Honderd slachtoffers naar Egypte gebracht Wyn Sargent vreest voor het leven van papoea-stam Soevanna Phoema: Pathet Lao ontketent offensief Image van Kissinger verbleekt Breznjew in Praag onderscheiden 1 lis?. SÏ35BBE8I Soldaten zijn het heertje in Oeganda Demonstraties in Syrië over nieuwe grondwet trouw/f rtet z\tefdag 24 februari 1973 BUITENLAND CAIRO (UPI, Reuter, AP) Een van Egypte's vice-presidenten, Hoessein Shafei, heeft gisteren gewaarschuwd, dat zijn land de zogenaamde uitput tingsoorlog tegen Israël aan het Suezkanaal zal hervatten. Dat zou gebeuren uit wraak voor het neerschieten van het Libische verkeersvliegtuig waarbij tot nu toe 106 mensen zijn omgekomen. T7/K9. Geen vergoeding Betoging VIENTIANE (UPI, Reuter, AP) De Laotiaanse premier Soevanna Phoema, heeft de pro-eoramunistische Pathet Lao-beweging er giste ren van beschuldigd, dat zij ondanks het donderdag van kracht ge worden bestand in geheel Laos een offensief is begonnen. Wraakacties ANAHEIM (Reuter, UPI) Wyn Sargent, de Amerikaanse bruid van een papoea-opper- hoofd uit West-Irian, heeft gis teren verklaard te vrezen voor het leven van haar man en zijn stam. 'Ik vrees dat Obahorok en zijn mannen dood zijn, gedood zijn door de politie om hen het zwijgen op te leggen. Om onthul lingen te verhinderen over hun berovingen en afranselingen en hoe mamma Wyn hen trachtte te helpen'. De Amerikaanse antropologe Wyn Sargent toont op haar perscon ferentie een foto van haar man, papoea-opperhoofd Obahorok. BRUSSEL (DPA) Het aanzien, dat de Amerikaanse 'super-diplo maat' Henry Kissinger ook onder zijn collega's in West-Europa ge niet, verbleekt een beetje. Schuld hieraan is de ergernis, die de Euro pese NAVO-landen in Wenen ondervinden bij het voorbereidende overleg over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Centraal-Europa. door Harm Lamberts President Idi Amin van Oegan da is natuurlijk echt van plan geweest het beter te doen dan zijn voorganger Obote. Hij heeft zeer waarschijnlijk niet met voorbedachten rade chaos en terreur opgeroepen. Regeren bleek alleen veel moeilijker dan Amin in zijn meest heldere mo menten had gedacht en toen de zaken uit de hand begonnen te lopen, kon hij zijn eigen positie alleen handhaven door onbere kenbare handelingen en bruut geweld. Hij had de macht en de populariteit gesmaakt en wil die, koste wat het kost, vasthou den. Dictator Soldij verhoogd Veel woorden n'f (it Amin houdt zo niet het hoofd dan toch het lichaam koel in het zwembad van zijn residentie te Kampala. Salvador Allende in Santiago niet erg populair Kroaat veroordeeld Vrienden gestorven Vrouw uit ruimte Geluidsbanden weg* Cai ro dreigt met hervatting strijd De Israëlische autoriteiten hebben gisteren de lichamen van honderd slachtoffers overgedragen aan Egypte. Met boten rijn de kisten over het Suezkanaal gevaren. Zeven inzittenden van het toestel zijn nog in leven, maar de toestand van drie van hen is zeer kritiek. Zo vrezen de doktoren dat de tweede piloot, de Libiër Joenis el-Mehdi, spoedig zal overlijden. Hij heeft een schedeibasisfractuur, zware brandwonden en tal van andere frak- turen. Nu, volgens de Israëlische au toriteiten, de 'zwarte doos', die ophel dering zou moeten geven over de gebeurtenissen, niet is gevonden, zou de zwaar gewonde piloot wellicht uit sluitsel kunnen geven waarom de Franse commandant van de Boeing 727, die omgekomen is. de orders ona te landen, niet is opgevolgd. De Libi sche vlieger is echter maar gedeelte lijk bij bewustzijn. Zijn vrouw heeft hem gisteren in het ziekenhuis opge zocht De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, heeft verklaard dat Is raël formeel geen schuld heeft aan de dood van de passagiers en bemanning van het neergeschoten vliegtuig. Hij was er daarom tegen de nabestaanden van de slachtoffers schadevergoedin- gingen te geven. De Egyptische vice-president Hoessein Shafi zei gisteren, dat het minste dat zijn land nu kan doen, is de vijande lijkheden aan het Suezkanaal te hero penen. We moeten Israël uitputten, aldus de Egyptische minister. 'We vragen God ons kracht te geven- om de vijand uit te putten door guerrilla-activiteiten en met economi sche en politieke middelen'. Een Israëlische krant heeft gisteren geschreven dat er nu weinig kans op is dat Amerika op kort. "ermijn Is raël nieuwe Phantom - hommen- werpers zal leveren. Pie.n. Gotda Melr gaat I maart naar Washington en het leek voor het neerschieten van het Libische vliegtuig nagenoeg zeker, dat zij weinig moeite zou hebben de Phantoms van president Nixon los te krijgen. Nu die Phantoms betrokken zijn geweest bij de ramp boven de Sinai is het voor Amerika politiek weinig aantrekkelijk, aldus de krant, op dit moment Israël nog meer vlieg tuigen te leveren. Hij sprak op een persconferentie in Vientiane niet alleen over de Pathet Lao, maar ook over 'buitenlandse troepen', daarbij doelend op de in het land aanwezige Noordvietnamezen. Zo was de stad Paksong in Zuid-Laos. die de regeringstroepen vorige week had den bezet na zware beschietingen weer m handen van de Pathet Lao en dc Noordvietnamezen gevallen. De rcgeriugThieu en het Bevrijdings- front zijn gisteren in Parijs overeen gekomen volgende maand besprekin gen te beginnen over de politieke toekomst van Zuid-VIetnam. Uit een verklaring van het Bevrfjdingsfront Week gisteravond, dat dit overleg in Parijs zal plaatsvinden. Soevanna Phoema zei, dat hij de Ame rikanen om hervatting van hun lucht steun zal vragen, als er nog meer schendingen zullen volgen. Zoals be kend staakten de Amerikanen hun bombardementen op doelen in Laos, toen donderdag het bestand inging. De premier zei er zeker van te zijn, dat de Amerikanen aan zo'n verzoek zullen voldoen. Hij kondigde tevens aan, dat zijn troepen zullen proberen Paksong te heroveren. Soevanna Phoema zei van opvatting te zijn, dat de twee strijdende partijen weer om dc tafel moeten gaan zitten voor nieuwe onderhandelingen. De Pathet Lao en hun bondgenoten zul len niet mogen profiteren van de staking van de Amerikaanse bombar dementen, aldus de neutraiistische premier. VOLKSFRONT Met steun van de Zuidvietnamese pre sident Thieu is gisteren in Saigon de oprichtingsvergadering gehouden van het 'Volksfront voor het winnen van de vrede en het verkrijgen van zelfbe schikking'. Meer dan 3500 afgevaardig den van alle organisaties, godsdiensti ge, ethnische en politieke groeperin gen en op alle niveaus gekozen perso nen' namen aan de oprichtingsbijeen komst deel. Tot hen behoorden me vrouw Thieu. generaal Tran Van Don, de leider van de officiële vakcentrale Qoeoe Boe en de voorzitters van de provinciale raden. Niet aanwezig waren generaal Doeong Van Mmh (Grote Minh), leider van de oppositie en de voormalige presi dent Ngoejen Cao Key. In een toe spraak zei president Thieu, dat Noord-Vietnam meer dan een miljoen militairen en hun verwanten naar het Zuiden probeert te krijgen, voordat verkiezingen zullen worden gehouden. VIETN AM-CONFERENTIE Er is nu al tussen de grote mogend heden een grote mate van overeen stemming over een 'algemeen docu ment' dat garanties bevat voor het vredesverdrag inzake Vietnam. Dit zei mevrouw Ngoejen Thi Bmh, de mi nister van buitenlandse zaken van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam gisteren op een lunch van de Franse diplomatieke pers in Parijs. In de Libische hoofdstad hebben beto gers gisteren ruiten ingegooid bij de Amerikaans amassade en de Ameri kaanse vlag verbrand. Zij protesteer den daarmee tegen de Amerikaanse wapenleveringen aan Israël. Tot nu toe hebben noch president Sadat van Egypte, noch zijn collega Khaddaffi van Libië persoonlijk gere ageerd op het neerschieten van het verkeersvliegtuig. Omdat de Libische leider meestal vlug bij is om in de meest felle bewoordingen Israël de mantel uit te vegen, vermoeden diplo matieke waarnemers, dat zij een of andere spectaculaire reactie voorbe reidt, Hij heeft donderdag de hete dag besprekingen gevoerd met zijn naaste medewerkers. Het openbare le ven lag gisteren in de Arabische we reld stil in verband met de moham medaanse wekelijkse rustdag. In de moskeeën hebben voorgangers de slachtoffers herdacht en opgeroepen hun bloed te wreken. Hoofdredacteur Hassanan Heikal van de Egyptische krant Al Achram heeft de Paiestijnen gisteren in zijn krant de raad gegeven Israël 'voortaan te slaan waar u wilt'. 'Wij hebben al het mogelijke gedaan de Paiestijnen te wijzen op de ernst van bepaalde nut teloze en wanhopige acties. Wat moe ten wij hun op dit moment zeggen? Moeten wij samen met hen pogen de zaken rustig te houden of blijft ons niets anders over dan te zeggen: als de wereld bereid is zich in stilzwijgen te huilen over de waanzin van deze misdaden dan kan niemand u iets verwijten als u uw wraakacties overal uitvoert. Sla toe waar u wilt en tegen elk doel van uw keuze. Als de wereld in een jungle veranderd moet worden, laat ons dan bewijzen dat de Israëli sche wolf niet het sterkste beest is in deze jungle'. De adviseur van de Egyptische presi dent voor veiligheidszaken, Moham med Hafez Ismaël heeft gisteren in Washington president Nixon ontmoet. Ismaël heeft eerder ondermeer met de Russische leiders gesproken De 46-jarige Wyn Sargent werd uit Indonesië gezet, een maand nadat ze in het huwelijk trad met het opper hoofd van een paoea-stam op West- Irian. Ze werd beschuldigd van moord, roof, diefstal en afranseling tegen een volk, dat zij geacht werd te helpen'. Mevrouw Sargent deed een beroep op de Amerikaanse am bassade in Djakarta een onderzoek in te stellen naar wat zij geldmis- bruik noemde in een door Amerika gesteund project om de stammen op West-Irian te beschaven. Wyn Sargent hield een persconfe rentie om de beschuldigingen tegen haar tc ontkennen. 'Ik ben getrouwd met opperhoofd Obahorok, een plechtigheid die gebaseerd was op menselijke liefde voor het mens dom', zei ze. Zij ontkende dat de vader van Obahorok een kannibaal was. 'Ik rende niet naakt door de jungle en heb mijn westerse kledij niet omgewisseld voor de dracht van de inboorlingen. Ik heb geen sexu- eel onderzoek uitgevoerd', verklaar de zij. De Amerikaane beschuldigde de mi litaire politie en het plaatselijke districtshoofd Sakri van onderdruk king van de Dani-stam. 'Ik heb te veel wonden verpleegd van Dani's, die door de politie waren afgeran seld. Ik heb gebroken armen trach ten te spalken en verschrikkelijke brandwonden behandeld, die waren ontstaan door het plaatsen van vuri ge kolen op hun lichamen'. Een jaar voordat ze met Obahorok trouwde, was hij door de politie geslagen, gebrand en gedwongen door een ri vier te lopen, die zo diep was dat hij bijna verdronk, zo verklaarde ze. De politie goot benzine over zijn hoofd en stak het aan, zodat zijn haar afbrandde. BEDENKSEL Na haar huwelijk werden zij en het opperhoofd uitgenodigd bij het dis trictshoofd Sakri, die hun hulp trachtte te krijgen voor 'operatie- Koteka', een poging van de regering I y wf,f*rijfic rtA jfp -Vf'1 "nrilU' i -'iinS <ll?j ."fa jSSbrilf' rttnj---* i ii I i j iLi ij'ft' - itfi - iWiiiMB.y ja pjV,-n«l rJ'bE'CJ om de inboorlingen te kleden en te beschaven. Toen zij weigerden be dacht Sakri het verhaal dat zij naakt door de jungle rende en dat zij Obahorok had getrouwd om-hem als proefkonijn te gebruiken. De Dani's schreiden, toen zij hen vertelde over de praatjes over haar. Voordat zij hen verliet, heeft zij hen aangera den de jungia m te vluchten. In Brussel verluidde gisteren, dat die ergenis zich niet alleen richt tegen de Russen, die telkens opnieuw met nieuwe, en dan dikwijls tegenstrijdi ge, voorstellen kamen. Ze richt zich ook tegen de Verenigde Staten in het algemeen en tegen Kissinger in het bijzonder. Hun wordt verweten, dat ze hPt voorbereidende overleg slechts voorbereid hebben. Kissinger liet een vertegenwoordiger na een bezoek aan Moskou in novem ber 1972 de NAVO-partners ervan in kennis stellen, dat de Russen voor het eerst concreet en positief gereageerd hadden op het vier jaar oude MBFR- project van de NAVO over wederzijd se en evenwichtige troepenverminde ring in Centraal-Europa. Tot dan hadden de NAVO-landen ver geefs geprobeerd Moskou te peilen door middel van een tussenpersoon, Manlio Brosio, de Italiaanse oud-secre taris-generaal van de NAVO, die daar toe maar niet door de Sowjetregering uitgenodigd werd. Na de geslaagde missie van Kissinger en de uitwerking van het resultaat door de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO begin december, vingen meteen de westelijke voorbe reidingen in Genève aan. di Amin zit voorlopig nog st evig in het zade L,,1- ..1 3?j3ïi iV-Vh?' J* I-, r« Vui" '- rj 's Amin begon zijn bewind op 25 janu ari 1971 met een radiorede, waarin hij ondermeer vertelde: 'De mannen van het Oegandese leger hebben dit land in mijn handen geplaatst door mij de regering toe te vertrouwen. Ik ben geen politicus, maar beroeps soldaat. Daarom ben ik een man van weinig woorden'. Hij beloofde ver volgens zo snel mogelijk algemene verkiezingen te zullen uitschrijven en de macht te zullen overdragen aan een burgerregering. Een van zijn eerste daden was het vrijlaten van de politieke gevangenen. We hoeven niet bij voorbaat uit tc sluiten, dat Amin toen meende wat hij zei. Hij zou ongetwijfeld graag de geschiedenis ingegaan zijn als de man die zijn land weer een fatsoen lijke regering had teruggegeven. Im mers, Obote had dc mond wel vol gehad over solidariteit en socialis me. over de kleine man. die het goed zou krijgen, maar hij en zijn medewerkers leefden in overdadige luxe en de kleine man bleef klein. Amin wilde dit veranderen. Nu. ruim twee jaar later, zijn er in Oeganda meer politieke gevangenen dan ooit, zijn duizenden Oegandezen het land uitgevlucht en hebben een onbekend aantal het leven gelaten. Amin is een militaire dictator ge worden, die niet meer rept over erkiezingen. De moeilijkheden begonnen voor hem, toen het leger, dat hem aan de macht had gebracht, heel wat min der betrouwbaar bleek dan hij had gehoopt. Enkele maanden na de val van Obote gingen soldaten van de verschillende etnische groeperingen in het l*nd elkaar te lijf. De disci pline was ver te zoeken; groepen soldaten trokken rovend en moor dend rond. Amin besloot zijn positie te verster ken door zo veel mogelijk mensen van zijn eigen geloof, moslims, en van zijn eigen stam, Kawa's, op sleutelposities in het leger te plaat sen. Hoewel de moslims maar onge veer tien procent van de Oegandese bevolking uitmaken, is hun invloed onder president Amin sterk toegeno men. Dat zette weer kwaad bloed bij andere groeperingen en Amin moest nieuwe plannen maken om zijn posi tie te verstevigen. Hij formeerde een legertje uit leden van zijn eigen stam en uit voormalige guerrillastrij ders, de Anya Nya's uit Soedan. Deze mensen, die door het bereiken van een wapenstilstand in Soedan zonder emplooi waren geraakt en er de voorkeur aan hadden gegeven zich niet onder het gezag van de Soeda- nese regering in Khartoem te plaat sen, doen nu dienst als persoonlijke lijfwacht van president Amin. Ondanks alle misère die hij over Oeganda heeft gebracht, blijft Amin overigens populair bij de gewone soldaten. En zolang hij ze hun sol dij kan betalen, hoeft hij van die kant niets te vrezen. Als Amin de soldaten toespreekt, worden de offi cieren vaak op een eerbiedige af stand gehouden. De president roept de soldaten dan op hem te waar schuwen als cle officieren samenzwe ren tegen zijn bewind. Dat is na tuurlijk weinig bevorderlijk voor de discipline, maar het is goed voor Amin en dat is voor hem het belang rijkste geworden. Amin spreekt de taal van de solda ten en die hebben maling aan de sombere voorspellingen over de toe komst van Oeganda. De president heeft het leger in korte tijd verdub beld en de wedden tot ongekende hoogte opgetrokken, zodat de door snee recruut nu meer verdient dan de geschoolde arbeider in Oeganda. Tot voor kort leden de nietuv-bak- ken soldaten nog een armzalig leven in de dorpjes. Daar moesten ze iede re dag hard werken op het land of vis vangen in het Vietoriameer en de rivieren, die barstensvol bilharzi- abacillen zitten, die de zwoegers een vroegtijdige dood verzekerden. Nu zijn ze het heertje. Ze rijden rond in jeeps en vrachtauto's, gaan goed gekleed in stoer staande uniformen. hebben genoeg te eten en kunnen overvloedig drinken. Ze kunnen zon der rechterlijk bevel mensen arres; teren: kortom, ze zijn de baas. Zij zijn het, die Oeganda regeren. Pro fessor A. A. Mazroei, die gedoceerd heeft aan de Makerere-universiteit in Oeganda, heeft dit verschijnsel de triomf van het lompen-militariaat genoemd. Er zijn nog we! meer redenen aan te voeren, waarom Amin voorlopig niets te vrezen heeft. De uitwijzing van de Aziaten heeft hem enorm populair gemaakt bij de gewone man. En dat is de overgrote meer derheid van de Oegandese bevol king. Dat is 95 procent die op het platteland woont en die er niets van merkt, dat een wanbeleid de econo mie van het land ontwricht. Voor hen is het leven niet anders dan vroeger. Ze hebben het geluk in een van de vruchtbaarste landen van Afrika te wonen. Bananen groeien altijd en overal en daar maken ze samen met een meelspijs smakelijke pap van. Veel andere behoeften heb ben ze niet, want wat niet weet, dat met deert. Er is een tekort aan scheermesjes, coca-cola en andere luxe goederen in Oeganda, maar daar hebben de arme boeren en vissers lak aan. Dat is lastig voor de Europeanen en de kleine bovenlaag van bevoorrechte Oegandezen. De overgrote meerderheid van de Afri kanen in het land heeft nog nooit een scheermesje gezien. De beroepssoldaat van weinig woor den, zoals Amin zichzelf typeerde toen hij aan het bewind kwam, heeft nu ongeveer twintig lange toe- Li „tl ol, II TTX'Ml'i'rH, Rhl' ui I 1ftrlra,, spraken per week nodig om zijn 'beleid' aan de man te brengen en alle gevaren, die volgens hem, Oe ganda bedreigen, te bezweren. Vaste thema's zijn het zionistische gevaar en de economische bevrijdingsoor log, die is ingezet met de verban ning van de Aziaten, maar die nog lang niet is gewonnen. Amin heeft zich ook opgeworpen als grote be vrijder van de Afrikanen die nog onder blanke overheersing leven. Als de Afrikaanse landen zouden besluiten onder zijn leiding de strijd tegen de blanken in zuidelijk Afrika te voeren, was het met een goede twee weken wel bekeken, meent Amin. Alle bizarre maatregelen en groot spraak kunnen niet verhelen, dat Amin bang is alles wat hij aan onheil opgeroepen heeft, niet meer te kunnen bezweren en er zelf door verzwolgen te worden. Daarom kun nen we nog veel van hem verwach ten. Een van de meest invloedrijke mensen in de Oegandese heksenketel is profeet John. een 'evangelist' uit Ghana, die Amin heeft voorspeld, dat hij twintig jaar aan de macht zal blijven., Uit dankbaarheid heeft de president hem het staatsburger schap van Oeganda verleend. Dat was slim bekeken van profeet John, want hij heeft er alle belang bij dat zijn baas lang aan de macht blijft. Zijn kostje is gekocht. Voor de Oegandezen is het te hopen, dat mensen met meer realiteitszin dan Amin eerder het roer zullen kunnen overnemen. De kans daarop is voorlopig klein, want de mensen die dat zouden moeten doen, zijn voor een groot deel uit de weg geruimd. (Dit Is de laatste aflevering van een serie van twee. De eerste stond in onze krant van gisteren). PRAAG (UPI, Reuter) Leonid Breznjew, de Russische partijleider die momenteel Praag bezoekt, heeft gisteren de hoogste onderscheiding van Tsjechoslowakije gekregen voor zijn 'buitengewone bijdragen aan de ontwikkeling van de Tsjechoslowaaks- Russische vriendschap'. De orde van de Witte Leeuw, eerste klas, met keten, werd hem overhandigd door president Loedwik Swoboda. Donderdagavond had Breznjew de Tsjechoslowaakse partijleider Goestaw Hoesak voor de tweede maal de orde van Lenin geschonken, ditmaal ter gelegenheid van diens 60e verjaardag. Breznjew heeft de trein naar Praag genomen on de festiviteiten van het 25-jarig bestaan van het communisti sche Tsjechoslowakije luister bij te zetten. Op het Wentseslas-plein, waar de student Jan Palach zich vier jaar geleden verbrandde uit protest tegen de Russische invasie, wapperden giste ren lange wimpels met de woorden: 'Voor altijd de Sowjet-Unie en nooit anders'. President Swoboda heeft donderdag amnestie afgekondigd voor alle illega le immigranten, die voor het einde van dit jaar terugkeren naar Tsjecho slowakije. De amnestie heeft ook be trekking op hen, die vluchtten na de invasie van 1968. Onofficieel wordt hun aantal geschat op 50.000 perso nen. BEIROET (UPI, AFP) Tijdens twee dagen ongeregeldheden in de Syrische stad Hama zijn 39 burgers en militairen gedood, zo heeft het dag blad AI Hayat gisteren geschreven. Ruim 80 mensen werden gewond en het plaatselijke kantoor van de rege rende Baath-partij werd afgebrand. De moeilijkheden zijn ontstaan, over het ontbreken van een clausule in de nieuwe Syrische grondwet, dat de Is lam de staatsgodsdienst is. De demon straties vonden plaats ondanks een compromis, volgens welk een amende ment aan de grondwet zal worden toegevoegd, waarin staat dat de presi dent van de republiek een mohamme daan moet zijn. Het amendement werd aangenomen door de Syrische volksraad (parlement), dde vorige week de constitutie ondersteunde. Volgens Al Hayat werdenmannen van de veiligheidsdienst aangevallen, toen de afdeling van de Baath-partij de nieuwe grondwet bekend maakte. Er werden 120 mensen aangehouden. Enkele uren na de arrestaties ver spreidde zich het gerucht dat de ar restanten werden gefolterd. Daarop braken cle straatgevechten uit, waarbij doden vielen. SANTIAGO (Reuter) Volgens de laatste opiniepeilingen zal de Unidad Populair-eoalitie van de socialistische Chileense president Salvador Allende bij de parlementsverkiezingen van 4 maart in de hoofdstad Santiago slechts eenderde van de stemmen krij gen. In deze stad woont 35 proeent van het Chileense electoraat Allende kwam in 1970 aan de macht met ruim 36 procent van de stemmen. Waarne mers wijzen er echter op, dat Allende op het platteland in het algemeen populairder is dan in Santiago. ZAGREB (UPI, Reuter) In de Joe goslavische stad Zagreb is gisteren de 46-jarige dr. Sime Djodan, een Kroaat, die professor in de rechten is ge weest, veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf wegens misdaden tegen het volk en de staat. Djodan mag tevens vier jaar lang niet op openbare bijeenkomsten verschij nen of van massa-media gebruik ma ken, aldus het Joegoslavische persbu reau Tanjoeg. De veroordeelde was meer dan een jaar geleden gearresteerd, na de natio nalistische crisis van 1971 in Kroatië. SAEVSJOEF (AP) Twee oude vrienden in het Zweedse Saevsjoe zou den afgelopen woensdag samen hun 103e verjaardag hebben gevierd. Maar het ging niet door. Johan Sjoegren en Johan R'ngius zijn beiden dood. Sjoegren stierf afgelopen maandag en Ringius stierf op woensdag, zijn ver jaardag. De beiden mannen waren op dezelfde dag geboren 103 jaar geleden. De laatste 40 jaar zijn zij samen bevriend geweest en hebben hun ver jaardag samen gevierd. Maar maandag werd Sjoegren naar een ziekenhuis overgebracht en hij stierf nog dezelf de dag. Twee dagen later stierf zijn vriend Rinius in een verpleegtehuis. WARSCHAU (UPI) De Sowjet- Unie het eerste land dat een vrouw in de ruimte bracht, leidt geen vrou wen voor ruimtetaken meer op. Dit verklaarde generaal Georgy Byerego- voy, de trainer van de Russische kos monauten, in een interview met het Poolse avondblad Express Wieczorny. "Wij leiden aileen jonge mannen, geen vrouwen op, aldus Byeregovoy. De generaal, die in 1968 commandant van de Soyoez-3 was, brengt momen teel een bezoek aan Polen. ROME (DPA) Uit het paleis van justitie in Rome zijn geluidsopnamen van illegaal afgeluisterde telefoonge sprekken gestolen, zo heeft het blad 'Messaggero' gisteren meegedeeld. Op de bandjes stonden onder meer gedeelten van gesprekken tussen hoge politici en vakbondsleiders. De dieven zijn de vertrekken van rechter Luciano Infelisi binnenge drongen en hebben daar met de sleu tel, die in het bureau lag, de brand kast geopend. Rechter Infelisi leidt het onderzoek naar het afluisterschan- daal. Het blad schrijft, dat het ministerie van binnenlandse zaken en andere staatsorganen een groot aantal micro zenders hebben aangeschaft, waarmee telefoongesprekken met veel firma's en hooggeplaatsten kunnen worden af geluisterd.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 9