VNU verwacht tien procent meer winst pers. lening zig bedrijf bezig bedrijfbezig bedrijf Nederland staat er goed op Overschot betalingsbalans ruim een miljard gulden Klant winkelt steeds minder 'gespecialiseerd' Geld nodig! NEW YQFr' aST GESTEMD Bedrijven moeten sociale planning in beleid opnemen Ned. Bank moest gulden steunen EEG stuur meer graan naar Afrika Ned. fondsen in New York DOW JONES INDEX TROUW/KWARTET ZATERDAG 23 JUNI 1973 FIN ANCIEN/ ECONOMIE T29/K29 Van een onzer verslaggevers UTRECHT De traditionele, vrije, zelfstandige onderneming verdwijnt, evenals de harde allesbeslis- sende baas. De bedrijfsbestuurders van morgen zullen rekening moeten houden met de zich wijzigende mening van consumenten, met het milieu, de overheid, aandeelhouders en de eigen werknemers. Naast de winst worden lokale en sociale belangen (werkgelegenheid, milieu) belangrijk. Flinke investeringen in buitenland AMSTERDAM De omzet van Verenigde Nederlandse Uitgevers' bedrijven is in de eerste maanden van dit jaar met bijna 10 pet ge' stegen ten opzichte van de vergelijkbare periode in 1972. Aandrang Het Tweede-Kamerlid P. H. van Zeil (KVP); personeelsbeleid NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Estel Pye Holdings Nyg-h en Van Ditmar Reiss en Co. Multi-Fractidepót Westland-Utrecht Van Esteren (OGEM) Pierson en Amfas Figee Heybroek Amsterdam Rubber Moluksche Ons Belang Hellingman In eerste kwartaal van dit jaar DEN HAAG In het eerste kwartaal van dit jaar was er, volgens voorlopige cijfers, een overschot van ruim een miljard gulden op de lopende rekening van de betalingsbalans op transactiebasis. In het zelfde kwartaal van 1972 was er een tekort van 32 miljoen gulden. De Gruyter wil 10 Tref centers openen Van een onzer verslaggevers VENLO De klant gaat steeds minder 'gespecialiseerd' winkelen. Niet-voedingsartikelen worden meer en meer gekocht in dezelfde sfeer als levensmiddelen. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN De directie en commissarissen van de Exploita tie Maatschappij Scheveningen (EMS) weigeren de hoogte van het bod dat de Wilma-groep op haar Haagse en Scheveningse onroerend goed (waaronder het Kurhaus) bekend te maken. Koersen in Montreal 22 juni 879.82 155.91 103.82 74.31 565.3 20 juni 10.600 13.580 1,754 750 610 21 juni 11.630 14.160 1.764 S56 1.022 22 juni 18.470 15.620 1.767 767 656 J3'» es m» Vri; e onderneming zal verdwijnen Dit zei mr. J. F. A. de Soet, algemeen bedrijfsdirecteur van de KLM, tijdens een ééndaagse conferentie over 'De maatschappelijke verantwoordelijk heid van de onderneming* in het Jaarbeurs-Congrescentrum te Utrecht. Dit. congres werd georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Ma- nagement en de Nederlandse dochter Initiatieven van het Britse adviesbureau Urwick, Orr Partners. Ook de zakenman wordt (noodge dwongen?)! kritisch, want, zo zei de KLM-direeteur, 'cïe onderneming is de zondebok voor de fouten van de sa menleving'. 'De voornaamste zonden zijn milieuverontreiniging en ver vreemding'. 'Winst is discutabel, wie het maakt, heeft alle kans op kritiek, wie het niet maakt eveneens'. In zijn rede "Aspecten van de sociale verandering' pleitte hij voor het ma ken van een begin met een 'social res ponsibility audit*, want 'de ondeme» Indien zich geen onverwachte ontwik kelingen voordoen ten aanzien van prijzen en kosten, mag er voor geheel 1973 een groei vanvde omzet worden verwacht met ca. 10 pet en een groei van de winst in dezelfde orde van grootte. Aldus de raad van bestuur in de jaarvergadering. Do onderneming denkt in de komende vijf jaar 60 pet van de omzet te behalen binnen Nederland ADVERTENTIE (de export is hierin begrepen) en 40 procent in het buitenland. Jaarlijks zal de VNU ongeveer 30 min gaan investeren in buitenlandse activitei ten. De uitbreidingen zullen voorna melijk gezocht worden in de ons om ringende ianden, omdat een te grote afstand te veel beslag legt op de ma- nagementscapaciteit. In het buiten land .wordt ongeveer een gelijk rende ment verwacht als "n Nederland (de VNU streeft naar een rendement op het eigen vermogen vah 12 pet). Over het dagblad De Tijd werd ge zegd, dat de advertentieontwikkeling vorig jaar constant is gebleven. De ex ploitatie is echter gunstiger geweest doordat het aantal edities werd terug gebracht van vier tot een. De oplage is wel teruggelopen (tot 75.000 a 80.000), maar de rentabiliteit is verbe terd. De VNU heeft een beiang van 25 pet verworven in de jonge Britse boeken- uitgeverij Mitchell Beazly in Lon den. De uitgeverij is toonaangevend op het gebied van gevisualiseerde in formatie-overdracht, Door de deelne ming van VNU in Mitchell Beazly is de al bestaande band tussen heide be drijven verder verstevigd en worden nieuwe mogelijkheden geschapen op het gebied van het uitgeven op inter nationale schaal. ming moet haar defensieve houding laten varen en zelf initiatieven ont plooien, voordat anderen dat voor haar doen', aldus mr. De Soet. Of, zo als de heer J. Humble, directeur van Urwick International, het In zijn in leiding al zei; 'De private onderne ming kan niet overleven als deze haar maatschappelijke verantwoordelijk heid niet kent'. - Over genoemde, 'social responsibility audit' heeft de'heer J, Humble een boekje geschreven, dat aan de confe rentiegangers, voor het merendeel za kenmensen, werd uitgereikt. Met de term wordt bedoeld een op gezette tij den terugkerend onderzoek naar de maatschappelijke verantwoordelijk heid van de onderneming, precies zo als de onderneming ook regelmatig aandacht besteedt aan afzet, marktpo sitie, productiviteit en winst. Hoe de maatschappelijke verantwoor delijkheid moet worden onderzocht, weet de heer Humble nog niet pre cies. Zijn richtlijnen willen slechts een eerste aanzet zijn tot zo'n onder zoek. Ook kan hij geen afgerond ant woord geven op de kernvraag 'wat de maatschappelijke verantwoordelijk heid dan wel is*. Wel weet hij, dat de maatschappij, waarin de onderneming functioneert, er steeds dringender om vraagt. 'Men ziet', aldus de heer J. Humble, 'het bedrijfsleven nog steeds als de bron van economische welvaart, maar binnen nieuwe beperkingen'. Een zo'n beperking is de afwijzing van vervuiling door het bedrijfsleven. Dit betekent, dat kostbare nieuwe technieken moeten worden ontwik keld om bijvoorbeeld rook- en uitlaat gassen te zuiveren. Ook wordt door de maatschappij steeds meer aandrang uitgeoefend op het bedrijfsleven een practische bijdrage te leveren tot de opleiding en tewerkstelling van min derheidsgroepen .werkende jongeren, gastarbeiders, gehandicapten en ande ren. Op de verlangens-van met name werk nemers en werkgevers gingen twee andere sprekers tijdens de conferentie wat dieper in, dan de heer Humble In zijn boek doet Zo pleitte de heer P. H. van Zeil, tweede-kamerlid voor de KVP voor een personeelsbeleid, dat een wezenlijk-onderdeel uitmaakt van het totale ondernemingsbeleid en dat uitgaat van de waardigheid van de werknemer. 'Zinvolheid van de ar beidstaak is daarbij een eerste vereis te', aldus het tweede-kamerlid. Volgens de heer Van Zeil verwachten werknemers van de onderneming in de eerste plaats bescherming en ar- beidszekerheid. Hij wees in dit ver band op de bezetting van de ENKA in Breda en de troebelen rond de vele bedrijfssluitingen van de afgelopen tijd. Verder willen werknemers meer aandacht van werkgeverszijde voor hun welvaartspositie, die meer is dan alleen de Inhoud van het loonzakje. Deze positie betekent ook. een eerlij ker verdeling van het totale nationale inkomen. Tenslotte verlangen arbei ders aandacht voor hun welzijnsposi- tie, wat onder meer inhoudt het recht van inspraak in het ondernemingsbe leid. Mej. E. H. Kooyman, medewerkster voor consumentenaangelegenheden bij Unilever, meent, dat de beste manier om verantwoordelijke ondernemingen te krijgen alleen te realiseren is door aan consumenten goederen en dien sten aan te bieden van een goede kwaliteit en tegen een redelijke prijs. De consumenten zullen zich in het algemeen gesproken kritischer op stellen naarmate zij beter zijn opge leid en geïnformeerd, kritischer niet alleen ten aanzien van de relatie prijs-kwaliteit, maar ook ten aanzien van mogelijke invloeden op; de ge zondheid, of bijvoorbeeld op het mi lieu tijdens het produktieproces, het gebruik en daarna. AMSTERDAM Ook vrijdag heeft de centrale bank de gulden moeten steunen door de verkoop van marken. Verkocht werden volgens geldmarkt- kringen ongeveer 152 min mark met een tegenwaarde van 161 min. De dollar zakte vrijdag verder van 2.71 tot rond 2.7050, een nieuw laagtere cord. Bij opening werd zelfs gehan deld op 2.6980-2.7010. !n een paar dagen kunt u het hebben. Met' een persoonlijke lening van de NMB. Gemakke lijk, zonder onnodige formali teiten. in overleg met u worden het Bedrag erf de maandelijkse aflossingstermijnen vastgesteld. Een lening van-2.000,- kunt u bijv, terugbetalen In 10 x 129,50 per maand. Of ƒ3.600,- in 24x ƒ171,50. Inclusief alle rente en kosten. Stap eens binnen, We vertellen u graag alles over een persoon lijke lening voor welk doe! dan ook of een woningkredlef, voor verbetering en onderhoud van uw huis. AMSTERDAM De verwachte ver betering bij Estel (Hoogovens- Hoeseh) heeft in mei zijn neerslag ge vonden in de cijfers. De resultaten- verbetering was in het eerste kwar taal nog niet zichtbaar. De orderont vangst bij de afnemers neemt momen teel toe. Het Hoogovwnsbestuur ge looft dan ook, dat 1973 een goed staal- jaar in Europa, de VS en Japan zal worden. Het is zeker de bedoeling, al de drie sectoren van Estel (staaiproduktie, staal verwerking en diversificatie-acti viteiten) verder te ontwikkelen. Het bestuur hoopt hierover in de loop van 1973 verdere mededelingen te kunnen deen. Of er ooit een omwisseling zal plaatsvinden van aandelen Hoogovens en Hoesch in aandelen van de werk- hoiding Estel, is moeilijk te voorspel len. Mocht dit gebeuren, dan zou dit een succesvolle afronding van deze Nederlands-Duitse fusie zijn. AMSTERDAM De eerder aange kondigde introductie van de gewone aandelen van de tot Philips-concern behoren Pye Holdings op de Amster damse effectenbeurs zai plaatsvinden op 2 juli. De aandelen van 25 pence zullen worden verhandeld in coupons van 50 aandelen, voorlopig in de vorm van recepissen aan toonder, elk vertegenwoordigende 50 gewone aan delen. DEN HAAG In 1972 heeft Nijgh en van Ditmar (reclame-drukkerij en uitgeverij) een belangrijk lager resul taat bereikt dan in 1971. Bij een van 40,3 min tot 38,1 min gedaalde om zet kwam de winst na belastingen op ƒ215.000 (v.j, ƒ432.000). Voorgesteld wordt het dividend te verlagen van 18 pet tot 14 pet in contanten. Voor 1973 kan een winstherstel worden verwacht. AMSTERDAM - Tot nu toe verloopt de gang van zaken bij Handelsvereeni- ging voorheen Reiss en Co zeer gun stig. Er is nog geen prognose te" ge ven over het eindresultaat in 1973, maar ten opzichte van 1972 is er spra ke van een zeer gunstige ontwikke ling, Het wordt niet onmogelijk ge acht, dat in de toekomst een uitke ring in aandelen zal worden gedaan. ROTTERDAM Als uitvloeisel van de overneming door het Rotterdamsch Beleggingsconsortium (Robeco) zal Beleggingsmaatschappij Unitas per 1 juni het beheer over het Multi-Frac- tiedepot, uitgeoefend via haar doch termaatschappij Unitas Beheer-Maat- schappij beëindigen. Nillmij Leven heeft hierin aanleiding gevonden om uit het Muiti-Fraetiedepot te treden. Delta Lloyd Levensverzekering en RVS Levensverzekerungen hébben zich naar aanleiding van het besluit van Nillmij Leven nader beraden over het Multi-Fractiedepot Zij zijn daar bij tot de conclusie gekomen dat het wenselijk is de samenwerking per 1 juli te beëindigen. AMSTERDAM De Westland Utrecht Hypotheekbank zal met in gang van 25 juni weer 8 pet pandbrie ven 1971 afgeven tegen een koers van 99,5 pet.,Voor 1 januari 1981 zijn de stukken niet vervroegd aflosbaar. ROTTERDAM Ver. Bedrijven J. P. van Esteren (behorend tot hef Ogempconcern) voert besprekingen met van Riel en van den Bergh te Antwerpen over een volledige samen werking. Indien deze fusie tot stand komt, zal Van Esteren het gehele aandelenpakket van het Belgisch be drijf verkrijgen tegen betaling in con tanten. Van Eiel en van den Bergh telt circa 500 medewerkers. Het be drijf is in hoofdzaak werkzaam in de utiliteitsbouw in België. AMSTERDAM Aan tien instellin gen, waaronder Pierson, Heldring en Pierson en de Amfas groep, is een vergunning afgegeven voor het, op richten van een 'merchant bank* in Djakarta onder de naam P. T. First Indonesian Finance and Investment Corp ('Ficorinvest'). Het maatschap pelijk kapitaal van 'Ficorinvest' be draagt 1,2 miljard roepias (§3 mil joen). HAARLEM Het was voor de Haar- lemsche Machinefabriek voorheen Fi gee in 't afgelopen jaar moeilijk om aan orders te komen. Toch is het be stuur niet ontevreden over de resulta ten en voor 1973 rijn al weer vele or ders binnen. Tegen de uitspraak in de procedure tegen Munk International te Bergen in Noorwegen, waarmee een bedrag van ƒ0,5 min is gemoeid en dat door Figee is gewonnen, zal geen beroep worden ingesteld. Ver- wacht wordt, dat het bedrag binnen kort binnenkomt. AMSTERDAM Voor de ontwikke ling van de normale activiteiten gaat Heij broek en Co's Handelmaatschappij over tot een aandelenemissie, zo is meegedeeld in de jaarvergadering. Er zullen 5000 gewone aandelen worden uitgegeven van nominaal 100 tegen een koers van ƒ250. De emissie ge schiedt met claimrecht voor aandeel houders. Twee aandelen van 500 ge ven recht op nominaal ƒ500 nieuwe aandelen. De aandelen zijn dividend gerechtigd over 1973 en volgende ja ren. Beursnotering zal worden aange vraagd. De claimhandel begint op 2S juni. De datum van inschrijving is 5 juli, de datum van storting 1 augus tus. AMSTERDAM 'We zien wel enkele, lichtpunten, maar de problemen zijn .nog talrijk', aldus de president-com missaris van Rubber Cultuur Maat schappij 'Amsterdam' op de jaarverga dering. De onderneming leed in 1972 een verlies van ƒ1,7 min. De vooruit zichten voor dit jaar en volgende ja ren zijn voor de landbouwonderne mingen wat gunstiger. Met name zul len de resultaten bij de verbouw van sisal, rubber, citrusvruchten en bana nen door hogere opbrengstprijzen. kunnen verbeteren. Anderzijds kent de onderneming nog vele zorgen: de moeilijkheden bij de Surinaamse sui kerplantage Mariënburg, de onvol doende resultaten bij de handelsafde ling en gebrek aan liquiditeit, aldus boorzïtter jhr. M. F. van Lennep. Amsterdam Rubber zou zeer gebaat zijn roet aansluiting bij een groot ka pitaalkrachtig lichaam, zo zei hij. 'Het bestuur is hier steeds attent cp*. Over Mariënburg wilde het bestuur niet te veel uitweiden. 'De problemen daar liggen in de politieke sfeer en u en wij moeten geduld hebben', aldus de heer Van Lennep tegenover zijn aan deelhouders. AMSTERDAM Moluksche handels vennootschap onthoudt zich van ieder commentaar ten aanzien van de resul taten in het lopende boekjaar. Bijzon dere baten zijn in aanzienlijk mindere mate te verwachten en de onzekerhe den op valutair gebied maken elke prognose onmogelijk, aldus het jaar verslag. De bruto exploitatiewmst daalde in 1972 van 0,5 min tot 0,4 min. Bij zondere baten leverden bijna een ton op, terwijl de voltooiing van de inte gratie met de dochter Bicotex heeft geleid tot e'en vermindering van de post salarissen en lagere algemene kosten en interest. De uiteindelijke winst kon hierdoor stijgen van 167.000 tot 239.000. AMERSFOORT —De groei van de Levensverzekering Maatschappij Ons Belang heeft zich ook in 1972 gestadig voortgezet 'ondanks de druk, die werd en wördt uitgeoefend op het gehele levensverzekeringsbedrijf door niet af latende en helaas vaak onredelijke kritiek", zo meldt het jaarverslag. De bruto produktie steeg van 139,6 min tot 150,9 min. AMSTERDAM Hellingman (meer derheidsbelang van de Britse Slater Walker-groep) heeft in de afgelopen maanden onroerend goed gekocht ter waarde van ongeveer 14,5 min. En kele oudere panden in Amsterdam werden daarentegen verkocht voor to taal circa ƒ4 min. DEN HAAG De Nederlan ders genieten het meeste ver trouwen en Nederland is de meest geliefde natie in Europa. Dit is de voor ons vleiende con clusie van een ondtJrzoek, dat Parkland Research Europe te Brussel (dochtermaatschappij van het Britse bankiershuis Hawtin and Partners) heeft In gesteld om het Britse bedrijfsle ven van advies te kunnen die nen o.a. over het continentale land, dat het meest in aanmer king komt voor vestiging van dochtermaatschappijen of agent schappen. Nederland wordt in het rap port, dat onder auspiciën van de Nederlands-Brits Kamer van Koophandel m Nederland is geïntroduceerd, aanbevolen als een bijzonder geschikte basis, van waaruit Britse ondememin-- gen kunnen trachten in Europa te opereren. Nederlanders wor den ook geschikte tussenperso nen in onderhandelingen met andere landen genoemd in het onderzoek, dat België, Frank rijk, Italië, Nederland, Zwit serland, West-Duïtsland en Groot-Brittannië en hun inwo ners vergelijkt. Het rapport waarschuwt de Britse zakenlieden, dat nationa lisme nog steeds een grote rol speelt in Europa en dat niets wijst op een verzwakking van de nationalistische krachten. Het houdt zich ook bezig met de Britse aankopen van onder nemingen en vast goed in Ne derland. Op het ogemblik schij nen vele Britse beleggers er de voorkeur aan te' geven een fi nancieel bruggehöofd in Neder land te vormen boven uitbrei ding van hun produktie tot Ne derland, aldus het rapport. De globale correctie voor seizoenin vloeden bedroeg het overschot in ja- nuari-maart van dit jaar bijna ander half miljard gulden, tegen een over schot van 360 miljoen in die periode van 1972. Ten opzichte van het eerste kwartaal van 1972 gaven de handelsbalans en het onzichtbare verkeer 125 miljoen resp. 910 miljoen hogere uitkom sten te zien. Tegenover het laatste kwartaal van het vorige jaar is het surplus op de lopende rekening na seizoenseorrectie met 730 miljoen gestegen. De han delsbalans vertoonde ten opzichte van het laatste kwartaal van 1972 een klei ne verslechtering, namelijk van onge veer 30 miljoen. Het is evenwel niet onmogelijk, aldus het ministerie van financiën, dat deze uitkomst geflatteerd is door het inlo pen van de achterstand in de verwer king van op 1972 betrekking hebben de uitvoerdocmnenten. De hogere uit komsten in het onzichtbare verkeer waren in hoofdzaak het gevolg van gunstiger resultaten in het dienstver keer, het transitoverkeer en het reis verkeer." AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van de zelfde dag). Akzo (73.70); Hoog ovens (76.50); Kon. Olie 115.10- 115.30 (115.10); Philips 52.10 (52.10); Unilever 142.70 (142.60); KLM (104.20). Voor artikelen, waarvan de waarde kan oplopen tot een duizend gulden, heeft de klant geen behoefte meer te vergelijken, aldus De Gruyter, die on der de naam Trefcenter in Venlo haar eerste mammoet (zelfbedienings-) warenhuis bouwt. Het concern wil dat hst nieuwe warenhuis ook met de fiets en het openbaar vervoer bereik-, baar is. De verkeersaantrekkende wer king van het warenhuis valt dan wel mee. Voor het Trefcenter waarvan De Gruyter in de komende vijf jaar tien wil openen, wordt uitgegaan van een gelijkvloerse verkoopoppervlakte van 7 a 8000 vierkante meter. Combi natie met woningbouw wordt zoveel mogelijk vermeden. De verdeling van de verkoopoppervlakte is; 70 pet non-food en 30 pet food. Deze food zal naar schatting 70 pet van de omzet in brengen. Het aantal artikelen zal 25 tot 30.000 zijn. Aan parkeerruimte zal er 40 vierkante meter op-elke 10 vier kante meter winkeloppervlakte nodig zijn. In de De Gruyterformule past ook het opnemen van gespecialiseerds zaken binnen een Trefcenter. In Venlo wor den dat o.a. een bloemenzaak in dis countsfeer, een doe-het-zelf-zaak annex drukkerij, een woizaak, een parfume rie-drogisterij, een ijswinkel en een zaak in rookartikelen,* te exploiteren door zelfstandigemiddenstanders. In eigen beheer wordt een restaurant en een slijterij in het Trefcenter in Ven lo opgenomen. De algemene managers van de Tref- centers krijgen de volledige vrijheid daar in te kopen whar het hen goed dunkt. Er gullen artikelen onder het De Gruyter merk in het assortiment worden opgenomen, maar met een ei gen prijsstelling. EMS houdt bod op Haags bezit geheim President-commissaris W. van Geleu- ken zei gistermiddag op de jaarverga dering: 'U zult begrijpen, dat een der gelijk belangrijk bod op een groot aantal onroerende goederen een diep gaande studie nodig maakt. Bovendien wordt het bod gedaan onder voor waarde, dat toestemming wordt ver kregen voor de sloop van het Kur haus. Een ander voorbehoud van de bouwgroep (waarin naast Wilma ook Baalst-Nedam en Hollandse Beton deel nemen) is een schriftelijk bericht van de gemeente Den Haag met een dui delijke bevestiging over de erfpacht- voorwaarden. Omdat de bouwcombinatie met dezelf de moeilijkheden zit, is tussen EMS en Wilma afgesproken het bedrag van het bod nog geheim te houden, Ook na herhaald aandringen van diverse aandeelhouders weigerde de heer Van Geleuken iets over de hoogte te zeg gen. Hij wilde evenmin iets kwijt over de verhouding van het bod en dc boekwaarde van het onroerend goed, of de verhouding tot de overige bezit tingen. Dat is tegen de afspraken, zo meende hij. We! zei de heer Van Ge- leuken dat ook het circustheater en de Hcutrusthallen bij de transactie nkw vork zijn betrokken, hoewel hier vorig jaar een bescheiden winst werd gemaakt. Wat er gebeurt als de verkoop niet Aiïisd Chemical doorgaat kon de president-commissaris Alum Co A"- niet zeggen. 'Daarover hebben wij nog geen mening. De overige bezittingen van de EMS worden na de verkoop van het onroerend goed in Den Haag en Scheveningen rustig Overhaast werken is dan niet in het belang van de aandeelhouders', aldus de heer Van Geleuken. Over de getaxeerde waarde van het onroerend goed wilde de heer Van Geleuken geen bedragen noemen. 'Ik kan alleen maar zeggen dat de taxa ties in 1S69 die wij hanteren laag zijn. Wat betreft de verhouding met de ac countant zei de heer Van Geleuken dat er met de vorige accountant los van 'het zakelijke persoonlijke moei lijkheden zijn ontstaan, zodat accoun tant Sehellekens aan de kant is gezet 'Daarna waren wij in bespreking met een hier goed aangeschreven accoun tantskantoor, maar de besprekingen hebben niet tot overeenstemming ge leid'. Verwacht wordt dat de benoe ming van een nieuwe accountant nog enige tijd op zich zal moeten laten wachten. Zoals bekend bad de heer Sehellekens geweigerd de jaarstukken van de EMS goed te keuren. Tijdens het slot van de jaarvergade ring werd de EMS nog gedreigd met een kort geding door de Haagse aan deelhouder Steven. Hij eiste eea lijst met alle" EMS bezittingen, maar het bestuur weigert deze te geven. Reden voor de heer- Steven om de zaak nu voor de' rechter te brengen. Bovis Dom T*r Husky Nat. Gas Mass Fefuuion Nat Resources Shell canada ImtiMt. Sporen HUI. om. Mods 20 juni 884.71 159.08 104.65 74224 560.1 21 juni,873.65 155.99,103.78 7427 565.4, Aand. OW. Tot. H. L» 20/6 2J/6 22/5 2,10 2.05 2.05 20% 20% 20% 23% 21V 21% UJ4 - 18% 11% 38V 11% 18% 8 31L 8 35L 3.31L 17% 17% 17% ACF Industrie Alreo American Brands American Can Am Cvjnamld Am fcJectr Ft»» er Ahl Mel.iI Climax \m Mirtor* afgebouwd. Am smell I* Kei Am Tel 4 Tel Anaconda Armen Meel AlUtit RiUilield BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie in Brussel, het dagelijks bestuur van de EEG, heeft voorge steld opnieuw voedselhulp te verlenen aan de door de droogte tot rampge bied geworden landen ten zuiden van de Sahara. De Commissie wil opnieuw 9.990 ton graan geven aan Opper-Vol- £"l! industrie» ta, boven de al gegeven 5.000 ton. In coTmiIii de Sahel-landen (Opper-Volta, Mail, Com Can Senegal, Tsjaad, Niger en Mauretanië) cani ml is ook een groot tekort aan baby-voe ding en aan voedsel voor kleuters 21 44 55 J-I». .12% 57% 39% 33% 23% 26*4 29% Bat V 501 4% 17% 22/6 44% 1VA 33 58 39* 33% 23% 26*4 29% 6% 17' 51' 4% 17% Bi ndtv Brlllf Mf cl Boeing Burlington Ind can i'acufic fty Cclanese Chase Manhattan Chcsste System Chrysler Cities Service Colgate Palmolivc Curthb Wright 201 s 2o4 82 SS-". 32' 't 32U, 2G»i 23 18-a 17 2&Ü 28", 17S» 17% 31% 32% 42 42 41Vi 43'ri 23% 23% 45's 40% 28', 28 V, 14% J*bf" 31% 31 '1. 23'. 23 27 27% 32% 33% 191, 1 aliseerde produkten beschikt, heeft ze de lidstaten en hulpverlenende orga nisaties gevraagd op dit gebied hulp te verlenen. De commissie zit ook met transport problemen. Ze wil graag een grotere inzet van militaire vliegtuigen van de landen van de gemeenschap omdat het spoorweg- en wegvervoer tekort schiet om de voedselhulp op de juiste plaatsen te brengen. De gemeenschap zou, volgens de commissie, ook meer steun moeten verlenen bij het tran sport over de weg van geleverde gra nen. Kon Olie noteerde gisteren i 42-% (42%-%); Philips t 19-V (29-n); Unilever 3 52%-53% (52Vi'53) er KLM 3 36 (377«) Opgave duponi, Glore, Forgan. Curtiss Wright A 24 Dart Ind 35% 33% Deere and Co 3b V 39% Dow chemical 50 V j2H Du Pont LI 3'»9"» 162% Lastrn.m Kodak 130V 132 k FirM Nat City 14V 39 Admiral Corp 7\ 7% Allenghenv Puu S 20% 20% Ak?mi4 23% 2.1% Am Standard 11» j 11 Am sled Ind 39% 39% Bait Si Ohio 40%b40%b Batuk t-.ik.ari» 10% 10% Can Breweries 4 V Cello 13% 14 Chad hour n Goth IV Chase Select Fa 9 73 S.7I Columbia Gas 23% 28?» Com t no» 29% 23% Coot Tekphone 22% 22 <4 Fluor turp 37 3SV, Ford Mntor Fruehauf Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel Tel Getty Oil tiileue Gimbei Brother# Guildiear I and IS Gulf Oil Ulinmk Ontr 1 rii» 11 co tilt BuMn Mach Intern Harvester Ini Nick of Can Int Haper Int 'lel Tel Johns ManvtUc Junes and Ldugh Kennecott Cupper Kraft Co Ling-Lemco Vougb Litton Ind Lockheed Aircraft Murcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Dougtd 22*1 Mobil Oil Corp Ntthiscd Nat. Cssn Rögttte /*ut Ui*tyters Nut Gyjhnim Y'at steel Nut Lead ind 5:i»4 S4H it 28T4 37>l 57W 25 25'/- 65 V. 19», 28 S 28% imi 117 551» 54?-, 22% 22% 221. 22% 325, 23 18'» 18 10 10% 315"!,S1S« 26 281, 281» 28 34'/, 34% 3d« 30 20". 21 13 231, 24% 42V* 43 Us 7% «U 8% 5% 18 H 18-, 157« 15%. 52 22 U 22'i. 21% OS1, 64% 45', 45 V» Sli S3' 1314 14 13', 13 14", 34', 13', 13% Pac Gas and El Penn Central Pepstco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr Procter Gambl RCA Republic Steel Reynolds ind Royal Dutch Petr Santa Ké ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand Od CaLif Stand Oil Indiana Exxon Corp Sludebaker Worth Sun on 27% lva mi mi 41% 41% 114 49 49 V 103 V102V 22*; 23 42% 42Mr 23% 23% 43% 42% 23 V 93% 50 18% 31% 23 V 94% 51% 18% 31% 32 32% 39% 39% 73 73% SS 86 94 95 34% 34%. 30% 50% Gen Cigar Int Bnk for Rec Int Flav Frag fni Pa per ($4> Inierspar Kansas Litv Ind Kansas Poster Kt M Krti]>er t imm n [<Mie si.tr etneii 1 eh in a I) Madison Fund 15! j 15V 98 b 98b 95% 95% 44V 44% 22 50 22 60 14% )4% 24V 24% 38 3S JG 15% 8 V 15V 13 U 8% 14% 15% 10 10% Texas» Gulf Texas» Insst Transamerica Unilever Union Carbide Uni Roydl United Aircraft United Brands U8 Steel vW»m union Tel v\esim^hnuse LI Woo! worth «Nat Can NY Centr A North West R N Adi Phillips Co occiduttal Petr Pacific t luht Public Serv .sta»flard Brand* fandV Union fcdectr United Corp» U fit red Western bancorp 34% 11% 52% 34% 30% 28 6% 28% 35 92% 11% 53 35 10% 28 6% 28% 19% 39% 34'» S3\ 22',-i 22% 10'. 91» 6\ 6% 624. 63 22', 22% 8% 8% 22% 22 V» Ï7Ï» 17% 17?, 18% 16=% 8% 8 17', 16% 2» 28%

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 28