Terreinen aangewezen tot 'staatsnatuurmonument' Job Sanders geeft te lichte toekomstvisie Protest tegen het 'gesol met minderjarigen' duurt voort zomercursus Ha, die Gulliver madurodam Actueel muziektheater Voor de laatste maal 'Knokke' c Prijs voor echtpaar dat therapie voor stotteren ontwikkelde Bedrijfsleven: geen discriminatie van ontwikkelingslanden Extra onderwijzers in nieuw schooljaar 'Het kon ons allemaal niets meer schelen' VORMINGSCENTRUM BARCHEM J CPN: geen contact met het Palestijns verzet Surinamers niet eens over plannen van Pronk l! TKOUW/KWAKjTET ZATERDAG 7 JULI 1973 BIMNENLAMJ/KUiNiST TPtNiOUiS9/Kll door Riitte Kuin DEN HAAG In de nacht van drie op vier april worden er vier jon gens op heterdaad betrapt bij het openbreken van geldkastjes in te lefooncellen. Eén wordt ter beschikking van de regering gesteld (tbr), een ander krijgt een voorlopige tbr en twee gaan naar het huis van bewaring. Een van hen is de zeventienjarige H. Z., evenals de drie anderen afkomstig uit Zandwijk, een tehuis van de kinderbe scherming in Amersfoort, dat de volgende morgen voor hen dicht zou gaan. mm feïïKsa&S 2^Si$3B£St Een van de bezetters van het gebouw van het overkoepelend orgaan van de kinderbescherming in Den Haag. Omzwervingen Vrienden Afhankelijk Zelfs kinderen voelen zich een Guiliver als ze door de miniatuurstad Madurodam wandelen. Ik (Cjï i r« B Leden van het Poolse gezelschap 'MW 2' hezig met actueel muziek theater, dat zij morgenavond als onderdeel van de siotavond van het Holland Festival in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam zullen brengen. door Hans W. Ledeboer AMSTERDAM 'Fugitive visions' van Job Sanders, dat het Neder lands Dans-theater donderdag in de Stadsschouwburg in rijn derde Holland Festivalprogramma als première uitbracht, heeft gelukkig minder pretenties en wat meer kwaliteit dan programma en aan kondiging zouden doen vermoeden. uS/tg pft 'i p ér a." il". r- Ai i'-i In de afgelopen twee jaar zijn in liet kader van de sanering in de kinderbescherming een aantal huizen gesloten. Ongeveer vijftien honderd kinderen waren daarbij betrokken. Dat er gesaneerd moest worden vecht niemand aan, maar wel de manier waarop dat ge beurde en nog gebeurt Als officiële criteria gelden voor het ministerie van justitie: heeft het tehuis een exploitatietekort, hoe is de geografische ligging (niet te veel van één soort in eéu gebied), de toestand van de gebouwen en dc confessionele bepaaldheid. Factoren als gezelligheid en peda gogische kwaliteiten spelen geen rol. Hiertegen en tegen het gesol met minderjarigen', dat uit zulke sluitingen voortkomt protesteert al twee weken lang de belangengroep minderjarigen, door de be zetting van het gebouw van het overkoepelend orgaan van de kin derbescherming, de nationale federatie. Eén van de tehuizen, dat niet door de mazen van dit criterion et van 'justitie' kon kruipen was het Amersfoortse Zandwijk. Vorige week ging het dicht. 24 jongens hadden plotseling geen tehuis meer. Een van hen komt hieronder aan het woord. Jongelui uit tehuis dat dichtging optrooptocht 'Ik zou die volgende dag weer op ka mers mogen wonen. Daar zou je toch blij mee moeten zijn, zegt iedereen natuurlijk. Maar ik niet, ik durfde niet Ik was bang om weer alleen te zijn. Ook kon ik weer terug naar mijn ouders in Schiedam, maar ook daar was ik huiverig voor. Waarschijnlijk waren we in die anderhalf jaar dat ik van huis weg was behoorlijk uit el kaar gegroeid. En naar een ander te huis, dat zag ook niemand meer zit ten. Piekerend over deze ellende en spanningen kwam ik op de avond voor mijn vertrek drie jongens tegen uit het plukje waar ik toevallig het meest mee opschoot" •Allemaal zaten we in dezelfde span ning. De een wist wel, de ander niet waar hij na de sluiting van Zandwijk heen ging, maar geen van allen wilde deze verandering, want in de oude villa Zandwijk hadden we eindelijk een min of meer geborgen thuisge- voitden, vierentwintig jongens van ze ventien tot twintig jaar die allemaal al wat op hun kerfstok hadden: dief stal, druggebruik of een sexueel ver grijp. Maar in Zandwijk ging het goed, de behandeling daar leek succes te hebben. Tot de spanningen en on zekerheden door de aangekondigde sluiting voor deze vier jongens explo deerden in de nacht van drie op vier april. H.Z.: 'Het kon ns plotseling allemaal mets meer schelen, We wilden die spanningen kwijtf. Zo" gingen ze op te lefooncellen-strooptocht. Hij zegt zich er van' bewust te zijn geweest dat dit ook weer nieuwe spanningen en onze kerheden (van word-ik-wel-of-met-ge- pait) zou kunnen-' geven,- 'Maar -die spanningen waren duidelijker, je ken de de consequenties ervan. En op de een of andere manier hadden we dat dan toch nog liever.' keerde vrienden tegen het lijf. 'Ik wilde zo graag met vakantie, in au gustus zou ik weer naar school gaan. Dus geld om te sparen had ik niet 'Weer liep het slecht af: voor inbraak drie maanden tuchtschool in Breda. Daarna belandde hij op 6 oktober van het vorig jaar in het Amersfoortse Zandwijk, Voor het eerst voelde hij zich thuis: 'Het was het eerste tehuis van de kinderbescherming waar ik wel een tijd zou willen blijven. Je was er vrij in je doen en laten, het was een klein tehuis, alle jongens kenden elkaar, je had of alleen of met z'rs tweeën een eigen kamer en we konden goed opschieten met de groepsleiders. Frans Linthorst (26) was een vaat de graepswerkers. Hij vertelt dat Zand wijk In al zijn duurheid erg efficiënt werkte'. Het was gespecialiseerd in de behandeling van delinquenten, iets dat een zware staf vroeg: voor iedere groep van acht jongens een groepslei der (in andere tehuizen meestal een op de twaalf tot vijftien), verder twee maatschappelijk-werksters, een studie begeleider, een creativiteitsbegeleider, oen administratie en directie. Daar door konden we erg individueel met de pupillen werken, wat echter uiter aard een hoge dagver-pleegprïjs' tot gevolg had: even boven de honderd gulden. Maar dat mocht omdat wij door het ministerie aangewezen waren tot proeftuin van de kinderbescher ming. —.„.«-Seïh?'- i - R v, :ffr; •Pkrii a tri,!! llrv-ij,Vbn' iSgjnlhB' tFfpMir S#É mfisT \W r p-Hz --t*•-- .1- Voordat H.Z. in Zandwijk kwam had hij, zoals veel jongens in tehuizen van de kinderbescherming, al heel wat omzwervingen achter de rug. Het be gon toen hij vijftien was. 'Met een kliekje jongens pikten we brommers. Ik had helemaal geen geld, maar was wel volkomen brommergek. Maar we werden gepakt Toen liep het nog met een sisser af. Een volgende keer niet ik was toen net zestien. Voor de lol ea naar later de psychologen me duidelijk hebben gemaakt als pro vocatie tegenover mijn ouders, braken we in, in kelders. Ik werd gesnapt en kwam na zes we- ken in het gesloten observatietehuis Eikenstein terecht Na tien weken werd ik overgeplaatst naar het Me- tray-behandelingstehuis in Zutphen. Ik dacht dat er daar wat aan mij ge daan zou worden, maar in die twee maanden dat ik er zat heb ik maar een, keer een psychologe gezien. Ik vond dat verblijf daar zo onzinnig, dat ik 'm gesmeerd ben.' De vlucht eindigde in het crisiscentrum te Am sterdam. Zijn voogd wist het voor hem in een gesprek met de kinder rechter op een akkoordje te gooien, hij mocht op kamers gaan wonen. Twee maanden lang was hij een keu rige winkelbediende. Maar in een jeugdcentrum liep hij al vlug de ver- Iedere Instelling ontvangt per dag per kind een bedrag van het ministerie van justitie. Een systeem waartegen al lang door de huizen uit de kinder bescherming wordt geprotesteerd. De instellingen kunnen geen "jaarlijkse begrotingen indienen, maar zijn fi nancieel totaal afhankelijk van het aantal pupillen, dat in hun inrichting verblijft. Een van de kwalijke gevol gen daarvan is, dat kin-deren vaak lan ger dan nodig vastgehouden worden. Een ander uitvloeisel ervan, dat nu de laatste tijd duidelijk zichtbaar wordt: kleine gezellige tehuizen met weinige pupillen moeten sluiten om dat ze het financieel niet meer kun nen bolwerken. Zo ook Zandwijk, dat plotseling eind vorig jaar van het ministerie van jus titie te horen kreeg dat het financiële tekorten door onderbezetting niet meer vergoed zou krijgen. Een reken som leverde op dat hele delen van de therapie dan zouden moeten wegval len, die juist Zandwijk tot een van de beste tehuizen van de kinderbescher ming hadden gemaakt, zoals de indivi duele behandeling en de gezinsthera pie (ook ouders en andere familiele den worden bij de behandeling be trokken). Liever sluiten, dan je onge loofwaardig maken was daarop de conclusie, toen ook gebleken was dat kostenbesparende aansluiting bij an dere inrichtingen niet mogelijk was zonder verlies van de specifieke be handeling. Zo werd Zandwijk, een gezellig'tehuis van vrede en rust opeens-een ver blijfplaats voor vertwijfelde - jongens en werkers. Oude agressie stak de kop weer op om kieiaè dingen liepen ru zies uit tot gevechten waarbij soms de boel kort en klein werd geslagen. Jon gens gingen hët fcraakpad weer op. Linthorst: voor leiding en pupillen zakte de grond onder de voeten weg. Maar we waren machteloos, we moes ten sluiten. Jongens die door de therapie al een heel eind op weg waren, moesten we plotseling loslaten. Tegen beter weten in moesten we ze op de fiets zetten (zo was de uitdrukking in die dagen), naar hun ouderlijk huis, naar een an der tehuis, waarvan ook niet zeker is of het over een tijdje niet zal slui ten of naar een kamer zoals H.Z. Hij woont nu weer thuis bij zijn ou ders. 't Gaat goed, 'zegt hij, 'Maar het was een beroerde tijd.' Hij wil nu graag beginnen met een opleiding tot verpleger. Of hij dan toch wat geleerd heeft door de verblijven in de tehui zen? 'Nou nee. misschien alleen in Zandwijk, maar het voornaamste is dat ik wat ouder en dus wat wijzer ben geworden, maar ja, dat wordt an ders toch ook wel.' Van een verslaggever DEN HAAG Elf natuurgebieden, die door bet ministerie van GUM zijn aangekocht, zijn nu door staatssecretaris W. Meijer aan gewezen tot 'staatsnatuurmonument'. Die aanwijzing gebeurde op grond van de natuurbeschermingswet. De staatsnaluurmonumenten zijn: Elzenbroek in de gemeente Roden. In dit gebied komen volgens het mi nisterie van CRM verscheidene milieu- typen. voor en daardoor -een betrekke lijk groot aantal planten- en vogel soorten. Meerstaiblok in de gemeente Em- men, een van de laatste restanten on vergraven hoogveen in ons land. Ook organiseert in samenwerking met de Vereniging der Woodbrookers in Neder land een van 23 - 28 juli a.s. Het programma zal ter plaatse samen met de deelnemers worden opgesteld uit voorhanden zijnde gegevens, waarbij mogelijkheden tot re creatie belangrijke elementen zullen vormen. Informatie en opgave: Stichting Vormingscentrum Barohein, Woodbrookershuis, Woodbrookersweg 1, Barchem, post Lochem. Tel. 105734) 4 43 Ean complete stad met oude en moderne wijken, een levendige haven en druk bevlogen vliegveld, het Binnenhof met de Souden Koets, treinverbindingen, een heuse miniatuurkermis, draaiende windmolens en kijk! Daar wordt net een brand geblust op een van de schepen door een drijvend waterkanon! inhalend auto verkeer op de snelweg E9, teveel om op te noemen. Ook 's avonds een feeeriek gezicht met ai die brandende lichtjes Den Haag/Sciieveningen Een boeiend bezoek voor Reuzen daar zeldzame tot zeer zeldzame plan tensoorten. De Kil van Hurwenen in de ge meenten Rossuxn en Zaltbommel, Deze geul met bedding is uit plantkundig en vogelkundig oogpunt, alsmede wat betreft het leven in het water, van uitzonderlijke waarde. In deze kil ko men meer dan 150 vogelsoorten voor. Ook landschappelijk is dit natuurmo nument van grote betekenis. Niemandshoek in de gemeente Schclluinen. Daarkomen veei planten-, insecten- en vogelsoorten voor. De oeverlanden van de Bnaassemer- maer in de gemeenten Rijnsaterwoudo en Woubrugge. Veel vogels en met name watervogels. Ook landschappe lijk van betekenis. De oeverlanden Giessen in de ge meente Hoornaar. Een van de weinige groeiplaatsen van het zomerklokje, e-n narcisachtig plantje. Oude Dee en Breede Gooi. een re servaat in de gemeente Dirksland, Als staatsnatuurmonument is het van be- 'anq om de veie vogelsoorten, om het leven in het water en om zijn planten groei. Het Eenden nest, gemeente Sprang •'-.i'ile. is m vogelkundig opzicht van groot belang. -- De Kavelen, gemeente Best. Zii vormen een klein stuk van de oor spronkelijke loofhoutbossen in het oos telijk deel van Noord-Brabant. Er staan zeldzame kruidensoorten en er komen veel zangvogels voor. Het Kooibosje in de gemeente Temeijden, waar zich grote aantallen -Tgvogels gevestigd hebben. Het is e n markant element in het land- •i o. zegt het ministerie. zuiderse Driossen, in de gemeente c i Een 'oo bo«- op mierde- "''i 'en in h<>gu mate natuurlijke .)3. 'n ''1 r:.-pr\.t>; ""1 1 n '>o'; er de das ZEVENAAR Het logopedisten-echt paar Tob en Thea Schoenaker uit Duiven (bij Doetinehem) dat tien jaar geleden een nieuwe stotterthera- pie ontwikkelde en daarmee tot over de grens belangstelling heeft gewekt is de Turmac-Liemers-prijs 1S73 toe gekend. De prijs (2000 gulden) die voor de vijfde maal wordt uitgereikt, wordt door de Turmac-fabriek in Zevenaar uitgeloofd aan hen, die zich spe ciaal voor het gebied De Liemers (een streek tussen de Rijn. de IJssel en de Duitse grens) verdienstelijk hebben gemaakt Hoewel de activiteiten van het echt paar zich al jaren niet meer alleen tot de streek beperken (ook in andere de len van het land zijn instituten opge richt, waar hun methode wordt toege past) vindt Turmac dat hun werk voor de streek van grote sociale bete kenis is. Zoals bekend, gaat de thera pie (de zgn. Doetinchemse methode) er van uit dat genezing van de stot- terkwaal voor negentig procent een zaak is van psychische begeleiding en voor maar een klein deel van spraak lessen. DEN HAAG —In de wereldhandel moet alle landen een gelijke kans krijgen. Ontwikkelingslanden mogen niet gediscrimineerd worden. Dat zegt het centraal orgaan voor de economi sche betrekkingen met het buitenland in een nota. Omdat zo'n beleid tegen over alle ontwikkelingslanden de voorkeur verdient moeten de speciale banden van de EEG met de geassocie erde ontwikkelingslanden worden in gebouwd in een systeem van algeme ne tariefspreferenties voor ontwikke lingslanden. AMSTERDAM De communistische partij van Nederland ontkent contact te hebben of contact te hebben gehad met Palestijnse verzetsorganisaties. De CPN heeft deze verklaring giste ren afgegeven naar aanleiding van een verslag van het persbureau Reu ter over een rechtzaak in Marokko, .waar de 43-jarige Arabier Lahcen Ik- hic verklaarde dat hem in 1969 door Palëstijnen in Nederland was ge vraagd een militaire training in een kamp in Syrië te ondergaan. Na een verblijf van 45 dagen zou hij naar Ne derland teruggekeerd zijn 'om de con tacten tussen de Palestijnse leiders en de Nederlandse communistische partij te vergemakkelijken.' Ikhdc staat met 156 anderen terecht- wegens een mislukte poging, begin dit jaar, het Marokkaanse regime omver te werpen door het voeren van een guerrilla in het land. AMSTERDAM Het Surinaamse Be vrijdingsfront heeft zich nadrukkelijk gedistantieerd van de reactie van het Rotterdamse comité 'Bijstand Surina me nu' op de plannen van minister Pronk om financiële hulp te geven aan de bevrijdingsbewegingen in Afrika. Het bevrijdingsfrsfront heeft zelfs alle contacten met 'Bijstand Suriname nu' afgebroken. Het comité 'Bijstand Suriname nu' was zo boos op Pronk dat het zelfs de ambassadeur- van Portugal heeft ge vraagd om bij Den Uyl te protesteren. Het Bevrijdingsfront heeft met name in deze laatste stap aanleiding gezien om met de Rotterdamije groep te bre ken, aldus een verklaring van Henry Cairo van het bevrijdingsfront rlbfir-TO.-'-ri Holland Festival '73 Zaterdag 7 juli Scheveningen Circustheater 20,15 uur: Ned. Danstheater Amsterdam Museumplein 20.15 uur: Slotfeest Holland Festival Concertgebouw 20.15 uur: Concert gebouworkest o.l,v. Hans Vonk Rijksmuseum 20.15 uur: Muziek ronde de Nachtwacht Vincent van Goghmuseum 20.15 uur: Oude muziek en dans. In de au la: Actueel Muziektheater MVT 2. Sanders heeft zich doen kennen als een. gevoelig, soms wat overgevoelig danskunstenaar, en de vrees lijkt ge rechtvaardigd, dat zijn verblijf in de Verenigde Staten en voor al zijn te leurstellende ervaringen in Mexico, waarvan hij als een soort 'balling' naar Nederland terugkeerde, die over gevoeligheid zouden kunnen accentue ren. Als muziek nam Sanders vijftien door Don Stewart bewerkte 'muziekre- gels* van Visions Fugitives opus 22 van Serge Prokofief. Die 'muziekre gels' zijn kort, niet meer dan wat flit sen en flarden. Met die muziekbasis is Sanders in de 1- rv Je gi i. r^-z Voor de laatste maal zal er In Knokke een songfestival worden gehouden ech ter zonder een prijs als inzet. De Europabeker zal niet meer worden uitgereikt. Voor Nederland nemenm aan het festival Rita Keys (foto boven, tijdens een re petitie) en Dave Berry deel Daveu Berry toont hier (foto onder) zijn nieuwste 'strange effect' nl. een pracht van een baard. Amerikaanse studentenwereld gedo ken, met de Vietnambetogingen, de hippie-sentimenten, de jeugd tragiek van botsingen tussen idealen, en het Amerikaanse leven met zijn spannin gen tussen blank en zwart, tussen ge vestigde en wordende samenleving. Zijn inspiratiebron was, zoals Sanders zelf in het programma aangeeft, de 1 begrafenis van. Margaret Pettyjohn In 1969, een van de slachtoffers in die spanningen. Misschien dat de muziek Sanders be hoedde voor overdramatisering, de flitsen waren te kort om 'een gedra matiseerde dansuitwerking toe te la ten. Die muziek hielp Sanders ook om van alles en nog wat op het toneel te laten gebeuren, tot enkele passages met goede danshumor toe. Toch bevredigt 'Fugitive visions' niet in alle opzichten. In zijn pogingen tot vermijding van overdramatisering blijft Sanders aan de oppervlakte. Er is te weinig mooie boeiende dans en dat is jammer, want het Nederlands Danstheater beschikt over dansers met heel goede artistieke kwaliteiten. Sanders is kennelijk te bang geweest, tot in de diepten, van de jeugd-spirit door te dringen. En met het gemeenschappelijke schouderklopje in de slotscène, zo van: 'alles zal wei goed komen', slaat hij voor wat er wezenlijk in die stu dentenwereld en de worsteling om de toekomst gaande is, de plank hele maal mis. 'Fugitive visions' komt, evenals de an dere premières van het Nederlands Danstheater, in het Amsterdamse bal letfestival terug: van 23 tot en met 26 juli, iedere avond. Tevoren is het van avond in het Circustheater in Sche veningen te zien. DEN HAAG Het ministerie van onderwijs heeft aanwijzingen gepubli ceerd over de manier waarop de 800 onderwijzers die in het kader van de werkloosheidsbestrijding per augustus aan de slag mogen, tewerk gesteld moeten worden. Basisscholen met zes klassen (een schoolhoofd plus vijf onderwijzers) krijgen er voor één schooltijd per week (een morgen of een middag) een onderwijzer bij om het school hoofd wat te ontlasten; Grote basisscholen krijgen extra leer krachten om cp die manier de gemid delde klassegrootte naar beneden te halen; Scholen die door. veel kinderen uit so ciaal- en cultureel zwakke gebieden bezocht worden, krijgen extra hulp; Bij het imbecielenonderwijs wordt de groepsgrootte teruggebracht van 16 tot 14 kinderen; Scholen voor buitengewoon onderwijs met zes onderwijzers (plus een school hoofd) krijgen een extra onderwijzer voor twee schooltijden. Onderwijzers die werkloos zijn of dat dreigen te worden hebben bij deze nieuwe maatregelen voorrang.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 11