Greppels graven voor werk van de Geest Trouw Kwartet Dolgedraaid? a Een bank die ooknü nog vele vakantie-ideeën heeft Makarios slaat terug Boekenetöhge Beroepings- werk Jongeren niet luier dan anderen Barend Servet niet bij TT uit angstvoor geknok In 1971 tien miljoen rooms-katholieken meer Geen overzicht van munitie-opslagplaatsen SR trouw/kwartet vrijdag 27 april 1973 BINNENLAND /KERK T2/K2 door dr. Okke Jager Impasse Enkeling De Rotierdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276-280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 697360 768). Gem.giro X 500. Dr. C. Rijnsdorp scnnjSt Kernproef Toenadering Aloha Onderdanig (2) C.H.U Onderdanigheid (2) Onderdanigheid (3) NAAM: ADRES: PLAATS: GIRONUMMER: ROTTERDAM De charismatische werkgemeenschap Nederland heeft aan ruim tienduizend adressen informatie gezonden om aan dacht te vragen voor de financiële aktie 'Greppels graven'. Doel Dr. K. J. Kraan NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Voor de zomer heeft u nu nog keus uit vele zonnige vakantiereizen. Mocht u in het vóór- of naseizoen willen gaan, dan profiteert u boven dien nog van interessante lage prijzen. Alle goede ideeën voor deze reizen vindt u in de prachtige vakantie gidsen van Fit en Hotelplan. Haal ze even. Of bel ons. Dan krijgt u ze gratis thuis. U kunt trouwens ook bij ons terecht voor vreemd geld. Voor reïscheques voor ais-je-er-bent, Een reisver zekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige vakantie! GEBEF, KERKEN (VRIJG.) Een ziener op het balkon 'O, die eindeloze opwindingen over de kerk. wat ze moet doen, wat ze moet tonen, haar aanzien en haar aanschouwelijkheid in de we reld. Een altijd, altijd weer het ethisch 'concern'" van de theologen en andere christenen! Goed, goed, het is nobel, maar er is zo véél van! We moeten altijd weer zo nodig.' Dat schreef \V. Barnard in 1969 in zijn dagboek. Hij schreef erbij wat hij miste: 'Wat ik mis dat is de literai re hartstocht Meegesleept door die li teratuur die de wereld verzet aange stoken door de ijver om die verhalen en gedichten te laten klinken in ver band» te luisteren en te geloven dat dat van belang is. en daardoor meer afstand tot eigen gelijk en gewe ten. tot eigen jeuk om goed te doen, -en daardoor wat meer humor'. Aan die woorden moest ik denken bij het lezen van 'Balkon op de wereld' van dr. C. Rijnsdorp. Hij kan zich behoorlijk opwinden over de kerk, maar hij kent ook de hartstocht voor verhalen en gedichten, de kunst van het luisteren, de humor: alles in één band. Daardoor kijkt hij anders tegen de kerk aan dan de velen die altijd weer zo nodig-moeten. En hij kijkt anders tegen dè literatuur aan dan de verliteratuurde eilandbewoners. Kees Fens heeft de literatuur eens vergeleken met de eilanddieren waar over Hillenius schreef: zij waren geï soleerd va., het vasteland en daarmee ook van de bedreigingen daar. Het ge volg: de wonderlijkste evoluties, de een nog mooier en gespecialiseerder dan de ander. Maar die evolutie putte ook uit: vogels verleerden vliegen en zovoort En toen de invasie vanaf het vasteland kwam, bleken de specialis ten machteloos. Zo'n specialist is Rijnsdorp niet Ook niet in wetenschappelijke zin. Hij schrijft zelf: 'In zuiver wetenschappe lijke werken doet men zich alleen voor als brein; het persoonlijk en sub jectieve wordt met zorg buiten de lijst gehouden. Maar volstrekte objec tiviteit is een utopie. Onlangs las ik ergens dat geleerden onder eikaar ja loerser zijn dan kunstenaars. Zou dat niet komen door de frustratie vanwe ge dat krampachtige streven naar ob jectiviteit?' Rijnsdorp vindt het veel 'wetenschappelijker* te erkennen dat de geleerde een brein heeft maar geen brein is. Hij heeft liever te doen met wijzen dan met geleerden. Dat hij geen eiianddier is, wil niet zeggen dat hij een vaste plaats zou hebben in een gevestigde groep op het vasteland. We mogen aan hemzelf denker als hij schrijft: "Van bet evange**.- uit moet worden geprofes te ere en geprofeteerd. En dat juist liefst door een enkeling, zoals de pro feten onder Israël altijd enkelingen geweest 2ijn, vrij van de compromis sen die groepsvorming nu eenmaal meebrengt, vrij van de historische bindingen waarir de gevestigde ker ken en partijen zich onvermijdelijk hebben moeten verstrikken'. de stoomtram. Hij ziet aan haar ge zicht dat haar man tussen haar en Je zus is blijven staan. 'Ik zie die man, die ik nooit gezien heb, bijna scher per dan de vrouw die ik wel gezien heb'. Hij kan de dagelijkse dingen zien als voor het eerst, zoals in het adembenemende "Bouwput bij avond' en in 'Weerkaatsing', dat iets oproept van 'Toen, eensklaps, viel lamplicht door een raamuit 'Het veer' van Nijhoff, maar dat toch weer anders is. Hij is zelf de Noord-Europese mens die hij beschrijft ais meer verwant aan de tekenaars en schilders dan aan de beeldbouwers en dramaturgen: hij ziet de objecten niet in een grote ruimte, maar van dichtbij, en zo kan hij ze heel scherp observeren. Het oog waarmee hij dat doet, is het 'geloofsoog' (wonderlijk een lelijk woord voor een heerlijke zaak). Het geloofsoog wordt het oog van een schilder of dichter. Hij ziet hoe het evangelie zelfs het landschap stempelt en kerstent. Hij ziet de Europese hu- manistiseh-christelijke beschaving fail liet gaan. Hij ziet na de verzoeking van de macht di van de machteloos heid. Het geloofsoog ziet samenhan gen en achtergronden. Kijkt het dan alsmaar naar beneden, vanaf een bal kon op de wereld? Is nu juist het ge loofsoog niet naar hoven gericht? Uil Is een vrije enkeling, onbekom merd subjectief, niet benauwd voor bet individuele karakter dat alle lite ratuur door de traditie gekregen beeft Maar hij heeft oog voor de me demens, vooral voor de kleine man aan wie anderen voorbijzien. Hij doet niet beschermend, maar hij heeft eerbied voor de mens, voor de eenvoudige van geest (niet voor de kitsch). Dat 'oog hebben' geldt hier in alle scherpte: het eerste hoofdstuk in deze bundel drijft op het woord 'ZIEN* ais de bij belverhalen van Abraham. Bij ziet zelfs weer het gezicht van een vrouw met een Beijerlandse kap, die 35 jaar geleden tegenover hem zat in Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag; dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam. Nootdorp: W. A. Fibbe, Rot terdam; J. tanser, Utrecht; drs. j. W. de Pous, Oen Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam: H. A. de Boer. IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag: J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten. Wapenin gen; ds. C. I. Hylkema, Biit- hoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerbugowaard; prof. dr. G. N. lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag; H. de Mooij, Rijnsburg; H. Ottevanger, Bui tenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunteren: dr. A. Veerman, Rijswijk (Z.H.); H. H. Wem- mers. Den Haag; drs, R. Zijl stra, Oosterlartd (Zld.). Als er iemand is die ons uit de im passe van deze -wereld-of-een-andere kan halen, dan Rijnsdorp. Terwijl wij twisten over 'hier beneden is het niet' en 'hier beneden is het wel', laat hij ziet wat er beneden niet is en wét er wel is. Dat 'het' dat hier niet is, is het archimediseh punt, van waaruit kerk en wereld moeten worden bewo gen. Dat is de levende Heer in de he mel. Maar dat betekent niet dat Rijns dorp uitziet naa- een andere wereld, naar 'het hogere' waarvoor de moder ne mens geen gevoel meer heeft. Het betekent wel: 'Ons richt geen dier, geen demon Een van ons ons eigen Vlees en Bloed, maar uitgetild, gestegen naar, gezeteld in het hart des hemels' O ja, er zijn moderne mensen genoeg, die ook déSrover geen gevoel meer hebben. De hemelvaart gaat trouwens ook ons gevoel te boven. En dan al onze problemen over de ruimtelijke heid! Alsof niet alles zou draaien om dat ene 'ruimtelijke begrip': het archi mediseh punt, Maar wat er vanuit dat punt in beweging komt, zien wij van af ons balkon op de wéreld, hier be neden. Zit dat soms in dat woord 'bal kon': dat wij naar beneden moeten kijken van bovenaf, vanuit het ene punt naar de beweging, vanaf een af stand erbij betrokken, niet op een ei land en niet in een groep? De beweging die Rijnsdorp ontdekt, is een pelgrimstoet naar Bethlehem. 'Naar u zelfs trekt de stank en smook van zeldzame technieken', dicht bij in 1949, als de milieucrisis nog niet de techniek verduistert, maar toch al wel met het woordje 'zelfs' erbij. De afstand die hij neemt, blijkt in zijn kritiek op het kerkelijk Instituut De redactie behoudt licto toet recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me- alngvuitlngen verkort weer te geven. BIJ pttbHk&tle wordt met rtc naam van de Inzen der ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 8*1. Amsterdam. De grote mogendheden blijven hun militaire macht vergroten en onze EEG-partner Frankrijk doet dit door de alles vernietigende, kernwapens verder te ontwikkelen. Zolang Neder land zeif kernwapens bedrijfsklaar achter de hand houdt, kan het met deze balk in het eigen oog ook niet aan Franse splinters gaan peuteren. We vinden het waarschijnlijk wel vei lig dat het Franse experiment aan de andere kant van de aardbol plaats vindt. Rotterdam A. P. de Winter Onbegrijpelijk voor mij is de toenade ring van de AR tot Den Uyl en zijn trawanten. Het zal de AR in een eventueel nieuwe verkiezing een groot aantal stemmen kosten. Hoe de heren Boersma en De Gaay Fortman hun medewerking kunnen geven is voor mij een raadsel; zij verloochenen hun beginselen. Den Uyl heeft het beleid van het kabinet Biesheuvel altijd ge kraakt. Deze man als leider van onze regering? Laat ons land van verder verval bewaard blijven. Waarom links en geen WD! Rotterdam H. Stok Aloha moet blijven, zegt Trouw over dit jongerenblad dat op apegapen ligt. Van uw lezers zult u hier wel geen kritiek op krijgen omdat 99 pet het blad niet kent. Ik heb het blad meer malen ingezien, omdat het verpakt was bij de tijdschriften, welke ik in mijn zaak verkoop. Het laatste jaar niet meer omdat het blad door ons werd geretourneerd. Aioha staat bol van pornografie, is welwillend tegeno ver drugs, heeft een uitgesproken haat tegenover alles wat met kerk te maken heeft en geeft allerlei godlas terlijke kreten ten beste. En wat u maatschappij-kritische onderwerpen noemt zijn in de meeste gevallen zuiver anarchistische denkbeelden. Het siert de Nederlandse jeugd dat zij aan dergelijke voorlichting geen be hoefte blijkt te hebben. Heiloo H. Maas De heer H. Andrea uit Velsen heeft heimwee naar het verleden. Mag Ik zeggen dat ik dit niet met hem kan delen? Hoewel hij mij onrecht doet mij dan ook van communistische idee- en te verdenken. Gelukkig is de tijd achter de rug van: arbeiders, weest uw heren onderdanig en dienstmaag den slaat het oog op uw mevrouwen, om nooddruft te begeren. Ik zou over die tijd een boekje open kunnen doen. Dacht de heer Andrea dat God dit wilde? Geen nooddruft, maar het loon dat de arbeider toekomt. Dat komt meer in de richting van wat Hij van ons vraagt. Rijken hebben hun personeel uitgebuit en zelfs 'kinderar beid getolereerd. Ik juich het daarom toe, dat ook de ogen van het christe lijke volksdeel zijn opengegaan voor het onrecht dat ouders en grootouders van velen onzer is aangedaan. Dank aan de mannen die daarvoor gestre den hebben in CNV en andere bon den. En als nu nog velen elders op de wereld van honger sterven is dat niet omdat dat zo is voorbeschikt, maar omdat mensen tekort schieten in de opdracht die God hen gegeven heeft. Mevrouw A.'J. van Poppel Amstelveen Het gezichtsverlies van de CHU zo treffend tot uitdrukking gebracht door de pruik van Udink en zo mee dogenloos door Mr. Burger geanaly seerd ais een verlies van eigenwaarde heeft menig medelevende van de CHU. tot inkeer gebracht, echter niet alzo de heren ondertekenaars van de open brief aan bet bestuur. Hadden zij maar dezelfde inspiratie die zij thans zeggen te missen iu de nota van de Contactraad zelf inge bracht in hun partij, dan was deze no ta helemaal niet nodig geweest. Maar in plaats van oprechte pogingen om de Christelijke politiek ook naar buiten een reëel aanzien te geven te ondersteunen zoeken zij splinters in andermans ogen en kijken zij niet naar de reeds vermolmde balken van het eigen huis. Christelijke politiek bestaat immers met alleen in beschouwingen hoe Christelijk dan ook, maar toch nok in daden hoe pragmatisch ook. Wie biddend werkt en zijn handen daarbij vuil maakt is inderdaad an ders gericht dan wie misprijzend aan de kant (c.q, de wai) gaat staan en al daar zijn handen wast in de onschuld, al doet hij dit dan ook in een nog zo onschuldige brief. Amsterdam R. Eindhout Ik ben ruim 80 jaar en ik heb vele malen gezongen 'Gelijk een knecht net op de hand zijns heren'. Maar ve len van die heren vergaten wat Jaco bus van ben zest in zijn brief hoofd stuk 5 vers 4: 'Zie. het loon, dat door u is ingehouden van de arbeiders, die uw landen hebben gemaaid, schreeuwt, en het geroep van hen, d'e uw oogst hebben binnengehaald, is doorgedrongen tot de oren van <ten Here Zebaoth'. Deze woorden werden destijds vanaf de kansel maar zelden gehoord. Is het zo'n wonder dat de rollen nu t mgekeerd zijn? Rotterdam D. Th. Schonto De heer Andrea sr. uit Velsen denkt met heimwee terug aan 'de goede ou de tijd'. Ik niet. Onderdanig moe ten zijn, omdat een ander een f kkere beurs heeft dan ik, vind ik vv'-unen onzin. Blijkbaar zag Jacobus het onk zo, want lees maar eens ziin h aan de rijken (Jacobus 5: 1-6). Daar is geen greintje onderdanigheid bij. Wanneer de rijken rijker worden ten koste van de armen, mag d-> daarte gen worden geprotesteerd? Of ziet u armoede, onderdrukking en rassendis criminatie allemaal als voorbeschik king? Lees ook Jacobus 2-'-'3 eens! En al maakt de Heer rijk en arm, er staat nergens geschreven dat de arme arm moet blijven. Het gebruiken van de ontvangen talenten geldt evengoed voor hen. Haarlem H. Rod ink Van onze cc-respondent ASSEN Barend Servet (de heer IJf Blokker) komt met zijn show niet naar Assen, Hij zou aanvankelijk op treden tijdens de TT-nacht in het ont moetingscentrum De Kolk. Dat heeft donderdagmiddag tijdens een perscon ferentie in Assen zijn impressario. Jan van Westering van Music Service uit Naarden meegedeeld. De heer Blokker heeft twee jaar gele den de TT-nacht in Assen meege maakt. Hij was drummer in een band die in een zaak in Assen optrad. Er werd toen gevochten. Nu zijn optreden in Assen zo in de publiciteit is getrokken, vreest de heer Blokker grote moeilijkheden. Hij wil die voorkomen. Een tweede reden is, dat hij met vakantie is, maar dat zou geen onoverkomelijk bezwaar zijn geweest. De heer Henk Blaauwbroek, directeur van De Kolk, deelde mee dat we! tijdens de TT-nacht de The Egon all Girls Review uit Wiesbaden met geklede en ontklede dames zal optreden. Voorts zijn, om de nacht van 11 uur tot half vier te vullen, een aantal be kende pop- en rock'n roll-groepen aan getrokken. Men zoekt nog naar een conferencier die de verschillende nummers aan elkaar zal praten. ADVERTENTIE Draaien we allemaal helemaal dol? Lees in hel, nieuwe nummer van Her vormd Nederland over onze neuroses en hun oorzaken. Ik abonneer mij op vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. Abonnementsprijs 18,per halfjaar; 36,— per jaar. Abonnementen kun nen elk ogenblik ingaan. Bon - ingevuld in BLOKLETTERS - in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland Antwoordnummer 1776, Den Haag. en in zijn eigensoortige humor: 'Da Vinei maakt een schilderij: een glimlach met een vrouw erbij Wat hij in haar niet aardig vond werd rotspartij op de achtergrond'. Het woord 'balkon' wijst tenslotte op de gevarieerdheid waarop deze bundel uitzicht biedt. Artikelen, lezingen, cursiefjes en gedichten, naar thema geordend (1. Menselijk, intermense lijk, 2. Mens en natuur, 3. Vermoeid heid, leed en dood, 4. Cultuur en sa menleving, 5. Christelijke religie en kerk) wekken merkwaardigerwijs niet de indruk van een allegaartje, maar alweer van een beweging vanuit één punt, een afspiegeling in de vorm van het geheim achter de inhoud. Hopelijk kan de serie 'Christelijk Per spectief' door dit 21e deel de aandacht trekken in kringen die er tot nu toe aan voorbij zagen. Wie de opstellen al bij de eerste piblicatie in tijdschrif ten of kwartet-bladen gelezen heeft, kan de door Rijnsdorp geciteerde uit spraak van Hebbel beproeven: 'Wie derholen alter Lektilre 1st der sicher- ste Probierstein gewonnener weiteren Bildung", het hernemen van vroegere lectuur is de betrouwbaarste toets steen om na te gaan of we m ontwik keling zijn voortgeschreden. Dr. Okke Jager bespreekt 'Balkon op de wereld' door dr. C. Rijnsdorp. Uit de serie 'Christelijk perpectieF van uiig. Buyten Schipperhevn, Am sterdam; 2931 pag,. prijs ƒ18,-. ROME (Kathpress) - Het aantal rooms-katholieken in de wereld is in de loop van 1971 gestegen van 533 naar 543 miljoen. De groei van het aantal priesters blijft hierbij achter. In 1968 was er gemiddeld één priester op 1469 rooms-katholieken. Eind 1971 was er gemiddeld één beschikbaar voor 1.569 gelovigen. DEN HAAG De ministers De Kos ter (defensie) cn Udink (volkshuis vesting) '.inden da. net landsbelang zich verzet tegen het openbaar maken van een overzicht van de in ons land tauwezlge opslagplaatsen voor muni tie of gevaarlijke smffen. Volgens de ministers kunnen de gege vens wel aan de vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer ver trouwelijk ter inzage worden gegeven, indien daaii.,- het verzoek wordt ge daan De werkgemeenschap werd in augus tus 1972 opgericht na de eerste Euro pese conferentie van charismatische leiders in Schlosz Craheim in Duits land. Daar was een internationaal ge zelschap bijeen uit verschillende ker ken en splrituaiiteiten om zich te be zinnen op het werk van de Heilige Geest. De Nederlandse aanwezigen wa ren ds. J. W. van der Hoeven van de 'Near East Mission' te Jeruzalem, dr. K. J. Kraan van het Rotterdams cen trum 'Oase' (voor gebed, zielzorg en de dienst der genezing en bevrijding) en ds. W. W. Verhoef van 'Vuur' (oe- kumenisch maandblad voor opwek king en alternatief getuigenis). De door de drie organisaties opgerich te werkgemeenschap heeft als voorlo pige doelstelling; 1. christenen van alle kerken en groepen aan te moedigen de vervul ling met de Heilige Geest te ontvan gen, 'die in hun leven Zijn vruchten en gaven zal ontvouwen, zodat hun aanbidding verrijkt, hun getuigenis versterkt, hun gemeenschap verdiept, hun dienen bekrachtigd en daarin Christus verheerlijkt wordt"; 2. hen te helpen in hun gemeen schappen zo bezig te zijn dat daarin het volle werk van de Geest, waaron der ook de dienst der genezing tot openbaring komt; 3. hen op te roepen te bidden voor een wereldwijde opwekking en getui gend en dienend te werken. De werkgemeenschap, die nadrukke lijk niet naast de kerken wil werken doch daarbinnen een vemieuwe im puls wil geven 'vanuit de volheid van Gods Geest', heeft drie projekten op gezet. Allereerst wordt gedacht aan een belangrijke uitbreiding van het in 1957 opgerichte maandblad "Vuur'. De redaktie wordt uitgebreid en men hoopt dat het aantal abonnees binnen kort van 4.500 naar 5.500 zal stijgen. Voor de bezinning zullen de theologi sche conferenties en het cursuswerk worden uitgebreid nu het aantal deel nemers snel tot meer dan 500 is toe genomen. Er is daarom dringend be hoefte aan minstens een docent, die landelijk en regionaal kan worden in gezet. Om de gaven van kennis, wijsheid, en leiding geven en de bekwaamheid om te helpen, te ontwikkelen, wil de cha rismatische werkgemeenschap een bij- belschool oprichten. Volgens de initia tiefnemers is vorming broodnodig: 'Veel gemeentekringen zijn in groot enthousiasme begonnen, maar blijken te weinig te groeien in de diepte'. Men hoopt deze praktische scholing bescheiden te beginnen, bijvoorbeeld in één of twee piaatsen om vandaar uit ook elders het werk te vestigen. Om deze projekten te, kunnen verwe zenlijken heeft de werkgemeenschap jaarlijks 125.000 gulden nodig. De or ganisatie is gevestigd bij de heer \V. van der Giessen, Abeelweg 238, Rot terdam. uMisa ADVERTENTIE 1 NIKOSIA (Kathpress) President Makarios van Cyprus, tevens aartsbis schop en hoofd van de orthodoxe kerk van Cyprus, is volgens berichten uit Griekenland voornemens zijn drie me de-bisschoppen af te zetten en de kerk grondig te reorganiseren, In plaats van uit vier bisdommen zou de kerk van Cyprus voortaan uit twaalf bisdommen moeten bestaan. Makarios kan dan een nieuwe synode van twaalf bisschoppen samenstellen. Op het ogenblik vormen de drie bis schoppen de synode en als zodanig hebben zij van hun aartsbisschop ge- eist dat hij of zijn presidentiële functie zou opgeven of zijn functie als aarts bisschop. Het samengaan van beide functies was volgens het kerkelijk recht ontoelaatbaar, zo verklaarden de drie bisschoppen. De synode zette Ma karios als aartsbisschop af en wezen de metropoliet van Paphos ais aarts bisschop aan. Makarios heeft de maatregel der drie bisschoppen "van nul en gener waar de' genoemd. Hij zou de reorganisatie in mei willen doorvoeren. Valérie Fauré: WERKEN MET SCHELPEN (oorspr. titel 'Merreil leux Coquillages"). Vert. Netty Heil» but, Barbara Snook: MASKERS MA KEN (oorspr. titel 'Making Masks'). Vert. J. Combrink. A. J. G. Streng holt's Uitg. Mij. B.V. Naarden, JHanden- arbeld-Reeks no. 19 en 21. Aant. pag. 72 resp. 9L Prijs per deel 10,-, De eerste 10 bladzijden van 'Werken met schelpen' geven leerzame infor matie over diverse schelpdieren met duidelijke (getekende) afbeeldingen In de rest van het boekje wordt naast (goede) foto's de werkwijze beschre ven van een 50-tal geknutselde, helaas vaak kitscherige, schelpen-frutsels, met ais smakeloos pronkstuk een por tret van Dr. Willem Drees Sr. Wanneer het hollandse klimaat weer eens bij een strandvacantie tegenzit lukt het misschien aan de hand van dit boekje de kindertjes een poosje zoet te houden. Meer positiefs valt er o.i. niet over te zeggeij In 'Maskers maken' besteedt Barbara Snook allereerst aandacht aan materi alen en allerlei handigheidjes met behulp waarvan veie soorten maskers gemaakt kunnen worden. De tekeningen, die nogal onbeholpen uitgevallen zijn vele als afbeelding van traditionele maskers uit Verre landen -kunnen kinderen inspireren tot het in eikaar knutselen van zotte dingen. Naast elk van de ruim 150 duidelijke voorbeelden een korte doelmatige be schrijving. R.D.-S. GASTVRIJ? De vraag kan gesteld worden of wij werkelijk wel altijd zo'n tolerant en gastvrij volkje zijn als er gezegd wordt. Veel Portugese vluchtelingen denken daar anders over. Ik bedoel niet de gastarbeiders die hier komen werken omdat ze hier meer kunnen verdienen. Het zij hen gegund en bo vendien halen wij die hierheen, maar ik denk aan die Portugezen die in ei gen land weigeren om aan de kolonia le oorlogen mee te doen. Ik wil van hen geen heiden maken maar erken graag dat er een beslissing voor nodig is om tegen de publieke opinie in je vaderland in te gaan. Dat doen deze mensen. Er is geen wet op de dienst weigering en daarom staat hen niets anders te doen dan te vluchten. En als ze dan hier komen, dan zijn ze hier, maar hoe? Zonder enige status, ook niet die van vluchteling. De amb telijke molens malen dan blijkbaar extra langzaam. En omdat ze dan geen vluchteling zijn kunnen ze ook geen werk krijgen, want de arbeidsbu reaus schrijven hen niet in. In deze weken hebben zich onder meer ook de kerken ingespannen om hen van het allernodigste te voorzien, je kunt ze immers niet als bedelaars laten rondlopen, en wat zit er anders voor hen op, als niemand ze heipt Maar de nood zit natuurlijk dieper. Het pro bleem moet hogerop aangepakt wor den. Wij kunnen het ons niet veroor loven hier mensen wel binnen te la ten komen en dan tegen hen te zeg gen: je ziet "t maar, want dan valt er echt in onze humane samenleving niet zo heel veel te zien. Het wordt tijd dat wij onze gastvrijheid ten op zichte van deze onvrijwillige vluchte lingen metterdaad bewijzen, anders worden onze woorden koud en gevoel loos, misschien wel mooi en hartroe rend. maar ze slaan nergens op. De bijbel staat vol over de vreemdeling. Hij geniet bij de God van Israël een bijzondere bescherming. En zeker als men hem naar het leven staat en in ae verdrukking brengt NED. HERV. KERK Beroepen: te Krimpen a/d IJssel, te Noordeloos, te Ouo.. water, te Sprang en te Zalk: drs. B. Oosterom te Wad- dinxveen. Aangenomen: naar Nleuwland-Oosten- rijk (ZH): R. A. Grisnigt, kand. ts Gouda. Bedankt: voor Rijssen: .J C. Schuur man te Putten; voor Driebergen: J. Vroegindeweij te Emmeloord. Overleden: W. Korevaar (96) em. pred. te Gouda. Was pred. in Anloo, Abbenbroek, Grosthuizen en in Pur- mer. Beroepen: te Schildwolde: J. v.d. Haar te Leiden. GEBEF. GEMEENTEN Aangenomen: naar Middelhamis: Th. van Stuyvenberg te Rotterdam-Zuid- wijk, die bedankte voor Ridderkerk, Beroepen: te Rottere am-Al exand erpol- der: J. C. Weststrate, te Meliskerke, die bedankte voor Wageningen. NED. HERV. KERK Afscheid: van St. Johannesga: G. Blok ber. te Delfzijl; van Woerden: *J» Bogaard ber. te Rotterdam-Delfsha- ven; van Middelburg: E. J. N. Kronen burg ber. te Veenendaal; van Hengelo (O): drs. R. A Bitter wegens ben. tot studiecoörd'nator aan de theol. fac. rijksun>.ersh«it van Utrecht en tot secretaris van de onderwijscommissie; van Goes*. M. v.d. Bosch ber. te En schede. Intre ie: te Kamperveen: kand. E. J. Bos ut Putten. GERLF. KERKEN Afscheid: van Naaldwijk: S. D. Lank- hui jzen wegens em.; van Rinsu- mageest: W. Wiersma wegens em.; van Amsterdam-Nieuwendam: F. H. Veenhuizen, ber. te Apeldoorn voor het evangelisatie- en opbouwwerk; van Emmercompascutim en Emmererf- scheiderveen*. F. v.d. Weij, ber. te Nij- verdai; van Zweeloo: drs. F. W. Fok- kema ber. te Laren (NH); van Am- stelveen-Buitenveldert: G. Manen- schijn wegens hen. tot wetenseh. me dewerker aan de theol. fac. Vrije Uni versiteit te Amsterdam; van Mo lenaarsgraaf: J. van Verseveld ber. te Amsterdam-Nieuwendam. Intrede: te Winschoten: J. de Boer uit Giessenburg en Giessendam. Eervol ontslag: verleend aan T. J. Kerssies, eerste geest vera, psych, zie kenhuis Vogelenzang te Bennebroek. GEREF. KERKEN (VRIJG.; B.V.) Intrede: te Schiedam: L. W. G. Blok huis uit Wezep. GEREF. GEMEENTEN Op I mei afscheid: van Beekbergen: L. Blok ber. te Capelle a.d. IJssel. Van een verslaggever UTRECHT De bewering als zou meer dan de helft van de werkloos heidsuitkeringen naar jongeren gaan, is onjuist. De veronderstelling dat vooral jongeren zich gemakkelijk aan werk zouden onttrekken en liever 'in de WW gaan lopen' blijkt ook niet op feiten te berusten, aldus de inspectie van de sociale verzekeringsraad, die een omvangrijke steekproef bij ver schillende bedrijfsverenigingen heeft gehouden. Het onderzoek wees uit dat gemiddeld dertig procent van de werknemers die een WW-uitkering ontvangen jonger is dan 24 jaar. En kele afwijkingen naar boven vallen te verklaren uit het feit dat het om be drijven gaat met voornamelijk jonge re werknemers, zoals de detailhandel.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 2