Solistenconcert in kleine zaal van De Doelen 'TRICOLAINE' Pleun Berkhout: avonturier van klasse melk boter room en kaas graafstroom Derde hobby-expositie in Rotterdammer-hal m AGENDA 1 Modelwoningen Waterland geopend l EMAILLEREN BOETSERENLEERBEWER - KING. MACRAMÉ „VILTWERK.TEKENEN EN SCHILDEREN.LINOLEUM SNIJDEN.ETSEN. BATIKKEN.WEVEN.HOUTBEWERKING.SIE- RADEN MAKEN.PITRIET RAEEIAWERK TEXTIELVERVENARTSTRAWSBOEKEN Werk zoeken De Rotterdammer ^rouw/kwartet zaterdag 21 april 1973 REGIO R3 BOTTERDAM 'Drie nachten en twee dagen heb ik ais een soort statenloos burger op een grensstrook, die even breed was als de straat hier, van Tanzania en Zambia gebivakkeerd. Ik had nauwelijks ruimte om me te bewegen. En als ik per ongeluk een beweging naar de een of de andere kant maakte, schoot de politie ijlings op me af. In had een afschuwelijke dorst en honger. 's-Nacht als het pikdonker was, dook een schuwe agent uit de ritselende bossen te voorschijn, om me een korst brood in de handen te stoppen'. Wie een middagje aanlegt bij Pleun Berkhout (31) en zich een poosje in een oerwoud waant, kan nauwelijks de vraag onderdrukken of deze robuuste Rotterdammer echt al die ervaringen beleefd heeft en zijn verhalen niet voortkomen uit grootspraak. Maar al te snel wordt het duidelijk dat elk feit waar ge beurd is. Verklaringen van ambassades, correspondentie en foto's staven zijn ervaringen als bewijsmateriaal. door Leen Post Prikkeling Mariakaakjes Olifantenjacht Nederland onbekend MAASKANT BEHANG ROTTERDAM Een collectie prachtige wandklede n vormt de derde tentoonstelling in onze reeks "Hier Uw Hobby'. Zes deelneemsters hebben gezorgd voo r veel leerzame variatie. Niet alleen wat betreft het materiaal wat zij hebben gebruikt, maar ook in de manier waarop de wandkleden zijn gemaakt Wand kleden, geknoopt van wol, maar ook fraai geborduu rde. En zelfs een opvallende wandkleóing: éen fiets wiel waar de spaken uit zijn gehaald en dat de oml ijsting vormt voor een grappig 'netwerk'. De tentoon stelling wordt gehouden vanaf vrijdag 27 april (ope ning om 16 uur) tot en met vrijdag 4 mei. Een be zoekje tijdens de kantooruren 9 tot 17 uur, op ko opavond tot 21 uur is zeker de moeite waard. En wie weet, misschien doet u een ideetje op om het zei f ook eens te proberen. Ook zijn er geweven kleden en één van de exposanten, mevrouw P. J. Nobel-Kle yn uit Spijkenisse brengt saterdag 28 april haar weef getouw naar het gebouw van De Rotterdammer aa n de Westblaak 9-11 waar zij een demonstratie zal geven. In een muziekt"n* kwmen de z~s wandkledenmaakstcrs met hun werkstukken bijeen voor de foto. Van links naar rechts staan de dames Van Pelt, Van Boven, Nobel.' Mulder, Scheper en Maasdijk. De kleine Car lien van Pelt zoeh tijdelijk de hand van mevrouw Scheper. .eitentrum zuidpiein - pannekoekstraat 50- 52 - rotterdam OP DE BRES VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS Vandaag.... HEEFT U ALS HOBBY handwerken, breien, haken of Smyrnaknopen, T. Met enkele kwartjes op zak de wereld rond tm- r i 11 w. "*rrf? Pleun Berkhout is één van die men sen die het allemaal niet zo ziet zitten om elke dag maar weer het leven van een brave burger te leiden. Elke mor gen een grauwe gang naar fabriek of kantoor, werken, een poosje schaft tijd, weer aan de werkbank en 'sa- vonds een krantje, televisie en naar bed. Hij was er zeker van, dat het leven voor hem diepere geheimen ver borgen hield. Nu zijn er wel meer, die er zo over denken, maar in de praktijk sluiten dezen een compromis met de grijze werkelijkheid, omdat ze in feite ook wel wat beangstigd zijn voor harde ervaringen en het wel saaie, maar toch zo comfortabele le ven wint het tenslotte van het avon tuur. Pleun Berkhout behoorde tot een van de weinigen, die het wel deed en woning en verzorging inruil de voor zwerven en honger. ?De prikkeling om alles te ontvluch ten komt bij mij altijd tegen de winter', zegt hij. En zo ging hij er in het grauwe najaar van 1971 met wei nig geld en een bundeltje kleren van door. Zijn eerste reisdoel was Israël en om precies te zijn. een kiboets in de buurt van Askalom. 'Ik heb daar zonder meer een fijne tijd gehad. Ongeveer 230 jonge mensen uit ver- •schiUende delen van de wereld zaten daar. Er werd keihard gewerkt, maar het gaf ook grote voldoening. 'sA- vonds werd er over alle mogelijke onderwerpen gediscussieerd'. Maar .Pleun Berkhout zou niet van het goede zwerfhout gesneden zijn, wan neer hij- er na enkele maanden niet 'genoeg van had. Tenslotte komt men niet elk jaar in Israël en hij wilde ook graag wat van het land zelf zien. 'Aan alle bekende plaatsen uit de bijbel zoals Bethlehem, Nazareth en Jeruzalem bracht de Rotterdammer een bezoek. Veel viel hem mee, veel ook viel hem bitter tegen. Een bezoek aan Bethlehem werd voor hem zonder meer een bittere teleurstelling, omdat vooral met Kerstmis veel in de com- "mereiële sfeer is getrokken. Maar Je ruzalem heeft veel indruk op hem 'gemaakt Aande ene kant de oude schilderachtige stadsgedeelten, maar aan de andere kant ook de stad, die aan een Europese plaats doet denken. Maar hoe mooi Israël ook was, zonder geld viel alles tegen. Hij moest werk gaan zoeken en vertrok naar Ellat, een havenstad. Deze stad is in het geheel niet met andere plaatsen in Israël te vergelijken. Volgens Pleun Berkhout was het leven daar keibard! Er was veel werkeloosheid en misda digheid! Op zijn omzwervingen op zoek naar werk kwam hij in deze stad volkomen losgeslagen mensen van ver schillende nationaliteiten tegen. Jon gens uit Haifa, die door de politie gezocht werden, buitenlandse werkne mers, die nergens meer terecht kwa men, kortom een allegaartje van mis troostigheid. Na lang zoeken kon hij een baantje als bordenwasser in een hotel in Ellat krijgen, waar hij soms meer dan zes uur achtereen af stond te wassen. Gelijkertijd zocht hij ander werk en vond dit op een brouwerij. Dagen van tien uur maakte hij daar en met weemoed dacht hij soms terug aan zijn vroeger werk, nu hij niet anders deed dan stenen sjouwen en kuilen graven. Maar na twee maanden had hij het daar wel weer bekeken; hij voelde dat hij naar Kenya moest. Met zijn zuurverdiende centjes kocht hij een ticket en na dagenlang vliegen kwam hij in Nairobi aan. Op het vliegveld stortte het van de regen en daar stond hij dan, zonder werk en zonder geld. Hij zwierf wat door de stad en maakte tal van merkwaardige incidenten mee. Toen een Leger des Heilskorps een plein opmarcheerde, schoten van alle kanten gehandicapte kleuringen te voorschijn, die luid ruchtig de Heilsoldaten met mou- mou-kreten beschimpten. Midden in deze absurdistische omstandigheden kreeg de Rotterdammer een lift en belandde hij plotseling op een safari. bijzettafeltjes worden gemaakt, zijn voor de jagers kostbare objecten. Zonder het zelf te willen werd Pleun Berkhout getuige van afschuwelijke slachtingen, waarbij het bloed rijke lijk vloeide. Hoewel hij van één zorg: slapen en eten, tijdens de safari ver lost was, toonde hij zich zeer opge lucht toen hij weer op eigen benen stond. Door Tanzania zwierf hij nu op zoek naar werk. Maar dat lukte in het geheel niet. Vier dagen lang had hij nu al niet gegeten en zijn voeten brandden in zijn schoenen. Vooral nu hij een enorme eeltlaag van zijn voet zolen had geschrapt Voor enkele cen ten verkocht hij zijn horloge en scheerapparaat Hij voelde zich door alle miserabele ervaringen nu ook ziek en moe worden en de man die toch heel wat kon hebben, moest nu toch toegeven dat hij hier het diepte punt nabij was. Voordat het hem allemaal duidelijk werd, was hij plotseling op olifanten- jacht en de man die hem een lift had gegeven, bleek daarin zijn sporen we! verdiend te hebben. Vooral de poten van de olifanten, waarvan onder meer Ten einde raad ging hij naar de Ambassade, waar hij met mariakaak jes over de ergste honger heen werd geholpen. Hij kreeg ook wat geld, maar dat was nauwelijks toereikend om zijn reis voort te zetten. Liftend trok hij naar Zambia, maar met enke le dollars op zak mocht hij dit land niet in. Drie nachten en twee dagen heeft hij op de grens gebivakkeerd, want in Tanzania mocht hij er ook niet meer in. Eindelijk kreeg hij voor drie dagen een visum en per vracht wagen liftend ging het naar Malavi. Maar de dagen gingen sneller dan hij verwacht had en zo stond hij plotse ling voor de tweede keer op de grens van Zambia en Tanzania. Toch is het hem gelukt weer liftend in Rhodesië terecht te komen, maar zonder geld en zo kwam hij weer terug in Zambia. De autoriteiten kregen genoeg van de Rotterdammer, die het hen zo lastig maakte, en hij werd zonder pardon in de gevangenis gezet Over die ervaringen zou hij nog uren kunnen praten. Ontstellend was het voor hem om te zien hoe sommige gevangenen hielden en trappelden als bekend werd, dat zij Uit de gevange nis waren ontslagen. Nu zouden ze immers weer aan alle mogelijke erva ringen bloot, staan, terwijl ze in de gevangenis in ieder geval te eten hadden en een dak boven het hoofd kregen. De toestanden waren er overi gens hopeloos. Geen toiletten; bet eten bestond uit korsten brood en water. Maar voor de avontuurlijke Pleun Berkhout braken betere tijden aan. Na vier dagen werd hij ontslagen en al liftend kwam hij in Botswanaland, het armste land, dat hij tegen was gekomen, terecht Vier keer ging hij op safari en het leek of alle begrip pen van tijd en richting verdwenen waren. In Kasana belandde hij op het politiebureau en toen hij vertelde dat hij uit Nederland kwam, haalde men de schouders op: 'Nederland? Nooit van gehoord!' Als fitter zag hij kans om in Francis- town een baantje te vmden. Over de vele honderden kilometers die hij daarvoor moest afleggen, praat hij maar niet meer. Toch bleef de politie lastig en moest de Rotterdammer met een paar kwartjes op zak zo snel mogelijk verdwijnen. Wat nu? Zambi- a. Tanzania en Rhodesië waren en bleven voor hem gesloten.. Zijn werk gever zag in Pleun Berkhout wel wat er werd met de politie gepraat en met een speciaal vliegtuig vloeg hij hele- maal naar Fonteinstad, om precies te zijn naar Elsburg in Zuid-Afrika, waar het moederbedrijf gevestigd was. Nu waren alle nare ervaringen snel vergeten. Hij zocht een kamer en maakte uitgebreide reizen door Zuid- Afrika. Ruim vier maanden is hij daar ge weest en dwongen familie-omstandig heden hem aiet om naar Rotterdam terug te keren, dan had hij daar nog vertoefd. Pleun Berkhout die met een paar cent op zak voor enkele maanden op stap ging, maakte een wereldreis van anderhalf jaar. Ondanks verschillende nare ervaringen heeft hij er geen spijt van. 'Ik heb met die ervaringen veel in mijzelf geïnvesteerd'. Blijft hij voorlopig in Rotterdam? 'Ik weet het niet; misschien tot de prikkelingen vlak voor de winter weer terugko men!' ADVERTENTIE vraag staalboeken 600dessins, modem en klassiek in voorraad. 2t iUDOEliAMOSTiMAT 2 - TEL 2131 Jt miNWES 204-209 TEL 2MU3 Rottirftm 7 v- .i' Pleun Berkhout: Het leven heeft diepere geheimen. SPIJKENISSE Vrijdagochtend heeft wethouder D. Teegelaar (ruim telijke ordening en volkshuisvesting) twee modelwoningen van een projekt van 187 eengezinshuizen in het be stemmingsplan Waterland in Spijke- nisse-Zuid officieel geopend. Deze woningen zijn ingericht in sa menwerking met het Duitse vaktijd schrift 'SchBner Wohnen'. Het complex is gebouwd voor reke ning van Bredero Vast Goed NV in Utrecht. De architectuur is van het Maastrichtse architectenbureau G. J. W. Snelder. Het instituut Stad en (ADVERTENTIE) coöperatieve melkinrichtingen zuivelfabriek g a bleshensgraaf telëfccc 0184& 245 Landschap voor Zuid-Holiand trad op als stedebouwkundig adviseur. Breder- o'sBouwbedrijf Nederland BV te Utrecht voerde het werk uit. ROTTERDAM Het So list encom eert van de Kunststichting, donderdaga vond in de matig bezette kleine zaal van De Doelen, bestond zoals gewoon lijk uit twee onderling verschillende helften, die ditmaal tamelijk lang uit vielen. Het eerste gedeelte bood de gelegen heid kennis te maken met het talent van de zangeres Margreet Honig, die samen met haar echtgenoot, de pia nist Rudolf Jansen drie groepen van liederen ten gehore bracht van onder ling zeer verschillende makelij. Al direct in de eerste serie van vijf liederen van de Amerikaan Samuel Barber vielen de zuiverheid en de nuanceringskunst van de zangeres op, die soms wei wat moeite had in lange melodische frazen. Veel indruk maak te de kunstenares ook met haar dictie en de voordracht van de door haar gekozen werken: één van de belang rijkste factoren bij de liedinterpreta tie. In dit verband vormden de Ariet- tes oubliées van Debussy een goede beoordeiingsmaatstaf, die gunstig uit viel, met ais hoogtepunt Chevaux de bois. Met een viertal Spaanse volksliederen, knap bewerkt door Xavier Mentsalvat- ge besloot Margreet Honig, in alle liederen voortreffelijk terzijde gestaan door haar artistieke en levenspartner, haar optreden, dat beslist een belofte voor de toekomst inhoudt Zeer veel viel er na de pauze te genieten bij het recital dat het duo Wim Straesser, cello en Marion Pol lard, piano, verzorgden met stukken van Janacek, Pijper en Brahms. In onberispelijk samengaan hebben de cellist die een prachtige toon weet te produceren en die met zijn muzikaal en technisch verzorgde spiel de hoor der voortdurend weet te boeien en de pianiste, die eveneens instrumentaal zowel ais muzikaal-poëtisch uitstekend werk leverde, deze composities op schitterende wijze ten gehore r ge bracht met een juist aanvoelen van de sfeer. Hoogtepunt was ongetwijfeld de be zielde herschepping van Brahms be- rucbt-Iastige tweede sonate in F-ma- jeur op. 99, waarin de pianiste in het begin nog wat voorzichtig te werk ging, maar allengs vrijer en gedurfder ging spelen, hetgeen tot de best denk bare resultaten leidde. De ingetogen weergave va» het Adagio affettuoso zal de hoorder niet licht vergeten! P.v. tot wand (ADVERTENTIE) U-. 45 ii Hoeveel tijd er nodig is om een geborduurd wandkleed te maken ver telt mevrouw Z. Scheper-va» Vondel (69), die vroeger hoedenmodiste is geweest Ik heb er een jaar aan gewerkt een hele avond zat ik soms op een bloem, 't Is wet een geduld- karweitje met al die knoopjes. En als 't niet helemaal naar mijn zin was, haalde ik het weer uit' Het resultaat is een natuurgetrouw veldboeket Mevrouw Scheper heeft haar tweede wandkleed zelf ontworpen. Een boom met vogels, geknoopt van schapewol en smyma. Mevrouw Scheper bor duurt ook graag. In haar gezellige woning aan het Oostpiein staat bij voorbeeld een stoel met grote bloe men. 'Hij moest opnieuw overtrokken worden', vertelt zij, 'en toen dacht ik waarom zou ik zelf niet iets maken.' De creativiteit zit trouwens in de familie, want twee zoons schilderen en boetseren. Ook de andere vijf deelneemsters blij- Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Rotterdam en omgeving ROTTERDAM: St.Lanrenskerkx 10.30 CArril- lonconcert; De Doelen, gr.x.t 20.15 Wtlcome- concert. Focus plus Kazlmlerz Lux; Oude Kerk, Delfshaven: 20.00 Concert door Cen tral Regional High School Modern Choir. SCHIEDAM: De Teerstoof: 21.00 Nel Ooster hout. solotoneel: Sted .Museum: 13.00—18.00 Orgelbespeling door Gert Oost. VLAARD1NGEN; &tftdsgeti90r«»ai: èO OO Neer land» Koop in Panama. KRIMPEN' AAN DEN IJSSEL Het gereformeerd kerkkoor "Jubilate Deo' zal op eerste Paasdag de dienst in 'De Ark' muzikaal omlijsten. Verder wordt meegewerkt door de gebroeders A. en G. Vrijhof, orgel en trompet. Voorganger in de dienst, die om 10 uur begint, is ds. C. Koetsier uit De Bilt. ken al hun vrije tijd in hun wandkle den te stoppen. Bijvoorbeeld mevrouw N. van Pelt-Wolters, die in haar flat in Kethel baar werk laat zien. 'Kijk*, zegt ze, 'iedere vrije minuut ben ik aan bet weven; als ik de smaak te pakken heb ga ik dag en nacht door*. In november 1971 begon mevrouw Van Pelt met beeldhouwen. 'Ik trilde iets te doen hebben, ik zat de hele dag hier in de flat en voelde me opgesloten. Maar met dat beeldhouwen kwam ik vast te zitten, dat is in een niet ai te groot huis niet te doen. En die wandkleden, ik moet eerlijk zeg gen dat ik er helemaal gek op ben geworden.' De derde exposante is mevrouw P. E. Mulder-Lems uit Vlaardingen. Een bijna analoog verhaal: zin in een hobby, een cursus wandkledenmaken gevolgd, gegrepen door de stofjes, draadjes, touwtjes, wol en sindsdien 'verloren*. 'Ik tekende eerst, maar als je daarmee bezig bent kun je niet zomaar even ophouden als er iemand belt of zo. En het wandkleden maken, voor mij is het creativiteit in de ruimste zin van het woord. De ene keer word ik geïnspireerd door een lapje, de andere keer door een kleur, of een motief.' Mevrouw P. J. Nobel-Kleijn uit Spij kenisse begon anderhalf jaar geleden met haar hobby. Een vriëndfn had een advertentie gelezen waarin een cursus wandkleden maken werd aan gekondigd'Ga mee.' zei de vriendin, en mevrouw Nobel deed dat. Waarna ze niet meer van het weven was af te slaan. In haar huis aan de Hercules- straat is dan ook een hele kamer gereserveerd voor haar liefhebberij, er staat een weefgetouw, een weefraam, een klein getouw, er liggen ontelbare knotten wol, en beneden in de huiska mer staat een spinnewiel. 'Ja, ik spin zelf ook, ik koop schapewol bij de boer, was die dan, en ga daarna aan het spinnen.' Mevrouw Nobel heeft in de afgelopen anderhalf jaar al heel wat wandkleden geweven. Zaterdagmiddag 23 april zal zij in de hal van ons gebouw een demonstratie van haar hobby geven. Nog twee andere exposantes maken het zestal vol. Ze zijn inmiddels al goede bekenden van de tentoonstel lingsbezoekers: de dames Van Boven en Haasdijk. Zij zorgden voor de ope ningsexpositie in de Hobby-reeks, toen zelfgemaakte poppen werden ten toongesteld. Het drietal blijkt het niet bij één hobby te houden, ook op het gebied van wandkleden maken spreekt het een woordje mee. (ADVERTENTIE) dan naar LIJNBAAN 43 ROTTERDAM TELEFOON 131719 Duikerstraat 11, Alexanderpolder, telefoon 200579 GRATIS ADVIES I MMSs,

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 3