9 Mark Spitz ontwaakt langzaam uit de droom I 1 i 'Zuidafrikaanse Spelen' een farce Socioloog Hoekwater: 'De bedrijfsvoering is op dit moment duidelijk gebaseerd op die van het jaar 1900' li ■11 TROUW/KWARTET ZATERDAG 21 APRIL 1973 SPORT T27/K27 Vaa onze sportcorrespondent ROTTERDAM Is bij Nederlands grootste en de rijkste voetbalclub van Europa een revolutie aanstaande? Bijna drie jaar geleden, toen op de tochtige Rotterdamse Coolsingel tienduizenden samef'roinden en in een uitzinnige jubel losbarstten, omdat Feyenoord als eerste Nederlandse club de Europa-Cup had veroverd, zou die vraag als on zinnig zijn beschouwd. Wat daar in die meimaand op het bordes van het stadhuis stond samengepakt, was de roem van, de natie. Spelers, trainer en bestuur laafden zich aan de onvaderlandse toejuichingen. Er bestond maar één club: topclub Feyenoord. Onzekerheid Geen prikkel Organisatiedeskundige Hoekwater: jaar 1900'. 'Het betaald voetbal bij Feyenoor d is op dit moment duidelijk gebaseerd op een bedrijfsvoering van het Breekpunt Won-tier igsmiWI Reclameborden langs een slecht bezocht hockeyveld. Voof veel clubs is het de enige mogelijkheid om financieel niet aan de grond te komen. RUUD VKRDONCK Mark Spitz als aanprijzer van een scheerapparaat. De mooie vrouwen die hem omringen ho ren bij 'de droom van de ster' 'li li •31 STRUCTUUR FEYENOORD OP OPERATIE-TAFEL' Maar hoe snel verteerde de gtorie. Het aan successen verzadigde Feyen oord gleed in sneltrein-vaart nationaal en internationaal naar het tweede plan. Ajax werd de nieuwe nog altijd niet onttroonde heerser van het Euro pese continent. En in Rotterdam groeide langzaam het onbehagen. Een onbehagen dat dinsdag in een met spanning tegemoet geziene ledenver gadering een climax krijgt. Op de operatietafel ligt Feyenoord, de club van voetbalprofs, amateurs en honk ballers. Lange tijd op basis van in middels verouderde statuten en huis houdelijk reglement geleid door goed willende amateurbestuurders, die aan vankelijk veronderstelden dat zij ge makkelijk het hoofd konden bieden aan de gestaag groeiende kritiek. Zelfs toen op 29 september vorig jaar, nadat een langs democratische weg gekozen studiecommissie de steun had gekregen van de overgrote meerder heid van de leden voor haar zorgvul dig uitgekiende reorganisatieplannen, bleef het merendeel van de huidige, bewindhebbers dit als een regelrechte aantasting van het gevoerde beleid zien. Die studiecommissie nu. bestaan de uit de bestuursleden Groeneweg en Van Zandvliet, ex-secretaris Prins, ju niorleider Weber, zakenman Abra hams, lid van verdienste Heesakker en organisatie-adviseur Hoekwater, wil van Feyenoord een modern geleid bedrijf maken via splitsing van het betaalde en amateurvoetbal en meer inspraak van de leden door instelling van een ledenraad met adviserende functie. Op tafel ligt nu een uitstekend model voor een ander Feyenoord, qua orga nisatiestructuur volledig aangepast aan de inzichten van deze tijd. Het werk van de studiecommissie roept bij het huidige bestuur op belangrijke onderdelen nogal wat weerstand op. Drs. Hoekwater (27), socioloog en in het dagelijks leven deskundige op het gebied van organisatie, gelooft dat de weerstand tegen de voorgestelde ver anderingen de vrees voor het onbe kende is. 'Een heleboel bestaande ze kerheden van de club wordt voor een aantal mensen rigoureus onder de voeten weggeslagen. Zij zullen nu snoeten leren leven met een stukje onzekerheid. Op een bepaald moment zal echter, wanneer de zaak eenmaal functioneert, die onzekerheid automa tisch verdwijnen.' De aversie tegen het nieuwe is in de ogen van Hoekwa ter wel begrijpelijk, omdat de mensen vergroeid zijn geraakt met het be staande, Ze weten precies hoe ze moe ten reageren. We moeten er echter wel voor zorgen dat een stukje be stuurlijke ervaring gecontinueerd gaat worden. Je zou van een bestuursrevo- lutie kunnen spreken als in één klap het hele bestuur vervangen zou wor den door een ander. Ik zou dat een ongezonde situatie vinden.' Het is de studiecommissie bij haar onderzoek schrijnend duidelijk gewor den dat er bij Feyenoord een aantal zaken radicaal mis is. Zo is er geen planning op lange termijn en geen visie op de ontwikkeling van het betaalde voetbal, iaat de opleiding van de jeugd veel te wensen over, is het scoutingsysteem sterk voor verbe tering vatbaar, is er veel aan te merken op het transferbeleid, is de interne communicatie slecht, om over de pubiic relations van de vereniging nog niet te spreken, en deugt er weinig van de begeleiding (in psycho logische en praktische zin) van de profs. Een reeks keiharde feiten, die illus treert waarom een topclub in de ver sukkeling is geraakt Drs. Hoekwater: 'Het betaalde voetbal bij Feyenoord is op dit moment duidelijk gebaseerd op de bedrijfsvoering van het jaar 1900. Er is altijd gesteld als we willen dat de voetballers harder moeten gaan lopen dan gooien we er extra geld tegenaan. Maar boven een bepaald salaris gaat er van geld geen prikkel meer uit, want of je nu 80.000 of 90.000 gulden verdient, dat mérk je niet meer. Op een bepaald moment houdt die prikkel op en dan moet je, om mijn vakjargon te gebruiken, naar motivatoren gaan roeken voor die spe lers. Dat betekent dat je een stukje van de verantwoordelijkheid voor het behalen van het" resultaat moet ver leggen naar de spelers zelf. Je zult naar andere dingen moeten zoeken die spelers motiveren om prestaties te boeken. Je zult hen duidelijk moeten maken dat zij voetballen bij de gratie van het publiek, dat zorgt voor het geld waarvan de voetbaliers bestaan.' Hoekwater pleit in dit verband voor een goede begeleiding van het elftal. 'Een vakman die in staat is om de problemen die het team op een be paald moment doormaakt te analyse ren, want dan pas kun je zeggen: dit en dat gaan we er aan doen. Een klein voorbeeld: Sparta draaide aan het begin van de competitie uitste: kend, maar plotseling ging het mis. Iedereen praat over een complex van factoren dat tot een daling van de prestaties leidde. Maar niemand is in staat om duidelijk te maken wat er aan schort Daarom hoort bij zo'n elftal een professionele man te zitten die kan aangeven wdt er mis is, die bovendien ook weet wat de relatie is tussen team en trainer. En omge keerd. De gedachte van de studiecom missie is als je dit soort beleidslijnen gaat ontwikkelen, dit soort visies pro beert te reaiiseren dat je dan een organisatiestructuur moet scheppen waarin dit mogelijk gemaakt kan wor den. Als je de huidige situatie bekijkt dan moet het dagelijks bestuur van Feyenoord zich veel te veel bezighou den met detailkwesties. Dat heeft tot gevolg dat het aan tijd ontbreekt om aan de toekomst te denken. Wat de studiecommissie nu voorstelt is dat het bestuur een gedeelte van de dage lijkse beslommeringen moet delegeren aan lagere organen. In de huidige structuur is dat onmogelijk. Daarom pleiten wij voor een sectiebestuur honkbal, amateurvoetbal en betaald voetbal. De sectie betaald voetbal zien wij als een tussenstap om tot een bepaald moment tot een directeur betaald voetbal te komen. Het is ge woon te gek dat zeven man, zoals nu, alles beoordelen.' De visie van de studiecommissie over het functioneren van een sectie be taald voetbal is een van de breekpun ten. Het huidige bestuur denkt aan een beleidsgroep betaald voetbal van drie man, die onder verantwoordelijk heid van het hoofdbestuur 20U moe ten werken. In de conceptie van het bestuur komt dit er op neer dat manager Brox. de trainer en een hoofdbestuurslid (Gerard Kerkitm) de beleidsgroep betaeld voetbal vormen en dan. zo meent Hoekwater, veran dert er in feite niets. De interne communicatie is een ander aspect, dat de studiecommissie wenst te verbete ren. Zij is tot de conclusie gekomen dat een groot gedeelte van de leden zich betrekkelijk weinig betrokken voelt hij het functioneren van de- Sportclub. Door de instelling van een ledenraad 'geen controlerend, maar een adviserend orgaan ten behoeve en ten bate van het bestuur', zegt drs. Hoekwater kan de interne commu nicatie verbeteren. Het huidige be stuur is het over de taak van een ledenraad eens. maar niet over de samenstelling ervan. De studiecom missie wil een uit tien man bestaande ledenraad, die willekeurig wordt geko zen. Dat mag iedereen zijn, behalve bestuursleden. 'Als je gaat adviseren ten aanzien van het beleid dan moet je dat in voldoende mate van objecti viteit kunnen doen en dan moet je niet beïnvloed kunnen worden door een voorzitter van de club, die tevens voorzitter is van de ledenraad (zoals, het bestuur wil). Op die manier ga je in wezen bestaande machtsverhoudin gen ir. de vereniging bestendigen, zo niet versterken.' Do studiecommissie hooptdat haar voorstellen zo spoedig mogelijk zullen worden aangenomen. Het betaalde voetbal in Nederland zit midden in een stormachtige ontwikkeling. Er moet nu zo snel mogelijk worden gebouwd aan eea nieuwe toekomst. Voorlopig ziet-het er echter niet naar uitdat dinsdag in de ledenvergade ring verstrekkende beslissingen kun nen worden genomen. Eerder valt een babylonische spraakverwarring te ver wachten. De (eden van Feyenoord hebben de voorstellen tot wijziging- van de statuten en het huishoudelijk reglement, zoals die de studiecommis sie voor ogen staan, toegezonden ge kregen. Het huidige bestuur heeft zijn afwijkende versie daarin opgeno men. Als dc leden daar in'een verga dering uitkomen, zou dat een groot wonder zijn. En wordt Feyénoorö wellicht weer heel gauw een topclub.' in het nauw gedreven Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Het zijn toch wei merkwaardige zaken die zich op het ogenblik afspelen rond de hockev- spart. Nu het komende seizoen de hoofdklasse van start gaat, zijn de deelnemende clubs zich snel aan het beraden over de consequenties, die deze poging tot speipeilverbetring heeft De belangrijkste zijn de finan ciële consequenties. Spelpeilverbete ring kost meer omdat de trainingsf a ciliteiten verbeterd moeten worden; veelal te beginnen met de aanstel ling van een beroeps-trainer. Verder ajn de reiskosten aanmerkelijk ge stegen, terwijl een volledige onkos tenvergoeding niet vreemd (zo niet noodzakelijk) is bij het beoefenen van topsport. Met die financiering zijn veel clubs nu in de maag komen te zitten. De lasten zijn zwaarder dan in eerste aanleg voorzien. Toen het plan tot invoering van een hoofdklasse werd ingediend, werd uitgegaan van een hoofdklasse met tien clubs, op aan dringen van de verenigingen is die klasse uitgebreid tot twaalf. En daarnaast werd ook het plan aan vaard om de eerste klasse een lande- h)k karakter te geven. Het aantal hockeyclubs dat zodoende te mwken kreeg met een lastenverzwaring steeg nog. Er zijn drie mogelijkheden open om de financiële klap niet vooral op de spelende leden neer te laten komen: een sponsor, het plaatsen van recla meborden langs het veld en het heffen van entreegeiden voor de. wedstrijden. Het merkwaardige van ««hockeysport is echter dat de drie oplossingen betekenen dat alleen aanhangers gaan bijdragen ln de kosten. Van helemaal buiten de sPort komt vrijwel niets. Een niet vreemde gang van zaken, want het j*antal mensen dat op zondagmiddag beslist eens gezellig zo maar naarhet hodceyen gaan kijken, is uiterst klein. Het publiek bestaat voorname lijk uit vaders, moeders, familie en bekenden. Het aantrekken van sponsors door de twee hoofdklassers Venlo en Am sterdam gaf daar een goed voorbeeld van. Directeuren van banken die via nua kinderen betrokken waren bij de club boeien hun diensten aan- De koninklijke Nederlandse Hockey ■lanjiitffiü.' -ft;*. Bond heeft daar ook wel naartoe gewerkt door zeer strenge sponsor bepalingen in te voeren. Er mag op trainingspakken, tassen of vvedstrijd- kledij geen naam voorkomen van een sponsor. Daarmee is het aantal bieders automatisch al beperkt tot de echte liefhebbers. KNHB voorzit ter Mr. J. Idenburg': Het is inder daad zo dat je vooral moet zoeken in de groep mensen die al iets te maken hebben met de hockeysport. Zoveel volstrekt onbekenden komen er ook weer niet kijken. En tussen de leden van de clubs zitten altijd wel mensen die iets meer willen doen. Daar ben ik eigenlijk wel blij mee. Je voorkomt op die manier ook dat je sponsors krijgt die binnen een jaar weer opstappen. We hebben wat dat betreft voldoende voorbeel den gezien bij andere sporten om er zelf waakzaam voor te zijn.' De KNHB heeft bewust niet naar de sponsoring van clubs gewerkt Door de sponsorbepaliügsn, door het wij zen op andere mogelijkheden en door het ontkennen van een forse kostenstijging bij de invoering van een hoofdklasse. Idenburg: 'De kos ten waren te ondervangen geweest door bijvoorbeeld het plaatsen van reclameborden. Ik maak me sterk dat er niet al een groot aantal clubs zijn die uit die reclameborden langs het veld jaarlijks zo'n 15.000 guldon ontvangen. Wel, dat bedrag zal ook nodig zijn om de deelname aan de hoofdklasse te bekostigen, die 25.000 gulden die nu genoemd worden zijn een te grote berekening'. Voor sommige clubs tenminste. Want er zijn enkele eiubs die alleen al wat reiskosten betreft op een zeer aanzienlijk bedrag eindigen. 'Ja, Venlo is zo'n geval, zegt Idenburg. 'maar dat komt vooral door de ex centrische ligging van Venlo. En als er maar tien clubs in de hoofdklasse hadden gezeten was het a! weer minder geweest. En de Groningse clubs zijn ook zo'n geval. Maar ver geet bij die laatste clubs niet, dat Groningen- jarenlang een stad was met vijf clubs uit .de eerste klasse. De overgang naar een landelijke competitie met maar twee clubs uit dezelfde,stad is dan aanzienlijk gro ter. Maar er zijn dan ook nog steeds de mogelijkheden via het aanbren gen van reclameborden om die stij ging op te vangen.' Venlo had als extra-dekking voor de stijgende kosten ook nog bij de KNHB het verzoek ingediend om entree-gelden te mogen beffen, Een verzoek dat voor de kampioenscom petitie die op het ogenblik in een razendsnel tc-mpo wordt afgewerkt, werd afgewezen. Idenburg weer: 'De angst voor eisen van spelers om dan ook maar betaald te worden heeft bij ons in de oordeelsvorming geen rol gespeeld. We hebben erover ge sproken en we hebben er geen voor delen in kunnen zien. Als ik voorzit ter zou zijn van een hockeyclub zou ik ook nee zeggen. Wat er nu komt kijken zijn toch alleen maar beken den van de spelers. Wat aanhangers. Er korat geen mens méér kijken door de invoering van de hoofdklas se. En als je entree gaat heffen dan loop je alleen maar de kans aat er minder komen. En je moet dat pu bliek dan ook wel wat kunnen bie den.' Wat dat laatste betreft is het nog steeds droevig gesteld in de hockey sport. Publlekaeeommodatie ont breekt in veel gevallen volkomen. Er is een enkele club met een beetje tribune én er zijn nog minder clubs met een volwaardige accommodatie (Amsterdam-Wagenerstadion: HTCC- Ottenstadion). De hockeysport kijkt daar op het ogenblik echter nog niet naar. De spelverbetering staat voor op. Er zijn hier en daar sponsors gekomen, veel leden willen hun pro duct langs de lijn wel op een bord aanprijzen echter het publiek be taalt nog steeds niet. De hockey sport lijkt In vergelijking met de andere grote sporten bezig met een achterhoedegevecht. En misschien wordt het dankzij de gefortuneerde leden nog een overwinning ook. Het is tenminste voor de internationale status van het Nederlandse hockey te hopen. MARINA DEL REY <UPI> Lang zaam komt hij bij. De zeven maan den als Amerikaans held. hebben hun sporen nagelaten bij Mark Spitz. Toen hij m Miinchen op de Olympische Spelen zeven gouden medailles bij eikaar zwom. kon hij nauwelijks vermoeden wat hem thuis te wachten zou staan. Toen hij er eenmaal helemaal inzat huldi gingen, shows, reclame,' film werd de luidbejubelde Spitz pas langzaam wakker. Amerika lag aan zijn voeten cn hij moest zich ernaar gedragen. Zeven maanden lang bete kende het een droom die bijna een nachtmerrie werd. Maar het ei-nde van de droom komt naderbij. Al zal het huwelijk dat hij op 6 mei sluit met een plaatselijke schone uit Ucla nog niet het definitieve ontwaken betekenen. Mark Spitz heeft in de zeven maan den die er lagen tussen de triomfen in het Beierse Water en zijn huwe lijk een onverwoestbaar stuk men senkennis opgedaan. Hij, de grote held. ging in zijn eerste gigantische publiekelijke optreden vrijwel volko men pf. De Bob Hope-show waarin hij als komisch talent werd opge voerd leverde hem een stroom van kritieken op. Spitz kon niet acteren, hij kon zich niet uiten en hij be woog zich niet als de grote held. Spitz tekende een contract dat hem voor het leven bond als -reclamema ker voor Shick-scheermesjes. Jaar- li |ks leverde hem dat 50.000 dollar op. en zijn fans begonnen hem als een onbeschaamde geldwolf te zien. Ook omdat hij bepaald niet als de grote ster naar voren kwam. Later kwamen er de reclamespots voor een melkfabriek bij. De enkele minuten op het scherm bleken voor Spitz maar ook voor de kijker een kwel ling. De grote held was gevallen, hij kon alleen maar zwemmen cn dus verdronk hij nog net niet. In oe grote droom die rond Spitz werd gebouwd, sliep hij zelf mee. Ondanks dc steeds groter wordende kritiek. Kranten vroegen zich af waarom hij niet gewoon terug naai de universiteit in Indiana was ge gaan om zijn studie voor tandarts af te maken. Meer kritiek kwam los toen hij een publiciteitsagent huur de. Spitz paste zich alleen aan. Sprak alleen maar. als hij ieder woord goed kon afwegen, niets ver keerd kon zeggen en de droom ge woon in tact bleef. Tot hij langzaam toch wakker werd. moest worden. Nu zoekt Mark Spitz geen excuses voor die zeven maanden. Hij stelt dat hij dit zelf heeft gewild, eraan mee heeft gedaan. Hij zoekt geen excuses door te wijzen op mensen als de skiër Jean Claude Killy. zwemmer Johnny Weismuller of footballer Jim Brown, die .stuk voor stuk de droom in tact lieten, als bejubeld sportman zich vol overgave in de publiciteit stortten en er rijk van werden. Spitz bieef echter "óók niet de zwemmer met het grote succes. Het is zelfs de vraag of hij na München nog wel eens in een zwembad heeft gelegen. Maar op het water zoekt hij nu wel rust. Van een deel van het geld dat zijn roem hem heeft opgeleverd heeft hij een zeilboot gekocht die hij 'Sumark 7' doopte. Een ana- chram van Susan Weiner, de toe komstige mevrouw Spitz, Mark Spitz en de zeven gouden medailles van Miinchen, Op zijn boot tracht hij dc zeven maanden die hem in ailes hebben veranderd, op een rij te zetten. Rust te vinden met de ge dachte, dat hij beroemd is gewor den, c'.at hoge bomen veel wind vangen en dat hij dus zai moeten leren leven met bewondering en harde kritiek. Vader Arnold Spitz maakt zich over het nabije verleden ook grote zor gen. Zijn zoon is niet naar voren gekomen zoals hij werkelijk is. Spitz is geëxploiteerd en zal dat nog wel een tijdje worden. Al kijkt hij er zelf nu langzaam anders tegenaan. Arnold Spitz zegt: 'De mensen heb ben er geen idee van wat het Mark heeft gekost in de vier jaar die vooraf gingen aan München. Hij stond constant onder grote druk. Maar hij wilde het zelf halen. En als het dan allemaal voorbij is, dan kost het voor iemand die jong is een tijdje zich weer aan te passen aan het gewone leven.' Voorlopig gaat Mark Spitz, "moet hij wel, door met alle campagnes waar- voor hij heeft getekend. Hij blijft reclame maken voor scheermesjes en alle andere maatschappijen die via hem veet geld zien zitten. Er is':: echter een ideëel doel bij gekomen dat hem zeker bezig houdt. Spitz wü geld inzamelen voor de bouw van een zwembad voor lichamelijk ge- han^icapte mensen. Hij wil zich wat meer terugtrekken en de kans ope-._ nen voor'een privé leven. Hoe moei lijk dat zal zijn. Het blinkende goud; van München heeft voor hem een keerzijde van hetzelfde materiaal, al leen aanmerkelijk doffer. NEW VORK (UP) 'E enfar- ce', zo noemde Stan Wright - een kleurling die als official het Amerikaanse atietiekteam ver gezelde - dc twee wekea durende ontmoeting van rassen op wat was aangekondigd ais de 'Spe len van Zuid Afrika'. Wright is voorzitter van het atletiek comb' té van de Amerikaanse Atletiek Unie en verder coach in Sacra mento (California). Hij is juist teruggekeerd van acht dagen Zuid Afrika. Volgens Wright werd het voet baltoernooi dat uit vier wed strijden bestond aangekondigd ais multl-raciaal. 'Voor mij was het een farce. Want hoe stel je een team samen dat een land moet vertegenwoordigen? Je se lecteert op kwaliteit. Hier was het gedaan op raciale kenmer ken. De sportlcstivitelten in Zuid Afrika waren alleen maar bedoeld om de denkheelden van de regering in een goed dag licht te stellen. Volgens mij Is ze dat echter niet gelokt*. Volgens Wright moesten blan ken en kleurlingen op geschei den tribune-delen plaatsnemen" tijdens alle evenementen. Wright: 'De minister van sport gaf toe, dat multl-raciaal cn muUi-nationaal slechte politieke benamingen waren. AluiU-raci- aal gebruik je als je spreekt tegen liberalen en als je hen wilt stimuleren. MuRi-natlonaal gebruik je als je met conserva tieven te doen hebt cn je wilt hen niet op stang Jagen'. •lil Höfsf

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 27