Eredivisieclubs niet scheutig met cijfermateriaal Sectie betaald voetbal vergadert vanmiddag in Zeist Binnenkort uit te brenge- 'rijfsplan van de KNVB zal bepalend zijn voor ;an de overheid MMilflBi !:S Politieke druk TROUW/KWARTET ZATERDAG 12 MEI 1975 SPORT T19/K21 AMTERDAM Zaterdag 31 maart werd door de leiders van de VVCS, de spelersvakbond, een dag met 'historische betekenis' ge noemd. Het bëstuur betaald voetbal leek toen juist de clubs te hebben overtuigd van de onhoudbaarheid van het algemeen gehekelde trans fersysteem. Immers, bij toetsing aan het arbeidsrecht zou de geldende regeling ongetwijfeld als a-moreel worden afgedaan. Teneinde in een afbouw van het transfersysteem te voorzien ontwierp een team van juristen een stelsel van schadevergoedingen, waarbij een belang rijk principe werd doorbroken: een speler/werknemer zou niet'lhnger afhankelijk zijn van de wensen en eisën van zijn club/werkgever indien hij van werkkring wilde veranderen. Een gewichtige doorbraak, waarvan de consequenties in enkele regionale vergaderingen met de clubs inmiddels zijn doorgenomen. De clubs brachten daarin zoveel bezwaren naar voren, dat de entree van het alternatief in ieder geval niet de komende transferperiode zal plaatsvinden. Er wordt vandaag, als de sectie betaald voetbal van de KNVB in Zeist bijeen is, slechts een principe-besluit genomen. De uitwerking zal vervolgens vóór de in november te houden sectie vergadering gebeuren, zodat er in december met de nieuwe regeling gewerkt kan worden. De WCS stelt zich wat betreft het tempo van de veranderingen tolerant op. Karei Jansen, de secretaris/penning meester: 'Als de nieuwe regeling op 1 juni ingevoerd zou worden, zouden we op grote problemen stuiten- De reden daarvan: men is niet in staat op korte termijn alle voorzieningen te treffen, die het nieuwe stelsel moeten begeleiden. Men is er bijvoorbeeld niet in geslaagd de reglementering tijdig op poten te zetten, omdat er een aantal clubs nog niet happy is met afschaffing van het oude systeem'. Wat blijkt namelijk? Alhoewel vrijwel iedereen ervan overtuigd is, dat het niet langer verantwoord is met een in juridisch opzicht vol komen lek systeem door te gaan, stribbelen met name Ajax en Sparta driftig tegen. De voorzitters Van Praag en Van Rijn manifesteren zich momenteel als strijdbare tegenstanders van de vrij revolutionaire veranderingen. Karei Jansen: 'Ajax en Sparta zullen vandaag tot de tanden toe gewapend verschijnen. Zij hebben zich inmiddels verze kerd 'van de steun van enkele gerenommeerde juristen. En je weet het: gehuurde advocaten spreken je taal'. Het Rotterdamse Sparta, dat door het verdwijnen van het transfer systeem inderdaad getroffen wordt, aangezien de bedrijfspolitiek is afgestemd op verkoop van spelers om de exploitatie rond te krijgen (Jansen: 'Daar schermen de 'clubs altijd mee. Sparta bij voorbeeld met de opbrengst van Kristensen en Van Beveren. Maar je hoort niets over de gepleegde investeringen. Er zit best wel eens een miskoop tussen'), heeft een beroep gedaan op mr. Kaulingfreks een goede bekende in het KNVB-milieu. Kaulingfreks heeft ook zitting gehad in een commissie, die belast was met de uitwerking van het rapport Zon. Toen al meende hij een juridische pijler onder het bestaande transfersysteem te kunnen aanleggen. Karei Jansen: 'Het sectie- bestuur heeft de onmogelijkheid van die suggestie blijkbaar ingezien. Nu probeert Kaulingfreks zijn ideeën op UEFA-niveau te slijten, alwaar hij door Jos Coler naar voren is gebracht. Kaulingfreks zal er bij de vergadering ongetwijfeld op aandringen nog geen beslissing te nemen, te wachten bp een voorstel dat momenteel door een UEFA- commissie wordt ontworpen. Ik heb begrepen dat het voorstel in het Karei Jansen najaar gelanceerd zal worden. Maar ik heb ook begrepen dat'het niet veel zal afwijken van de plannen die Kaulingfreks al eerder voorgeschoteld heeft'. Het sectiebestuur betaald voetbal kan zich geen 'tijdrekken' permitr teren. Er is, zes weken terug, al aangekondigd dat het bestaande systeem zou verdwijnen en het is politiek niet te verkopen alsnog een andere koers te kiezen. Dat zal trouwens ook niet 'lekker" vallen bij onder meer de Partij van de Arbeid die onlangs benaderd is voor overheidssteun aan het betaalde voetbal. En juist aan die politieke partij wordt de opvolging van de in sportkringen weinig populaire staatssecretaris Vonhoff toegedacht. Karei Jansen: 'Je kunt niet meer terug zonder bokken te schieten. Het is uitdrukkelijk gesteld en het betaalde voetbal maakt zich belachelijk als de klok wordt terugge draaid. Het is overigens een voorwaarde om eventueel voor rijks subsidie in aanmerking te komen dat het transfersysteem ver dwijnt. Het wordt door de PvdA onaanvaardbaar geacht Nogmaals, het is vandaag 'ja' of 'nee'. De uitslag valt nauwelijks te voorspellen, koppen tellen is in dit geval een moeilijke zaak'. Nu al heeft de WCS het zgn. Vertrouwvol Beraad (kleine delegaties van KNVB, FBO, WCS) met spoed bijeengeroepen. Op 26 mei vindt de algemene vergadering van de WCS plaats en zal het bestuur up-to-date van de gang van zaken op de hoogte moeten zijn. Jansen: 'We willen nu zo snel mogelijk weten waar we aan toe zijn. Van avond weten we al meer en voor een nadere toelichting hebben we om een spoedberaad gevraagd. Punt is, dat je steeds meer merkt van onzekerheid bij de spelers. Op 21 mei begint feitelijk ai de trans ferperiode. Dan moeten ze overal mee bekend zijn'. IZI door John Unse Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Twee jaar geleden gaf de toenmalige minister van CRM, Marg„ Klompé, toestem ming om ten gunste van het-be taalde voetbal jaarlijks een be drag van 2,o miljoen aan de toto- gelden te onttrekken. Een opmer kelijk succesje voor de in hevige nood verkerende bedrijfstak. De problemen bleken daarmee niet opgelost. Het betaalde voetbal kent nog immer enorme tekorten, waardoor op korte termijn ver eiste investeringen (onder meer in de accommodatiesfeer) niet ge pleegd kunnen worden. Kapitalistisch ïifjr't ijf ïV; 1" Mr. Jaques Hoogewoning Teleurgesteld GUUS BROX cijfers niet openbaar i i ■■«mmmm—in iw.hl. Het transfersysteem opnieuw ter discussie BETAALD VOETBAL NOG ONGELOOFWAARDIG »<k •4J «J\v r v. Vorig jaar al voerde dat naar een nieuwe poging van de KNVB om de overheid te wijzen op het belang van het voortbestaan van het betaalde voetbal. Er werd als aanvulling op de nota Sport '70, waarin volgens de KNVB te weinig ruimte was gescha- -pen voor betaalde sport, een nota be taald voetbal uitgegeven. Dat werk stuk heeft in geen enkel opzicht aan de verwachtingen beantwoord. Er werd zelfs niet gereageerd door de po litiek, terwijl een outsider als drs. Hans van de Kar in een studie de aangevoerde argumenten moeiteloos ontzenuwde. Met andere woorden: het betaald voet bal had zich niet geloofwaardig ge maakt, verkocht zijn zaak nog bitter slecht Onder het bewind van de nieu we sectievoorzitter mr. Jacques Hoge- woning is er de afgelopen maanden opnieuw druk op enkele politieke par tijen uitgeoefend ter uitbreiding van de overheidssteun. De vertegenwoordi gers van het betaalde voetbal arri- u veerden toen uiteraard ook bij de JPvdA, de partij die centraal staat bij het inmiddels geïnstalleerde kabinet- Den Uyl. Als gesprekspartner troffen zij onder meer Joop Voogd, kamerlid en gespe cialiseerd in het welzijnsbeleid. De ar gumenten die sectievoorzitter Hoge- woning in desbetreffende gesprekken naar voren bracht spreken Voogd vooralsnog niet aan. Hij zegt: 'Als voornaamste motief is gesteld, dat bij het uitblijven van overheidssteun Ne derlandse talenten naar het buiten land zullen verdwijnen. Sorry, maar dat vind ik zwak. Ik betwijfel trou wens of dat zo'n vaart zal lopen.' Mr. Hogewoning: 'Dat lijkt me een half antwoord. Sterker nog: dat is slechts in beperkte mate ter sprake gebracht. Eén van de opvattingen, die we na drukkelijk naar voren brengen is het belang van de actieve sportbeoefe- ning. De KNVB telt bijna 900.000 le den een niet weg te cijferen groep. Bij het bevorderen van de actieve re creatie speelt de topsport een grote rol daar bestaat ongetwijfeld een relatie tussen. Wil je dat bestendigen, dan zul je ervoor moeten zorgen dat het betaalde voetbal in stand wordt gehouden. En het gevaar dreigt, dat het verdwijnt. Dan is er bovendien nog de passieve recreatie, die het be taalde voetbal biedt.' Bekende opmerkingen, die Voogd al eender ter discussie had gesteld. Hii heeft nog steeds geen bevredigend antwoord gekregen op zijn vraag of het voortbestaan van het bftaalde voetbal wel zo belangrijk is. Hij: 'Let wel: ik ben in principe niet tegen top sport, alhoewel het elementen (presta tie, prestige, competitie, concurrentie) bevat die kenmerkend zijn voor een kapitalistische maatschappij, een der gelijke maatschappij-ontwikkeling zelfs stimuleren. Ik ben evenmin in principe tegen het steunen van be taald voetbal, ondanks de vraag of assag -ftAt-'ÏWhf'r JArVe-l" f X'-n Sis mu .f aiüKijtr w W»ltn, Tn«I1KJ pEBk» 'L 1 hl' fan',i' !L- ihj,, 1 'ijh. |,"i* Ui iaph - t I r-» y - rj i f,1 J'V \K: r«"'/"n1'1 i 1 1 '"j. _ri,»!Ï Hj-'" *1 >«.-1 1 jf 1 v ,Fl' ''.r'tfijV ipy 1 y».- 1 ,V u"i Lj-li 'i3!' ff'Vrj/i'j'i 1 1j ,,-1 «i>u i j .-j ;i ii" I,"--'''®1,,'/'1 i,i-,.,'- .y.i'jd''1" ilIIlliillU5U.lUJB jUiituu topsport synoniem is aan betaalde sportbedrijving. De argumenten van het betaalde voetbal overtuigen mij nochtans niet. Het belang van de pas sieve recreatie wordt opgevoerd, maar de belangstelling neemt af, de waarde van dat argument derhalve óók. Ik kan v,el begrip opbrengen yoor een bewering als zou het een cultuurvorm zijn, die niet mag verdwijnen. Als zo danig is voetbal niets minder dan to neel, al word ik er ziek van dat de sportwereld zich regelmatig afzet te gen subsidies die de overheid ver strekt aan andere cultuurvormen. - En wat het bevorderen van de actieve sportbeoefening betreft: daar heb ik mijn twijfels over. Ik signaleer een tendens dat de belangstelling voor an dere sporten groeit. Voetbal zal in de toekomst een grote plaats in de sport wereld behouden, maar zo eenzijdig als het nu nog is blijft het niet. Zoals het gehele recreatiepatroon zal veran deren.' Voogd is weinig concreet. "Hij veront schuldigt zie1- daar uitdrukkelijk voor. Hij moet nog van veronderstel lingen uitgaan, omdat feitelijk materi aal ontbreekt. Mr. Hogewoning beloof de hem vóór eind april met een be drijfsplan op de proppen te komen, waarin de KNVB eens een stukje vi sie zou ontwikkelen. Totnogtoe heeft hem een dergelijk plan niet bereikt. Voogd: 'Ik ben teleurgesteld, dat het bedrijfsplan nog niet aangekomen is. Het had er al moeten zijn. Jammer. Ik'ben zeer benieuwd naar de grootte van de subsidie-aanvraag en de filoso fie die erachter zit. Het betaalde voet bal zal haast moeten maken. Als er nog enige invloed moet worden uitge oefend op de aanstaande begroting zal het binnen enkele weken moeten ver schijnen.' Mr. Hogewoning: 'De deel- plannen zijn klaar, alles moet alleen nog in elkaar geslagen worden. We komen mankracht tekort, vandaar. Ik heb nu via-via iemand gevonden die zich er mogelijk volgende week al aan gaat zetten. Punt is, dat je moet anti ciperen op de problematiek, maar steeds met nieuwe problemen gecon fronteerd wordt. Je leeft voortdurend in een spanningsveld, waarin je prag matisch moet handelen. We komen tijd tekort, reden waarom we zo graag een directeur betaald voetbal willen aanstellen. Maar ik kan toezeggen, dat het bedrijfsplan binnenkort gepresen teerd wordt' Als Voogd zich achter de gedachten van het betaalde voetbal kan scharen met als consequentie dat hij een sub sidieverzoek zal ondersteunen, dan nog stelt hij enkele voorwaarden. Die vooral betrekking hebben op enkele sociale factoren. Voogd: 'Ik heb de in druk gekregen dat de spelersorganisa tie nog steeds niet als een volwaardi ge gesprekspartner aanvaard wordt. De inspraak-procedure zal verwezen lijkt moeten worden. Er zal een ac ceptabele arbeidsrechferlijke verhou ding moeten komen. Waarom kan er niet, net als in de toneelwereld, met salarisklassen gewerkt worden?' Ver der wil hij niet gaan. Hij wil ervoor waken, dat de overheid zich te sterk mengt in het beleid. Hij zegt: 'Dat is gevaarlijk. Dan creëer je een situatie als met de omroepen het geval is. Dat een minister op een gegeven moment kan ingrijpen in het beleid, zoals on langs gebeurd is met de VPRO. Daar stond ik ook niet achter. Je kunt het honoreren van den subsidie-aanvraag van het betaalde voetbal niet afhanke lijk stellen van het doorgaan van het plan-Huybregts om maar iets te noe men. Dat leidt na verloop van tijd tot betutteling.' HET BETAALDE VOETBAL is niet scheutig met het verstrekken van cijfermateriaal. Waar al ettelijke ja ren pogingen worden gedaan geld los te peuteren bij de verschillende overheden, verzoeken die veelal ge honoreerd worden, blijft de belas tingbetaler in het ongewisse voor wat betreft die besteding van de ge meenschapsgelden. De clubs koeste ren een onbegrijpelijke angst om hun bedrijfsresultaten prijs te ge ven. Alhoewel, onbegrijpelijk? Wel licht probeert men zó het zwakke management te camoufleren. Bij een door Trouw/Kwartet gepleegd mini- onderzoek bij 18 eredivisieclubs werd slechts incidenteel volledig opening van zaken gegeven. De meeste organisaties maakten een wat vage berekening; andere waren hele maal niet bereid enig inzicht te ver schaffen. Het was de bedoeling een overzicht samen te stellen van de bedrijfsresultaten van de verschil lende clubs in het nu bijna afgelo pen seizoen. Dat het hierbij gepubli ceerde overzicht niet compleet is, dat het bovendien niet geheel be trouwbaar is, moet worden toege schreven aan botte onwil van ver schillende bestuurders. We bieden het u niettemin aan teneinde ten minste enig idee van wat er in het betaalde voetbal omgaat te verstrek ken. Een van de weinige clubs die wél toegang bood tot de boeken'was FC Den Haag. Daar kent men geen geheimen. Het exploitatie-overzicht van de FC Den Haag wordt hier in tegraal afgedrukt. Het biedt een strikt eerlijk beeld van huishouding en resultaat. Na het doornemen van Dan Haags exploitatierekening val len de cijfers van de andere clubs eenvoudiger te interpreteren. Seizoen 19721973 (het resultaat van de laatste wedstrijd tegen Excel sior is op basis van een prognose in gecalculeerd). Vaste vergoedingen aan 30 contract spelers waarvan 10 fullprofs 370.000. Premies A-team (175 gulden per punt) 110.000. Premies B-team (40 gulden per punt) 30,000. Reisvergoedingen aan spelers 15.000. Sociale lasten 70.000. Vakantiegeld 30,000. Samen 625.000. Personeelsstaf: commercieel direc teur, technisch directeur, 3 trainers, administrateur, administratieve hulp, schoonmaakhulp, terreinmees- ter, horecamanager 220.000. Overige wedstrijdkosten: reis- en verblijfkosten, provisie seizoenkaart- houders, reclame- en en controle 50.000. Trainingskosten: speelmateriaal, me dische behandeling, massage, brand stoffen, wedstrijdvoorbereiding 80.000. Huur stadion (variabel bedrag; komt neer op tien procent van 83 1/3 pro cent van 17 competitiewedstrijden incluis onderhoud en schoonmaak van het terrein) 70.000. Beheerebosten: heffing KNVB (2 procent van de recette); representa tie; accountantskosten; vergaderkos- ten 60.000, Kosten administratie 35.000. Overige kosten: rente en aflossing van een lening (3,5 ton groot); jaar lijkse afdracht aan amateurs (10 mille)jeugdtoernooi etc. 40.000. Vecnmakelijkheidsbelasting 140.000. Omzetbelasting (gesaldeerd) 90.000. Totaal uitgaven 1.410,000 Seizoenkaarten: 195.000. Recette tweede team: 8.000. Recette eerste team 650.000. Directe subsidie gemeente 50.000. Ziekengelden 55.000. Toto-NOS-uitkering 80.000. Overige inkomsten: (reclame, inci dentele promotions, restaurant, bui tenverkoop etc.) 175.000. Tegemoetkoming gemeente in ex ploitatietekort 150.000. Totaal inkomsten 1.363.000 Nadelig verschil inkomstenuitga ven 47.000. Buiten exploitatie gehouden vriend schappelijke, beker en Europa Cup wedstrijden leverden een bedrag van 38.000 gulden op. Reële tekort over het seizoen 72—73 bedraagt derhalve 9000. FC UTRECHT: Op een begroting van ruim een miljoen is dit seizoen een verlies van ongeveer twee ton geleden. Daarbij is de bijdrage van de gemeente in het exploitatietekort (meer dan een ton) al verrekend. Het aantal toeschouwers blijft bijna 25 procent onder de verwachte uit komst. Er zijn al maatregelen ge troffen om een dergelijk resultaat m de toekomst uit te sluiten. De uitga ven in de salarissfeer zullen anders besteed worden dan totnogtoe het geval was: lagere basisinkomens en hogere premies. Liquiditeitsproble men doen zich nog niet voor. Er was een potje beschikbaar. NEC: Op een begroting van tussen de 1 en 1,5 miljoen gulden (aldus manager Jansens) bedraagt het ex ploitatietekort ditmaal circa drie ton. Dal is tweemaal zo veel als vo- rig jaar. De vier ton subsidie, die de gemeente Nijmegen jaarlijks be schikbaar stelt zijn in deze cijfers al verdisconteerd. De belangstelling loopt sterk terug bij NEC. Begroot werd een aantal van 12.000 toeschou wers per wedstrijd, het zal nu neer komen op 7500 tegen 10.000 vorig jaar. Er zijn nog geen liquiditeits moeilijkheden. De totale loonsom zal verkleind worden door het aan tal contra ctspel ers van 25 op 20 5 21 terug te brengen. FC DEN BOSCH: Op een begroting van ongeveer negen ton zal onge veer 1,5 ton verlies geleden worden. De belangstelling is met ruim vijf tien procent teruggelopen. Binnen kort wordt in de gemeenteraad van Den Bosch gesproken over het ver dwijnen van de vermakelijkheidsbe lasting, hetgeen voor Den Bosch een verlichting van rond 100.000 gulden betekent Aan de loonsom wordt niets veranderd. Den Bosch stoot weliswaar enkele spelers af, maar kan geen kandidaten vinden om als amateur in het te installeren jeugd- team te spelen. NAC: Een betrekkelijk goed jaar voor NAC. Aldus penningmeester Houdijk, die zeer schaars was met zijn informatie. Dankzij gemeentelij ke steun (voor het eerst dit sei zoen), die 50 pet van het exploita tieverlies bedraagt en die als een voorschot van een ton al is uitge keerd, kan het de laatste jaren ge bruikelijke verlies van ongeveer 150.000 gulden per jaar aanzienlijk worden teruggebracht. De liquidi teitspositie baart zorgen, vooral doordat er het afgelopen seizoen geïnvesteerd is in de accommodatie. HAARLEM: Op een begroting van negen ton 'verspeelt' Haarlem onge veer 30.000 gulden, hetgeen als nage noeg kloppend wordt beschouwd. Gemeentelijke hulp speelt daarbij een grote rol. Sinds januari is de vermakelijkheidsbelasting afgeschaft en de gemeente stelde Haarlem bo vendien m staat tot een renteloze le ning van 2,5 ton. De aflossing moet nog geregeld worden. Haarlem stel de sowieso als jaarlijks een subsidie van 60.000 gulden beschikbaar. MV: Sluit de exploitatie af met een voordelig saldo, wat een onge kende ontwikkeling in Maastricht is: 25.000 gulden. Daarbij is de subsidie van de gemeente (tien procent van de baten) al verrekend. De begro ting wordt volgend seizoen wederom op een hoogte van IJl miljoen afge stemd. Er kwamen dit seizoen 60.000 toeschouwers méér, de recette-op brengst steeg met 160.000 gulden bruto. FC AMSTERDAM: volkomen gebrek aan cijfers. Er wordt voor dit sei zoen geen begroting gehanteerd, om dat de tijd voor het opstellen ont brak na de fusie (volgens bestuurs lid Thijs Jansen/. Nog geen idee of er überhaupt een nadelig resultaat geboekt wordt Gevoelsmatig wordt gesteld, dat FC Amsterdam 15 pet meer bezoekers heeft getrokken dan DWS in het voorafgaande seizoen. TELSTAR: Op een begroting van ongeveer 900.000 gulden zal Telstar geen exploitatieverlies lijden. Dat komt voor rekening van de gemeen te Velsen (vorig jaar ruim twee ton) en Hoogovens (onbekend be drag maar veel minder dan de ge meente). De belangstelling liep dit seizoen bij Telstar met ongeveer tien procent terug. Dat betekent rond 40.000 gulden minder inkom sten. De loonsom zal gereduceerd worden door. het aantak spelers - van 24 op 22 terug te brengen.. GO AHEAD: Op een begroting van circa 1.2 miljoen zal Go Ahead op nieuw een verlies van twee ton lij den. Daarbij is de 4.5 ton subsidie van bedrijfsleven en gemeente (waar een huur van 175.000 gulden tegenover staat) verrekend. Het ex ploitatieverlies betekent dat er spe lers verkocht moeten worden. Het aantal contractspelers wordt van 25 naar 21 teruggebracht. De begroting van het aanstaande seizoen wordt minder opportuun samengesteld. FC GRONINGEN: globaal tekort van 250.000 gulden, waar gemeentelijke subsidie (ton) en provinciale subsi die (50.000 gulden) nog van moet worden afgetrokken. Belangstelling is vooral in de tweede helft van de competitie aanzienlijk gedaald, het geen de oorzaak vormt van het ex ploitatieverlies. Besprekingen over een volkomen veranderde opzet van de huishouding en wijze van subsi diëring verkeren in een beslissend stadium. Aantal contractspelers zal worden gereduceerd; hoogte van sommige salarissen eveneens. AZ '67: exploitie blijft binnen het raam van de begroting. Er was een verlies ingecalculeerd van ruim 1.5 ton, waarvoor dekkking bij sponsors e.d. was gevonden. Die dekking hoeft slechte gedeeltelijk te worden aangesproken. Begroting bedraagt bijna acht ton. Dat is ook de richt lijn voor 't komende seizoen. Be langstelling is in vergelijking met vorig eredivisiejaar met 15 procent toegenomen, hetgeen 20.000 toe schouwers betekent. PSV: de beoogde totaal-recette wordt niet helemaal gehaald, maar veei scheelt het het niet. Belangstelling (12.000 per wedstrijd) is ten opzich te van vorig seizoen niet veranderd. Beeld wordt gunstig beïnvloed door de gemeentelijke beslissing om ver makelijkheidsbelasting met 50 pro cent te verminderen. Cijfers worden om bedrijfstechnische redenen niet verstrekt, aldus manager Van Gel der. FEYENOORD: geen rooskleurig beeld. Feyenoord heeft een gemid delde van 37.000 toeschouwers per wedstrijd nodig om de normale uit gaven (zonder transfers e,d.) te be strijden. Gedetailleerde cijfers wor den nooit verstrekt. 'Daar heeft het publiek toch lak aan', aldus manager Brox. FC TWENTE: redelijk goed jaar. Geen exploitatietekort door de op brengsten uit UEFA Cupwedstrij den. Beoogde opbrengsten uit com petitiewedstrijden worden op 50.000 gulden benaderd. Belangstelling daalde van 9000 tot ruim 8000 toe schouwers per wedstrijd. SPARTA: enkele weken geleden werd de spelers al verteld, dat er dit seizoen een exploitatieverlies wordt geleden van ruim vijf ton. Daartoe zullen enkele spelers (Klin- jan, Kowalik, wellicht ook Kreuz) verkocht worden. De loonsom zal bovendien sterk verminderd worden. AJAX: maakt per definitie geen cij fers bekend. Aangenomen kan wor den, dat er een redelijk seizoen is doorgemaakt. Wereldbeker- en Euro pa Cup-wedstrijden maakten eventu eel goed wat de competitiewedstrij den te weinig opbrachten.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 21