Gerzon vraagt om uitstel van betaling iü^ litis mmm ziet niets in studie over vergisten zich weer A PP 1 LSAP m Grivas schrijft Mevrouw Vakis In deze krant krant 1 op de bres voor een sterke christelijke pers! ?Hèt Kwartet KÏffii ff. mi ia'safe Kamerlid gelooft niet in moorden Finse matroos vroeg tevergeefs om doktershulp Ned. Bank brengt disconto op 7h pet Wegens vermeende omkopingafpersing in belastingfraude bon Vakbondsbestuurders naar SowjeMInie deze week bi, ji^AG B AUGUSTUS 1973 ai.e jaargang no. 72 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Westblaak 9-11, Rotterdam Postbus 948 UTRECHT Gerzons Modema gazijnen is van plan uitstel van betaling aan te vragen. Uiterlijk vandaag zal beslist worden over de aanvraag tot surseance, aldus directeur P. A. F. Perk. Zoals be kend heeft de Amsterdamse tex- tielagent Van Germs namens twee textielfabrieken het faillissement van Gerzon aangevraagd. In een gisteren uitgegeven communi qué zegt de Gerzon-directie: 'Mede tengevolge van de operaties die Ger zon in het verleden heeft moeten on dergaan, is de financiële positie van het bedrijf sterk uitgehold. Ter finan ciering van het tekort aan lang ver mogen werd een beroep gedaan op het ministerie van economische za ken voor een langlopend krediet Nu op deze aanvrage afwijzend is be schikt hoopt het bedrijf middels een surseance van betaling de gunstige gang van zaken te continueren en daardoor in staat te zijn met enige steun van derden haar crediteuren te bevredigen'. De heer Perk zei als toelichting op het communiqué, dat dinsdagmiddag uitvoerig met de vakorganisaties van gedachten is gewisseld. Concrete af spraken zijn niet gemaakt Het wach ten is op de benoeming van een be windvoerder. Het is de bedoeling de plannen tot opening van twee zoge naamde Gerzonnettes (in Amsterdam- Noord en in Hilversum) en de uitgifte van personeels-certificaten gewoon door te zetten, aldus de heer Perk. In overleg met een te benoemen be windvoerder zal getracht worden van enkele banken nieuwe kredieten te krijgen. Volgens de heer H. L. Frans- sen, secretaris van de NW-bedrijfs- bond Mercurius, zijn de inventaris en de goederen van Gerzon reeds als on derpand aan de banken gegeven. 'Wij zullen* de plannen om Gerzon te red den niet in de weg staan, maar wel zullen wij enkele maatregelen moe ten nemen', zei de heer Franssen. Als het tot een liquidatie van Gerzon zou komen, zal men van de kant van de bonden in de'eerste plaats letten op hét veilig stellen van een afvloei- ingsregeling voor het personeel. UTRECHT Een delegatie van de bij het uw, NKV en CNV aangeslo pen" bouwbonden zal op uitnodiging van de Russische hond van arbeiders in de bouwnijverheid een tiendaags bezoek brengen aan Rusland. De dele gatie, die vandaag naar. Rusland is ver trokken, bestaat uit zes man, onder wie de voorzitters van de drie bonden. Het is voor de eerste keer dat een delegatie van bij de vakcentrales aan gesloten vakbonden een studiereis naar Rusland maakt Eerder brachten delegaties van de drie vakcentrales bezoeken aan Oosteuropese landen. Verwacht wordt dat de Nederlandse vakbondsbestuurders hun Russische collega's voor een tegenbezoek zullen uitnodigen. Tel. 115588 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Afd. bezorging vanaf 08.30 uur V'-Tl ipsisss mmslm wm PffilMiiiS ÜMi ■Pil iSMri ssasa-iMtii Zogezegd 'Ik kan me -niet voorstellen dat Portugese militairen, die toch ook getrouwd zijn en kinderen heb ben of verloofd zijn, aan moord partijen deelnemen en zich ver grijpen aan vrouwen. Daarvoor zijn ze te beschaafd'. Buien Wisselende bewolking en plaat selijk enkele buien, mogelijk vergezeld van onweer en flinke windstoten. Geleidelijk minder buien. Matige tot krachtige, aan de kust eerst nog harde tot stormachtige westelijke wind. Minimum temperaturen rond 11 graden, maximum ongeveer 19 graden. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag: droog, vrij zonnig en hogere temperaturen. Morgen zon op: 05.14 onder: 20.16 maan op: 17.42 onder: 00.21 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De 42-jarige Finse- matroos A. K. Rautianen, is in Rotter dam overleden, hadattweehüJsartSen geweigerd hadden hem te onderzoe ken. Volgens dokter D. Hausdorff is in principe elke arts vrij om wel of niet te komen als een zieke hem ont biedt Dokter H. Huisman die even eens niet op het verzoek van de ma troos in ging om hulp te verlenen, dacht dat zeelieden onder de GGD vielen. Dokter Hausdorff noemde dit geval overigens typerend voor een lek in de gezondheidszorg. 'Theoretisch is het inderdaad mogelijk, dat mensen uren moeten bellen voordat een dokter komt. Wij zijn formeel niet verplicht op elke melding .af te gaan. In de praktijk hangen onze beslissingen af van de duidelijkheid van de melding. Als de politie ons belt bijvoorbeeld, gaan we zeker. Maar in dit geval was de melding erg onzuiver'. Dokter Huisman onderschreef deze mening in grote lijnen. 'Ik meen niet dat ik ver antwoordelijk ben voor alle zeelleden die in Rotterdam verblijven. Boven dien. gaat het vaak om dronken geval len'. Prof. dr. L. Burema, directeur van de geneeskundige dienst bij welke in stelling de Fin ook om hulp heeft ge waagd, stelt dat in Rotterdam enkele huisartsen praktizeren, die zich voor namelijk bezighouden met de hulpver lening in de haven. Dokter Hausdorff: Maar als iemand zich echt ziek voelt, kan hij zelf rechtstreeks naar Lijkzigt gaan. Sectie heeft inmiddels uitgewe zen, dat de Finse matroos is overle den aan een ontstoken lever. De Tilburgse hoogleraar, die voorzit ter is van de SER-commissie die zich met de saraenstelüng.van het rapport over de inkomenspolitiek bezighoudt, zei dit gisteren in eeh interview met Trouw/Kwartet Dè 'grote moeilijk heid bij de samenstelling van dit rap port is volgens de Tilburgse hoogle raar dat niemand, ooklAdri de Boon, waarnemend voorzitter van het NVV, niet durft aan te geven wat precies een rechtvaardige inkomensverdeling is. Uit het cijfermateriaal dat de commis sie heeft verzameld bleek bijvoorbeeld dat de inkomensverschillen in ons land zo gek groot niet zijn. De ver houding tussen het minimumloon en het gemiddeld inkomen van de tien procent hoogste inkomenstrekkers be draagt 1:3}$. 'Het NW durft zich er echter niet over uit te spreken of de ze verhouding rechtvaardig is of niet Wel wordt er van die kant op gewe zen dat zich binnen die tien procent van de hoogste inkomenstrekkers gro te verschillen voordoen, 2odat de ver houding tot 3% in feite niet deugt. En zo komen we geen stap verder,* aldus prof. Schouten. Hij is het met de vakbeweging eens dat er zich binnen die tien procent grote, verschillen voordoen. Maar voor het macro-economische beeld van ons land acht hij die van niet zo'n groot belang. 'De nivellering van die uit schieters levert iedere Nederlander hooguit een paar gulden op,* aldus prof. Schouten. Hij vindt dit geen re den om het uitbrengen van het rap port op te houden. 'Maar helaas zijn er over het werkelijke probleem van de inkomensnivellering geen bruikba re gedachten. Er is alleen maar een leegte. Het is daarom beter er maar mee op te houden,' aldus prof. Schou ten. Prof. Schouten noemthet een grote vergissing dat de vakbeweging de in komensnivellering hoog in haar vaan del heeft geschreven. Mede als gevolg daarvan vreest hij een versukkeling van de SER en een versukkeling ook van de vakcentrales, In een oplevende klassenstrijd is voor deze instituten geen plaats, aldus prof. Schouten. Zie pagina 7 Eetkunst-expositie PHNOM PENH (Reuter, UPI, AP) Voor de tweede maal binnen 24 uur hebben Amerikaanse bommenwerpers hun bommen op be vriende Cambodjaanse stellingen afgeworpen. Ditmaal werd een eiland in de rivier de Mekong getroffen. Acht Cambodjanen werden gedood en 16 gewond. gezond en lekker fles 0,68 liter WASHINGTON (Reuter, AP, UPI) De regering-Nixon heeft gisteren op nieuw een harde slag gekregen door. de onthulling dat tegen vice-president Agnew een officieel onderzoek wordt ingesteld wegens mogelijke omkoping, afpersing en belastingfraude. In het perscentrum Nieuwspoort ontstond gisteren eèn discussie tussen het VVD-Kamerlid Waalkens en de Engelse journalist Peter Pringle over het Portugese optreden in Mozambique. De heer Waalkens, net terug van een bezoek aan Mozambique, acht de Portugezen te beschaafd voor moordpartijen, waarvoor Peter Pringle zegt de bewijzen te hebben. zie verslag op pagina 5 Steekpenningen De Wall Street Journal schrijft dat het onderzoek in januari begonnen is en zich aanvankelijk beperkte tot steekpenningen, die door aannemers, bouwbureaus en architecten zouden zijn gegeven aan ambtenaren van Bal- timore County, waar Agnew zijn poli tieke carrière begon. In de afgelopen maanden werd het onderzoek uitge breid tot staatscontracten. In totaal zouden- drie politieke figu ren steekpenningen hebben aangeno men. Eén van hen, William Fornoff, heeft nauwe betrekkingen met Ag new. Volgens de Washington Post, wordt ook een onderzoek ingesteld naar personen, die destijds Agnews Kirvin Wftèllf verkiezingsfondsen beheerden: twee bankiers uit Annapolis en Baltimore. De Wall Street Journal wijst erop dat een onderzoek nog niet" betekent dat Agnew in staat van beschuldiging wordt gestéld. Spiro Agnew: onschuldig dwingen- vertrouwelijke documenten af te geven. Zou dat wel gebeuren,' dan zou het presidentschap 'ernstige en onherstelbare schade' lijden, 'dan zal het vanaf dit moment niet meer mogelijk zijn dat een president van de VS zijn werk doet. 'Het karakter van dat ambt zal fundamenteel wor den veranderd en de gehele structuur van de regering - afhankelijk als zij is van een scheiding der machten - zal schade gedaan worden'. zoeken, heeft besloten nog even te wachten met gerechtelijke stappen te gen Nixons weigering. Zij wil eerst de argumenten van Nixons advocaten bestuderen. Van onze sociaal-economische redactie TILBURG Prof. dr. D. B. J. Schouten, Kroonlid van de SER, meent dat de Sociaal-Economische Raad zijn opdracht een studie te maken over de ihkomensherverdeling beter kan teruggeven. De SER heeft zich nu tweëeneenhalf jaar met dit vraagstuk bezighouden, maar er is niemand die over dit vraagstuk een bruikbare gedachte kan for mulieren. Bandopnamen Komt het zover dan zullen de onder zoekers waarschijnlijk geconfronteerd worden met de leer van de scheiding der machten, de leer dié door Nixon ook gehanteerd wordt in de affaire Watergate. Nixons advocaten beriepen zich gisteren op deze stelling, toen zij schriftelijk voor een federale rechter in Washington uitlegden waarom de president geweigerd heeft de bandop namen van gesprekking in het Witte Huis ter beschikking te stellen van Watergate-aanklager Archibald Cox. De 33 bladzijden, beslaande argumen ten zeiden dat de rechtbank niet de bevoegdheid heeft de president te De rechter bepaalde dat Nixons en Cox' -advocaten op 22 augustus hun zaak moqdeling...kunnen., bepleiten. Cox kréég tot maandag de tijd schrif telijk te reageren op Nixons argumen ten. De senaatscommissie van onder zoek in de affaire-Watergate, die ook graag de bandopnamen wilde onder- Ook bidden voor mevrouiv Watergate Binnenland Toch ouderejaars 5 Missie naar China 6 Buitenland FusieEgypterLibië 9 Actie voor Noord-Ierlaud 2 Sport Benefiet bedenkelijk 11 Economie Winst Estel stijgt 8 RITA 'Mam, hebt u die pop gezien, die ik twee jaar geleden van tante Truus kreeg voor mijn verjaardag?' vooraanstaande r prol. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoeti" W»<HmSS sagi* •.jr-SjJVW L-, - .j* - .-—.'ii j ■ffl VVD-Kamerlid H. P. H. Waal- kens, terug wit Mozambique. ÏAiRTJfjl Het eiland ligt op slechts 8 km van Neak Luong, dat maandag per vergis sing werd gebombardeerd. De Ameri kaanse ambassade verklaarde gisteren dat door die vergissing 137 Cambodja nen om het leven kwamen en 268 an deren werden verwond. Eerder op de dag hadden officieuse schattingen het aantal slachtoffers (doden en gewon den) op 700 gesteld. De nieuwste vergissing werd veroor zaakt door jachtbommenwerpers van het type F-lll. Zeventien huizen wer den verwoest. De twee Amerikaanse vergissingen werden begaan een rui me week voordat alle amerikaanse bombardementen op Cambodja op last van hel Congres moeten worden ge staakt. De Amerikaanse liichtniaehtattaché in Phnom Penh, kolonel David Opfer, d.f Neak l uong bezocht, v er uur na dat het was getroffen, vertilde giste ren op een p-.-isc - dat hij in de hoofdstraat van hei stadje ecu reeks van dertig bomkiuters had ge zien. De kraters waren drie meter breed en een meter diep. Vólgens Op- fer werd de vergissing begaan door slechts één toestel - een B-52, zoals eerder in Washington is meegedeeld, de B-52's voeren doorgaans bommen van 30 ton met zich mee. De plaatse lijke legerbasis en de wijk waar dei militairen met hun gezinnen wonen, waren het zwaarst getroffen. VERBOD Inmiddels heeft het Amerikaanse hooggerechtshof een nieuw;- verzoek ontvangen de bombardementen op Cambodja opnieuw te verbieden, zoals rechter Douglas in zijn eentje had ge daan. Het nieuwe verzoek is afkom stig van het congreslidmevrnuw Eliza beth Holtzman, maar zal waarschijn lijk door het hof worden genegeerd totdat zijn zomervakantie (en de bom bardementen) voorbij 13.'Wel zal van- laag een federaal gerechtshof in New Vork zich op verzoek van me vrouw Holt/man "n de vijf lucht- inaciiioff.eieren beraden over de vraag of de bumbardemvf'ten legaal zijn en moeten worden verboden. AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft gisteren het disconto ver hoogd van 6% tot 7*A procent. Het is de vierde verhoging In ruim twee maanden tijd. Tot 4 juni stond het of ficiële tarief waartegen banken van de Ned. Bank kunnen lenen nog maar op 4'A procent. Het percentage van 7}$ is een record. Zie verder pagina 8 (ADVERTENTIE) 79 spaar mes voor 6gevs! kop en schotels f 8,95 +35steneije3 Politie onderzoekt daden van Agnew Het nieuws schokte Washington, dat juist de laatste dagen van de Waterga- te-verhoren beleeft. Agnew, die niet betrokken schijnt te zijn bij het Wa- tergate-schandaal, heeft bekendge maakt dat hij van het officiële onder zoek op de hoogte is gesteld. Agnew wilde alleen maar zeggen dat hij on schuldig was, vertrouwen had in de Amerikaanse rechtspraak en erop ver trouwde dat zijn onschuld zal worden aangetoond. Ook het Witte Huis wei gerde commentaar. Volgens de Wail Street Journal hou den de beschuldigingen tegen Agnew verband met het gunnen van contrac ten door de staat Maryland in de ja ren 1967-68, toen Agnew gouverneur was en van federale contracten in Maryland door het bureau algemene diensten, sinds Agnew vice-president werd. ft,;-,..".. "t-.-J De commissie ondervroeg gisteren oud-minister van justitie Richard Kleindienst. die verklaarde dat hij er van overtuigd was dat de toenmalige adviseur John Dean Nixon de ernst onder ogen zou brengen van de affai re-Watergate, die hij een ernstig mis drijf noemde, dat het politieke b stel in de VS tot in het hart had getrof fen. Dean had hem beloofd naar de president te zuilen gaan. Kleindienst vertelde ook dat hij Ehrlichman ge waarschuwd had tegen inmenging in het onderzoek van de grand jury. Kleindienst dreigde naar Nixon te lo pen als Ehrlichman rechtstreeks in structies bleef geven aan zijn onder minister. Pas toen stopte Ehrlichman, die ondervraging van Maurice Stans- die Nixons verkiezingsgelden ophaalde - wilde voorkomen. NIEUW VEEN Tijdens een vormplechtigheld in de r.k. pa rochie van Nieuwveen waren de vormelingen uitgenodigd om zelf voorbeden te maken. Het informatiebulletin van het bis dom Rotterdam vertelt, dat naast andere zeer originele ook deze uit de bus kwam: 'Laten we bidden voor de vrouw van mijnheer Watergate, die het de zer dagen wel erg moeilijk heeft'. (Watergate is het gebouw van de Democratische partij in dc Verenigde Staten Red.). NICOSIA (AP). De Cypriotische generaal Grivas heeft in een brief aan de vtouw van de door zijn onder grondse EOKA-beweging 'gearresteer de' minister van justitie geschreven dat het leven van haar man niet in gevaar is. Grivas schreef dat minister Vakis was ontvoerd omdat hij geen ontslag had genomen uit de regering- Makarios en daarom 'verantwoordelijk is voor wat tegenwoordig op Cyprus gebeurt'. De tekst van Grivas 'brief' werd afge drukt door het Grivas gezinde dagblad 'Ethniki. Minister Christos Vakis werd dertien dagen geleden ontvoerd uit zijn woning door twee gemaskerde mannen. De generaal wees erop dat als Makarios Grivas 'voorwaarden in willigt de minister zal worden vrijge laten. Grivas stelde Vakis mede-verantwoor delijk voor de slechte behandeling, die gearresteerde leden van zijn bewe ging ondergaan. 'Als u zijn er honder den vrouwen, moeders en familiele den, die erger leed ondergaan dan u, wegens de marteling van hun gelief den door de pseudo-staat van de gou verneur van Cyprus, waaraan uw man deelnam', aldus Grivas' brief. Zie ook pagina 9 Nieuwe boeken2 Man sKhrijft ons 2 Ker« ui de wereld 2 Radio en tv 6 Strips. feuilleton 6 Reeept 6 Puzzel c Commentaar 7 Dlehtbl) en verder 7 Weer. oproep toeristenT Familieberichten g Beurs ij UW noleer als nieuwe abonnee Naam.- naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adre$£ Adres: Plaats: Betaalt per: EU maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen EU pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: De Rotterdammer, antwoorder. 364 Rotterdam

Trouw / De Rotterdammer | 1973 | | pagina 1