fff l tf Dat stukje water relzen 8-Daagse NS-vakantie- »Afl98T rneo 3 maal 10 gulden aan prijzen uw probleem ook het; onze wordefig uit met NS Arjos wil opheffing en opname in ARP Mededeling Betaald voetbal Roomboter (8) HENKESSENEFELDER Kabinetsformatie (40) Kabinetsformatie (41) Centraal terrein autowrakken Commune moet kraakpand ontruimen Personalia BeéfceneteXage Kaas met ster-allures 2 dagen in mei voordelig uit met NS BINNENLAND/PUZZELS/T11/K13 Horizontaal: 1. wachtoord, 5. scha- f duw, 10. noorse god. 12. papegaai, 13. I bij elkaar behorende voorwerpen, 15. zwemvogel, 17. haarvlecht, 18. rood jn I de wapenkunde, 20. bedehuis, 22, I boom, 23. scheïk. element, 25. volgens anderen (afk.), 26, lidwoord, 27. ver- klarende omschrijving, 31. muziek- noot, 32. niet parkeren 34. vrouwen- i beeld als schoorzuil, 41. aardrijkskun- dige aanduiding, 42. kindergroet, 43. sdieik. element, 44. Chinese lengte- maat, 45. honingdrank, 47. putem- I niertje, 49. zeegras, 51. broeibak, 53. s booistapel, 55. vaarwel, 58. plaats in Gelderland, 59. bewaarder van een kerk, 60. opgewekt. j Verticaal: 1. teken gereedschap, 2. droogoven (Z.N.), 3. handegge, 4. rund, 6. rivier in Rusland, 7. water in I NJJr. 8. eer, 9. brede grove lat, 11. t oude lengtemaat, 14. meisjesnaam, 15. I reeds, 16. koninklijk (afk.), 17. met- selspecie, 19. alvorens, 21. schortje, 24. klaar, 27. puistje, 28. vuur (mal.), 29. knaagdier, 30. een zekere, 33. soort civetkat (Indn), 35, bloedhuis, 38. wiel, 37. voertuig, 38. opening van een fuik, 39. leed (Z.N.), 40. klamp van een steigerpaal, 45. vogel, 46. maanstand, 47. overblijfsel bij ver branding, 48. schoorsteenzwart, 50. wereldtaal, 52. waterstand, 54. lied, 56. muzieknoot, 57, sporttenn. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK: Hor.: 1. mortel, 4. korrel, 7. erker, 9. raad, 10. eend, 12. trek, 13. Eelde, 14. krat, 15, roede, 18. ges, 20. Steeg, 23, baron, 25. dartel, 26. banier. 27. ieder, 29. preek, 31. Ier, 32. start, 37. leem, 39. arena, 40. Nero, 41. loom, 42. teer, 43. Egede, 44. raster, 45. latent Vert: 1 monter, 2. taak, 3. leder, 4. kreet, 5. rank, 6. Jasüg, 8. kolder, 9. rede, 11, drie, 16. order, 17. darre, 18. galei, 19. sober, 21; teint, 22. error, 23. bei, 24. nar, 28. degene, 29. polder, 30. edel, 33. ader, 34. troost 35. ka mer, 36. ratel. 38. moot, 40. Neet. dam. Linnksbovcn vermelden: Week- Oplossingcn tot en met woensdag a.s. endpnzzel. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwartet postbus 859, Amster- Prijswinnaars: J. Bessellog, Stations- door Henk van Halm Een vijver in het voorjaar geeft heel wat te beleven. Sinds februari gluur ik 's avonds met een sterke lamp aan een verlengsnoer in het water dat dan niet, zoals overdag, hinderlijk spiegelt. straat 31, Assen; E. Bousema-Walles, Valkestein 103, Ede; mevr. I. G. J. Ko ning, Adai. de Ruyterweg 157-1, Am sterdam. Je ziet alles even mooi als in een aquarium: de goudvissen, de twee baarzen die vorig jaar op onbekende wijze fn de vijver verzeild raakten, soms een enkele kleine modderkrui per wat. een buitenkansje is (deze vis is een zeer verborgen levend nacht dier), bruiloft vierende stekelbaars jes, sedert half maart twee wijfjessa lamanders, een enkele jonge bruine kikker, geel gerande waterroofkevers, bootsmannetjes, vlookreeftjes, drie- hoeksmosseltjes. Begin april staken zwanebloem en grote egelskop de eerste bladpunten boven water en verscheen het eerste roestbruine elliptische blad van het drijvend fonteinkruid op de water spiegel. Dat laatste vult nu al een aardig hoekje: steeds meer nieuwe, nog opgerolde blaadjes schuiven naar de oppervlakte, waar ze zich eerst wat aarzelend openvouwen. Het glanzend en het gekruld fontein kruid bleven voor een deel de hele winter mooi, maar die breiden zich nu sterk uit, evenals het levendige- groen van het voorjaarssterrekroos dat zulke mooie rozetjes op het vij veroppervlak vormt. Ze groeien snel, maar nog niet zo hard als de algen helaas! Als het even kan, grijp ik niet in in het milieu van een vijver, waarin je immers een natuurlijk evenwicht nastreeft Maar soms moet ik bijvullen met leidingwater, omdat de neerslag de verdamping niet kan compenseren en ik boven dien gietwater voor de kamerplan ten uit de vijver put, omdat het in elk geval armer is aan chloor, kalk en fluor dan wat er uit de kraan komt De kalk uit hetleidingwater stellen de algen bijzonder op prijs. Nu heb ik geen bezwaar tegen alg als zodanig, want het houdt het wa ter hélder en stoffeert de bodem. Bovendien biedt het een schuilplaats aan heel veel waterinsekten en hun larven. Echt lelijk wordt het pas, als het als 'flap' gaat drijven. Het onderschept dan het licht in het water, beneemt het uitzicht op de bodem en wordt geel door de zon. irfcru 4le niet zijn vernlea van nuu en *4re* kunnen ntel ln befcaadeBar meien jettrfflen, Gettelmbottflnc 1* verzekert. Vra- [H die niet onderling met elkaar te verkend Itamn moeten ln afzonderlijke brieven worden gMUld. Ver brief dient een gnlden aan nest- E itftlz hr werden InrezleUn. Adret? redactie freuw-Kwartet, poatbu* MS. «otterdam. -Aanvulling op antwoord betreffende belastingaftrek voor suikerpatiënten. De medische adviescommissie van de i Diabetes.Vereniging Nederland is van -oordeel dat het diabetesdfeet geken- merkt moet wonden als een zeer eiwit- Üjkdieet waarvoor niet ƒ128,. maar 360,- voor de inkomstenbelasting i ,mag worden afgetrokken. Iri een pro- .cedure voor de belastingrechter heeft i jeen benoemde deskundige dit beves- -tigtL De vragensteller uit onze ril* kriek van II april zou wat betreft het streng zoutarme dieet (zoutarme melk) reeds op deze 360,- aftrek f 'recht hebben. Uit deze aanvulling, <cok die over de gevoerde, procedure, t lijkt weer het grote belang van deze .vereniging en dergelijke op <flt gebied biggende doch andere ziekten betref fende verenigingen. JVraag: Wat te doen met kippen die «leren pikken en eikaars veren pluk- ten?' j 'Antwoord: Het is een klein koppeltje. JHet-is radicaal, maar ruim ze op j en begin met een nieuw stel. Zorg voor goed kalkrijk voedsel, een goede üttloopren en bezigheid voor de kip* pen. U hebt ze voor uw plezier. Stel u dus ook op de hoogte van de bijzon derheden van uw hobby. Er zijn boek- jes over te koop en uw liefhebberij betreft levende wezens, die recht heb ben op het beste dat u kunt doen, Vraag: Kunt u mij namen en adressen geven van vioolbouwers, liefst in het noorden van het land? Antwoord: Onze gegevens betreffen slechts die te Amsterdam, Utrecht en Den Haag. We houden ons aanbevolen voor adressen in oosterlijker en noor delijker streken. Vraag: Een mooie vaas viel aan grui- zels en graag zou ik hem weer lijmen. Zou dat mogelijk rijn? Antwoord: Dat hangt van verschillen de dingen af. Hoe groot zijn die grui- zels? Is het 'stevig* of zeer dun porse lein (het woord gruizels doet het erg ste vrezen) en: Hoe handig bent u en ;hoe staat het met uw geduld. Als dit alles met elkaar te combineren valt, kunt u met een bekende lijm probe- jen het zaakje weer in orde te krij gen, zodat u er 'geen barst meer van Tiet'. Hier en daar zou een eveneens kundig gebruikt kwastje de foutjes kunnen bijwerken. Is het echter een kostbare vaas, dan moet.u toch liever naar een vakman gaan. U moet wel vaststellen of het honorarium van de ze expert in overeenstemming is met !dc waarde die deze vaas voor u heeft. Vraag: Kan een invalide die polio-lijd- ster was, in aanmerking komen voor een auto of invalidewagen om naar haar werk te gaan? Antwoord: U kunt contact zoeken met Bet Prinses Beatrix Pollofonds, Be- zuidenhoutseweg 229, Den Haag. Vraag welke bewijzen en papieren u klaar moet leggen of gereed moet houden, of welke fotokopieën u het beste lómt laten maken, als de bezoe kende ambtenaar de gegevens komt bekijken die de verstrekking van een dergelijk vervoermiddel wenselijk ma ken. Bij het verzoek om contact kunt u het beste daar meteen naar infor meren. Vraag: Lezers willen in hun niet cen traal verwarmd huis een andere vloer bedekking leggen en denken aan pla vuizen. Antwoord: Zonder centrale verwar ming lijkt ons een stenen vloer wel uiterst decoratief maar vreselijk koud. Wte de ellende van ouderwetse keu kens, rönder goede verwarming, maar met stenen vloeren, tegels of gramto meegemaakt heeft, verlangt daar be slist, niet naar terug. Bij een »oede verwarming is een tegelvloer ideaal en. gemakkelijk schoon te houden. Dit geldt ook voor moderne plavuizen, die ÖSd zijn en antislip kunnen zijn. An tieke plavuizen hebben een onregel matig oppervlak, zijn dus minder S4ed schoon te houden en ruïneus zelfs voor de stevige spijkerbroeken vah de erop spelende kinderen. Becüflcatle: Sedert enkele jaren vjpont de schrijver S. P. Akkerman te Drachten, Brouwerssingel no. 78. Al djn- Wij ervan overtuigd, dat de post otia toch had weten te vinden, willen graag zijn adres, doorgeven. ADVERTENTIE) Volledig verzorgd, dus incL hotel, maaltijd», rds en Keuze nit 17 verschillende reizen in binnen-en buitenland van elk Alle inlichtingen in de brochure „8-Daagse NS-Vakantkreizen 1973" op de stations. Van een onzer verslaggevers %rf DEN HAAG Om een zo welpolitie ke als organisatorische vernieuwing van de ARP te bewerkstellig», wil de antirevolutionaire jongerenorgani satie Arjos nauwer worden betrokken bij de partij activiteiten. Dit is de kern van het rapport 'Veerman kan ik overvaren, nee of ja?', dat het hoofd bestuur van de organisatie zojuist heeft uitgegeven. In dit rapport houden de samenstel lers een pleidooi voor opheffing van de Arjos in haar huidige vorm en in tegratie van het Arj os-werk in de acti viteiten van de partij. 1 Voordat men "toe besluit zal ech ter eerst vin de rapporteurs op bestuurlijk veau overeenstem ming moeten worden bereikt ten aan zien van een concreet en gefaseerd ac tieprogramma, waarin vemieuwings- maatregelen op landelijk, provinciaal en plaatselijk niveau worden opgeno men. Bij de uitvoering daarvan zouden Ar- jos-kaderleden actief moeten worden ingeschakeld. De rapporteurs vinden dit een absolu te voorwaarde, getuige hun beeld spraak aan het slot van de aanbevelin gen: 'indien de veerman ons niet kan garanderen, dat de overtocht ons aan de kust van het beloofde land brengt, dan wagen wij die overtocht niet'. pnbllkaile werd! met de naam de loten de? ondertekend. Brieven ktmnri werden te- stuurt aan bet aceretarlaat ütefdredactie Treuw/Kwartn, postbus 85». Aattterdam. De grote hoeveelheid Ingezonden stukken, welke betrekking hebben op de kabinetsformatie en speciaal op de daarmee samenhangende problematiek voor de confessionele partijen, nood zaakt ons daaruit een keus te doen voor publikatle. Dit om te voorkomen dat andere onderwerpen geheel door deze discussie worden verdrongen. In de editie Tr/Kw van 24 april-staat ,op pagina 2 een artikel over de actie voor NAC-spelers. Hierin wordt een beroep gedaan op o.a. particulieren om geld te geven voor een extra-pre mie bij winst op NEC. Aangezien de ze vereniging tot de sector betaald voetbal behoort, vind ik dat als het bestuur wil, dat de spelers een extra premie krijgen, het zelf voor het geld moet zorgen. Als het bestuur dit niet kan, dan kunnen ze bij. NAC beter stoppen met voetballen. Er zijn toch al genoeg dubs die in een zelfde situ atie verkeren. Den Haag KEherwijn Naar aanleiding van hetgene wat de- heer D. Veenstra uit Amsterdam zei over de subsidiepolitiek van de EEG wil ik het volgende opmerken: de Ne derlandse boeren krijgen een zeer la- ge beloning voor het produceren van de allereerste levensbehoefte: het voedseL Wanneer Nederland geen boeren kende moest het al zijn voed- sel importeren, wat meer kost dan het subsidiëren van de landbouw. En dan nog iets. De agrarische sector (6 pet van de Nederlandse beroepsbevol- king) zorgt voor plm 30 pet van de Nederlandse export Ook moet men nu eindelijk maar eens gaan inzien dat de agrarische industrie geen (ADVERTENTIE) ar Henkes Senefelder 2al straks, als de nieuwe hal klaar is, één van de grootste offset drukkers van Europa zijn. In totaal zullen er zo'n 500 offsetpers-fectionisten hun "draai" vinden. Een super modem bedrijf waar een vooruitstrevend be leid wordt gevoerd. Gevolg hiervan Is b.v. het open-calculatie-systeem. HENKES SENEFELDER B.V. Grafische bedrijven van IJsendijkstraatl50 Pu mierend, Tel. (02990) 2 79 50 grondstoffen hoeft in te voeren, wat wèl het géval is met bijvoorbeeld de metaal. Mensen in de stad moeten ook maar eens een mentaliteitsverande ring ondergaan inplaats van te gaan schoppen tegen mensen die willen werken, ook voor een lage beloning. Emmeloord A. J. C. Goldhoom, Bij de tallozen, die zich verdringen om de eerste steen te werpen naar het kabinet-Den Uyl, heeft zich blijkens het televisleverslag van Ton Hydra ook de heer Leerling van de EO gevoegd. Aan de zeer terechte op merkingen van de heer Hydra zou ik dit willen toevoegen. Tenminste 9 van de 16 kandidaat-ministers zijn christe nen, van de overigen weet ik het niet, Hoe durft de heer Leerling bij voor baat te veronderstellen, dat voor een kabinet, dat in meerderheid uit chris tenen bestaat, de bijbel wel niet het richtsnoer zal zijn? Zou men bij de EO niet inzien, hoe diep men op deze manier zijn medechristenen kan kwet sen en hoeveel gelijkenis de EO gaat vertonen met een Farizese Omroep? Maassluis F. IJ. Dijkstra Het is er dan eindelijk toch van geko men! Mede dankzij de verstandige en realistische houding van de heren Boersma, Aantjes en Andriessen kan ons land de komende tijd geregeerd worden door een duidelijk progressief gericht kabinet Iets om erg blij mee te zijn, dacht ik zo! Blijkbaar denkt het merendeel van de ingezonden- brieven-schrijvers daar heel anders over, getuige alle fvreselijkekreten die je 's morgens op je nuchtere maag te verwerken krijgt als je Trouw openslaat: 'Weg met Aantjes en Boersma', 'Aantjes en Boersma plegen verraad' en 'Geef ons Biesheu vel terug voor een .ware evangelische politiek' (spaar me alsjeblieft!), etc. Triest toch, dat een zo voortreffelijke krant als Trouw het voor eén groot deel van zulke lezers moet hebben. Enfin, leve het kabinet-Den Uyl, zul len we maar zeggen. Groningen J. de Vries HAARLEM Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland hebben provinciale staten gevraagd 4,4 miljoen beschikbaar te stellen voor de inrichting van een regio naal autowrakkenterrein met een oppervlakte van 28 ha ten zuiden van het Noordzeekanaal. Een aantal autosloperijen zou naar dit gebied moeten verhuizen. Het provinciaal bestuur wil met de inrichting van dit eerste regionale au- towrakkenterrein paal en perk stellen aan de toenemende aantasting van het landschap door autokerkhoven. Van het terrein zal zestig procent beschik baar zijn voor opslag van autowrak ken. Volgens een rapport zal in 1980 de voorraad autowrakken bij autoslo pers dubbel zo groot zijn als in 1970. Het probleem van de 'wilde ontwikke ling' in het landschap van het te koop of te huur aanbieden van caravans wil men tijdelijk oplossen door vijf ha van het te kopen terrein voor dit doel te verhuren. AMSTERDAM De twintig leden van de 'internationale sociaal-culture le oonumme', die een pand aan de Keizersgracht in Amsterdam hadden gekraakt, zullen het moeten ontrui men. Dit heeft de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr. J. van der Esch, bepaald in zijn vrijda gochtend gedane uitspraak in het kort geding dat de huiseigenaar tegen de twintig jongeren had aangespannen. De jongelui zullen direct het huis moeten verlaten. Elk der communele den werd veroordeeld tot betaling van honderd gulden gedingkosten. 'Het doel van deze internationale jongeren commune is verbetering van de com municatie tussen de mensen. Binnenkort Js de benoeming te verwachten van de oud-minister van onderwijs, kunsten en weienschappen en ontwikkelingssamen werking mr. Th. H. Bot tot ambassadeur ln Wetten. Mr. Bot is nu ambassadeur ln Cana da. Hi) volgt ln Wenen mr. C. W. Baron van Boetzelaer van Asperen op. Ambassadeur Bot Is sinds 1968 in Ottawa. Daarvoor was hij onder meer van 1963 tot 1065 minister van IK en W en van 1965 tot 1967 minister zon der portefeuille voor ontwikkelingszaken. Solzjenitsyn: Een kaars ln de Wind .118 blz. pap. 12,96, ui tg. De Boeke rij, Baarn. Alexander Solzjenitsyn. filosofeerde in toneelvorm. In een milieu van. welva rende wetenschapsmensen, bezig met zichzelf, hun verhoudinkjes en met hun; cybernetica, waarmee zij onder andere door middel van bió-stromen neurotische personen hopen te stabili seren, zijn een paar daarbij niet aan gepaste figuren: een bange, oneven wichtige vrouw, die tijdelijk als proefpersoon dient, en een man dia lang onschuldig in. een strafkamp zat, en in de woestijn het eenvoudige le ven en lijden heeft leren-kennen. Hij hoopt, in de wind van een toekomsti ge wetenschappelijke materialistischs wereld, de kaars brandend door te ge ven. Naar Lucas 11: 35 'Zie dan toe, dat wat licht in u is niet duisternis zij'. Hij kiest daarom tenslotte da richting van de sociale cybernetica, die niet de mensen maar hun samenle ving wil richten. Dat Solzjenitsyn da botsingen van zijn goede bedoelingen en gedachten met die van de heden daagse maatschappij (nadrukkelijk niet een Oost-Europese maar evenzeer een Westerse) tot een toneelspel ver werkte, wil nog niet zeggen dat het (ADVERTENTIES daardoor ook eén theatraal, drama werd. Daarvoor zijn de' karakters, hun omgeving en hun -spanningen te vaag en algemeen getypeerd. Zij zijn meer verpersoonlijkte gedachtengangen dan échte personen. En al worden zij ook wel betrokken bij angsten, liefde, ziekte en dood, praten zij toch voor namelijk en voortdurend over theorie ën, en dan nog langs elkaar heen. In zes taferelen, waarvoor-de schrijver, onpraktisch, telkens andere, zeer uit voerige decors voorschrijft. Ondanks de toneelvorm lijkt Een /Kaars in de Wind mij meer literatuur dan drama. En ook meer een tastend zoeken dan een duidelijk stellen. B.H. niet vergeten, JHco eten Edith John: Weven met naald en draad (oorspr. titel: NEEDLEWEA» VING). Vert Petra Smittenaar. Uitg. H. W. J. Becht Amsterdam. 90 pag. prijs 2L50. De titel van dit boek spreekt voor zichzelf. Aan het 'weven met naald en draad' komt geen weefgetouw te pas. Enkele borduurtechnieken als open naaiwerk, stoppen, naaldkantwerk, Hardanger, festonsteek (omgewoelde draden), heel vrij gewerkt, liggen er aan ten grondsIag.Een veelzijdige ple zierige bezigheid, waarbij eigen initia tief en inzicht tot verrassende experi- mentele resultaten kan leiden. Edith John helpt U daarbij graag op weg met haar nogal beschouwende en per soonlijke begeleiding. Deze tekst, in clusief inleiding en slotwoord, zou overigens o.i. zonder schade aan de inhoud van het boek, wel wat bekort kunnen worden (bezorgdheid over wasbaarheid, slijtage, een hoofdstuk over,'leveranciers in Nederland' met slechts wat algemene aanwijzingen alle min of meer overbodige zaken). Hoewel de op iedere bladzijde voorko mende foto's en tekeningen wel dui delijk zijn, vinden we verschillende voorbeelden toch moeilijk 'af te le zen'. Practische tips, b.v. over het op spannen van de te bewerken stof, kwamen we niet tegen. Toch staan we graag achter de opdracht aan het begin van dit mooi uitgevoerde werk, waarin o.m. twee kleurenfoto's de ge geven techniek heel duidelijk laten zien: het is bedoeld voor de 'talloze borduursters die nieuwsgierig leergie rig en belust op experimenten zijn'. Zij zullen er zeker succes mee oogsten en er veel plezier aan beleven. R.D.-S. Ef zijn weer drie (waarvan twee 'pil len') boeken verschenen in de reeks 'Crime de la Crime' van de Arbeiders pers in Amsterdam. Sedert 1972 be ijvert. deze uitgeverij zich werken op dé markt te brengén uit de misdaadlec- Als alg met mate daartoe neiging vertoont, is dat nog wel tegen te houden door met een stok erin te steken, zodat de eronder aanwezige luchtbellen de kans krijgen te ont snappen. Flap weghalen betekent ook waterplanten weggooien die er stevig in verstrengeld zitten. Mijn vijver is een kant en klaar ge kochte bak van polyester-glasvezel van de fabriek Plasticall. Hij meet 1.80 bij 1.80 m, is langs twee oevers 35 cm diep en heeft een vierkant diep deel van 60 cm, de minimum- diepte voor een waterlelie. Daarin heb ik de gewone 'boeren' waterle lie. die zich ln deze kleine vijver met vrije schrale voedingsboedem niet zo sterk ontwikkelt als in de vaarten, plassen en rivieren. Het eerste nog rode blad kwam deze week bovendrijven en wat dieper zitten er nog meer. Daar is ook een nog minuscule bloemknop te zien. Oeverplanten heb ik in met kleiige slootmodder gevulde etenriet bak ken, zoals ook voor blakons gebruikt worden. Die bakken staan op de on diepten. Een bak is beplant met sterke woekeraars: grote egelskop, waterbies, drijvend fonteinkruid, veenwortel. De andere bevat wat 'rustiger* soorten: pijlkruid, zwane bloem, Amerikaanse waterhyacint (Pontederia cordata), middelste en grote waterweegbree. In een hoek van de vijver is een grote plastic pot 'te water gelaten', waarin een pol pluimzegge, de soort die de mooie belten in veenplassen vormt De zegge is op zich zelf al een sie raad. maar hij dient tevens als 'voet aan de grond' voor waterdrieblad en slangewortel, twee van d® allerfraai ste vüverplantén die er zijn. Het waterdrieblad stuwt vlak onder "de waterspiegel dikke groene wortel stokken voorwaarts, waaraan grote heldergroene "klaver bladeren ver schijnen waartussen nu een rechtop staande: tros van wittè, zachtroze aangelopen, helemaal behaarde gen- tiaanbloemen. De slangewortel heeft een zelfde groeiwijze, maar de blade ren zijn hartvormig, de bloei wijze een-helder witte aronskelk met een gele kolf. Ook deze waterplant bloeit nu en als je de idtgebloelde bloei- wijzen laat zitten, verrast hij je in de nazomer; inet dieprode bessen In een soort miniatmirmalskolf. De vijveroever is aan twee zijden met tegels belegd om de kinderen de gelegenheid te géven zoveel mo gelijk van het waterleven gewaar-te worden. De twee ajtdere kanten rijn beplant: langs de zuidoever werpen een berk, kattestaart, leverkruid en adderwortel wat schaduw over het water, de lagere begroeiing bestaat uit hondsdraf (dat vrijmoedig het water in groeit), speenkruid, lig gend en móeraswalstro, moerasver- geetmehiet, wateraardbei en stekel- varen. De noordelijke (zonnige) oe- ;Vert; een smalle, strook; tussen terras ~en''vtfyer, irfet <er, uit als een ou-; derwets rijke slootkant, met gele lis, oeverzegge, koekoeksbloem, egelbo terbloem, pijptorkruid, watermunt, dotter en moerasspiraea. Een stukje tuin, waar naar mijn idee geen "bor der tegenop kan. tuur na de middenperiode van de vorl- ge eeuw. Veelal huiveringwekkende li teratuur voor de ware liefhebbers. s Wij beginnen de.korte opsomming.van de inhoud met 'De oom1 (prijs /18J50 446 Mz.) van Sheridam Ie Fenu-Dit is een van de veertien romans, die deze in 1873 gestorven auteur schreef. Een lang en wat langdradig verhaal mt 1860 over een jong eh uiteraard mooi meis je in een landhuis. Pa sterft; een own wordt verdacht van moord en daarné- vens doemen tal van vreemde personen op. Gelukkig bevindt zich onder hén een 'edelaardige' echtgenoot,' die het meisje de ware liefde leert kennen. 'De holle man' van John Dickson Carr (prijs ƒ15,—, 266 blz.) hadden we al eerder ontmoet, lezers die De onzicht bare moordenaar* in htm kast hebben staan hoeven diens avonturen (in 1957 vertaald) niet aan te schaffen. Twee mensen rijn bijeen in een afgesloten kamer, een lijk blijft over. Knappe the orieën worden ontvouwd; een platte grond verduidelijkt de plek des mls- drijfs. Lugubere toestanden in het be tere griezelwerk. Cornell Woolrich tenslotte schiep De bruid was ln het zwart' (prijs 13,50 205 blz.) Woolrich stierf in 1968 als uiterst eenzame miljonair, inclusief de beroepshalve aanwezige mensen ston den nog geen tien man rond zijn graf. In het boek worden niet minder dan vijf mensen naar de andere wereld ge holpen, vier waren er stuk voor stuk beter van af gekomèn als ze niet.Nu ja, lees en geniet van spanning en mys terie. G.L. ADVERTENTIE Kies uit alle dinsdagen» zaterdagen, behalve 31 mei. Jaarkaart 65+of dames 60+ f 50,-, voor 'n 65+echtpaar f 75,-; driemaandskaart 65+ of dames 60+ 20,-» voor 'o 65+echtpaar f 30,-. Vraag de folder aan 't loket.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 13