Vakantie uittocht begonnen klem: te laat Zeezenders oorzaak van onrust Egypte: Israëlisch In deze krant toestel neergehaald Ulster ging zwaarbewaakt naar stembus PEUGEOT FIETSEN krant op de bres voor een sterke christelijke pers iHet Kwartet Noodweer eist twee slachtoffers Witteveen mogelijk directeur van IMF Confessionelen blijven hij tijdelijke maatregel bon noteer als nieuwe abonnee I* Meest droog Van vreemd gezicht tot vlot gedicht VRIJDAG 29 JUNI 1973 71ste jaargang no. 38 CHRISTELIJK DAGBLAD WestblaaR 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Naar Spanje Extra rijtuigen 'II Ui Van onze parlementsredactie DEN HAAG Terwijl de Twee de Kamer gistermiddag besliste over het lot van de zeezenders, heerste er op het Binnenhof en in Den Haag een sfeer van on rust en zelfs intimidatie. I Kamerlid Schakel klemgereden Moskou valt uit tegen Khaddafi Felle aanval Khaddafi Jij gaat naar binnen en zegt, dat je verdwaald bent. En we delen de snoepjes, die ze je ge ven. n wonder op 3 wielen voor liets-enthousiasten Binnenland Dienstverlening 5 Buitenland Actie tegen Alien de 9 Watergate (vervolg) 9 Kerk Opvang-, Snmhuncrs Kircnentag 2 Sport Wimbledon houdt attracties 13 Economie Friesland twijfelt 17 üii -Van onze parlementsredactïe :vv: DEN HAAG Minister Duisenberg (financiën) heeft deaanneming yan z\jn wetsontwerp tot verhoging van de benzine-acejjns (met ruim vier cent) in gevaar gebracht met zijn nadrukkelijke verklaring dat deze maatregel niet als tijdelijk mag worden gezien. De confessionele partijen bleken gis teravond laat niet bereid te zijn zich hierbij neer te leggen. Dr. H. J. Witteveen Naam: -■•- .vooraanstaande r prol. christelijke dagbladen j „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Van een verslaggever SCfHPHOL/TITRECHT Hoewel de 'bouwvak-vakantie' eigenlijk gisteravond pas goed op gang is gekomen, was gisteren de hele dag de drukte al goed te merken. Bij de Spoorwegen be trof het hier de internationale lijnen, op Schiphol bereikten de Nederlandse chartervluchten een spitsdrukte en ook op de wegen was het drukker dan nor maal. Op de luchthaven was sprake van top drukte. Volle vliegtuigen van de Ne derlandse chartermaatschappijen Mar tinair en Transavia en van de KLM voeren deze dagen een 'pendeldienst' uit tussen de hoofdstad en de vakan- tiegebieden 'in het zonnige zuiden. Voor het komende weekeinde, als de Nederlandse bouwvakarbeiders 'offi cieel' met vakantie gaan, heeft de KLM 65 vakantievluchten op haar programma staan, waarmee in totaal 9284 passagiers zullen worden ver voerd, De piek voor de ELM komt in de periode 4 tot en met 15 juli, wan neer de DC-10 machines, de Jumbo's en de DC-9 van deze maatschappij 141 vluchten zullen uitvoeren op 35 zonni ge oorder., waarmee 20.610 reizigers zullen worden vervoerd. Voor Transavia wordt het komende weekeinde het drukste van het jaar. Met tachtig vluchten, voornamelijk uitgevoerd met Caravelle-toesteilen en enkele met de grotere Boeing 707-ma- chines, brengt deze maatschappij van- daag, zaterdag en zondag 9500 zonaan- bidders en -bidsters naar met name Spaanse bestemmingen. Tot het eind van de maand juli zal de grote drukte bij Transavia, die op een normaal zo- merweefceindé 7600 passagiers ver voert aanhouden. Ook bij Marttoair- is de voor velen jaagveiwachte vakantie periode er een Tail hard w«rkexi..Hétsafgel<jipea week- y einde yl. »g deze Nederlandse char- temaatsöbap&i meer dan tienduizend vakantiegangers naar de Spaanse kust gebieden. In totaal werden toen 82 vluchten uitgevoerd. Voor het komen de weekeinde wordt een gelijk aantal vluchten verwacht Deze grote aantallen vakantiegangers zullen vermoedelijk ook dit jaar de maand juli voor Schiphol tot top- maand maken. Ook vorig jaar werd hei maandrecord met 844.122 passagiers in juli behaald. Het dagrecord werd in 1971 gevestigd op 30 juni, toen 35.220 passagiers op Schiphol aankwamen of vandaar ver trokken. Bij de Spoorwegen zijn in verband met de extra-drukte de circa 25 TEE- en D-treinen, ,die dagelijks uit ons land naar alle windstreken vertrek ken, versterkt met in totaal veertien extra rijtuigen. Ze zijn over het alge- Voor vervolg zie pag. 5, kolom 1 Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog weer. Overwe gend matige, langs de kust nog enige tijd krachtige wind uit zuidwest tot noordwest. Maxi mum-temperaturen in het Wad dengebied 18, elders rond 21 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: droog, zonnig en opnieuw war mer. Morgen zon op: 04.23 -onder: 21.94 maan op: 04.06 onder: 21.10 Ssttil-tez-sia-ed-stheer-nad woorden van achter naar vo- ze In de juisle volgorde en u |iebf weer een dichtregel gevonden. Toen de uitslag van de stemming buiten bekend werd, raakten enkele demonstranten zo opgewonden, dat ze een hoofdagent met een fietsket- ting verwondden. De politie ver dreef hierna de ongeveer duizend demonstranten van het Binnenhof. Eerder was het Tweede Kameolid Schakel (ARP) die aan de stemmin gen moest deelnemen, belemmerd op tijd aanwezig te zijn. Op de Rijs- wijkseweg werd hij in zijn auto klem gereden. Na dit incident slaag- WÊÊÉmW. raiüfis de men erin het Kamerlid op te houden door, hoewel het verkeers licht groen was, niet verder te rij den. Op het Plein werd de heer Schakel het rijden nogmaals belem merd door een auto, die dwars op de weg stond. Omdat de Haagse pölitie telefoontjes had gekregen met dreigementen aan het adres van de heer Schakel, werd het Kamerlid bij de afzetting van het Binnenhof opgevangen en door een achteringang de Tweede Kamer binnengebracht. Daar kon hij nog voor een deel aan de stemmingen meedoen. ARP-fractieleider Aantjes had, toen de heer Schakel er nog niet was, eenstemverklaring ingeleid met de woorden: 'Schakel wordt als volks vertegenwoordiger vermoedelijk nu in de uitoefening van zijn taak ver hinderd door de vclkswil De heer Schakel gaf als verklaring van de onrust tegenover ons de uit zendingen van radio Veronica en de berichtgeving in De Telegraaf. Nadat de demonstranten van het Binnenhof waren verdreven, bleef het nog geruime tijd onrustig op het Plein. Pas nadat de programma leider van Veronica, Rob Out, door middel van een versterker in een poiitie-auto zijn fans vermanend- had toegesproken, keerde de rust in Den Haag terug. Zie verder pag. 11 TEL AVTV, CAIRO (Reuter, UPL AP) Egypte beweert gisteren epn Israëlische Phantom-jachtbommenwerper te hebben neerge schoten, die het Egyptische luchtruim was binnengedrongen. Israël zegt dat Israëlische vliegtuigen wel beschoten zijn maar, niet ge raakt. L".-L*.,J Volgens het Egyptische, opperbevel drongen.- tw.ee,, Israëlische,toestellen Egypte binnhn. Eehw%tcle-;tbestenen zou door ugn lüclitafweerraket geraakt: zijn en in de lucht ontploft. De wrak stukken zouden op de dóór Israël be zette oever van het Suezkanaal zijn te rechtgekomen. In Tel Aviv is bekend gemaakt dat dit een 'dubbele leugen' is. In de eer ste plaats vlogen de toestellen niet boven Egyptisch grondgebied en in de tweede plaats is: geen enkel vliegtuig geraakt, aldus Israël. De Israëlische autoriteiten hebben bij de bestands- commisle van de VN een klacht inge diend. Er zouden verschillende SAM- 2-raketten op het Israëlische eskader zijn afgevuurd. - i - t In het Russische blad Literatoemaja Gazeta is een artikel gepubliceerd waarin een felle aanval wordt gedaan op kolonel Khaddafi, de leider van Li bië. Hem wordt verweten dat zijn an ti-communistische redevoeringen 'schade berokkenen aan de nationale bevrijdingsbeweging van de Arabie ren'. Khaddafi, aldus het blad, pro beert zijn ideeën op te leggen aan de andere Arabische leiders en er zijn vertegenwoordigers van Libië die er zelfs niet voor terugdeinzen de Sow- jet-Unie openlijk te provoeeren, om- BELFAST (AP,. Reuter, UP1) In Noord-Ierland zijn gisteren tiendui zenden kiezers naar de stembussen ge trokken om het parlement nieuwe stijl te kiezen. De stemming vond plaats onder bijzonder zware bewa king van Britse militairen en de poli tie. In totaal 28.000 man troepen en politie waren op de been gebracht om stemlokalen te beschermen en de om geving, met het oog op aanvallen van extremisten, in de gaten te houden. In de drie weken voorafgaande aandc parlementsverkiezingen zijn in totaal 25 personen vermoord, doodgeschoten bij schietpartijen of door bommen omgekomen. Ongeveer 80 bommen zijn ontpioft. Bij de Noordierse stembusstrijd ging het om aanvaarding van eerder gepu- bli""erde plannen van de Britse rege ring Ulster opnieuw van een regio naal parlement (met 78 zetels) te voorzien, waarin de rooms-katholieke minderheid passend vertegenwoordigd zai zijn. Daarna moet Noord-Ierland van een centraie bestuursorganisatie worden gezien in de vorm van com missies, waarin de katholieken even eens in redelijke aantallen worden vertegenwoordigd. Gisteravond is uit Belfast gemeld dat de verkiezingsdag over het algemeen vrij rustig is verlopen. Maar kort voor de sluiting van utt. stemlokalen werden twee incidenten gemeld. Een stemlokaal in een protes antse wijk in Belfast werd met een mi rtier bescho ten. In Londonderry werd een stem bureau door eensluipschutter bescho ten. Bij beide incidenten werd me mand gewond. dat zij willen dat de betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en de Arabische landen slechter worden. 'Het anti-communisme en de vijandige gezindheid van Khaddafi tegenover de Sowjet-Unie zijn in tegenspraak met de positie die de leiders van Egypte in officiële documenten en verklarin gen hebben ingenomen en in dit land. dat rechtstreeks te maken heeft met Israël, is de omvang en betekenis van de Sowjetrussisehe hulp bekend'. Deskundigen inzake het Midden-Óós ten wezen erop dat het tijdstip van de pü'olikatie van dit artikel niet toeval lig is. Juist nu zijn Khaddafi en presi dent Sadat van Egypte druk bezig, met de voorbereiding van de unie tussen Egypte en Libië die in september een feit moet worden. Zie ook pagina 9 -J, 'C 9\ JH* ADVERTENTIE Een onverhoeds opstekende wervelstorm richtte gistermid dag op de Zutpbenr» weekmarkt voor tienduizenden gul dens schade 'aan. Marktkramen werden omvergeblazen, bal ken braken als lucifershoutjes. Groenten, bloemen en vis: vlogen door de lucht. Een 13-jarige. jongen werd aan het hoofd getroffen door een rondvliegende pot zure haring. Elders in het laad eiste het noodweer twee slachtoffers: een 18-jarige jongen kwam bij eën4 brand om, veroorzaakt door blikseminslag en een 24-jarige vlieger verongelukte, toen zijn toestel door de bliksem werd getroffen. Voor meer nieuws over dit noodweer: zie pag. 5. Puzzel 6 Kec ept ..i 6 Radio en tv 6 Strips en feuilleton 6 Commentaar 7 Kunst U Familieberichten .12 Verhoging accijns is nog Zij wilden het wetsontwerp zodanig geamendeerd zien dat het tijdelijk ka rakter van de benzine-accijnsverho- ging duidelijktot uitdrukking komt Zou de regering een dergelijke wijzi ging afwijzen, dan zouden de confessi onele partijen het wetsontwerp ver werpen, Bij het ter perse gaan van deze editie was het niet duidelijk.of het kabinet-Den Uy! op dit punt bak zeil zou halen. Het kabinet-Den Uyl heeft de op brengst van de benzine-accijnsverho- "ging het resterende halfjaar 75 mil joen .gulden) nodig voor de dekking van een aantal begrotingsoverschrij- dmgen op de nog lopende begroting van dit jaar, onder meer, voor het in voeren van een aantal nieuwe beleids voornemens. De confessionele partijen vinden dat deze overschrijding in de eerste plaats gecompenseerd zou moe ten worden door besparingen elders i op de begroting. Voor hét geval dit niet mogelijk zou zijn, zou een beroep «sesssaB Voor vervolg zie pagina 5, kolom 7 De behandeling van devoorjaarsnota in de Tweede Kamen vlnr staatssecretaris Van der Stee, minister Duisenberg en premier Den Uyl. LUXEMBURG Dr. H. J. Witte veen, voormalig minister var. finan ciën, komt op het ogenblik naar vo ren als de belangrijkste Europese kan didaat voor de functie van algemeen directeur van het Internationale Mo netaire Fonds (IMF). Dat is donder dag vernomen in kringen van de ver gadering van ministers van financiën van de Europese Economische Ge meenschap in Luxemburg. Dr. Witte veen zou dan de opvolger worden van de Fransman Pierre-Paul Schweitzer, die het fonds tien jaar lang heeft ge leid. Kandidaat voor de benoeming is ver der de president van de centrale bank van Denemarken, Erik Hoffmeyer. Men zei dat de andere kandidaten op de achtergrond zijn geraakt UW naar Inhoud en overiuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! - Door de benadering van het plaatselijk, landelijk -r'UyVU en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven doof Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als betoning het aangekruiste^ mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige poroatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als n op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, antwoordnr. 364 Rotterdam. -

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1