Trouw Lage prijs voor Co-op akbonden en werkgevers man morgen weer onderhandelen En[ ;eland veroordeelt actie van Israëli s Landbouw- overleg EEG in impasse 'Aantal geslachtsziekten in wereld onrustbarend' Trouw 'Echt iets voor Sake' - pag. 3 Stormschade aan tuinbouw tot zeventig miljoen Onderzoek naar 'klikbrief]es' aan arbeidsbureaus In deze krant week bij Landmachtconflict breidt zich uit Veel Vlaardingers ziek bij stankgolf op 21 maart Nixon doet mond open over Water gate-zaak Piet Keizer niet tegen Real Madrid laat u niet Doodstraf gaat ook in Ulster verdwijnen los! Woensdag 18 april 1973 30ste jaargang no. 8891 N.Z. Voorburgwal 276-280. Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020-220383. Abonnement 9,52 p. mnd, 28,55 p. kwart., 112,20 p. jaar. Postgiro 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers. Bank; N.M.B. (rek. no. 69.73.60.768). Gem. giro X 500. 1 Van een oiuzer verslaggevers UTRECHT Co-op Nederland en Co-op UA zijn definitief in ande re handen overgegaan, maar de verkoopprijs is een goed bewaard geheim gebleven. Insiders menen dat de nieuwe eigenaren. Schol ten Honig in Koog aan de Zaan en Edah in Helmond, niet meer dan enkele miljoenen voor Co-op heb ben betaald. Zogezegd Als ik voor bet leven aan het hoofd van de staat word gestelde kan de hele wereld dit alleen maar beschouwen als een eerbe wijs aan een man, aan wie Tune- - sië zijn roem onder de naties dankt. Gevaar voor internationale anarchie Bewolkt Oplossing zuivel blijft nog uit dit Is mijn oplossing Binnenland Buitenland Kerk Sport Econonrie RITA Cn-V—S) bonen 224 of snelfiltermaiing m spaarmee voor 5 gevel kop en schotss f853 +35 sterretjes Van een onzer verslaggevers UTRECHT/DRIEBERGEN Alle acties in de metaal, de textiel, de con fectie en de brouwerijen zijn met ingang van morgen tot 1 mei opgeschort. De besturen van de drie industriebonden zullen donderdag met een delegatie van de werkgevers aan tafel gaan zitten. Goede wil Drs. J. W. de Pous Ontkenning in envelop verzenden aan: Trouw Antwoordnr. 2792 Amsterdam Plak geen postzegel: die betalen wij De aanbrenger-abonnee ontvangt: 'n ALTI JD'PARAATMAP inclusief briefpapier en pen Nieuwe abonnee Naam Straat Plaats Giro Betaalt per maand per kwartaal per jaar O De nieuwe abonnee ontvangt Trouw veertien dagen gratis Opgegeven door Adres Plaats Jlr. W. Mazzola (ex-commissaris van Co-op) en dr. W. Hoefnagels (presi dent-directeur van Scholten Honig) willen over de exacte overnameprijs niets zeggen, maar hebben wel laten loorschermeren dat deze laag is. Op schattingen tussen de vijf en negen miljoen gulden wensen de beide he ren geen reactie te geven. Beden van de relatief lage overname prijs is volgens insiders dat Co-op in feite niets meer waard was. Ook de meelfabrieken en batterijen waren verliesgevend. De schulden waren bij- ronder groot, terwij! er geen midde len meer waren om het bedrijf op de oude voet voort te zetten. Deze schul den, waarvan de schattingen 200 mil joen gulden bedragen, nemen de nieu we eigenaren over. Ook de hierin begrepen kosten voor het sociale plan van IS miljoen gulden komen voor hun rekening, zoals afgesproken met de vakbonden. Overigens zullen de bonden voor zover bekend niet ge bruik maken van het enquêterecht Oud-commissaris van Co-op A. KIoos had dit gesuggereerd omdat er vol gens hem bb' het bedrijf sprake was wanbeheer. De nieuwe eigenaren van Co-op hebben de afgelopen dagen vol ledige overeenstemming bereikt met de zogenaamde h-deelgenoten sde zelf standige verbruikscoöperaties), de fi nanciering is geheel geregeld en het overleg met het Co-op pensioenfonds kon worden afgesloten. Gistermiddag is er nog nader organisatorisch over leg geweest met de staf en de onder nemingsraad van Co-op en vandaag zal het personeel te horen krijgen bij welke nieuwe onderneming het wordt "ingedeeld. NAALDWIJK - De storm van begin spril heeft in het Zuidhollandse tuin bouwgebied het Westland en het district Berkel-Pijnacker voor 50 -tot 70 miljoei gulden aan glas en gewassen vermeld. Ongeveer tweeder de van de schade kwam voor rekening van het Westland. De storm heeft 20 hectare, kassen en warenhuizen totaal vernield en 60 hectare zwaar beschadigd. Ongeveer 3000 tuinbouwbedrijven met een tota le bedrijfsoppervlakte van 2000 hecta re werden door de storm getroffen. President Bourgiba vaw Tunesië STAKING] EI 1 OPGESCHORT forss*: NEW YORK (UPI, Reuter, AP) Engeland heeft gisteren in de Veiligheidsraad de Israëlische commando-actie in Libanon veroor deeld 'als een daad van officieel geweld dit onder geen omstandig heid onder het handvest van de VN gerechtvaardigd kan worden". (ADVERTENTIE) Veel bewolking met plaatselijk enkele buien, maar ook ver spreid voorkomende opklaria- gen. Matige tot krachtige noord westelijke wind. Maximum-tem peraturen rond 9 graden Celsius. Morgen en overmorgen; overwe gend droog, later vrij zonnig, maar aanhoudend te koud voor de tijd van het jaar. Morgen zon op: 05.35 onder: 19.44 maan op: 22.29 onder: 05.49 De Britse afgevaardigde, Sir Colin Crowe, zei gisteren bij de hervatting van de behandeling door de Veilig heidsraad van de Libanese klacht, dat als de internationale gemeenschap de ze acties van Israël zou dulden er een toestand van internationale anarchie zal ontstaan. Londen heeft bij Israël ook officieel geprotesteerd tegen het gebruik van valse Britse paspoorten door de Israëlische commando's. Engeland verwerpt het verweer van de Israëlische delegatieleider Josef Te- "koah, dat de aanval gericht was tegen terroristen en dus geen rechtvaardi ging van node heeft. 'Naar de mening van mijn delegatie behoeft iedere daad van geweld een rechtvaardiging', aldus Sir Colin. De recente Israëlische actie was in strijd met alles waarvoor de VN staan. Hij zei verder, dat Londen niet blind was voor de oorza- _ken van de terreuracties van de Pales- tijnen. Om die tegen te gaan moest er wat gedaan worden aan de gerecht vaardigde aspiraties van de honderd duizenden Palestijnse vluchtelingen in Jordanië, Syrië, Libanon, Gaza en elders in de wereld. DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken moet naar de mening van het Tweede-Kamerlid Janssen (PvdA) een onderzoek instellen naar de oorzaak van het toenemend aantal naar de arbeidsbureaus in Gelderland gezonden anonieme brieven. Hierin worden personen genoemd die naar de mening van de briefschrijvers zich aan het arbeidsproces onttrekken en ten onrechte sociale uitkeringen ont vangen. Het Kamerlid vindt het onderzoek des te meer nodig, omdat de beschuldigin gen met betrekking tot misbruik van sociale uitkeringen op mets bleken te berusten. LUXEMBURG (ANP) Het Europese overleg over de vaststelling van de landbouwprijzen voor het nieuwe sei zoen, is gisteravond in Luxemburg, na een dag lang over en weer praten, vol komen vastgelopen. Zowel de Nederlandse minister van landbouw, drs. J. Boersma, als de Euro pees landbouwcommissaris ir. P. Lar- dinois. toonden zich in de loop van de avond zeer pessimistisch. Het zal uiterst moeilijk zijn om de delegaties uil hun 'bevroren posities' te halen. Ik zou niet welen wat ik nog moet verzin nen om een compromis te bewerkstel ligen, zo zei Lardinols. Engeland zou een nieuw vredesinitia tief van secretaris-generaal Waldheim en VN-bemiddelaar Gunnar Jarring toejuichen en alles doen om hen te helpen. Zij zouden een oplossing moe ten zoeken op basis van de VN resolu tie van 1967, die ondermeer Israël beveelt de bezette gebieden te ontrui men. Egypte heeft aangedrongen op een uitgebreid debat over het Midden oosten en op een economische en militaire boycot van Israël. West later onafhankelijk 3 Voorlopige herhtenL5 Weer crisis Renault 7 Boeings voor Rhodesië 7 Van Kilsdonk 2 Kerken in DDR dupe 2 Sponsor in hockey nog echt goede gever11 Goed begin Unilever23 Mt'il schrijn ons 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Commentaar S Wetenschap cu techniek 5 Dichtbij en verder 5 Puzzel 9 Beurs 19 Familieberichten 13 'Kr stond 'goed schudden' op het nted vijufiesje.' L?91 DEN HAAG Het conflict tussen de chef-generale staf van de landmacht generaal IJsselstein en de comman dant van het eerste legercorps, gene raal Meinderts, breidt zich steeds meer over de landmacht uit. Gisteren hebben enkele ondercom mandanten van generaal Meijnderts laten weten ontslag te zullen nemen als de genraal wordt ontslagen. Dit dreigement volgt op een overeenkom stige verklaring van vier topgeneraals, die aan de kant van generaal IJssel stein staan. Dezen dreigden vorige week met ontslag als generaal Meijn derts met zou worden ontslagen. Deze ontwikkeling brengt de commis sie die onder voorzitterschap van de procureur-generaal van de Hoge Baad, mr. Langemeier, een oplossing voor het conflict moet zoeken in een ui terst moeilijk parket. De commissie zal deze week in ieder geval niet meer met een advies komen. De sfeer in de landmacht is door de gang van zaken weer verder verslechterd. Een brief van generaal IJsselstein aan de onderdeelscommandanten over het conflict heeft daartoe ook bijgedra gen. Generaal IJsselstein wordt venve ten aan stemmingmakerij tegen gene raal Meijnderts te doen. LONDEN, BELFAST (AP, UPI) Londen gaat een wetsontwerp indie nen waardoor de doodstraf ook m Ulster voor moord wordt afgeschaft. Dn heeft de Britse minister voor Noord-Ierland, William Whitelaw, be kendgemaakt Politiemannen m Ulster hebben be kendgemaakt dat nu ook bombrieven worden gebruikt door extremisten Gisteren is bevolen alle woningen van politiemannen op mogelijke bombrie ven te doorzoeken. Een Noordierve agent had een verdacht dikke envelop gekregen uit Londonderry, met explo sieve inhoud De man wist het gevaar lijke voorwerp op tijd weg te werken. Gisteren is de 775ste dode in Ulster gevallen. Het was een gewapende man il e m een rimns katholieke 'vtjk van Belfast door Britse soidatten werd dooügesehuten. Ia Utrecht werd gisteren, weer overleg gevoerd over de moeilijkheden in de zuivelindustrie. Op de foto van links naar rechts de AWB-secretaris, de heer Kok, optredend voor de werkgevers, en de heer Schel ling, delegatieleider van de werknemers. Mocht er bij deza besprekingen een basis-akkoord uit. de bus komen, dan zullen vervolgens de onderhandelin- gen in de afzonderlijke bedrijfstakken geopend worden. De dreiging van een staking in de zuivel is gisteren aanmerkelijk afge nomen, nadat de grootste bond ia de zuivelindustrie, de AVG, en de indus triebond CNV tijdens besprekingen met de werkgevers de ultimatums hadden ingetrokken. {zie hiervoor pag. T3/K5). Met het opschorten van de acties hopen de drie industriebonden, dat er in alle rust onderhandeld kan wor den. In hun brief aan het Bureau van industriële werkgevers, eer bureau waarin de bedrijfstakken die door stakingen waren getroffen, zijn vere nigd, zeggen de voorzitters van de drie industriebonden, dat de werkge vers in een grote advertentie ge vraagd hebben de onderhandelingen te openen, mits zij de industriebon den niet onwrikbaar tegenover zich vinden, met de stakingsacties als mes op tafel. De voorzitter van de Sociaal-Economi sche Baad, drs. J. W. de Pous, deed maandagavond bovendien een beroep op de partijen om. weer aan tafel te gaan zitten. 'Welnu, wij zijn bereid u tegemoet te komen, aldus de drie voorzitters m hun brief aan de werk gevers. Bij de besprekingen met de werkge vers zullen ook de grote concerns, zoals AKZO en Philips, waar de onder handelingen zijn vastgelopen, en waar de industriebonden ultimatums heb ben gesteld, betrokken worden. Volgens de heer A. Groenevelt, heb ber; de industriebonden nu opnieuw hun goede wil getoond. De industrie bonden voelen er volgens de heer Groenevelt mets voor. een" bémiddel- laar voor de komende besprekingen aan te zoeken. 'Wü zijn capabel ge noeg om zonder bemiddellaar te kun nen onderhandelen", aldus de heer Groenevelt Wanneer de besprekingen aanstaande donderdag op niets zullen uitlopen, gaan de industriebonden hun acties niet hervatten. 'Wij wach ten tot 1 mei. Wanneer het donderdag fout gaat, kan het vrijdag misschien goed gaan', aldus de heer Groenevelt. Het besluit om de stakingsacties op te schorten viel gistermorgen in de be stuursvergaderingen van de drie bon den. De besturen waren bijeengeroe pen om zich te beraden over de oproep van de heer De Pous. De advertentie van de werkgevers in alle landelijke dagbladen van vorige week - heeft veel bijgedragen tot de huidige gang van zaken. De adverten tie was duidelijk bedoeld als een proep oo; deonderhandelingen te hervatten. 'De werkgevers in de me taal houden zich al vele" dagen bezig met de vraag, hoe het overleg hervat kan worden', zei i- A. Prins, direc teur van dé FME eergisteren. Na de advertentie hebben de indus triebonden afgelopen maandag hun besturen en regionale actieleiders in Driebergen bijeengeroepen. Na lang durige vergaderingen in Driebergen is er toen volgens welingelichte kringen GENEVE (Reuter) Het aantal geslachtsziekten in de wereld neemt schrikbarend toe en dreigt uit de hand te lopen. Onmid dellijke actie is noodzakelijk om een eind te maken aan de uit breiding van deze ziekten. Dit heeft de WHO, de Wereldge zondheids Organisatie m Genève bekend gemaakt. 'De mislukking geslachtsziekten on der controle te houden wekt overal ter wereld bezorgdheid', zo heeft dr. Maurice Candau, de directeur- generaal van de WHO verklaard m het jaarrapport van de organisatie. 'Ondanks het feit dat de behande ling doeltreffend en de diagnose betrouwbaar is bevindt de wereld zich ui de greep van een ware epidemie'. Volgens dr. Candau stijgt het aantal geslachtsziekten in bijna alle landen jaarlijks met acht tot tien procent. Hoofdzake lijk jongeren tussen de 15 en 25 jaar lopen de ziekten op, 'Alle sociale, psychologische en economi sche factoren die het vnje ge slachtsverkeer aanmoedigen helpen tegelijkertijd de verspreiding van geslachtsziekten. Misschien is de voornaamste reden de gebrekkige gezondheidsvoorlichting aan het publiek. De besmetting gaat door en zal voortduren zolang de schaamte degenen die een ge slachtsziekte hebben opgeiopen er van weerhoudt medische bijstand te zoeken", aldus dr. Candau. In zijn rapport heeft Candau er voorts op gewezen dat de versla ving aan alcohol en verdovende middelen m de afgelopen 25 jaar markant is toegenomen. contact geweest met drs. De Pous. die dezelfde avond in het NOS-joumaal een oproep aan beide partijen deed het overleg te hervatten. De bonden ontkennen, dat dit contact heeft plaatsgehad. Nadat de drie industriebonden gister middag in Utrecht de inhoud van de brief aan het bureau van industriële werkgevers bekendmaakten, kwam vanuit Den Haag bet bericht, dat de werkgevers gaarne bereid zijn onder handelingen te beginnen. De industriebonden voerden gisteren in 147 bedrijven acties. Voor het eerst warea ook een aantal Philips-vestigïn- gen bij de actie betrokken. Ia Stads kanaal-Winschoten hebben de dag- en nachtploeg enkele uren het w$rk neergelegd. Ook bij Philips in Nijme gen en Hoogeveen werd een uur ge staakt. Wanneer de stakingsacties niet opgeschort waren, hadden vandaag bij andere Philips-vestigingen selectieve stakingen plaatsgevonden. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Honderden Vlaar- dingers hebben zich ziek gevoeld tij dens de stankgolf op 2) en 22 maart in Vlaardinge». Dit blijkt uit een onderzoek van de socioloog drs. Kees Boenders. Tachtig proeent van de ondervraagden heeft zich ziek gevoeld, ruim mn derde heeft overwogen de stad te verlaten. Zeven gezinnen vertrokken daadwerkelijk. Het onderzoek heeft het Tweede-Ka meriid mevrouw Van Veen endaal fDSWertoë pebiidit' die f sta van justitie te vragen of er aanleiding is tot strafvervolging ran de veroorzx kers van de stankgolf. WASHINGTON (UPI) President Nixon heeft gisteren verklaard dat er 'belangrijke ontwikkelingen' zijn ge weest! in het onderzoek dat is inge steld naar de Watergate-affaire, het schandaal van het afluisteren in het Democratische hoofdkwartier. Nixon heeft te kennen gegeven dat functio narissen van zijn regering zullen wor den aangeklaagd wegens de rol, die zij in deze affaire hebben gespeeld. Nixon is daarmee gezwicht voor druk die op hem door eigen partijgenoten is uitgeoefend om zijn stilzwijgen over het Waterfgate-schandaal te door breken. AMSTERDAM (ANP) Ajax heeft gisteravond van de UEFA telegrafisch bericht ontvangen dat Piet Keizer in de tweede wedstrijd voor de halve fi nales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, volgende week woensdag in Madrid tegen Real Madrid, niet mag worden opgesteld. Keizer kreeg gele kaarter tegen Bayern Mttnchen en in het eerste duel met de Spaanse kampioen.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1