'Zeer slimme harde werker' 'De MAVO uit is een dwaas idee' Brandkastkraker gepakt in geheime schuilplaats Vredeling.* 'Je kunt zonder vuile handen geen politiek bedrijven' li TROUW/KWARTET ZATERDAG 12 MEI 1973 BINNENLAND T9/K11 Ir, H. Vredeling (48), de gisteren beëdigde PvdA-rainister van defensie ia het kabinet-Den Uyi heeft weinig woorden nodig om zijn visie op het generaalsconfhct in de landmachttop te geven. Hoewei nog afgewacht moet worden wat de nog door premier Biesheuvel ingestelde commissie Lan- gemeier voor advies ter oplossing van het conflict zal geven, staat ir. Vrede ling blijkbaar een krachtige aanpak met open vizier voor ogen. Iftdachtig het spreekwoord: 'Met on willige honden is het slecht hazen vangen', ziet hij het als zijn eerste taak het defensieapparaat achter zich te krijgen. 'Het apparaat wacht op 'een vent die beslissingen durft ne men. Het ontbreken van die beslissin- ,'gen heeft de huidige moeilijkheden in -de hand gewerkt In zo'n gezags va- 'cuüm kunnen allerlei tegenstellingen uitdijen tot conflicten die nu aan de «orde zijn. De vorige minister, De'Kcté- !ter, kun je daar nauwelijks de schuld van geven, die kon geen beslissingen 'nemen door de moeilijkheden in het [kabinet-Biesheuvel*. 'Iedere minister is voor zijn beleid af hankelijk van het apparaat. Ik ga er van uit dat het defensieapparaat loy aal zal zijn, bij niet zal tegenwer ken. Als je daarvan niet kunt uitgaan, kun je er als minister beter niet aan beginnen. Natuurlijk zitten er mensen .in de krijgsmacht die het met mijn politiek met eens zullen zijn. Dat geldt voor ieder departement. Maar die jongens hebben allemaal een be lofte op de democratie afgelegd. Als dat alleen maar mooie woorden zijn, krijg je een hoop herrie, die ten kos te gaat van de krijgsmacht die ze zo denken te beschermen. Mensen die dat doen kunnen een lastige aan me krijgen.' Volgens het regeerakkoord, van de progressieve drie moet er m de jaren 73-76 1500 miljoen op de defensie worden bezuinigd. Het kabinetspro gram is daar zeer vaag over. Hoe denkt u die bezuinigingen te kunnen realiseren? 'Ik wil voorop stellen, dat ik niet ge huurd ben als domme uitvoerder van het regeerakkoord van de progressieve .drie, dat is geen dogma voor me. Als 'dat de bedoeling was had ik nee ge zegd. Ik ben aangetrokken om een be leid te maken, een beleid waarvoor ik 'persoonlijk de verantwoordelijkheid "kan dragen. Ik zal niets doen wat ik persoonlijk niet verantwoord vind, aan partijpolitiek gewm op korte ter mijn heb ik geen boodschap. Voor de [defensie met name geldt dat je ver antwoordelijk bent, voor dertien mil joen Nederlanders en indirect voor ]driehonderd miljoen Europeanan. .Mijn eigen club zal ik van de juist heid van mijn beleid moeten overtui- gen.' t'lk heb me nog niet voldoende kun nen inwerken om exact aan te geven |wat voor beleid ik ga voeren. Dat 'geldt ook voor zaken als de vermaat schappelijking van de krijgsmacht, ik 'iWil de goede contacten met de VVDM .wel met spoed herstellen. Wat de be zuinigingen betreft, ik geloof dat het Inderdaad mogelijk is aanzienlijk op .het budget te bezuinigen zonder es sentiële NAVO-taken van Nederland aan te tasten. Deskundigen van mijn Partij hebben daarover plannen opge steld en die zal ik, gesteund door roijn staatssecretarissen, inbrengen in het overleg met de deskundigen op 't departement en gaan bespreken. Uit de botsing van meningen, die dan ontstaan komt de waarheid wel naar voren. Daarna zal ik de beslissingen nemen, knopen doorhakken, waarbij ik best wel eens fouten zal maken. Het enige wat ik hoop is, dat die fou ten niet fataal zullen zijn, daarvan huiver ik wel eens. Daarbij moet je bedenken dat die 'Plannen al een tijdje geleden zijn op gesteld. Ze zuilen steeds weer getoetst moeten worden aan nieuwe ontwikke lingen in de internationale politiek.' -dis afgevaardigde van Nederland m het Europese Parlement heeft hij die ontwikkelingen en de consequenties daarvan voor Europa op de voet kun nen volgen. Hoe ziet hij die ontwikke lingen en de taak van de NAVO daar in? De buitenlandse politiek is uiteraard .een eerste verantwoordelijkheid van minister Van der Stoel. De defensie is echter afgeleid van die politiek en daardoor krijg ik er ook wel wat mee te maken. In linkse kringen zijn veel mensen die willen dat Nederland de Navo verlaat. Ik vind dat een begrij pelijk, maar dwaas idee. Op West Eu ropa staan zevenhonderd Russische ra ketten gericht, veertig of vijftig die op Nederland gericht zijn, zullen ze in Moskou heus niet weghalen als wij uit de Navo gaan. Nederland is al eerder met weinig succes neutraal geweest Het idee van een eenzijdige stap om de ontspan ning te bevorderen zou mij persoon lijk wel kunnen aantrekken als de consequenties van die stap ook tot mijn persoon beperkt zouden blijven. Maar ik ben met mijn beleid verant- woordelijk voor méér mensen. Door slaggevend is wat het antwoord van de andere kant zou zijn. Je kunt geen politiek op goedgelovigheid bedrijven. Dat geldt ook voor de besprekingen tussen de VS en Rusland. Als je niet uitgaat van 'wishfull thin king' moet je constateren dat er toch enige onzekerheid over de Amerikaan se en Russische bedoelingen bestaat. Er zijn wel positieve punten, de hui dige besprekingen over beperking van kernwapens, de Europese Veiligheids- conferentie en de wederzijdse troepen- vermindering. Maar beide grote mo gendheden moeten nog bewijzen echt 'Je ziet het niet zo aan hem, maar hij is zeer slim, een harde werker, die voor de duivel niet bang is en zich geen knollen voor citroenen laat verkopen Zo omschrijven zijn vrienden ir. H. Vredeling, de Europese land- bouwspecialist van de PvdA, die na lang aandringen en even lang aarzelen, de post van de fensie aanvaardde in het kabi- net-Den Vyl. De nieuwe defensieminister zal bovengenoemde hoedanigheden zeker nodig hebben om met eni ge kans op succes een van de moeilijkste portefeuilles in het kabinet te beheren. Ir. Vrede ling staat voor de opgave de es sentiële Navo-iakcn van Neder land uit te laten voeren en te gelijkertijd bekoorlijk op het defensiebudget te bezuinigen. Met zijn beleid moet hij de ver schillen van opvatting over de defensie, zowel tussen de rege ringspartijen als in de linkse partijen zelf verzoenen. Voorts moet hij een eind maken aan het conflict in de land macht, het krijgsmachtdeel waarvan generaals met tegenge stelde zakelijke opvattingen en persoonlijke belangen het ge zicht het laatste jaar naar bui ten bepaald hebben. Lang is de post van defensie open gebleven bij de vorming van het kabinet-Den Vyl. Het schaap met vijf poten, een de fensiespecialist met voldoende persoonlijkheid om de moeilijk heden op te lossen, werd niet gevonden. Formateur Burger 'zelf werd als een uitstekende kandidaat beschouwd, zijn keus viel echter op zijn gelijkgestem de vriend Vredeling. 'Ik neem een risico met jou', zei kabi- netsleidcr Den Uyl legen ir. Vredeling, de man die zonder iets van de specifieke Neder landse defensieproblemen af te weten, het apparaat nu moet gaan 'runnenHierbij het ver slag van een gesprek met de nieuwe minister van defensie. naar wapenvermindering en duurzame vrede te streven. Is die ontwikkeling positief, dan kan Europa als katalysator optreden, waar door de ontspanning wordt versneld. Is de ontwikkeling negatief, dan moet West-Europa ervoor waken niet met stilzwijgende toestemming van de VS, meer onder de invloedssfeer van Mos kou te komen. Dat zou niet best zijn, ik heb duizend maal liever een Wa tergate-affaire, die toch in het open baar voor het hele Amerikaanse volk wordt onderzocht, dan geheime machtsbotsingen in het Kremlin waar niemand wat van te weten komt. De onzekerheid ten aanzien van de bedoe lingen van de twee wereldmachten be tekent voor West-Europa een kriti scher en meer initiatiefrijke houding in de onderhandelingen.' Als een van de middelen daartoe ziet ir. Vredeling de inbreng van een eventuele Europese kernmacht in die onderhandelingen. 'Ik. ben vierkant tegen een eigen Eu ropese kernmacht, maar je kunt de ogen niet sluiten voor het feit dat die kernmacht, nu al in Engeland en Frankrijk, in potentie aanwezig is. Daaraan doet het bestaan van het non-proliferatieverdrag (tegen de verspreiding van kernwapens) niets af. In Nederland wil men daar niet over praten. 'We zijn ertegen' wordt alleen maar gezegd, maar daarmee kun je geen politiek bedrijven. Dat is net als een man die zijn vrouw zegt, dat ze hem niet ontrouw mag worden, maar verder niets doet om die on trouw te voorkomen. West-Europa moet die potentiële kernmacht in de onderhandelingen brengen en zeggen: 'Als wij van die kernmacht afzien, wat staat daar dan tegenover.' Een probleem, waar ik eerlijk gezegd nog niet uit ben is de vraag, wat er moet gebeuren als de reacties van de twee wereldmachten negatief zijn. Dan ont staat een enorm gevaarlijke situatie, je versterkt de krachten die nu al ijveren voor een eigen kernmacht. Die krachten overigens, maken de ge loofwaardigheid van ons aanbod na tuurlijk wel groter. Maar als de reac ties negatief zijn, zou ik niet graag de keus maken tussen enerzijds dan toch maar een eigen kernmacht of ander zijds een grotere invloed van Moskou op West-Europa te aanvaarden. Euro pa gaat dan een donkere weg op.' De kritiek op de NAVO ivordt enorm gevoed door het lidmaatschap van Griekenland en Portugal, moeten die landen eruit? 'Het is duidelijk dat die landen feite lijk niet in de NAVO thuishoren. Die regiems zijn vreemd aan de democra tische doelstellingen die de NAVO wil verdedigen, maar de vraag is of je ze eruit kan gooien gezien de huidige machtspolitieke verhoudingen. Op grond daarvan meen ik dat verwijde ring van Griekenland en Portugal niet mogelijk is. Het geldt voor al dit soort problemen, door ongewenste toestanden alleen maar af te wijzen kan je geen politiek bedrijven. Poli tiek is zonder vuile handen niet te re aliseren.' DEN HAAG In Den Haag heeft de politie gisteren de 30-jarige Age M. aangehouden, die ervan verdacht wordt betrokken te zijn geweest bij een aantal brandkastkraken en inbra ken. Het gaat onder meer om de brandkastkraak bij V en D in Leeu warden, waarbij tijdens de paasdagen van 1971 de kluis met een thermische lans werd geopend en een bedrag van 170.000 werd buitgemaakt. De politie vond Age M. in een inge nieus ingerichte schuilplaats in zijn huis ih Den Haag. De politie was daar al eerder geweest om hem aan te hou den, maar had hem toen niet aange troffen. Door de afmetingen van de kamers nauwgezet na te meten ont dekte de politie echter dat een slaap kamer op de tweede verdieping onge veer een meter korter was dan hij zou moeten zijn. Op de plaats van de 'verloren' meter werd de schuilplaats gevonden, waarin Age zich voor de politie verborgen hield. door Ferry Mingelen DEN HAAG 'Generaals die met ontslag dreigen, krijgen het van mij bij voorbaat verleend. Die mensen moeten niet tevéél drukte maken. Tegenstellingen, andere opvattingen, best...., daarover valt te praten, maar iemand die zegt: 'als ik geen gelijk krijg, dan stap ik op', hoef dat bij mij maar één keer te doen'. DEN HAAG Het nieuwe kabinet bestaat uit zestien ministers en zeven tien staatssecretarissen. De ministers in het nieuwe kabinet zijn: drs. J. M. den Uyl, minister-president (PvdA), prof. mr. A. A. M. van Agt, vice minister-president en minister van justitie, (KVP), prof, dr, W. F. de Gaay Fortman, minister van binnenlandse zaken en belast met zaken aangaande de West (ARP,), F. H. P. Trip, minister zonder portefeuille, belast met wetenschapszaken (PPR), mr. T. Brouwer, minister van landbouw en visserij (KVP), Mr. I. Vorrink, minister van volksgezondheid en milieuhygiëne (PvdA), drs. J. P. A. Gruyters, minister van volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (D'66), prof. dr. J. A. van Kemenade, minister van onderwijs (PvdA), mr. H. W. van Doorn, minister van crm (PPR), drs. J. Boersma, minister van sociale zaken (ARP), drs. J. P. Pronk, minister zonder portefeuille, belast met ontwikkelings samenwerking, (PvdA), drs. R. F. M. Lubbers, minister van economische zaken, (KVP) mr. M. van der Stoel, minister buitenlandse zaken (PvdA), ir. H. Vredeling, minister van defensie, (PvdA), drs. Th. E. Westerterp, minister van verkeer en waterstaat (KVP). prof. dr. W. F. Duisenberg, minister van financiën (PvdA). In trouw/Kwartet van 2 mei hebben wij de personalia van de zestien ministers vermeld. Op deze pagina iets over de zestien staatssecretarissen. De staatssecretaris voor justitie moet nog benoemd worden. W. Polak (48), zal zich als staatssecretaris van binnen landse zaken vooral bezig houden met de gemeentefi- nanciën. Na zijn middelbare opleiding studeerde hij eco nomie aan de Universiteit van Amsterdam. Vanaf 1946 was hij als sociaal-econo misch redacteur werkzaam bij Het Vrije Volk De heer Polak werd op 1 juni 1962 lid van de ge meenteraad van Amsterdam en op 1 september 1965 we thouder van financiën. W. M. Meijer (33), staatsse cretaris voor sportzaken op het ministerie van CRM, was lid van het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid, Ge-- boren in de Groningse plaats Harkstede, bezocht MULO, de eerste leerkring van een pedagogische academie en een sociale academie. Was van 1963 rot 1964 werkzaam bij de Hengelose stichting voor buurthuizen. Is van 1067 af werkzaam bij de, Stichting Vormingswerk Be drijfsleven. Sedert mei1971 is de heer Meijer lid van de Tweede Kamer. Hij woont in Kampen. Drs. M. P. A. van Dam (35), staatssecretaris huurbescher- mmg, dankt zijn bekendheid met name aan het VARA- programma Ombudsman, waarvan hij redacteur/pre sentator is. Ook door zijn analyses van verkiezingsuits lagen geniet hij landelijke faam. Van Dam, zoon van een Utrechtse politie-agent, is doctorandus in de sociolo gie. Hij was destijds nogal actief in Nieuw-Links en maakte tot tweemaal toe deel uit van het 'schaduw-ka- binet-Den Uyl.' Prof. dr. G. Klein (47), zal zich als staatssecretaris met name bezig houden met het tertiair onderwijs. Dr. Klein is sinds 1968 als hoogleraar in de elktro-technïek verbon den aan de Technische Hoge school te Delft. Na de NBS- B te hebben afgemaakt stu deerde hij wis- en natuur kunde. Klein maakt deel uit van het hoofdbestuur van de PvdA en was één van de op richters van Nieuw-Links in deze partij. Mr. A. Stemcrdink (37), staatssecretaris van defensie belast met personeelszaken, is sinds 25 augüstu 1970 lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Mr. Stemerdink, bezocht de hb, studeerde aan de Kon. Militaire Acade mie te Breda, deed in 1964 eindexamen gymnasium en in 1969 doctoraal rechten. Daarna was hij verbonden aan de Kon. Militaire Acade mie en tevens secf g-arfs van de krijgsraad te Den Bosch. Stemerdink is lid van de provinciale staten van Noord-Brabant en lid van de gemeenteraad van Den Bosch. J. L. N, Schaefer (33), staatssecretaris voor stads vernieuwing op bet ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. PvdA. Hij zal zijn woonplaats Am sterdam niet inruilen voor Den Haag. De heer Schaefer bezocht de LTS en de kader- school van het NW. Daarna oefende hij het beroep van banketbakker uit. Was lid van het actiecomité De Pijp. Zijn 'hobby' was de politiek. Kwam in 1971 in de Tweede Kamer en hield zich daar voornamelijk met woning bouw 1 en huuriiberalisatie bezig. Prof. mr. L. J. Brinkhorst (36), staatssecretaris voor Europese zaken, is vanaf de oprichting, lid van D'66. N» zijn gymnasiumopleidng stu deerde hij van 1954 tot 1959 rechten in Leiden. Hiérna liep hij colleges aan de Co lumbia University te New.; York. Van I960 tot 1961 was hij werkzaam op het, advoca tenkantoor Sherman, and Sir- ling in New York. In 1962 volgde zijn benoeming als wetenschappelijk medewer ker van prof. dr. I. Samkal- den op het Europa-instituut te Leiden, waarvan" hij in 1965' directeur werd, - A. de Goede (44), staatsse cretaris begrotingsbewaking, maakt sedert 23 februari 1967 voor D'66 deel uit van de Tweede Kamer. Na de vijfjarige middelbare han delsschool volgde hij een driejarige opleiding belastin grecht. Hierna trad hij m 1947 in dienst bij de Rijks belastingdienst. Werd vier jaar later directeur-assistent van een landelijk jeugdvor- mmgsinstituut. Van 1952 tot 1954 was hij werkzaam als assistent-accountant, daarna twee adjunct-secretaris van een economisch-juridisch ad viesbureau. In 1956 werd hij hoofd van het bureau boek houding en begrotingszaken van het Reactor Centrum Nederland. Toen hij Tweede Kamrlid werd gaf hij deze functie op. De Goede was voorzitter van de afdeling Den Haag van D'66 Dr. M. H. M. van Huiten, (43), staatssecretaris van verkeer en waterstaat, PPR, is een tegenstander van de auto en een voorstander van openbaar vervoer. Bezocht ÏTBSA, kwe-ekschoolen stu deerde sociale geografie aan de GU in Amsterdam. Was secretaris gewestelijke raad voor Noord-Holland van het Landbouwschap, wetenschap pelijk medewerker aan de GU en hoofd sociaal-econo misch onderzoek van de Rijksdienst IJsselmeerpol- ders. Is directeur urbanisa tie-project van Plan Europa 2000 van de Fondation Euro péenne de la Culture. Twee jaar lid van Eerste Kamer, sinds de verkiezingen lid van de Tweede Kamer, Woont in Lelystad. J. M. P. Hendriks (50), staatssecretaris voor volksge zondheid, (KVP) volgde ze ventien jaar geléden zijn va der op als directeur van het Centrum van Ziekenfondsen te Tilburg. Een functie, die hij tot op heden heeft uitge oefend. Daarnaast is hij voorzitter van de Nederland se Unie van Ziekenfondsen, lid van de Ziekenfondsraad en lid van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen. De heer Hendriks is verder lid van het stichtingsbestuur van de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg. P. J. J. Mertens (56), staats secretaris van sociale zaken, (KVP), is sedert 1964 voor zitter van het NKV. Hij is dn Heerlen geboren en door liep daar de lagere school. Ging op veertienjarige leef tijd werken als typograaf in Dongen en later in Breda. In de avonduren volgde hij vele cursussen. Mertens was al vroeg actief ia de vakbe weging, eerst bij De Jonge Werkman, later bij de Diose- canen in Breda, de Katholie ke Aktie, de Nederlandse Katholieke Arbeidersbond, de voorloper van het NKV. In 1953 werd hij in de ver- bondsraad van de KAB geko zen, in 1963 werd hij vice- voorzitter. Van 1964 tot 1966 maakte Mertens deel uit van het partijbestuur van de KVP. Gehuwd, tien kinder en. Th. 31. Hazekamp (46), staatssecretaris voor midden standszaken, is sinds 26 okto ber 1971 lid van de Tweede Kamer voor de KVP. Na zijn studie economie was hij als secretaris werkzaam bij de Katholieke Middenstands bond (tegenwoordig het Ne derlands Katholiek Ondeme- mersverbond)Daarna was hij van 1967 tot 1971 hoofd van de afdeling economische zaken van de gemeente Den Haag. Van 1958 tot 1967 was hij lid van de gemeenteraad van Den Haag voor de KVP. ^ÏÜl'i sAftlïAÉ Mr. A. P. L, M. M. van der Stee (44), staatssecretaris van financiën, speciaal belast met belastingzaken, KVP, was ook in het kabinet-Bies heuvel staatssecretaris van financiën. Geboren in het Noordbrabantse plaatsje Lan- geweg. Bezocht een gymnasi um en studeerde rechten aan de Nijmeegse universiteit. Was lid van de maatschappij Beghijn en Van Arker en Co, een belastingadviesbu reau. De heer Van der Stee was voorzitter van de KVP. Mr. J. A. Mommersteeg (56), staatssecretaris van defensie, speciaal belast met het mate rieel, is een bekende KVP- radicaal. Studeerde rechten aan de rijksuniversiteit té Utrecht, was adjunct-direc teur van Uitgeverij Syste men Keesing en hoofdredac teur van Keesings Historisch Archief. Hij was politiek commentator KRO. Sedert 1963 lid Tweede Kamer. Diende initiatief-wetje in om frisdranken te belasten ten bate van ontwikkelingshulp. Was in 1965 lid van Neder landse delegatie bij de V.N. In 1966 lid van de Neder landse delegatie bij de As semblee. Lid van Kamercom missie van buitenlandse za ken. Woont in Amsterdam. Prof. dr. P. H. Kooymans (39), staatssecretaris voor vredesvraagstukken, ARP, is hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Deed kandidaats-examen rechten en economie, promo veerde in 1964. Werd in 1962 tot wetenschappelijk mede werker voor het volkenrecht en het recht der Europese gemeenschappen aan de VU benoemd. Drie jaar later volgde zijn benoeming tot hoogleraar. Was van 1967 tot 1971 vice-voorzitter van de ARP en tot 1973 lid Van de partijraad. Werd in 1967 door de Nederlandse rege ring afgevaardigd naar de Verenigde Naties ter bestu dering van het niet-verjaren van de oorlogsmisdaden. Dr. mr, A. Veerman (56), staatssecretaris voor secun dair onderwijs, is sedert 1968 voorzitter van de ARP. Hij studeerde -aan de rijksu niversiteit te Utrecht en aan de VU in Amsterdam (oude talen en rechten). De heer Veerman was parlementair redacteur van Trouw en la ter leraar en vervolgens rec tor van het christelijk lyceum in Delft In 1962 en '63 maakte hij deel uit van de Tweede Kamer. Vijf jaar later keerde hij naar de Ka mer terug. De heer Veerman is tevens lid van de gemeen teraad van Rijswijk. Ook zat hij in de provinciale staten van Zuid-Holland. Gehuwd, zeven kinderen. ill ill f jfeffiSg pif.M iSiSsnW»= d2~ d~Z& me Zestien onderministers (plus nog één vacature) 'ogressief akkoord is geen dogma' fflikfrai ~i ,,r f>d' 9 <8 sa i

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 11