaats de moedlijikhead van de vele ves tigingen in (Je mogelijk 9 landen der EÉG. De weg naar het hoofdkantoor zal voor de werknemers zo lang, en door de vele niveaus zo getrapt 'blijken te zijn, dat van werkelijke medezeg genschap niets terecht komt. Bovendien is duister wat le doen als de multinationale onderneming, die wel in Europa produceert, het hoofdkan toor heeft staan in b.v. Liechtenstein. Om het beeld nog meer te vertroebe len, is er tenslotte nog een. eeerder genoemde moeilijkheid, dat arbeiders uit sommige EEG-landen weinig zin hebben om van hun medezeggenschap gebruik te maken. De toekomst van de inspraak (niet te verwanen met medebeslissingsrecht) in multinationale ondernemingen op Europees niveau is niet erg rooskleu rig. Ook de samenwerking van de vakbe weging op internationaal niveau laat alles te wensen over. Veel verder dan de erkenning, dat een gemeenschappe lijk front tegen de ongrijpbare' multi nationale bedrijven noodzakelijk is, is men niet gekomen. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IWV), waarbij het NW is aangeslo ten, constateerde in een congres in juni 1971 dat de positie van de vak bonden wordt bedreigd door multina tionale ondernemingen. Bij veel van deze ondernemingen bestaat een af keer om zich te voegen naar de bestaande gang van zaken rond collec tieve onderhandelingen, aldus staat in het verslag van dit congres. Zo heb ben Ford in Engeland en Pirelli in België gedreigd dè produktie naar fili alen in andere landen over te hevelen als de vakbonden in de eao-onderhan- delingen te zeer dwars gaan liggen. Verheugd stelt het IWV vast. dat de bilateriale contacten tussen nationale vakbonden, die werknemers varegen- woordigen die in een in verschillende landen opererende maatschappij te werk zijn gesteld, talrijker worden. Bestudeerd wordt nog de te volgen strategie bij de collectieve onderhan delingen met de internationale maat schappijen. In het van 16 tot 19 mei 1972 gehou den 2e Congres van de Europese orga nisatie van het Wereldverbond van de Arbeid (WVA) waarbij het NKV en CNV zijn aangesloten, is aan zo'n strategie gewerkt. Via vakbondsacties wil het WA, dat op internationaal niveau, op Europeees niveau en op het niveau van de landelijke parle menten in de EEG wettelijke maat regelen worden genomen om de mul tinationale ondernemingen in hun doen en laten te kunnen cotrolere. Dit is het laatste van een serie van drie artikelen. De voorgaande werden geplaatst op 10 en 17 februari j.l. BRUSSEL De Belgische regering heeft het kopen op afbetaling minder soepel gemaakt. Dit besluit is een regelrecht uitvloeisel van de maatre gelen die de regering wil nemen om de opdringende inflatie te bestrijden. Als gevolg van het besluit moeten voor nieuwe auto's bijvoorbeeld bij aankoop minstens 35 procent van de aankoopsom gestort worden."Het res tant moet in 24 maanden voldaan zijn. Voor reizen moet bij aankoop 20 procent betaald worden terwijl het restant in vijf maanden moet zijn voldaan. Voor huishoudelijke appara tuur (inclusief radio's, televisietoes tellen etc.) dient men bij aanschaf minstens 25 procent te betalen cn de rest in 16 maanden. Voor meubelen geldt: 25 procent aanbetalen en bin nen twintig maanden hat restant aan zuiveren. UTRECHT Werkweken van zeven tig tot tachtig uur en het ontbreken van vrije zondagen zijn niet meer goed te praten. Dat is de mening van de AVG (de katholieke bond van werknemers in agrarische en voe- dings- en genotmiddeienbedrijven) over de situatie met name in het hoogseizoen in de horeeaseetor. De AVG heeft in brieven aan de directeur-generaal van de arbeid en aan de districtshoofden van de arbeids inspectie aangedrongen op een ge richt en effectief controlebeleid. Het op grote schaal overtreden van ar- beids- en rusttijdenregelingen heeft volgens de AVG elk jaar nog tot sociaal niet verantwoorde toestanden geleid. 'Overtredingen van de maxi mum-arbeidsduur met tien tot twintig uur per weekbehoren bepaald niet tot de uitzonderingen. Met het aantal vrije zondagen wordt de hand gelicht en ook de verplichte zondagsrust voor jongeren wordt met voeten getreden'. In de meeste seizoenbedrijven is vol gens de AVG geen sprake van een doordacht sociaal beleid. Op aandringen van de AVG heeft de 'evoren met betdokken ondernemers mherpt zal controleren. Er zal van van de arbeid, mr. E. Tinga, al toege- mende seizoen in Valkenburg ver ■'egd dat de arbeidsinspectie het ko plaatsvervangend directeur-generaal worden gepraat, zodat zij er bij de werving van personeel rekening kun nen houden. AMSTERDAM - Vrijwel overal in de wereld stijgen de lonen sneller dan de prijzen, zo blijkt uit het jongste statistisch jaarboek van de Internatio nale Arbeidsorganisatie (ILO) te Ge- nève. In Nederland bijv. lag vorig jaar de werkelijke verhoging tussen de vijf en de tien procent en in Japan bedroeg zij zelfs meer dan tien pro cent. Weliswaar slokte in veel geval len de geldontwaarding een groot deel van de nominale loonsverhogingen op, maar dat nam niet weg dat er toch van een werkelijke verbetering sprake was. Landen als Engeland, de Vere nigde Staten, Frankrijk en ook Neder land waren, aldus de ILO, gedwongen, krachtige maatregelen tegen de geld ontwaarding te nemen. Dit alles neemt niet weg dat in maar liefst 87 landen de prijzen van ver- bruiksgoederen verleden jaar met meer dan vijf procent zijn gestegen. Het sterkst gingen over het algemeen de prijzen van levensmiddelen om hoog. In 26 landen waaronder Brazilië, Zuid-Korea en Zuid-Vietnam stegen de U'Jzen met meer dan tien procent. Chili spande de kroon met meer dan een verdubbeling. In sommige landen waaronder Is raël, Malawi, Mexico en Joegoslavië stegen de prijzen sneller dan de Ionen, zodat de werkelijke ionen daal den. Op de Filippijnen bijvoorbeeld daalde de koopkracht van de werkne mers in de industrie met 5.5 procent. In Argentinië bleven de basisionen van het fabriekspersoneel zielfs tien procent bij de prijsstijging achter. Er waren ook landen waar de prijzen daalden: Tsjaad, Tsjechoslowaklje, Egypte, Liberia, Ethiopië, Libië, So malië en Oeganda. De daling van de prijzen van verbruiksgoederen lag tus sen één en twee procent. Volgens de ILO is 1972 voor de werknemers in de industrielanden gunstiger geëindigd dan begonnen. In de ontwikkelingslanden kwam in de werkloosheid geen verbetering. Weer onrust rond dollar De oorzaak van de nieuwe onrust wordt over het algemeen gezien in de steeds weer opduikende geruchten, dat alle EEG-landen hun munteenheid op korte termijn zouden laten zweven. De Duitse minister van financiën- Schmidt, heeft hier eind vorige week al over gesproken en donderdagavond heeft de Britse minister Barber er in het Lagerhuis op gezinspeeld. Ook de .president van de Italiaanse centrale bank. Gui'öo Carti zou gezegd hébben dat de EEG-valuta's binnenkort gaan zweven. Daar staat echter weer tegenover, dat de vice-president van de Bundesbank, Emrainger, heeft verklaard, dat de nieuw vastgestelde dollarkoersen tot elke prijs zullen worden gehandhaafd. Verder heeft een woordvoerder van die Europese Commissie gezegd, dat er geen gezamenlijke actie van de EEG- landen op het programma staat. Die mededeling leek dan weer in strijd met geruchten in Franse vatatakxin- gen. Daar werd gezegd, dat de rege ring of de centrale banken van de EEG-landen zich dit weekeinde zullen beraden over stappen ter voorkoming van een nieuwe crisis. In Amsterdam heeft de Nederlandsche Bank 24,6 miljoen (ruim 70 mil joen) uit de markt moeten nemen om de onderste grens van de dollarkoers te bewaken. De officiële notering op de Amsterdamse wisselmarkt lag op 2,8545, het interventiepunt. Vrijdag middag laat werden zelfs regelmatig zaken gedaan op een nog iets lager niveau. Ook in .Frankfort kwam de dollar aanvankelijk op het dieptepunt (2,8350), maar uiteindelijk lag de no tering op geveer DM 2,88. De West duitse centrale bank, die begin deze week van de eerder gekochte 6 mil jard dollar weer 50 miljoen kon lozen, moest vrijdag in eerste instan tie 10 miljoen kopen. Ziirich noteer de in grote trekken hetzelfde beeld als Frankfort: eerst een zeer lage dollarkoers (een diepterecord zelfs op frs. 3,10-3,13) en daarna een stijging tot ongeveer frs. 3.24. Het herstel van de dollar in sommige Europese centa is gepaard gegaan met een daling van de goudprijzen. In Amsterdam zakte de prijs met 500 per kilo tot 7750/8050 na donderdag in een dag tijd niet minder dan 1.000 gestegen te zijn (van 7250/7500 tot 8250/8550). In. 'Londen, het voornaamste centrum van de internationale goudhandel, werd de goudprijs vrijdagmiddag ge fixeerd op 85 dollar. Bij de ochtend- fixing was een prijs van maar liefst 8 8 uit -de bus gekomen. Volgens UTRECHT De 'nationale vierrit tenkaart' een plaatsbewijs dat men op de stations kan kopen bij de aankoop van een treinkaartje en waarmee men terecht kan bij de stadsvervoersdien- sten van een groot aantal Nederlandse gemeenten) wordt met ingang van 1 maart veertig cent duurder. De kaart gaat dan 2,20 kosten. Twee jaar lang kon de prijs worden gehandhaafd op 1,80 maar nu kon rnen volgens de NS onder een prijs verhoging niet meer uit door de ta riefverhogingen bij een groot aantal gemeentelijke vervoerbedrijven, aldus de NS. Er zijn ongeveer 130.000 van deze kaarten in omloop. goudhandelaren om Londen werden vrijdag in de loop van de dag vraag prijzen van rond de $95 genoemd. De daling van vier dollar werd aan winstnèmingen toegeschreven maar" ook aan de verbetering van de dollar koers op de wisselmarkten. Na de xnid- dagfixing werd vrijdag gehandeld op 84 tot 86 (per ounce van 31,1 gsram). gram). Volgens handelaren is de grote vraag naar goud, de afgelopen dagen afkom stig uit Frankrijk, de Arabische lan den en uit India. Niet uit de VS. Amerikanen is het nl. niet toegestaan goud te kopen anders dan voor indus triële doeleinden. Op bescheiden schaal mogen zij gouden munten kopen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM'Wij weten niet waar we aan toe zijn. Als juweliers zien we vèel liever een stabiel prijsniveau en ik hoop, dat de goudprijs snel te rugkeert naar ongeveer 7.000 per kilo'. Dat zegt directeur Siebel van de gelijknamige Amsterdamse ju welierszaak als reactie op de sterke stijging van de goudnote ring. De heer Siebel heeft de prijzen van zijn armbanden, ringen en andere gouden artike len nog niet verhoogd, 'Dat be tekent, dat ik 35 pet. te goed koop zit en met verlies mijn voorraad goud moet aanvullen'. Toch zal hij zijn prijzen bij een voortgaand oplopen van de no tering niet op hetzelfde niveau kunnen handhaven. Tijdens een goldrush in 1968 liet Sihel zijn klanten een bedrag bijbetalen met de bepaling, dat zij dit terug zonden kunnen krijgen, mocht de prijs weer zakken. Dat gebeurde inderdaad, waarna restitutie volgde. Wellicht zou iets dergelijks nu weer kunnen gebeuren. Van een stomloop van het publiek merk ik nog niets, zegt de heer Siebel', daar aan toevoegend, dat de huidige goudkoorts nog maar kort aan de gang is. 'Als de vraag plotse ling zou toenemen, remt Siebel de verkoop wat af, 'ik Iaat me liever niet Ieegverkopen' ver klaart hij. De grootste run van het publiek heeft hij meege maakt tijdens de Koreacrisis in 1951. Ook de sterk stijgende goudkoers van 1968 veroorzaak te een wat grotere belangstel ling van het publiek. Dom Tar Chem Husky Na*. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada 20/2 21/2 22/2 19% 19 183% 21% 20* 19% 12* 13 13 22% 22% 22% 9.07L S.92L 8.87L 52% 53 54 ORANJESTAD Bij een vuurge- vecht tussen politie en handelaren in verdovende middelen op Aruba is een handelaar door de politie doodgescho ten. De politie nam tweeëneenhaive K/lo heroine in beslag met een ver koopwaarde van ruim 2 miljoen gul- den. Het was de grootste vangst aan S'ne °0it in het Caraibisch gebied De heroinevangst op Aruba heeft in Vwcïll StfSöt 1 -5' '!0h Ü(01 de omringende landen veel aandacht getrokken, daar volgens experts de heroine in een laboratorium in het caraibisch gebied moet zijn vervaar digd, aangezien het laboratorium in Frankrijk onlangs is opgerold. I minst. Sporen uui. <u»t. Mod» 20 febr. 983.59 203.77 113.56 74.76 503.7 i 21febr. 974.34 201.21 113.27 74.65 507.7 22 febr 971.78 200.36 112.95 74.67 512.8 lot. 20 febr. 14.020 18.500 1.800 730 703 21 febr. 14.880 19.460 1.788 452 989 t 22 febr. 14.570 19.290 1.774 501 935 f NEW YOUK 21/2 22/2 AMSTERDAM In het huis van bewaring aan de Weteringschans in Amsterdam is gisterochtend de 25- jarige gedetineerde L. A. W. dood in zijn cel aangetroffen. Op last van de officier van justitie zal sectie worden verricht om de doodsoorzaak vast te stellen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie staat vast dat de man, die in voorlopige hechtenis zat, niet door misdrijf of zelfmoord om het leven is gekomen. W. was tijdelijk in Amsterdam onder gebracht in afwachting van zijn be rechting in Utrecht. DEN HAAG De Nederlandse uni versiteiten gaan hun hulp aan univer siteiten in Noord- en Zuid-Vietnam bundelen. Daarvoor is een centrale interuniversitaire werkgroep opge richt, die is ondergebracht bij de Nuffic in Den Haag, de stichting van de Nederlandse universiteiten voor in ternationale samenwerking. De meeste universiteiten en hogescholen in ons imail hebben besloten of staan op het £imt te besluiten tot universitairs sSm en werking met en hulp aan Viet- uorn. Bij de UNESCO ZAL GEÏNFOR MEERD WORDEN NAAR PLANNEN VAN Vietnam en naar de financie ringsmogelijkheden. ACF Industries Airco Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanair.id Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Bendix Both! Steel Boeing Eurllrtgton Ind Can Pacafic Ry Celanese Chase Manhattan Chesap Ohio R Chrysler Cities Service Colgate Palmolive Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtiss Wright Curtiss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (E!) Eastman Kodak First Nat City 40% 14 Va 42 I4i; 32 324a 51H 50 U 41 40% 3 O1/-? 30 U 3H/4 31Vn 27% 271/4 34% 34% 7% 2IV» 50% 6% 21% 21% 6S% 23 51% 6 Va 22% 22 68 42% 43 27% 28% 21% 21% 32% 32 19% 31% 53% 48% 36% 4814 9714 19% 34% 24% 27 39% 30% 39% 48 104% 170 19% 31% 53 48 li 35% 4J3 96 18% 33% 24= J. 27% 39 32% 38% 383,i 47% 105% 175ex 143% 144% 70% 71% Ford Motor Fruehauf 69% 31'4 Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel Tel Getty Oil Gilette Cimbel Brothers Goodyear I and S Gulf Oil 68% 2»3/a 74% 19% 26% 111% 58 21 2S 21% Illinois Centr 24% Insilco n% Int Buöin Mach 443% Intern Harvester 34% Int Nick of Can 33% Int Paper 38% Int Tel Tel 54% Johns Manville Jones and Laughl Kennecoit Copper Kraft Co Ling-Lenico Vougl Litton ind Lockheed Aircraft Marco r Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Dougla Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nabisco Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind 24% 25% 2 6 Va UV9 8% 16% 8 24% 17% 40% 36% 66% 54% 28 15% 16% 39% 15% 69% 31% 6774, 27% 7434 21 28 110 58% 21% 26% 26 24% 11% 444 34% 33% 33% 53 24% 19% 27 46 8% 10% 7 25 17% 41% 36% 65% 54 28% 15% 16% 40% 15% Olln 15% 15% Pac Gas and El Penn Central Pepsico Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr Procter u Gam bi Admiral Corp 13Vi Allengheny Pow 21 v? 21 Akzona 28% 28% Am Standard nn% Amsted ind 39U 29% Balt Ohio Bavuk Cigars Can Breweries Cetto Chadbourn Goth Chase Select Fd Columbia Gas Coratnco Cont Telephone Fluor Corp 48 13% 5% 16% VA 10.93 32 22% 4S 13 5% 16 2'4 1Q.S9 32 29% 33 32% Gen Cigar Int Bnk for Ree Int Flav Frag Int Paper ($4) lnterspar 18 17" ïSVib 98 %b 93 94% 60% 24-50 24.50 Kansas City Ind 14% - Kansas Power 26% 25% KLM 35% 36% Kroger 68% 68 Leasco 13 13% Lone Star Cement 20% 20% Lehman 17% 17% Mariisun Fund 12% 12 RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Katlway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studebaker-Worth Sun Oil Texas Gutf Texas Inst Transamerica ünilever Union Carbide Uni Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel Wesiinghouse El Woolworth Nat Can NY Ceritr A North West R N Am PhlUlps Co Occidental Pelr Pacific Light Public Serv Standard Brands Tandy union Electr United Corps United Gas 29 2% 83% 42% 135% 44?4 106% 29% 27% 50% 39% 26% \m'9 54% 19% 37% 43% 45% S% 87 89% 47*4 50% 39% ISO 15% 28% 2% 83*4 43% 134* 44% 105% 29T4 27% 49% 40* 26% 112 54* 19% 37* 42* 45 80% 85% 89* -47 50% 40 181 15% .52% 45% 13* 39% 8% 30% 33 37% 24% 45% 13% 39 9% 30* 32% .37%. 24% 14 7% 68* 33% 11% 23% 20% 51% 34% 17% 9% 18% 7 63 33% 11% 23% 51% 34% 17% 52% 17ex Western Bancorp 31% 31%

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 29