Ambassade in Bonn volgend doelwit van commando's Japan baart Philips zorgen Luchtvaartmaatschappij en vliegen om Frankrijk heen m Geen vluchten uit Nederland Jwï Volgend jaar minimum van 70 km per nür Scherpere acties banden een daglengte voor! Het Kwartet Prinselijk gezin poseert Golda Meir blijft Verwacht wordt 100 km per uur In deze krant op de bres voor een sterke christelbk^ers! Opklaringen SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BARKSTELLEN WOENSDAG 7 MAART 1973 69ste jaargang no. 235 CHRISTELIJK DAGBIAD 'Wcstblaak 9-11, Rotterdam Postbus 94S Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n,v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur BONN, BERN, AMMAN (Reuter, AP, UPI) De Zwarte Septem ber koesterde plannen om in de Westduitse hoofdstad Bonn een ambassade te bezetten. Zogezegd Eind van carnaval KASSIER III KI Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Udink wil dit jaar nog een beslissing over de in voering van een maximum-snelheid op niet-autosnelwegen buiten de bebouwde kom. Er moet nog onderzo eht worden welke maximum-snelheid toelaatbaar zal zijn. Verwacht wordt dat dit om en nabij de 100 km/uur zal liggen. Prinses Irene en haar man hebben gisteren met hun kinderen voor fotografen geposeerd. V.l,n.r. prinses Irene, Marguarlte, Cariös Jr., prins-Carlosen Jaime Bernardo. -t- Ramp zou fout zijn van verkeersleiding Scheiding Er is in deze wereld geen neu trale grond waarop je kunt gaan staan. tijdens de staking men 68 mensen om bet leven. Binnenland Buitenland 'Al oorlog in Zuid-Afrika' Kerk Verontrusten sluiten zich aaneen Sport Breitner, vreemde vogel Economie Japan vreest 'zwarte Piet' Man, 't is démasqué Minister Udink: nog niét op auto- snelwegen. DRIEBERGEN De drie industrie bonden willen Mn acties in de me taalindustrie verscherpen. In de tex tielindustrie dreigen ultimatums te vallen bij enkele bedrijven in Twente. Ook in de confectie-industrie gaat-bet- spannen nu het gesprek over de cao bij deze bedrijfstak eveneens is afge broken. - RITA 'Als u met muziek prettiger werkt, wil ik wel wat voor u spelen.' Naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is bon noteer ais nieuwe abonnee gn gezien mag worden! Naam; Naam: mapje postpapier met enveloppen; 1/C IWHïerOamTIieF I I Ie Rotterdammer vooraanstaande prol. christelijke dagbladen „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoeti" Deze plannen, die door de comman do's van de Zwarte September in de ambassade van Saoudie-Arabië in Khartoem werden achtergelaten, wor den momenteel bestudeerd door top mensen van de Westduitse geheime dienst. Een woordvoerder van het Westduitse mmisteri van buitenlandse zaken, die dit bekendmaakte, weigerde verder in formaties te geven. Ook wilde hij niet ingaan op de berichten van de West duitse pers dat ditmaal de Jordaanse ambassade in Bonn het doelwit van een nieuwe actie was. De Zwitserse procureur-generaal Kans Walder heeft gisteren gezegd dat de Zwitserse recherche bewijzen ervoor heeft, dat de Palestijnse commando beweging een Europese basis heeft in Genöve 'en helaas ook in diplomatieke kring*. Hij zei dit bij zijn bekendma king, dat de zes Palestijnen, die on langs in Oostenrijk en Italië werden gearresteerd met valse Israëlische pas poorten, hun papieren in Genève had den ontvangen van niet nader aange duide contacten. Volgens een Zwitsers communiqué zouden zich onder de zes verscheidene leden van de Zwarte September bevinden. GRATIE Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren laten doorschemeren dat hij bereid is de Palestijnse commando leider Aboe Daoed en diens zestien kameraden gratie te verlenen, op voorwaarde dat de Palestijnse com mando-beweging officieel belooft haar anti-Jordaanse campagne te staken. De 17 mannen werden op 13 februari gearresteerd en op beschuldiging van samenzwering tegen de Jordaanse staat ter dood veroordeeld. Afgelopen zondag bevestigde Hoessein het door een krijgsraad uitgesproken vonnis. Hoessein reageerde op een dringende oproep van de emir van Koeweit, die een speciale afgevaardigde naar Am man had gezonden om de Jordaanse koning om-gratie voor de veroordeel den te vragen. Hoessein heeft daar meteen op gereageerd en gezegd, dat hij tot gratie bereid is, a'l de com mando-beweging zijn belofte geeft en als die belofte door de andere Arabi sche landen gegarandeerd wordt. JERUZALEM (UPI) Volgens de Israëlische pers is mevrouw Golda Meir teruggekomen op haar besluit om zich na de verkiezingen van het aanstaande najaar niet langer als pre mier beschikbaar te stellen. Men is tot die conclusie gekomen, omdat Golda Meir in een interview heeft gezegd dat zij de beslissing van de Arbeiders partij over deze kwestie zal volgen. Voorheen heeft zij voortdurend ge zegd, dat ze 'er genoeg van heeft' en dat 'het leven bij 75 jaar begint'. De opvolgingskwestie is voor de Ar beiderspartij een bijzonder moeilijke zaak, gezien de slechte verhouding tussen de twee kandidaten Mosje Da- jan en Yigal Allon. Van een verslaggever ROTTERDAM Als Japan door blijft gaan met de huidige overstel pende uitvoer van radio's televisie toestellen en andere elektronische apparatuur naar Nederland, zou Philips in Eindhoven genoodzaakt zijn een deel van haar vroduktie- onderneming te sluiten. i-l i Dit vertelde gisteren de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, mr. W, H. Fockema An drea, tijdens een vergadering. De kwestie baart niet alleen Philips zorgen, maar ook de gemeente Rot terdam. Het voornemen van de Ne derlandse regering om de invoer te beperken heeft Japan namelijk on middellijk beantwoord met het te rugdraaien van alle voor Europa bestemde goederen via de haven van Rotterdam. Hierdoor komt de werk gelegenheid in Rotterdam in gevaar. Mr. Fockema Andrea zei dat het aantal aanvragen uit Japan voor de invoer van elektronische apparatuur in Nederland in februari al meer was dan in het gehele afgelopen jaar. Hiertegen is door Nederlandse bedrijven, waaronder Philips, verzet gerezen. De Rotterdamse Kamer van Koop handel maakt zich zorgen als Neder land te hard sou gaan optreden. De Kamer neemt het dreigement van Japan om Rotterdam als distributie centrum voor Europa te laten val len, ernstig. De voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel zei overigens goede hoop te hebben dat beide landen tot overeenstem ming sullen komen. Opklaringen maar vooral aan vankelijk enkele buien, waarvan sommige met hagel of natte sneeuw. Matige, aan de kust af en toe krachtige noordwestelijke wind. Maxima 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: droog en vrij zonnig, In de nacht plaatselijk lichte vorst. Morgen zon op: 07.11 onder: 18.32 maan op: 07.56 onder: 23.40 t:--!* Sir1», ffZ BH Maximum-snelheid nog dit jaar vas t In de loop van volgend jaar hoopt de minister op autosnelwegen een mini- mumsnelheid in te voeren van 70 km/uur. Aan de invoering van een maximumsnelheid op autosnelwegen wilde de minister zich voorlopig niet wagen, omdat een dergelijke maatre gel in de praktijk moeilijk uitvoer baar zal zijn (controle) en bovendien op bezwaren van veel automobilisten zal stuiten. De invoering van een maximum snel heid in Europa is niet nieuw. In België is al geruime tijd een maxi mum van 100 km/uur van kracht In dat land heeft men met het experi ment gunstige ervaringen opgedaan. Het aantal doden in het verkeer daal de de eerste maanden. Later zou dit effect kleiner zijn geworden, omdat de automobilisten zich na een eerste schrikreactie minder van het verbod aantrokken. Ook in andere Europese landen wordt de mogelijkheid van een maximum- en minimumsnelheid on derzocht. In Nederland constateerde de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) dat men nog over onvoldoende gegevens beschikte om maximum- en mini mumsnelheden op een verantwoorde wijze in te voeren. Een probleem is ondermeer dat de automobilist de ver- schillende typen wegen niet goed uit elkaar kan houden. Weet iedere auto mobilist wat het verschil is tussen een autosnelweg en een rijksweg of een provinciale weg. Het is de bedoe ling deze type wegen*duidelijk aan te- géven; Dit "presenteerde gisteren'mi nister Udink als een van de twaalf punten van zijn actieprogram, waar mee hij de verkeersveiligheid hoopt te kunnen verbeteren. LONDEN, NANTES (UPI, Reuter, AP) De internationale pilotenorganisatie IFALPA heeft giste ren kaar leden opdracht gegeven tot nader order het Franse luchtruim te mijden. Maandag kwamen tijdens de staking van de Franse verkeersleiders twee Spaanse vliegtuigen in botsing. Daarbij kwa- Andere punten waren een duidelijke scheiding tussen de verkeerssoorten, signalerings- en waarschuwingsappara- tuur - binnenkort zulien deze langs de rijkswegen 12, 2 en 16 worden geplaatst met aan de situatie steeds aangepaste adviessnelheden en maat regelen op het gebied van het voer- ADVERTENTIE) Joel Carlson, uit Zuid-Afrika gevluchte advocaat. Inmiddels hebben de Westduitse Luf thansa en Swissair later op de dag hun vluchten naar en over Frankrijk hervat Lufthansa liet weten van de Franse regering vernomen te hebben, dat de ramp niet te wijten was aan een fout van de militaire verkeerslei ders, maar aan de piloot van het vliegtuig dat na de hotsing een veili- e noodlanding kon maken. In een telegram verklaarde de IFAL PA dat de botsing mogelijk het ge volg was van de verkeersleiding, die door Franse militairen is overgeno men. De organisatie wees erop dat volgens het reglement voor de burger luchtvaart commerciële vluchten moe ten ophouden, als er geen normale verkeersleiding wordt uitgevoerd. Wiin Kok doet keuze Kort geding tegen Vara 'Vluchten naar of boven Frankrijk moeten tot nader order worden ge staakt'. Het Franse luchtruim werd gisteren reeds gemeden door een groot aantal luchtvaartmaatschappijen. Volgens een Zweedse gezagvoerder had zich maandag bijna een tweede ramp bo ven Frankrijk voorgedaan, toen zijn Boeing 727 van de SAS op een haar na een ander groot toestel miste. De militaire verkeersleiders hadden de gezagvoerder niet ingelicht, dat er een ander toestel in de buurt zat De Boeing had 170 passagiers en acht bemanningsleden aan boord. In Parijs heeft de stakende bond van burger-verkeerleiders gezegd dat de Franse regering 'volledige verant- Bockenctalage Men scnrtjli ons Radio on tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Commentaar Dichtbij en verder Wetenschap en techniek Beurs Kunst Familieberichten 1- A. le Pearl Buck overleden. woordelijkheid' draagt voor de bot sing. De Franse regering heeft mili taire verkeersleiders ingeschakeld om het werk over te nemen van de stakende burger-verkeersleiders. Vol gens de stakers beschikken de militai- en niet over de juiste opleiding om het drukke ïuchtvaartverkeer boven Frankrijk aan te kunnen. De Franse minister van transport, Robert Galley, heeft zich naar de plaats van het ongeluk begeven en na Zie verder pagina 9,2e kolom. AMSTERDAM Het luchtverkeer tus sen Nederland en Frankrijk is inmid dels geheel stil komen te liggen. De KLM deelde gisteren mee dat zij het om redenen van veiligheid niet langer verantwoord vond haar vluchten voort te zetten. Vluchten naar bestemmingen buiten Frankrijk, die normaal via het Franse luchtruim worden uitgevoerd, worden omgeleid. Voor de KLM betekent dit een vrij ingrijpende wijziging van haar vluchtenschema. Voor zover mogelijk worden nu geen tussenstops meer in Parijs gemaakt. Er wordt geprobeerd op de doorgaan de routes grotere vliegtuigen dan de DC.-9 in te zetten, die de trajecten zonder deze stops kunnen vliegen. Lukt dit niet, dan worden de vluch ten normaal uitgevoerd met de DC-9. Dit betekent dan echter wel, dat pas sagiers met aanzienlijke vertragingen rekening moeten houden omdat in die gevallen tussenstops in I.onden of in Zürich moeten worden gemaakt. De passagiers die al vooruit voor vluchten naar Parijs of Nice hadden geboekt en betaald, krijgen hun geld terug en zulien een andere vervoers- mogelijkheid moeten zoeken. Evenais de KLM hebben ook de char- terbedrijven Transavia en Martin Air Holland hun vluchten naar Frankrijk gestaakt. Voor het vakantievervoer heeft dit echter nauwelijks gevolgen omdat het seizoen voor Frankrijk- reizen nog niet is aangebroken. Een verzoek van Air France om, nu daar alle vliegers staken, voor haar diensten uit te voeren, hebben de maatschappijen afgewezen. tuig en het gebruik daarvan. Ten aanzien van dit laatste punt zei de bewindsman dat de verplichte perio dieke keuring van motorvoertuigen dit jaar zijn wettelijke basis zal krij gen. De mogelijkheid om het gebruik van autogordels verplicht te stellen zal worden onderzocht Wanneer alle inzittenden van auto's In ons land deze gordels zouden gebruiken, zou dat blijkens onderzoekingen jaarlijks 500 doden en enkele duizenden ge wonden minder betekenen. In zijn actieprogramma volgde minister Udink in grote lijnen het veiligheid splan van de hëer Cornelissen (KVP), die dat vorige week indiende. De instelling van een verkeersveiiig- heidsdienst, zoals de heer Van Thijn (PvdA) in een motie had gevraagd, wees de minister van de hand. Hij meende dat de huidige organisatie, waarbij de afdeling veiligheid wegver- (ADVERTENTIE) keer van het ministerie van verkeer en waterstaat als centrale dienst fun geert, de voorkeur verdient hoven een nieuwe dienst. Daarom ontried hij de Kamer de motie te aanvaarden. Van een onzer verslaggevers Over de aard van de verscherpte ac ties in .de metaal hebben de- industrie; bonden gisteren nog geen nadere me dedelingen gedaan. Ze willen het ele ment van verrassing zoveel mogelijk handhaven, a De voorzitters van .de drie "industrie bonden van CNV, NKV en NW zijn na uitvoerig overieg tot de conclusie gekomen, dat de rechterlijke uit spraak over de staking bij Hoogovens niet op de situatie in de metaal kan slaan. Bij Hoogovens is de vereniging van hoger personeel niet steeds hij het cao-overleg betrokken geweest. De organisaties van hoger personeel zijn echter wel steeds bij de gesprekken over de cao grootmetaal geweest. Hier kan dus niet worden gesteld, dat de groep waarvan een offer wórdt ge vraagd ten behoeve van de inkomens nivellering, te Iaat is geraadpleegd. Zie voor meer nienws over stakings acties pag. 5 en voor een beschouwing van onze juridische medewerker over de uitspraak in het kort geding Hoog ovens-vakbonden pag. 11. enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Nergens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen. „Meubel en Slaapbankencentrale", Indus triegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010-126461. I Nu u door dagblad DE ROTTERDAMMER 's morgens vroeg al olies kunt weten, Uwat voor u het weten waard is. I* X Van het plaatselijk, l l(J l landelijk en wereldgebeuren. 1 1 j In kerk en maatschappij, ^reSï Plaat»; |=en postage) j, nodig Betaalt per: maand; O kwartaal als u op de enveloppe schrijft; De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart n, BrtTTs»r*AU»«» ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Antwoordnummer 364 Rotterdam Adres: Plaats: Ik ontvang ais beloning het aangekruiste n j j j pletine schaaltje handige paraatmap met Uw eigen ochtendblad voor Rotterdam tf (essen-onderzetter); briefpapier en pen en omgeving

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1