Planbenzine vier cent duurder 1 juli ft Cfp #P| Basisverdrag Bonn-DDR nu van kracht Uit voorstellen minister blijkt: Per 1 90.000 huizen leeg Peron door miljoenen Argentijnen begroet krant op de bres voor een sterke christelijke pers Het Kwartet Boottocht van Grote Bazen Gemeentekapper Amsterdam wil nog niet aan heffing voor kernreactor Aantjes wil snel opheldering over polarisatie Pronk Haagse Hof doet vandaag uitspraak over Franse proeven bon Zoek maar, twee horen bij elkaar Proef met vlasvuilzak DONDERDAG 21 JUNI 1973 71ste jaargang no. 31 CHRISTELIJK DAGBLAD /estblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27.45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Verzoek oliemaatschappijen in studie Van een onzer verslaggevers AMSTÈRDAM Als de oliemaatschappijen in Nederland hun zin krijgen, wordt de benzineprijs per 1 juli niet met twee cent ver hoogd, maar met vier cent. Zogezegd Het bijbelgenootschap staat voor een accentverschuiving: van het bijbel vertalen naar het bijbel be middelen. Zonnig 'Nee, ik weet niet, wat pap van onze bridgeclub zegt en ga nu buiten speten.' Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl wil met nivellering van de hogere ambtenarensalarissen verder gaan dan het akkoord dat ia het bedrijfsleven na een langdurig arbeidsconflict tot stand is ge komen. Dit blijkt uit de voorstellen die minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) de ainbtenarenorganisaties deze week heeft De Russische partijleider Leonid Breznjew en president Nixon (zwaaiend) hebben dinsdagavond een boottocht gemaakt op de Potomac-rivier. Ook Kissinger (links met de rug naar de fotograaf; en minister van buitenlandse zaken Rogers (tegenover hem) waren met andere Amerikaanse en Russische adviseurs van de partij. Rechts naast Nixon de Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromiko. Minister De Gaay Fortman: zware dobber Binnenland Aantjeswat meer iioop, Tientallen gewonden h ij schietpartij BUENOS AIRES (UPI, Reuter, AP) Twee miljoen uitgelaten Ar gentijnen hebben gisteravond oud-president Juan Peron (77), die achttien jaar in Spanje in ballingschap heeft geleefd, luidruchtig welkom geheten in Buenos Aires. Nixon en Breznjew bezig met ontwapening Kerk 13 Relatie tot islam staat centraal op synode2 Sport Tennïsconflict nog verscherpt 9 De Rotterdammer oorsans taande iprof. christelijke dagbladen Stantvastich is ghabiaven mijn hert in teghenspoet!" Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De voorzitter van de Raad voor het midden- en kleinbedrijf prof. dr. A. F. H. C. Schrijver heeft gisteren op een vergadering van de raad de suggestie gedaan gemeente lijke kappers, rijwielherstellers en dergelijke te benoemen. De voorzitter maakte deze fcmttek- ning bij het nogal somber ge tinte rapport dat de raad vast stelde over de economische be drijfsvoering van het midden- standsbedrijf. 'Het komt er eenvoudig gezegd op neer dat kleine bedrijfjes of moeten groeien om rendabel to kunnen blijven of hun 'zaak moeten sluiten', aldus prof. Schrijver. Dat laatste gebeurt volgens hem op onrustbarende wijze: 'Ik weet ook niet waar het uit zat lopen, maar het is toch te gek dat je in een welva rend land je fiets niet meer kunt laten herstellen, of in je eigen dorp naar de kapper knnt gaan. Misschien moeten ge meentelijke kappers dit service- verlies aan de consument goed maken'. Dr. A- de Kuiper op jaarverga dering NBG. Geleidelijk minder buiig en zon nige perioden. Overwegend ma tige wind uit richtingen tussen noord en oost; «n het Hidden en ruiden van het land eerst nog zuidwestelijk. Maximum-temperaturen circa 23 graden Celsius; aan kust hij wind van zee enkele graden la ger. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij warm zomerweer. Morgen zon op: 04.19 onder: 21.04 maan op: 23.30 onder: 11.23 Zr M Zoek de iwee woorden die dezelfde etters hebben. Bewaar ze tot zater dag. Bij het ministerie van economische zaken, dat al akkoord is gegaan, met de verhoging met twee cent, wordt nog overleg gepleegd over de extra verhoging met twee cent Volgens Shel! is de nieuwe prijsverhoging noodzakelijk door de aanhoudende prijsstijging van ruwe olie op de we reldmarkt. De prijs van een liter super wordt met ingang van 1 juli dus in ieder ge val verhoogd van 77.7 cent tot 79.7 cent en, als de oliemaatschappijen toestemming krijgen van het ministe rie voor de extra-verhoging, tot 81.7 cent. Van dit bedrag gaat ruim 53 cent naar de fiscus. Bovendien hangt de Nederlandse au tomobilist nog een verdere verhoging van de benzineprijs boven het hoofd. Zoals wij gisteren berichtten, over weegt het kabinet-Den Uyl een forse benzine-accijnsverhoging met of 4 cent per 1 januari 1974. Ais de oliemaatschappijen inderdaad de benzineprijs met vier cent mogen verhogen en ais de regering vasthoudt aan haar plannen, zal de benzine in BONN (AP, DPA, Reuter UPI) West-Duitsland en de DDR hebben gisteren de ratificatie-oorkonden van het basisverdrag uitgewisseld, waar mee de betrekkingen tussen de twee Duitslanden voor het eerst een vol kenrechtelijke basis hebben gekregen. Het verdrag is vannacht van kracht geworden. Het tweede concrete succes voor Willy Brandts Oostpolitiek was giste ren het paraferen van het YVestduits- Tsjechoslowaakse normaliserings-ver- drag. Het verdrag dat tot normale be trekkingen tussen de twee landen moet leiden is gisteren ondertekend door de Wcstduitsc minister van bui- tenlandse zaken Walter Scheel en zijn Tsjechoslowaakse collega Bohusiav Chnoupek. In het verdrag wordt het beruchte verdrag van München van 1938 ongeldig verklaard, maar wordt de door Praag geëiste verklaring dat het verdrag geacht moet worden nooit te hebber bestaan omzeild. Het ver drag tussen Bonn en Praag maakt de weg vrij voor verdragen die betrek kingen tussen West-Duitsland en Hon garije en met Bulgarije moeten nor maliseren. Van een verslaggever AMSTERDAM Dc Amsterdamse ge meenteraad heeft de beslissing om de heffing van drie procent, die gebruikt zat worden om dc kernenergie-centrale in Kalkar (Duitsland) le financieren uitgesteld, totdat B en W van Amster dam bij de regering heeft kunnen plei ten voor intrekking van die wet. De beslissing viel bij de stemming over de motie van I'dvA en CPN, die met 31 stemmen voor en 6 tegen (van de VVD) werd aangenomen. Volgens dc raat! legt dc wet een onaanvaard bare heffing op aan dc eiektriciteits- verbruikers en leidt tot nieuwe lasten verzwaring voor dc bevolking. Toch offer hogere i lj mb>1 ter ar m r ewensi t S gedaan. De vijf ambtenareneentrales overleg gen vandaag met de regering over de ze voorstellen. Het staat nu echter ai vast dat minister De Gaay Fortman er een zu-are dobber aan za krijgen, om dat het kabinet Den Uyl duidelijk vooruit wil lopen op het bedrijfsle ven. In het algemeen stellen de amb tenareneentrales zich op het stand punt dat de salarisverhoging over de gehele linie voor ambtenaren van hoog en tot laag hetzelfde nettoresul taat moeten hebben. De regeringsvoorstellen vallen in drie delen uiteen. Er zal met terugwerken de kracht tot 1 januari 1973 een sala risverhoging worden toegekend van 3.5 procent, een initiële of welvaartssa larisverhoging, die overeenkomt met de afspraken die zijn gemaakt bij het afsluiten van het centraal akkoord vo rig jaar. Deze salarisverhoging zal ge deeltelijk in procenten en eenten wor den uitgekeerd. Het tweede voorstel bevat de regeling voor de pensioenbijdragen waartegen destijds duizenden ambtenaren heb ben geprotesteerd op het Binnenhof in Den Haag. Deze beide voorstellen lijken voor de ambtenareneentrales wel acceptabel te zijn, ook al omdat het netto-resultaat ervan voor alle ambtenaren ongeveer gelijk zal zijn. De grootste moeilijkheden worden echter verwacht op het voorstel over de prijscompensatie. In de metaalsec tor is hierover een akkoord bereikt, dat er tot een inkomen van 28.000 gulden volledig zal worden gecompen seerd. over bet bedrag tussen de 28.000 en 34.000 de helft en over het bedrag daarboven slechts voor een kwart. Minister De Gaay Fortman zou, blijkens onze informatie echter verder wiilen gaan, zodat er in de ambtenarenwereld meer genivelleerd zal worden dan in' het bedrijfsleven. Voor de ambtenarenbonden die meest al ook hogere ambtenaren onder hun leden tellen, lijkt dit een moeilijk te verteren zaak. De heer W. Wieringa voorzitter van de Nederlandse christe lijke bond van overheidspersoneel schrijft bijvoorbeeld in het blad van zijn bond 'Het Orgaan', dat het netto resultaat voor alle ambtenaren het zelfde moet zijn. Dit betekent dat de hogere en middelbare salarissen er minder op vooruit moeten gaan ten gunste van de laagstbetaalden. Geer enkele categorie mag er echter reëel op achteruit gaan. Oud-staatssecretaris Seholten, thans Kamerlid voor de CHU heeft minis ter-president Den Uyl gisteren over de ambtenarensalarissen aan de tand gevoeld. De minister-president ver klaarde toen dat zijn uitspraak in Drachten, dat de hogere ambtenaren salarissen zouden worden verlaagd 'verkeerd is begrepen of onzorgvuldig door hem is uiteengezet*. Wel zei hij dat de hogere ambtenarensalarissen er wellicht in het kader van de nivelle ring in koopkracht op achteruit zou den gaai: Het blijkt nu dat de rege ring op dit punt verder wil gaan dan het bedrijfsleven. De Centrale van ho gere ambtenaren protesteerde eerder deze week al scher? tegen de uitspra ken van drs. Den Uyl één jaar tijd bijna veertien cent per liter duurder zijn geworden. Prijs var een fiter super benzine ?p 31-12-72: 71.» cent, verhoging 1-1-73; 2.7 rent, verhoging 27-1-73 1.1 cent verhoging 14-73 2.0 cent, verhoging I- 7-73 4,0 cent verhoging 1-1-74 4.0 cent. Benzineprijs per 1-1-74 85.7 cent. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Mr. W. Aantjes, de AR-fractieleider in de Tweede Kamer, wil dat minister-president Den Uyl snel ophelderingen verschaft over ie eensgezindheid van het kabinet. Dc uitlatingen van minister Pronk in Rotterdam vindt mr Aantjes zo era stig. dat het antwoord op zijn schrif telijke vragen niet lang mag uitblij ven. 'De polarisatie is immers de oorzaak geweest van veel ellende. En nu zegt minister Pronk, dat de PvdA in de eerste plaats aan de regering deel neemt om de polarisatie voort te zet ten en te versnellen. Ik wil ook weten of de andere PvdA-ministers zo over de polarisatie denken, aldus mr, Aan tjes in een interview met Trouw/ Kwartet (zie pagina 5). De NCRY'-rubrlek Hier en Nu wilde mr. Aantjes en minister Pronk de ge legenheid geven de kwestie voor «1e televisie uit te praten. Mr. Aantjes was daartoe wel bereid maar minister Pronk liet het afweten. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN De huisvuilzak van vlasvezel die enkele maanden geleden werd gepropageerd door de uitvinder, wordt over enkele weken in Nijmegen aan praktijkproeven onderworpen. De vlaszak is biologisch afbreekbaar en zou daarom gezonder zijn voor het milieu. Het experiment wordt in opdracht van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne uitgevoerd door de Stichting verwijdering afvalstoffen. Als zwak punt werd bij eerdere proe ven door TNO gezien, dat de zakken als ze nat worden veel van hun sterk te verliezen. DEN HAAG Tussen 1 april 1972 en 1 april 1973 is het -aastal onbe woonde woningen in oas land geste gen met 22J.QG tot 90.100, een toena me van bijna veertig procent Var, de ze 90.100 zijn 11.000 minder geschikt s voor bewoning wegens bouwvallig- KlitSnlSDu heid, gebrek aan comfort, afgelegen ligging en dergelijke. maar ook wat meer vrees5 Chirurg zet afgegleden wervels op hun plaats7 De Argentijnse ex-dictator Juan Peron (rechts) is gisteren aa een baUingschap van 18 Jaar in aün vaderland teruggekeerd. Bij zijn vertrek uit Spanje werd Peron uitgeleide gedaan door de Spaanse- dictator Franco (midden). De nieuwe Argentijnse president Hector Campora (links) vergezelde Peron op zijn tocht naar Buenos Aires. Vlak voor zijn aankomst ontstond pa niek onder de menigte toen er plotse ling schoten, klonken. Dat schieten hield enkele minuten aan en mensen renden in alle richtingen. Anderen lieten zich op de grond vallen. Er rijn volgens ooggetuigen tientallen gewon den gevallen. Stadsguerrilïastrijders zouden geprobeerd hebben het podi um te bereiken waarop Peron na aan komst de menigte heeft toegesproken. Gewapende peronisten zouden dat verhinderd hebben. UPI-correspondenten Jorbe Brinsek en Diana Page vluchtten een flatge bouw binnen Door de telefoon vertel de Brinsek: "We worden beschoten, wacht even, ik ga op de grond iiggen. Ze gebruiken halfautornatischo wa pens. Het schieten duurt voort. Ik weet niet hoeveel gewonden er vallen, maar het zijn er verscheidene. Er wordt van alle kanten geschoten en duizenden mensen rennen voor hun leven'. Via luidsprekers riepen de autoritei ten de menigte op kalm te blijven. 'Ailes is onder controle', werd er ge roepen. De secretaris generaal van de Peronistische beweging, Norma Ken nedy, hield in allerijl een radiotoe spraak waarin ze onder meer zei: 'Blijf kalm. We zijn allemaal Argen tijnen. Onze enige vijanden zijn de monopolies en imperialisten'. Peron was gisteren door generaal Franco van Spanje uitgeleide gedaan toen hij van het vliegveld van Madrid naar Argentinië vertrok, begeleid door Hector Campora, de officiële Pe ronistische president van Argentinië. Campora beschouwt zich echter als zetbaas van Peron, wat hij nog eens onderstreepte door in Madrid Peron zijn presidentiële staf en sjerp plech tig te overhandigen. Iiij is het afgelo pen voorjaar tot president gekozen met de leus: 'Campora aan de rege ring, Peron aan de macht'. Voor zijn vertrek luisterden Franco. Peron en Campora naar de volksliede ren op een podium waar anders al leen staatshoofden op mogen vertoe ven. Van de overblijvende 79.100 vallen er 51.000 in de categorie 'oude woningen' (al eerder bewoond geweest) en 18.000 in de categorie 'nieuwe wonin gen (nog niet eerder bewoond ge weest. Dit blijkt uit een door het Centraal bureau voor de statistiek ingesteld onderzoek. De uitkomsten van dit on derzoek werden gisteren gepubliceerd. De sterke stijging van het totale aan tal onbewoonde woningen wordt voor al veroorzaakt door de snelle toene ming van het aantal onbewoonde nieuwbouw-woningen. Het aanbod van nieuwbouw-woningen wordt niet meer volledig 'opgenomen', dat wil zeggen dat niet alle nieuwbouwwoninger meer bezet worden door kopers of huurders. Tussen 1 april 1972 en 1 april 1973 zijn 16.000 nieuw opgeleverde wonin gen niet betrokken. Degenen, die een nieuwbouwwoning betrekken, laten dikwijls een 'oude* woning achter, waarmee verklaard wordt dat er ook grote aantallen 'oude' woningen leeg staan. Voor deze woningen bestaat dan geen belangstelling meer. Van de 'oude' onbewoonde woningen staat 57 proeent korter dan vier maanden leeg en 43 procent langer. Bij de nieuwe woningen zijn deze percentages 61 en 39. Vier maanden is een grens die men aanhoudt bij het vaststellen van al dan niet 'langdurige* leegstand. BeekeactalateX Lezers schrijver» Commentaar s Dlcbtblj ea verderi Weekbladen 5 Radio en tv Strips ea feuilleton t Panel Recept <i ramnieberlcbten S DEN HAAG (ANP) Het internatio naal gerechtshof in Den Haag zal morgen uitspraak doen in zake het Australische en Nieuwzeelandse ver zoek op te treden tegen de Franse kemproeven in de Stille Oceaan. Dit is gisteren uit Den Haag vernomen. UW noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. in kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, korf en bondig! Een kran» ook voor uw buurman. Zei hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het oangekruisfe mapjes postpapier met enveloppen plefine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier et» pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Dc Rotterdammer, antwoordnr. 364 Rotterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1