Het Libanese leger beschoot twee Palestijnse kampen spoorwegen paar dagen opgeschort Zuidvruchter Nieuw kabinet in over van krant op de bres voor een sterke christelijke pers Het Kwartet 1st «leze krant Brand in school: verpleegsters [40 Man verongelukt Man liet twintig duiven verhongeren bon Zwaar bewolkt Vijf Schotse kinderen bij brand omgekomen V CHRISTELIJK DAGBLAD Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Roomboter hein goedkoper ivorden door landbóuwakkoordvan EEG 9 Binnenland Buitenland Kerk 9 BEIROET (Reuter, UPÏ, AP) Het Libanese leger en Palestijnse guerrillastrijders hebben gisteren e agopvlucht in en bij Beiroet hun zwaarste gevechten sinds de omvangrijke schermutselingen van 1969 geleverd. Maar nadat de Palestijnen gistermiddag twee ontvoerde Libanese korporaals hadden vrijgelaten, keer de gisteravond, volgens een regeringsverklaring, 'de rust geleidelijk terug in de stad', maar af en toe werden nog schoten gehoord. Zogezegd Het is een slavenbaan ii-j Invalidenbond. ivacht gesprek af Raketten Vier knelpunten Prufmentaart met kwark Wel da geweekte pruimen gaar in water met wijn, suiker, kaneel en citroenschil. Bewaar het stoofvocht en ontpit de pruimen. Kneed kruï- meldeegvan bfoem met boter, zout, Gedfo ïifl m RITA Verbaasd 'U weet toch, dat hoefijzers geluk brengen?' DONDERDAG 3 MEI 1973 70ste jaargang no. 284 Vooraanstaande rol. christelijke dagbladen ■„Stantvastich isghebleven mijn hert in teghenspoet!" Melk en Van onze Haagse redactie DEN HA,$G Een liter inelk zal met ingang van 13 mei ongeveer Yasser Arafat twee cent'duurder worden. De prijs van een kilo suiker gaat op de zelfde datum omhoog met één cent. Roomboter kan daarentegen goedkoper worden! Een pakje zal dan negen cent minder kosten. B ANIYA MlddeHandae tALAEM MOMS Hl POLIS ELKAA LE&YE RITAK Beiroet ZAHLe SYRit RA5HEIYA m? -V A V .V#7 Q AT AN A T»NJN Damascus 100 km S8411 V.PELT Dit zijn directe gevolgen van het landbouwakkoord dat de ministers van landbouw van.'de negen EEG-sta- ten na langdurige1 onderhandelingen in Luxemburg hebben afgesloten. Hoewel de 'oriëntatieprijs' (de prijs waarbij de overheid ingrijpt) voor rund- eir varkensvlees ook sterk is ge stegen. zai dit géért verhoging van de winkelprijs met zich meebrengen. De vleesprijzen in de winkel liggen na melijk ai een héle tijd op een aan zienlijk hoger niveau dan dat van de oriëntatieprijzen. Minister Boersma zei gisteren dat Ne derland ernaar gestreefd heeft de ver hoging van de melkprijs veel meer te beperken, omdat er een grote overpro- duklie van melk, en als gevolg daarvan, van roomboter is. Hij wees erop dat een minder grote verhoging van de melkprijs, met name voor Frankrijk onaanvaardbaar was. Frank rijk had in eerste instantie 'exorbi tant hoge eisen- gesteld', aldus minis ter Bóersma. Volgens hem waren de verkiezingsbeloften die de Franse mi nister. van landbouw aan de Franse veehouders had gedaan, hiervan de oorzaak. 'De verhoging'die nu tot stand is ge komen ligt prëeies op de grens van de bevoegdheden die het kabinet mij had gegeven', zei minister Boersma. Hij toonde zich niet erg optimistisch over de mogelijkheden om meer'roomboter tegen lagere prijs in de EEG-landen zelf af te zetten. Overigens moet met België en Luxemburg nog overlegd worden of' de boterprijs inderdaad naar beneden zal worden gebracht. Als een van deze landen niet wil, dan gaat het niet door. Nederland" heeft in Luxemburg geen redelijke verhoging van de prijs voor granen kunnen bewerkstelligen. 'Nu is tot één procent verhoging besloten, maar gezien, de prijsstijgingen van de afgelopen jaren was twee k drie pro cent zeer gerechtvaardigd geweest. De andere landen waren het daar echter niet mee eens', aldus minister Boers ma. Terugkijkend op de gehele onderhan delingen constateerde hij dat het be langrijkste doei, het voorkomen van een crisis in de EEG, was bereikt. 'Die crisis heeft een paar keer, toen het overleg vast zat voor de deur gestaan en die zou voor iedereen gro te bezwaren op politiek en op land bouwgebied met zich mee gebracht hebben. Hij meende voorts dat het met de uit gebreide EEG niet langer meer moge lijk zal zijn de besluiten te nemen volgens de procedure van de unanimi teit. Als een land het er niet mee eens is kan een maatregel voor alle EEG-landen niet doorgaan. 'Er zal gestreefd moeten worden naar een an der systeem waarbij door de meerder heid wordt beslist Het wordt tijd dat er aan de huidige ongezonde beslis singsprocedure een eind komt', aldus minister Boersma. Hij merkte tenslotte op dat de "Vere nigde Staten, die de EEG verwijten de markt voor Amerikaanse produk- ten af te sluiten, in het nu gesloten akkoord in redelijkheid geen poging kunnen zien tot wering van de Ameri kaanse produkten. 'Maar ais de Ame rikanen een stok zoeken om de hond mee te slaan, dan kunnen ze daarvoor natuurlijk iedere afspraak gebruiken'.' m tSRASL famm gevechten ei iroet geluw Smokkel uit Rhodesie Speuren naar da Vinei Watergate: feilen, data Coilectebon mag weer Getuigenis geen reveil Over de paasei a tum r> 7 Boekenelalase 'i Men schrijft ons Radio en tv Strips feuilleton J Rc.ccpt S Commentaar - Dichtbij en verder jj. Weekbladen Puzzel JJ Familieberichten J* Beurs 1o Voor zover bekend zijn twaalf Libane se militairen bij de gevechten gedood en minstens veertig gewond. Over het aantal slachtoffers aan guerrilla-zijde was gisteravond niets bekend. Men vreest dat het hoog zal zijn. Tenmin ste zeven burgers liepen schot wonden op. Voor Beiroet en enkele andere Libanese steden werd de avondklok ingesteld, die inging om half acht plaatselijke tijd. Het Libane se opperbevel verklaarde dat iedereen, die daarna mét eën vuurwapen op de openbare weg zou worden aangetrof fen, zou worden doodgeschoten. De gewelddadigheden begonnen kort nadat de Palestijnen twee Libanese korporaals hadden ontvoerd, kennelijk met de bedoeling hen in te ruilen te gen de Palestijnse commando's die zijn gearresteerd na de recente Israëli sche commando-actie tegen Palestijnse leiders in Beiroet. Het Libanese leger sloot gistermorgen de palestijnse vluchtelingenkampen Sabra en Shatila aan de zuidelijke rand Van Beiroet van de buitenwereld af. Korte tijd later ontbrandde de strijd. Volgens ooggetuigen gebruik ten de commando's bazooka's en lich te wapens, terwijl het Libanese leger gebruik maakte van automatische wa pens, tankgeschut en mortieren. Het Libanese Rode Kruis zond oproe pen uit voor bloed en ambulances re den af en aan door de straten van Bei roet. Boven de vluchtelingenkampen hingen donkere wolken en in de loop van de dag trokken groepen vluchte lingen met hun bezittingen weg naar de heuvels rondom de Libanese hoofdstad. Guerrillastrijders openden ook het vuur op gebouwen en flats in de omgeving van de kampen. De commandant van de Palestijnse Tweede Kamerlid Th. E. E. van Sehaik over het Kamerlidmaat schap. Meest zwaar bewolkt met van het zuiden uit plaatselijk wat regen, later gevolgd door perio den met zon en hier en daar een bultje. Maximum-temperaturen van 12 graden Celslus /bij de Wadden tot roud 19 gr,' in het zuiden van het land. Matige tot vrij krachtige wind, ruimend van noordoost naar zuidoost tot zuid. MORGEN EN OVERMORGEN: tamelijk koud en vooral aanvan kelijk regen, later meer zon. Morgen zon op: 05.05 onder: 20.09 maan op: 05.36 onder. 22.57 pf. vï:'7.^(Sias^fe verzetsorganisaties, Jasser Arafat, stond gisteren voortdurend .in verbin ding met de Libanese regering, die in spoedzitting bijeen was gekomen ten einde een staakt-het-vuren te berei ken. De strijd iuwde, nadat de twee gegij zelde Libanese korporaals door de Pa lestijnen waren overgedragen aan oud-minister Kama! Junblatt, die een vurig voorvechter van de Palestijnse zaak is. Junblatt leverde de militairen af bij de commandant van het garni zoen Beiroet. Het Libanese leger en het Palestijnse verzet besloten vervolgens ter, huize van Junblatt gemengde pa-, trouilles in te stellen om een eind te. maken aan de schermutselingen Maar-uit welingelichte bron^in-'Bei- roel..v.'éEd' vernomen dat gisteravond nog drie raketten, werden afgevuurd /in':dë/richting van.,dé woning,,van dé Amerikaanse ambassadëii't 'iir'' Beiroet in de wijkvYarze,'niét ver vau het presidentiële .paleis. De raketten be- reiktetf hun doel niet en wie ze af schoot bleef onbekend. NIJMEGEN Veertig verpleegsters moesten gisteren overhaast de vlucht nemen toen brand ontstond in de op leidingsschool voor verpleegsters aan de Jacob Canisstraat in Nijmegen. De verpleegsters, die in het gebouw juist les kregen, bleven ongedeerd. De school werd door de brand verwoest. De oorzaak is waarschijnlijk een weg geworpen sigarettenpeuk. Van een onzer verslaggevers DELFT Op verzoek van de Nederlandse Spoorwegen heeft de Algemene Nederlandse Invalidenbond het kort geding dat de bond gisteren tegen de NS wilde aanspannen, opgeschort tot dinsdag. Eu: .Formateur Burger ontving gisteren onder meer kandidaat-minister mevrouw L Vorrink (PvdA), die de portefeuille van volksgezondheid en milieuhygiëne gaat beheren. (ADVERTENTIE) neme... 250gr. gedroogde pruimen - 1 eet lepel suiker - 'stukje pijpkaneel - stukje citroenschil - evt restje rode of witte wijn -100 gr. koude boter - 200 gr. bloem - snufje zout - 50 gr. basterdsuiker - 250 gr._ magere kwark- i dl. room - 75 gr. poeder suiker - citroensap - 1 eierdooier- ca. 4 blaadjes gelatine. suiker en watkoud wateren bekleed hiermee een ingevette taartvorm. Bak'de taartbodem in 3 kwartier gaaf met een hulpvulsel van een prop foiie.Vul dit; met een crème van de kwark met room, eierdooier, suikeren citroensap.Pruimen erop en daarop 2 dl. van het stoofvocht waarin de gelatine is opgeiast. 5mu!papen kunnen een boekje met leuke Zuidvruchten-recepten aan vragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vanochtend om half elf, in de zaal van hel depar tement van justitie aan het Plein waar vroeger het kabinet-De Jong dikwijls heeft vergaderd, begint de voorvergadering (het pré-consti tuerend beraad) van het aankomend kabinet-Den Uyl. Beide formateurs, mr. J. A. W. Burger en dr. M, Ruppert, zullen dit eerste overleg van de kandidaat-ministers lei den. Algemeen wordt in Den Haag de verwachting uitgesproken dat het van daag nog niet zal kunnen worden af gesloten en dat de vergadering morgen nog zal doorgaan. Het gesprek zal vol gens ingewijden vooral draaien rond om vier belangrijke onderdelen van be leid ter zake waarvan de progressieve Tweede Kamerfracties uitgesproken Veerman als partijvoorzitter zou op- verlangens hebben: defensie, de col- volgen maar die nu bij economische legegelden, het huurbeleid en de grondpolitiek. vijf van de KVP, drie van D'66, twee van de ARP en één van de PPR. Als kandidaten-staatssecretaris werden gisteren op het Binnenhof o.a. ge noemd de huidige AR-voorzitter, dr. A. Veerman (onderwijs) en de vroegere KVP-voorzitter en ex-staatssecretaris mr.' A. van der Stee (opnieuw op financiën). Andere nieuwe kandidaten zijn drs. J. ('e Koning (ARP), van wie dikwijls .s voorspeld dat hij dr. zaken de portefeuille middenstand zal moeten krijgen, het Tweede Kamerlid mr. J. A. Mommersteeg van de KVP (defensie), de KVP-penningmeester G. Ph. Brokx (erm) en het PvdA- Tweede Kamerlid W. Meijer (crm). Kandidaten uit het deelkabinet van de progressieve drie zijn: de Amsterdam se wethouder W. Polak (PvdA, finan ciën), prof. mr. B. V. A. Rdiing (PvdA. buitenlandse zaken), - prof. mr, L. Brinkhorst (D*66, buitenlandse zaken), J. Schaefer (PvdA, volkshuisvesting), drs. Marcel van Dam (PvdA, sociale zaken), mej. mr. A. Goudsmit (D'66, d'cn aangetrokken. Het zuilen er zeven- justitie) en de heer A. de Goede tien zijn, van wie er zes van de PvdA, (D'66, financiën). De progressieve en confessionele mi nisters-kandidaten bereidden gister avond in twee aparte (hoewel aan el- kaai* grenzende) vertrekken van het gebouw van de T.weede Kamer dit pré- constituerend overleg al voor. Wanneer de werkvergadering van kan didaat-ministers met een positief resul taat blijkt te kunnen worden afgeslo ten, zai het nieuwe kabinet snel wor den beëdigd. De verwachting is dat de staatssecretarissen binnen het tijdsbe stek van een dag of twee zullen wor- De Invalidenbond deelde, de NS dins dagavond mee, de uitsluiting van geestelijk of lichamelijk gehandicap ten van de 8-daagse NS-vakantiereizen als een onrechtmatige daad te be schouwen en een kort geding te wil- len aanspannen. De Nederlandse Spoorwegen verzoch ten uitstel tot 12 uur woensdagmid dag voor overleg. Toen gistermorgen om 12 uur bleek, dat de NS nog geen oplossing hadden kunnen /inden, be sloot de Invalidenbond op verzoek van de NS uitstel te geven tot dins dag aanstaande. Op die dag zal de bond met de Nederlandse Spoorwegen vergaderen. Door een bericht in Trouw/Kwartet kwam vorige week in de openbaar heid, dat in de NS-folder voor vakan tiereizen van dit jaar voor het eerst een clausule is opgenomen, dat een 'deelnemer, die fysieke of psychische afwijkingen vertoont, dan wel zich aan wangedrag schuldig maakt, van deelneming kan worden uitgesloten.' Secretaris F. W. van Deeleu van de Invalidenbond zei ons gisteren: 'Deze discriminatie begint met invaliden en kan eindigen met negers en joden.' De bond heeft de afgelopen dagen i veel telefoontjes en brieven gekregen van mensen die als militair of verzets strijder in de oorlog invalide werden. .Op een persconferentie van de Neder landse Vereniging voor Revalidatie het samenwerkingsorgaan van de verschillende Nederlandse verenigin gen die werken voor het weer opne men van invaliden in de samenleving werd gisteren het boek 'Geboden Toegang' over bouwkundige aanpas singen voor gehandicapten ten doop gehouden. Tevens werd bekend ge maakt, dat de Vereniging gisteren een brief heeft gestuurd aan de NS, waar in wordt verzocht de uitzonderings maatregel voor invaliden ongedaan te maken, 'Met verbazing', aldus de brief, 'heeft de Vereniging kennis genomen van de ni euw-ingevoerde uitsluitingsbepal i ng. Uit deze bepaling van uw 'vakantie reizen' blijkt dat zowel lichamelijk ais geestelijk gehandicapten, alieen dnor het feit, dat zij gehandicapt zijn, niet dezeifde rechten genieten als andere Nederlanders', aldus de brief. De Nederlandse Vereniging voor Re validatie voert in het schrijven overi- HAGESTEIN De 64-jarige S. P. Kuiper uit Den Burg (Texel) is giste ren op de Rijksweg 2 in de gemeente Hagestein om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op een uitrijstrook tegen de achterzijde van een trekker met oplegger reed. gens aan, waardering te hebben voor de moeite die de NS zich geven om treinen en stations toegankelijk te maken voor gehandicapten. Ze ver zoekt echter de uitsluitingsbepaling alleen op wangedrag en het veroorza ken van ernstige stoornis tijdens de reis te doen toepassen. Een woord voerder van de Spoorwegen zei giste- ArresttltÏG ren op de persconferentie 'toe te ge-' ven dat de wijze van formuleren van de bepaling ongelukkig is geweest.' De verklaringen over het ontstaan van de gevechten liepen nogal, uiteen. Via radic-Beïröet beschuldigde het ministerie van binnenlandse zaken de Palestijnen er van met schieten te zijn begonnen. 'Na de ontvoering van twee Libanese militairen heeft het le ger wegversprerringen opgericht, die deel uitmaakten van uitgebreide vei ligheidsmaatregelen'. aldus deze ver klaring. 'Terwijl onderhandelingen over de vrijlating van de twee werden geo pend, begonnen gewapende elementen diverse militaire posities te beschie ten. Het leger zag zich genoodzaakt uit zelfverdediging terug te schieten en posities in tc nemen in het gebied waar het werd aangevallen.' ARNHEM Tegen een duivenbouder in Huissen (Gld.)'is proces-verbaal we gens dierenmishandeling opgemaakt, omdat hij twintig duiden heëft 'laten verhongeren. Het hofcjrwaarin een tien eeutimeter - dikke laag mest lag, was afgesloten, zodat de duiven niet naar buiten konden. De- man -Is;, ook op staande voet door zijn duivcnvercni- ging ais lid geroyeerd. -GLASGOW (Reuter)In. de-Schot se stad Glasgow, zijn/vijf kinderen bij een brand in een. flatgèhouwriinngeko-^ men. De oudste van de slachtoffertjes was vijf jaar. De "vader van drie' van de; kinderen (de overige twee waren een neefje en een nichtje)- wist zich te redden door in een deken, te sprin gen, die buren beneden als vangzeil uitgespreid hielden. Brandweerlieden vonden drie kinderen dood in een slaapkamer op de, derde, etage. Beide anderen werden bewusteloos naar be neden gedragen. Maar het was te Iaat Zij waren bij aankonst in het zieken huis'overleden. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. Glasgow is in de afgelopen jaren door een reeks zware branden geteisterd. De stad staat nu bekend als 'tondeldoos- stad'. Het bestuur van het Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg (NOZ) heeft de hoofddirectie van de Nederlandse Spoorwegen gevraagd de uitsluitings- bepaling voor gehandicapten ten aan zien van de zgn. '8-daagse vakantierei zen' ongedaan te maken Het nationaal orgaan, waarin 29 met de zorg voor geestelijke gehandicap ten en de algemene gezondheidszorg belaste organisaties samenwerken, zegt verbaasd te zijn door deze maat regel. Maar volgens een communique, dat gistermiddag door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina in Beiroet werd uitgegeven 'heeft het Li banese leger woensdagmorgen gepro beerd de woordvoerder van het Front, Aboe Leüa, te arresteren.' 'Leden van het Front', zo gaat deze lezing verder, 'verzetten zich tegen de arrestatie van Leila, waarna Libanese militairen het vuur op hen openden. De Palestijnen waren toen wel genoodzaakt het schie ten te beantwoorden.' De Libanese regering poogt al gerui me tijd de activiteiten van de in het land wonënde Palestijnen in te per ken om Israëlische repressaiile-maatre- gelen te voorkomen. overtuiging een krant die gezien is en gezien noteer als nieuwe abonnee naar inhoud mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. in kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voer uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Naam: Adres: Betaalt per: Lj maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzefier) LJ handige paraatmap met briefpapier er» pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, antwoordnr. 364 Rotterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1