andbladen maandbladenmaandblad Go on oop veilig TfRESOLES -podoloog gedoogt afbouw Brood begint op hap vet te lijken Pleidooi voor inspectie aan universiteit Commentaar Informatie problemen Fabriek geeft meer loon buiten cao om Chirurg stuurt reclame terug ACVB moet nu besluit nemen Mogelijk terugkeer van Eoel van Duyn in gemeenteraad paktietaxi droog zuiver reisje vissen MC' TROUW/KWARTET ZATERDAG 21 APRIL 1973 BINNENLAND T5/K7 n*. 'Ouderwets' Verschuiving triYiu Wifftiiitiitfi" W'jjl-1> TrL, sat!. --llBSffi gr, "Tony's \GAFETERiA I ■t: Lang'1 strikt extraparlementaire weg hebben dc twee informateurs, dc he ren Van Agt en Albeda, bereikt dat het mogelijk nog niet uitgesloten moet worden geacht, dat cr toch nog een kabinet-Den Uyl komt. Men kan zo iets niet voorzichtig genoeg formule ren; de huid van dc beer is dc laatste maanden al vaak genoeg verkocht en het beest is nog altijd niet gevangen. Niettemin moet de uitkomst van de informatie-Van Agt en Albeda positief worden beoordeeld. Hun voornaamste prestatie is de kunstgreep waarmee dc programmatische aspiraties van pro gressieven cn confessionelen zodanig zijn nevengeschikt dat de aanstaande premier, de heer Den Uyl, voor het gehoor van zijn partijgenoten toch schijnt tc kunnen volhouden dat het progressieve programma de enig echte grondslag van het kabinetsbeleid zal zijn. Die uitleg zouden wij graag aan hem willen overlaten; wij kunnen uit de formule van de informateurs alleen maar de conclusie trekken, dat de heer Den Uyl een belangrijke conces sie heeft gedaan, hetgeen hem overi gens bijzonder siert. Van wat nu ter tafel ligt, kunnen de fracties van KVP, ARP en CHU in elk geval niet meer zeggen dat zij daarin slechts als bijwagen figureren. Het moet daarom voor mensen als prof. Albeda en dr. M. Ruppert te leurstellend zijn. dat desondanks enige leden van de AR-fractie op deze basis niet verder hadden willen meedoen. Men krijgt het gevoel dat bij deze fractieleden de politieke wil ontbreekt om, deel te nemen aan een kabinet met de PvdA c.s. Intussen is met de bereidverklaring van de betrokken fractieleiders om geestverwanten te laten deelnemen san de pre-constituerende vergadering, nog geenszins bereikt dat zij het die geest verwanten ook zullen toestaan, in het kabinet te gaan zitten. De kandidaat bewindslieden zullen het over de be leidsvragen van het werkdocument eens moeten worden en wat nog wel eens veel moeilijker zou kunnen worden dat gezelschap van kandi daten zal eerst geformeerd moeten worden. Te verwachten is, dat de formateur die volgende weck zal optreden, weer zal proberen, het kabinet te wringen in dc zetelverdeling van tien progres sieven en zes confessionelen. Aan de ene kant schijnt die verdeling het uiterste te zijn dat door de aanhang van de progressieven kan worden ver dragen, maar aan de andere kant zullen de confessionelen er uit alle macht een zevende ministerspost uit willen halen terwille van de verdelen de rechtvaardigheid in eigen temp (vier KVP, twee ARP en een CHU). De formatie in combinatie met dc preconstituerende vergadering kan voorts bijzonder verwarrend worden: eerst wordt cr touwgetrokken om de zetelverdeling, maar wanneer dc par tijen het daarover eens worden, be staat er een reële kans dat cr tijdens de pre-constituerende vergadering weer een of meer zetels vrijkomen omdat de betrokken ministerskandida ten zich niet kunnen of mogen vinden in de programma-afspraken. Van. een onzer verslaggevers OSS De werknemers van de tapijt- fabriek Desseaux hebben een loonsver hoging van 15 gulden per week netto bedongen buiten de cao om. Een comi té van de werknemers, geiuggesteund door de plaatselijke afdeling van het Comité arbeidersmacht, eiste drie we ken geleden een netto loonsverhoging van 25 gulden per werknemer per week De werknemers waren van me ning dat onderhandelingen via de bon den onvoldoende resultaat zouden op leveren. Nadat het comit de directie zijn eisen had meegedeeld, vroeg de directie drie weken de tijd. Onderhan delingen, die daarop tussen beide par tijen gevoerd werden, hadden als re sultaat, dat de 310 werknemers 15 gul den netto per week meer zullen krij gen. EENS ZO GEZONDE BOTERHAM VERZIEKT door Huil) Goudriaun ZEIST Onze dagelijkse boterham verwordt tot een hap vet. Bijna tot vervelens toe horen wc, dat het Nederlandse volk teveel vet en suiker gebruikt. Niet ten onrechte, want vetzucht kan leiden tot vele ziekten en is onder andere een van de risicofactoren voor hart ziekten. Maar dikwijls wordt vergaten erop te wijzen, dat ook liet aanvankelijk zo gezonde brood daartoe sterk kan bijdragen. Dr. J. F. de Wijn, arts en voedings deskundige, verbonden aan de afdeling Voedingstoestand Bevolking van het CrVO-TNO te Zeist, zegt: 'Aan heel veel brood wordt bij de bereiding vet toegevoegd, omdat het de houdbaar heid en de smaak verbetert. Vooral in het zogenaamde veredeld brood wor den spijsvetten (door de industrie bewerkte oliën meegebakken, met als gevolg dat we geen gezond brood meer eten'. Dr. De Wijn betreurt dit omdat de gemiddelde Nederlander toch al te- vee! vet gebruikt, en bovendien het ouderwetse brood met de voile tarwe- kiera niet meer tot zijn recht komt. De tarwekiem bevat namelijk een olie, die rijk is aan onverzadigde vetzuren en vele andere waardevolle bestanddelen, die onder meer het ef fect hebben, dat het cholesterolgehal te in het bloed wordt verlaagd. Aan genomen wordt, dat er verband be staat tussen dit cholesterolgehalte en het optreden van vaatziekten, met name van atherosclerose ('aderverkal king'). Voedingsdeskundige De Wijn heelt in een publikatie in 'Huisarts en Weten schap' in 1970 en ais rapporteur van de Voedingsraad over veranderin gen in het Nederlandse voedingspa troon in 1969 al eerder onder streept dat het gebruik van (goed) brood, graanproducten in het alge meen, peulvruchten, alle vissoorten en noten zou moeten worden bevor derd. Ook deze voedingsmiddelen be vatten bestanddelen, die het choleste rolgehalte verlagen en in 't bijzonder de darmfunctie bevorderen. Helaas wordt de vis steeds minder populair en wordt het eten van graanproduk- ten. als bijvoorbeeld havermout, of van peulvruchten als de bruine boon als 'ouderwets' gezien. Uit onderzoeken onder bevolkings groepen, die zich voor een groot déél voeden met graanprodukten is echter gebleken, dat het cholesterolgehalte laag blijft en dat hart- en vaatziekten er opvallend -weinig voorkomen. Een proefneming van het Centraal Insti tuut voor Voedingsonderzoek TNO in Zeist met een aantal proefpersonen, die enige tijd brood aten, waarin naast tarwemeel veel havermout was verwerkt, toonde ook een aanzienlijke daling van het cholesterolgehalte in het bloed aan. In het Nederlandse voedingspatroon zijn na 1945 in toenemende mate brood, graanprodukten (ais haver mout en grutten) en aardappels, ver drongen door suikerhoudende en veel verzadigde vetzuren leverende produk- ten. Deze produkten zijn onder meer spijsvetten, kaas, eieren, boter, marga rine en cacaoboter (vooral tot uiting komend in snoepen en eten van tus sendoortjes en het gebruik van dik beleg op het brood). Dr. De Wijn oordeelt dat de ouderwetse gewoonte, om vee! gezond brood te eten met weinig beleg, beter is dan de moderne gewoonte om weinig 'veredeld' brood met dik beleg te eten. 'Als jongens aten we dubbele boterhammen met eenmaal beleg en zelden kaas mèt boter op het brood. De uitdrukking van onze grootmoeders dat 'zuivel op zuivel voor de duivel' is, was zo gek nog niet'. (IV1 II «"j, 'yiDijïi J-F» Jiww: 1' P;i?i i i, 1 sar ihl' iSUï 5 si!, v-'1?"- 'A -■ mm* 14 f a1! „ft Een eenzijdigheid in de tegenwoordi ge publikaties over hart- en vaatziek ten tegen het teveel gebruik van vet ten, vindt dr. De Wijn ook, dat er nauwelijks wordt gesproken over het gevaar van overmatig gebruik van suiker. 'Indien de suiker niet verbrandt, wordt door lichaamsbeweging suiker omgezet in verzadigde vetten. Bij daarvoor gevoelige mensen, bevordert dit eveneens atherosclerotische aan doeningen'. Wat moet er gebeuren om het eten van meer èn beter brood liefst volkorenbrood peulvruchten, graanprodukten, ris en aardappelen te bevorderen? Er is een strijd op twee fronten nodig: de consument moet worden voorgelicht en de producent Van een verslaggever UTRECHT 'Retour afzender. Deze reclame is onvoldoende in formatief en overdreven luxu eus uitgevoerd en werkt derhal ve kostenverhogend en milieu- bedervend'. De Zaandamse chi rurg N.B. Vissel heeft etiketten met deze tekst laten drukken om al het 'irritante' reclamema teriaal van de geneesmiddelen industrie terug te sturen. In 'Medisch Contact' roept de heer Vissel zijn collega's op, dit voorbeeld te volgen. De chirurg stuurt alle reclame terug die niet in redelijk be grijpelijke terminologie de sa menstelling van het produkt aangeeft of waarbij een redelij ke literatuurvermelding ont breekt. alles wat op hoogglanspa- Pier is gedrukt en voorzien is van 'zinloze of schadelijke ver siersels ais piepplastie verpak kingen', en alle 'reclame 'die op stompzinnige wijze wordt her haald'. In het 'Hollands Maandblad' van maart trekt de Leidse hoogleraar in het Arabisch J. Brugman de conse quentie uit de door hem geconstateer de teleurstellende ervaringen met de wetenschappelijke medewerkers aan de universiteiten. Maak van de uni versiteiten in de eerste piaats gewone onderwijs-instellmgen met een veertig- urige werkweek voor de doeenten en reserveer het wetenschappelijk werk met name in de afdelingen die opleiden voor wetenschappelijk werk; een fase na het doctoraal exa men -—voor enkele docenten, die tevens een wetenschappelijke taak kunnen krijgen. Er zou ook bij het universitaire on derwijs, net als bij de andere vormen van onderwijs, een inspectie moeten komen. Zelfs de wetenschapsbeoefe ning aan de universiteiten zou aan een (desnoods interne) inspectie on derworpen moeten zijn. Dat laatste 'natuurlijk niet in de zin van een ideologische controle, maar controle op de vorderingen van het onderzoek, zoals nu normaal is overal waar een bepaald onderzoek wordt gesubsi dieerd'. Brugman leidt het falen van de we tenschappelijke medwerkers als insti tuut ieder mag zich wat hem betreft bij de uitzondering rekenen af uit het geringe aantal gepromo veerden onder hen. In de faculteit in Leiden zijn er van de 140 medewer kers zo'n 100 niet gepromoveerd en dat terwijl minister De Brauw inder tijd als norm voor de onderwijstaak van hoogleraren, lectoren en mede werkers uitging van duizend uur per jaar. Bij die duizend uur zijn de voorbereiding op dat onderwijs en de nazorg inbegrepen. De rest zou moe ten worden gebruikt voor wetenschap pelijk onderzoek. Van de Brauws opzet is in Brugmans sombere beschouwing niets terecht ge komen. Er worden allerlei excuses bedacht, zoals iemand die een kar weitje moet doen dat hij vervelend vindt of niet aan kan, eerst allerlei andere bezigheden vindt; al was het maar het opruimen van het bureau waaraan zo nodig moet worden ge werkt. Brugman ziet wel degelijk nadelen aan de door hem voorgestelde straffe organisatie, maar 'het voordeel van een strenge scheiding van onderwijs en wetenschapsbeoefening aan de uni versiteiten is in ieder geval dat er meer duidelijkheid komt Iedereen heeft recht om te weten waar hij aan toe is. Niet alleen de belastingbetaler, maar ook misschien wel in de eerste plaats de wetenschappelijke medewerker zelf. Ook in 'Hollands Maandblad' een vrij lange en hecht doortimmerde be schouwing van Battus over iets wat niet bestaat er er ook niet zo één twee-drie zal komen: de vertaalmachi ne. Maar toch: 'de voorspelling dat er nooit een vertaalmachine zal zijn, is zinloos. Er bestaat ook geen perfecte menselijke vertaling'. In 'De Gids' geeft de schrijver (en neerlandicus) Leo Ross verslag van een vakantiereis naar Indonesië, waar bij hij vooral getroffen is door de 'ontnederlandisering' van Indonesië. Nederlandse huizen die in verval ra ken en afgebroken worden, families waarvan de oudere leden nog Neder lands spreken en door de jongeren niet meer worden verstaan, de Neder landse boeken in de bibliotheken zo als die van het Landarchief die door steeds minder mensen gelezen kunnen worden. Ross zou er wel een roman over ADVERTENTIE willen schrijven, maar dan zou blij ken hoe ambivalent hij tegenover die ontnederlandisering staat. Hij is in Indonesische teksten op zoek naar Nederlandse woorden, signaleert de woorden 'kapsalon' en 'smeerolie' op straat en 'vrij' en 'bezet' op de knip van WC. Ross schrijft: 'De positie van het Nederlands is hopeloos Indone sië heeft overgeschakeld op Engels en gelijk hebben ze', maar even later ook, als hij met de docent Nederlands een aan de Universitas Indonesia, Ge rard Termorshuizen, de mogelijkheid van correspondentie tussen Neder landse en Indonesische studenten overweegt 'Maar ik weet nu al wat mijn studenten zullen zeggen: 'Waar om leren die lui Nederlands? Laat ze Engels leren! Daar hebben ze veel meer aan! 'Nederlanders weten im mers altijd alles beter?' Hoort bij die ontnederlandsing ook de door Ross gesignaleerde vervanging van Douwes Dekkers woning in Rang- kas-Bitoeng (het huis van Max Have- laar) door een hospitaal? Wel zijn er in Indonesië honderden Djalans Mul- tatuli. Het april-nummer van het jezuieten- maandblad 'Streven' besteedt uitvoe rig aandacht aan het vraagstuk van de abortus, o.a, door publicatie van een mede door r.k. en protestantse theolo gen uit Frankrijk opgesteld memoran dum, waarin wordt aangedrongen op wijziging van de Franse abortus-wet geving. Het rapport wordt tweemaal ingeleid: door de Belgische jezuiet Van Bladel en de Nederlandse jezuiet Andriaan- sen. Van Bladels inleiding is opmer kelijk omdat hij zich nogal kritisch opstelt ten opzichte van het standpunt van de Belgische christelijke volkspar tij in deze zaak; in België vooral actueel geworden door het optreden van de justitie tegen de Namense vrouwenarts Willy Peers. Het Franse rapport verwerpt de in een slagzin samengevatte opvatting "Baas in eigen buik', maar het wijst ook een louter repressieve wetgeving af. 'Hopenlijk wordt ooit een vol maakt efficiënte en bewuste geboor- tenregeling mogelijk, maar voor het zover is, moeten wij goed beseffen dat hoe meer de mensen tot een verant woordelijke gezinsplanning worden aangespoord, hoe moeilijker zij een toch optredende, niet gewilde zwan gerschap zullen aanvaarden'. Het rapport legt de nadruk op de sociale verantwoordelijkheid van de vrouw, die om abortus vraagt en het kent de gemeenschap medezeggen schap en verantwoordelijkheid toe bij de beslissing zonder dat dit prak tisch moeilijke punt nader wordt uit gewerkt. Op dit terrein is er nog heel wat studie nodig, aldus het rapport. (bakker, diverse industrieën) moet op zijn verantwoordelijkheid worden ge wezen. Dr. De Wijn heeft dit als rapporteur van de Voedingsraad in 1969 als volgt geformuleerd; 'Naast algemene voorlichting zal in het bij zonder aan een ergelijke ontwikkeling kunnen bijdragen: 1. Aanpassing van het beleid van belanghebbenden in de brood-verwer kende, de suikerverwerkende indus trie, de vetten- en olie-industrie en de zuivelverwerkende industrie. 2. Aanpassing van het beleid van de HORECA-bedrijven (aan het gewenste voedingspatroon). 3. Vernieuwd lager, middelbaar en hoger onderwijs in voedingsleer en gezondheidsleer, 4. Vernieuwd onderwijs in de prakti sche toepassing van voedingsleer en dieetleer op huishoud- en industrie scholen. 5. Vernieuwd onderwijs in de prakti sche toepassing van voedingsleer op koksscholen en hotelvakscholen'. Afgezien van de rauwe worteltjes die op sommige recepties worden aange boden, inplaats van vette hapjes, lijkt van deze wensen in 1973 nog weinig' verwezenlijkt. UTRECHT 'U moet niet meedoen, maar u moet wel een beslissing ne men. Nog langer over deze zaak cor responderen zal niet tot versteviging van ons geloof in uw goede bedoelin gen leiden'. Zo besluit een brief van de federatie van vervoersorganisaties (in oprichting) aan de Algemene Christelijke Bond van Vervoersperso- neel. In tegenstelling tot de vervoersbonden van NW en NKV heeft de CNV-bond nog geen besluit genomen over toe treding tot de federatie. In een zeer uitvoerige brief, die, evenals het ant woord van de federatie, deze week is gepubliceerd in 'richting' van de ver- voersbond NKV, vraagt de ACBV toe lating tot de werkgroepen die de fe deratieplannen verder uitwerken. De ACBV wil pas later een beslissing ne men over een eventuele gezamenlijke huisvesting en een gemeenschappelijk apparaat, namelijk nadat het organisa tie-onderzoek van de drie vakcentrales is afgesloten. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Kabouter Roel van Duyn zal misschien opnieuw zitting nemen in de Amsterdamse gemeente raad. Hij heeft in ieder geval de wens te kennen gegeven in de raad terug te keren-als kabouter-raadslid Hein Bij- nen weggaat. Deze heeft nog niet officieel zijn plaats ingeruimd, maar zou wel van plan zijn dat te doen. Op een volksvergadering, die onlangs gehouden werd, bestond overigens nogal wat tegenstand tegen de kandi datuur van Roel van Duyn. Men vreesde dat hij zijn optreden in de raad zou willen gebruiken voor een soort "egotrip'. Als Bijnen zijn zetel opgeeft, wordt opnieuw aan alle kandidaten die op de kabouterlijst staan gevraagd of ze in de raad willen. Van Duyn staat bovenaan de lijst. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1970 kwamen de kabouters voor het eerst in de gemeenteraad. Roei van Duyn zat daarvoor ook al als provo raadslid in de Amsterdamse raad. dichtbij Van tijd tot tijd duiken er woor den op die in geen tijden zijn gebezigd, worden er nieuwe woor den geboren of krijgen oude woor den een nieuwe betekenis. Zo hoort dat in een levende taal en gelukkig kunnen we constateren, dat ons-eigen Nederlands-ziek nog altijd tot die levende talen mag rekenen. Sinds kart gedogen we weer en nu beginnen we ook al met de regelmaat van een klok af te bouwen. Vakbondsbestuurders zijn druk bezig stakingen af te boutven, wat niet hetzelfde is als een stuk land dat afgebouwd wordt. De dikke Van Dale, die op zulk soort problemen steeds met een passend antwoord klaar staat, zegt er meestal iets opbouwends over. Van gebouwen bijvoorbeeld: 'se af bouwen, afwerken, de bouw ten einde brengen'; een land afbou wen: 'geheel en el bebouwen'; (mtjnw., germ.) een mijn afbou wen: 'ontginnen'. Een afgebouwde kolenmijn is dan ook 'uitgeput en verlaten'. Dat afbouwen heeft dus niet altijd een even opbouwende betekenis en dat wekt verwarring als je het over ex-informateur Burger zou willen hebben, die zijn werk zo graag had willen afbouwen, maar uiteindelijk totaal afgebouwd het bijltje er bij neer heeft gegooid. En als de Amsterdamse metro mis- 'Pa'ktietaxi' is als mees! pakkende 'taxikreet' gekozen in een wed strijd, uitgeschreven door een gro te auto-knporteur. Die kreet is be doeld om hst taxirijden populair der te maten, voor passagiers uiter aard. Daarom 'wordt <he binnen kort op alle taxi's geplakt, met twee streepjes nog wel: péktfctSxi, want dat vindt de jury nog pak kander. Het geheel moet de toe schouwer zo boeien, dat hij of zij zonder dralen Instapt Als de regering van Libië het been stijf houdt staan alle buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigingen in de hoofdstad Tripoli binnenkort 'droog*. De regering heeft de am bassades en consulaten laten we ten, dat ze niet meer wil hebben dat er ooit nog eens alcoholische dranken worden geïmporteerd. Sa- oedi Arabië zou dezelfde maatrege len genomen hebben. De islam verbiedt zijn volgelingen het gebruik van alcohol en drank mag in het land dan ook niet verkocht worden. Van de uitzonde ring die tot nog toe voor buiten landse diplomaten gold, -zóu nu misbruik zijn gemaakt en sterke drank zou her en der gewoon te koop zijn. Zodra de voorraden op zijn, zal er dus ook binnen de muren van ambassades en consula ten geen druppel meer te drinken zijn en een glas heffen is er dan niet meer bij. De diplomaten in Tripoli hebben nog niet officieel op het drankverbod gereageerd. Eerst willen ze samen overleggen wat er eventueel nog tegen te doen valt Het islamitische leven moet gezui verd worden van ongelovigen, heb ben volgens het in Beiroet verschijnende dagblad Al Anwar grote groepen fanatieke moslim- demonstranten voor het parle mentsgebouw in Sanaa,, de hoofd stad van Npord-Jemen, woedend staan schreeuwen. Ze willen zelfs zo ver gaan dat de regering een wet aanneemt, waarin het idereen in overheidsdienst van hun land verboden wordt met een buiten landse vrouw getrouwd te zijn. Dat zou betekenen dat zulke functiona rissen öf moeten aftreden of schei den. Of het in Jemen een van de weinige Arabische landen, waar mensen nog in het openbaar geste nigd worden als ze zich tijdens de vastenmaand (ramadan) niet aan dat vasten houden of toch met hun vrouw slapen - zo'n vaart zal lopen, staat nog te bezien. "Veel (oudere) overheidsfunctionarissen zijn getrouwd met een Amerikaan se Duitse, Italiaanse, Nederlandse, Indiase of Russische, allemaal vrouwen die ze tijdens hun oplei ding aan een buitenlandse univer siteit ontmoet hebben. Heel wat staatssecretarissen en hoofden van openbare diensten zouden slachtof fer van zo'n wet worden, zegt mi nister Ahmed van ecnomische za ken, die zelf een Amerikaanse vrouw heeft schien ten slotte toch nog eens afgebouwd wordt, zal die afge bouwde metro hopelijk niet 'uitge put en verlaten' zijn. Dat waren dan een paar verwar rende voorbeelden. Een ietsje dui delijker zijn de nieuw uitgevonden ■woorden, na verklaring tenminste. Zo heeft het Nederlandsch genoot schap tot bevordering der voetver zorging een nieuwe uitdrukking aan onze woordenschat toegevoegd. Omdat het genootschap al meer dan veertig jaar bestaat, wordt Nederlandsch nog altijd met ch geschreven, maar de voetverzor ging is vervangen door 'podologie'. Dit vreselijk mooie woord komt op exact hetzelfde neermaar is in geen enkel woordenboek terug te vinden. Toch hebben we het niet zelf uitgevonden, vertelt men op het bureau van het genootschap. Het bestaat allang in het Frans, Duits en Engels, regelrecht uit de klassieke talen afgeleid. Om inter nationaal beter herkenbaar te zijn, zijn ze nu op een vernederlandste vorm Overgestapt Voortvloeiend uit dit nieuwe be grip ontstaat er nu ook een beroep met een splinternieuwe naam: de podoloog, 'die dus evengoed ge woon voetverzorger genoemd kan worden en in feite een zeer vere delde pedicure is met een weten schappelijke opleiding, die méér mag en kan dan alleen nagels en tenen mooi maken. En wie die nieuwe naam 'podoloog' moeilijk te onthouden vindt, kan voor zichzelf best de d stieken door een t ver vangen. Dat herinnert duidelijk aan voeten, maar het mag natuur lijk nóóit hardop gezegd worden. .Hou j'e reisje maar, moeten de Amemuidenaren gedacht hebben, want de NS-inensen die een hele avond vol verwachting in het vere nigingsgebouw De Arne zaten te wachten om met gulle hand stapels 'en stapels gratis treinkaartjes aan negenhonderd daartoe uitgenodig de gezinnen uit Arnemuiden uit te reiken, hebben in al die uren maar elf klanten gehad. Er kwamen wel veel mensen naar het gebouw, maar allen om hun totoformulier even bij de concierge in te leve ren. De extra premie bij het trein kaartje 'een svoaóje AVRO-ster- aMunes in de Utrechtse Jaarbeur fietste er evenmin in.- Sogmnv-' gen kwamen vertellen datnectfaar niks aan vonden en -lang niet le dereen was er van overtuigd dat het ze allemaal echt geen cent kostte. De teleurgestelde NS-men- sen hebben nu nog eens extra duidelijk, gezegd dat het aanbod voor volgende week zaterdag ge handhaafd blijft In Artis' aquarium zwemmen bin nenkort dankzij een nieuwe koel- - installatie, weer bot, tong, wijting en kabeljauwen, rond. Die zijn er al. eerder geweest maar ze hadden er geen lang en gelukkig leven, doordat het water ze te heet aan de vinnen werd. DC reuzen-inktvis en de reuzen-krab, die over een poosje - vermoedelijk - ook arrive ren, zullen het leven er voor ha ringen onmogelijk maken,, zodat er weinig kans is dat die er te zien zullen zijn. Voor alle zekerheid: er mag niet gerist worden. Hondenhal: Wie in het noorden van het land wel eens naar een hondententoonstelling wil, moet in elk geval maandag naar de Fries- landhal in Leeuwarden. Daar houdt de kynologenclub Friesland (voor de negende maal) een inter nationale expositie, waar 1800 hon den van 132 rassen uit binnen- en buitenland gekeurd worden. Een 'must' voor hondenliefhebbers, want deze tentoonstelling is de enige, die dit jaar in het noorden te zien is. Contact: Uit Japan komt een verzoek van iemand die wil corresponderen met zoveel mo gelijk Nederlandse kooplieden, van garen- en bandventers tot desnoods de minister van economische zakeh toe. Voor wie hem wil schrijven, volgen hier naam en adres: Isao Nishimura, Higashioyodo-cho 144, Ise-City Mie, Japan. Info In het vormingscentrum Kontakt der Kontinenten in Soesterberg wordt zaterdag 1 mei 'Info '73' gehou den, een nationale jeugdwerkbeurs, waarop medewerkers aan jeugd- en jongerenwerk allerlei wetenswaar digheden uitwisselen. Er moet ook een inventarisatie gemaakt worden van het werk dat al die jeugdin- stellingen doen, zodat er aan de hand daarvan wellicht meer en beter samen gedaan kan worden. ©P1B esKWUttK "Je bent op staande voet ontslagen.'

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 7