NAM hoopt op meer gas in de Noordzee Rank Xerox in Venray heeft 1000 man nodig Groei BASF zette door in eerste kwartaal Goudprijs weer op recordpeil Nederland moet inflatie- spiraal gaan doorbreken Rolls Royce verkocht zig bedrijf Biezig bedrijfbezig bedrijs Forse daling in New York Congres Vrije Universiteit: OPEC-overleg is mislukt ill! V Ned. Fondsen in New York Na zeven weken toch op straat Straatsburg vraagt droogfcegebieden DOW JONES INDEX TK28 TROUW/KWARTET ZATERDAG 12 MEI 1973 FINANCIëN EN ECONOMIE T29/K29 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor de tweede maal in de geschiedenis begint het er sterk op te lijken, dat economen machteloos staan bij de confron tatie met de zich ophopende maatschappelijke problemen. De eerste maal was net de grote, wereldomvattende crisis in de dertiger jaren, waarop de economen lange tijd geen antwoord wisten. Verminken Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Er dreigt een tekort aan olie nu de onderhandelin gen tussen de OPEC (de organisatie van olieproducerende landen) en de westerse oliemaatschappijen opnieuw zijn mislukt. Het overleg in Tripoli is na twee dagen vruchteloos praten afgebroken. Te kort t Biik in een van de laboratoria van de BASF in Ludwigshafen. Bezorgdheid over milieuhysterie Van een onzer verslaggevers LUDWIGSHAFEN - De groei, die het Duitse chemische concern BASF in 1972 kenmerkte heeft zich in het eerste kwartaal van 1972 versterkt doorgezet. De groepsomzet steeg met 24,1 procent van DM 2,79 miljard tot DM 3,46 miljard en de winst na belasting ging met ruim 38 pet. vooruit van DM 216 miljoen tot DM 298 miljoen. Europese Commissie verder optimistisch BRUSSEL De voornaamste taak voor het Nederlands economisch beleid in 1973 blijft het doorbreken van de inflatiespiraal en de ver betering van het prijsklimaat. Milieuhysterie Koersen in Montreal Krasnapolsky Hartogensis Mercurius overgenomen Gist Brocades Amas in vrije tijd Grasso iets beter Macintosh w* Frico had goed jaar Cindu Key en Kramer m Economie can huidige problemen niet aan Momenteel zijn de problemen anders, maar niet minder schrijnend. Gedacht wordt aan de groeiende kloof tussen rijke en arme landen, de vervuiling van onze natuurlijke omgeving en de toenemende werkloosheid, terwijl de -- fabrieken op steeds grotere schaal a 1- lerlei produkten voortbrengen, waarvan het nut sterk kan worden be- twijfeid. Op deze en nog andere problemen - heeft de huidige economische theorie geen vat, of, zoals dat beeldend wordt gezegd in 'Ekonomies Bulletin', het faculteitsblad van de economische fa- l culteit van de Vrije Universiteit, 'de economische begrippen, die eigenlijk moeten bemiddelen tussen kennis en. - werkelijkheid zijn onwerkelijk gewor den, balletjes die men elkaar verkneu- - terd toespeelt, zoals bij tafelvoetbal, - terwijl de werkelijkheid verborgen blijft'. Gezien deze vraagstukken heeft de Vereniging van Economie Studenten aan de Vrije Universiteit (VESVU) gemeend de 'Krisis in de economische 1 theorie* tot bet thema van haar - jaarlijkse congres te moeten kiezen. Voor dit congres hebben economen uit binnen- en buitenland hun mede werking verleend. Daar was in de eer ste plaats de Cambridge-professor Joan Robinson, de moeder van de huidige kritiek op de gangbare economische wetenschap, die al tientallen jaren lang een centrale rol speelt in de ver dere ontwikkeling van de economi sche theorie. Een andere belangrijke plaats in het congres-programma werd ingenomen door nee-marxist prof. E. Mandel uit Brussel, die In zijn rede 'Ecologische (milieu) krisis en economische theo rie' het marxisme aanbood als alterna tieve economische theorie. 'Want', zo betoogde hij, 'het marxisme ziet in tegenstelling tot het liberale kapitalis me de economische groei slechts als een middel voor de ontplooiing van het individu en niet als doel in zich". 'Alleen tot op een bepaald punt is groei een voorwaarde voor de ont wikkeling van een persoonlijkheid. Voorbij dat punt kan de groei het in- Tekort aan olie dreigt De Libische minister van olie Ma- broek heeft de concerns gewaar schuwd dat hun 'manoeuvres kunnen eindigen in een bankroet'. In een fel le verklaring zei Mabroek dat de OPEC-landen niet zullen aarzelen alle middelen te,, .gebruiken om meer geld voor de ruwe 'olie te" ontvangen. 'Onze middelen zijn talrijk', aldus de bewindsman. Gevraagd naar de mogelijkheid dat de olielanden de kraan zullen dichtdraai en zei hij: 'De rijkdom (aan olie) is van onze volken en zij bevindt zich onder hun voeten.' Het breekpunt bij de onderhandelin gen was de schadevergoeding die de OPEC eist na de waardevermindering van de dollar, afgelopen februari. Vol gens de organisatie zijn eerder ge maakte prijsafspraken nu niet meer van kracht Zij eisen een prijsstijging van 11,1 procent. De oliemaatschappij en willen niet verder gaan dan ruim 8 procent Deze verhoging zou dan niets mogen afdoen aan de eerder ge maakte prijsafspraken, die voor drie jaar gelden. De concerns worden hier in gesteund door de regeringen van verschillende westerse landen, zij zijn zeer bevreesd dat de OPEC nu al aan het contract wil sleutelen. In Wenen gaat de OPEC 21 mei'in tern verder praten over de te nemen stappen. Intern bestaat hierover ver deeldheid. Landen als Irak en Libië wilien een harde lijn volgen, terwijl bijvoorbeeld Prnië en Saoedi-Arabië een zeer gematigd standpunt inne men. Mocht de OPEC besluiten de kraan dicht te draaien dat deze beslissing eensgezind kan worden genomen lijkt echter onwaarschijnlijk dan komt dat op een bijzonder moment Thans bestaat nl. al een tekort aan olie en olieprodukten. Dit wordt o.a. veroorzaakt door een grote Amerikaanse vraag, die weer een gevolg is van o.a. de economische opleving daar. De regering in Was hington wil een toewijzingsbeleid gaan voeren voor olie, waaraan de EFFECTENKOERSEN AVONDVEBKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes de offclële slotkoers van gistermiddag}. AKZO 75.40 (75.00exdiv); Hoogovens (77.70); Kon. Olie 123.40-123.59 (123.46); Philips 53.70-54.00 53.30); Unilever 150.00- 150.70 (149.70); KLM (108.80). ASSEN 'De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft op het continentale plat in de Noordzee tot nu toe na een 25-tal boringen op zee een goede 20 miljard kubieke meter aardgas aangetoond. Men hoopt het dubbele hiervan te vinden. Dat heeft ir. J. T. L. Bartlema, technical manager van de NAM in Assen, meegedeeld in een interview in het personeelsorgaan NAM-ogram. De NAM hoopt In 1976 gas aan land te brengen. Met medewerking van het Netherlands Offshore Operators Co- mittee (NOOC) is een aantal 'ian- dingspunten' aangevraagd, 'Mijn per soonlijke voorkeur gaat in eerste in stantie uit naar IJmuiden of naar een plaats in de kop van Noord-Hol land, als dat althans mogelijk is', al dus ir. Bartlema. Gezien het grote aantal onzekerheden is er over de volumina nog weinig te zeggen. In dien men de grootst mogelijke pij pleiding zon leggen zou deze een ca paciteit hebben van 20 tot 30 mil joen kubieke meter per dag. Maar of de gezamenlijke producenten - in clusief de NAM —een dergelijke produktie halen valt nog te bezien. De NAM is tot de ontdekking geko men, dat de mogelijk producerende formaties in sterk van elkaar ge scheiden blokken zijn gebroken, waardoor de hoop op de vondst van een grote aaneengesloten structuur niet werd bewaarheid. Thans is de hoop gevestigd op het vinden van een voldoende aantal kleinere, geïso leerde accumulaties die produktie vanuit zee mogelijk maken. Niet al ien het Nederlandse, ook het Engel se gebied vertoont een zelfde pa troon. dividu alleen verminken', aldus de Brusselse hoogleraar. 'Zo staan we nu voor de situatie, dat grote delen van de mensheid in weelde baden en daarom niet tot ontplooiing komen, terwijl nog grotere delen van de we reldbevolking door de armoede even eens niet tot ontwikkeling komen'. Volgens prof. Mandel ligt de oorzaak van de hedendaagse milieucrisis in het natuurwetenschappelijk onder zoek, dat te zeer is verankerd in de kapitalistische maatschappijstructuur. Hij verduidelijkt dit door te wijzen op de produktie van steeds nieuwe auto's, waarbij niet naar de vervuiling wordt gekeken, maar slechts de econo mische rentabiliteit telt Zouden de prioriteiten worden omgekeerd en zou de vervuiling zwaar gaan wegen bij de beslissing een nieuwe auto al dan niet in produktie te nemen, dan had wellicht de stoomauto allang zijn in trede op de markt gedaan. Zo'n auto zou weliswaar hooguit 80 km. per uur kunnen rijden, 'maar ik geloof niet dat dit de ondergang van de wereld zou hebben betekend', aldus prof. Mandel. Daarbij komt, dat de winsten nu steeds meer worden gezocht in tech nologische vernieuwingen. Chemische bedrijven zijn bijvoorbeeld gedwon gen om teineinde de winsten op peil te houden eens ia de 4 jaar nieuwe produkten op de markt te brengen. Vier jaar is evenwel te kort om de effecten op het milieu te ken nen. Samenvattend stelt hij dan ook dat de doelstellingen van het bedrijfsleven niet mooi samenlopen met die van de maatschappij, in tegenstelling tot wat ia de huidige economie-boekjes wordt geleerd. Omdat bovendien corrigeren de overheidsmaatregelen, bijvoorbeeld in de vorm van milieubelasting (die overigens toch door de consument wordt betaald) niets uitrichten, pleit hij voor een socialistische maatschap pij, waarin een democratische plan ning (hij zet zich hier af tegen m.n. de Sowjet Unie) is ingevoerd en de particuliere eigendom is afgeschaft, zodat het bedrijfsleven geen kans krijgt prioriteiten in de vorm van een tweede huis, een derde auto en een vierde televisietoestel te stellen. Een andere spreker op het congres was prof. B. Goudzwaard, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, die zich af zette tegen de marxistische economie. Wel gaf hij toe, dat economische groei geen doel moet zijn, maar slechts een middel tot de ontplooiing van de mens. In zijn rede pleitte hij voor de invoering van christelijke waarden in de economische theorie. Tegen het marxisme als mogelijke theoretische oplossing van de huidige economische problemen voerde hij een aantal bezwaren aan. Zoais bij voorbeeld de vooruitgangsgedachte in het marxisme, waardoor het voor soci alistische economen moeilijk zal zijn te denken aan stopzetting van de eco nomische groei met alie gevolgen van dien. Een ander bezwaar tegen het marxisme vindt prof. Goudzwaard in de neiging om alle kwaden van deze tijd te herleiden tot het kapitalisme. 'Dit maakt de marxistische theorie on kritisch', aldus de Amsterdamse hoog leraar. 'Mijn mensbeschouwing is een andere dan de marxistische. Een mens komt volgens mij pas tot zijn bestemming als hij door God als mens wordt aan gesproken en in een ontmoetingsver houding staat tot zijn medemensen", aldus prof. Goudzwaard, die daarmee de door het socialisme op de voor grond geplaatste gebruik van de na tuur door de mens verwierp. Prof. Goudzwaard acht het wenselijk om de stopzetting van de economische groei te overwegen, omdat die groei niet meer bijdraagt tot de zelfontwik keling van het individu. 'Zo dragen electrische tandenborstels niet bij tot het welzijn van gezinnen en is daarom geen economische groei, maar slechts economische gezwelvorming". 'Christus zal bij zijn terugkeer op aarde de mens tot verantwoording roepen over de natuur. Het respect voor de natuur moet dan ook het be gin zijn voor men gaat denken aan economische groei', aldus prof. Goudzwaard, rrrfrurt imtiMTrrifi VENRAY De groei van het produc tiebedrijf van Rank Xerox in Venray zal opnieuw belangrijk worden ver sneld. Door de toenemende vraag naar kopieer- en dupliceerapparaten en bij behorende verbruiksartikelen en re serve-onderdelen, zal het aantal mede werkers dit jaar worden uitgebreid van ruim 1900 tot 2S0O. De onderne ming verwacht thans reeds in de eer ste helft van 1974 de 3200ste mede werker te kunnen verwelkomen. Dit betekent dat vanaf nu elke maand bij na 1500 nieuwe medewerkers moeten worden aangetrokken, vooral voor de produktie-afdelingen. Rank Xerox opende haar produktiebedrijf in Ven ray in 1965 met ca. 80 medewerkers. concerns op vrijwillige basis kunnen meewerken. Doen zij dit echter niet, dan kunnen andere maatregelen wor den genomen, zo waarschuwde een re geringswoordvoerder gisteren. Een andere mogelijkheid voor de OPEC-landen —.en deze .ligt meer voor de hand zou kunnen zijn een vergroting van de olieproductie te weigeren. Ook dit zou in een tijd van toenemende vraag tot moeilijkheden leiden, maar minder rampzalig zijn dan volledige 'drooglegging*. LONDEN Vrijdag is de Londense goudprijs vastgesteld op 96,30 dollar per ounce (31,1 gram). Dat is een ho gere prijs dan ooit is voorgekomen en anderhalve dollar boven de 'fixing' van donderdagmiddag. In goudhan- deslkringen in de Britse hoofdstad be stond de indruk dat de stijging thans nagenoeg uitsluitend het gevolg is van aankopen van speculanten die er op rekenen dat de prijs nog verder omhoog zal gaan. een veronderstelling die nergens op gebaseerd is. De haus se in hst goud begon deze week door nieuwe druk op de dollar nadat in West-Duitslaad geruchten waren ont staan over een mogelijke revaluatie van de D-mark als middel ter bestrij ding van de inflatie. De economische maatregelen die de Westduitse rege ring deze week bekendmaakte, en die geen monetaire veranderingen inhiel den, deden de rust op de wisselmark ten al spoedig weerkeren. De vraag naar goud hield om onverklaarbare redenen aan. Vrijdag was da dollar op de meeste wisselmarkten duidelijk in herstel als reactie op de discontover- hogingen in de Verenigde Staten. Op de goudmarkt werd levendig gehan deld en kwamen omvangrijke transac ties tot stand. De vraag was voor een belangrijk deel afkomstig uit Europa en Noord-Amerika. Na de fixing werd gehandeld op 98 dollar bieden en 96,75 dollar laten. In Amsterdam steeg de prijs per kilo van 8810/9110 tot 9020/9320. Dat staat in het zojuist verschenen eerste kwartaalverslag van de Europe se Commissie over de economische toestand van de EEG in 1973. De Nederlandse economische toestand ziet er tamelijk rooskleurig uit Vol gens voorspellingen van de commissie kan tot eind '73 een aanhoudende ex pansie van de bedrijvigheid worden verwacht. Het gevaar is echter dat de inflatie in onvoldoende mate zal af nemen. In alle negen lidstaten van de EEG zetten de prijsstijgingen zich snei voort. Overal leiden de verhoging van de loonkosten en die van de prijzen van ingevoerde grondstoffen en half fabrikaten tot een druk op de prijzen. Daarnaast vielen in sommige lidstaten spanningen tussen vraag en aanbod waar te nemen, aldus het kwartaalver slag. Sinds de jaarwisseling, aldus het ver slag, heeft de economische opleving in de vergrote gemeenschap een bre dere basis gevonden. De forse expan sie in de VS en andere belangrijke in dustrielanden leidde tot een versnelde toeneming van de uitvoer. De binnen landse vraag in de EEG die in 1972 werd gestimuleerd door uitbreiding der partikuliere bestedingen onder gaat in de laatste maanden ook de in vloed van een snellere voorraadvor- ming en een vlottere ontwikkeling in vaste activa. Kon. Olifi noteerde gisteren 43%-43% (43%- Philips S18%-18% <18%-%), Unilever 53-54 53%-S4H) en KLM 3614 <)7%). Qpgave dupont, Glore, Forgan. Toch mag, aldus het bestuur uit deze cijfers niet geconcludeerd worden, dat de groei het gehele jaar dit tempo zal houden. De raad van bestuur rekent op een omzetstijging van 9 a 10 pet. In 1972 heeft de BASF, dat de netto winst toen van DM 287 miljoen tot DM 408 miljoen zag stijgen, gepro fiteerd van de stijgende conjunctuur. Vooral uit het buitenland was de vraag groot, wat tot een betere benut ting van de capaciteit leidde. De grootste bijdrage tot de omzet van DM 11,86 miljard kwam met 2.17 mil jard van de sektor kunststoffen (plas tics). Produkten, die olie en gas als grondstof hebben zorgden voor een omzet van DM 1,6 miljard en kleur stoffen voor DM 1,26 miljard. BASF is ook een van de producenten van de zoveel besproken chemische vezels. Hiervan verkocht BASF voor DM 774 miljoen. De BASF-groep wist een omzetstijging te bereiken van ruim 15 pet, ondanks een gemiddelde prijsdaling van 3 pet voor de produkten, dat komt neer op DM 190 miljoen. het niet thuis op het gebied van de welsprekendheid. Met dit laatste duid de hij op uitspraken van o.m. over heidsinstanties. Overigens geeft de BASF zelf dit jaar DM 200 miljoen uit aan milieubeheer. Prof. Timm stond in zijn toelichting ook nog stil bij het feit dat de winst- situatie bij de BASF minder gunstig is dan bij vergelijkbare Amerikaanse ondernemingen. Dat komt door de honderdjarige traditie die de BASF meetorst, maar ook door de arbeids kosten, die in de VS 15 k 20 pet lager liggen dan in Duitsland. Vooral door rationalisatie wil prof. Timm deze kloof overbruggen. LONDEN De Rolls-Royce au- tofabrieken zijn verkocht tij dens een aandelenveiling. Er werd zowel geboden door kleine investeerders die nooit een Kolls-Royce zullen kunnen bete len en grote Institutionele in vesteerders, waarvan de directie meestal al in een Rolls rond rijdt -1 De Rothschild Handelsbank In Londen zei vanmorgen vroeg, dat zij meer dan 18.000 aanmel dingen voor aandelen in de fa briek had ontvangen. ONGEVEER 280 MILJOEN De vraagprijs voor Rolls was 38.4 miljoen pond. De biedin gen liepen op tot 46.3 miljoen pond, wat betekent dat een aantel investeerders teleurge steld moet worden. Een heel leger klerken is van daag de gehele dag bezig met het sorteren der postzakken en met het beslissen welke aanbie dingen geaccepteerd zullen wor den en welke niet De verkoop der aandelen van Rolls-Royce was de grootste in 20 jaar en Rothschild deelde mee, dat men 'tevreden' was over de respons. De autofabrieken van Rolls-Roy ce worden verkocht omdat de moedermaatschappij in 1971 in eenstortte, voornamelijk als ge volg van moeilijkheden in de sector vliegtuigmotoren. Concernpresident prof. dr. B. Timm maakte zich in een toelichting op het jaarverslag nogal kwaad over de 'hysterie' rond milieuvragen. Daardoor blijft zijns inziens de onont beerlijke nieuwbouw van raffinaderij en en kerncentrales achter bij de be hoefte. 'Op energiegebied vreest hij, dat Duitsland door de politieke dis cussies rond het milieu achter raakt bij de VS. Naar de mening van dr. Timm is het milieuprobleem een eeo- nomisch-politieke kwestie en hoort Van één onzer verslaggevers) DEN 80SCH Bobo-confectië in Wijk bij Duurstede gaat slui ten. Het bedrijf - waar 22 vrouwen werken ging zeven weken geleden van start. Het personeei kwam toen over van een failliete onderneming. Bo bo is een dochter van Confectie bedrijf Van den Boogaard in Den Bosch dat heeft besloten de gehele productie te steken. Dat betekent dat in de Brabant se hoofdstad nog eens veertig mensen op straat komen te staan. Technisch directeur ziet als oorzaak van het debacle het in elkaar zakken van de confec- ticmarkt 'Je kunt de artikelen niet meer kwijt tegen grond- stoffenprljzen.' Volgens de di rectie was dat een paar weken geleden nog niet te voorzien. STRAATSBURG Het Europese.par- lement in Straatsburg heeft in een re solutie krachtig op hulp aangedron gen voor hulp aan Afrikaanse gebie-. den, die ernstig onder de droogte lij den, Het parlement was in het bijzon der bezorgd over de omstandigheden, in Tsaad, Senegal, Niger en Opper, Volta. Be resolutie, ingediend door de En gelsman Sir Douglas Dodds Parker, kreeg de steun van alle aanwezige EEG-commissieleden. Vele parle mentsleden waren verontrust door be-, richten, dat voedselvoorraden eenmaal aangekomen in de dichtstbijzijnde ha vens niet ter bestemde plaatse komen. Indust- Sporen WH. OM, Mod* 9 mei 949.05 185.47 108.48 74.59 514.5 10 mei 939.34 183.23 108.29 74.64 514.9 11 mei 927.98 179.51 108.29 74.69 515.6 Aand, OM. Tot. H. L. 9 mei 16.050 16.660 1.777 691 741 10 mei 13.520 13.730 1.758 462 931 11 mei 12.980 13.500 1.763 331 1.078, AMSTERDAM Op grond van de beschikbare materiële en financiële middelen voor de uitbreiding en groei van het concern en de flexibiliteit in het beleid, meent de directie van Grand Hotel Krasnapolsky dat zij af hankelijk van de toekomstige externe ontwikkelingen kunnen reageren. Op grond hiervan hoeft dan ook geen somber toekomstbeeld te worden ge schetst, aldus het jaarverslag. Krasnapolsky zag in 1972 haar omzet stijgen met ongeveer 3,8 pet De winst voor belasting nam toe van f 781.000 tot 942.000. Aangezien een hogere belastingaanslag wordt verwacht, blijft de nettowinst nagenoeg onver anderd, namelijk ƒ474.000 tegen ƒ471.000 in 1971. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van ƒ3 in contanten per aandeel van ƒ20. AMSTERDAM De gunstige gang van zaken bij beleggingsfonds Harto- gensis heeft zich in 't eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar voortgezet. De koerswaarde steeg, rekening hou dende met de splitsing 1 op 2, van 119,30 tot 125,25 per participatie. ERMELO De directies van schoon maakbedrijf Mercurius in Ennelo en International Service Systeem in Ko penhagen hebben overeenstemming be reikt over de toetreding van Mercuri us tot het ISS concern. Mercurius (ca. 1100 man personeel) zal onder Neder landse leiding blijven bestaan en een onderdeel worden van het ISS con cern, dat thans 38.000 werknemers telt en vestigingen heeft in 13 landen. DELFT 'Uit de recente gegevens van de afgelopen drie maanden en de huidige orderportefeuille durf ik te zeggen onvoorziene omstandighe den daargelaten dat we een duide lijk beter resultaat over 1973 verwach ten dan over het vorig jaar bet geval was. De resultaten van het eerste kwartaal zijn zonder meer goed ge weest en ik ben dan ook bepaald opti mistisch voor het gehele jaar". Dit zei donderdag de voorzitter van de raad van bestuur van Gist Brocades,1 ir. E. W. ter Horst, op de algemene aandeel houdersvergadering van het bedrijf in Delft. AMSTERDAM Amsterdam Assets (AMAS) verwacht dat uiterlijk 15 ju ni het definitieve contract zal kunnen worden getekend betreffende een bod op alle uitstaande aandelen van een particulier bedrijf in de Benelux, die werkt op het gebied van de vrijetijds besteding. Nadere gegevens zullen na de tekening worden bekendgemaakt, aldus Amas. Voor de financiering van deze acquisi tie zal via bankiers van Amas het aan delenkapitaal met ongeveer 15 pet worden uitgebreid. Een buitenlandse institutionele belegger heeft zich be reid verklaard het hele pakket op te nemen, waarbij de beurskoers als maatstaf heeft gediend. DEN BOSCH De verstreken maan den van het lopende boekjaar 1973 hebben bij Grasso een verbetering in de orderportefeuille te zien gegeven, vooral in de installatiesfeer (Grenco). Ook de opgaande lijn bij de buiten landse vestigingen heeft zich voortge zet. Voor het bedrijf als geheel is sprake van enige verbetering van de resultaten in vergelijking met dezelf de periode van 1972. Grasso vindt het •echter voorbarig om op basis van de beschikbare gegevens al uitspraken over 1973 te doen, zo werd tijdens de jaarvergadering gezegd. STEIN De verdere internationalise ring van de activiteiten van Macin tosh confectie zal in 1973 een lichte druk kunnen leggen op de ontwikke ling van de resultaten. Het bestuur meent echter dat de internationalise ring van afzet en produktie absolute voorwaarde is voor de continaiteit 9/3 1Ö/5 11/5 Bons 2.50 2.45 2.45 Dom Tar Cbem 20 19% Husfey 22 22^ 22*4 Nat. Gas 11 Wk mi Mass Ferguson 18V* 19^ 19% Nat Kesources 3.86L S.63L 3.501a Shell Canada 18 1»% 13 van de groep. Ook hier geldt natuur lijk, dat de kost voor de baat uitgaat, zo schrijft het bestuur in het jaarver slag. Bij een met 21 pet gestegen omzet in 1972 behaalde Macintosh een netto winst van 7,3 min (v.j. 4,3 min). Voorgesteld wordt een dividend van 4 in contanten per aandeel van 20, alsmede 6.25 pet. in agio-aande- len. Over 1971 werd ook 4 in con tanten uitgekeerd, met daarnaast 25 pet in aandelen uit de algemene re serve, aangevuld met het daarbij be horende belastingdividend (6.25 pet.). Aan de 6484 (v.j, 6032) personeelsle den wordt in totaal uit de winst 1,8 min uitgekeerd (v.j. 2 min). LEEUWARDEN De Frico heeft een goed jaar 1972 gehad. Boven de voorschotuitkering krijgen de boeren nog een nabetaling van in totaal ƒ8,5 miljoen, wat neerkomt cp ongeveer anderhalve cent per liter. Daarmee blijft men nog wel enkele tienden van een cent achter bij de vrije, d.w.z. niet bij deze Friese topcoöperatie aan gesloten fabrieken. Het saldo van de exploitatierekening bedroeg over 1972 512,044, tegen 14.000 over het voor gaande jaar. Het zal aan het eigen vermogen worden toegevoegd. UITHOORN Op grond van de over 1972 behaalde resultaten en de voor uitzichten voor 1973 heeft het be stuur van Cindu Key en Kramer be sloten om aan de jaarvergadering op 21 juni voor te stellen over 1972 een dividend te declareren van ƒ3,50 per aandeel tegen ƒ4 over 1971. De bruto-omzet van de geconsolideer de deelnemingen, incl, de in 1972 ver worven belangen, steeg vorig jaar met 19 pet van 199,1 min naar 237,6 min. De investeringen bedroegen ƒ18,6 min (v.j. ƒ7,7 min) en de af schrijvingen (ƒ9,6 min (ƒ8,6 min). De netto-winst was ƒ2,3 min (ƒ3,5 min), hetgeen op basis van het huidi ge geplaatste aandelenkapitaal neer komt op een netto-winst per aandeel van 4.50 8.62). NEW VORK ACF Industrie Airco Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanamid Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel Tel Amper Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Bendis Bethl Steel Boeing Burlington lnd Can Pacafic Ry Celanese Chase Manhattan Chcsap Ohio R Chrysler Cities Service Colgate Palmollve Colt Industries Commomv Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtiss Wright Curtiss Wright A Dart lnd Deere and Co Dow Chemical Du Pont (EI) Eastman Kodak First Nat City Admiral Corp Ailengheny Pow S Afcaona Am Standard Amsted lnd Balt Ohio Bavuk Cigars Can Breweries Cettü Chadbourn Goth Chase Select Fd Columbia Gas Comlnco Cont Telephone 10/3 11/5 4949% 13% 13% 33 34 6011 53% 48% 30% 32% 32** 3634 28 2» 2# 32% 32% 7% m 19% 30% 53% 53% 4% 4% 18"', 18% 23% 23% 83% 81% 39% 33 30% 29% 19» 19% 32% 32% 18% 33% 44% 43% 30 T, 46% 95 17% 33% 23% 29% 33% 23% 35% 39% 51?, 178% 38% 33% 43% 42% 30% 454, 95 27% 33% 23% 29% 32% 22% 35% 38% 51% 176% 134 132% 33 33 11 U 21% 211» 28 277e 12 12% 43t% 42 Ford Motor Fruehauf Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Ottl Gen Tel dt Tel Getty OU Gilette Glmbel Brothers Goodyear I and B Gulf Oil Illinois Centr Insilco Int Busin Mach Intern Harvester int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel Johns Manvllle Jones and Laugh so% sm 29% 29% 81 23% 71% 20% 29% 132% 58% 13 27% 25% 59% 25% 70% c 20% 29% 126% 57% 37% 27% 24% 19?, 19=4 t0% 10% 410% 405% $0% 29% 297, 29% 38% 39% 37% 33 23% 237, 22 22 Kennecott Copper Kraft Co Ling-Lemco Vough Litton Ind Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Dougta Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nabisco Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead lad 23 25% 49% 48%e 9% 8% 7% 23 9% 22% 43b 12% 43 12% Fluor Corp 5 5 15% 15% 1% 1% 10.12 10.10 31% 31s, 30% 23\ 23% 39% 37% Gen Cigar Int Bnk for Bee Int Flav Frag Int Paper (3 4) Interspar Kansas City lnd Kansas Power KLM Kroger 32% 17% 33% 31% 64 31%) 457, 84 33% 45% 15% 32% 15 If 39% 14% 14 39% 25% 13% 16% 18% 96b 98b 93 91% 23.50 23.50 OUn Pac Gas and El Penn Central Pepslco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr Procter Gatnbl 23% 15% 2 28% ,2% 2 41% $2 123% 41% 48% 121% Wl% 47% 28% 100% RCA 287, 28% Republic Steel 45% 27% Reynolds Ind «4 45% Royal Dutch Petr 25% 43%' Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell OH Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studebaker Worth Sun Oil 99 5] 19 33% 34% 49% 78% 90% 95 47 537, 36% 25% 98 48% 187.' 33% 34% 397, 78 89% 94% 457, 53% 24% 37 «47, 14% 24% 36% 17% Leasee 10% 19% Lone Star Cemem 16% 10% Lehman 18 15% Madison Fund 11% 11 Texas Gulf Texas Inst Transamerica Unilever Union Carbide Uni Royal united Aircraft United Brands US Steel West Union Tel WesUnghouse El Wool worth Nat Can NY Centr A North West a N Am. Phillips Co t92% 36% 12% 186% 54 12% 41% 40% 127, 12% 38 38% 8% 8% 34% 33% ST 27 33% 33% 29% 20 11% 11% 8% 64% 64% 26% 26% Occidental Petr 10% 10% Pacific Light Public Serv 22% 22% 19% 19% Standard Brands 55 23% Tandy Union Electr United Corps United Gas 24% 22% 17% 17% 8% 7", 17% IS western Bancorp 31% 32

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 29