Japan moest hoge betalen voor zijn snelle economische groei Energievraag zal iedere vijftien jaar verdubbelen zig bedrijf bezig bedrijfbezig bedrijf Industriële democratie betekent niet einde van onderneming Marktberichten BeurHuitingen Overleg over olie prijzen in Wenen Havenwerken wil bouwen op plaats Zandvoortse pier Milieu verontreinigd, infrastructuur verwaarloosd Berg Fuji aan oog onttrokken TKOUïW/KAVARTKT ZATERD\G 21 \|>RIL 1073 FLNANCIëN EjN ECONOMIE Ï31/KHL31 TOKIO De Japanse economie heeft na de tweede wereldoorlog een welhaast miraculeuze ontwikkeling doorgemaakt Het land heeft daarvoor echter een hoge tol moeten betalen in de vorm van een achtergebleven infra-structuur en een sterke mate van lucht- en waterverontreiniging. Ernst Afval mm flit a Grote investeringen op langere termijn BRUSSEL De vraag naar energie zal tot het einde van deze eeuw ongeveer iedere vijftien jaar verdubbelen. Alleen al de bescherming van het milieu zal een veel hoger energieverbruik met zich mee brengen, terwijl er beperking opgelegd wordt aan de produktie. Stromen auto's verlaten dagelijks de automobielfabrieken in Japan. Deels worden zij uitgevoerd, deels vinden zij hun weg in het land zelf, waar zij de verkeerscongestie in de steden nóg groter maken. Zwaartepunt investeringen in buitenland Fusie meubelfabrieken Halvering van normale winst bij De Meteoor Nationaal Grondbezit Friesland Bank Tjilangkrang Cehave Landré en Glinderman Aniem Lindeteves-Jacoberg- Maastrichtse Zinkwit VS en Japan Regelmatig contact Prof. v. Zuthem in stelling voor conferentie AMSTERDAM Invoering van industriële democratie betekent niet het einde van de ondernemingsgewijze produktie. Zelfstandige met elkaar concurrerende ondernemingen blijven mogelijk. De economi sche orde zal wel meer planning gaan vertonen, waarbij de overheid grotere bevoegdheden krijgt vooral t.a.v. de investeringen. i tol Tot voor enkele jaren slikte het Ja panse volk dat allemaal nog wel. Mi lieuverontreiniging, zo redeneerde men, was nu eenmaal een noodzake lijk kwaad, verbonden aan de indus trialisatie op grote schaal. Langzamer hand echter is men gaan inzien, dat men wel een erg hoge prijs heeft betaald voor de snelle economische groei. Momenteel is het voorjaar in Japan. De kersebloesem behoort uit te zijn. Maar in Tokio zijn nauwelijks nog kersebomen te vinden. De winkelstra ten zijn er getooid met namaakbJoe- sem takken, die het verlies aan natuur lijke bloesempracht niet kunnen ver goeden. In een land dat één van de grootste economische machten in de wcreid is, is de milieuverontreiniging één van de grootste problemen gewor den. Voor een waarde van niet minder dan S 200 miljard aan industriële produk- tiemiddelen is thans in Japan gecon centreerd op een betrekkelijk kleine oppen-lakte langs de kust van de Pacific vlak bij de grote bevolkmgs- gglomeraties. Voor de industrie mo ge het dan al prettig zijn zo dicht bij haar afnemers te zitten, minder ver heugend is de aanwezigheid van al die industrieën voor de bewoners van dit gebied, die zich bedreigd weten door een ongekende lucht- en water verontreiniging. Het behoeft dan ook wel geen betoog, dat de bevolking in toenemende mate bij de regering erop aandringt maatregelen te nemen. Maatregelen, die de gezondheid en wellicht de levens van velen moeten beschermen. Dat het erst is blijkt uit de groeiende -andacht, die in de Japanse kranten aan de milieuproblematiek wordt ge- Reven. In 1971 verschenen bijna vier maal zoveel artikelen in de Japanse pers over dit onderwerp dan in 1965. Het aantal klachten over het milieu bij de overheid stijgt hand over hand. Een duidelijk bewijs, dat de bevol king zich zorgen maakt. Zorgen, die men ook kan hebben over de althans in onze ogen erbar melijk slechte huisvesting van miljoe nen Japanners. Nog geen 25 pet. van de woningen in dit rijke land is aangesloten op een rioleringssysteem. Ontelbaar zijn de gezinnen, die het met één kamer moeten stellen. Een groot deel van het wegennet verkeert in uiterst slechte toestand. Steden als Tokio en Isaka zijn hopeloos door het verkeer verstopt. -Maar dit kan ook nauwelijks anders. Het aantal automobielen m dit land steeg van 1.5 miljoen in 1955 tot ruim 20 miljoen :n 1971. En nog steeds komen er meer auto's bij. Zij vormen het bewijs van de stijgende welvaart, maar tegelijk zijn zij een toenemend aantal contribuanten aan de luchtver ontreiniging in de steden. Maar het zijn niet alleen de industrie en de auto's die een rol spelen bij de milieuverontreiniging, waaronder Ja pan gebukt gaat Schuld hieraan is zeker ook een groot aantal van de 110 miljoen Japanners zelf. Zie eens langs de wegen, waar het krioelt van pa pier, lege blikjes en flessen en wat ai niet meer voor afval. En er is nogal wat afval m Japan. Statistici hebben becijferd, dat de Ja panners met elkaar in 1970 zo'n 35 miljoen ton afval produceerden, of 30 pet meer dan vijf jaar tevoren. Een hoeveelheid, waarvoor een 40 miljoen niet al te grote vrachtwagens nodig zouden zijn om deze af te voeren. Maar ook de grotere welvaart en meer vrije tijd van de Japanners werken verontreinigend op het milieu, zo is bewezen. Het stijgende aantel Japanse toeristen heeft een ongunstige invloed gehad op de natuur van het land. Een klein voorbeeld: in 1915 bedroeg de helderheid van het water In de meren van het Hakone-district in Japan nog 13 meter. Momenteel is dat nog maar 5 meter. Wat doet nu de regering om een emde te maken aan de verontreini ging van het milieu en tot verbete ring van de infrastructuur. Premier Tanaka, wel eens genoemd de 'gecom puteriseerde bulldozer' van Japan, wil anders dan zijn voorganger Sato de zaken in een snel tempo aanpak ken. Zijn plan. bekend als het Plan Tanaka, beoogt een algehele herzie ning van de Japanse archipel. Om dit te bereiken denkt Tanaka aan het overbrengen op grote schaal van fabrieken uit de Pacific-zone naar het platteland, waardoor tevens het weg vloeien van de bevolking naar de grote steden kan worden afgeremd. Industrieën die zich bereid tonen te verhuizen zullen bepaalde (belasting)- faciliteiten ontvangen. Industrieën die niet willen meewerken, zullen dat meken m de vorm van een opschor ting van staatssubsidies e.d. In de visie van Tanaka zullen voorts nieuwe steden moeten worden ge sticht. Deze moeten onderling verbon den worden door een net van moder ne autowegen en snelle express-trei nen. Dit alles met als doel het leven in Japan dragelijk te maken en de welvaart meer over het land te sprei den. De plannen van Tanaka, neergelegd in zijn boek 'Hermodellering van de Japanse archipel', zullen grote bedra gen vergen. Geraamd wordt een S 1000 miljard aan particuliere en overheidsgelden. Maar Japan meent, dat dit bedrag waard is uitgegeven te worden. Jarenlang heeft Japan door de eigen sociale verlangens op het tweede plan te stellen de wereld produkten gele verd, die in feite te goedkoop waren. Dat beeld zal, naar het zich laat »i«r i tie kKOMlW •- f"1? -IShiinB fjf "I Mfm aanzien, straks gaan veranderen. Het zal tot gevolg hebben dat Japan in de TOKIO In Japan wordt be weerd,, dat in Tokio in vroeger dagen de heilige berg Fuji één maal per drie dagen duidelijk te zien was. Als gevolg van de luchtvervuiling is dat nu nog maar éénmaal per zeven dagen mogelijk. Of 'de inwoners van Tokio hun berg nog weer eens vaker in volle glorie zullen mo gen aanschouwen zal afhangen van het succes, waarmedehet probleem van de luchtverontrei niging zal worden bestreden. S.H.V. zag resultaat in 1972 iets teruglopen Dr. B. Pruijt, voorzitter van de hoofd directie acht het gunstig, dat het lagere winstniveau voor een groot deel te danken was aan de verminde ring van de buitengewone winst. De normale winst daalde aanzienlijk min der, nl. van 50,2 miljoen tot 43,7 STADSKANAAL De meubelfabrie ken Wako en Knicos, beide in Stads kanaal gevestigd op slechts 250 meter van elkaar bundelen hunproduktie. Het produktieapparaat van "Wako wordt aan Knicos overgedragen. Voor Wako is de fusie gunstig om organisa torische redenen, voor Knicos, omdat men kampt met een tekort aan pro- duktiecapaciteit. Bij Knicos werken 75 mensen, bij Wako 30. DE STEEG De geconcoiideerde omzet van De Meteoor is in 1972 gestegen met 7,4 pet. van 66,8 min. tot 71,8 min. Wordt de omzet van de per 1 januari 1972 overgenomen Kemper Beton buiten beschouwing gelaten, dan is de omzet met ongeveer 9 pet. gedaald, wat de onderbezetting m 1972 illustreert. De winst nam flink af van 3,0 min. tot bijna 1,5 min. Het positieve saldo is te danken aan bijzondere baten, voornamelijk voortkomend uit de verkoop van het pakket aandelen van Indeco-Coignet m Zaandam aan Nederhorst. Voorge steld wordt een dividend van 12 pet. in contanten tegen 18 in contanten plus 5 pet in agio-aandelen over 1971, zo blijkt uit het jaarverslag. Wanneer de verbetering in de con juncturele situatie, die zich eind 1972 aankondigde, versterkt zal doorzetten, verwacht De Meteoor dat dit zal lei den tot een hogere omzet en daarmee tot een verbetering in de bedrijfsre sultaten, voornamelijk m de sector standaardprodukten. Voor de bouwele menten voorziet men, dat ook 1973 een verlies zal opleveren. DEN HAAG De nettowinst van Nationaal Grondbezit over 1972 bedraagt 6,6 min. (vj. 6,1 min.). De nettowinst per aandeel waarop 300 verplicht gestort bedraagt bij het in 1972 tot 24,5 min. verhoogde geplaatste kapitaal 268 (vj. 261 bij 23.2 min.). Voorgesteld wordt over het door aan deelhouders op hun aandelen ver plicht gestorte bedrag ad 300 per aandeel een dividend uit te keren van 40 pet. Dit dividend zal worden uitge keerd voor 36 twee derde pet. in contanten en drie een-derde pet. als stockdividend ten laste van de fiscale agioreserve. Reeds werd een inter.m- dividend van 13,5 pet. betaald. Over 1971 werd eveneens 40 pet. betaald: 37,5 pet. in contanten en 2,5 pet. als belastingvrij stoekdividend. De voorbereidingen tot de voorgeno men introductie ter beurze door mid del van certificaten van een gedeelte van het kapitaal en de daarmee sa menhangende statutenwijziging verke ren in een vergevorderd stadium. In dien dit tijdig zijn beslag heeft gekre gen ligt het in het voornemen het stockdividend in nieuwe aandelen ad 200 nominaal cq certificaten daarvan uit te keren. LEEUWARDEN De groei van de Friesland Bank heeft zich in 1972 voortgezet Het balanstotaal steeg met ruim 13,9 pet. tot 443,6 min. Dit werd vooral veroorzaakt door de toe neming van de in rekening-courant en a deposito bij de bank gedeponeerde gelden met ruim 28 pet. tot 140,5 min. Het batig saldo nam toe van 755 000 tot 878.000. De bank verwacht haar nieuwe hoofdkantoor in Leeuwarden medio 1974 in gebruik te kunnen nemen. AMSTERDAM Kinacultuur maat schappij l'jilangkrang stelt voor het nominale bedrag van de aandelen te- rag te brengen van 500 op 375. Bij aanvaarding van dit voorstel zal zo spoedig mogelijk tot terugbetaling van 125 per aandeel worden over gegaan, zo blijkt uit het jaarverslag. De financiële situatie bij de deelne ming Luxor plastics maakte een fi nanciële sanering noodzakelijk. Tn- longkrang schonk 65.000 van haar vordering op dit bedrijf kwijt. Hef restant van 60.000 zal in drie jaar lijkse termijnen worden terugbetaald De eerste termijn is inmiddels ont vangen. De winst- en verliesrekening sloot over 1972 met een nadelig saldu van 13,598 (1971 geen saldo). VEGHEL CEHAVE, voortgekomen uit de Coöperatieve Handelsvereni ging van de Noordbrabantse Christe lijke Boerenbond, gaat in Den Bosch een nieuwe mengvoederfabriek bou wen. De totale mengvoederproduktie- capaciteit van de onderneming zal daarmee op bijna twee miljoen ton komen: ruim een miljoen in de oor spronkelijke vestigingsplaats Veghel en ruim 900 000 in Den Bosch. Het is voor dc derde keer binnen vijf jaar dat Cehave tot dc bouw van zo'n fabriek besluit, in Veghel werd er begin 1970 een in gcbriukgenomen om het daar al bestaande produktie apparaat aan te vullen en in Den Bosch draait sinds begin 1972 de Vefi- Van een onzer verslaggevers UTIIECHT De sterke groei van de SHV is, wat de winst betreft, in L972 gestagneerd. Wel kon dankzij gunstige structurele ont wikkelingen de omzet vorig jaar nog toenemen van f 3,7 miljard tot 4,0 miljard, maar de winst liep terug van f 69,7 miljoen tot 47,1 miljoen. miljoen en bleef daardoor nog boven het resultaat van 1970. De SHV verwacht dit jaar een beter resultaat dan in 1972, aldus het jaar verslag, ook al zal man in 1973 weder om met aanloopverliezen geconfron teerd worden. Het concern blijft'vast houden aan expansie, daar waar op redelijk korte termijn goede resulta ten zijn te verwachten. Deze expansie doet de vooruitzichten op middellange termijn gunstig zijn. INVESTERING Sprekend over de toekomst zei de hoofddirectie verder nog, dat investe ringen m de komende jaren vooral buiten Nederland verricht worden, zo dat op den duur ongeveer de helft van de activiteiten buiten Nederland zullen plaatsvinden. De beweging naar het buitenland zal het sterkst optre den bij de zelfbedieningsgroothandel. Maar ook bij de internationale handel en het grootwinkelbedrijf zoekt de SHV de expansie vooral buiten de grenzen. Hoofddirectielid drs. A. Schuitemaker zegt, dat de SHV door haar kennis en ervaring met het grootwinkelbedrijf veel gemakkelijker in het buitenland kan uitbreiden dan dat men in Nederland het marktaan deel 1 proeent vergroot. En met in vesteringen in de havens moet SHV wel naar het buitenland, omdat Rot terdam geen ruimte meer heeft en andere plaatsen niet m aanmerking komen. De teruggang in de normale bedrijfs resultaten wijtde hoofddirectie m het bijzonder aan de hoge aanloopverlie zen m het stukgoederenbedrijf, de slechte gang van zaken bij de sector warmtetechmek en incidentele verlie zen bij de sector electrotechniek van de groep Technische installaties (o'.m. door het faillissement van de Zaan- landsehe Scheepsbouw Mij) Ook de prijsontwikkeling op de oliemarkt drukte de winst. MAKRO'S Aanzienlijke aanloopverliezen traden ook op m de sector zelfbedienings groothandel (die in Nederland, zoals bekend, onder de naam Makro ope reert). en groot nadeel acht de SHV het, dat internationale fiscale verlies- scompensatie niet mogelijk is. Daarom worden de aanloopverliezen voortaan uitgesmeerd over drie jaar. Overigens breidde de sector zelfbedie ningsgroothandel zich ook in 1972 weer uit. Vestigingen werden geopend in Gent, Liverpool, Madnd, Kaapstad en Sao Paulo, Zeker dertien nieuwe Makro's in zeven landen zijn voor 1973 gepland. Een daarvan komt in Nederland en wel in het Gelderse Duiven. Deze vestiging gaat in augus tus open. De SHV heeft ook nog Makro's in gedachten in Midden Ne derland en Westelijk Noord-Holland, maar grond is nog niet aangekocht. nexfabriek, waaraan het nieuw te bou wen bedrijf identiek zal zijn. De pro- duktie-capaciteit van alle drie de nieuwelingen is 450.000 ton. Het nieuwste bedrijf, waarin 7 mil- moen wordt geïnvesteerd, zal eind 1973 in produktie kunnen komen. D1EMEN Het eerste kwartaal van 1973 heeft bij Landré en Gimderman een negatief resultaat te zien gegeven. Het eerste kwartaal 1972 werd nog positief afgesloten, zo is op de jaar vergadering meegedeeld. In 1972 heeft het bedrijf het winstsaldo terug zien lopen van bijna 1,2 min. tot f 7000. Het bestuur ziet voor 1973 een ccm- junctuuropleving niet direct zo zitten. Misschien ltynnen de omringende lan den hier een gunstige invloed uitoefe nen. Uitbreiding in het buitenland (thans ongeveer 15 pet. van de totale activiteiten) zou gunstig zijn, maar is maar langzaam te realiseren AMSTERDAM Bij Aniem zijn drie statutenwijzigingen aanvaard (in een buitengewone vergadering) waardoor het mogelijk wordt, dat Nat. Bezit Aniem 105 pet. biedt op de preferente aandelen Aniem. Aandeelhouders Nat. Bezit kunnen nu 15 pet. terugbetaling krijgen op hun aandelen. Opnieuw staat verder de mogelijkheid open gewone aandelen Aniem om te wisse len m Nat. Bezit Aniem. AMSTERDAM Lindeteves-Jacoberg heeft tegen betaling in contanten Anc. Ets. Santens in Gent overgeno men. Sansens treedt op als import- en service-organisatie voor België van de Duitse fabriek van Dieselmotoren Werke Mannheim. De Nederlandse importeur Gosak is al eigendom van Lindeteves. Via Sansens en Gosau denkt Lindeteves verdere uitbreiding te kunnen geven aan verwante activi teiten, zoals de levering van aggrega ten. scheepsschroeven e.d. MAASTRICHT De Kon. Maastricht se Zinkwit-Mij. heeft het resultaat in 1972 zien stijgen van f 660.000 tot 2.15 miljoen Zonder nogal hoge incidentele lasten zou de winst nog hoger zijn geweest. De omzet nam met 18 pet. toe. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 11 pet. De pigmentensector zal dit jaar door krappere marges en valuta-onrust waarschijnlijk minder goed draaien dan in 1972, maar in dc verfseetor ziet men de verfseetor met vertrou wen tegemoet. AMSTERDAM De Amsterdamse ef fectenbeurs was gisteren (Goede Vrij dag) gesloten. Ook in New Vork Mon treal, Londen, Parijs, Brussel en Frankfort bleven de beurzen dicht. Maandag Tweede Paasdag, is Wall Street open, maar zijn de Europese en Canadese beurzen gesloten. In de komende vijftien tot twintig jaar zal er nog energie genoeg zijn. Het zal er dan evenwel vooral op aankomen op welke economische en politieke voorwaarden deze energie te vez'krijgen zal zij'n. Op langere termijn zullen zeer grote investeringen noodzakelijk zijn om nieuwe energiebronnen te ontwikke len en om de beschikbare energie zo rationeel mogelijk te gebruiken. Dat is één van de voornaamste uitspraken \an de Europese Commissie in een document, waarin de hoofdlijnen van een energiebeleid voor de gemeen schap uiteengezet worden. toekomst op voet van gelijkheid met het westen zal moeten concurreren. Het resultaat van de Nederlandse Ma kro's heeft de verwachtingen overtrof fen. Ir 1973 zal de winstbijdrage voor de hele sector niet belangrijk boven die i an 1972 liggen. DE C ROTTER Voor het Nederlandse deel van de Gruyte"- denkt drs. Schuitemaker, dat dit jaar het punt gepasseerd wordt, waar noch van winst noch van verlies sprake is. De stijging van de omzet lag in 1972 over het algemeen aan zienlijk hoger dan het gemiddelde in de kruideniei'sbranche, maar de resul taten hebben niet geheel aan de ver wachtingen voldaan. Dat komt, meent drs. Schuitemaker, omdat bij het tem po, waarin nieuwe vestigingen tot stand konden komen tegenviel. 'De moeilijkheden hadden wij onderschat.' Overigens begeeft De Gruyter zich, behalve de zelfbedieningswarenhuizen in Venlo en Middelburg, met m be langrijke mate op andere terreinen. 'Wij concentreren ons op datgene wat we hebben', zegt drs. Sehuitemaker. Dus geen slijterijen of delicatessen- winkels. en uitzondering vormen een vijftal winkels in de Benelux met non-foodprodukten uit de ontwikke lingslanden. Overigens is het sluitings- proees van De Gruyterzaken nog niet geheel voltooid. In 1973 gaan circa 10 zaken dicht tegen 3 of 4 vorig jaar en 90 in 1971. De overname van Co-op is niet door gegaan, omdat de plannen van de SHV niet strookten met de verlangens van de andere partij. De koop is niet op de prijs afgesprongen. Aan het spreken over een prijs is men met eens toegekomen. De SHV beweegt zich nog steeds op haar eerste terrein, de steenkool. De huisbrandafzet stelt weinig meer voor, maar m de interna tionale kolenhandel wil de SHV pro beren te blijven expanderen, mede gezien de weer opgeleefde belangstel ling voor het zwarte goud in de huidige energiediscussies. In die kolensector zat het afgelopen jaar de aankondiging, dat de Scheep vaart- en Steenkoienmaatschappij al jaren een geheime dochter van de SHV was. Zo'n verrassing is niet op nieuw te verwachten, aldus dr. Pruijt. WENEN Vertegenwoordigers van de uit elf landen bestaande OPEC (organisatie voor ohe-exportlanden) bespreken maandag in Wenen het vraagstuk van de prijzen van ruwe olie met afgevaardigden van de inter nationale oliemaatschappijen. De olielanden willen volledig schade loos gesteld worden voor de devalua tie van de dollar met tien procent in februari. Ze hebben al een ontwerpregeling aan de oliemaatschappijen voorgelegd, waarin hun eisen zijn verwerkt. Ver tegenwoordigers van OPEC en olie maatschappijen hebben de kwestie vo rige week vrijdag en zaterdag ook al besproken in Cairo. Begin deze week werd meegedeeld, dat de besprekingen in Beiroet zou den worden voortgezet. Waarom het plan is veranderd is niet meegedeeld. Mogelijk gaat het om een veiligheids maatregel in verband met de Israëli sche aanval op Beiroet van de vorige week. In het document wordt gesproken over de betrekkingen van de EEG met de overige energie-importerende landen, met name de Verenigde Sta ten en Japan. Verder gaat dit docu ment over de relaties met de energie- producerende landen en over de marktorganisatie voor petroleumpro- dukten, kernenergie cn aardgas. De samenwerking met de Verenigde Staten en met Japan moet wederzijds zijn, zonder discriminatie en zonder de specifieke belangen van de ander uit hei oog te verliezen, zegt de Commissie. Evenzeer dient rekening gehouden te worden met de belangen van de landen die energie leveren en 'met de ontwikkelingslanden, met na me die, welke niet in' hun eigen energiebehoeften kunnen voorzien. Om samenwerking met de Verenigde Staten en Japan te verzekeren is re gelmatig contact nodig. Het Belgische commissielid, Henn Simonet, gaat waarschijnlijk eind mei naar de Vere nigde Staten om namens de EEG in Washington energievraagstukken te bespreken. Op 22 mei zal er een speciale ministerraad over energie ge houden worden en daar zal het ant woord van de EEG worden geformu leerd op de uiteenzetting die presi dent Nixon laatst over de energiepro blemen heeft gehouden. Binnen de EEG moet, volgens de Commissie, een daadwerkelijke con-' currentie en een vrij verkeer van oiieprodukten worden verzekerd. In- en uitvoer van brandstoffen moet ver lopen volgens een bepaald stelsel waardoor controlemaatregelen moge lijk worden. Industriële concentraties in de oliesector moeten goed worden gecontroleerd om de best mogelijke structuur te verkrijgen. Ruwe olie moet tegen concurrerende prijzen worden ingevoerd en de over heid moet op de hoogte zijn van de prijsvormende factoren. Ongerecht vaardigde prijsverhogingen moeten worden tegengegaan. De commissie zou het een goed ding vinden als de prijssteisels in de lidstaten gebaseerd werden op vergelijkbare criteria. De oliemaatschappijen zuilen de over heid beter moeten inlichten over hun technische en financiële capaciteiten. Ze moeten opgeven hoeveel ze in vijf jaar tijd denken in te voeren en te investeren. Voor elke belangrijke on derhandeling met de olieproducerende landen zouden ze contact moeten op nemen met de overheid. De Commis sie zat de ministerraad voorstellen doen over hoe dit alles kan worden georganiseerd. Tegen het jaar 1985 zou de EEG moeten beschikken over een nucleair vermogen van 200.000 Megawatt. (De kerncentrale in Borseie heeft 400 Me gawatt.) De raad krijgt een actiepro gramma aangeboden om de energie voorziening te bespoedigen. Vóór 31 december komt de Commissie met voorstellen om de voorziening met verrijkt uranium te verzekeren. ZANDVOORT Het plan om een pier in Zandvoort te bouwen lijkt wel definitief van de baan, nu Havenwer ken in Amsterdam (dochter van Ne derhorst) verzocht heeft bij de voet van de geplande pier te kunnen bou wen. Ook het plan voor bebouwing in de recreatieve sfeer, zoals nadrukke lijk door de Zandvoortse raad was gesteld, zou met het Havenwerken plan met doorgaan. Le belangstelling voor die recreatieve objecten fs vol gens Havenwerken zeer gering. Het Zandvoortse college van B en W stelt - de raad echter voor niet op het verzoek van Havenwerken in te gaan. Deze maatschappij wil nu aan de Van, Lennepweg 312 4-kamerwomngen bou wen in de premiesector. Verder is vergunning gevraagd voor het inrich ten van 408 parkeerplaatsen en de reservering van 8000 vierkante meter voor groenvoorzieningen. Aldus één. van de stellingen-van prof. dr. H. J. van Zuthem, die aan de orde zullen komen in een begin mei te houden conferentie van Ondernemers, bedrijfsleiders e.d. over: 'Waarom en hoe democratisering van het bedrijfs- gebeuren.' Deze Conferentie wordt georganiseerd door de Associatie van Bedrijven op Coöperatieve Grondslag. Volgens prof. Van Zuthem hebben we bij de toepassing van industriële demo cratie met twee tegenstrijdige ontwik kelingen te maken. Enerzijds valt een toeneming van de vraag naar inspraak van belanghebbenden waar te nemen. Anderzijds bestaat er een duidelijke centralisatie-tendens o.m. vanwege technologische eisen, het streven naar optimale bedrijfsgrootte en risico- spreiding e.d. Deze omstandigheid moet ons, zo zegt prof. van Zuthem, bepalen bij een realistische kijk op de mogelijkheden van bedrijfsdemocratie. Toch is er alle reden, vooral gelet op de vele mogelijkheden die er thans zijn, naar meer democratie binnen de bedrijven te streven. Prof. dr. W. Hessel gaat er inzijn stellingen voor de conferentie van uit, öat elke samenleving, ook. die van één, bedrijf, menselijker is naarmate de beslissingen minder elementen bevat ten die door de berrokkenen' als' Wille keurig, arbitrair, onredelijk of-onbe grijpelijk worden ervaren. Elk lid van een samenleving moet daarom de mo gelijkheid hebben beslissingen op "die elementen te toetsen en zijn bezwaren kenbaar te 'maken. Het vraagstuk van de bedrijfsdemocra- tisering resp. participatie van de werknemer in het besluitvormingspro ces maakt een wezenlijk onderdeel uit van de problemen van leidinc en organisatie, zo zegt prof Hij stelt voorts vast dat, hoewel er regel matig melding van wordt gemaakt, dat de doelstelling van de onderne mingsleiding niet langer uitsluitend economisch is, nog steeds niet duide lijk blijkt, dat sociale of maatschappe lijke doelstellingen tegenover de eco nomische een duidelijk eigen gewicht hebben. KAASMARKT LEIDEN', 20 april - Geen aanroer. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 20 apr. - AANVOER totaal 1382, stieren 50, melkkoeien 100, vette koelen 90 vaie koeien 215, graskalveren 10. vette schapen 60. fokschapen 70. vette lammeren 145, zuiglammeren 80. varkens (zeugen) 33. schrammen 61. luggen 442, geiten 16, veu lens 2 PRIJZEN (in guldens) fokstieren 3300-1500, slachtstieren (per kg schoon gew 6.10-7.00 melkkoeien 1625-2325. vette koeien (per kg schoon gew 5,90-7,10. vare koeien 980-2200, Graskalveren 1300-1400, vette schapen 125- 175, fokschapen met l lam 275-325, fokscha pen met 2 lammeren 325-425 vette lammeren 175-240. drachtige zeugen 550 700. schram men 135-150, biggen 100-115. geiten 20- 100. HANDEL slachtstieren vlug: fokstieren re delijk melkkoeien lustig, vette koeien vlug, v«ne koeien matig, grasfcalveren redelijk, vette schapen rustig vette lammeren rustig, zeugen rustig, schrammen rustig biggen tedeiïjk, geiten vlug VEEMARKT LEEUWARDEN LEEUWARDEN 20 upr - AANVOER totaal 0297, gebiutk*»\ct. 1561 slachtvee böö, kaive- ion (gras en vette) 90 nuchtere- en mesrk.dveien 12 J1 schapen en lammeren 581 paarden en veulens 51 bokken en geiten 181 PRIJZEN dn guldens per stuk» nieuw mdke koeien 13»0 lSiift nicuumcike v.,ar/en 1173- 2025. kalfkoeien 1550-2275 katfv aarzen 1400- 1875. guifele koelen 1200 1300 pmken I2s0- 1550. entersüeren 1275 1850 slachtkoeien <te kwal. per kg gesl gew 6.25-6,73 slacht koeien (2 kwal per kg gesl gew 5 50-6.03 worstkoeien (le lot en met 3e kwal pet kg gesl. gew,) 4,30 5,45. jonge stieren (per kg gesl gew 6,20 7 15. oudere stieren (per k£ gesl. gew.) 5,00-6.60. graskalveren 900-1250, graskalveren (per kg gesl gew 6,10-7,00, mestkalveren 225-330, slachtkalveren 30-80. ooien met twee lammeren 375-423. vette schapen (per kg gesl. gew 3,30-4.50, wet- delammeren 140-1 so, vette lammeren (per kg gesl gew S.25-8 73 ruïglammeren 2.25*3,50, seiten 30-80. geiten (per kg gesl. gew.) 1,50- 2.25 AARDARPELBEURS LEEUWARDEN, 20 apr. - (prijzen m guldens per 100 kg): Bintjes 38 00 40,00 en Irene's 36,00-39,00. HANDEL: vast. ZUIVELEEURS LEEUWARDEN, 20 apr - Commisslenotermgen in guldens per kg: Goudse kaas 3,85, Edammer kaas 3,63; Broodkaas 3,65 HANDEL- goed. KAASMARKT ALKMAAR, 20 apr. - Commis sienoteringen in guldens per kg: Fabriekse- damraer 3 77; Middelbare 3.82, Goudse vot- vette 3 97. HANDEL- goed. VEEMARKT ZWOLLE ZWOLLE. 20 apr - AANVOER totaal 6787, runderen 2285, graskalveren 376, nuchtere kalveren 2970. schapen en lammeren 264, varkens 539 schrammen 42, biggen 200, geiten lil PRIJZEN on guldens per stuk. tenzij an ders vermeld i neurende en versgekalfde koeten 1700*2325. neurende vaarzen 1600- 212neurende pinken 1100-1500, slachtkoei en en va ai/en I57V2275. slachtkoeien (in f per kg gesl gew.) 5,05-6.81). gutstekoeien 1560-1973, worstkoeien <m f per kg gesl. gew 4 80-5 55, guistevaarzen 1300-1625, guistttpinken noo 150G, gra.skalveren ^po ll 50. nuchtere kalveren 70-425, nuchtere Kalveren (.in f per kg lev. gew,) J, 40-1,70, gelten 20-70, vette schapen 140-240, lamme ren 115-140, vette lammeren 140-220, drachti ge varkens 450-600 slachtvarkens - 410-615, sclv\immen 125-170. biggen 95.310, stieren tin f per kg gesl gew.) 6,25*6.80, "vette kalveren On f per kg lev. gew.) 4,90- 5.50.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 31