Peter Koen overleden Vragen over stakingsrecht ambtenaren 'Algemeen' en 'christelijk' vormingswerk uiteen Toneelprijzen uitgereikt in Tiel k Oproep tot één christen-democratische partij altydsafe Kaas met ster-allures JouweIrian niet te bevrijden met 'wapengekletter' PvdA achter actie die Zuidvietnamese gevangenen steunt Lovable ontslaat negentig mensen Benoeming van 25 kolonels akkoord Toekenning van drie Querido reisbeurzen '73 Het weer TPr" se TROUW/KWARTET ZATERDaG 26 MEI 1973 BINNENLAND T3/KS Van een verslaggever VELP Een groep van 48 vooraanstaande leden van de Christeljj k-Historische Unie heeft haar leedwezen uitgesproken over het verloop van de kabinetsformatie 'waardoor de CHU buitenspel is komen te staan'. Mr. C. A. Bos L. C. van Dalen HILVERSUM Na langdurige ziekte is de heer Peter Koen, ad junct-directeur televisie van de NCRV, in het diaconessenhuis te Utrecht overleden. Koen, die aan leukemie leed, is vijftig jaar ge worden. ttïet vergeten. JFrïco eten Twents bedrijf voor helft van ITT In Tlel zijn gistermiddag de jaarlijkse toneelprijzen uitgereikt. Petra Laseur kreeg de Theo d'Or voor haar titelrol in Hedda Gabler van Ibsen. André van den Heuvel verdiende de Louis d'Or voor zijn ver tolking van George in 'Wie is er bang voor Virginia Woolf'. Warme mei-zomer vrij zonnig lm- Inhalen Weinig CHU-lec en betreu r en buitenspel staan iar ;ij ADVERTENTIE in een door oud-Kamerleden, burge meesters, statenleden en andere func tionarissen ondertekende verklaring wordt geconstateerd dat door de ont wikkeling van de politieke feiten de CHU niet zal meedoen aan de samen werking tussen de twee grootste poli tieke groepen in ons volksleven. Opgemerkt wordt ook dat aan de christen-democratische samenwerking nu een ernstige deuk is toegebracht. De ondertekenaars menen dat de op 23 juni te houden algemene vergade ring "-van de CHU zal moeten beslui ten de samenwerking van de drie christen-democratische partijen de ge stalte te geven van één nieuwe chris ten-democratische partij en dat de uit voeringsbesluiten daartoe zo spoedig .mogelijk moeten worden genomen. 'Uitvoeringsbesluiten die er tevens toe zullen leiden dat bij de eerstvolgende .Kamerverkiezingen met één iijst «wordt uitgekomen. Zo'n nieuwe partij zal moeten open staan voor geheel het volk, zich moe- ten verzetten tegen een opsplitsing van ons volk in twee delen naar poii- tieke, dan wel godsdienstige onder scheiding. Ook zal zij tolerant moeten zijn en zich richten op zo breed moge lijke samenwerking. Initiatiefnemer tot deze verklaring is drs. J. O. H. Boers, voorzitter van de raad van arbeid in Arnhem. Tot de ondertekenaars behoren de oud-Ka merleden mr. C. A. Bos en mevr. ir. N. C. de Kuiter, burgemeester drs. C. Dekker van Hattem, burgemeester mr. B. van Haersma Buma van Sneek, burgemeester W, Jongeneel van Mui den, burgemeester J. H. Reijnders van Willemstad, burgemeester mr. F. J. H. Schneiders van Almelo, L. C. van Dalen, tweede voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, Tj. de Graaf, lid van prov. staten in Lim burg, mevr. D. Y. W. de Graaff-Nauts. voorzitster van de gecombineerde Sta tenfracties in Friesland, J. Trip Jzn, gedeputeerde in Drente, N. Verboon, directeur Pedagogische Academie in Middetburg, drs. H. J. Viersen, wet houder in Rotterdam en prof. dr. A. Wattèl, reetor-magnificus van de rijks universiteit Groningen. Opzoek naarh°ge rente? De postspaarbank is altijd vlak bijwoning of werk, want op elk van de 2500 postkantoren kunt ti terecht. r»i Petrus Wilhelm Koen was in Haarlem geboren. Na zijn opleiding tot onder wijzer stond hij twee maanden voor de klas, en werd daarna een jaar lang verslaggever van het Nieuw Utrechts Dagblad. In 1946 trad hij bij de NCRV, als ra dioverslaggever in dienst. Hu werkte voor de actualiteitenrubriek 'Vandaag, radiokrant voor Nederland'. In het be gin van de jaren vijftig werd hij be trokken bij de voorbereiding van de NCRV-televisie. Hij volgde een BBC- cursus in Engeland. Samen met Dick Simons en Lies van Bommel vormde bij de eerste TV-staf van de NCRV en was hij een van de eerste TV-regis- seurs. Hij behoorde tot de samenstel lers van het eefste Nederlandse TV- programma. in twaalf jaar regisseerde hij reporta ces. documentaires, televisie-cabaret, opera's, concerten en een zeer groot aantal drama-producties waaronder Ja ne Eyre, De Grote Veroveraar, De Bloeiende Perzik en Dostojewski's Schuld en Boete. In maart 1963 volgde hij Dick Simons op ais hoofd van de NCRV-tv-sectie. waarna in/ juli 1963 de benoeming volgde tot .adjunct-directeur NCRV-te levisie. In deze functie werd hij team leider. die. met zijn grote programma tische vakkennis en zijn scherpzinnige en tegelijk speelse persoonlijkheid de basis voor de aanwezigheid van de NCRV in de Nederlandse televisie van vandaag legde, aldus de NCRV. Hij stond bekend als een zeer harde werker. Koen meende, dat de instelling van de -NCRV een ruimere taak omvat, dan alleen uitzendingen voor protes tants publiek Daarbij ging hij niet voorbij aan de zeggenschap van de le den, die het laatste woord hebben. Zijn opvatting was, dat er een voort durende dialoog moet zijn tussen TV- makers en kijkers. Peter Koen was ge huwd met TV-presentatrice Tanja Koen. (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De enige manier voor de Papoea's om nog een zekere mate van zelfbeschikking voor West Irian (Nieuw Guinea) te bereiken is via een vreedzame diaioog met Indonesië. Het gebied is niet te bevrijden met wapengekletter. Dit zei een van de Papoea-leiders in Nederland, Nicolaas Jauwe gisteren in Den Haag. De heer Jouwe zei tot deze conclusie te zijn gekomen, na gesprekken" in de Verenigde Staten en Japan. Eind van dit jaar" zal het Australische deel van Nieuw Guinea meer zelfstandigheid krijgen. De heer Jauwe hoopt dat dit een stimulans zal zijn voor een derge lijke ontwikkeling op het Indonesi sche gedeelte van het eiland. De heer Jauwe, die ongeveer de helft van de in Nederland wonende 300 pa- poea's vertegenwoordigt, maakte ten slotte bekend te hebben gebroken met de stichting 'Door de Eeuwen Trouw*, die zich met name voor de zelfstan digheid van de Zuid-Mol ukken inzet. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De PvdA zal steun gaan verlenen aan een actie van Am nesty International om Zuidvietname se politieke gevangenen te adopteren. De PvdA zal op de juni-zittmg van de Socialistische internationale het voor stel doen dat ook de ancfdreEuropese socialistische partijen steum zullen verlenen aan de actie van Amnesty International, Concreet houdt de actie in dat Am nesty aan de pvdA namen en adressen levert van politieke gevangenen. De partij zal deze mensen Indien nodig voedselhulp verstrekken en druk ui toefenen op de Zuidvietnamese rege ring om hen vrij te laten. Het hoofdbestuur stelt zich op het standpunt dat de vrijlating van de po litieke gevangenen niet alleen een juiste uitvoering van hdt bestandsak koord betekent, maar dat deze ook on misbaar is om een politieke oplossing in Vietnam te bereiken. Zoals bekend houdt het regime in Saigon nog dui zenden politieke tegenstanders gevan gen van met name de neutrale partij en. ZUTPHEN Het foundation-bedrijf Lovable Holland sluit het atelier in Hoeven (NB), waardoor de zeventig meisjes die daar werken worden ont slagen. Bij het hoofdkantoor in Zut- phen komen achttien mensen op straat. In een bericht zegt de directie dat he besluit is genomen Tn verband met veranderingen in de draaggewoonten en de daarmee gepaard gaande ver schuivingen op de markt'. Met de vak bonden is, aldus het bericht, volledige overeenstemming bereikt. Opgemerkt wordt voorts dat de prijs- calculatiebeschikking van de overheid en de loon- en kostenontwikkeling er mede de oorzaak van waren dat een reorganisatie moest worden doorge voerd om weerstand te kunnen bie den aan de concurrentie. ENSCHEDE Het Enscnedese be drijf Metalieht, producent van elektri sche armaturen, is met de overneming van het Duitse bedrijf Reiss Internati onal door het Amerikaanse ITT-con- cem voor de helft in handen van de Amerikanen gekomen. Het Twentse bedrijf heeft met de toeieveringbedrij- ven in Glanerbrug en Vriezenveen on geveer 100 man in dienst. Door de ge deeltelijke overneming door ITT heeft het bedrijf de mogelijkheid gekregen licencies uit Italië over te nemen. ?w.!h5t A-Sr: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Kamerleden van de PvdA, PPR en D'66 hebben deze week tijdens een informeel overleg met mi nister Van Agt (justitie) en Boersma (sociaie zaken) aangedrongen op een spoedige regeling van het stakings recht voor ambtenaren. Het stakingsrecht voor ambtenaren wordt bepleit in Keerpunt '72. De Ka merleden Roethof (PvdA) en Van Gorkum (PPR) vinüdn dat daaraan spoedig uitvoering moet worden gege ven. Ratificatie van het Europees soci aal handvest waarin aan ambtenaren impliciet een stakingsrecht wordt toe gekend achten de Kamerleden ontoe reikend. Een wettelijke regeling is noodzakelijk menen zij. DEN HAAG Minister Vredeling (defensie) meent dat de benoeming van 25 kolonels in het kader van een weloverwogen planning heeft pla.ts gevonden, waarbij op geen enkele ma nier is afgeweken van de normale werkwijze en waarbij is gehandeld overeenkomstig de wettelijke voor schriften. In antwoord op vragen van het PPR- Kamerlid De Gaay Fortman heeft hij de Tweede Kamer meegedeeld dat de bevordering tot kolonel is geschied om het aantal vakatures niet te groot te maken en gericht was op een ver antwoorde voorbereiding op het ver vullen van topfuncties. Minister Vredeling zegt voorts dat de beschuldiging dat deze bevorderingen hebben plaats gevonden in verband met de komst van een progressief ka binet en dat men zich hiermee voor de hele kabinetsperiode heeft willen in dekken 'elke grond van waarheid' mis sen. AMSTERDAM De drie reisbeurzen, die de uitgeverij Querido in Amster dam ieder jaar onder de bij haar pu blicerende schrijvers verloot, zijn voor 1973 ten deel gevallen aan Geert van Beek, Han G. Hoekstra en Willem Jan Otten. Elke reisbeurs heeft een waar de van 2500 gulden. Van onze weerkundige medewerker Mei zet de bloemetjes buiten.' Een ho- gedrukgebied dat zich langzaam via onze omgeving in de richting van Duitsland verplaatst, biedt dit week einde droog weer met veel zonne schijn en vooral aanvankelijk weinig icind. De temperatuur loopt op tot bloeiende middaghoogten van 30 tot 23 graden. Ook maandag zal het weer warm en mooi zijn, alleen wordt dan de kans op een gespreide regen- of onweersbui wat groter. Toen de wind donderdag achter een Skagerak-depressie naar de beruchte noordwesthoek ruimde vreesden sommigen, dat dit de ouver ture betekende tot een periode met onaangename koude noordenwinden. (Ten Post in Groningen bleef gisteren overigens met 12 graden Celcius 2 gr. lager' dan donderdag!). Maar de de pressie diepte niét verder uit. Daaren tegen bleef de luchtdruk in west-Eu ropa over een uitgebreid gebied lang zaam stijgen en.Scandinavië begon mee te doen. In dezfé langgerekte ho- gedrukzone vielen twee centra op: één boven noord-Frankrijk en een iets sterkere cel van 1030 millibar tus sen IJsland en Noorwegen. Met dit hogpdruksysteem zo dicht bij huis blijft het weer betrouwbaar Vrijdag slipte een storing langs Ier land (Valentia 4 millimeter), maar dit systeempje was zwak en ook de Britse eilanden krijgen in grote lijnen een voorzomers-warm weekeind. Heetis het weer in het Middellandse-zeege- bied, Spanje, inclusief Majorca, draai en hun hand niet om voor tempera- tuur-uitersten van '30 tot 34 graden. Verder hebben we nog de volgende waarden opgevist: Odessa, Kiew. Gre noble, Innsbruck, Reims en Straats burg 11 graden. Lyon 12, Warschau én Salzburg 17, Bristol en Parijs 20, Lon den (Heathrow) 21, Freiburg 22, Smo lensk 22, Brest 23, Nantes 24, Boeka rest 27, Toulouse en Marseille 30. en Biarritz 31 graden Celsius. In Polen, Roemenië, delen van Tsje choslowakije en in de Oekraïne kwa men gisteren nog veel buien moor, sommige met hagel en onweer. Poznan in Polen tapte gisteravond 6 millime ter af. Bydgoszcz in zuidwest Polen 15, Vman ten zuiden van Kiew 10 mil limeter. Vandaag beslissing over volledige' fusie am=,"#w} a-s -.in Van onze ondenvijsredactie ZEIST Vandaag zullen de wegen van het 'algemeen' en hel 'christelijk' vor mingswerk voor werkende jongeren waarschijnlijk voorgoed uit elkaar gaan. Daar mee wordt dan een langdurige discussie afgesloten over de plaats van de levens beschouwing in liet vormingswerk. zag en tegen hun ouders. Zo stond het althans in een arti kel van de heer G. J. Visser in het maandblad 'Inkom'. In de Flevohof in Biddinghui zen zullen de drie bestaande organisaties van vormingsin stituten beslissen over een voledige fusie. Twee van de drie organisaties levensscho len en mater emabilis-scholen) zijn van oorsprong rooms-ka- tholiek, de derde club is ont staan uit samenwerking van het algemene en protestants- christelijke vormingswerk. Als de fusie doorgaat zal de nieu we landelijke organisatie on geveer tweehonderd instituten overkoepelen. De dan bereikte eenheid is echter minder volledig dan het lijkt. Vorig jaar december is een landelijke organisatie voor christelijk vormingswerk opgericht en het ziet ernaar uit dat deze buiten de fusie blijft. Over ongeveer twee jaar hoopt deze organisatie on geveer dertig christelijke in stituten op de been te hebben. Een tweede pslijtzwaro in de nagestreefde eenheid zit in het rooms-katholieke kamp. De zogenaamde groep-Oss (on geveer twintig vormingsinsti tuten) zal vandaag proberen meer ruimte voor 't levensbe schouwelijke element in de sta tuten te krijgen. Als hen dat niet lukt zouden ook zij afzij dig kunnen blijven. Een an dere mogelijkheid is dat ze dan in zee gaan met de protestant se organisatie Voorzitter H. J. Kohier van de protestantse stichting ver wacht weinig meer van de vergadering van morgen. De kans dat er levensbeschouwe lijk getinte secties mogelijk worden is erg kiem, en dat is een van de belangrijke wen sen van protestantse zijde. Het gaat daarbij niet om die sec ties alleen, maar meer om wat daarachter schuil gaat: het op zetten van programma's voor het vormingswerk, de training en begeleiding van vormings leiders, en2. Het streven naar christelijke instituten is pas vorig jaar goed merkbaar geworden door dat toen de gevolgen van de gedeeltelijke leerplicht duide lijk werden. Ouders moesten hun kinderen naar het vor mingswerk sturen. Toen bleek dat heel wat christelijke ou ders bezwaar hadden tegen het algemeen karakter van de bestaande instituten. Soms vond men deze instituten te maatschappij-kritisch. De le vensbeschouwing zou te wei nig aandacht krijgen. De jon geren zouden verder leren zich af le zetten tegen het ge- Wat vindt dc heer G. van Schie, directeur van liet sa menwerkingsverband van ai deze bezwaren? Waarom kun nen de christelijke instituten niet zoveel armslag krijgen dat zij zich binnen de nieuwe organisatie thuis kunnen voe- ien? Van Schie: Voordat de gedeel telijke leerplicht werd inge voerd, waren er nauwelijks protestants-christelijke institu ten. Er waren wel veel rooms- katholieke instituten, maar juist van die kant kwam het verzoek om landelijk te gaan samenwerken. Dat was gewoon het vervolg op de plaatselijke samenwerking tussen verschil lende richtingen. Nu de fusie voor de deur staat is de situa tie anders, doordat we nu in eens te maken krijgen met de oprichting van protestantse in stituten. Men erkent in die kring dat zij m het verleden niet al te aktief geweest zijn. Het is een soort inhaal-ma- noeuvre. Blaar waarom kunnen de ver schillende richtingen geen ei gen secties vormen? Dat ge beurt toeh vaker bij zulke fu sies? Van Schie: Het doel van de fusie is juist dat we een orga nisatie krijgen waarin de ver schillende richtingen samen werken. Daarbinnen zal dan zeker aandacht gegeven wor den aan de levensbeschou wing. Volgens mij is de levens beschouwing een van de grondslagen voor 't vormings werk, Het is wel zo, dat de maatschappij-vragen de laatste tijd meer op de voorgrond staan dan de mens- en levens beschouwing. Maar de levens beschouwing zal in het vor mingswerk voortdurend ter sprake komen. U bent geen voorstander van aparte christelijke vormings- statuten? Van Schie: Mijn voorkeur gaat uit naar samenwerking van verschillenden richtingen bin nen één instituut. Dat hoeft niet te betekenen dat zo'n in stituut kleurloos is. In een ge mengde staf kunnen christe nen heel goed hun eigen le vensovertuiging naar voren brengen. Dat geldt ook voor de landelijke organisatie. Waar dat gevraagd wordt, kan gezorgd worden voor begelei ding door christelijke consu lenten. Maar met aparte orga nisaties los je niet alle vragen op. Wanneer ouders christelijke instituten vragen, is dat dan niet een redelijk verlangen? Van Schie: Ik denk dat het meer het verlangen van de ou ders dan van de jongeren zelf is. Maar de ouders zullen dan natuurlijk zeggen dat zij een eigen verantwoordelijkheid hebben. In ieder geval zouden wij vanuit de landelijke orga nisatie wel mee werken aan de oprichting van christelijke instituten wanneer daar be hoefte aan blijkt te bestaan. In onze statuten is ook be paald dat dergelijke instituten een vertegenwoordiging in het. bestuur kunnen krijgen. ZONNIG OPKLARINGEN -MIST REGEN H AGEl tÉËM SNEEUW ONWEER BEWOLKING KAX.TEH*. 10 MIN, TE NP. WINDRICHTING "YVeerrapporten van gisteravond 39 uur, ma- ximumtemperaturen en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam onbew, 19 graden 0 mm, De Bilt licht bew. 19 0. Deelen onbew. 39 O, Eelde 2waar bew. 15 9, Eindhoven onbew, 19 0, Den Helder onbew. 15 0, Luchlh. R'dam onbew. 18 0. Twente onbew 17 0, VUsslngen onbew. 18 G. Zd.-Limburg onbew..!? 9, Aber deen misi 12 o, Athene licht bew. 31 O, Bar-.' eelona onbew. 23 6, Berlijn regenbui-14.0.1, Bordeaux Uchl bew. 28 0, Brussel hall.bew. 21 C>. Frankfort hall bew, 20 0, Gendve-Avaat bew. 22 O. Innsbruck hall bew. 21 .Kopen hagen regenbui 15 13, Lissabon licht bew. 28 B, Locamo onbew. 26 0. Londen iwaar bew. 21 0, Madrid zwaar bew. 39 9, Malaga zwaar bew 26 0. Mallorca licht bew; 31 O, München onbew. 16 6, Nice onbew. 24 6, üslc regen 11 3, Parijs twaar bew. 26 0, Rome licht bew, 23 0, Stockholm onbew. 16 6, We nen zwaar bew. 19 i, Züricb zwaar bew. 20 6, Cosa Blanca zwaar bew. 23 0, Las Pal- raas hall bew. 21 0, New York regenbui HOOG WATER 27 mei - Vlissingen; 9.23 - 21.53; Haringvlletslulzen: 10.48-23.22; Rotter dam: 12.07-; Scheveningen: 10.23-22.57; Umui den: 11.07-23.41; Den Helder 1.25-14.22; Har lingen: 4.17-16.54; Delfzijl; 6.49-19.02. 23 mei - Vlissingen: 10.32-22.58; Harlngvlietsluizen: 11 55-;Rotterdam: 9.33.13.12; Scheveningen: 11.32-23.58 IJmuiden: 12.11 :Den Helder: 2.48-15.47; Harlingen: 5.36-18.16; Delfzijl: 8.03- 20.14. I

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 5