Volledig akkoord in zuivel -i Formateurs willen niet tornen aan de zetelverdeling Dagopleiding verpleegkunde wankelt weer Ajax in finale tegen Inventus verdwijnen wellicht krant op de bres voor een sterke christelijke pers! Hét Kwartet Prinses opent miniatuurspeeltuin Hilversum III geheel in stereo In deze krant bon Ontsiagen bij de Landbouwhogeschool Engels in ziekenhuis DONDERDAG 26 APRIL 1973 70ste jaargang no. 278 CHRISTEUJK DAGBLAD VPestblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Van onze soc.-economische red. UTRECHT De vakbonden en de werkgevers in de zuivelindus trie hebben een volledig akkoord bereikt over een nieuwe cao. Af gesproken is dat er tot een inko men van 30.000 gulden een vol ledige prijscompensatie zal wor den gegeven. Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kucriaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Zogezegd Negentig procent van de beleids beslissingen worden in feite door het college van gedeputeerde sta ten genomen zonder reële invloed van de statenleden. Dit is een voor de democratie niet onge vaarlijke situatie. Droog Elke tijd schept zijn eigen kenau Van onze parlementsredactie DEN HAAG De formateurs rar. J. A. W. Burger en dr. M. Ruppert willen niet afwijken van de verhouding tien progressieve en zes confessionele ministers in het kabinet-Den Uyl dat zij aan het vormen zijn. Dr. Ruppert heeft dit gisteravond in een nog al scherpe brief laten weten aan CH-fractieleider drs. A. D. W. Tilanus. Door falend beleid Prof. dr. W. Duysenberg RITA 'U had wel eens mogen vertel len, dat uw pen lekte.' Beurs in Diisscldorf WASHINGTON, PARIJS (UPI, Reuter, AP) President Nixons adviseur Kissinger en de Noordvietnamese top-onderhandeïaar Le Doec Tho zullen elkaar half mei weer in Parijs ontmoeten om te praten over een betere na leving van het bestand in Vietnam. Diet het onthullen van het standbeeld van 'Jantje Beton' heeft prinses Beatris gistermiddag de nieuwe miniatnurspeeituin van Madurodam geopend. Verkiezingen v-.'-JgÉ Kissinger Loodsterieyen 50 procent omhoog- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat het beroep van vuur torenwachter binnenkort niet meer zal bestaan. Het Rijksloods wezen, onderdeel van het ministerie van defensie, wil door een onderzoek nagaan of door afschaffing van dit beroep flinke be sparingen kunnen Worden verkregen. Binnenland Brandgangen moeten vrij Goed voorbereid op stap PTT steekt miljoenen in beveiligingsoperatie Buitenland Chinese politiek Kerk Stukje uit Tichelkerk Economie 9 11 17 De Rotterdammer vooraanstaande prol. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" De inkomensgroepen tussen de 30 en de 40.000 gulden krijgen een halve procent prijscompensatie per procent stijging, de groepen boven de 40.000 gulden en kwart procent. De nieuwe cao geldt voor 26.000 werknemers. Gisteravond werden partijen het na vier uur praten met elkaar eens over het bedrijvenwerk van de vakbonden, de uitwerking van de minimum va kantietoeslag van 1200 gulden voor dit jaar en van 1050 gulden voor het afgelopen cao-jaar en de aaneengeslo ten vakantie van drie weken in de zo mermaanden. Voor de vakbondsverte genwoordigers die deelnemen aan het bedrijvenwerk, geldt in de zuivel industrie thans dezelfde rechtsbe scherming als die welke geldt voor de leden van de ondernemingsraden, waardoor de zuivelindustrie één van de weinige bedrijfstakken is geworden waar deze voor de vakbonden princi piële zaak thans is geregeld. De heer C. Schelling, eerste onder handelaar van de zeven bij de zuivel- cao betrokken vakbonden, toonde zich bijzonder voldaan over het resultaat van de onder grote spanningen (drei gende staking en het aftreden van de voorzitter van de algemene voedings- bedrijfsbond NVV, Sake van der Ploeg) gevoerde onderhandelingen. Hij meent dat voor de iaagst gesala- neerden volledig is voldaan aan de verlangens van de vakbonden. Van een verslaggever DEN KAAG Vanaf 1 mei zullen de uitzendingen van Hilversum III via al le fm-kanalen in het gehele land m stereo te beluisteren zijn. Eveneens met ingang van 1 mei zul len de ontvangstmogelijkheden in Noord-Nederland voor wat betreft het radioprogramma Hilversum III wor den gewijzigd. Van die datum af zal het programma Hilversum III door het fm-station Smilde op het fm-ka- naal 3 (88,0 mhz) worden uitgezon den. Over het eventueel voortzetten van de uitzendingen van het programma Hil versum II via de fm-stations Irnsum en Hoogezand naast het regionaal pro gramma van de RONO is door de mi nister van erm neg geen beslissing ge nomen. Drs. D. Bark, vertrekkend D'66 statenlid Zuid-Holland. Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen droog weer. Over het algemeen matige wind uit noordelijke richtingen. Maxi mum-temperaturen omstreeks 11 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: overwegend droog met vrij veel zon. Ongeveer normale middag- temperaturen. Morgen zon op: 05.19 onder: 19.58 maan op: 02.51 onder: 13.26 KaktliïW- De CH-fraetie had, zoals bekend, de wens geuit, dat de drie confessionele partijen gezamenlijk zeven m plaats van zes ministersposten zouden wor den toebedeeld. Hoewel de fractielei ders van KVP en ARP zich bereid hadden verklaard van hun kant een ministerspost ten behoeve van de CHU te wiilen opgeven. Dr. Ruppert maakt in zijn brief, die mede namens mr. Burger is geschre ven, nadrukkelijk melding van het feit. 'De beide zusterpartijen hebben hun uiterste best gedaan de eenheid met u te bewaren door teneinde die te behouden te uwen behoeve een offer te brengen', aldus dr. Rup pert, die mede hierom schrijft, een andere opstelling van de CH-fractie te hebben verwacht In de aanhef van zijn brief zegt Ruppert, dat hij met verwondering en teleurstelling van de CH-verlangens heeft kennis genomen. De formateurs menen, dat thans de be slissing aan de CH-fractie is. Ruppert verzoekt Tilanus nog vandaag mee te delen of hij ermee instemt, dat een kandidaat-minister van CH-huize zal deelnemen aan de pré-constituerende vergadering die voor het kabinet in spé is voorzien. VERGADERING Te venvachten is daarom dat de CH- fractie vandaag opnieuw over de kwestie van de zetelverdeling zal ver- UTRECHT De voorzitter van de stuurgroep experimentele opleiding verpleegkundigen heeft gisteren in U^ocht gezegd dat van het enthnusi- -asme waarmee in 1970 is begonnen aan de voorbereiding van dagopleidin gen voor verpleegkundigen, weinig meer over is door het falend beleid van het ministerie van volksgezond heid Met veel moeite kon vorig jaar sep tember de eerste opleiding, in Eind hoven, met honderd leerlingen begin nen. Volgons de voorzitter van de stuurgioep, dr. M. C. de Haan, weet men echter op dit moment nog steeds me' of ra en in september door mag gaan met het tweede jaar. Evenmin is zeker of men een nieuw eerste jaar kan beginnen. Oorspronkelijk wilde men met vijf experimentele dagoplei dingen goaii werken. Mogelijk kunnen dit jaar nog opleidingen in Rotterdam en Leeuwarden beginnen. Zekerheid is er niet. 'Bi leven worden op zijn vroegst na vier tot zes maanden be antwoord' .aldus dr. De Haan. H:j sprak de vrees uit dat het ministerie om be/uimgmgsredenen in het verle den gedane toezeggingen weer wil gaan intrekken. Dr. De Kaan sprak voor de sectie al gemeen verpleegkundigen en leerlin gen van dc katholieke unie van ver pleegkundigen en verzorgenden. i l-n -wyiljR gaderen. Het is nog dc vraag, of zij nog langer aan de formatie zal mee werken. Bekend is, dat drs. Tilanus daarvan een voorstander is om de eenheid met de fracties van KVP en ARP te handhaven. Naar verluidt be staan echter bij minstens vier fractie leden aanzienlijke bezwaren tegen de de formatie van de heren Burger en Ruppert. Wanneer de CH-fractie er tóch toe zal besluiten, bij de formatie betrokken te blijven, zullen de frac ties van KVP en ARP nog moeten be slissen op welke partij de CH-minss- terszetel zal worden gekort. Het frac tiebestuur van de KVP meent dat zijn partij genoegen kan nemen met dne m plaats van vier ministers. Dc formateurs hebben gisteren twee kandidaat-ministers ontvangen: de hoer 1If. I*. Trip, nu vosrzitter van het Utrechtse universiteitsbestuur, die is genoemd voor wetenschapsbeleid. De heer Trip is lid van de PPR, Ver der kwam prof. dr. W. Duysenberg uit Nijmegen op lozoek, een socialist die mogelijk kandidaat is voor financiën en economische zaken. Vanmorgen ontvangen beide formateurs de kandi daat-munster utn buitenlandse zaken, mr. M. van der Stoel PvdA). LOESAKA (AP) Zambia heeft gis teren alie Zuidafrikaanse aantijgingen als zouden de vrijheidsstrijders, die het afgelopen weekeinde vier zwarte politieagenten en een rechercheur in een hinderlaag lokten en vermoord den, afkomstig zijn uit Zambia, ont kend. EUROPA CUP I Real Madrid—AJAX Derby C.—.lUVENTtJS EUROPA CUP II Sparta Pr.AC MILAN Hajduk Slit—LEEDS U. 0—1 (1—2) 0—0 (1—3) 0—1 (0—1) 0—0 (0—1) Brieven van lezers Boekenetalage Di^ntbiJ en verder Uu de neekblation Recept Even puzzelen Kiss inger gaat in Parijs weer met Le Poec The praten ARNHEM Bij diverse instituten van de Wagenmgse landbouwhoge school zullen in het komende cursus jaar ontslagen vallen. Het gaat om 155 man. De Directie landbouwkundig on derzoek wil zoveel mogelijk de perso neelsinkrimping laten verlopen via na tuurlijke afvloeiing of interne over plaatsingen. De bonden zijn van de maatregel in kennis gesteld. Overigens is het personeel van de Wageningse instituten nauw betrokken bij de reor ganisatieplannen. Ze helpen mee aan de samenstelling van een struktuur- .nota Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax heeft gister avond voor de derde achtereenvolgen de keer en voor de vierde keer in totaal de finale van de Enropa Cup bereikt. De Amsterdammers toonden zich gisteravond in Madrid in het uit verkochte Bernaben-stadion in Madrid superieur aan Real Madrid, dat na de eerste wedstrijd nog de illusie had dat dc magere overwinning van Ajax in Amsterdam (21) uitzichten op een plaats in de eindstrijd bood. Ajax won in Madrid met 01, dankzij een doelpunt van Gerrie Mïihren in de tweede helft. In de finale ontmoet Ajax het Ita liaanse Jnventus, dat in Derby tegen de Engelse kampioen Derby County de 31-voorsprong knap verdedigde. Het bleef in Derby 00. Voor FC Twente is de strijd om de UEFA-Cup, zoals te verwachten viel, ten einde. De Enschedese ploeg ver loor ook de tweede wedstrijd tegen Borussia Mönchengladbacli: 12. In de finaïe ontmoet Borussia Liverpool. Morgen zullen in Parijs de Ameri kaanse onderminister van buitenland se zaken, William H. Sullivan, en zijn Noordvietnamese ambtgenoot, Ngoe- jen Co Tach, al bijeenkomen om het gesprek van Kissinger en Tbo vpor te bereiden. Deze nieuwe ontwikkelingen zijn een gevolg van de Amerikaanse klacht dat Noord-Vietnam het bestand ernstig heeft geschonden. In een officiële nota heeft Washington Hanoi onder meer verweten 400 tanks en 30.000 man tro pen illegaal naar Zuid-Vietnam te hebben gebracht. Op zijn beurt heeft Noord-Vietnam Saigon en Amerika van bestandsschendingen beticht. Vol gens Hanoi zou Amerika mariniers naar Cambodja sturen om de rege- nng-Lon Nol daar te helpen, zou Amerika bases in Vietnam handhave en de bombardementen in Indo-China voortzetten. Wat dat laatste betreft heeft Washing ton gisteren bekend gemaakt dat de afgelopen twee maanden 110.000 ton bommen zijn uitgeworpen op doelen in Cambodja en Laos. Gisteren rijn opnieuw guerrillaeenheden bestookt Amerika bases in Vietnam handhaven Phnom Penh. De guerrillastrijders zijn nu tot op enkele kilometers van de stad doorgedrongen *••3, «woJafta 'f.' e ir®MM} 'baf' De bekendmaking in Washington dat Kissinger en The, die samen het grootste aandeel hadden in het tot standkomen van de bestandsovereen komst, eikaar ..weer zullen ontmoeten, kwam enkele uren nadat de regering in. Saigon geprobeerd had de. impasse over benpolitieke regeling <ffe"door breken door voor te stellen op 26 au gustus algemene verkiezingen te hou den voor een vertegenwoordigend li chaam dat de politieke toekomst van het land moet regelen. Saigon ver bond hieraan echter de eis dat alle Noordvietnamese troepen dan uit Zuid-Vietnam zouden moeten zijn ver dwenen. Deie eis is onaanvaardbaar voor Hanoi omdat het bestandsak koord daarin niet voorziet. Zuid-Viet nam biedt aan gedeeltelijk te demobi liseren. De Viet Cong en Hanoi ver wijten de regering in Saigon systema tisch de tegenstanders van het regime uit te roeien. De voorlopige revolutio naire regering (het Bevrijdingsfront) heeft het voorstel van Saigon dan ook onmiddellijk van de hand gewezen als een 'politieke manoeuvre*. Zij kwam zelf met. een voorstel van zes punten die onder meer inhielden een staking van alle vijandelijkheden, onmiddel lijk uitlevering van alle burgergevan genen en waarborgen voor de burger lijke vrijheden. Het bestandsakkoord bepaalt dat bei de partijen in Zuid-Vietnam een over eenkomst moeten tekenen over de po litieke toekomst van het land en dat zij hun uiterste bes' moeten doen dat stuk binnen 90 dagen na onderteke ning van het akkoord rond te heb- LEEUWARDEN Minister Engels (CRM) is vorige week vrijdag ter ob servatie opgenomen in het Bonifatius Hospitaal in Leeuwarden, zo is giste ren bekend geworden. Volgens zijn huisarts is de minister oververmoeid. Voorts zou de heer Engels hartklach ten hebben. Hij is uit voorzorg ge plaatst op de intensive-care afdeling van het ziekenhuis. Tijdens zijn afwe zigheid zal minister Van Agt van lustitie de CRM-zaken waarnemen. ben. Die termijn loopt zaterdag af en het ziet er niet naar uit dat de rege- ring in Saigon en het Front dan al overeenstemming zullen hebben be reikt over de politieke toekomst van hun land. De twee Zuidvietnamese partijen heb ben de afgelopen maanden regelmatig in Parijs vergaderd maar zijn het tot dusverre zeHs nog niet eens over de agenda. Hanoi eist. dat er eerst ge sproken wordt over herstel van de de mocratische vrijheden in Zuid-Viet nam en weigert te praten over het te rugtrekken van Noordvietnamese troe pen uit Zuid-Vietnam. Zonder vuurtorenwachters zullen de vuurtorens echter dag en nacht moeten blijven branden. Dat kost wel -enkele lampen meer, maar het wegvallen van de personeelskosten van de vuurtorenwachters en het onderhoud aan hun woningen is vermoedelijk voordeliger. De con trole en het onderhoud van de kustverlichting zal dan moeten worden uitgevoerd door gewone ambtenaren. De vuurtorenwachters zouden overgeplaatst kunnen wor den naar andere onderdelen van de dienst. Het onderzoek zal ook dit aspect bezien. Het Rijksloodswezen stelt pogingen in het werk om de tekorten, waar mee de laatste jaren is gewerkt, weg te werken. Dit heeft tot ge volg dat de ioodstaneven voor zeeschepen m de Nederlandse ha vens dit jaar met dertig procent zullen toenemen, gespiitst m 15 procent op 1 juni en 15 procent op september. Twee j'aar geleden werd eenzelfde verhoging reeds op gelegd en dc kans is groot dat in de toekomst nog meer verhogingen volgen. Het loodswezen dat, hoewel het een rijksdienst is, niet uit de alge mene middelen de tekorten kan en mag dekken, noemt als oorzaken de enorme loonstijgingen en prijs stijgingen van schepen. Momenteel staan drie loodsboten op stapel, die bij elkaar 36 miljoen gulden kosten. Hoewel de Koninklijke Nederland se Reders Vereniging de verhogin gen van de loodstarieven begrijpt, betreurt zij dat hierover vooraf geen overleg is geweest. Bijzonder bevreesd is zij oor de gevolgen voor de Rotterdamse haven, die toch al niet erg goedkoop is. Door de stijging' van de loodstarieven zou de concurrentiepositie onder meer van Hamburg kunnen wor den versterkt. Inmiddels is de ministerraad ak koord gegaan met de verhogingen. Ook de Belgische regering wil de tariefsverhogingen volgen voor de beioodsing op de Westersehelde naar Antwerpen en Gent Volgens het Schelde-reglement moeten de Nederlandse en Belgische loodsta rieven op de Westersehelde uni form zijn. UEFA CUP Tottenh. H.—LIVERPOOL 2—1 (0—1) FC Tivente—BORUSSIA 1—2 (0—3) Tussen haakjes is de uitslag van de eerste wedstrijd. UW r> noieer ais nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; D kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespoort ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje {flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier er» pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, antwoordnr. 364 Rotterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1