Weer gratis reizen NS-Lente- dagtochten Herhaling toneelstuk 'Karakter' (Bordewijk) op beide feestdagen i pigjfl ff Voordeliger Wij zijn geen botereters.... 2 dagen in mei op uw 65+ kaart en op ae 60+dameskaart Opmerkelijke programma's voor radio m Tweede fase EEG kan ingaan op 1 januari a.s. ;KNSM beheert zelf kantoor; ontslagen bjj Hod% Veder Van Onderen 13 TROüW/KWAJRTKT Z VTERD AO 21 APRIL 197,1 BINNENLAND/RAtblO EN TV T13/K13 door Nico Kussendrager ECHTE BOTER, ZIJ WELmoeten de Nederlandse huisvrouwen gedacht hebben toen zij vernamen dat kostelijke EEG-boter naar de Sowjet Unie wordt uitgevoerd voor een spotprijs. In de Russische winkels zal EEG-boter te koop liggen voor niet meer dan twee kwar tjes per pakje. Waarom moeten wij daarvoor nog steeds een paar gulden betalen, waarom wordt die boter niet goedkoop op de Neder lands markt gebracht? Getallen voorbeeld Wat wel? Drs. J. I. M. Vriend Voorkomen Rendement Hoe u gratis reist Wat die kaart kost Hoe u die kaart krijgt Een bewijs waaruit uw leeftijd bfijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of een cerder_ Wat u ermee doet voordelig uit met NS Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Met het uitzen den van het oratorium 'Christus' van Fransz Liszt tweede paas dag om 20.15 uur via Hilversum II brengt de NCRV een bijzon der muziekwerk ten gehore, dat muziekliefhebbers om zijn exclu siviteit zullen waarderen. voordelig uit met NS Weinig echte paasprogramma's Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Herhaling van een goed toneelspel 'Karakter' de complete operette 'Die Fledermaus', in hel zondags gesprek van Willem Duys ditmaal Rinus Michels en een documentaire over een jonge Zwitser, die ruim twee jaar terugging naar het stenen tijd perk. Dat zijn de televisieprogramma's voor de beide paasdagen, die er het meest uitspringen. Stenen tijdperk 3K Ko van Dijk als Dreuverbaven en Andrea Domburg als Jacoba Kata dreuffe in 'Karakter'. Een scène uit Die Fledermaus met Wolfgang Windgassen en Sylvia Lukan. ECHTE II»' 'TIER, ZV WEL... l 'Ik kan mij dergelijke reacties goed voorstellen,' zegt drs. J. I. M, Vnend, die verbonden is aan het ministerie van landbouw. 'Natuur lijk is het voor de leek vreemd dat de boter die hier zo duur is, wel voor een zacht prijsje naar het bui tenland wordt verkocht In feite is het echter met zo gek als het lijkt.' Hij tracht dat uit te leggen: 'Wan neer het grote boteroverschot op de Europese markt wordt gebracht te gen een lage prijs, dan betekent dat niet dat er meer boter wordt gege ten, Zeker in landen als West-Duits- land en Frankrijk (met een boter- eonsumptie van acht kilo per hoofd) Het boterverbrnik binnen de EEG bedraagt ongeveer 1 miljoen ton 4 3 per kilo, wat in totaal dos neerkomt op f 8 miljard. Wanneer nu 200,900 ton op de markt wordt gebracht voor een verlaagde prijs van zeg f JL5Ö per kilo dan brengt dat 300 miljoen op. Omdat het totale verbruik van boter niet toe neemt wordt 800.090 ton afgezet voor de 'normale* prijs; 800.0GÖ ton a 8 per kilo geeft 6,4 miljard. Opgeteld: 300 miljoen en 6,4 miljard geeft een totaal opbrengst van 6,7 miljard, wat altijd nog f 13,3 miljard minder is als wan neer alle boter tegen 'normale' prij zen zou zijn verkocht Bekijken we nu de uitvoer naar de Sowjet Unie: die levert 220 mil joen op {200.000 ton vermenigvul digd met 1,10 per kilo). Aan de verkoop van boter binnen de EEG verandert niets: die brengt nog steeds 8 miljard in het laadje. Samen is dat 8.22 miljard. Daar van gaat 1 miljard, af (verschil verkoopprijs en aankoopprijs Infor matiebureau), zodat er 7,2 miljard overblijft Kijken we nu naar het slot van de vorige alinea, dan blijkt dat het uitvoeren van de boter een 500 miljoen voordeliger is (f 7,2 miljard verminderd met 6,7 mil jard). zou het goedkoper maken van de boter geen extra afzet betekenen. De markt is daar verzadigd, zodat sleu telen aan de boterprijs geen of zeer weinig effect heeft Er wordt niet méér van het vette der aarde ver kocht dus wat voor belang hebben do Europese landen afgezien van Nederland waar de consumptie maar twee kilo per hoofd bedraagt erbij om de boter goedkoper te maken. Wat er aan de ene kant van de berg afgaat komt er aan de ere kant in de vorm van verse andere boter weer bij.' 'Uitvoer van het boteroverschot te gen verlaagde prijs is het enige reële alternatief,' zegt drs. Vriend en hij licht dat toe aan de hand van een ge tallen voorbeeld waaruit voorts blijkt dat het op de EEG-markt afzetten van boter in plaats van het uit te voeren zeker een half miljard gulden kost Zouden wij Nederlanders evenals de Fransen nu eens acht kilo per hoofd gaan eten, dan zou de totale berg van 400.000 ton rond 100.000 ton kleiner zijn. Dat zou zeker heipen, maar er is desondanks gewoon te veel boter in de EEG. Waar waarom, zo wordt ook vele malen betoogd, komt die boter dan met beschikbaar voor ontwikkelings landen of voor sociale instellingen. Wat het eerst betreft werd het ant woord gegeven door drs. Vriend's tijdelijk hoogste baas, minister van landbouw Boersma, In antwoord op kamer/ragen zei de bewindsman, dat de behoefte in deze landen in ver houding maar zeer gering is. In de afgelopen jaren werd aan de ontwik kelingslanden 31.000 ton boterolie geleverd en dit jaar is er een pro gramma van 15.000 ton, waarmee zo wordt venvacht aan alle aan vragen kan worden voldaan. 'Bij zo'n betrekkelijk geringe vraag heeft het weinig zin grote hoeveelheden voor ontwikkelingslanden beschik baar te stellen,' aldus de bewinds man. En wat de afzet betreft tegen sterk verlaagde prijzen door middel van bijzondere acties, de mogelijkheden daarvoor zijn volgens de minister zeer gering. Het succes in de EEG is tot nu toe niet daverend, wat blijkt Hit de cijfers (tussen haakjes de bedragen voor Nederland): naar banketbakkerijen ging 52.000 ton (17,000), naar de strijdkrachten 2.300 ton (300), sociale instellingen kochten tegen lagere prijzen 2.000 ton (300) en consumenten 34.000 (14.000) ton koelhuis boter. 'Ook dit lost niets op,' zo meent de heer Vriend. Maar wat dan wel? Wellicht het überhaupt goedkoper maken van de boter, zodat de produktie minder wordt omdat de aantrekkingskracht voor de boer minder groot meer is? Wie dit zelfs maar overweegt loopt het risico door Europese boeren op de riek te worden genomen. Want hun broodwinning wordt immers be dreigd? De steun voor de boerensec- tor verloopt via de vaststelling van prijzen en komt niet rechtstreeks van de overheid. De agrariërs heb ben die prijssteun hard nodig om het hoofd boven water te houden. Zij wensen niet te worden overgela ten aan vraag en aanbod op de vrije markt De margannelobby zit intussen op fluweel naar het drama van de boter te kijken. Niets is zo plezierig als de beurs van de kleine man te verte genwoordigen en toch een ruime winstmarge te kunnen behouden op ieder verkocht pakje margarine. Drs. Vriend gelooft niet in het bestaan van deze krachtenbundeling van pro ducenten: 'We moeten bedenken dat de laatste ministers van landbouw altijd boerenzoons waren die een grotere band hebben met het Groe ne Front dan met de margarine industrie.' Hoe dan ook, er zal toch iets moe ten worden gedaan om gigantische boterbergen in de toekomst te voor komen. Bij voorbaat: veel kans daar op is er niet. Brusselse technocraten voelen er wellicht het meeste voor de overtollige boter maar in zee te gooien, maar dat kan nimmer de oplossing zijn. Wat is die oplossing wel? Boter wordt gemaakt uit melk; inkrimping van de melkproduktie binnen de EEG zou dus ai een flinke stap in de goede richting zijn. En dat wordt dan ook wei geprobeerd. Enige tijd geleden ontving iedere boer die een koe om hals liet brengen contant 700 gulden (de EEG-slachtpremie). Eenzelfde bedrag ontving elk van zijn 250.000 collega's die beloofde gedurende vijf jaar geen melk via de zuivelfabriek af te zetten. Beide oplossingen zetten geen zoden aan de dijk. Integendeel: schijnbaar zet ten de maatregelen de vrouwelijke runderen aan tot een nog grotere aanmaak van melk. Nimmer was de melkproduktie binnen de EEG. zo groot als juist de afgelopen jaren (de stijging bedroeg in '72 5,9 pro cent). Is dat niet vreemd, zo vroegen wij aan de heer Vriend. 'Helemaal niet," luidt zijn antwoord. 'Heit feit dat het aantal melkkoeien nog iets toe in plaats van af nam doet amper terzake. Het is veel meer de hogere melkproduktie per koe die het hem doet Het rendement van het beest wordt steeds groter omdat de boer meer melk uit de spenen kan trek ken.' Oorzaak hiervan is volgens drs. Vriend een betere veeselectie en het In West Dniisland en Frankrijk kost een pakje boter bij benadering beft zelfde als hier. Dat de Westduitsers en Fransen desondanks acht kilo per hoofd eten tegen wij amper twee moet worden toegeschreven aan een bepaalde instelling, aan een 'savoir vivre'. In Nederland wordt boter altijd nog als 'duur* beschouwd; het maakt geen deel nit van het beste dingspatroon. toenemend gebruik van krachtvoer waardoor de kwaliteit en daardoor de produküviteit van de veestapel er aanzienlijk op vooruit gaat. 'Dat zijn op zichzelf staande oorzaken die niets te maken hebben met het niveau van de melkprijs. En ik ge loof niet dat wij deze technische ontwikkeling moeten tegenhouden. Zij is op zich zeer gezond.' Diezelfde technische ontwikkeling zorgt er voor dat het percentage van de door de koe geproduceerde melk dat de boeren bij de zuivelfabriek afleveren steeds groter wordt Niet iedere li ter melk die de boer in zijn emmers krijgt gaat naar de fabriek. Eea-deei van de melk wordt bijvoorbeeld ge bruikt als kalvervoer, maar de mo derne veehouder heeft in al die rompslomp geen zin meer. Vandaar dat de melk die vroeger naar de kalveren ging nu ook bij de fabriek terecht komt En de melkbus en daarmee de boterberg zullen wel blijven uitdijen. Niet alleen door een verhoging van het afleverings percentage maar ook door het op voeren van de melkproduktie per koe en het aantal runderen per hectare. Een oplossing zou wellicht zijn een veel grotere nadruk op de vleespro- duktïe. Want daaraan bestaat in de gehele wereld een chronisch tekort (wat aan de prijzen dan ook wel is te merken). Tot nu toe door in de EEG in die richting ondernomen pogingen hebben echter tot op he den bijzonder weinig resultaat ge had. Zodat we wel met de melkplas en de boterberg zullen moeten 'le ren leven'. BRUSSEL De Europese Economi sche Gemeenschap kan op 1 januari a.s. de tweede fase van haar ontwikke ling in de richting van een economi sche en monetaire unie ingaan ook als het pond sterling de Italiaanse lire en het Ierse pond op die datum nog zweven. Dit heeft de vice-voorzitter van de commissie, Wilhelm Haferkamp, verklaard op een persconferentie ter [gelegenheid van het verschijnen van (het rapport van de Europese Commis- jsie over de overgang naar de tweede svan de drie fasen, waarin de volledige teconomïsche en monetaire integratie [van de EEG moet plaatsvinden. •Zoals de plannen nu liggen moet deze «integratie in 1980 een feit zijn. ■Haferkamp gaf echter te verstaan, dat Me marge waarbinnen de valuta's van (de negen landen ten opzichte van ■elkaar mogen schommelen, thans 2.25 'procent, niet kan worden verkleind plang sommige valuta's nog zweven. «Tot instelling van een maximale (bandbreedte van 2.25 procent werd Men jaar geleden besloten als eerste [fase naar een economische en mone- jtaire unie. (De marge bedraagt slechts de helft ;van de bandbreedte die internationaal igeoorloofd is sedert de ministerscon- fferentie van de Groep van Tien (in dustrielanden) in december 1971 in Washington. Haferkamp achtte het .echter niet uitgesloten dat nog tijdens de tweede fase zal worden besloten Jtot een verdere vernauwing van de marge. r lil jAMSTERDAM Uiterlijk eind 1973 ri! het agentschap van de KNSM in /Rotterdam, dat vele jaren werd ver zorgd door Hudig en Veder, worden •ondergebracht in een eigen organisa tie van een van de werkmaatschappij en van de KNSM in Rotterdam. Hier door zal de personeelsbezetting van ADVERTENTIE Kies in mei de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag.die u past, behalve dinsdag 1 mei en donderdag 31 mei. Laat uw kaart afstempelen en stap in! Reis zever u wilt Voor de le klas betaalt u maar 4>- bi), ongeacht de afstand. Jaarkaart 65+ of dames 60+ f 50.- vooreen 654 echtpaar (waarvan de vrouw jonger mag zijn) f 75.-; driemaandskaart 65+ of dames 60+ 20.-, voor een 65+echtpaar f30.-. februikt NS-identiteits- ewijs meebrengen. Aan 't loket zorgt men voor de rest. Reizen zoveel u wilt tegen de halve enkele-reisprijs. En soms gratis! Hudig en Veder moeten worden ver minderd. Geprobeerd wordt in gemeenschappe lijk overleg de consequenties voor het personeel tot het uiterste te beperken. Voor een belangrijk deel zal het vrij komende personeel kunnen worden geplaatst bij de nieuwe KNSM-organi- satie in Rotterdam, die de werkzaam heden van het agentschap zal voort zetten, aldus de KNSM. ROME (AFP) In de nacht van don derdag op vrijdag is een bomaanslag gepleegd op het paleis van justitie in Milaan. Ruiten en glazen deuren wer den verbrijzeld maar niemand liep let sel op. Op de plaats van de explosie werden pamfletten gevonden van de neo-fas- cistische organisatie 'Mussolini-actie- groepen'. Er wordt namelijk een weinig belich te kant van de werken van Liszt naar voren gebracht Het is niet algemeen bekend, dat de componist en virtuoze pianist Liszt na een leven waarover veel verhalen de ronde doen zich aan het eind van zijn bestaan bezighield met kerkmuziek. Hij trok zich terug in een klooster, werd gewijd en mocht zich zelfs abbé nomen. De teksten van zijn kerkelij-- ke werken tonen duidelijk zijn bin ding met Jezus. Zo schreef hij de veertien kruisstatieën en het oratori um 'Christus*. Dankzij zijn romanti sche instelling heeft deze muziek meestal gebaseerd op het Gregoriaans een aparte en geheel eigen dimen sie gekregen. Het oratorium 'Christus' bestaat uit drie delen, die het leven van Jezus als thema hebben. Maria van Dongen, sopraan, Carla Brunot, alt, Arjan Blanken, tenor, en Herman Schey, bas, zijn de solisten. Verder werken mee het groot omroepkoor en het omroeporkest o.l.v. Marinus Voorberg. Mensen die geen fm op hun toestel PARIJS Er is in Nederland een sterke stijging van de belangstelling voer vakantiereizen per autobus. Bij de grootste reisondernemingen ligt het aantal boekingen 25 a 30 procent hoger dan vorig jaar. De adjunct-directeur van het Rotter damse reisbedrijf 'Snel en cc', zei dit op een persbijeenkomst in Parijs. In de jaren tussen 1960 en '70 nam het reizen per bus sterk af door de grote opkomst van het toerisme per vlieg tuig, trein en eigen auto. 't Is voorjaar, dus tijd voor een feestelijk dagje uit. Naar 't Lips Autotron in Drunen of naar 't Evoluon in Eindhoven, naar 't Openluchtmuseum in Arnhem of naar het Dolfirama in Zandvoort. En natuurlijk naar de Keukenhof! Keuze uit 17 verzorgde dagtochten. Alle inlichtingen vindt u in de folder „Lentedagtochten" die u op het station kunt krijgen. Liefhebbers van klassieke muziek kunnen een exclusief concert beluiste ren via de radio, wanneer ze tweede paasdag het oratorium 'Christus' van Liszt beluisteren, dat de NCRV via Hilversum II uitzendt van 20.15 tot 22.45 uur, (Zie over dit en andere radioprogramma's met de feestdagen elders op deze pagina). Ovailend is, dat de tv-programma's weinig of niets met pasen te maken hebben, uitgezonderd dan de kerk dienst op zondagmorgen. Deze komt uit de Domkerk te Utrecht, voorgan ger is dr. J. van der Werf. Voor een uitzending met een paaskarakter moe ten we vanavond zijn bij de de NCRV die de paaswake 'met gemengde ge voelens' uitzendt via Ned. I. om 21.45 uur. De titel duidt op de teleurstel ling van goede vrijdag en de vraag wat moeten we nu verwachten. Mis schien wordt in het programma nu ook eens duidelijk, wat een paaswake precies is. Er is afwisseling van zang en dans, dat laatste door de Rotter damse Dansakademïe. Gezongen wordt er door The Rivals o.l.v. Rob van Dijk het NCRV vocaalensemble, het Deep River quartet, Henk Driessen en Anneke Konings, 'Ander nieuws* dat daarna komt {Ned. I om 22.30 u) besteedt aandacht aan de lessen, die de Joodse Jehuda Aschkenasy geeft aan de katholieke theologische hogeschool in Amster dam in het vak Thaimoediea', dat is de rabbijnse literatuur. Deze lessen vloeien voort uit de veranderde hou ding van christenen, die de laatste jaren naar joden luisteren hoe ze het oude testament moeten verstaan om daarna het nieuwe testament beter te begrijpen. Christenen hebben eeuwen lang gedacht meer te weten dan de joden omdat ze ook nog het nieuwe testament hadden. De VARA op Nederland II staat zowel zaterdagmiddag als -avond en dat gebeurt ook voor de radio in het teken van het project van onderen. Tweehonderd mensen zijn aanwezig in het Jaarbeursgebouw in Utrecht om een voorlopige afsluiting te maken met een project over 'de arbeidssitua tie in ons land. Drie miljoen hebben gekeken naar. de afleveringen van het toneelspel Ka rakter" naar het boek van Bordewijk onder regie van Wlater van der Kamp. Dat is de reden dat de AVRO zondag- en maandagavond het spel in twee grote delen gebundeld weer uit zendt. Aflevering een en twee worden op zondag uitgezonden via Ned. I van 21.40 tot 23.10 u en deel drie, vier en vijf op maandag via Ned. I van 21.05 tot 23.05 u. In de hoofdrollen spelen Andrea Domburg, Ko van Dijk en Lex van Delden. Van Delden is de jonge Katadreuffe, die door zijn onbuigzame moeder gestuwd wordt naar het kei harde carrière maken. Hij mislukt ech ter In de menselijke verhoudingen. Met Duys op zondag opent de AVRO het avondprogramma op eerste paas- dag. Het gesprek is in een primitieve Spaanse tv-studie opgenomen omdat Rinus Michels de oud-Ajax-trainer het te druk had met zijn Spaanse club FC Barcelona. Daarom is de uitzen ding niet in kleur. In Spanje is geen kleurentelevisie. De gesprekken met mevrouw Michels 'en voetballer Barry Hulshof zijn verder in Nederlandse studio's gemaakt, evenals daar de mu ziek van het Orkest van Rogier van Otterloo is opgenomen. De uitzending is op Ned. I van 20.25 tot 21.40. Tegenover 'Karakter* óp zondagavond staat de documentaire "wees goed voor je ziel' en die concurrentie is jammer, want het lijkt een boeiende film te zijn, die de Zwitserse antropoloog Bei- mar Schefold heeft gemaakt tijdens zijn verblijf van ruim twee jaar tus sen een stam van zeven families, die nog in het stenen tijdperk leven. Als, eerste en enige blanke is hij aangeno- men in de- Sakkaddei-stam op een eiland ten westen van Sumatra. Op het ogenblik werkt hij zijn gegevens uit in het Koninklijk instituut voor de tropen te Amsterdam. Operetteliefhebbers kunnen maandag avond hun hart ophalen wanneer on der directie van Karl Bohm "Die Fle dermaus' van Johan Strauss wordt, uitgevoerd. Een film ervan wordt uit gezonden via Ned. H van 20.20 tot 22.40. u. Trouwe serie-kijkers van Peyton Place en de familie Ashton komen niet tekort De uitzendingen gaan maandag gewoon door. hebben, zullen van deze uitzending verstoken zijn als gevolg van de wille keurige zenderindeling van Hilversum. Een ander radio-programma, dat met pasen aandacht opeist is het paasspel 'Het wachtwoord is vrede', dat ge schreven werd door Wim Ramaker en geregisseerd door Ab van Eyk. De uitzending is op eerste paasdag via Hilversum II om 22.40 u. Ramaker heeft in zijn poëtisch spel verband proberen te zien tussen dit en het leven en werk van Wilma (Vermaat) Over haar wordt op twee de paa'sdag op Hilversum II om 10.33 u een documentaire uitgezonden on der de titel 'Het heilig wonder van mijn leven' zoals ook haar autobiogra fie heet. Waar Wilma's wachtwoord opstanding is, is dat van Wims spel swede. 'Van vrede kunnen we pas spreken als oorlog, leed en dood zijn geweest 'In de oorlog is er altijd sprake van een onbekende soldaat die sterft Deze soldaat vormt de kern van het luister spel. CADVERTENTIE) •T-rsh yr-; r =hhh::-_-7 -5 isrttr S

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 13