mmm De metro rijdt in Amsterdam Pleidooi voor betere hulp aan vluchtelingen INieuweboek van JandeHartog Centraal Museum wordt uitgebreid Celstraffen voor A'damse inbrekers Scherven brengen niet altijd geluk Busje tegen vrachtauto: een dode en gewonde Brandstichting mislukt door voorbijganger Parijs: EG staat voor ernstige landbouwcrisis Ver. NBM-bedrijven overweegt bod op Delta Baksteen Unie Roemeen in Rotterdam voor de rechter Paspoorten Sjieker 1 ijghü^ Hoechst-president bezorgd over looneisen TROUW/KWARTET VRIJDAG 27 APRIL 1973 BINNENLAND TPNUS9/K13 Mils 3SKBI8E In Amsterdam reed gisteren voor het eerst de metro. Het tweedelig treinstel van Duitse makelij blijft voorlopig proef konijn voor het testen van de baan (het eerste stukje boven grondse lijn in de Bijlmermeer is klaar, zie foto onder) en het .opleiden van metropersoneel. De proefritten-beginnen op een moment waarop het nog niet ze ker is of de Amsterdamse metro ooit echt passagiers zal vervoe ren. De kans daarop wordt ech ter wel groter nu binnen de stadhuismuren de beslissing vrijwel gevallen is de eerste Amsterdamse metrolijn toch door te trekken naar het Cen traal Station. Hoe men die kost bare operatie (de eerste lijn gaat al meer dan een miljard kosten) wil financieren is op dit moment nog niet bekend. Op de foto onder: zo lopen de metrobanen door de Bijlmer, hoog boven de grond. Naast de bestrijding van ziekte speelt de voorkoming ervan bijv. door injecties een steeds grotere rol. Hoeehst houdt zich ook daar mee bezig. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Stichting voor Vlnchteling-Studenten UAF dringt aan op ae oprichting van een krachtige landelijke organisatie voor hulp aan vluchtelingen. Banken opgelicht voor drie ton: pianist hoort anderhalf jaar eisen Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM 'Ik wil na mijn straf weer gaan optreden in een Roemeens restaurant, dat dan wordt geopend Ik wit al het geld terugbetalen, maar die gevangenis is zo erg.' De 49-jarige Roemeen- le pianist INicolai S. had tijdens zijn voorarrest al een brief aan de officier van justitie geschreven, dat luj in het huis van bewaring mensen ontmoet, die hem vroegen mee te willen werken aan bank overvallen- •Geld zal hij nodig hebben om alles terug te betalen', merkte de officier, ar, W. D. Meeter donderdag op. 'Maar hij haat geweld en zal dus nooit roofovervallen piegen. Wel heöft hij gezegd een boer te willen la ten schrijven over zijn leven, wat een half miljoen moet opbrergen'. Hij eis te anderhalf jaar gevangenisstraf te gen de pianist. Nicolai wordt ervan verdacht in okto ber, november en december een tien tal banken in Nederland te hebben Van een verslaggever ÜTRECHT De gemeente Utrecht uil het monumentale huis 'de hove stoep' aan de Agnietenstraat voor 3.8 Biljoen gulden gaan verbouwen. Het huis, dat gelegen is naast het Cen ttaai Museum, wordt bij dit museum getrokken. Daarmee kan tegemoet worden gekomen aan de grote ruimte nood, waarmee het Centraal Museum tampt. Behalve verbouwingen worden ook restauratiewerkzaamheden aan het huis uitgevoerd. Zo wordt de voorge vel geheel vernieuwd. De verbouwing is met name bedoeld om het perso neel meer en betere werkruimte te verschaffen. Ook komt er een koffie kamer voor de bezoekers en wordt het aantal exoositiezalen van het museum uitgebreid. B en W van Utrecht hopen op 40 pet subsidie van het rijk en 10 pet subsi die van de provincie voor deze ver bouwing. Verwacht mag bovendien worden, aldus B en W, dat via een extra uitkering uit het gemeentefonds de jaarlijkse lasten van dertig procent van de restauratie worden terugont vangen. Be jaarlijkse uitgaven voor het Cen traal Museum zullen door de uitbrei ding met 'de hoge stoep* volgens B en W toenemen met een bedrag tussen 600.000 en 650.000 gulden per jaar. B en W doen de suggestie aan de ge meenteraad de jaarlijkse exploitatie lasten wat te drukken doof "het "mu seum op maandag ie sluiten. Een an dere besparing wordt bereikt door het aanbrengen van een elektronische be veiligingsinstallatie. opgelicht voor etfn totaal bedrag van 340.000 gulden. Op 5 januari werd de ze telg uit een vooraanstaande Roe meense zigeunerfamilie in Gouda ge arresteerd bij een poging weer 38.000 gulden bij de Algemene Bank Neder land op te nemen. 'Zeker geen meesterbrein', zei mr. Meetdr.'Het systeem was zo simpel dat het mij verbaast dat niemand daar eerder op is gekomen'. Nicolai zocht zijn 'slachtoffers' vooral onder de artsen en advocaten, van wie hij kon verwachten dat zij een flinke bankrekening hadden. Hij belde dan de secretaresse of de echtgenote van de betreffende per soon op en vertelde dat hij een beta ling moest overmaken. Op die manier hoorde hij de bank en zelfs het reke ningnummer. Vervolgens belde hij de bank weer op onder de naam van de cliënt en vroeg hoevedl er op 'zijn' re kening stond. In Amsterdam kocht Nicolai van een Surinamer paspoorten die werden ver valst met zijn eigen foto, naam van zijn 'slachtoffer' en valse handteke ning. Bij een filiaal van de bank In een andere stad nam hij geld van de rekening op. Op 15 december sloeg hij in Rotter dam tweemaal zijn slag. De buit be droeg twintigduizend gulden van de rekening van een advocaat uit Bus- sum. Bij de Amro-Coolsingdl een der tigduizend gulden, de Amro-Heem- raadssingel van de rekening van een Amsterdamse jurist. In Amsterdam zag hij kans tachtigduizend gulden op te nemen van de bankrekening van een Rotterdamse advocaat Niet wetend, dat hij beter op de hoogte zou zijn van de gang van za ken nam mr. S. Ivens de verdediging van Nicolai op zich. Tijdens de zitting liet hij doorschemeren de bewuste Rotterdamse jurist te zijn. 'Ik heb de zaak natuurlijk aangenomen', stelde hij, 'de bank is opgelicht; niet ik'. De president van de rechtbank vond het wat vreemd dat al dat geld ver dwenen is. 'Ik heb het vergokt eer lijk', aldus Nicolai, die bij zijn arres tatie dn. 'Gouda nog precies zeventien cent op zak had. Aan drie verslavingen leed de pianist: alcohol, waarvoor hij al verscheidene ontwenningskuren had gevolgd, slaap middelen en gokken. 'Ik vergok soms wel dertig mille op een avond', vertel de Nicolai. 'Als ik eens iets won, dan hoopte ik alles terug te kunnen win nen en speelde door'. Het grootste deel van de drie ton verdween op dd- ze manier in zo'n veertien illegale speelholen in Nederland. Zowel de officier als mr. Ivens vroe gen zich af in hoeverre de banken hier nog schuld hebben. 'Administra tief was al Ids in orde', zei mr. Meeter. 'Er zou alleen sprake kunnen zijn van te gretige service-verlening, waarbij telefonisch inlichtingen over saldo's werd gegeven. Daarbij komt nog dat de verdachte, die een kosmopoliet is en zelfs acht talen spreekt met zijn acteertalent geen partij was voor bankemployê's, die veel jonger waren en minder ervaring hadden'. Mr. Ivens zei echter dat het toch wel erg gemakkelijk was gegaan. 'In Am sterdam bood de directeur van -de bank zijn excuses zelfs aan omdat hij. die tachtigduizend gulden in kleine coupures moest betalen en hij, kreeg zelfs edn draagtas mee, een sigaar en natuurlijk een kopje koffie. Mr. Ivens vroeg zich af of er soms nog een kwade genius achter deze zaak zat. 'Nicolai ontkent dit in alle toonaarden, maar in het proces-ver baal duikt steeds weer de naam Ben op. Wie is dat? Overigens is het systeem zo simpel dat je je afvraagt waar ai die bankovervallen nog voor nodig zijn. Dit is toch veel sjieker dan al dat geweld'. Mr. Ivens bepleitte een zo kort moge lijke gevangenisstraf, desnoods een voorwaardelijke terbeschikking stel ling. 'Mijn cliënt is uiterst zwak, een fijn artiest, maar hij staat niet met beide benen op de grond, hij is erg dromerig. Bovendien heeft hij de uit gesproken zwerversnatuur van de zi geuner, Deze man houdt het in de ge vangenis niet uit, zelfs al kan hij daar nu drie uur per dag pianospelen'. De .rechtbank doet op .10 mei uit spraak. 1 '■lil Ï01S»51SS» ADVERTENTIE deNederiandse schrijver van wereldfaam Het Heilig Experiment Het tweede deel van de f'ote vierdelige romancyclus et Koninkrijk van de Vrede, speelt een eeuw na het le deel 'De Kinderen van'het Licht'. Bonifacius Baker, eigenaar van een plantage bij Philadelphia, schenkt zijn slaven de vrijheid en geeft hun de plantage in eigendom- Met een groepje volgelingen trekt hij de'wildernis in om een nieuw "bestaan op te bouwen. De tocht van Bonifacius en zijn metgezellen is onmenselijk zwaar en gevaarlijk. ■Hijzelf wordt ziek, zijn krachten lopen zienderogen terug. Welke geheimzinnige machten belagen hem? 338 blz. In stempelband f 16,99 Eenboèkdatu inéén ruk uitleest Bij elke boekhandel Stabiliteit Westduitse economie in gevaar HAARLEM De Haarlemse recht bank heeft uitspraak gedaan in raken tegen vier Amsterdammers die geza menlijk betrokken zijn geweest bij wjftien inbraken in Amsterdam, Am stelveen, Assendelft en Zandvoort. In «et dossier lagen processen verbaal ?an inbraken in Amsterdam (juwe- berszaken en kledingbedrijven) in Amstelveen, waar de buit elfduizend Widen bedroeg en in een woning in »et Amsterdamse Bos. In Zandvoort hadden zij twee inbraken gepleegd en ïrid, cassettes en zilverwerk gestolen in Assendelft bedroeg de buit f 4.000. Be negentienjarige schoorsteenveger v-. W. A. B. die aan de meeste mis drijven had deelgenomen, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van ®If maanden, waarvan drie voorwaar delijk. (eis twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk) de 21jarige slo pe? J. A. H. P. tot acht maanden, waarvan twee voorwaardelijk, (eis ne- Sen maanden, waarvan twee voorwaar delijk) de 29-jarige sloper G. L. S. tot degen maanden, waarvan twee voor waardelijk, de 26-jarige glazenwasser W. K. tot vijf maanden met aftrek, (eis zes maanden gevangenisstraf). Van een onzer redacteuren FRANKFURT De stabiliteit van de Westduitse economie wordt in ernstige mate bedreigd door de looneisen, die momenteel in de Bondsrepubliek worden gesteld. Looneisen, die de prijzen opdrij ven en de inflatie steeds meer aanwakkeren. Een ontwikkeling, die de president van de Duitse een- trale bank, dr. Karl Klasen, al tot de uitspraak heeft gedwongen, dat 'bet zo beslist niet verder kan.' Maar ook de Duitse industrie ziet dit alles niet zonder bezorgdheid aan. Met name de chemische industrie is allerminst genist over de huidige gang van zaken. De looneisen, die hier worden gesteld liegen er dan ook niet om. De vakbond voor de chemi sche industrie verlangt bijv. loonsver beteringen van 11,5 procent. De werk gevers waren tot nog toe niet bereid verder te gaan dan 8 procent. PRIKACTIES Om hun eisen kracht hij te zetten heeft de vakbond voor de chemische Industrie, de IG Chemie, zijn toe vlucht genomen tot zgn. 'prikacties'. De BASF in Ludvvigshafen werd hier door dezer dagen al getroffen. Farbwerke Hoeehst, 'n andere belang rijk chamie-producant in Duitsland, bleef nog gespaard, maar de voorzitter van de raad van bestuur, dr. Rolf Sammet, liet er tijdens een toelich ting op het jaarverslag 1972 geen twij fel over bestaan, dat hij allerminst zonder zorgen is. Dit niet alleen we gens de kostenverhoging voor het be drijf, verbonden aan meer loon, maar vooral met het oog op de Duitse eco nomie als geheel. 'Het moet in hoge mate worden be treurd', aldus dr. Sammet, 'dat mo menteel in de Bondsrepubliek het kli maat voor loonronden waarbij reke ning wordt gehouden met de stabili teit van de economie, blijkbaar niet aanwezig is. De last van het streven naar stabiliteit wordt vrijwel geheel op de schouders van de centrale bank gelegd, doch het is zeer te betwijfe len, of haar mogelijkheden toereikend zijn om het inflatiepercentage naar beneden te drukken.' OPLEVING "Wat de Farbwerke Hoeehst betreft stelde dr. Sammet vast, dat de duide lijk merkbare opleving in de omzet in de laatste maanden van 1972 zich in het eerste kwartaal van 1973 heeft voortgezet. De verkopen van het con cern beliepen daarin DM 2,5 miljard, of 14 pet meer dan in 1971 in de eer ste drie maanden. Bijzonder sterke stijgingen, vooral in de export, deden zich voor in de sectoren vezels en kunststoffen, waar de produktiecapaci- teit niet alleen voor 100 pet wordt be nut, maar zelfs leveringsmoeilijkhe- den optreden. De hoop bestaat dan ook, dat het in deze sectoren met het oog op de kostenstijgingen ein delijk tot de zo noodzakelijke prijsver hogingen zal kunnen komen. De stijgende vraag, aldus dr. Sammet, zal mogelijk een versterking van de investeringsactiviteit van Hoeehst tot gevolg hebben. Toekomstige vestigin gen zullen vooral daar plaats vinden, waar de afzetmarkten zich bevinden, derhalve in de VS. maar ook in Brazi lië en m Japan. "Wat Europa betreft maakt Vlissingen goede kansen. Dit niet zo zeer wegens de afzet van dit bedrijf het merendeel van de grondstoffenproduktie wordt geëxpor teerd dan wel om de zeehavenfunc tie van Vlissingen Hoewel de financiering van de inves teringen Hoeehst niet dwingt over te gaan tot een verhoging van het kapi taal, zal dit toch met DM 100 miljoen worden uitgebreid. Dit ter verbete ring van de kapitaalsstructuur van de vennootschap. Verder is besloten de voorwaarden van de in 1970 uitgege ven converteerbare obligatielening in gunstige zin te veranderen. Tenslotte zal in Engeland een lening van maxi maal 15 miljoen worden opgeno men. Van een verslaggever 1 NIJMEGEN Bij een tricotagefa- briek in Nijmegen volgden gisteren enkele nogal tragische gebeurtenissen elkaar af. Het begon met £en perso neelslid dat zich kwaad maakte op een aantal jongens die uit baldadig heid op het dak van de fabriek waren geklommen. Eerst probeerde hij door zelf ook op het dak te klimmen de jongens te pakken te krijgen. Dit lukte hem ech ter niet waarop, bij een nijptang naar de jongens gooide. De tang miste zijn doei, maar sloeg" wel door een licht koepel op het dak. Een van de scher ven die in de fabriekshal eronder vie len, kwam terecht op de arm van een meisje. Enkele pezen werden doorge sneden en er ontstond een slagaderlij ke bloeding. In een fabrieksauto zou het meisje naar het ziekenhuis worden gebracht, maar bij het verlaten van de poort ramde deze tegen een passerende au to. Beide wagens werden zwaar be schadigd en er moest een andere auto worden gecharterd om het gewonde meisje naar het ziekenhuis te bren gen. Van een verslaggever ROTTERDAM Op het terrein van Europe Container Terminus in Rot terdam is gisteren de 22-jarige werk student J. ttoseboom uit Delft om het leven gekomen. De man bestuurde een personeelsbusje en kwam in bot sing met een zandauto. Hij is in het Dljkzigtziekenhuis aan ernstig hersen letsel overleden. De naast hem zittende 26-jarige werk- sludent H. K. Tjon-sien-kie nit Rotter dam liep snijwonden in het gezicht op. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Door ingrijpen van een Duitse voorbijganger is in de nacht van woensdag op donderdag een poging brand te stichten in het kan toor van de Holland Amerika Lijn in Amsterdam mislukt Omstreeks half twaalf ontdekte de voorbijganger dat aan de toegangs deur van het kantoor op de Nieuwe Zijds Voorburgwal een jerrycan vol benzine hing. Aan de onderkant van de jerrycan had de brandstichter een stuk tuinslang verbonden. De tuin slang was door de brievenbus gestoken zodat de benzine via de slang op de deurmat stroomde. De dader had nog kans gezien de benzine in brand te steken. De voorbijganger haalde de jerrycan weg en waarschuwde de poli tie. Een begin van brand werd door de brandweer geblust. Alleen de deur mat was verbrand. - i f n, De stichting UAF is zelf de grootste' organisatie voor vluchtelingenhulp tin Nederland. Dat vindt ze een 'scheve situatie', want het houdt in dat, «een vluchteling minder goed wordt ;opgé- vangen als hij of zij geen student, is. Bovendien voelt de UAF zich niet 'al tijd goed opgewassen tegdn de'proble men waarmee sommige vluchtelingen- studenten zitten. De stichting dringt vooreerst aan op een centrale vreemdelingendienst voor buitenlanders, die in Nederland asiel zoeken. Nu moeten deze vluchte-, lingen zich melden bij de politie in de pïaats waar ze toevallig verblijven. Het UAF vindt dat daar lang niet al tijd voldoende kennis van zaken is om het verhaal van de vluchteling te kunnen beoordelen. De gemoedstoe"- stand van de vluchteling wordt lang niet altijd goed aangevoeld. ONGUNSTIG Een andere moeilijkheid bij de hulp aan vluchtelingen is de lange tijd, die verstrijkt, voordat duidelijk is of hij Oi zij mag blijven of het land moet verlaten. Dat duurt gemiddeld negen maanden. In die tijd mag de vluchte ling niet werken en wordt geen bij stand verleend. Het gevolg is-in veel gevallen" een ernstige verpaupering. Als er dan een verblijfsvergunning komt, blijft de situatie vaak ongun stig. 'De sociale opvang en begelei ding van vluchtelingen, die asM ver werven, ontbreekt vrijwel geheel', stelt het UAF "vast. De stichting schrijft-dit in een bro chure, die.is uitgegeven ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de organisatie voor hulp aan vluchtelin gen-studenten, De UAF begon in 1948 als Universitair Asyl Fonds, Aanlei ding was toen de machtsovername door de communisten in Tsjrichoslo- wakije. De UAF« die geheel van gif ten bestaat, helpt momenteel 70 stu denten uit twintig landen. PARIJS (ANP) De huidige moei lijkheden op agrarisch gebied vormen volgens premier Pierre Messmer van Frankrijk een van de ernstigste crises die de Europese Gemeenschap ooit heeft gekund. Het meningsverschil over de gemeenschappelijke land bouwprijzen, waarbij Frankrijk zich gesteld ziet tegenover het merendeel van de overige lidstaten, heeft giste ren bijzondere aandacht gekregen tij dens een vergadering van de regering* Pompidou. Na afloop ran de kabinetszitting ver klaarde regeringswoordvoerder Joseph Comiti dat de ministers van landbouw van de EG tijdens hun besprekingen in Luxemburg over de oriëntatieprij zen v«or het komende jaar op een, dood punt zijn beiand. Comiti zei dat er een conf'ict is ontstaan doordat Frankrijk vasthoudt aan prijsverho gingen voor vlees en melk. Frankrijk staat wk' deze eisen betreft alleen. De Franse minister van landbouw, Jac ques Chirac, heeft 'zeer harde instruc ties* gekregen voor de bijeenkomst van EG-ministers komend weekend in Luxemo.irg. Volgens president Pompi dou dient Frankrijk vast te houden aan zijn principiële standpunt betref fende de gemeenschappelijke markt De Franse president zei tevens, dat de Europese Gemeenschap bij het vast stellen van de landbouwprijzen reke ning moet houden met monetaire schommelingen. RIJSWIJK/MAASTRICHT Verenig de NBM-bedrijven en Delta Bak steen Unie voeren onderhandelingen over een eventueel samengaan van beide ondernemingen. Een succesvolle beëindiging van deze besprekingen zal uitmonden in een openbaar bod van de Ver. NBM-bedrijven op de uit staande aandelen van Delta Baksteen Unie. De betrokken vakbonden alsme de het ministerie van economische za ken zijn inmiddels op de hoogte ge bracht van de stand van zaken. Ver. NBM-Bedrijven (ca. 3100 man personeel) behaalde vorig jaar een omzet van 301 min. Het concern houdt zich o.a. berig met wegen- utili- teits- en woningbouw, de aanleg van pijpleidingen en de handel ih en fa bricage van bouwmaterialen. Delta Baksteen Unie (ca. 280 personeelsle den) vervaardigt bakstenen en gevele lementen. Werkmaatschappijen zijn o.a. Kon, Steenfabrieken van Looke- ren Campagne in Zaitbommel, 'Belve dere' Steenfabrieken en Kiezelexploi tatie in Maastricht, Heuff en Co's Steenfabriek in Vuren en Deltamuur in Zaitbommel. De onderneming verwachtte in 1972 een omzet van f 15 min te behalen. Het geplaatste kapitaal is 4 min groot Oktober vorig jaar werden de aandelen van Delta Baksteen Unie op de Amsterdamse effectenbeurs geïn troduceerd, na eerder op de incouran te markt te zijn verhandeld. Donder dag is de notering van de aandelen op de beurs opgeschort. Woensdag was de koers 22Ö per aandeel van 100,

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 13