Hellenio Herrera herziet mening: 9Ajax de beste' Damtweekamp om wereldtitel geen Fischer-Spasski Engeland denkt aan strafbank Eddy Merckx wint proloog Leen een extra portemonnee. gers moeten rendement opleveren in strijd om Europa Cup Begeleiding topsporters bij de NSF Bert Enklaar maakt zwakke start goed Operatie voor Henk Wery Spelen in Montreal 21 sporten Algemene Bank Nederland TROUW KAVAirrCT VRIJDAG 27 APRIL 1973 SPORT T15/K17 Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM/TURIJN Direct na de loting voor de halve finales van het Europa Cup-toernooi, waarin Juventus het Engelse Derby County als tegenstander kreeg, ventileerde de Tsjechoslowaakse trainer van de Italiaanse miljoenenploeg Cestmir -Vycpalek als zijn mening: 'Derby is niet gemakkelijk, maai ik ben ei blij mee. Wie immers zou op dit moment al Ajax als tegenstander willen ontmoeten? Als dat moet dan maar in de finale'. Concessies De aankomst van Ajax gisteren op Schiphol. Geheel in stijl (met Ajax-pet en de uitslag op de bordjes) werd het toestel met de Ajacieden voor de pier 'geparkeerd'. Problemen Miljoenen Ook sponsor Kampong- Een beeld uit de woensdagavond gespeelde wedstrijd tussen Derby County en Juventus. Furino (links) plaatst de bal naar Morini. Derby-speler Kevin Hector kan er juist zijn voet niet tussen steken. Maiiliii Prijzengeld van f60.000 nog niet rond Trainer Vycpalek: 'Wie wil er nu graag tegen Ajax?' DEBUTANTEN Belg voor eerste keer in de Ronde van Spanje Gebruikt u 'm niet, dan kost hij u niets. In de portemonnee zit een bedrag dat wij eenmaal met u afspreken. U mag dat geld (of een deel ervan) gebruiken wanneer en waarvoor u maar wilt. Zolang u niets uit de portemonnee haalt, hoeft u niets te betalen. Maar intussen heeft u wel permanent geld achter de hand. Erg gemakkelijk, zo'n financiële reserve. Oo elk ABN-kantoor vertelt men u er graag meer over. Juventus koopt successen Juventus staat straks op .10 mei in Belgrado, tegen Ajax. In de finale. Voor tiet tweede achtereenvolgende jaar een Nederlands-Italiaanse con frontatie. Ken confrontatie, waar Ju ventus al lang naar toe leeft. Zeker na de twee weken geleden gewonnen eerste (e:i beslissende) slag tegen Derby. Want de Italianen, die aanvan kelijk goed in de race om de landsti tel lagen, hebben daarin voortijdig moeten afhaken en kunnen nog slechts op afstand de ontknoping tus sen Lazio en Inter Milan, de nieuwe club van de Argentijnse ncfenmeester Herrera, volgen. Juventus, dén van de populairste clubs van Italië en veertien keer ge kroond als nationaal kampioen, is er fel op gebrand de Europa Cup in de al wel gevulde prijzenkast te krijgen. Vycpalek, de trainer die nu bijna twee jaar geleden de oud-internatio nal Picchi opvolgde, die plotseling was overleden, heeft er zelfs op ver zoek van het clubbestuur (beter: de leiders van de Fiat-fabrieken, die voor vele miljoenen guldens in de ploeg hebben geïnvesteerd) een aantal con cessies voor gedaan. De Tsjeehoslo- waak heeft een aantal 'dertigers" in de ploeg gehaald, die tesamen met de jeugd de combinatie vormen, die nu de eindstrijd bereikte. Vycpalek, op het moment dat Juventus pas aan het begin van de kwartfinales van het toernooi stond: 'Het behalen van de successen staat voor ons r' centraal. We zullen er alles aan doen om zowel nationaal als in de Europa Cup het hoogste te pakken. Maar als dat on mogelijk blijkt, als we moeten kiezen, dan de Europa Cup.' Juventus moest kiezen. De formatie uit Turijn kon de strijd op twee ni veaus niet bolwerken. Juventus kóós de Europa Cup. In de kwartfinales AMSTERDAM <EFE, DPA, AP) 'Tot nu toe had ik Aja.x alleen op de televisie zien spelen', aldus de vermaarde Hellenio Herrera. het komend seizoen trainer van Inter- nazionale Milan en tijdens Real MadridAjax optredend als jour nalist voor twee Italiaanse kran ten. 'Maar ik moet erkennen na wat zich in het Bemabeu-stadion heeft afgespeeld, dat de Neder landse ploeg volgens mij de beste in Europa is. het meest complete en evenwichtige team.' Herrera schreef onder meer in zijn verslag: 'Ajax verdiende de triomf volko men. ook at was het verschil dan maar één doelpunt. Ajax was supe rieur op alle fronten en ook veel atletischer.' Herrera vergeleek Jo- han Cruijff met Alfredo di Stefano en zei de indruk te hebben dat Ajax indien nodig nog veel beter kan spelen. Overigens: woensdag nog had Her rera in het Romeinse blad 'II Mes- sagero' nog gezegd dat het geen twijfel leed dat Real Madrid van Ajax zou gaan winnen. Ook de Spaanse sportjournalisten zijn over het algemeen eensgezind in hun bewondering voor het spe! van Ajax. woensdagavond getoond tegen Real Madrid. Men erkent de superioriteit van de Amsterdam mers en trekt de zege geen moment in twijfel, 'Een meesterlijk Ajax deed het nog kalm aan in het Ber- nabeu-stadion'. luidt een kop in het dagblad 'ABC'. 'Real Madrid toonde zijn goede wil, maar slaag de er niet in de tegenstanders naar zijn hand te zetten', zo ver volgt het blad dat verder signa leert: 'De meer dan honderddui zend toeschouwers waren enorm te leurgesteld en rouwden om de ne derlaag van de elf witten.' 'Nieuwe en verdiende overwinning van Ajax', meldt het blad 'YA\ 'Real Madrid heeft zich in de eer ste helft stukgelopen. Ajax was magistraal aan de bai, het ritme van de Nederlanders was magni fiek en de ploeg kwam nimmer in gevaar.' Ook "Arriba* is vol lof voor het spel van Ajax.' 'De Ne derlandse kampioenen behoefden niet eens hun uiterste best te doen. De Spanjaarden waren op al le linies de minderen en verdien den uitgeschakeld te worden.' Voor de 'Nuevo Diario" bleef er één troost over: 'Wij hebben de Europese kampioenen aan het werk kunnen zien.' Overigens stelt het blad wat bitter vast: 'Het zou prettiger zijn geweest te verliezen met de wetenschap dat een moedig aanvallend Real Madrid er alles aan had gedaan.' BORUSSIA: GELUK 'Borussia Mönchengiadbach mocht van geluk spreken dat het geen ge lijkspel werd', schreef het West- duitse blad 'Bild' gistermorgen op de sportpagina's "Niet overtuigend gespeeld, toch gewonnen en in de finale van het UEFA-Cup-toer- nooi', luidt de kop boven het arti kel. 'Bild' uit nogal wat kritiek op de verdedigers van Borussia. 'De defensie was zo zwak, dat manager Crashoff opmerkte: 'Tegen een an dere club zouden wij vandaag meer doelpunten hebben moeten incasseren." Er werden vele fouten gemaakt. Het was een klein won ier dat er geen gelijkmaker kwam. De Nederlanders misten talloze kansen.' De meeste Westduitse kranten waren vol lof over de ge toonde sportiviteit in de return wedstrijd. 'Bild': 'Toen was het een hard duel met vele laakbare handelingen, dit keer werd er fair gespeeld. Baar was voor FC Twen te. dat al snel geheel kansloos was, ook totaal geen aanleiding meer voor.' De in Essen verschijnende 'Westdeutsche Allgemeine Zeitung' gaf als commentaar: 'De slag bleef uit. Wie na de handtastelijkheden in de eerste wedstrijd bevreesd was voor gooi- en smijtpartijen op het veld en de tribunes werd aan genaam verrast. Het was een ge heel normale partij voetbal, waar in Borussia Mönehengladbach het grootste internationale succes be haalde uit de clubhistorie. Het was geen hoogstaand duel, maar in bei de strafschopgebieden ontstonden vele spannende situaties.' En de in Dusseldorp uitkomende 'Rheinisehe Post': 'Dit keer verliep alles zo sportief, dat de uitstekende scheidsrechter Carpenter geen moeite had de wedstrijd in goede banen te houden. Met uitzondering van de slotfase van de eerste helft viel er nauwelijks een unfaire overtreding waar te nemen.' werd het Hongaarse Ujpest Dosza uit- geschakeld en in de halve eindstrij den het op papier misschien sterkere maar in de praktijk gemakkelijker te bestrijden Derby County. De ontwikkeling van Juventus dit sei zoen is opmerkelijk. In het begin kon de formatie nauwelijks op gang ko men. Uit de eerste zeven duels wer den evenzoveel punten behaald en vooral de aanvalslinie vormde een probleem. Ster-linksbuiten Roberto Bettega (21) was nog maar net gene zen van een ernstige longaandoening en kon nog niet tippen aan de vorm die hem de eerste helft van het sei zoen 1971-1972 tot topscorer van Italië maakte. Juventus' overige sterspelers zakten ook ver onder hun normale ni veau en tot overmaat van ramp voor Vycpalek moest ook de defensie veel onnodige en ongelukkige doelpunten toestaan. Geld vormde voor Juventus de oplos sing. De 'oude dame' van het Italiaan se voetbal een wat spottende bij naam die aanvankelijk slechts sloeg op de lange periode die de ploeg al in de Italiaanse hoogste voetbalafdeling speelt, sinds 1929 om precies te zijn, maar nu ook slaat op de leeftijd van een aantal spelers lonkte naar be schermheer Fiat. Opnieuw behoefde niet op wat lires te worden gekeken. Alleen al voor de bijna 35-jarige Bra ziliaan José Altafini en de uiterst ge routineerde doelman Dino Zoff werd vier miljoen gulden op tafel gelegd. Een tot nog toe uiterst geslaagd te noemen investering. José Altafini. tien jaar geleden in de ploeg van AC Milan die de Europa Cup veroverde maakte vele (en belangrijke) doel punten. Onder meer nog twee tegen Derby. Zijn ervaring en doelpuntenin- stinct was ook direct in de competitie merkbaar: in zijn eerste zes duels i oor Juventus scoorde hij zeven keer. Met Pietro Anastasi. enkele jaren ge leden alweer voor alleen al vier mil joen gulden van Sicilië naar Turijn ge haald. vormt Altafini een gevaar zoor praktisch iedere verdediging. Juventus kén met zoveel miljoenen smijten er is onder meer ook een niet geaccepteerd bod van opnieuw meer dan vier miljoen gulden gedaan op Inters Dandro Mazzola omdat het de Fiat-fabrieken er veel aan gele gen is dat Juventus nieuwe Europese roem vergaart na de vergeefse pogin gen de Jaarbeursbeker te behalen. Tweemaal kwa.n de formatie uit Tu rijn in de eindstrijd. Beide keren werd die eindstrijd verloren: tegen het Hongaarse Ferencvaros en Leeds United, de laatste keer in 1971 nadat Juventus eerst tegen FC Twente op de rand van de afgrond had gebalan ceerd. FC Twente maakte in de thuis wedstrijd de in Italië opgelopen 20 achterstand goed. maar ging vervol gens in de verlenging door Haller (een oud-gediende die niet meer tot de Juventus sterren behoort) ten on der. Voor Italië telt naast de nationale ti telstrijd het toernooi om de Jaar beursbeker. het huidige UEFA Cup toernooi, niet zo zeer. Echte roem is slechts te behalen in het grote Euro pa Cup-toernooi. Vandaar de uitge sproken wens van Fiat-baas Agnelli nu eindelijk uit de schaduw van alle andere Italiaanse clubteams (Inter en AC Milan voornamelijk) te treden. Vandaar de aankopen van Altafini, Zoff en daarvoor ook Anastasi, Bettega (evenals Anastasi van Varese afkom stig). Spinosi, Capello en Morini. Vandaar ook het grote belang, dat Ju ventus aan dit Europa Cup-seizoen hecht. Uitblijven van succes (een plaats in de finale kan wellicht al als zodanig worden aangemerkt) zou mogelijk een afsluiten van de Fiat- miijoenenstroom in kunnen houden. Juventus speelt zoals zoveel Itali aanse teams behoudend voetbal met het accent op het sterke midden veld. Opkomende middenvelders zijn daarbij Causio en Anastasi. Van het team maken Zoff, Spinosi, Marchetti, Causio, Anastasi en Capello regelma tig ook deel uit van de nationale se lectie. Capello is daarbij op dat mid denveld vaak de grote man. de speler, die de passes geeft die dirigeert. UTRECHT ANP Na Venlo en Amsterdam heeft ook de Utrechtse eer ste klasse hockeyclub Kampong een sponsor. De drukkerij BV Biegeïaar cn Jansen uit Maarsen zal voor tenmin ste drie jaar een financiële bijdrage geven, die ligt in de orde van grootte van de bedragen die Venlo en Araster dam jaarlijks ontvangen (25.000 gul den). Dc vereniging zal geen reclame voor het bedrijf behoeven te voeren. Voorts is het bestuur van Kampong ge heel vrij in het besteden van de gelden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Stichting Maat schappelijke Begeleiding Topsport z.at ophouden als een zelfstandige orga nisatie te bestaan. Zoals Trcuw-Kwar- tet reeds enkele maanden terug meld de, wordt de Stichting, opgericht door het NOC en de NSF, ondergebracht in een apparaat van de NSF. Dit heeft de ledenvergadering van de Sportfederatie gisteravond in Amster dam besloten. De maatschappelijke begeleiding van topsporters liet reeds lang te wensen over. De Stichting heeft sinds de op richting nooit in die mate kunnen functioneren als noodzakelijk was. Een van de belangrijkste redenen hiertoe was de beperking die de Stichting werd opgelegd door het NOC, dat tot aan de spelen van München de begeleiding van Olympi sche topsporters voor zichzelf opeiste. Als de stichting afdeiing van de NSF is geworden zal deze terzijde worden gestaan door een raad. Positie, om vang, taak en bevoegdheden van die raad vormen nog een punt van nader overleg. Waarmee, ten aanzien van de maatschappelijke begeleiding van de Nederlandse topsporters de klok in feite opnieuw enkele jaren is terugge draaid. DEN HAAG (ANP) Het zou van weinig werkelijkheidszin getuigen te verklaren dat de match om de wereld titel dammen tussen Ton Sijbrands en Andris Andreiko die in oktober in Den Haag wordt afgewerkt, de gelijk soortige schaakeonfrontatie tussen Bobby Fischer en Boris Spasski (vori ge zomer op IJsland) naar de kroon zal steken. Een vergelijking valt nog altijd ruimschoots uit in bet nadeel van de damsport door de veel geringe re verbreidheid in de wereld, die? de betrokkenen bijvoorbeeld noopt een aanzienlijk gematigder eisenpakket op tafel te leggen Neem het prijzengeld. Na zenuwslopend geharrewar speelden Fischer en Spasski uiteindelijk in Reykjavik hun 24 partijen om een to taal prijzengeld van 125.000 dollar, toen nog ongeveer 400.000 gulden. Daarmee vergeleken valt de som van 60.000 gulden, die titelverdediger Sij brands (23) en oud-wereldkampioen Andreiko (30) van 2 tot en met 30 oktober in het Nederlands Congresge bouw na 20 duels mogen verdelen, volledig in het niet De Hagenaar en de Stoicijnse Rus le ken zich daar gistermiddag overigens niet al te' druk om te maken. Het duo dat tijdens de tweekamp zal worden bijgestaan door resp. de secondanten De Jong en Koeperman, tekende tenminste gewillig de contracten in viervoud zonder zelfs maar de wenk brauwen te fronsen bij het bericht dat de zestig mille er nog niet geheel was. Wel kon de organisatie e'en ga rantiebedrag van 45.000 gulden over leggen. De resterende 15.000 gulden moeten nog loskomen na de lopende onderhandelingen met enkele nevt'n- subsidianten uit de overheidswereld. De binnenkort scheidende directeur van de Koninklijke Nederlandse Dam- bond en tevens de groU' animator van deze tweekamp, ïvens. kon wel alvast uitleggen hoe de verdeling van het prijzengeld zal zijn. 'Degene, die een partij tot winst brengt, krijgt een uit kering van 3000 gulden', zo zei hij. 'Het resterende gold zal worden ver deeld volgens de verhouding vijf acht ste voor de wereldkampioen en drie achtste voor de verliezer. Bij een eindstand van 20-20 waarbij Sijbrands de titel behoudt is de verdeling 60 procent tegen 40 proeent.' Er is een begroting van 250.000 gulden die ge dekt wordt door subsidies van bedrij ven, de overheid en de te verwachten recettes. Per dag kunnen ongeveer 500 damliefhebbers de partij bijwo nen, in de weekeinden zelfs bijna het dubbele aantal Andreiko liet de aanwezigen voorlopig in het ongewisse over de manier waarop hij zich op de tweestrijd gaat voorbereiden. 'Och', sprak hij. 'Ik ge loof dat ik daar maar niets van zal zeggen. Ik zal niet liegen en bedrie gen.' Wel zal Andreiko eind mei ver moedelijk vier keer tegenover Sij brands komen te zitten tijdens een wedstrijd Sowjet Unie-Nederland in Jalta en behoort hij waarshcijnlijk tot de deelnemers aan het internationale toernooi, dat in augustus in Hooge- zand wordt gehouden. 'Ik zou het he lemaal niet erg vinden als die vier partijen van de Iandenwedstrijd alvast voor het wereldkampioenschap zouden meetellen.' liet Andreiko ook weten. Even raakte de verder onverstoorbare Rus uit de plooi toen werd opgemerkt dat hij op 17 oktober, tijdens de elfde matchpartij, zijn 31ste verjaardag zal vieren. 'Dat geeft helemaal niet', glimlachte hij. 'Dat was ook het geval in mijn laatste tweekamp tegen Koe perman. Toen won ik juist mijn eer ste partij.' Hetgeen de gemoedelijke Sijbrands de opmerking ontlokte: 'Dat vind ik best hoor, want dan is het toch al te laat LEEUWARDEN (ANP) Bert Enk- laar, die nogal zwak was gestart, is naar de eerste plaats in het toernooi om het Nederlands schaakkampioen schap opgerukt Hij versloeg eerst Scholl het was de vijfde zitting van een partij uit de zevende ronde, die 101 zetten duurde en zegevierde daarna over Van der Weide. Die twee winstpunten brachten zijn totaal op 654 uit tien, waardoor hij de koplopers Zuidema en Sosonko passeerde. Bei den braken af, respectievelijk tegen Van de Vliet en Boersma, en bleven op zes punten staan. Zuidema, die zijn titel verdedigt, en Sosenko staan even wel uitstekend. Zevende ronde: EnUaarScholl 19; negen de ronde: Boersm»-—Hartoch IJ44. Tiend» ronde: SchollVan Scheltlnga 10. Hartoch Marcus (4EntlaarVan der Weide 10. Van BaarleHenneberte 10, Soson koBoersma afgebr, Zuidema—Van de Vliet afgebr Stand: 1. Enklaar 6(4. 2 en 3. Sosonko en Zuidema 6 en 1 afgebr. partli, 4 Boersma 514 en 1 afgebr. partij, 5 Marcus 544 Van de Vtiet S en 1 afgebr. partij7-9. Hartoch. Van SchetUcga en Scholl 5. 10. Van de Wei de 3'4. 11. Van Baarl* 3. 1Z. Henneberk» Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Henk Wcry zal dit seizoen niet meer voor Feyenoord kunnen uitkomen. De Rotterdammer zal vandaag een operatie aan zijn schouder ondergaan en tot het einde van do huidige competitie uitgescha keld zijn. Henk Wery heeft het afgelopen seizoen al diverse keren last van zijn schouder gehad. De laatste keer, tijdens de competi tiewedstrijd op Spangen tussen Excelsior en Feyenoord, leidde dat tot het inzicht dat het op de huidige manier niet verder kon. Wery, die aanvankelijk zei niet om rust voor genezing te zulten verzoeken (van de medi sche staf van Feyenoord was dat advies tot op dat ogenblik niet gekomen.,.), kwam enkele da gen later op zijn beslissing te rug en stelde zich opnieuw on der behandeling. Wery's sleutel been schoot door te slappe ban den snel uit de kom. LONDEN (Reuter) De League, de afdeling betaald voetbal van de Engel se voetbalbond, overweegt de moge lijkheid om spelers voor korte perio den uit het veld te sturen. Secretaris Alan Hardaker vertelde (in een arti kel in het blad van de League) dat vele bestuurderen denken dat het spel erbij zal winnen als een voetballer onmiddellijk kan worden gestraft (bij voorbeeld voor tien minuten naar de 'strafbank'). 'Maart, voegde hij er aan toe, 'het voor en tegen van een derge lijke spelregelwijziging zullen zorgvul dig moeten worden afgewogen. Het is zeker niet de bedoeling om zo'n strafsysteem al in de nabije toekomst in te voeren.' Dit seizoen werden in Engeland nieu we regels van kracht, waarbij een spe ler na een serie waarschuwingen of na uit het veld te zijn gestuurd auto matisch wordt geschorst Volgens Alan Hardaker hebben de club en spelers daar echter iets op gevonden. 'Ze gaan in beroep en slagen er op die manier in straffen vlak voor be langrijke wedstrijden op te schorten. Volgens velen zou hieraan een einde kunnen worden gemaakt door 'in- stantstraffen*. DEGRADATIE West Bromwich Albion, heeft zoals d« laatste weken verwacht werd, na een verblijf van 24 jaar in de eerste divi sie afscheid moeten nemen van deze hoogste afdeling van het Engelse voetbal. De degradatie werd een feit door een nederlaag met 21 thuis te gen Manchester City. Crystal Palace was al eerder zeker van de gang naar de tweede divisie. De nederlaag van West Bromwich betekende veiligheid voor Norwich. Als Albion had gewon nen 'en ook de laatste competitiewed strijd in winst zou hebben omgezet en Norwich had de laatste wedstrijd ver- toren, dan zou het betere doelgemid- delde in het voordeel van West Brom wich zijn geweest LIVERPOOL In de strijd om de Engelse titel valt zaterdag de beslissing. Liverpool in de eindstrijd om de UEFA Cup tegen Borussia Mönehengladbach kan thuis de titel grijpen door tegen Leicester gelijk te spelen. Ook bij ver lies gaat het kampioenschap vrijwel zeker naar Liverpool, dat daarmee voor de derde keer in negen jaar kampioen wordt Slechts bij verlies van Liverpool en twee keer winst van Arsenal met een verschil van mini maal zeven treffers gaat de titel niet naar Liverpool. Maar zelfs Arsenal ge looft daar niet meer in. John Richards tenslotte, de topscorer in de Engelse eerste divisie, maakt mogelijk binnenkort zijn internatio naal debuut De aanvaller van Wol verhampton is opgenomen in de seiec- tiegroep van 20 spelers, die binnen kort een toemee maakt naar Polen, Rusland en Italië. Ook David Nish van Derby is als debutant in de groep opgenomen. De selectie bestaat uit Shilton, Clemence, Storey, Madeley, Hughes, Nish, Moore, McFartand, Hunter, Ball, Bell, Peters, Currie, Chivers, Channon, Clarke, Richards, Keegaru Summerbee en McDonald. ADVERTENTIE AUTOSPORT Voor de 23ste Tulper,. rally, die van woensdag 2 tot en met za terdag 5 mei wordt gehouden, hebben 58 equipes uit zeven landen ingeschreven. Kwantitatief beheersen dc Nederlanders met 40 combinaties deze sterrit volko men. Polen, waar het grootste gedeelte van de rally zich afspeelt er wordt gestart in het grote stadion van War schau dat niet liO.QOO toeschouwers ge heel zou zijn uitverkocht heeft acht equipes in de strijd. Formeel voldoet het evenement nog met aan de eisen die worden gesteld om te gelden voor het Europees Kampioenschap. Er moeten daarvoor in de internationale klasse 40 ploegen starten. De organisatoren ver wachten evenwel dat het getal van 3* van dit moment juist boven de 4ö zal komen cloor een aantal na-inschrijvtn gen. De rally telt 16 klassementxproe ven. waarvan" de laatste twee in Neder land in dc nacht van vrijdag op zater dag op de Hol ter berg en het circuit van Assen (zuidelijke lusi. De finish is op Schiphol. TENNIS Tom Okker heefi /mi laatste kans op deelname aan het individuele eindtoernooi cm het pro; w. r i ïk.nsp - oenschap verspeeld. Okker, die alleen bij een overwinning in ï)tu\-. s; enige kans zou hebben, won weliswaar m de eerste ronde met 6-3. 6-2 van de Tsjech Fran Pala. maar verloor in de tweede ronde verrassend van de Jeugdige Au strailër Ross Case: 6-3, 3-8, 4-6. CAPLE (Reuter, AP) Eddy Merckx, winnaar van vijf eendagsklas- siekers in het voorjaar, heeft gisteren zijn grote vorm van dit moment be vestigd, door de proloog van de van daag officieel startende Ronde van Spanje te winnen. Merkcx legde de tijdrit over 6 kilometer in Calpe af in 7.25.2. Luis Ocana, de Spanjaard die als grootste concurrent voor Merckx wordt gezien, moest al ruim zes se conden prijsgeven. Eddy Merckx voert het tachtig ren ners tellende peloton dat vandaag de eerste 187 kilometer aflegt tussen Cal pe en Murcia dus al direct aan. Merckx heeft gezegd dat ook aan het einde van deze 28ste Ronde van Spanje nog te willen doen. evenals straks in de Ronde van Italië, de twee grote ron des die hij nog zal rijden. Eddy Merckx neemt voor de eerste keer deel aan de ronde van Spanje, die de renners over niet minder dan 31 bergtoppen voert. Merckx heeft er de Tour de France voor laten schieten. De Ronde van Spanje is een zeven- tiendaagse rit over 3140 kilometer met in iedere etappe wel een of meer bergtoppen. Van de 31 bergen zijn er zeven van de eerste categorie, vijf van de tweede en negentien van de derde. De renner die als eerste de top be reikt krijgt een bonificatie van resp. acht, vijf en twee seconden (eerste, tweede, derde categorie). De winnaar van <lc Ronde van dc Ronde van 1972, de Spanjaard Jose Manuel Fuente neemt dit jaar niet deel. Aan prijzengeld valt er 250.000 gulden in totaal te verdienen. De beste Nederlander was gisteren in de proloog Gerben Karstens met zijn directie toch weer tot overeenstem ming gekomen. Karstens had voor de 6 km 19 sec. meer nodig dan Merckx. 1. Merckx (Belg) de 6 km in 7.25.2. 2. Agtfc- tinho H'ort) 7.28.4. 3. Linares (Sp) 7.29.4, 4. Ocana Sp) 7.31.8. 5. Bracke (Beid 7.1.S. Thevenet (Fr) 7.33.4, 7. Kilonaga (Sp> 7.33.8. S. Mantanequc iSp) 7.34.0. 9. Pessarodona <Sp) 7.38.9. 10. Rosier (Kr) 7.37.1. 11. Rossicrs (Belg) 7.39, 12. Merides (Porn z.t.. 13. Swerts (Belg) 7.39. 34. santiesteban (Sp) z.t.. 15. Pe- rurena (Sp) 7.40, 20. Karstens (Ned) 7,44. 33. N'assen (Ncd) 8.10. 66, Berkmans (Ned) S.1S. LAUSANNE (UPI, Reuter) Op het programma van de Olympische Spelen van 1976 in Montreal, die volgens de voor zitter van het Internationaal Olympisch Comité, de Ierse Lord Killanin nog steeds door gang zullen vinden, staan 21 takken van sport vermeld. Lord Killanin, die dit gisteren in Lausanne bekend maakte zei: 'Het volledige programma zal in de komende maanden worden afgerond.' Over de werkzaamhe den in Montreal: 'De bouwwerk zaamheden zullen officieel op 28 april aanvangen.' Lord Killa nin zei onlangs nog uitgebreid te hebben gesproken over de spelen van 1976 met IOC vice- president Willy Daume en Ro ger Rousseau, de voorzitter van het organisatiecomité in Mon treal.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 17