Nixon nodigt Ervin uit na dreigbrief Hotelportier Gered uit sigarettenautomaat Consumentenbond verontwaardigd over weigering STER-tijd Agenten in zwembroek tn deze krant krant op de bres voor een sterke christelijke pers! Ofangisten ^radeeraeri vreedzaam Het Kwartet iJw Arrestatie van Russische atoomgeleerde verwacht Credietverzekering Mij in dilemma Conferentie over ruimtevaart kon geen besluit nemen bon Buien VRIJDAG 13 JULI 1973 71ste jaargang no. 50 CHRISTELIJK DAGBLAD YVestblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur WASHINGTON (Reuter) Pre sident Nixon heeft gisteren on verwacht senator Sam Ervin uit genodigd voor een gesprek met hem op het Witte Huis. De uitno diging volgde op een laatste waarschuwing van Ervins se naatscommissie van onderzoek in het Watergate-schandaal om do cumenten over de affaire ter be schikking te stellen. MOSKOU (Reuter, AP, UPI, ANP) Vrienden van de internationaal be kende Russische atoomgeleerde Andrej Sacharow vrezen, dat hij weldra gearresteerd zal worden, omdat hij laster over de Sowjet-Unie zou hebben verspreid. De weg hiervoor werd gisteren vrijgemaakt door het officiële Russische persbureau TASS, dat een aanval publiceerde van de invloed rijke commentator Yoeri Kornilow. Westen Honderdduizend protestantse Orangisten paradeerden gisteren op diverse plaatsen in Noord-Ierland ter gelegenheid van het feit, dat 273 jaar geleden de protestanten tijdens de befaamde slag bij de Boy- ne de katholieken versloegen. Deze opmerkelijke uitingen van historisch bewustzijn gingen, althans gisteren, niet met geweld gepaard. Dat was zeker ook te danken aan de waakzaamheid van dertigdui zend politiemannen en militairen. Vaö cëh verslaggever DEN HAAG De 53-jarige A. Boon, nachtportier van het hotel en Indisch restaurant 'Bali' aan de Badhuisweg in Scheveningen, is gistermorgen dood in de hal" van het hotel gevon den. Hij moet met een :mes In de lin kerzij bij de,hartstreek gestoken zijn. Het lichaam werd gevonden door een negentienjarige krantebezorger, die, zoals elke morgen bij 'Ball' een krant in de bus wilde doen .Volgens de po litie moet de heer Boon toen al een poos., dood geweest zijn. Het slachtof fer was jarenlang nachtportier bij 'Bali'" geweest, 's Nachts liet hij de la te hotelgasten binnen. Hij zat dan ge woonlijk aan .een tafeltje in het res taurant, waar-ook gistermorgen zijn pakje shag en zijn bril nog lagen. Vermoedelijk" is hij halverwege de nacht naar de receptiebalie gelopen, waar zich een vechtpartij moet heb ben afgespeeld. Van de receptie naar de plaats waar hij gevonden werd, liep een bloedspoor. Een paar hotel gasten eggen wel wat rumoer te heb ben gehoord maar er niet bijzonder op gelet te hebben. DEN HAAG 'Als ik ziet wat er voor stupide dingen via de reclame- televisie worden uitgezonden, vind ik het een zot standpunt van de STER en van de Reclameraad, die toezicht houdt op de STER, om de Consumentenbond betaalde zendtijd, waarin informatie wordt gege ven 'over nieuwe consumentenvoorwaarden, te weigeren', aldus drs. J. J. Voogd, omroepdeskundige van de PvdA-Tweede Kamerfractie. Vier dagen fietsen in Drente -gaat u met mij naar 't hunne- bed? RITA "Zodra deze film afgelopen is, zal ik zeggen, waar je haar droger is". Andrej Sacharow Successen Kruiperig Binnenland Omroepstaking niet zeker 5 Een inbreker Yetrtelt 5 Buitenland Meer wreedheden 9 Georgiërs in Israël 9 Kerk Fiolet steunt Rome 2 Sport Weer Britse zege 11 Economie Dollar daalt weer IS vooraanstaande pro*. christelijke dagbladen „Stantvastich la ghebleven mijn hart in teghenspoetl" In de brief werd Nixon gewaarschuwd voor de 'zeer ernstige mogelijkheid van een fundamentele grondwettelijke confrontatie tussen het congres en de president", als. Nixon in zijn houding bieef volharden. Woensdag had het Witte Huis laten weten dat vroegere presidentiële medewerkers niet zou worden toegestaan ook maar notities te,maken van Witte Huis documenten in hun vroegere kantoren. In de per speciale koerier naar het Witte Huis gestuurde brief had sena tor Ervin geschreven dat de commis- sié 'zo mogelijk* die confrontatie wil de vermijden en dat zij bereid was .de zaak met de president te bespreken. Bovendien werd op spoed aangedron gen. Al tijdens een pauze in de hoor zittingen van de commissie belde Nixon met Ervin in een telefoonge sprek van 17 minuten. 'De datum van het onderhoud moeten ze nog nader vaststellen, zo werd door het Witte Huis meegedeeld. Een woordvoerder van het Witte Huis liet verder weten dat het gesprek 'pri vé' zouzijn en zou gaan over 'proce- <jure-kwesties', 'omdat de president -niet "terugkomt van zijn beslissing ,TÓefwoor de commissie te verschijnen df haar documenten ter inzage te ge ven'. Met name heeft de commissie belangstelling voor de papieren van de'oud-ministers Dean, Hsldeman en- Ehrlichman, die zich nog in-het Witte Huis bevinden. Als Nixon "weigert ze te geven, zal de commissie ze opvor deren. Verslag Watergate-onderzoek pagina 9 Van een verslaggever AMSTERDAM Politiemannen hebben gister morgen vroeg een 22-jarige man uit Londen bevrijd uit een sigarettenautomaat aan de Haar lemmerdijk. Aanvankelijk sloegen de agenten de man, die op naar hun smaak verdachte manier aan de automaat stond te rukken, argwanend gade maar toen zij dichterbij kwamen veran derde de houding van de man niet: hij was zelfs blij dat de agenten eraan kwamen want hij zat met tivee vingers klem in een laatje van de automaat. Nadat hij bevrijd tvas kreeg hij van de twee politiemannen voor de schrik een siga ret. Sacharow van laster beticht Deze bestempelde Sacharow als 'een kapitalistische' kruiper', die 'leugen achtige verzinsels over de Sowjet- Unie rondstrooit'. Dergelijke officiële beschuldigingen zijn in het verleden door de Russische overheid vaak ge- bruikt om dissidenten uit te schake len. Dat kan betekenen een verblijf in een concentratiekamp, na een ai dan niet geheim proces. Maar omdat Sacharow een internationaal vermaard atoomgeleerde is en een dergelijk pro ces zeer geruchtmakend zou zijn,- is de kans groot, dat hij in plaats daar van krankzinnig wordt verklaard en in een psychiatrische inrichting wordt opgesloten. Tass reageerde op een intervieuw met Sacharow, dat de Zweedse televisie de ze maand uitzond. In dat vraagge sprek zei Sacharow, dat het feit 'dat men niet vrijelijk uit .de Sowjet-Unie kan reizen en er weer terug kan - ko men, het leven op een verschrikkelij ke maniier beïnvloedt'. Hij noemde de Sowjet-Unie een land dat 'nu door het staatskapitalisme wordt geregeerd, waar de overheid het hele land over heerst'. 'Wij hebben dezelfce problemen als in de Westerse wereld: misdadigheid en vervreemding, klaar onze maat schappij is een extreem geval, met een extreem gebrek aan vrijheid, een maximum aan ideologische onbuig zaamheid en een maximum aan aan- Weersverwachting: Zonnige périoden en slechts hier.en daar een bui. Overwegens matige Wind, eerst noordelijk, later tus sen, west cn noord. Maximum temperaturen van 18 graden vlak aan zee tot ongeveer 22 gra den in het zuidoosten van het land. Morgen en overmorgen: Zonnige perloden, plaatselijk ook buien en ongeveer normale tempera turen. Morgen: Zon op: 04.36 Zon onder: .20.55 Maan op: 20.19 Maan onder: 0325 De heer Voogd reageerde hiermee op een mededeling van de Consumenten bond dat: aan deze organisatie de toe gang tot de ether stelselmatig sinds half mei wordt geweigerd als adver teerder met een reclame-uitzending, - waarin voorlichting wordt gegeven over de-nieuwe, door de Consumen tenbond opgestelde consumentenvoor waarden. Het gaat hier om koopvoor- waarden, waarvan de bond er een aan tal heeft geformuleerd, die meer dan tot dusverre de belangen van de con sument dienen. De Reclameraad heeft het beroep van de bond afgewezen met het argument dat 'deze koopvoor- waarden thans nog een controversieel karakter hebben en dat aanbieding daarvan aan het publiek mede daar door niet in die mate gericht is op een algemeen belang, dat toewijzing AMSTERDAM De Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij, die door uitkeringen aan Nederlandse be drijven betrokken is In de miljoenen- zaak, waarbij aan Indonesische ambte naren 'overprijzen' zijn betaald, ver keert In een dilemma. De NCM kan Ingevolge de wet de to tale uitkeringen terugvorderen bij de bedrijven, maar doet dit niet, omdat deze ondernemingen de beste klanten zijn. Zij laat de actie liever over aan de regering. Niets doen lijkt gunstig voor de NCM, maar dat kan aan de andere kant afbreuk doen aan haar integri teit. De uitkeringen zijn nt. gedaan onder garantie van de overheid, dus in feite uit openbare gelden. Als de NCM niets onderneemt, zon dit geld van de belastingbetaler in verkeerde handen kannen blijven. Zie voor een commentaar pag. 7 en voor een uitvoerige beschouwing pag. 13. van zendtijd gerechtvaardigd zou zijn.' De Consumentenbond wijst een derge lijk argument vierkant van.de hand Evenals de heer Voogd wijst de bond erop dat 'allerlei onzinnige reclame' wel in de huiskamers kan komen, ter wijl zinvolle consumentenvoorlichting niet op het scherm wordt toegelaten. Volgens de bond zijn de beweegrede nen voor de afwijzing van de aan vraag van geheel andere aard: 'Het bedrijfsleven in het algemeen er zijn ook gunstige uitzonderingen voelt er niets voor dat de voor de Nederlandse verbruiker veel gunstiger consumentenvoorwaarden algemene bekendheid krijgen en ook algemeen zouden worden gebruikt. Verder vindt het bedrijfsleven dat er te weinig tijd beschikbaar komt voor de STER. Het voelt er niets voor om van die be perkte tijd iets af te staan ten behoe ve van de consument* Kamerlid Voogd: 'ik zal me van de af faire op de hoogte stellen en dan zal ik er zeker wérk van maken. Ik vind het een onzinnig standpunt, gezien de belachelijke spots, die de STER zelf wél uitzendt BRUSSEL (Reuter, ANP) De Eu ropese ministersconferentie over ruimtevaart die in Brussel eindelijk spijkers met koppen had moeten slaan, ging gisteren in verwarring uit een. Nadat enkele minuten eerder nog was gezegd dat het wel knap laat zou gaan worden, bleek plotseling dat Italië, Nederland en Zweden op dit moment niet in staat of bereid waren, concrete toezeggingen te doen over hun bijdragen aan gezamenlijke ruim teprojecten. Op 32 juli gaan de ministers het op nieuw proberen, en het ziet ernaar uit dat zij het dan wel eens zullen worden. Er zijn drie belangrijke be- slissingen te nemen. Vóór 15 augustus wil Amerika einde lijk zeker weten of de Europese lan den meedoen aan de ontwikkeling van een 'ruimteveerboot' met toebehoren. Europa zou een van de belangrijkste toebehoren moeten maken: een be mand ruimtelaboratorium, ongeveer half zo groot als Skylab, dat door de veerboot weggebracht en opgehaald kan worden. Frankrijk is de hartelijkste voorstan der van het bouwen van een eigen Europese lanceerraket voor kunstma nen, om op dit punt onafhankelijk te blijven van de Amerikanen. Het land wil voor 60 procent van de kosten op draaien als de anderen de rest beta len. Gisteren zou West-Duitsland 20 pet hebben toegezegd, niet overigens omdat men in Bonn van het nut over tuigd is maar om te voorkomen dat Frankrijk deelname aan het Ameri kaanse plan blokkeert. België, Spanje en Zwitserland zouden voor samen ze ven procent meedoen. Engeland ziet de Franse Euro-raket nauwelijks zitten maar voelt erg veel voor het Europees maken van de radi o-satelliet voor scheepsverbindingen die het zelf op stapel heeft staan. De Zweedse aarzeling om een compro mis-programma te steunen schijnt voort te komen uit wantrouwen tegen het Franse enthousiasme voor de lan ceerraket, die wel eens mede gebruikt zou kunnen worden om Franse mili taire sateliieten in de ruimte te bren gen. Overigens zal ook de Amerikaan se ruimteveerboot militaire ladingen vervoeren. Burgemeester De heer P. E. Brons, burgemeester van Wierum, is met ingang van 1 september tevens benoemd tot burgemeester van 't Zandt. De heer Brons, die 59 jaar is, is gereformeerd en lid van de ARP. decommunfettsohBi. party>de-reger ringsfuncties dermate gemonopoli seerd, dat de 'heersers zich nu zouden moeten realiseren, dat het hele systeem, niet effectief werkt, dat het niet kan werken. We hebben be hoefte aan meer publiciteit, aan meer inzicht van het publiek over de ma nier waarop de staatsmachine werkt. Het één-partijen-systeem is duidelijk niet soepel genoeg. Zelfs in een socia listisch systeem zouden verscheidene politieke partijen in staat moeten worden gesteld te functioneren*. Sacharow leverde felle kritiek op het onrecht de ongelijkheid en het gebrak aan mensenrechten m de Sowjet-Unie. 'Mijn mening is, dat daar in het ge heel niets aan te doen is, omdat het systeem een grote mate van stabiliteit oplevert. Hoe minder vrijheid er bin nen een bepaald systeem is, des te be ter het doorgaans gehandhaafd kan worden'. Sacharow zei ook dat er in de Sowjet- Unie zekere bevoorrechte klassen be staan, zoals de leden van de commu nistische partij. 'U kunt zeggen dat wij een partij hebben in dezelfde zin als de partij 'in George Orwells bóëk '1084'. Tass reageerde hierop alsvolgt: 'An drej Saèharows mtérviëuw verscheen in een aantal :.reactionaire,:.bauïgeolsff. puSlllatles.:. (2fin:-l&terviettw "Vis v?n liétiêgjn fofe het .éinardöbrffrenkt 'van:" de wens de Sowjet-Unie té bèfastéren. Hij vindt het niet fijn dat de Russi sche economie door de "staat wordt ge leid en niet door privé-bedrijven. Schaamteloos, met één pennestreek kwalificeert hij alle Russische intel lectuelen als 'nietsnutten'. Hij be schouwt de Russische literatuur als 'bureaucratisch, saai enz.' Sacharow beweert dat de 'Sowjet-Unie een 'ge sloten land' is. De auteur - dat is waar - vindt geen tijd het feit te noe men, dat alleen in de laatste drie jaar ongeveer vijf miljoen buitenlanders dit 'gesloten land' hebben bezocht en dat bijna evenveel Russische bnrgers naar het' buitenland reisden. Maar waarom dergelijkefeiten? Van hem worden geen feiten verwacht'. 'Sacharow verdraait zelfs de algemene erkende sociale successèn van de Rus sische maatschappij. Wie weet bijv. niet dat de medische diensten in dé Sowjet-Unie, in tegenstelling tot de kapitalistische landen, gratis zijn en dat de staat het gezondheidswezen op zich neemt? Wie weet niet Wat een enorme aandacht in de Sowjet-Unie wordt; besteed aan het onderwijs voor de jeugd en hoé geacht het beroep van onderwijzer is? Laten we een cij fer noemen: meer dan 150 Russische onderwijzers zijn gekozen in het hoogste machtsorgaan van het land de Opperste Sowjct Maar in het in tervieuw beweert Sacharow dat de gratis medische hülp in de Sowjet- Unie een. fictie' is, dat het onderwijs 'verwaarloosd' is en dat de onderwij zer niet gerespecteerd wordt én zich in een'ellendige situatie' bevindt. •Natuurlijk zijn er in het Russische leven tekortkomingen en problen die moeten worden opgelost Het sische volkbeschouwt het kritise van deze tekortkomingen, zelfsop-de scherpste wijze, als een nuttigden noodzakelijk iets, omdat het de voor uitgang bevordert Maar men hoeft niet erg'opmerkzaam te zijn om, te be seffen vdat de zwakke pogingen vsn Sacharow niets niet dergelijke, kritiek gemeen hebben. Aij zijn: activitéit om de reactionaire pers te voorzien van anti-Russische laster, is door één wens ingegeven: zijn eigen Tand te bevui len'. v.v.--: Van een correspondent BREDA De gemeentepolitie van Breda heeft voor een. zonnig primeur tje gezorgd. Bij warm weer stuurt de korpsleiding twee jonge agenten naar het recreatiebad 'Wolfslaar om daar in zwembroek met tien A elf duizend andere Bredanaars van de zon te genieten. Maar de agenten doen meer: zij houden hun ogen goed open. Door hun toedoen zijn al enkele tientallen jongeren aangehouden, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van kleding en geld, milieuvervuiling en aan het duidelijk overlast bezorgen aan andere badbezoekers. De betrapten krijgen geen proces-ver baal maar wel worden hun abonnementen voor korter of langere tijd inge houden. Het merendeel van de ouders van deze kinderen reageert positief op de actie van de politie. Tass eindigt zijn aanval' 'Saèharows intervieuw bevestigt alleen maar, de 'ideologische bagage' van f man,die door 'aarU< aactinnaire 1 gen wórdt omschreven als de: oea van - d» rechtcm vanlliet j volk' niets-anders .beyatdan-eèn krui perige instelling ten opzfehte van dè kapitalistische maatschappij" en een collectie van leugenachtige verzinsels over de Russische maatschappij'. •Zie de beschouwing op pagina 9 - Nieuwe boeken z Men sclirijit ons z Badlo en tv g Strips, feuilleton 6 Beeept 6 Puizei s Commentaar 7 Filmpremières 7 Beurs g Familieberichten 12 UW naar inhoud en overtuiging een- krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! noteer ais nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naom: Naam: Ad^s'-Adres: Ptaats: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. Ik ontvang als belóning het aangekruiste mapjes postpapier mef enveloppen pletine schoofje [fiessm "nderzetter) handige paroaimap met briefpapier en pen Een postzegel ts niet nodig als u op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, antwoordnr. 361 Rotterdam De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld.

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1